AD elektro Star Wars

Recenzia Nikon D7200 - Evolučný vrchol DX

Zobraziť katalóg
Recenzia Nikon D7200 - Evolučný vrchol DX

Evolučný vrchol DX - Nikon D7200 v teste

Nová vlajková loď digitálnych zrkadloviek Nikon so snímačom DX - model Nikon D7200 - bola oznámená približne dva roky po svojom predchodcovi D7100 . "Sedemtisícovky" sú, počnúc prvým modelom D7000 z roku 2010, na špici DX zrkadloviek Nikonu a ako som napísal v recenzii Nikonu D7100, pokojne by mohli byť označované za poloprofesionálne fotoaparáty, hoci Nikon toto pomenovanie nepoužíva. Na svete je teda model Nikon D7200. Aký je a čo nové prináša?

Fotografie nikon D7200

Celkový pohľad na Nikon D7200

Kľúčové vlastnosti digitálnej zrkadlovky Nikon D7200

DX snímač s rozlíšením 24 Mpx

CMOS snímač s rozmermi 23,5 × 15,6 mm zaznamenáva fotografie o veľkosti 6 000 × 4 000 pixelov. Snímač nemá antialiasingový filter.

Nový obrazový procesor EXPEED 4

Oproti staršiemu procesoru s trojkou v označení umožňuje EXPEED 4 dosiahnutie vynikajúcej obrazovej kvality pri súčasnom znížení šumu pri vysokej citlivosti. Fotoaparát je celkovo rýchlejší a má menšiu spotrebu energie.

Full HD video s rýchlou snímkovou frekvenciou

Úlohou procesora EXPEED 4 je tiež možnosť nahrávania videa v kvalite 1 080/50 | 60p (pri crop 1,3 ×). Samozrejmosťou je plne manuálne riadenie záznamu, a to ako obrazu, tak stereofónneho zvuku.

Časozberné video

Nikon D7200 novo okrem obvyklého intervalového snímania prináša tiež funkciu časozberného videa, ktoré je vytvorené priamo vo fotoaparáte.

Väčšia vyrovnávacia pamäť pre sériové snímanie

Pri sekvenčnom fotení rýchlosťou až 6 sn (pri crop 1,3 × 7 sn) môžete zaobstarať až 100 fotografií vo formáte JPEG alebo 27 snímok vo formáte NEF (12 bit).

Veľký rozsah citlivostí snímacej sústavy

Zabudnite na tzv. Rozšírene módy citlivosti ISO. Nikon D7200 má proste jeden rozsah nastavenia od ISO 100 do 25 600. V čiernobielom móde (len JPEG) potom zvláda ešte ISO 51 200 a 102 400.

Najlepší autofokus u Nikonu

Už predchodca D7100 exceloval svojim 51bodovým autofokusom. Vový Nikon D7200 so zaostrovacím modulom AF Multicam 3500 DX II je ešte rýchlejšie a presnejšie.

WiFi v základnej výbave

Externý adaptér pre bezdrôtové prepojenie už nebudete potrebovať. WiFi modul je v Nikonu D7200 zabudovaný v tele a využíva tiež technológiu NFC.

Fotografie nikon D7200

Predný a zadný pohľad na Nikon D7200

Konštrukcia a ovládanie fotoaparátu

Ak postavíte starší Nikon D7100 vedľa nového modelu D7200 , nenájdete v konštrukcii ani v rozmiestnení ovládacích prvkov zásadný rozdiel. Telo je rovnako veľké aj ťažké - 135,5 × 106,5 × 76 mm a 675 g.

U tejto digitálnej zrkadlovky vyššej strednej triedy je využitá kombinácia ľahkej a odolnej horčíkovej zliatiny s modernými plastmi. Samozrejmosťou je utesnenie proti prachu a stekajúcej vode. Ani u Nikonu D7200 sa, podobne ako u jeho predchodcu, nepočíta s ochrannou transparentnou krytkou na zadný displej.

Voliteľný vertikálny grip MB-D15 je zhodný, čiže je kompatibilný s oboma modelmi.

Fotografie nikon D7200

Konštrukcia Nikonu D7200

Doslova najviditeľnejším rozdielom oproti DSLR nižších radov, teda aktuálne v porovnaní s Nikonom D5500 alebo D3300 (a ich predchodcovia), je hľadáčik. Nie je síce tak veľký ako u najlepších FX zrkadloviek, však po prechode z nižších modelov vám bude aj tak hľadáčik Nikonu D7200 so 100% zobrazením a zväčšením 0,94× (0,63× po prepočte na DX) pripadať luxusne obrovský. Vďaka poctivému sklenenému pentaprismatickému hranolu je obraz jasný aj pri použití menej svetelných objektívov.

Ako som už uviedol, majitelia predchádzajúceho modelu nájdu všetky ovládacie prvky na svojom mieste. Pre tých, ktorí sa s najvyššou triedou DX DSLR Nikonu ešte nestretli, len zopakujem základné fakty. Ide o model s dvomi ovládacími kolieskami - teda nielen zadným, ale aj predným - čo značne zefektívňuje prácu s fotoaparátom. Tlačidlám na prednej stene (Pv a Fn), plus ďalším "čudlíkom" je možné užívateľsky priradiť rôzne funkcie; na hornom kruhovom voliči nájdete dve užívateľské pozície U1 a U2. Inak povedané, čo sa týka ovládania, môžete si Nikon D7200 v značnej miere prispôsobiť vlastným potrebám a zvyklostiam.

Fotografie fotoaparátu Nikon D7200

Horný pohľad na fotoaparát Nikon D7200

Avšak pozor - nasledujú zmeny! Nemožno si nevšimnúť nového prevedenia horného monochromatického stavového displeja. Jeho fyzická veľkosť síce zostala rovnaká ako u predchádzajúceho modelu, čísla a ikony však boli zväčšené, čo inými slovami znamená, že sa nedostalo na všetky skôr zobrazované údaje. Na displeji tak napríklad nevidíte nastavenie vyváženia bielej, kvalitu a veľkosť obrazu, režim blesku alebo mód autofokusu a ostriacich bodov. Naopak novo je tu permanentne zobrazené ISO.

O spomínané chýbajúce informácie samozrejme neprídete, pretože ich nájdete na zadnom "LCDéčku", a možno dodať, že v komfortnejšej podobe. Iba majitelia predchádzajúceho modelu (alebo aj napr. D90 či FX tiel) budú musieť zmeniť návyky v ovládaní, respektíve vizuálnej kontrole nastavovaných parametrov. Proste sa pri úpravách niektorých hodnôt nebudete pozerať hore, ale dozadu ...

Mimochodom tri z parametrov, ktoré na stavovom displeji chýbajú a ktoré majú samostatné tlačidlá vľavo vedľa zadného LCD - teda vyváženie bielej, kvalita a veľkosť obrazu a ISO -, dostali vďaka zobrazovaniu na veľkom LCD tiež peknú vizuálnu nápovedu, ktorá pre ich zmeny snáď konečne naučí všetkých užívateľov používať obe kolieska Nikonu D7200 .

Fotografie fotoaparátu Nikon D7200

Detail LCD fotoaparátu Nikon D7200

Zmeny v ovládaní - tentoraz už len naskrz príjemné - nájdete aj v menu. Nebudem vypisovať všetko. Ako príklad uvediem hlavne samostatné menu pre video. Prináša nielen sprehľadnenie ponuky, ale aj jednu zásadnú výbornú funkciu: umožňuje oddelene upravovať niektoré snímacie parametre pre video bez toho, aby sa tieto zmenili v režime fotografovania. Samostatne si tak môžete nastaviť napríklad vyváženie bielej, ISO, redukciu šumu, predvoľby Picture Control a ďalšie. Pre užívateľov, ktorí fotografovanie striedajú s natáčaním pohyblivých obrázkov je to skvelé vylepšenie!

Display fotoaparátu Nikon D7200

Menu fotoaparátu Nikon D7200

Funkcie a vlastnosti Nikonu D7200

Najprv všeobecne zhrnutie toho, čo sa dá naštudovať z tabuľky technických parametrov Nikonu D7200 . Vďaka novému obrazovému procesoru EXPEED 4 je ako u všetkých posledných zrkadlovkách Nikonu v menu dostupná funkcia Picture Control novej generácie. Už som o tom písal niekoľkokrát, ale zopakujem to pre poriadok znovu - pribudol profil Plochý (FL), ktorý je skvelý najmä pre natáčanie videa, v detailnom nastavení potom nájdete nový parameter Transparentnosť (Clarity) a tiež jemnejšiu škálu krokov k prispôsobeniu všetkých čiastkových hodnôt.

Uzávierka s najkratším časom 1/8 000 s má garantovanú životnosť 150 000 pracovných cyklov, synchronizácia s bleskom je do najkratšieho času 1/250 s (1/320 s v režime Auto FP). Najvyšší model DX zrkadloviek má samozrejme funkciu CLS pre bezdrôtové riadenie externých bleskov .

51-bodový autofokus s modulom AF Multicam 3500 DX II je to najlepšie, čo Nikon kedy vyvinul - môže sa smelo merať s profesionálnymi modelmi typu D810 alebo D4/D4S. Oproti staršiemu modelu D7100 by mal byť autofokus Nikonu D7200 ešte rýchlejší a presnejší. Bohužiaľ je ťažké a až nerealizovateľné toto tvrdenie v bežných testovacích podmienkach potvrdiť, avšak pri trojtýždňovom používaní som so zaostrovaním nezaznamenal jediný problém.

Autofokusový modul Nikon D7200

Autofokusový modul Nikon D7200

Priaznivcov sériového snímania poteší zväčšenie buffera - vyrovnávacej pamäte. Samotná rýchlosť sekvenčného fotenia síce zostala na hodnotách 6 sn vo formáte DX a 7 sn pri crop 1,3 ×, avšak väčšiu vyrovnávaciu pamäť teraz umožňuje počas snímania do JPEGu zaobstarať až 100 fotografií pri ukladaní do 12bitového RAWu 27 snímok a pri fotení do 14-bitového RAWu 18 snímok v sérii.

Nebol by to ani súčasný moderný fotoaparát , aby nepodporoval bezdrôtové WiFi prepojenie a ovládanie pomocou smartfónov alebo tabletov s operačným systémom iOS alebo Android. Nikon D7200 má "wifinu" vstavanú v tele a možno u neho tiež využiť technológiu NFC. Ako u všetkých takto vybavených Nikon je funkčnosť WiFi podmienená spoluprácou s free aplikáciou Wireless Mobile Utility.

Fotoaparát Nikon D7200

Nikon D7200 s mikrofónom

Video natočené fotoaparátom Nikon D7200

Možnosti videa by sa dali zhrnúť do jednej vety. Všetko, čo ponúkajú profesionálne FX modely Nikonu, nájdete aj tu. Ale ... jeden háčik je zaseknutý v natáčaní Full HD videa so snímkovou frekvenciou 50p alebo 60p. "Dé sedem tisíc dvojstovka" ho totiž zvládne iba pri crop 1,3×. Na "plný" formát možno video natáčať len pri frameratu 25p alebo 30p. Bohužiaľ sa mi nepodarilo zistiť dôvod tohto obmedzenia, takže zostanem len pri konštatovaní.

Každopádne nasledujú už len samé pozitíva. O novo oddelenom menu a separátnom nastavovaní parametrov videa som písal vyššie, ale musím to ešte raz pripomenúť - skvelé! Video je možné zaznamenávať na pamäťovú kartu , avšak simultánne tiež na externý rekordér pripojený cez rozhranie HDMI. Na displeji si môžete zobraziť živý histogram alebo tzv. Zebru - indikáciu preexponovaných miest; vodováha je samozrejmosťou. Rovnako ako obrazové parametre, možno aj záznam zvuku ovládať manuálne. Okrem 3,5 mm konektora pre pripojenie externého mikrofónu nájdete na tele tiež "jack", konektor pre odposluch slúchadlami . Sklamem len tých, ktorí čakali na upgrade ovládanie clony v živom náhľade - pred zmenou nastavenia clony je stále nutné vypnúť Live View a po úprave parametra živý náhľad znova zapnúť.

Pri natáčaní videosekvencií 1 080/50p ukladá Nikon D7200 video s bitrateom priemerne 37-39 Mbit/s - to je mimochodom de facto rovnaká "dátová hustota" ako u nižšieho modelu Nikon D5500. Video som testoval pri nastavení Picture Control na predvoľbu Plochý (FL) a musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený veľkým dynamickým rozsahom a príjemnou farebnosťou. Teda až po tom, čo som v strižni pridal potrebný kontrast, čo je pri natáčaní v režime Plochý automatický predpoklad. Zvuk v ukážkovom videu snímaný pomocou vstavaného stereo mikrofónu trpí veternými ruchmi, čomu sa dá zamedziť iba použitím externého mikrofónu patrične odetého do "mŕtvej mačky". Inak som však s kvalitou videa Nikonu D7200 náramne spokojný.

V tejto časti recenzie ešte musím dodať, že Nikon D7200 novo vie natáčať tiež časozberné video. Nie, reč nie je o intervalovom snímaní, ktoré tento fotoaparát tiež zvláda. Funkciu Časozberné snímanie nájdete v samostatnom menu videa (intervalové potom v menu fotografovania), pričom rozdiel medzi oboma funkciami spočíva v tom, že s intervalovým snímaním zaobstaráte mnoho samostatných snímok, kdežto výsledkom časozberného snímania je kompletné Timelapse video so snímkovou frekvenciou zodpovedajúcou frameratu "normálneho" videa.

Obrazová kvalita

Mám trochu nutkanie sucho napísať, že obrazová kvalita je jednoducho výborná, ale nebudem vás takto ochudobňovať o podrobnejšie hodnotenie. Ostrosť výsledných snímok je samozrejme z veľkej časti ovplyvnená použitým objektívom , avšak ani sa "seťákom" AF-S Nikkor 18-105 mm F3,5-5,6G ED , s ktorým som absolvoval väčšinu testu (hoci zvyčajne zacloneným na F8), si nie je pri nastavení Picture Control na Standard načo sťažovať.

Na fotografiách si môžete všimnúť aj "nového" farebného podania obrazu. Najmä majitelia staršieho modelu D7100 určite zaznamenajú posun k príjemnejšiemu farebnému ladenie, ktoré je teraz podľa môjho názoru ešte korektnejšie - reálnejšie. Bez toho aby som to mohol exaktne doložiť, som presvedčený aj o malom, nie však zanedbateľnom zvýšení dynamického rozsahu snímacej sústavy Nikonu D7200 , o čom som koniec koncov písal už pri hodnotení videa.

Miera šumu zodpovedá kategórii fotoaparátov s DX snímačmi. Ako som už uviedol, Nikon opustil tzv. Rozšírený režim ISO, D7200 má proste jednu pevne danú škálu citlivostí ISO 100 až 25 600. Síce možno nastaviť aj hodnoty ISO 51 200 a 102 400, avšak s tým obmedzením, že sa snímka uloží do JPEGu , a to v čiernobielom prevedení. Osobne však nemôžem povedať, že by mi tieto fotografie príliš učarovali ... Ide skrátka o limity citlivosti, ktoré ani škála šedej nezachráni.

Na výrezoch je vždy vľavo JPEG so zapnutou redukciou šumu Normal, uprostred NEF bez úprav, vpravo potom NEF s vypnutou redukciou šumu.

Fotoaparát Nikon D7200 - šum

Nikon D7200 - ukážka výrezu pre šum

Fotoaparát Nikon D7200 - šum ISO 1600

Nikon D7200 - ISO 1600

Celkové hodnotenie

Digitálna zrkadlovka Nikon D7200 nepredstavuje žiadny zásadný upgrade staršieho modelu D7100, to je zrejmé už len z výpočtu noviniek. Napriek tomu ale prináša veľa výborných funkcií a vlastností, ktoré ho stále udržujú na pozícii vlajkovej lodi DX zrkadloviek Nikonu. Užívatelia nižších modelov D5xxx, ak nepoviem D3xxx myslím s prechodom na tento model, tak by ani chvíľu neváhali (snáď by ich mohlo odradiť len ono video pri crop 1,3×). Viem si však predstaviť, že plnú hlavu Nikonu D7200 má tiež veľa vlastníkov staršieho D7100. Krátko povedané: revolúcia sa síce nekoná, evolúcia sa však veľmi podarila.

Petr Lindner Petr Lindner je odborným publicistom, ktorý sa od roku 1999 zameriava predovšetkým na digitálne fotografickú techniku a spracovanie digitálnych fotografií. Bol tiež dlhoročným šéfredaktorom časopisu DIGIfoto.

Článok bol prevzatý z nikonblog.cz

4,9 26×
Nikon SB-700
Externý blesk – na fotoaparáty Nikon, smerné číslo 28, upevnenie do sánok pre externý blesk a možnosť natáčania hlavy blesku, napájanie cez 4 AA batérie, I-TTL režim riadenia expozície, systémový, 90° náklon hlavy blesku, synchronizácia s viacerými bleskmi, rozmery 126 × 71 × 104,5 mm (V׊×H), hmotnosť 350 g, puzdro súčasťou
315 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: OI501c
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií