Rapture Sony Inzone

Horizon Forbidden West (TIPY/NÁVOD) – Rady pre nováčikov aj hrdinov Zakázaného západu

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

Pokračovanie príbehu Aloy sa ponorilo ešte hlbšie do vôd akčných RPG, a preto nemusí byť úplne ľahké sa v rozľahlom svete Horizon Forbidden West zorientovať. Pripravili sme preto niekoľko rád a tipov nielen pre samotný začiatok, ale aj pre pokročilejšie hranie, vďaka komplexnosti Forbidden West totiž môžu skúsení hráči množstvo prvkov aj úplne prehliadnuť. Článok neobsahuje žiadne spojlery.

Horizon Forbidden West; screenshot: cover

zdroj: Guerrilla Games

Horizon Forbidden West (TIPY/NÁVOD) – Obsah článku

  1. Než sa pustíte do hrania
  2. Focus, najlepší priateľ človeka
  3. Berte všetko, čo nájdete a šetrite
  4. Neprehliadajte NPC s výkričníkom nad hlavou
  5. Cestujte lacno a efektívne
  6. Pracovné stoly nie sú len pre domácich majstrov
  7. Tipy pre lovcov trofejí
  8. Aloy parádnica, alebo líčenie a farbenie

Než sa pustíte do hrania


Hneď na začiatku pre vás máme tri tipy, ktoré vám nielen že spríjemnia hranie, ale dosť možno pomôžu z hry vytlačiť všetok jej potenciál.

Výber obťažnosti: Ak Horizon Forbidden West nie je vaša úplne prvá hra v živote, zabudnite na obťažnosť príbeh. Až na úrovni ľahká či ideálne normálna, ktorá prináša najvyváženejší herný zážitok, totiž budete musieť používať taktické prvky ako sú pasce, posilňujúce pokrmy od kuchárov, elixíry či trasovanie protivníkov. Verte nám, hrať Horizon Forbidden West na najľahšiu obťažnosť by bola obrovská škoda. Ale nebojte sa, obťažnosť je možné v priebehu hry kedykoľvek meniť.

Automatické ukladanie: Pokiaľ hráte na vyššiu obťažnosť, je dobré vedieť, ako funguje automatické ukladanie. Manuálne môžete hru uložiť u akéhokoľvek z táborákov, ktoré fungujú ako sieť na rýchle cestovanie, pri ktorom sa vždy hra tiež uloží. Ďalej sa hra ukladá na začiatku každej misie a pred začiatkom boss fightov, takže pokiaľ sa náhodou dostanete do situácie, že je nepriateľ na vás príliš silný, môžete sa pomocou nahrania predchádzajúcej save pozície vrátiť späť a do boja sa pustiť až s lepšou výbavou.

Režim nahrávacej obrazovky: V Nastavení -> Obecné odporúčame zapnúť okamžitý režim pohotovostnej obrazovky, ktorý vás ihneď po skončení loadingu prenesie späť do hry, zatiaľ čo pri pôvodnom nastavení po vás hra vyžaduje stlačiť tlačidlo. Toto má zmysel najmä na PS5, kde sú loadingy veľmi rýchle a nahrávacia obrazovka aj tak neposkytne dosť času na prečítanie rád, a tak chcete byť čo najrýchlejšie späť v hre.

Horizon Forbidden West; screenshot: nastavení

zdroj: vlastný

V záložke Všeobecné nájdete aj ďalšie šikovné nastavenia uľahčujúce hranie, takže sa oplatí ponuku prezrieť celú.

Focus, najlepší priateľ človeka


Zariadenie Focus, ktoré Aloy nosí na pravom spánku, funguje podobne ako v prvom diele a pre prežitie v otvorenom svete je úplne kľúčové. Pri prieskume sveta po novom zviditeľňuje miesta, kadiaľ môže Aloy šplhať, a zároveň slúži ako radar zvýrazňujúci všetky interaktívne predmety v okolí, čo vám pomôže najmä pri riešení priestorových puzzlov a hádaniek.

Horizon Forbidden West; screenshot: šplhanie

zdroj: vlastný

Pokiaľ by ste mali s hľadaním úchytov na šplhanie napriek tomu problémy, môžete si v nastavení hry zapnúť ich permanentné zvýrazňovanie.

Nepostrádateľný je focus aj pri love a v boji. Oskenovaním nepriateľa zobrazíte jeho silné a slabé stránky a jednotlivé telesné súčiastky, čo sa hodí, ak chcete napríklad ustreliť jednu z jeho zbraní a potom ju použiť proti nemu. Alebo ste na love nejakej špecifickej časti vyžadovanej pre crafting, ktorú treba oddeliť ešte pred samotným zabitím tvora, čo by súčiastku zničilo.

Bez focusu sa nezaobídete ani pri love živých zvierat, ktorých kosti, mäso alebo kožu potrebujete na vylepšovanie výbavy či výrobu predmetov. Aj zblízka sú králiky či dokonca myši aj v nízkej tráve prakticky neviditeľní, často tak skenujte focusom svoje okolie a lovené zviera si označte.

Horizon Forbidden West; screenshot: trasa

zdroj: vlastný

Akonáhle poznáte trasu nepriateľov, môžete im do cesty klásť pasce alebo ich prekvapiť útokom zo zálohy.

Berte všetko, čo nájdete a šetrite


O Čechoch sa často hovorí ako o národe zberateľov a tento skill majú konečne kde využiť. Vďaka tzv. auto-stash funkcii totiž nič, čo v hre zoberiete alebo obdržíte, nepríde nazmar. Pokiaľ sa daný predmet už nezmestí do vášho inventára, je automaticky odoslaný do truhlice, ktorú nájdete v každom meste aj menšom tábore. Akonáhle ju otvoríte, stačí podržať štvorček a automaticky sa vám doplní všetko, čoho máte pod maximálny limit.

Zároveň ale buďte tak trochu držgroši – neutrácajte hneď na začiatku hry za všetko, čo sa vám zapáči. Podobne ako v sérii Metro si totiž bez hernej meny nielen že nič nekúpite, ale ani nič neulovíte. Z kovových úlomkov si vyrábate aj šípy a ďalšiu muníciu, takže si vždy nechajte nejaké drobné vo vrecku. Pokiaľ sa vám ale náhodou stane, že uprostred boja skončíte na suchu, v inventári môžete nazbierané predmety rozobrať na kovové úlomky.

Horizon Forbidden West; screenshot: truhlica

zdroj: vlastný

Truhlicu nájdete v takmer každej osade.

Neprehliadajte NPC s výkričníkom nad hlavou


Jedným z výrazných vylepšení Horizon Forbidden West je plnší a uveriteľnejší svet, kde nechýbajú NPC postavy dychtiace prehodiť s vami pár slov a vedzte, že na tom nebudete tratiť. Niekedy pôjde len o drobný tip na zaujímavú lokáciu v okolí, inokedy o sériu vedľajších questov s lákavou odmenou.

Vedľajšie úlohy oproti prvému dielu už neplnia len úlohu výplňovej hmoty, ale majú vplyv aj na hlavnú linku príbehu, a navyše sú pomerne variabilné a zábavné. Často vďaka nim odhalíte možnosti, ktoré vám hlavný príbeh neprezradí, inokedy vás zasa odmenia silnou zbraňou. Hneď v úvodnej časti hry na vás napríklad čaká séria vedľajších questov od zberačov šrotu, na konci ktorej dostanete zlatú zbraň. Predmety zlatej farby sú najcennejšie, pod nimi sú fialové, modré a najbežnejšie sú zelené.

Vedľajšie questy majú často aj veľmi silnú príbehovú zložku. Niektoré rozvíjajú vaše vzťahy s postavami z prvého dielu, prostredníctvom iných objavujete tajomstvo sveta okolo. Keď budete napríklad preskúmavať ruiny sveta Dávnych, nielen že zistíte mnoho zaujímavostí o tom, prečo vtedajšia civilizácia ľudí padla, ale zároveň nájdete artefakty, ktorými môžete napríklad zmeniť dizajn piesočných pozostatkov Las Vegas.

Horizon Forbidden West; gameplay: Valentýn Horizon Forbidden West; gameplay: Vánoce

zdroj: vlastný

Po splnení vedľajších aktivít a niektorých questov si môžete upravovať dizajn trosiek Las Vegas a preletieť sa nad nimi napríklad v teplovzdušnom balóne.

Cestujte lacno a efektívne


Hoci je svet Horizon Forbidden West nádherný a plný života, je príjemné, že vás autori nenútia sa do každej lokácie fyzicky presúvať a môžete si pomáhať rýchlym cestovaním. Rovnako ako v pôvodnej hre môžete cestovať vďaka objaveným táboriskám, medzi ktorými sa môžete pohybovať úplne zadarmo, alebo sa vďaka cestovnej sade je možné z ľubovoľného miesta premiestniť k už objavenému ohňu v tábore. Cestovnú sadu si však budete musieť kupovať alebo vyrábať, ale nie je príliš nákladná.

Vrátila sa tiež možnosť ovládnuť niektoré z robotických monštier a tie používať ako dopravné prostriedky. Aby ste mohli jednotlivé stroje ovládnuť, musíte splniť úlohy v takzvaných Kotloch, moderných továrňach, kde sa zvieratá vyrábajú. V polovici druhej časti hry sa potom dokonca naučíte ovládať lietajúce stroje, čo výrazným spôsobom uľahčí pohyb po svete.

Horizon Forbidden West; screenshot: sunwing

zdroj: vlastný

Z chrbta sunwinga už nie sú hlboké korytá riek či dokonca šíre more žiadny problém.

Pracovné stoly nie sú len pre domácich majstrov


Rovnako ako truhlicu s vaším uloženým vybavením nájdete v skoro každej osade aj pracovný stôl na vylepšovanie výbavy a výrobu munície. Tú síce môžete vyrábať kdekoľvek aj pokojne v priebehu boja, pri výrobe na ponku ale spotrebujete menej surovín, takže pred každou väčšou akciou je dobré takto doplniť muníciu do všetkých zbraní.

Z nazbieraných surovín potom na pracovnom stole tiež vylepšujete zbrane, oblečenie a vaky na šípy a ďalšie vybavenie. Rôznych surovín obsahuje Forbidden West obrovské množstvo, a tak niekedy nemusí byť ľahké nájsť presne to, čo hľadáte. Prostredníctvom ponku si však môžete vytvoriť quest, ktorý vás zavedie do lokality, kde sa daná surovina nachádza. Ideálne je vytvoriť sidequestov viac, pre rôzne zbrane, brnenia či rôzne vaky na muníciu a pri pohybe svetom Forbidden West budete priebežne upozorňovaní, že sa približujete k vyznačenej lokácii.

Horizon Forbidden West; screenshot: úkol

zdroj: vlastný

Hra vám síce poradí, kde danú súčiastku hľadať, získať ju z nepriateľa už ale musíte sami.

Tipy pre lovcov trofejí


Sme si istí, že otvorený svet Horizon Forbidden West plný nepovinných, ale aj veľmi zaujímavých aktivít bude lákať mnohých trophy hunterov, a tak si neodpustíme ani pár rád práve pre nich. Dosiahnuť platinovú trofej nie je nijako zložité, dokonca nebudete musieť absolvovať úplne všetky vedľajšie aktivity, autori sú v tomto smere vcelku zhovievaví. Hra má iba jednu trofej, ktorej splnenie môžete ľahko minúť – v úplne poslednej príbehovej misii totiž musíte naskenovať všetky stroje, pričom niektoré z nich sa vyskytujú práve a iba v tejto misii, takže pokiaľ to nestihnete alebo o tom neviete, budete musieť načítať staršiu uloženú pozíciu, nedajbože opakovať celú hru, ak ukladáte len cez quicksave.

Inak ale bude získanie platinovej trofeje vcelku hračka. Pokojne sa lovu trofejí venujte až v samotnom závere hry, či po jej dokončení (okrem spomínanej trofeje týkajúcej sa záverečnej misie), pretože s maximálne vylepšenou postavou bude všetko oveľa jednoduchšie a vďaka lietajúcim strojom, ktoré si môžete skrotiť, tiež odpadne zdĺhavé šplhanie na nedostupné miesta.

Horizon Forbidden West; screenshot: Thunderjaw

zdroj: vlastný

Nezabúdajte skenovať všetkých protivníkov, aj keď z ich veľkosti budete mať spočiatku rešpekt. Bez kompletnej encyklopédie robosaurov sa ale k platinovej trofeji neprepracujete.

Aloy parádnica, alebo líčenie a farbenie


A ešte jedna kozmetická lahôdka na záver, ktorá poteší najmä dámske publikum. V priebehu hlavnej kampane narazíte na zmienky o farebnom líčení, ale ľahko dokončíte hru bez toho, aby ste vedeli, o čo presne ide. Aloy si totiž môže svoju tvár skrášliť farebnými výjavmi jednotlivých kmeňov Divokého západu, ale musí k tomu navštíviť miestny kozmetický salón s ikonkou štetca. Tie nájdete v trojici veľkých osád Scalding Spear, The Bulwark a Thornmarsh. Za namaľovanie tváre zaplatíte pár kovových úlomkov, pričom nové motívy si odomykáte plnením misií, najmä tých vedľajších.

Ešte jednoduchšie je prehliadnuť možnosť nafarbiť si svoje brnenia. Farbenie zvrškov je o trošku komplikovanejšie, pretože k nemu potrebujete aj rastliny, ktoré rastú na skalnatých povrchoch, avšak pokiaľ sa budete riadiť našou radou zbierať všetko, čo vám príde pod ruku, budete mať všetkých rastliniek dosť. Obchodníci s farbou sa nachádzajú v osadách Plainsong, Scalding Spear, The Bulwark a Thornmarsh.

Horizon Forbidden West; gameplay: líčenie Horizon Forbidden West; gameplay: farba na tvár

zdroj: vlastný

Líčenie a farbenie oblečenia má iba kozmetický význam, ale k poriadnemu RPG detailná úprava postavy skrátka patrí.

• Zdroje: Vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
4,8 68×
Horizon Forbidden West - PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0007
4,8 22×
Horizon Forbidden West - PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.
49,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX1197
5,0
Horizon II: Forbidden West – peňaženka
Peňaženka – unisex, polyuretánová, s vreckom na mince a bankovky, s priehradkou na karty a doklady, na 2 karty, bez zapínania, zo série Horizon II: Forbidden West, zelená farba, rozmery 9 × 10 × 2 cm (V׊×D)
25,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: GMERCHc0345
4,9 492×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Midnight Black
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, čierna farba
69,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: MSX005DS2
4,9 492×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Cosmic Red
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, červená farba
78,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX005DS3
4,9 492×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Starlight Blue
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, modrá farba
78,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS4
4,9 492×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Nova Pink
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, ružová farba
74,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS5
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjacia stanica - na bezdrôtové dobíjanie až dvoch ovládačov DualSense Wireless Controller pre herné konzoly PS5, indikátory nabíjania, možnosť súčasne dobíjať a hrať
22,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: HORHW131
4,9 492×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Galactic Purple
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, fialová farba
77,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS6
4,7 176×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herné slúchadlá – bezdrôtové, s mikrofónom, na hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, rádiofrekvenčné pripojenie, pre PC a PlayStation 5, herný režim, priestorový zvuk 7.1, s ovládaním hlasitosti
69,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX005PU1
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií