Levé ucho Alza dny Pravé ucho Alza dny

Gainward GeForce RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Máte zálusk na novú grafickú kartu z rodiny Ada Lovelace spoločnosti NVIDIA, len vám tie doteraz vydané grafické karty GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 prišli príliš drahé a pre vás aj zbytočne výkonné? Potom tu pre vás možno máme dobrú správu, pretože len nedávno skončilo embargo na informácie okolo nových grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti, ktoré by mali priniesť dostatok výkonu všetkým náročnejším hráčom počítačových hier, a pritom by ani nemuseli zruinovať váš rozpočet. Akým výkonom, prevádzkovými vlastnosťami a koniec-koncov aj cenou sa môžu pochváliť grafické karty GeForce RTX 4070 Ti? Tak presne na to sa pozrieme práve v tejto recenzii grafickej karty Gainward GeForce RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G, ktorú sme pre vás na Alza.sk pripravili.

Gainward GeForce RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe AD104 (AD104-400-A1) spoločnosti NVIDIA v plnej konfigurácii. Naň sú pomocou 192-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 12 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), tentoraz v najnovšej verzii 3 (podpora Frame Generation). Svojím výkonom je potom Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma stredné priečky výkonnostného rebríčka.

Frekvencia grafickej karty

Frekvencia grafického čipu je 2 310/2 760 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 313 MHz, čo v prípade pamätí typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 21 000 MHz. TDP grafickej karty je nastavené na 285 W s možnosťou navýšenia až na 300 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 150 MHz. TDP a frekvencie grafických pamätí sú nastavené v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti.

Systém chladenia GPU

Čelná strana grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G so systémom chladenia s tromi ventilátormi CYCLONE a bohatým ARGB LED osvetlením čelného panela.
Zadná strana grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G je osadená kovovým backplatom s veľkým priechodom vzduchu zo zadného ventilátora.

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G je rozmerná, na dĺžku meria 329 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie celkom 3 rozširujúce sloty. O chladenie sa tak stará dvojica pasívnych chladičov zložených hliníkových rebier, ktoré sú pre lepší odvod tepla z grafického čipu vybavené ôsmimi tepelnými trubicami (heat pipes) a väčšou medenou dosadacou základňou (Mega Cooper Base). Grafické pamäte sú chladené spoločne s grafickým čipom cez dosadaciu základňu, odpadové teplo z napájacej kaskády je potom odvádzané do rebrovania predného pasívneho chladiča. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.

Obrázok chladenia: zdroj gainward.com

Aktívnu časť systému chladenia Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G tvoria tri 95 mm ventilátory CYCLONE s deviatimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami, ktoré sú pre tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky sú riadené nezávisle (asynchrónne). Prvú zónu má na starosti stredový ventilátor, druhú zónu potom oba krajné ventilátory. Grafická karta podporuje funkciu ZERO RPM FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt odstaví všetky ventilátory chladenia, a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledovná:


< 35 dBA Veľmi nízka hlučnosť 40 – 42 dBA Vyššia hlučnosť
35 – 38 dBA Nízka hlučnosť 42 – 45 dBA Vysoká hlučnosť
38 – 40 dBA Nižšia hlučnosť > 45 dBA Veľmi vysoká hlučnosť
Pokiaľ by sme brali hodnotu 40 dBA ako akúsi pevne stanovenú hranicu medzi tichšími a hlučnejšími grafickými kartami, potom z vyššie uvedeného grafu závislosti hlučnosti na otáčkach ventilátorov chladenia je zrejmé, že grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G sa pod touto hranicou drží zhruba do 1 700 ot/min. Aké otáčky v záťaži však táto grafická karta využíva skutočne, to si otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Účinnosť systému chladenia

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Extreme Stress Test dosiahla grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G na skóre 98,8 % a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Napájanie

O napájanie grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G sa stará zrejme 9+2-fázová napájacia kaskáda (nemal som možnosť demontovať chladič), ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou nového 16-pinového (12+4) konektora typu 12VHPWR, podľa nového štandardu PCIE. Ak váš zdroj tento nový konektor nepodporuje, čo je dnes viac ako pravdepodobné, môžete využiť pribalenú redukciu 16 pin/2× 8 pin. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 285 W (navýšiť sa dá o 5 % na 300 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 750 W.

Jedným zo zdrojov napájania, ktoré podporujú PCIE Gen5, je napríklad UD1000GM PG5 spoločnosti GIGABYTE. Ten si potom môžete zakúpiť na Alza.sk
i

Spotreba grafických kariet

Veľmi dôležitou vecou pri grafických kartách je ich spotreba. A nejde len o to, koľko elektrickej energie prepálite pri hraní počítačových hier, s vyššou spotrebou totiž rastú predovšetkým nároky na výkon vášho zdroja napájania (PSU) a samozrejme aj nároky na kvalitné odvetrávanie počítačovej skrine. Nemenej dôležitou vecou pri meraní príkonu grafickej karty je potom kontrola plnenia požiadaviek špecifikácií PCI-SIG, ktorá okrem iného nastavuje pravidlá pre napájanie komponentov cez zbernicu PCI Express. Ide najmä o to, aby cez „silovú“ 12 V vetvu (PEG 12 V) tejto zbernice nepretekal prúd trvalo vyšší ako 5,5 A (s limitným príkonom 66 W), ktorý by potom mohol poškodiť celú základnú dosku. V tom lepšom prípade by prípadný pokles napätia mohol spôsobovať problémy s inými komponentmi napojenými na PCI Express, ako sú napríklad disky SSD PCIe. PCI-SIG potom tiež nastavuje špecifikácie pre konektory pomocného napájania grafických kariet. V prípade 8-pinových konektorov by maximálny príkon nemal trvalo prekročiť hodnotu 150 W a 12,5 A, v prípade 6-pinových konektorov potom 75 W a 6,25 A. Nové 16-pinové konektory 12VHPWR (PCIE Gen5) potom môžu prenášať až 600 W pri 55 A.


Bežná a špičková spotreba

Na meranie špičkových odberov grafických kariet využívam nástroj MSI Kombustor, ktorý grafické karty zaťažuje spojitou a trvalou záťažou. Grafickú kartu najskôr nechám zahriať na jej bežnú prevádzkovú teplotu, až potom meriam príkony na všetkých odberných miestach nástrojom PowerTracker. V prvom meraní je limit spotreby (Power limit) pri grafickej karte nastavený na východiskovú hodnotu (PL 100 %), druhé meranie potom prebieha s nastaveným limitom spotreby na maximum (pokiaľ sa v prípade grafickej karty navýšiť dá). Ako teda grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G v týchto meraniach dopadla?


Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Miesto odberu Popis Spotreba
(PL 100 %)
Spotreba
(PL 105 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
Vetva 3,3 V 0,3 W 0,3 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
Vetva 12 V 20 W 21 W
3 PCIe Cable
(16 pin 12VHPWR)
Vetva 12 V 273 W 291 W
Spotreba VGA 293 W 312 W
Prúd PEG 12V 1,7 A 1,7 A


Ako môžete vidieť, grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G všetky špecifikácie PCI-SIG spĺňa. Čo sa týka zapojenia grafickej karty, máte na výber jeden z dvoch spôsobov. Buď už vlastníte napájací zdroj s podporou PCIE GEN 5, a teda aj 16-pinovým konektorom 12VHPWR, a nič riešiť nemusíte, alebo vlastníte starší zdroj bez tohto konektora a musíte využiť dva samostatné káble PCIe s 8-pinovými konektormi a zapojiť ich do redukcie 16 pin/2× 8 pin, ktorá je súčasťou balenia. Až tu potom pripojíte 16-pinovým 12VHPWR konektorom do grafickej karty. Ak by vás pri meraní spotreby tejto grafickej karty zaujímali aj maximálne (peak) hodnoty spotreby a prúdu, môžete nahliadnuť do nasledujúcich grafov.

Ako je z grafov zrejmé, špičková (peak) spotreba grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G, s ktorou by ste mali počítať po navýšení limitu spotreby na maximum, sa pohybuje okolo hranice 350 W.

i

Pozor na zapojenie

Pokiaľ budete grafickú kartu Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G pripájať k staršiemu zdroju napájania pomocou pribalenej redukcie 16 pin/2× 8 pin, vždy zapojte obidva 8-pinové konektory na redukciu. Pokiaľ tak neurobíte a zapojíte napríklad len jeden, grafická karta fungovať nebude.

Tiež si dajte dobrý pozor na to, aby ste káble redukcie, ktoré vedú k 8-pinovým konektorom, neohýbali príliš blízko pri jej tele (napríklad z dôvodu nedostatku miesta a ich opretie o bočnici skrine). Hrozí totiž uvoľnenie napájacích pinov, čo vedie k vyššiemu prechodovému odporu, a teda aj väčšiemu zahrievaniu konektora. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k jeho vyhoreniu! Tiež sa presvedčte, či máte konektor 12VHPWR do grafickej karty zastrčený naozaj až na doraz.


Spotreba v nečinnosti (Idle) a s dvoma monitormi

Meranie spotreby grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G v nečinnosti a s dvoma monitormi bolo vykonávané na ploche Windows 10. Najskôr som zmeral spotrebu samotnej grafickej karty pri zapojenom jedinom monitore s rozlíšením 3 840 × 2 160/60 Hz cez Display potom cez druhý DisplayPort zapojil ďalší monitor s rozlíšením 1 920 × 1 080/144 Hz a opäť zaznamenal príkon grafickej karty. Výsledky môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Meranie Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
19 W 84 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 24 W 90 W
Rozdiel 5 W 6 W

Výstupy na monitor

Výstupy na monitor sú v prípade grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a jedného konektora HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.


i

NVDEC a NVENC

Grafické karty novej generácie Ada Lovelace dostali do vienka aj nové hardvérové enkódery (NVENC) a dekodéry (NVDEC) s natívnou podporou formátu AV1 (ostatné staršie formáty sú samozrejme tiež podporované). Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti disponujú jedným dekodérom NVDEC a dvoma enkodérmi NVENC. To je určite dobrá správa napríklad pre všetkých „streamerov“, ktorí tak môžu v reálnom čase hrať hry (bez straty výkonu) a súčasne streamovať video vo formáte AV1 až do rozlíšenia 8K/60 Hz.

Na druhej strane, celkom zamrzí nepodpora rozhranie DisplayPort 2.1. Avšak na monitory s podporou DisplayPort 2.1 si budeme musieť ešte nejakú tú chvíľku počkať.


Gainward ExperTool II

Súčasťou vybavenia grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G je aj firemný nástroj spoločnosti Gainward s názvom ExperTool II. Ak v balení žiadne DVD s týmto nástrojom nenájdete, môžete si ExperTool stiahnuť priamo zo stránky výrobcu sami.

Pomocou tohto nástroja je možné grafickej karte nastavovať rôzne parametre ako napríklad frekvenciu grafického čipu, frekvenciu grafických pamätí, limit spotreby, napätie grafického čipu, krivku otáčok ventilátorov a pod., a upraviť si tak správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu je možné napríklad pretaktovať na dosiahnutie čo najvyššieho výkonu, alebo dať naopak prednosť lepším prevádzkovým vlastnostiam, ako je teplota, hlučnosť či spotreba. Tlačidlo OC SCAN vám potom pretaktuje grafickú kartu automaticky.
V nástroji Gainward ExperTool potom nechýba ani panel FAN CONTROL s nastavením krivky závislosti otáčok ventilátorov od teploty grafickej karty pre každú chladiacu zónu zvlášť.
Na nastavenie farieb a svetelných efektov RGB LED osvetlenia grafickej karty je určený panel LED CONTROL.
V paneli STATUS potom máte na očiach všetky okamžité aj historické údaje dôležitých hodnôt pri prevádzke grafickej karty, ako je napríklad teplota grafickej karty, otáčky ventilátorov, napätie, spotreba atď.

Pokiaľ by vám nástroj ExperTool nevyhovoval, vždy máte možnosť na svoje OC hry využiť služby mocnejšieho nástroja, akým je napríklad MSI Afterburner.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú ako z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, ale nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby bola každá recenzia grafickej karty trvalo aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zaistí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti aj napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Extreme Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G Hodnota Poznámka k meraniu
Teplota GPU 64 °C Merané na konci testu
Teplota GPU (Hotspot) 75 °C Merané na konci testu
Teplota VRAM 64 °C Merané na konci testu
Skutočná frekvencia GPU 2 865 MHz Merané ako priemer z posledných troch prechodov (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 1,091 V Merané ako priemer v testu
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 263 W Merané ako priemer v testu
Spotreba VGA (skutočná) 273 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Spotreba celého systému (PC) 398 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Otáčky ventilátorov 1 380 ot/min (FAN1)
1 380 ot/min (FAN2)
Merané na konci testu
Hlučnosť 36,0 dBA Interpolované z otáčok ventilátorov


Teploty grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G sa na konci záťažového testu držali na 64 °C (hotspot 75 °C) pri celkom nízkych otáčkach ventilátorov okolo 1 380 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali aj nízku hlučnosť 36,0 dBA. Túto grafickú kartu tak môžem označiť za tichú. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na skutočne vysokých 2 865 MHz pri spotrebe 273 W.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 4070 Ti

Ak by vás zaujímalo aj porovnanie prevádzkových vlastností Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 4070 Ti, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná snímková frekvencia (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov iba pre grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané iba z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú rovnaké nastavenie grafických detailov pre úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G je daný najmä výkonom samotného grafického čipu AD104 (AD104-400-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže napomôcť aj kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je aj jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 4070 Ti rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.V prípade grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Extreme Stress Test pohybovala v priemere na 2 865 MHz, a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 4070 Ti, ktorých sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

V prípade nových grafických kariet GeForce RTX máte možnosť na pretaktovanie využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje automaticky, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Ja som sa tentoraz rozhodol pre pretaktovanie manuálne. Najskôr som pri grafickej karte na maximum nastavil položky Core Voltage (100 %), Power Limit (105 %) a Temp. Limit (88 °C). Následne som zvyšoval frekvenciu grafického čipu o 50 MHz a testoval stabilitu v počítačových hrách. Ako posledná stabilná frekvencia sa ukázala hodnota +150 MHz, teda boost nejakých 2 910 MHz.

Pretaktovanie grafických pamätí

Pri pretaktovaní grafických pamätí som postupoval obdobne. Postupne som zvyšoval hodnotu frekvencie grafických pamätí o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +1 500 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 24 000 MHz. Pamäte zvládli frekvenciu ešte vyššiu (+1 800 MHz), avšak na výkone to poznať nebolo a je dobré si ponechať nejakú tú rezervu.

Nastavenie pretaktovania pri grafickej karte Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G pomocou MSI Afterburner.

S posunutou maximálnou frekvenciou grafického čipu o 150 MHz (2 910 MHz), grafických pamätí o 1 500 MHz (24 000 MHz efektívne) a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum som potom otestoval niektoré hry testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

Výsledky pretaktovania
i

Pomocou manuálneho pretaktovania cez MSI Afterburner sa mi z grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G podarilo získať 4 – 11 % ďalšieho výkonu, čo by sa vám v niektorých hrách hodiť mohlo. Frekvencia grafického čipu sa nám zdvihla o 136 – 180 MHz, ale musíte počítať s tým, že spotreba grafickej karty pôjde nahor. Na spotrebe grafickej karty sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačových hrách nárastom 8 – 41 W.

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti v prípade takto pretaktovanej grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Gainward GeForce RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Sme pri hodnotení grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G, a tak sa najskôr poďme pozrieť na jej výkon pod drobnohľadom. Do nasledujúcej tabuľky som v percentách zosumieroval výkon nielen grafickej karty GeForce RTX 4070 Ti, ale aj jej predchodcu z generácie Ampere GeForce RTX 3070 Ti a grafickej karty GeForce RTX 4080, a to zo všetkých počítačových hier, v ktorých boli testované, teda aj hier, ktoré do výsledkov bežne nezapočítavame. Ako východiskovú hodnotu pre porovnanie (100 %) som zvolil výkon novej grafickej karty GeForce RTX 4070 Ti.


Rozlíšenie/Výkon RTX 4080 RTX 4070 Ti RTX 3070 Ti
1 920 × 1 080 (Full HD) 108 % 100 % 74 %
2 560 × 1 440 (WQHD) 117 % 100 % 71 %
3 840 × 2 160 (4K UHD) 127 % 100 % 70 %


Pokiaľ by sme výkon novej GeForce RTX 4070 Ti porovnávali s jej generačným predchodcom z rodiny AMPERE, teda grafickou kartou GeForce 3070 Ti, potom nová grafická karta GeForce RTX 4070 Ti je na tom evidentne výrazne lepšie. V rozlíšení 1 920 × 1 080 (FHD) je výkonnostný rozdiel 35 %, v rozlíšení 2 560 × 1 440 (WQHD) nejakých 40 % a v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) potom ešte výraznejších 43 %. Ako vidíte, ten výkonnostný rozdiel nám rastie spoločne s rozlíšením a dôvod je pomerne prostý, v nižších rozlíšeniach sa totiž brzdou výkonu stáva procesor (nie samotná grafická karta), ktorý výkonnejšiu grafickú kartu (GeForce RTX 4070 Ti) brzdí oveľa viac, než tú menej výkonnú (GeForce RTX 3070 Ti). Toto sú teda výsledky z hier, ktoré využívajú iba rasterizáciu. Pokiaľ sa pozrieme na výkon v ray-tracingových tituloch, rozdiel medzi oboma kartami je ešte markantnejší. Môže sa pohybovať aj o viac ako 60 % v 3DMark Port Royal, alebo byť prakticky dvojnásobný v DirectX Raytracing feature test, ktorý využíva „čistý“ raytracing (Path tracing). Kto teda pri hraní využíva, alebo chce využívať raytracing, prechod zo „starej“ GeForce RTX 3070 Ti na novú GeForce RTX 4070 Ti by sa mu tak určite vyplatil. Všetko ale bude aj o obstarávacej cene.

Raytracing a DLSS


Proti nedávno vydanej grafickej karte GeForce RTX 4080 potom nová GeForce RTX 4070 Ti samozrejme zaostáva. Grafická karta GeForce RTX 4080 je v rozlíšení 1 920 × 1 080 (FHD) výkonnejšia len o 8 %, v rozlíšení 2 560 × 1 440 o 17 % a v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) potom výkonnostný rozdiel činí celkom výrazných 27 %. Opäť, tie najnižšie výkonnostné rozdiely pochádzajú z nižších rozlíšení, kde je výkonnejšia GeForce RTX 4080 brzdená procesorom oveľa viac ako slabšia GeForce RTX 4070 Ti. V ray-tracingových tituloch potom nová grafická karta GeForce RTX 4070 Ti zaostáva za GeForce RTX 4080 v priemere o nejakých 25 %. Z toho plynie poučenie, že pokiaľ plánujete hrať hry vo vysokom rozlíšení alebo v nich využívať primárne raytracing, potom je grafická karta GeForce RTX 4080 predsa len voľbou lepšia. Všetko ale opäť bude o obstarávacích cenách.

Pokiaľ by som to mal teda nejako zhrnúť, potom nová grafická karta GeForce RTX 4070 Ti je svojim výkonom predurčená najmä na hranie počítačových hier v rozlíšení 2 560 × 1 440 (WQHD), kde je jej výkon úplne luxusný, a vo väčšej väčšine hier si potom bez obáv môžete trúfnuť aj na rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) či raytracing. Pokiaľ by sa vám výkonu predsa len niekde nedostávalo, vždy môžete v podporovaných hrách využiť technológiu DLSS 3, vďaka ktorej sa potom „zadarmo“ dostanete k výrazne vyššej snímkovej frekvencii.

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G ponúka všetkým náročnejším hráčom počítačových hier viac ako dostatočný výkon, ktorý je prakticky porovnateľný s výkonom tej vôbec najvýkonnejšej grafickej karty minulej generácie Ampere spoločnosti NVIDIA, teda grafickej karty GeForce RTX 3090 Ti. Vo vysokom rozlíšení 3840 x 2160 však za ňou predsa len ešte zaostáva. To, koniec-koncov, platí aj pre ostatné grafické karty GeForce RTX 4070 Ti iných výrobcov, ktoré sú postavené okolo grafického čipu AD104-400-A1 spoločnosti NVIDIA v plnej konfigurácii.

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti ponúkajú podporu najnovších grafických rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate, teda vrátane raytracingu. Samozrejmosťou je potom aj podpora proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), a to vrátane najnovšej verzie DLSS 3 (Frame Generation). V hrách, ktoré podporujú DLSS 3, sa tak môžete dočkať oveľa vyššej snímkovej frekvencie, a to ako pri náročnom raytracingu, tak aj v situáciách, kde už vám výkon vášho procesora prestáva stačiť.

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G disponuje mohutným a dobre spracovaným systémom chladenia s tromi ventilátormi CYCLONE, ktorý je po technickej stránke veľmi podobný tomu, ktorý poznáme z recenzie výkonnejšej grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 8G. Jeho chladiaci výkon je tak na účely ochladenia energeticky menej náročného grafického čipu AD104 evidentne naddimenzovaný, čo je v záťaži krásne vidieť na nízkych teplotách grafického čipu, pri pomerne nízkych otáčkach ventilátorov chladenia, a teda aj nízkej hlučnosti.

Výbava grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G nie je síce taká bohatá, ako v prípade edície PHANTOM, avšak pri hraní počítačových hier by vám nič podstatné chýbať nemalo. S podporou Dual BIOSu tentoraz počítať nemôžete, zato na tejto PHOENIX nájdete veru bohaté ARGB LED osvetlenie (možno až prebujnené), ktoré si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií (farby a efekty) pomocou nástroja Gainward ExperTool II a pomocou pribaleného kábla si ho potom môžete nechať tiež synchronizovať so základnou doskou. Kto svetielka na grafických kartách príliš nemusí, pre toho je v nastavení aj voľba jeho úplného vypnutia. Výrobca potom nezabudol ani na podporu ZERO RPM FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory chladenia, a zníži tak hlučnosť grafickej karty na minimum (semi-pasívne chladenie).

ARGB LED osvetlenie grafických kariet Gainward PHOENIX RTX 40.

Čo sa týka nevýhod grafickej karty Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G, potom to budú predovšetkým jej veľké rozmery. Vzhľadom na svoju dĺžku 329 mm sa totiž táto grafická karta nemusí vojsť do úplne všetkých počítačových skríň štandardnej veľkosti.

Hoci spotreba grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti nie je nijako extra vysoká, aj tak by ste mali jej napájaniu venovať pozornosť. Na jej prevádzku výrobca odporúča zdroj napájania (PSU) s minimálnym výkonom 750 W, vďaka novému konektoru 12VHPWR potom najlepšie štandardu PCIE GEN 5. Nie je to však podmienkou, so staršími zdrojmi napájania môžete totiž využiť pribalenú redukciu 16 pin/2× 8 pin, počítajte však s nie príliš pekným vzhľadom a k šírke grafickej karty tak budete musieť pripočítať ďalších 50 mm, čo požiadavky na veľkosť počítačovej skrine ďalej komplikuje. Kvalitným odvetrávaním počítačovej skrine potom naozaj nič nepokazíte.


Gainward GeForce RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

Grafické karty

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G ponúka atraktívny výkon všetkým náročnejším hráčom počítačových hier, ktorý je na hranie v rozlíšení 2 560 × 1 440 viac ako luxusný a vo väčšine hier si s ním vystačíte aj na rozlíšenie 4K UHD, či raytracing. Grafická karta disponuje výkonným systémom chladenia s tromi ventilátormi. Na jej prevádzku však budete potrebovať dostatočne rozmernú počítačovú skriňu.

Klady

 • Atraktívny výkon (high-end)
 • Vyššie takty už od výrobcu
 • Nízka hlučnosť
 • Limit spotreby až 300 W (pre lepšie OC)
 • ZERO RPM FAN (semi-pasívne chladenie)
 • ARGB LED osvetlenie
 • HW podpora AV1 (2× NVENC, 1× NVDEC)
 • Podpora PCIE GEN 5 (12VHPWR konektor)
 • Podpora DLSS 3

Zápory

 • Veľké rozmery (dĺžka 329 mm)
 • Pre niekoho možno až prebujnené ARGB LED osvetlenie (dá sa vypnúť)
 • Zamrzí absencia DisplayPort 2.1 (všetky GeForce RTX 4070 Ti)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G Grafické karty
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Phoenix 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 12×
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Phoenix 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
914,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4070tp1
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Panther 12 G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Panther 12 G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
871,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4070tpha1
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Phantom 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
GAINWARD GeForce RTX 4070 Ti Phantom 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
912,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4070tph1
MSI GeForce RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,4 23×
MSI GeForce RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2760 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
988,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFr4080Ti3
MSI GeForce RTX 4070 Ti VENTUS 3X 12G OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
MSI GeForce RTX 4070 Ti VENTUS 3X 12G OC
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2655 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
921,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFr4080Ti2
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,6 45×
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
822,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 2. 10. 2023
Objednávací kód: I3Dr4070tx3a1
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 OC 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 OC 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2640 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
835,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: I3Dr4070tx3a2
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti 12 GB EAGLE OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0 12×
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti 12 GB EAGLE OC
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2625 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4 a HDMI 2.1
925,90 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4070te2
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti 12GB GAMING OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 15×
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti 12GB GAMING OC
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2640 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4 a HDMI 2.1
963,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4070tg2
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti iChill X3 12G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,5
Inno3D GeForce RTX 4070 Ti iChill X3 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2670 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
Super cena
851,90 € Ušetríte 80,25 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: I3Dr4070tcx3a1
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12GB OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0 19×
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12GB OC
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2760 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
991,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4070tt2
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G - Grafická karta
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 18×
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2790 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
979 € Cena s CashBack  Podrobnosti
Super cena
1 059 € Ušetríte 11,04 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4070tr2
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti 12G - Grafická karta
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,4
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2640 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
999 € Cena s CashBack  Podrobnosti
1 079 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4070tr1
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12 GB
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2640 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
992,90 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4070tt1
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií