Levé ucho Alza dny 3D soutěž LEGO

Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

V poradí druhou grafickou kartou z novej rodiny Ada Lovelace, ktorú nám pred nedávnom predstavila spoločnosť NVIDIA, je grafická karta GeForce RTX 4080. A pretože embargo na informácie okolo týchto úplne nových grafických kariet skončilo, môžeme sa o ne s vami podeliť. Dnes si totiž na Alza.sk predstavíme a tiež riadne otestujeme prvého zástupcu týchto nových grafických kariet, ktorým je Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G z ponuky spoločnosti GAINWARD, či skôr PALIT. Ako teda táto horúca novinka dopadla v našich testoch? O tom sa môžete presvedčiť sami práve v tejto recenzii. Poďme si ale najskôr túto grafickú kartu dôkladne predstaviť.

Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe AD103 (AD103-300-A1) spoločnosti NVIDIA s dvoma deaktivovanými výpočtovými jednotkami TPC (Texture/Processor Cluster). Naň sú pomocou 256-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 16 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), tentoraz v najnovšej verzii 3 (podpora Frame Generation). Svojím výkonom je potom Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma najvyššie priečky výkonnostného rebríčka.

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G disponuje dvoma BIOSmi označenými ako Performance (BIOS1) a Silent (BIOS2), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na zadnej strane grafickej karty.

V predvolenom nastavení bola grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G nastavená do režimu Performance (BIOS1). Frekvencia grafického čipu je 2 205/2 640 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 400 MHz, čo v prípade pamätí typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 22 400 MHz. TDP grafickej karty je nastavené na 340 W s možnosťou navýšenia až na 400 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 135 MHz v booste a TDP navýšené o 20 W. Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 4080.

V režime Silent (BIOS2) sú frekvencie grafického čipu 2 205/2 505 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí opäť 1 400 MHz (22 400 MHz efektívne). TDP grafickej karty je nastavené na 340 W, tentoraz však bez možnosti jeho ďalšieho navýšenia. Okrem TDP je teda grafická karta v tomto režime nastavená na referenčné hodnoty GeForce RTX 4080.

Systém chladenia GPU

Čelná strana grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G so systémom chladenia s tromi ventilátormi CYCLONE.
Zadná strana grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je osadená kovovým backplatom s veľkým priechodom vzduchu zo zadného ventilátora.

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je naozaj veľká, na dĺžku meria 329 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie celkom 4 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará veľmi podobný systém chladenia, ktorý už poznáme z recenzie grafickej karty Gainward RTX 4090 PHANTOM GS 24G, iba s tým rozdielom, že výparníková komora (vapor chamber) bola nahradená veľkou medenou dosadacou základňou (Mega Copper Base). O chladenie sa tak stará dvojica pasívnych chladičov zložených hliníkových rebier, ktoré sú pre lepší odvod tepla z grafického čipu vybavené ôsmimi tepelnými trubicami (heat pipes) a spomínanou veľkou medenou dosadacou základňou. Grafické pamäte sú chladené spoločne s grafickým čipom cez dosadaciu základňu, odpadové teplo z delenej napájacej kaskády je potom odvádzané do rebrovania oboch pasívnych chladičov. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.

Obrázok chladenia: zdroj gainward.com

Aktívnu časť systému chladenia Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G tvoria tri 95 mm ventilátory CYCLONE s deviatimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami, ktoré sú pre tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky sú riadené nezávisle (asynchrónne). Prvú zónu má na starosti stredový ventilátor, druhú zónu potom oba krajné ventilátory. Grafická karta podporuje funkciu ZERO RPM FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt odstaví všetky ventilátory chladenia a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledovná:


< 35 dBA Veľmi nízka hlučnosť 40 – 42 dBA Vyššia hlučnost
35 – 38 dBA Nízka hlučnosť 42 – 45 dBA Vysoká hlučnosť
38 – 40 dBA Nižšia hlučnosť > 45 dBA Veľmi vysoká hlučnost
Pokiaľ by sme brali hodnotu 40 dBA ako akúsi pevne stanovenú hranicu medzi tichšími a hlučnejšími grafickými kartami, potom z vyššie uvedeného grafu závislosti hlučnosti od otáčok ventilátorov chladenia je zrejmé, že grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G sa pod touto hranicou drží zhruba do 1 700 ot/min. Aké otáčky v záťaži však táto grafická karta využíva skutočne, to si otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Účinnosť systému chladenia

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Extreme Stress Test dosiahla grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v oboch režimoch na skóre 99,0 % a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Napájanie

O napájanie grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G sa stará zrejme 18 + 3-fázová napájacia kaskáda (nemal som možnosť demontovať chladič), ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou nového 16-pinového (12 + 4) konektora typu 12VHPWR, podľa nového štandardu PCIE. Ak váš zdroj tento nový konektor nepodporuje, čo je dnes viac ako pravdepodobné, môžete využiť pribalenú redukciu 16 pin/3× 8 pin. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 340 W (navýšiť sa dá o 18 % na 400 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 850 W (ja by som vám ale bez rozpakov odporučil aj PSU slabší, pokojne s výkonom „len“ 750 W).

Jedným zo zdrojov napájania, ktoré podporujú PCIE Gen5, je napríklad UD1000GM PG5 spoločnosti GIGABYTE. Ten si potom môžete zakúpiť na Alza.sk
i

Spotreba grafických kariet

Veľmi dôležitou vecou pri grafických kartách je ich spotreba. A nejde len o to, koľko elektrickej energie prepálite pri hraní počítačových hier, s vyššou spotrebou totiž rastú predovšetkým nároky na výkon vášho zdroja napájania (PSU) a samozrejme aj nároky na kvalitné odvetrávanie počítačovej skrine. Nemenej dôležitou vecou pri meraní príkonu grafickej karty je potom kontrola plnenia požiadaviek špecifikácií PCI-SIG, ktorá okrem iného nastavuje pravidlá pre napájanie komponentov cez zbernicu PCI Express. Ide najmä o to, aby cez „silovú“ 12 V vetvu (PEG 12 V) tejto zbernice nepretekal prúd trvalo vyšší ako 5,5 A (s limitným príkonom 66 W), ktorý by potom mohol poškodiť celú základnú dosku. V tom lepšom prípade by prípadný pokles napätia mohol spôsobovať problémy s inými komponentmi napojenými na PCI Express, ako sú napríklad disky SSD PCIe. PCI-SIG potom tiež nastavuje špecifikácie pre konektory pomocného napájania grafických kariet. V prípade 8-pinových konektorov by maximálny príkon nemal trvalo prekročiť hodnotu 150 W a 12,5 A, v prípade 6-piných konektorov potom 75 W a 6,25 A. Nové 16-pinové konektory 12VHPWR (PCIE Gen5) potom môžu prenášať až 600 W pri 55 A.


Bežná a špičková spotreba

Na meranie špičkových odberov grafických kariet využívam nástroj MSI Kombustor, ktorý grafické karty zaťažuje spojitou a trvalou záťažou. Grafickú kartu najskôr nechám zahriať na jej bežnú prevádzkovú teplotu, až potom meriam príkony na všetkých odberných miestach nástrojom PowerTracker. V prvom meraní je limit spotreby (Power limit) pri grafickej karte nastavený na východiskovú hodnotu (PL 100 %), druhé meranie potom prebieha s nastaveným limitom spotreby na maximum (pokiaľ sa v prípade grafickej karty navýšiť dá). Ako teda grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v týchto meraniach dopadla?


Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Miesto odberu Popis Spotreba
(PL 100 %)
Spotreba
(PL 118 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
Vetva 3,3 V 0,3 W 0,3 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
Vetva 12 V 8 W 8 W
3 PCIe Cable
(16 pin 12VHPWR)
Vetva 12 V 337 W 368 W
Spotreba VGA 345 W 377 W
Prúd PEG 12V 0,6 A 0,7 A


Ako môžete vidieť, grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G všetky špecifikácie PCI-SIG spĺňa. Čo sa týka zapojenia grafickej karty, máte na výber jeden z dvoch spôsobov. Buď už vlastníte napájací zdroj s podporou PCIE GEN 5, a teda aj 16-pinovým konektorom 12VHPWR, a nič riešiť nemusíte, alebo vlastníte starší zdroj bez tohto konektora a musíte využiť tri samostatné káble PCIe s 8-pinovými konektormi a zapojiť ich do redukcie 16 pin/3× 8 pin, ktorá je súčasťou balenia. Až tu potom pripojíte 16-pinovým 12VHPWR konektorom do grafickej karty. Ak by vás pri meraní spotreby tejto grafickej karty zaujímali aj maximálne (peak) hodnoty spotreby a prúdu, môžete nahliadnuť do nasledujúcich grafov.

Ako je z grafov zrejmé, špičková (peak) spotreba grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G, s ktorou by ste mali počítať po navýšení limitu spotreby na maximum, sa pohybuje okolo hranice 400 W.

i

Pozor na zapojenie

Pokiaľ budete grafickú kartu Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G pripájať k staršiemu zdroju napájania pomocou pribalenej redukcie 16 pin/3× 8 pin, vždy zapojte všetky tri 8-pinové konektory na redukciu. Pokiaľ tak neurobíte a zapojíte napríklad len dva z nich, grafická karta fungovať nebude.

Tiež si dajte dobrý pozor na to, aby ste káble redukcie, ktoré vedú k 8-pinovým konektorom, neohýbali príliš blízko pri jej tele (napríklad z dôvodu nedostatku miesta a ich opretie o bočnici skrine). Hrozí totiž uvoľnenie napájacích pinov, čo vedie k vyššiemu prechodovému odporu, a teda aj väčšiemu zahrievaniu konektora. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k jeho vyhoreniu! Tiež sa presvedčte, či máte konektor 12VHPWR do grafickej karty zastrčený naozaj až na doraz.


Spotreba v nečinnosti (Idle) a s dvoma monitormi

Meranie spotreby grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v nečinnosti a s dvoma monitormi bolo vykonávané na ploche Windows 10. Najskôr som zmeral spotrebu samotnej grafickej karty pri zapojenom jedinom monitore s rozlíšením 3 840 × 2 160/60 Hz cez Display cez druhý DisplayPort zapojil ďalší monitor s rozlíšením 1 920 × 1 080/144 Hz a opäť zaznamenal príkon grafickej karty. Výsledky môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Meranie Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
28 W 93 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 37 W 103 W
Rozdiel 9 W 10 W

Výstupy na monitor

Výstupy na monitor sú v prípade grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a jedného konektora HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.


i

NVDEC a NVENC

Grafické karty novej generácie Ada Lovelace dostali do vienka aj nové hardvérové enkódery (NVENC) a dekodéry (NVDEC) s natívnou podporou formátu AV1 (ostatné staršie formáty sú samozrejme tiež podporované). Grafické karty GeForce RTX 4080 disponujú jedným dekodérom NVDEC a dvoma enkodérmi NVENC. To je určite dobrá správa napríklad pre všetkých „streamerov“, ktorí tak môžu v reálnom čase hrať hry (bez straty výkonu) a súčasne streamovať video vo formáte AV1 až do rozlíšenia 8K/60 Hz.

Na druhej strane, celkom zamrzí nepodpora rozhrania DisplayPort 2.0, čo je v prípade grafickej karty zamerané práve na prácu/hranie vo vysokom rozlíšení vlastnosť pomerne žiaduca. Avšak na monitory s podporou DisplayPort 2.0 si budeme musieť ešte nejakú tú chvíľku počkať.


Gainward ExperTool II

Súčasťou vybavenia grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je aj firemný nástroj spoločnosti Gainward s názvom ExperTool II. Ak v balení žiadne DVD s týmto nástrojom nenájdete, môžete si ExperTool stiahnuť priamo zo stránky výrobcu sami.

Pomocou tohto nástroja je možné grafickej karte nastavovať rôzne parametre ako napríklad frekvenciu grafického čipu, frekvenciu grafických pamätí, limit spotreby, napätie grafického čipu, krivku otáčok ventilátorov a pod., a upraviť si tak správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu je možné napríklad pretaktovať na dosiahnutie čo najvyššieho výkonu, alebo dať naopak prednosť lepším prevádzkovým vlastnostiam, ako je teplota, hlučnosť či spotreba. Tlačidlo OC SCAN vám potom pretaktuje grafickú kartu automaticky.
V nástroji Gainward ExperTool potom nechýba ani panel FAN CONTROL s nastavením krivky závislosti otáčok ventilátorov od teploty grafickej karty pre každú chladiacu zónu zvlášť.
Na nastavenie farieb a svetelných efektov RGB LED osvetlenia grafickej karty je určený panel LED CONTROL.
V paneli STATUS potom máte na očiach všetky okamžité aj historické údaje dôležitých hodnôt pri prevádzke grafickej karty, ako je napríklad teplota grafickej karty, otáčky ventilátorov, napätie, spotreba atď.

Pokiaľ by vám nástroj ExperTool nevyhovoval, vždy máte možnosť na svoje OC hry využiť služby mocnejšieho nástroja, akým je napríklad MSI Afterburner.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú ako z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, ale nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby bola každá recenzia grafickej karty trvalo aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zaistí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti aj napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Extreme Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G Performance BIOS Silent BIOS Poznámka k meraniu
Teplota GPU 63 °C 64 °C Merané na konci testu
Teplota GPU (Hotspot) 75 °C 78 °C Merané na konci testu
Teplota VRAM 64 °C 66 °C Merané na konci testu
Skutočná frekvencia GPU 2 865 MHz 2 790 MHz Merané ako priemer z posledných troch prechodov (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 1,068 V 1,068 V Merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 323 W 322 W Merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (skutočná) 329 W 326 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Spotreba celého systému (PC) 464 W 461 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Otáčky ventilátorov 1 500 ot/min (FAN1)
1 500 ot/min (FAN2)
1 360 ot/min (FAN1)
1 360 ot/min (FAN2)
Merané na konci testu
Hlučnosť 37,4 dBA 36,1 dBA Interpolované z otáčok ventilátorov


V režime Performance (BIOS1) sa teploty grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G na konci záťažového testu držali na 63 °C (hotspot 75 °C) pri otáčkach ventilátorov okolo 1 500 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali hlučnosť na úrovni 37,4 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na skutočne vysokých 2 865 MHz pri spotrebe 329 W.

V režime Silent (BIOS2) nám teplota stúpla len nepatrne, zhruba o 1 °C, a držala sa tak na 64 °C (hotspot 78 °C), avšak pri nižšej rýchlosti ventilátorov okolo 1 360 ot/min a nižšej hlučnosti 36,1 dBA. V oboch režimoch tak môžem túto grafickú kartu označiť za pomerne tichú. Frekvencia grafického čipu sa nám znížila o 5 binov na 2 790 MHz pri spotrebe 326 W.

Po stránke výkonu nie je medzi režimami Performance a Silent pri grafickej karte Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G rozdiel príliš veľký. Režim Silent ale pri grafickej karte ponúka predsa len o niečo nižšiu hlučnosť, na úkor ľahko vyšších teplôt. To napokon dokladá aj vyššie uvedené video z testovania počítačovej hry Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 4080

Ak by vás zaujímalo aj porovnanie prevádzkových vlastností Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 4080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 4080

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná snímková frekvencia (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov iba pre grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané iba z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú rovnaké nastavenie grafických detailov pre úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je daný najmä výkonom samotného grafického čipu AD103 (AD103-300-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 4080 môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže napomôcť aj kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je aj jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 4080 rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.V prípade grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Extreme Stress Test pohybovala v priemere na 2 865 MHz v režime Performance, v režime Silent potom na 2 790 MHz, a vy si tak uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 4080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

V prípade nových grafických kariet GeForce RTX máte možnosť na pretaktovanie využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje automaticky, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Pretože mi nástroj OC Scanner v MSI Afterburner ponúkol navýšenie frekvencie len o mizerných 23 MHz, rozhodol som sa tentoraz pre manuálne pretaktovanie. Najskôr som pri grafickej karte na maximum nastavil položky Core Voltage (100 %), Power Limit (117 %) a Temp. Limit (88 °C). Následne som zvyšoval frekvenciu grafického čipu o 50 MHz a testoval stabilitu v počítačových hrách. Ako posledná stabilná frekvencia sa ukázala hodnota +100 MHz, teda boost nejakých 2 740 MHz.

Pretaktovanie grafických pamätí

Pri pretaktovaní grafických pamätí som postupoval obdobne. Postupne som zvyšoval hodnotu frekvencie grafických pamätí o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +1 300 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 25 000 MHz. Pamäte zvládli frekvenciu ešte vyššiu (+1 400 MHz), avšak na výkone to poznať nebolo a je dobré si ponechať nejakú tú rezervu.

Nastavenie pretaktovania pri grafickej karte Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G pomocou MSI Afterburner.

S posunutou maximálnou frekvenciou grafického čipu o 100 MHz (2 740 MHz), grafických pamätí o 1 300 MHz (25 000 MHz efektívne) a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum som potom otestoval niektoré hry testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

Výsledky pretaktovania
i

Pomocou manuálneho pretaktovania cez MSI Afterburner sa mi z grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G podarilo získať 5 – 7 % ďalšieho výkonu, čo sa asi príliš neoplatí, v niektorých hrách by sa vám to ale hodiť mohlo. Frekvencia grafického čipu sa nám zdvihla o 117 – 163 MHz, ale musíte počítať s tým, že spotreba grafickej karty pôjde nahor. Na spotrebe grafickej karty sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačových hrách nárastom 23 – 33 W.

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti v prípade takto pretaktovanej grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Sme pri hodnotení grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G, a tak sa najskôr poďme pozrieť na jej výkon pod drobnohľadom. Do nasledujúcej tabuľky som v percentách zhrnul výkon grafických kariet GeForce RTX 4090, RTX 4080 a RTX 3080 zo všetkých počítačových hier, v ktorých boli testované, teda aj hier, ktoré do výsledkov bežne nezapočítavame. Ako predvolenú hodnotu pre porovnanie (100 %) som zvolil novú grafickú kartu GeForce RTX 4080.


Rozlíšenie/Výkon RTX 4090 RTX 4080 RTX 3080
1 920 × 1 080 (Full HD) 105 % 100 % 76 %
2 560 × 1 440 (WQHD) 115 % 100 % 71 %
3 840 × 2 160 (4K UHD) 130 % 100 % 69 %


Pokiaľ by sme výkon novej GeForce RTX 4080 porovnávali s jej generačným predchodcom z rodiny AMPERE, teda grafickou kartou GeForce 3080, potom nová grafická karta GeForce RTX 4080 je na tom výrazne lepšie. V rozlíšení 1 920 × 1 080 (FHD) je výkonnostný rozdiel 32 %, v rozlíšení 2 560 × 1 440 (WQHD) nejakých 41 %, a v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) potom ešte výraznejších 45 %. Ako vidíte, ten výkonnostný rozdiel nám rastie spoločne s rozlíšením a dôvod je pomerne prostý, v nižších rozlíšeniach sa totiž brzdou výkonu stáva procesor (nie samotná grafická karta), ktorý nestačí grafickú kartu kŕmiť dátami. Toto sú výsledky z hier, ktoré využívajú iba rasterizáciu. Pokiaľ sa pozrieme na výkon v raytracingových tituloch, rozdiel medzi oboma kartami je ešte markantnejší. Môže sa pohybovať až k 60 % v 3DMark Port Royal alebo takmer 80 % v DirectX Raytracing feature test. Kto pri hraní využíva raytracing, prechod zo „starej“ GeForce RTX 3080 na novú GeForce RTX 4080 by sa mu vyplatiť mohol. Otázkou však zostáva obstarávacia cena.

Raytracing a DLSS


Proti vlajkovej lodi spoločnosti NVIDIA, teda GeForce RTX 4090, nová GeForce RTX 4080 samozrejme zaostáva a popravde niekedy aj o viac, než by bolo zdravé. Grafická karta GeForce RTX 4090 je v rozlíšení 1 920 × 1 080 (FHD) výkonnejšia len o 5 %, v rozlíšení 2 560 × 1 440 o 15 % a v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) potom výkonnostný rozdiel robí nejakých 30 %. To už je celkom podstatný rozdiel, pretože pokiaľ nahliadneme do histórie, tak napríklad výkonnostný rozdiel medzi GeForce RTX 3090 a RTX 3080 predstavoval iba nejakých 13 %, a bol teda menej ako polovičný. Ešte horšia situácia nastáva v raytracingových tituloch. V teste 3DMark Port Royal môže výkonnostný rozdiel medzi GeForce RTX 4090 a RTX 4080 dosiahnuť aj viac ako 40 %, v teste DirectX Feature test potom dokonca 60 percentuálnych bodov.

Pokiaľ by som to mal teda nejako zhrnúť, potom nová grafická karta GeForce RTX 4080 je svojim výkonom predurčená na hranie počítačových hier v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 (4KUHD) či využitie ray-tracingu. Pokiaľ nevlastníte 4KUHD herný monitor a k tomu dostatočne výkonný procesor, výkon tejto grafickej karty jednoducho nevyužijete. A potom tu máme obstarávaciu cenu grafickej karty GeForce RTX 4080, ktorá by sa mala pri tých základných edíciách pohybovať okolo 1 500 €. Opäť, ak nahliadneme do histórie, odporúčaná obstarávacia cena grafickej karty GeForce RTX 3080 bola nejakých 800 €, teda takmer o polovicu menej! Je tak zrejmé, že výhodnosť, teda pomer ceny a výkonu, bude v prípade grafických kariet GeForce RTX 4080 všelijaká, určite ale nie dobrá, a vy tak kúpu novej GeForce RTX 4080 najskôr veľmi dobre zvážte.

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Podobne, ako iné grafické karty GeForce RTX 4080 ostatných výrobcov, aj Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G ponúka výkon, ktorý je o poznanie vyšší ako v prípade tej vôbec najvýkonnejšej grafickej karty z predchádzajúcej generácie Ampere spoločnosti NVIDIA, teda GeForce RTX 3090 Ti. Grafické karty GeForce RTX 4080 sú tak určené predovšetkým pre všetkých veľmi náročných hráčov počítačových hier, ktorí pri hraní využívajú to najvyššie rozlíšenie 3 860 × 2 160 (4K UHD) či náročný ray-tracing. Pokiaľ medzi takých hráčov nepatríte, takto výkonná grafická karta sa vám asi príliš neoplatí.

Grafické karty GeForce RTX 4080 disponujú podporou tých najnovších vykresľovacích rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate. Samozrejmosťou je potom aj podpora proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), vrátane tej najnovšej verzie DLSS 3 (Frame Generation), ktorá vám v podporovaných hrách napomôže na dosiahnutie oveľa vyššej snímkovej frekvencie, a to ako v náročných ray-tracingových tituloch, tak aj aj v tých hrách, kde už vám výkon vášho procesora prestáva stačiť.

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G disponuje mohutným, technicky dobre spracovaným systémom chladenia s tromi ventilátormi CYCLONE, ktorý s uchladením grafického čipu AD103 spoločnosti NVIDIA nemá väčší problém, navyše tejto grafickej karte prepožičiava aj veľmi dobré prevádzkové vlastnosti, vrátane nízkej hlučnosti.

Výbava grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G je bohatá a nechýba v nej prakticky nič, bez čoho by ste sa pri hraní počítačových hier nemohli zaobísť. Karta disponuje podporou Dual BIOS, a vy si tak môžete vybrať jeden z dvoch režimov prevádzky, Performance a Silent. V režime Performance (BIOS1) je v prípade tejto PHANTOM nastavená boost frekvencia o nejakých 135 MHz vyššie, a vy by ste sa tak mali dostať v hrách na niečo vyššiemu výkonu (riadovo okolo 2 %). V režime Silent sú potom frekvencie grafickej karty znížené na hodnoty referenčných GeForce RTX 4080 (TDP však zostáva navýšené o 20 W), vďaka čomu by ste sa mali pri grafickej karte dočkať zase ľahko nižšej hlučnosti.

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G ponúka aj pekné ARGB LED osvetlenie, ktoré si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií (farby a efekty) pomocou nástroja Gainward ExperTool II a pomocou pribaleného káblika si ho potom môžete nechať tiež synchronizovať so základnou doskou. Kto svetielka na grafických kartách príliš nemusí, pre toho je v nastavení aj voľba úplného vypnutia. Výrobca potom nezabudol ani na podporu ZERO RPM FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory chladenia, a zníži tak hlučnosť grafickej karty na minimum (semi-pasívne chladenie).

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G v testovacej zostave na Alza.sk

Pokiaľ by som mal hovoriť o nevýhodách grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G, potom to budú samozrejme predovšetkým jej obrie rozmery. Vzhľadom na svoju dĺžku 329 mm sa totiž táto grafická karta nemusí vojsť do úplne všetkých počítačových skríň štandardnej veľkosti. Pokiaľ ju potom navyše budete vo svojej počítačovej skrini inštalovať naležato, nezabudnite využiť aj pribalenú podperu, ktorá zamedzí jej nadmernému priehybu v slote PCI Express, či snáď dokonca jej úplnému vylomeniu. Hmotnosť tejto PHANTOM je totiž bezmála 2 kg.

Aj keď spotreba grafických kariet GeForce RTX 4080 nie je taká vysoká ako v prípade výkonnejších GeForce RTX 4090, aj tak by ste mali jej napájaniu venovať pozornosť. Na jej prevádzku výrobca odporúča zdroj napájania (PSU) s minimálnym výkonom 850 W (podľa môjho názoru si ale bohato vystačíte s PSU s výkonom 750 W), vďaka novému konektoru 12VHPWR potom najlepšie štandardu PCIE GEN 5. Nie je to však podmienkou, so staršími zdrojmi napájania môžete totiž využiť pribalenú redukciu 16 pin/3× 8 pin, počítajte však s nie príliš pekným „ježkovitým“ vzhľadom a k šírke karty budete musieť pripočítať ďalších 50 mm. Zabudnúť by ste nemali ani na kvalitné odvetrávanie vašej počítačovej skrine.


Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G

Grafické karty

Grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G ponúka vysoký výkon všetkým veľmi náročným hráčom počítačových hier. Najmä potom tým, ktorí v hrách využívajú vysoké rozlíšenie 4K UHD alebo raytracing. Grafická karta disponuje výkonným systémom chladenia s tromi ventilátormi. Na jej prevádzku však budete potrebovať dostatočne rozmernú počítačovú skriňu a výkonný zdroj napájania.

Aktuálna obstarávacia cena:

Klady

 • Vysoký výkon (high-end)
 • Dual BIOS (Performance/Silent)
 • Vyššie takty už od výrobcu (Performance BIOS)
 • Nižšia hlučnosť
 • Limit spotreby až 400 W
 • ZERO RPM FAN (semi-pasívne chladenie)
 • ARGB LED osvetlenie
 • HW podpora AV1 (2× NVENC, 1× NVDEC)
 • Podpora PCIE GEN 5 (12VHPWR konektor)
 • Podpora DLSS 3

Zápory

 • Veľké rozmery a hmotnosť (dĺžka 329 mm, hmotnosť 1,924 kg)
 • Vyššia spotreba (všetky GeForce RTX 4080)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

GAINWARD GeForce RTX 4080 Phantom 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 19×
GAINWARD GeForce RTX 4080 Phantom 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080p1
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 O16G - Grafická karta
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,0
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 O16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2655 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 499 € Cena s CashBack  Podrobnosti
1 599 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4080br2
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 16G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 639 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: ECr4080br1
Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,5
Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 219 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 2. 10. 2023
Objednávací kód: I3Dr4080x3a1
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB AERO OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB AERO OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 449 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080a2
Inno3D GeForce RTX 4080 iChill X3 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 18×
Inno3D GeForce RTX 4080 iChill X3 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2565 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 239 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 2. 10. 2023
Objednávací kód: I3Dr4080icx3
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080g2
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16 GB EAGLE OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16 GB EAGLE OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2520 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
Zľavnené
1 409 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: EGr4080e2
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií