PET AD homeoffice

Recenzia Canon EF 50mm f/1.8 STM

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EF 50mm f/1.8 STM

Lacný univerzálny objektív

To, že firma Canon prepracuje svoju pevnú päťdesiatku, sa očakávalo dlhé roky, veď je to ich najpredávanejší objektív. V mnohých ohľadoch bola totiž nová verzia potrebná.

Prvý variantom tohto užitočného svetelného objektívu bol Canon EF 50mm f/1.8 , ktorý sa vyrábal v rokoch 1987-1990. Ten bol potom nahradený legendárny druhým variantom, Canon EF 50mm f/1.8 II , ktorým v nejakom období svojej tvorby fotil snáď každý fotograf. Táto verzia nemala kovový bajonet, ale vďaka tomu sa zase podarilo stlačiť cenu. Aj tak však objektív ponúkal veľmi dobrý pomer medzi váhou, cenou a predovšetkým výkonom.

V najnovšej verzii Canon EF 50mm f/1.8 STM sa výrobca vrátil späť ku kovovému bajonetu a navyše objektív vybavil krokovým STM ostrením, ktoré sa hodií nielen pri fotení, ale predovšetkým pri nahrávaní videa. Novšie modely zrkadloviek Canon totiž s STM objektívmi zlepšujú priebežné ostrenie počas natáčania videa a to je tak oveľa plynulejšie a tichšie.

Dalo by sa teda povedať, že novinka je maximálne vyladená, dokonalý objektív za pár eur.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 2.8, Doba expozície: 1/200 s, ISO: 100, Blesk : Nie, Vytvorené: 28. marca 2016

Precíznejšia a pevnejšia konštrukcia

Keď vezmete objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM do ruky, je hneď zrejmé, že je konštrukcia odolná. Najmä v porovnaní s predchodcom, objektívom Canon EF 50mm f/1,8 II , ktorý mal iba plastový bajonet. Novinka má bajonet kovový, ktorý sa rozhodne neodlomí.

Objektív váži iba 160 g. Možno sa vám stane, že ho po návrate z fotografovania zabudnete vo vrecku, a to aj vďaka jeho malým rozmerom 70 x 40 mm. Ľahko sa vojde do fotobatohu k objektívom, ktorý používate bežne, nezaberie príliš miesta, dokonca prehliadnete, že ho nosíte so sebou (moja skúsenosť).

Prevedenie má veľmi čistý dizajn. Z pekného povrchu objektívu vystupuje iba manuálne ovládanie AF / MF. Po prvom používaní by som ocenil, keby bol ostriaci krúžok širší, napríklad aj o 5 mm, miesto by na objektíve pre to bolo. Ten súčasný má len 6 mm, čo nie je úplne praktické.

Predná časť objektívu sa pri ostrení smerom k nekonečnu vysúva (ale neotáča) asi o 10 mm. Ak ostrím blízky predmet, objektív je zasunutý. Pomerne podivnou novinkou je to, že ak ostrím ručne v režime MF, objektív "pracuje", vrčí.

Predný závit pre fotografické filtre má iba 49 mm, čo je veľmi praktické, ušetríte pár eur pri nákupe ďalšieho príslušenstva. Priemer filtra 52 mm, aký mal predchodca Canon EF 50mm f/1.8 STM , je trochu rozšírenejší, ale to nevadí, pri takto malých priemeroch nie sú polarizačné filtre natoľko drahé.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 3.2, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 200, Blesk : Nie, Vytvorené: 29. marca 2016

Opatrne s minimálnou clonou

Asi najväčšou chybou, čo môžete s objektívom Canon EF 50mm f/1.8 STM urobiť, je že ho budete používať na tú minimálnu clonu f/1.8, mohli by ste totiž byť sklamaní. Ostrosť nie je ideálna a to ani v strede, snáď len v tom absolútnom, ktorý zaberá 10-25% plochy fotografie. Rohy snímky sú už na tom vyložene biedne. Z praxe, ak chcete aby bolo aspoň niečo ostré, odporúčam pricloniť aspoň na f/2.2. Najostrejší je objektív medzi clonami f/5.6 a f/8, čo bude sledovať predovšetkým fotograf krajinkár.

Na druhú stranu "umelecky" založený fotograf, ktorý chce robiť kúzla so zobrazením mimo hĺbku ostrosti bude potrebné ostrosť výslednej snímky sledovať minimálne. Konštrukcia objektívu je jednoduchšia, pri minimálnych clonách nie je ostrosť ideálna.

Clona objektívu Canon EF 50mm f/1.8 STM má sedem lamiel, čo vytvára pomerne pekné zobrazenia oblastí mimo hĺbku ostrosti, kolieska okolo svetlejších alebo lesklých plôch, kruhový bokeh. Predchodca mal lamiel päť. Drahšie objektívy majú zvyčajne lamiel deväť, pozadie a popredie fotografovaného objektu je ešte viac "krémovejšie". Pomerne málo náchylný je objektív na protisvetlo a to vrátane záberov priamo do protisvetla, aj keď tam už odporúčam robiť nad kompozíciou kompromisy - ľahko upraviť kde svetelný zdroj v obraze bude, aby nezobral príliš kontrastu.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 2, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 200, Blesk : Nie, Vytvorené: 29. marca 2016

Nové ostrenie s STM, Stepping Motor

Pri digitálnych zrkadlovkách je čím ďalej populárnejšia možnosť plnohodnotného používania pri natáčaní videa. Vrátane toho, že sa v časti z nich v blízkej dobe dočkáme aj rozlíšenia videa 4K. Prvých asi šesť rokov bolo natáčanie videa zrkadlovkou limitované tým, že jedinou schodnou možnosťou bolo používať manuálne ostrenie na objektíve. To už neplatí a pripadá mi, že až ostrenie s STM doviedlo natáčania videa zrkadlovkou k dokonalosti.

Pri novom ostrení pracuje viac elektronika ako mechanika a objektív v plnej šírke uplatní svoje prednosti v spolupráci s hybridnými CMOS snímačmi. Výrobca uvádza, že STM je rýchlejší nielen ako bežné krokové motory, ale aj ako vyspelejší USM systém. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť že áno, ale asi len u toho videa. Čo mi pripadá vyložene nepravdivé, je tvrdenie, že je ostrenie tichšie, zaostrovanie na Canon EF 50mm f/1.8 STM počujem, na mnohých mojich ďalších objektívoch nepočujem nič.

Ďalšou výhodou použitého ostrenia je aj taká drobnosť, že nie je toľko náročné na energiu, batéria dlhšie vydrží, čo sa fotografom, ktorí veľa cestujú, hodí. Šikovná je i možnosť ručného ostrenia bez nutnosti prepínania AF/MF. Odhadujem, že vďaka konštrukcii bez toľkých mechanických dielov objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM v teréne aj dlhšie vydrží. Technológia STM ostrenia je fajn, ale využije ju najmä ten, kto natáča videá digitálnou zrkadlovkou. Že opísaná technológia nie je len pokus, ukazuje to, že firma Canon vyvíja stále nové objektívy s STM ostrením ďalších ohnísk.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozície: 1/200 s, ISO: 200, Blesk : Nie, Vytvorené: 30. marca 2016

Drobná päťdesiatka makroobjektívom

Kto chce ušetriť za plnohodnotný makroobjektív alebo chce nosiť napríklad len dva univerzálne objektívy, tomu Canon EF 50mm f/1.8 STM poslúži dobre ako provizórny makroobjektív pre fotografovanie rastlín, plazov, obojživelníkov, motýľov, vážok a ďalšieho väčšieho hmyzu.

Oproti predchodcovi sa výrazne zlepšil pomer zväčšenia z 1: 6.8 na 1: 4.8, tzn., že sa o desať centimetrov skrátila vzdialenosť zaostrenia na 35 cm. Z toho dôvodu vzrástlo tiež zväčšenie objektívu z 0,15× na 0,21×. K drobnému fotografovanému objektu sa môžete dostať bližšie, čo sa pri fotografovaní detailov naozaj hodí.

Ak by ani toto nestačilo, alebo by ste chceli fotografovať mravca, možno ďalej použiť medzikrúžok, ktorý minimálnu zaostriteľnú vzdialenosť ešte viac skráti. Vhodné sú medzikrúžky Canon EF-12 II . alebo Canon EF-25 II , šikovné sú ale aj sady niekoľkých veľkostí od ďalších alternatívnych výrobcov. Nemusíte ale kupovať hneď celú sadu, postačí jeden z bazáru. Ak zvoliť len jeden, postačí ten v hrúbke 20 alebo 30 mm. Medzikrúžky je pochopiteľne možné medzi sebou ďalej kombinovať pre ešte väčšie zväčšenie, ale kvôli malej hĺbke ostrosti je toto vhodné najmä pri fotografovaní drobných statických objektov. Navyše sa zníži svetelnosť, na ostrenie je ťažko vidieť, nutnosťou sú dlhšie časy expozície, hrozí rozhýbanie snímky.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM

Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozície: 1/160 s, ISO: 200, Blesk : Nie, Vytvorené: 30. marca 2016

Tradičný portrétny objektív

Pevné päťdesiatky vždy bývali častými základnými objektívmi kinofilmových zrkadloviek. Každý výrobca objektívov musel mať v ponuke aspoň jeden, tí väčší potom hneď niekoľko s rôznou svetelnosťou (tradične f/1.2, f/1.4, f/1.8 a ďalšie). Niet divu, ohnisko 50mm je človeku najbližšie, zaberá rovnaký uhol ako ľudské oko, 46 ​​stupňov uhlopriečne.

Asi najviac sa objektív využije pri portrétovaní, či už ľudí, alebo napríklad domácich maznáčikov. V profesionálnej praxi dobre poslúži v produktovej fotografii a to predovšetkým vďaka skrátenej minimálnej ohniskovej vzdialenosti. Vďaka svojej svetelnosti bude nadšený reportážny fotograf, ostrosti na vyšších clonách využije fotograf krajinkár, najmä ten, ktorý za fotografiami vyráža do vysokých hôr, pretože objektív zaberie málo miesta a je ľahký. V neposlednom rade možno objektív použiť pre vyššie popísané makro fotografovanie. S portrétovaním súvisí skutočnosť, že pre výsledný obraz záleží na tom, akú digitálnu zrkadlovku použijete. Pri fotografovaní s full frame fotoaparátmi sa jedná svojím ohniskom naozaj o päťdesiatku, ale ak používate fotoaparát so senzorom veľkosti APS-C (Krop faktor 1,6x), ohnisko bude menej široké - zodpovedá ohnisku 80 mm. Namiesto portrétovania celých postáv tak bude vhodný skôr na portréty hlavy a tváre.

Ako z poslednej časti textu vyplýva, asi nenájdete univerzálnejší objektív.

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosíčka NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektív: Canon EF 50 mm f / 1.8 STM, Ohnisková vzdialenosť: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozície: 1/200 s, ISO: 200, Blesk : Nie, Vytvorené: 30. marca 2016

Alternatívy s rôznou cenou a hmotnosťou

Pokiaľ o objektíve uvažujete, pre porovnanie zmienim ďalšie možnosti v ponuke pevných päťdesiatok. Tým najbližším je predchodca Canon EF 50mm f/1,8 II , ktorý sa stále predáva, je lacnejší, ale má iba plastový bajonet, ktorý sa môže ľahko poškodiť. Drahší je svetelnejší Canon EF 50mm f/1,4 USM . Ak fotografujete z ruky v sťažených svetelných podmienkach, určite bude vhodnejší. Pokiaľ nebude svetelnosťou stačiť ani ten, je tu ten najdrahší Canon EF 50mm f/1,2 L USM , ktorý už ale váži skoro 600 g. Pomerne šikovnou variantou je ale objektív Sigma 50mm f/1,4 DG HSM Art pre Canon, ktorý je opticky takmer dokonalý a cena je pomerne priaznivá.

Tým výber päťdesiatok zďaleka nekončí. Osobne si myslím, že objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM je, čo sa týka pomeru výkon/cena/hmotnosť/univerzálnosť, zďaleka najlepší a vyskúšať by ho mali aj tí, ktorých by ani nepadlo, že podobný objektív potrebujú.

Šok z výrazne pohľadnejších fotografií to bude najmä pre tých, ktorí používajú iba setový objektív, ktorý dostali so zrkadlovkou. Ako som vo svojom okolí už mnohokrát videl, objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM je vždy prvým pevným objektívom, ktorý si fotograf po používaní bežnejších zoom objektívov zaobstará. Nijako potom prekvapujúce, že si ho vo výbave nechá dlhé roky.

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

4,9 194×
Canon EF 50mm F1.8 STM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 80mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 160g
Super cena
112,90 € Ušetríte 6,10 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: OC215a
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií