Alzaboxy Diablo IV xbox

Najlepšie hry roku 2019

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Koniec roku 2019 sa nezadržateľne blíži, a to znamená jediné… teda, znamená to mnohé, ale ak čítate tento text, je zrejmé, o čom si budete v nasledujúcich chvíľach čítať. Múdri už určite aj vďaka obrovskému nadpisu „Najlepšie hry roku 2019“ tušia... Tak teda, nechajte znieť digitálne fanfáry, do vzduchu v nadšení vyhadzujte ovládače, klávesnice, myšky, ba aj celé herné zariadenia a pozrite sa na výber desiatich najlepších hier roka 2019 podľa našej redakcie!

Najlepšie hry roku 2019 – Sekiro: Shadows Die Twice

Najlepšie hry roku 2019

• Špeciál: 28. 12. 2019 • Autor: Redakcia

Sekiro: Shadows Die Twice, Death Stranding, Resident Evil 2 a ďalšie

A je to tu zasa, chcelo by sa povedať. Rok 2019 sa ženie ku koncu bleskurýchlejšie ako elixírmi riadne naspeedovaný zaklínač Geralt, napriek tomu ešte nie je vhodné poslať ho (rok 2019) dobre miereným headshotom na odpočinok (aj keď, v prípade tohtoročnej hernej úrody je na mieste hovoriť skôr o finálnom, dekapitačnom seku katanou či o explózii granátu plného vysoko účinného extraktu z exkrementov... no, poznáte to, videohry).

Ak sa s uplynulými 12 mesiacmi chceme poriadne rozlúčiť, nezaobídeme sa bez dôkladného zhodnotenia všetkých hier, ktoré sme mali možnosť tento rok hrať a recenzovať. Ktorá si v našom hlasovaní vybojovala titul hra roka, prípadne aspoň prvé miesto v niektorej z kategórií? A ako hodnotia rok 2019 členovia redakcie?

Než pristúpite k rebríčku TOP 10 a ďalším častiam tohto megačlánku, patrí sa niečo povedať k spôsobu nášho výberu.

Prvým a de facto jediným kritériom je kvalita samotnej hry, ktorú sme v tomto roku ocenili zodpovedajúcim a (dúfame) spravodlivým hodnotením v recenzii. Avšak, recenzie sú nakoniec vždy z veľkej časti subjektívnou záležitosťou jej autora, a tak než aby sme len vybrali 10 hier s najvyšším hodnotením, volíme radšej cestu hlasovania. 

Na jeho výsledok sa môžete pozrieť nižšie. Je nám jasné, že s finálnou podobou našich najlepších hier roku 2019 nebude súhlasiť každý (nezhodli sme sa ani v redakcii, ako sa môžete presvedčiť na konci článku). Tomu by sme sa napokon veľmi čudovali, najmä tento rok, kedy bol boj o prvé miesta extrémne vyrovnaný a vavrín pre víťaza si mohol odniesť naozaj takmer ktokoľvek... vrátane postapokalyptického poštára, ktorý na hrudi hrdo a láskyplne nosí dieťa v náleve!

10. Star Wars Jedi: Fallen Order – Renesancia singleplayera v prípade EA


• Žáner: Akčná adventúra • Multiplayer: Nie • Vývojár: Respawn Entertainment • Vydavateľ: Electronic Arts • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (15. novembra 2019)Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 84 %


Najlepšie hry roka 2019: Star Wars Jedi: Fallen Order

V našej videorecenzii si môžete prezrieť priebeh dynamických, ľahko soulsovských súbojov a tiež podarenú grafickú stránku, ktorú však znehodnotia občasné technické chyby, ktoré sa našťastie postupne strácajú s množstvom vydávaných patchov.

Náš zoznam najlepších hier nemôžeme začať veľkolepejšie než výletom do preďalekej galaxie. V kinách už pristálo zakončenie skywalkerovskej ságy, v rámci seriálovej tvorby vyčíňa Mandalorian, a tak sa nemôžeme čudovať, že sa k šialenstvu okolo diela Georga Lucasa pridal tiež vydavateľ EA, ktorý zveril štúdiu Respawn tvorbu čisto singleplayerovej hry. Zo Star Wars Jedi: Fallen Order sa nakoniec vykľulo veľmi príjemné prekvapenie, ktorého základné kamene tvorilo slušne dávkované rozprávanie, adrenalínovo poňaté súboje a spletito navrhnuté planéty.

Z jedijského učeníka Cala Kestisa a jeho robota BD-1 sa vykľula sympatická dvojica, ktorú bola radosť sledovať pri plnení ich neľahkého životného osudu. Hoci celkovo pozitívny dojem mierne pokazil rad menších nedostatkov, nemohli sme v našej recenzii dať menej ako 84 %, ku ktorým pripájame odporúčanie pre všetkých fanúšikov svetelných mečov. Star Wars Jedi: Fallen Order vyšiel na PC, PS4 a Xbox One 15. novembra.

Jakub Němec

Jakub Němec

„Audiovizuálne prevedenie Star Wars Jedi: Fallen Order podčiarkuje vydarene dávkovaný príbeh a príjemne ťažké súboje, ktorých náročnosť si každý môže zvoliť na mieru svojim schopnostiam. Niet pochýb o tom, že ide o najlepšiu hru zo sveta Hviezdnych vojen za posledné roky, ktorá sa aj napriek občasným nepríjemným problémom nemusí hanbiť. S chuťou by som sa vrhol na ďalší chod v podobe nového dielu, či už s rovnakým hrdinom alebo niekým novým.“

Star Wars Jedi: Fallen Order; wallpaper: cover Star Wars Jedi: Fallen Order; wallpaper: dedina

Veľkým prínosom pre fanúšikov sveta Hviezdnych vojen je poznávanie nových planét s unikátnou architektúrou, rastlinami a zvieratami. Preskúmavanie každého kúta a hľadanie zabudnutých artefaktov vás navyše odmení minipríbehmi prehlbujúcimi celkový zážitok.


9. Metro Exodus – Úctyhodné zakončenie jedného príbehu


• Žáner: FPS • Multiplayer: Nie • Vývojár: 4A Games • Vydavateľ: Deep Silver • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (15. februára 2019)Homepage Čeština: CZ Titulky (oficiálne) • Hodnotenie: Recenzia – 86 %


Najlepšie hry roka 2019: Metro Exodus

V rámci našej videorecenzie máte možnosť vidieť svet Metro Exodus, ktoré sa už naďalej neodohráva len v uzavretých podzemných lokáciách, ale aj v otvorenom svete, ktorý hráča vyložene láka k tomu, aby ho preskúmal.

Druhým titulom, ktorému sa podarilo umiestniť v našom rebríčku najlepších hier roku 2019, nie je nič iné ako FPS Metro Exodus, v ktorom sme mali možnosť uvidieť finále príbehu postapokalyptickej série Metro, ktorá je tu s nami už od roku 2010. Tá bola spočiatku známa predovšetkým tým, že sa odohrávala primárne v tuneloch moskovského metra, čo chceli vývojári z 4A Games v jej poslednom diele zmeniť.

V metro Exodus sa hlavný protagonista celej série Artyom konečne vydal mimo zatuchnutých uličiek metra. Aj keď sme v tomto smere pred vydaním tvorcom z 4A Games veľmi neverili, nakoniec sa im podarilo prísť s dychberúcimi svetom, ktorého zdolávanie v nás zanechalo veľmi pozitívne dojmy. Podarený bol taktiež príbeh, ktorý mal také tempo, že sme sa ani na moment nenudili. Nebyť zbytočne uponáhľaného záveru a tupej umelej inteligencie, zrejme by sme mu nadelili absolútne hodnotenie. Kvôli spomínaným chybičkám sme však nakoniec siahli po 86 %. Metro Exodus si môžeme zahrať od 15. februára na PC, PS4 a Xbox One.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Záverečná časť príbehu série Metro sa vývojárom z 4A Games podarila takmer na výbornú. Dej má po väčšinu času opäť slušné grády, otvorený svet dáva celku nový rozmer a prepracovaná úprava zbraní má tiež niečo do seba. Zaujať dokáže Metro Exodus tiež grafickým spracovaním, hrateľnosťou a soundtrackom schopným vtiahnuť hráčov do deja.“

metro Exodus; wallpaper: východ metro Exodus; gameplay: obr

Hlavným ťahúňom Metro Exodus sa stal otvorený svet, v rámci ktorého nám bolo umožnené zavítať napríklad do radiáciou zasiahnutých tovární, v ktorých sa ukrývala rôzna háveď.


8. Gears 5 – Posledný nádych pred vyvrcholením epickej ságy


• Žáner: TPS Akcia • Multiplayer: Áno • Vývojár: The Coalition • Vydavateľ: Xbox Game Studios • Dátum vydania a Platformy: PC, Xbox One (10. september 2019)Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 89 %


Najlepšie hry roka 2019: Gears 5

Nie je to vysoká miera násilia, drsné táraniny Marcusa Fenixa či jeho syna JD ani podarené grafické spracovanie. Ak by ste si mali Gears 5 kvôli niečomu zahrať, potom to budú predovšetkým otvorené priestranstvá, ktoré sú pre sériu Gears of War úplnou novinkou.

Keby sa do top 10 nedostala aspoň jedna Xbox One exkluzivita, bol by to pre Microsoft veľmi zlý rok. Ale ako už mnohokrát predtým, aj tentoraz česť zeleného údolia zachraňuje séria Gears of War, po novom pomenovaná iba Gears. Piaty diel je prostrednou časťou novej trilógie a svojej úlohy – posunúť príbeh vpred a všetkých nabudiť na záverečný diel – sa zhostil so cťou.

Gears 5 prináša rad noviniek, ktorým dominuje otvorené prostredie a ženská hlavná hrdinka, Kait ale testosterónom nasiaknutých alfa samcov z predošlých dielov v čele s legendárnym Marcusom Fenixom zvládla s prehľadom. Hrateľnosti opäť dominuje perfektná kooperácia aj rokmi preverená online časť, hoci za niektoré archaistické pozostatky práve z predošlých rokov získala hra v našej recenzii „iba“ 89 %. Gears 5 vyšlo na Xbox One a PC 10. septembra.

Filip Němec

Filip Němec

„Gears 5 je výrazne lepšou hrou ako predchádzajúci diel a pôvodnú trilógiu vo viacerých smeroch prekoná. Minimálne v dĺžke kampane, ktorá hravo prekročí 15 hodín, a tiež v množstve herných režimov, kde je bohužial škvrnou na kráse mód Escape. Je vidieť, že séria Gears of War, teraz iba Gears, je v dobrých rukách a nie je asi pochýb o tom, že záverečný diel druhej trilógie bude naozaj veľkolepý.“

Gears 5; wallpaper: Kate Diaz, Marcus Fenix Gears 5; gameplay: New Ephyra

Piaty diel série prekonal svojho predchodcu a to aj napriek tomu, že hneď dvakrát zariskoval. Stávka na otvorené prostredie a ženskú hlavnú hrdinku sa však vyplatila.


7. Tom Clancy's The Division 2 – Takto má vyzerať looter shooter


• Žáner: Taktická online akcia • Multiplayer: Áno • Vývojár: Massive Entertainment • Vydavateľ: Ubisoft • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (15. marca 2019)Homepage • Čeština: CZ Titulky (oficiálne) • Hodnotenie: Recenzia – 89 %


Najlepšie hry roka 2019: Tom Clancy's The Division 2

Tom Clancy's The Division 2 možno hrať aj sólo, ale ako uvidíte na záberoch v našej recenzii, tá najväčšia zábava prichádza pri spoločnom hraní.

Otvorene priznávame, že aj my sme začiatkom roka 2019 už začínali pochybovať o tom, či je možné vytvoriť titul z ranku looter shooter a pravidelne mu dodávať zábavný a najmä nový obsah. Lenže potom vyšla 15. marca na PC, PS4 a Xbox One taktická akcia Tom Clancy's The Division 2, ktorá už od samotného začiatku ponúkla poriadnu porciu Endgame obsahu a ten aj naďalej pribúda. Pravda, vývojárom zo štúdia Massive Entertainment to trvalo takmer celý prvý diel, ale teraz by mohli žáner looter shooter hier vyučovať.

Nie je to ale len poriadna porcia herného obsahu, čím sa Division 2 môže pochváliť. V redakcii sme prežili veľa pekných chvíľ pri zachraňovaní zdevastovaného Washingtonu D.C., takže určite chápete, že vyzdvihnúť musíme aj zábavnú kooperáciu, ktorá nás bavila najviac v priebehu perfektne navrhnutých, dlhých, ale aj príjemne obtiažnych príbehových misií. Hráčov navyše poteší nepreberné množstvo zbraní a najmä ich modifikácií spolu s novými špecializáciami, ktoré autori pridali po vydaní hry. Division 2 v našej recenzii získalo 89 %.

Filip Němec

Filip Němec

„Mám trochu pnutie pokúsiť sa vypísať od A do Z všetok ten zábavný obsah, ktorý The Division 2 ponúka, pretože vo svetle pôrodných bolestí oboch dielov Destiny, nedávneho Anthem a vlastne aj prvého The Division chcem skrátka autorom vzdať hold za to, ako bravúrne zvládli svoj reparát. Mysleli aj na veľmi pekné detaily, takže napríklad aktivita obsadenia kontrolného bodu nie je vždy rovnaká. Niekedy stačí len vystrieľať strážcov, inokedy sa zase musíte ubrániť útoku zo zálohy alebo nájsť špeciálny kľúč. The Division 2 aj po desiatkach hodín intenzívneho hrania prekypuje obsahom a neupadá do stereotypu, hra je tak pomyselným jednorožcom v rámci looter shooter žánru.“

Tom Clancy's The Division 2; screenshot: specializace Tom Clancy's The Division 2; gameplay: za barikádou

Ak chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš dôjsť ďaleko, choďte spoločne. Toto príslovie vystihuje Tom Clancy's The Division 2 dokonale.


6. Disco Elysium – RPG pre náročných


• Žáner: RPG • Multiplayer: Nie • Vývojár: ZA/UM • Vydavateľ: ZA/UM • Platformy a Dátum vydania: PC (15. októbra 2019), PS4 a Xbox One (2020)Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 88 %


Najlepšie hry roka 2019: Disco Elysium

Už úvodný trailer k Disco Elysium vyzeral veľmi neobvykle, vďaka čomu len málokto vedel, čo od tohto RPG vo finále čakať. Nakoniec sa z neho vykľulo veľmi príjemné prekvapenie.

Keď už si človek myslel, že tento rok žiadne poriadne izometrické RPG nedorazí, objavili sa na scéne vývojári zo ZA/UM s ich hrou Disco Elysium, ktorá na prvý pohľad nevyzerala nijako úchvatne. Jednoducho len ďalší nevýrazný zástupca žánru presláveného Falloutu či Baldur's Gate. Akonáhle sme sa však do neho poriadne pustili, prekvapilo nás, o ako rozsiahle dielo ide.

Keď sa nám totiž podarilo prekonať jeho osobitú grafickú stránku, ponúklo nám Disco Elysium príbeh s nebývalým rozsahom, ktorým sa mohlo hravo rovnať väčšine klasických projektov, po ktorých fanúšikovia staromilských RPG toľko smútia. Celok nám dal k dispozícii neskutočné množstvo prepracovaných úloh definujúcich nielen osud hlavného protagonistu ako takého, ale aj chod celého herného sveta. Vzhľadom na svoje kvality si z našej recenzie nakoniec odnieslo 88 %. Disco Elysium vyšlo 15. októbra na PC a v roku 2020 sa ho dočkajú aj majitelia konzol PS4 a Xbox One.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Disco Elysium je RPG zo starej školy so všetkým, čo to obnáša. Osobne si myslím, že by si k nemu práve kvôli tejto skutočnosti mali nájsť cestu hráči, ktorým v súčasnom svete vyložene chýbajú neisté virtuálne kocky a dlhé rozhovory definujúce nielen herný svet, ale aj hlavného protagonistu. Ten tu predstavuje stále formovanú figúru, s ktorou robia rozhodnutia hotové zázraky.“

disco Elysium; wallpaper: duo disco Elysium; gameplay: párty

Hlavný hrdina Disco Elysium je jedinečná postava, na ktorú vďaka jej myšlienkovým pochodom len tak nezabudnete.


5. Devil May Cry 5 – V trojici sa to lepšie ťahá


• Žáner: Akčná adventúra, Hack and Slash • Multiplayer: Áno (online, co-op) • Vývojár: Capcom • Vydavateľ: Capcom • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (8. marca 2019) Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 88 %


Najlepšie hry roka 2019: Devil May Cry 5

Pútavá audiovizuálna prezentácia Devil May Cry 5 je dominantným prvkom našej videorecenzie, v ktorej tiež zahliadnete rad unikátnych bojových štýlov jednotlivých postáv a kde sa tiež mihne sexi mechanička Nico. Sledujte pozorne.

Kým Disco Elysium si muselo prešliapať cestičku k hráčom ako nová značka, titul Devil May Cry 5 od štúdia Capcom vsádzal na osvedčený koncept, pre ktorý túto démonickú bojovku milujú milióny hráčov po celom svete. Ako nemilosrdní a ironicky hláškujúci lovci pekelných splodencov posielate späť pod zem všetko, čo sa dostane na dĺžku vášho meča alebo medzi mieridlá palných zbraní, čo navyše v piatom diele uskutočňujete s takou noblesou, že si budete pripadať ako v dopredu naplánovanom tanečnom predstavení.

Devil May Cry 5 okrem klasickej hernej náplne stavil na úžasne prepracovaný audiovizuál a sympatickú ústrednú trojicu, kde okrem veteránov Danteho a Nera stál kúzelník V s diametrálne odlišnými mechanikami boja, ktorý zastanú jeho démonickí maznáčikovia. Celkovo sa japonským vývojárom podarilo namiešať kokteil toho najlepšieho, čo sága o synoch Spardy ponúka, čo sme v recenzii ocenili lichotivými 88 %. Devil May Cry 5 si môžete od 8. marca zahrať na PC, PS4 a Xbox One.

jakub Nemec

Jakub Němec

„Nákup tejto bojovky vám bez rozpakov odporúčim, pretože som sa počas recenzovania po celý čas skvele bavil. Až na niektoré okamihy, v ktorých som si od zlosti trošku zaškrípal zubami a občas frustrovane povzdychol, mi kampaň utiekla neskutočne rýchlo a počas najbližších večerov sa k nej ešte určite vrátim. Dante a jeho kumpáni už ma síce druhýkrát neohromia príbehovými zvratmi, ale ich vtipy a dynamická akcia budú aj naďalej zárukou dobrej zábavy.“

Devil May Cry 5; wallpaper: cover Devil May Cry 5; gameplay: kouzelník V

Od ústrednej trojice Devil May Cry 5 očakávajte klasický mix vtipkovania, siláckych kecov a nespútanej akcie, v ktorej Dante vyniká hrubou silou, Nero sa spolieha na obratnosť a prostetickú pažu, zatiaľ čo kúzelník V na svojich miláčikov démonického razenia.


4. The Outer Worlds – Vesmírnym tulákom na plný úväzok


• Žáner: RPG • Multiplayer: Nie • Vývojár: Obsidian Entertainment • Vydavateľ: Private Division • Platformy a Dátum vydania: PC – Epic a Microsoft Store, PS4, Xbox One (25. októbra 2019); PC – Steam (2020); Switch (31. marca 2020) Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 87 %


Najlepšie hry roka 2019: The Outer Worlds

V našej videorecenzii na The Outer Worlds si vychutnáte nielen netradične poňatú grafickú stránku titulu, ale aj bližšie pochopíte systém streľby, ktorá inovuje klasické pozastavenie a zacielenie z Falloutu.

Tvorcovia zo štúdia Obsidian ukázali, čo musíte urobiť, keď chcete pracovať na svojej obľúbenej značke, ku ktorej však nemáte licenciu. Vezmete celý koncept a presuniete ho zo Zeme do vesmíru a máte postarané. The Outer Worlds sa tak stal pre mnohých fanúšikov malým zjavením už vo chvíli jeho oznámenia a oslavnú aureolu titulu, ktorý vynahradí priaznivcom kvalitných RPG nepodarené vydanie Fallout 76, si niesol až do svojho vydania. Niet sa čomu čudovať, pretože bláznivé nápady z propagačnej kampane lákali na vtipom nabitú akciu, na ktorú všetci tak dlho čakali.

A my sme v našej recenzii veľmi radi museli konštatovať, že sme v The Outer Worlds dostali všetko, čo autori sľubovali. Veľká sloboda v rozhodovaní pri plnení questov bola lemovaná humornými momentmi a švihnutými postavami, s ktorými bola radosť sa rozprávať... alebo po nich strieľať. Hrateľnosť bola podčiarknutá podarenou grafickou štylizáciou a zábavným príbehom – nič nám tak nebránilo tento vesmírny western oceniť 87 % a zaradiť ho na štvrté miesto nášho rebríčka. The Outer Worlds vyšlo 25. októbra 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

Jakub Němec

Jakub Němec

„The Outer Worlds je presne tým projektom, na ktorý čakali fanúšikovia sklamaní z konečného stavu Falloutu 76 a ocenia ho tiež priaznivci kvalitného singleplayerového RPG. Tí totiž budú schopní odpustiť občasnú chybičku na kráse a odmenou im bude silný príbehový zážitok, príjemne ironicky absurdný humor a nečakane zábavné inovácie v rámci žánru hier na hrdinov.“

The Outer Worlds; wallpaper: cover The Outer Worlds; screenshot: zvířátko

Predstavivosť tvorcov sa naplno rozbehla pri navrhovaní jednotlivých planét vrátane meniacich sa biotopov, ktorým dominujú agresívne zvieratá hladné po súste z vášho hrdinu.


3. Resident Evil 2 (Remake) – Spomienky na Raccoon City


• Žáner: Survival horor • Multiplayer: Nie • Vývojár: Capcom • Vydavateľ: Capcom • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (25. januára 2019)Homepage • Čeština: CZ Titulky (Neoficiálny) • Hodnotenie: Recenzia – 89 %


Najlepšie hry roka 2019: Resident Evil 2 (Remake)

Atmosféra desivého zážitku prúdi na diváka počas každej sekundy ukážky remaku Resident Evil 2, čo sa viac ako potvrdí počas samotného hrania, ktoré odporúčame absolvovať so slúchadlami na ušiach.

Po originálnom RPG sa dostávame na bronzovú pozíciu, ktorú si svojimi nemŕtvymi drápami urval remake legendárneho hororu Resident Evil 2. Ako mnohí už určite viete, Capcom nesiahol po jednoduchom preleštení textúr do 4K rozlíšenia, ale kompletne prekopal základ svojho klenotu, takže namiesto sledovania záberov z fixnej kamery v rohoch lokácií sme sa presťahovali do tretieho rozmeru, vďaka čomu hlavným hrdinom Claire a Leonovi pozeráme celý čas cez rameno. Tento jednoduchý nápad ešte zintenzívnil už tak desivý zážitok zo stretnutia s nakazenými obyvateľmi Raccoon City.

Tvorcovia zvolili pre nový Resident Evil 2 svoj RE engine, vďaka ktorému vyzerá mesto upadajúce do skazy úplne skvele a miera znechutenia z tlejúcich tiel a mutácií je tak exponenciálne umocnená. Nebudeme vám klamať, Tyrant v pršiplášti hral hlavnú úlohu v našich nočných morách ešte niekoľko nocí po spísaní recenzie, v ktorej si zombie partia od Capcomu odhryzla luxusných 89 %, za ktoré bojovala doslova do roztrhania tela. Bezpochyby najlepší remake tohto roka vyšiel 25. januára 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

Jakub Němec

Jakub Němec

„Až na pár detailov, ktoré mi k dokonalosti remaku chýbajú, musím prácu tvorcov z Capcomu pochváliť. Veľmi ma teší, že sa do bodky naplnili predpoklady plné nádeje šíriace sa medzi hráčmi už od prvých záberov. Relatívne vysoká miera znovu hrateľnosti, dva príbehové scenáre a ďalšie dva bonusové módy servírované v pôsobivej grafike si celkom určite zaslúžia vašu pozornosť.“

Resident Evil 2 (Remake); screenshot: cover Resident Evil 2 (Remake); screenshot: Tyrant, Claire

Okrem ústrednej dvojice Leona S. Kennedyho a Claire Redfield sa v remaku Resident Evil 2 objavia ďalšie ikonické postavy – monštruózny Tyrant a zmutovaný Licker.


2. Death Stranding – Hideo Kojima prekročil svoj tieň


• Žáner: Akčná adventúra/stranded game • Multiplayer: Nie • Vývojár: Kojima Productions • Vydavateľ: Sony (PS4); 505 Games (PC) • Platformy a Dátum vydania: PS4 (8. novembra 2019), PC (leto 2020)Homepage • Čeština: Áno (CZ titulky) • Hodnotenie: Recenzia – 98 %


Najlepšie hry roka 2019: Death Stranding

O Death Stranding môžete čítať, debatovať, prieť sa a ak nemáte PS4, tak aj snívať (teda aspoň zatiaľ, hra vyjde začiatkom leta aj na PC). Najlepším riešením však je Death Stranding si zahrať. Audiovizuálnym poštuchnutím môže byť napríklad naša recenzia.

Druhé miesto je pre kontroverzné Death Stranding veľmi pekný úspech, hoci musíme dodať, že k úplnému prvenstvu v našom redakčnom hlasovaní chýbala len jediná kvapôčka časodažďa. Takmer jednohlasne sme sa však zhodli, že Death Stranding si zaslúži naše ocenenie za inovatívnu hrateľnosť, ktorá ale nemusí sadnúť každému. Najmä je to však inakosť celej hry, úplne nový koncept, svieže nápady a hlavne odvaha štúdia Kojima Productions urobiť svoj premiérový titul natoľko zvláštny a odlišný.

Ak je v našej desiatke jediný titul, ktorého vyskúšanie by sme vám mali odporučiť aj v prípade, že vás hra na prvý pohľad neuchvátila, bol by to práve Death Stranding. Prvý dojem postapokalyptického PPL totiž klame a akonáhle sa do hry ponoríte, uchváti vás fenomenálny príbeh, v ktorom mŕtvi ľudia za sebou nechávajú krátery, kvapky dažďa z vás urobia behom chvíľky starčeka a tou najcennejšou komoditou sú na hrudi nosené ľudské plody. My sme v recenzii udelili tejto PlayStation 4 exkluzivite, ktorá vyšla 8. novembra aj s českými titulkami, 98 %.

Filip Němec

Filip Němec

„Death Stranding je rozhodne najvýraznejšia hra tohto roka, možno aj tejto konzolovej generácie. Je originálna, je inovatívna a v mnohých smeroch skrátka geniálna. Napriek tomu nemôžem hre udeliť maximálne hodnotenie. Napríklad oproti minuloročnému God of War je možno Death Stranding viac novátorskou hrou, ale po stránke hrateľnosti má svoje muchy, aj keď len malé.“

Death Stranding; wallpaper: Sam Porter Bridges Death Stranding; gameplay: žebřík, přechod

Voľnomyšlienkárska hrateľnosť Death Stranding vám umožní hrať mnohými spôsobmi. Aj pri našich diskusiách v rámci redakcie sme zistili, že každý z nás vlastne hral do značnej miery inú hru.


1. Sekiro: Shadows Die Twice – Samurajom ťažko a pomaly, ale hlavne zábavne


• Žáner: Akčná adventúra • Multiplayer: Nie • Vývojár: FromSoftware • Vydavateľ: Activision • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (22. marca 2019) Homepage • Čeština: Nie • Hodnotenie: Recenzia – 94 %


Najlepšie hry roka 2019: Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice patrí do osobitnej kategórie hier, pri ktorých prakticky konštantne trpíte, a napriek tomu sa nejakým záhadným spôsobom bavíte. Čo berte ako naše najvyššie odporúčanie.

Akčná adventúra Sekiro: Shadows Die Twice zmietla všetku konkurenciu nášho rebríčka rovnako silno, ako nás v redakcii miestami zmietla jej obťažnosť. Japonské štúdio FromSoftware opäť prichádza s osvedčenou Dark Souls formulou, tú však tentoraz obohatilo o výrazne odlišný súbojový systém, protetickú ruku s mnohými technickými vychytávkami a nové mechanizmy v podobe skákania, lezenia po stenách a zakrádania sa.

Sekiro nám učaroval podobne ako Dark Souls či Bloodborne, niektorým snáď možno aj viac. Hra to nie je ľahká, eufória z prekonávania prekážok v podobe ťažkých nepriateľov a ešte tuhších bossov a posúvanie svojich možností však stále pôsobí ako efektívny hnací motor a dostatočná motivácia k tomu, aby ste sa nevzdávali a hrali ďalej. Áno, frustrácia vás na kolená môže zraziť prakticky na každom rohu, vynikajúca hrateľnosť vás však nenechá utápať sa v sebaľútosti, takže zatnete zuby a idete to skúsiť znova. Vďaka tomu si shinobi Sekiro z našej recenzie odniesol 94 % a stal sa herným Shogunom roka 2019.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Tí z vás, kto čakali ďalšie Dark Souls, len v trochu inom prostredí, budú celkom nepochybne sklamaní. Ale tí, čo majú štýl štúdia FromSotware radi a nevadia im zmeny, respektíve evolúcia herných mechanizmov, budú jednoznačne nadšení. Áno, udatný shinobi síce stojí na pevných základoch predchádzajúcich titulov, zároveň má ale dosť sebavedomia na to vydať sa svojou vlastnou cestou. A že je o čo stáť.“

Sekiro: Shadows Die Twice; wallpaper: cover Sekiro: Shadows Die Twice; gameplay: stealth

Sekiro je ďalší z radu veľmi ťažkých titulov z dielne štúdia FromSoftware, aj tu sa však v nepríliš častých chvíľkach pokoja a relatívneho bezpečia musíte zastaviť a okrem skvelej hrateľnosti doceniť aj výbornú vizuálnu stránku hry.
Najlepšie hry roka 2019: KATEGÓRIE

Tak to bola naša top desiatka, na ktorej sme sa viac či menej zhodli. Hlasovanie bolo tento rok extrémne vyrovnané, víťazom sa však mohol stať iba jeden a Sekiro je určite dôstojným nositeľom titulu najlepšia hra roka 2019. Ak vás však zaujíma, ako si viedla tohtoročná herná nádielka v jednotlivých kategóriách a či sa niektorým vašim favoritom nedarilo lepšie tu, nahliadnite do roletiek (pracovný názov) nižšie.

Najlepšia hra na PC – Sekiro: Shadows Die Twice

PC nám v roku 2019 opäť ponúklo zaujímavé tituly

1. Sekiro: Shadows Die Twice; 2. Resident Evil 2 Remake; 3. Disco Elysium

Najlepšie hry roku 2019: Nejlepšia hra na PC; Sekiro: Shadows Die Twice, Resident Evil 2 Remake

Stolové počítače a notebooky v posledných rokoch rozhodne nemajú núdzu o exkluzívne hry, väčšina z nich však nestojí za reč, a tak im veľká pozornosť venovaná nie je. Stále však ide o platformu, na ktorej si viacmenej zahráte takmer všetko, čo sa na hernej scéne objaví, vďaka čomu si máte vždy z čoho vyberať, bez ohľadu na to, či je sezóna v plnom prúde, alebo nie. Tento rok sa od tých predchádzajúcich nijako nelíšil, takže bol boj o miesto v našom rebríčku najlepších hier na PC skutočne tuhý.

Kým určiť poradie na spodných priečkach nebolo príliš náročné, definovanie finálnej pätice nám dalo slušne zabrať, pretože sa o trón uchádzali len diela, ktoré nás vyložene ohromili svojimi kvalitami. Na samom chvoste sa umiestnilo excelentné RPG od Obsidianu, pred ktorého sa trošku prekvapivo dostalo FPS Metro Exodus zakončujúce príbeh legendárneho Stalkera. To, že je stále záujem o staromilské RPG, dokázalo izometrické Disco Elysium, ktoré ukoristilo bronzovú medailu. Na finálne priečky mu však komplexný príbeh nestačil, pretože sa o ne utkala dvojica velikánov z dielní japonských vývojárov. Prečítajte si celý článok Najlepšie hry na PC v roku 2019.

Najlepšia hra na PS4 – Death Stranding

Najlepšia hra na PS4 – exkluzivity proti zvyšku sveta

1. Death Stranding; 2. Sekiro: Shadows Die Twice; 3. Resident Evil 2 Remake

Nejlepší hry roku 2019: Najlepšia hra na PS4; Sekiro: Shadows Die Twice, Death Stranding

Konzola typická svojou modrastou žiarou v zápase o najlepšie herné zariadenie súčasnosti zvíťazila, o tom zrejme nie je žiadnych pochýb. Samozrejme tým nemyslíme absolútny výkon prístroja, pretože tu je víťazstvo technologického charakteru jasne na strane konkurenčného Xboxu One X, ale súdime tak predovšetkým z pohľadu obľúbenosti u samotných hráčov. Spoločnosť SONY neváhala v priebehu niekoľkých rokov investovať veľké peniaze do vývoja vlastných exkluzivít, ktorými si získala milióny priaznivcov kvalitným rozprávaním epických príbehov a mnohokrát dychberúcou audiovizuálnou stránkou.

Aj v roku 2019 sme sa na PS4 dočkali radu exkluzivít, ktoré získavali vysoké hodnotenia a smelo konkurovali multiplatformovým projektom. Z titulov vydávaných pod hlavičkou SIE (Sony Interactive Entertainment) sa do nášho rebríčka prebojovali dva kúsky. Prísne hodnotenie všetkých členov redakcie nakoniec nedalo šancu veľmi dobre hodnotenému motorkárskemu eposu Days Gone, ale namiesto neho si medzi najlepšiu desiatku našla cestu umelecké plošinovka Concrete Genie a žánrovo nezaraditeľná perla Death Stranding. Prečítajte si celý článok Najlepšie hry na PlayStation 4 v roku 2019.

Najlepšia hra na Xbox One – Sekiro: Shadows Die Twice

Najlepšia hra na Xbox One – Kráľom zeleného údolia tentoraz nie je exkluzivita

1. Sekiro: Shadows Die Twice; 2. Gears 5; 3. Resident Evil 2 Remake

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia hra na Xbox One; Sekiro: Shadows Die Twice, Gears 5

Xbox One zažil v roku 2013 (u nás až v septembri 2014) veľmi zlý štart. Vďaka nešťastnému marketingovému uchopeniu, ktoré konzolu predstavovalo ako zábavné centrum skôr na sledovanie televízie ako hranie hier v spojení s reštrikciami, ako bola nutnosť neustáleho pripojenia k internetu či znemožnenie bazárového predaja hier, si mnoho fanúšikov spočiatku nezískal. Tieto časy sú však dávno preč. Microsoft sa môže chváliť nielen najvýkonnejšou hernou konzolou na svete, ale tiež, trúfneme si povedať, famóznou knižnicou hier na Xbox Game Pass.

Nie je tak divu, že v roku 2019 stavil Microsoft skôr na podporu multiplatformových titulov, ktoré na Xboxe One X často dokázali dosiahnuť magické hodnoty 4K a 60 fps. V roku 2019 síce na Xboxe One vyšla viac ako jedna konzolová exkluzivita, ale roky odkladaný Crackdown 3 sa na náš rebríček pozerá z dosť veľkej diaľky. Ani Gears 5 s Kait Diazovou v hlavnej úlohe ale nakoniec neukoristilo najcennejší skalp. Naše hlasovanie totiž bolo nekompromisné, kašleme na zažité poriadky hovoriace o tom, že najlepšou hrou musí byť vždy exkluzivita, ba dokonca nám je ukradnutá rodová vyváženosť. Titul najlepšej hry, ktorú sme si tento rok mohli na platforme Xbox One zahrať, ukoristil samurajský bojovník. Prečítajte si celý článok Najlepšie hry na Xbox One v roku 2019.

Najlepšia hra na Switch – Ori and the Blind Forest: Definite Edition

Najlepšia hra na Switch – Aký titul na Switch si nás tento rok získal najviac?

1. Ori and the Blind Forest: Definitive Edition; 2. Super Mario Maker 2; 3. The Legend of Zelda: Link's Awakening

Nejlepší hry roku 2019: Nejlepší hra na Switch; Ori an the Blind Forest, Super Mario Maker 2

Japonský herný gigant Nintendo na začiatku roka 2019 nadviazal tam, kde skončil v roku 2018 – naďalej teda rozširoval svoju hernú knižnicu pestrou ponukou zloženou z mixu kvalitne vykonaných portov hier z ostatných platforiem a exkluzívnych titulov, čo náš rebríček vcelku potvrdzuje. A aj keď u nás popularita konzoly Nintendo Switch nedosahuje také výšiny, ako napríklad v prípade konkurenčných konzol PS4 alebo Xbox One, vo zvyšku sveta sa tejto inovatívnej prenosnej mašinke darí viac než dobre.

O tom svedčí nielen nová Lite verzia konzoly, ale aj zástupy hier, ktoré sa uchádzali o umiestnenie v našom rebríčku. Redakčné debaty boli dlhé a náročné a mnohé želiezka z našich osobných ohňov sa do finále ani neprebojovali (Torchlight 2, Fire Emblem: Three Houses, What Remains of Edith Finch). Nakoniec sa nám ale podarilo zoznam tých 10 najlepších zostaviť podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia, takže ak chcete vedieť, aké tohtoročné tituly by ste si nemali nechať ujsť, odložte na chvíľu Joy-Cony a pustite sa do čítania. Prečítajte si celý článok Najlepšie hry na Switch v roku 2019.

Najlepšia akčná adventúra – Sekiro: Shadows Die Twice

Najlepšia akčná adventúra – V mene Japonska

1. Sekiro: Shadows Die Twice; 2. Death Stranding; 3. Devil May Cry 5

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia akčná adventúra; Sekiro: Shadows Die Twice

O fakte, že štúdio z krajiny vychádzajúceho slnka dokáže vytvoriť originálne, graficky prepracované a veľmi dobre hrateľné projekty, snáď nemusíme viesť spory, a už vôbec nie po roku 2019. V zrejme najsledovanejšej kategórii akčných adventúr totiž v našom redakčnom hlasovaní japonské tituly kompletne ovládli stupne víťazov a to im ešte na päty šliapali zombíci z remaku Resident Evil 2. Napriek tomu sa Capcom nemôže cítiť ublížene, pretože na tretej pozícii sa uchytila skupina lovcov démonov z Devil May Cry 5. Aj napriek nespornej kvalite oboch capcomáckych projektov sme si však v redakcii zamilovali iné dve hry.

Búrlivé diskusie medzi členmi vlastniacimi konzolu PlayStation 4 sa totiž týkali odvážneho nadžánrového diela umeleckých kvalít Death Stranding a soulsovského masochistického trýznenia v Sekiro: Shadows Die Twice. Vo veľmi tesnom súboji nakoniec zvíťazila ostro nabrúsená katana pred plne naloženým batohom zásielok, ale bolo to naozaj o vlások. Vo svojej podstate sa Sekiro dostal do popredia vďaka adrenalínovému súbojovému systému a multiplatformovosti, zatiaľ čo Death Stranding stratil body na zložitom uchopení herného zážitku. V každom prípade vám vrelo odporúčame skúsiť oba tituly, sú jednoducho skvelé.

Najlepšie FPS/TPS – Metro Exodus

Najlepšie FPS/TPS – Súboj zavedených značiek

1. Metro Exodus; 2. Call of Duty: Modern Warfare; 3. Division 2

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšie FPS/TPS; Metro Exodus

Strieľačky všetkého druhu dlhodobo patria medzi jeden z najvyhľadávanejších žánrov, ak ich totiž nechcete hrať profesionálne, nevyžadujú nadmernú zdatnosť či nutnosť extrémne zapájať mozog. Každoročne k nám vďaka tomu dorazí nespočet zaujímavých TPS a FPS, ktoré stoja za pozornosť. Kým minulý rok sa ich urodilo toľko, že sme si skoro nevybrali svojho šampióna, tento rok sa im tak veľmi nedarilo.

Niektoré roky sú jednoducho pre žáner strieľačiek úrodné, iné naopak nie. Počas roka 2019 bolo bohužiaľ pár zásadných projektov odložených minimálne o niekoľko mesiacov, čo nakoniec spôsobilo, že časť teoretických kandidátov úplne vypadla z hry. Našťastie nám vývojári dodali v priebehu roka dostatok zaujímavých projektov, z ktorých nás najviac zaujala na príbeh zameraná FPS (Metro Exodus), kooperačne orientovaná TPS (The Division 2) a zástupca takmer každoročne vychádzajúcej série, ktorej tvorcovia sa konečne vrátili ku konceptu, po ktorom hráči volali (Call of Duty: Modern Warfare).

Najlepšie RPG – Disco Elysium

Najlepšie RPG – Očarenie živými svetmi

1. Disco Elysium; 2. The Outer Worlds; 3. Kingdom Hearts 3

Nejlepší hry roku 2019: Nejlepší RPG; Disco Elysium

Priaznivci knižnej tvorby majú o svojom top žánri jasno – desiatky hodín v precízne navrhnutých svetoch, pútavé rozhovory, prepracované charaktery a možnosť ovplyvniť príbeh sú základnými stavebnými kameňmi RPGéčiek, teda hier na hrdinov, ktoré sa často spájajú s fantasy odnožou. V našom výbere tých najlepších kúskov za rok 2019 sa však pozrieme do špinavého, jesenne sychravého mesta, do vzdialenej galaxie a do univerza, kde sa spolčili animované postavičky s hrdinnými bojovníkmi. Práve posledná spomenutá fúzia tradičného JRPG s disneyovskými charaktermi v Kingdom Hearts 3 si pre seba uzurpovala tretiu priečku.

Druhý stupienok si zarezervovalo štúdio Obsidian svojou humornou sci-fi výpravou do halcyonskej planetárnej sústavy. Originálne rozprávanie v The Outer Worlds sa podarilo dochutiť westernovou poetikou, ktorá spolu s možnosťou zabiť každé NPC a ešte pritom okolo seba pľuvať ultra suché žartíky vytvára veľmi zábavný mix. Prvé miesto si pre seba však ulúpil opilec, ktorý sa v prekvapení roka Disco Elysium snaží vyriešiť zamotanú vraždu. Staromilský prístup riešenia questov, vedenie vetvených rozhovorov a predovšetkým komplexné úpravy postavy sa stali tými správnymi prísadami pre namiešanie nášho RPG roka 2019.

Najlepšia pretekárska hra – Dirt Rally 2.0

Najlepšia pretekárska hra – S úsmevom na tvári a bahnom za ušami

1. Dirt Rally 2.0; 2. Wreckfest; 3. Crash Team Racing Nitro-Fueled

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia pretekárska hra; Dirt Rally 2.0

Pretekárske hry možno nepatria k tým najznámejším žánrom, ich nezastupiteľnosť ale dokazuje okrem iného to, že na štarte každej novej generácie konzol musí byť aspoň jeden exkluzívny pretekársky titul. Možno práve preto, že nové konzoly vyjdú až budúci rok, sme tento rok nevideli čerstvé prírastky do sérií Forza alebo Gran Turismo, napriek tomu pretekárskych hier rozhodne nebolo málo a zatiaľ čo známe značky prepadli (áno, hádžeme smerovku na teba, Need for Speed), nováčikovia sa pretlačili až takmer na vrchol nášho rebríčka.

Snáď len remake pôvodnej hry z roku 1999 Crash Team Racing Nitro-Fueled, ktorá dodriftovala až na tretie miesto, bola v podstate stávkou na istotu. Potom už to ale boli dve veľké prekvapenia a obidve z ranku bahnitého rallye, hoci zakaždým úplne inak. Druhý Wreckfest je krásnym dôkazom toho, že aj v malom tíme možno vytvoriť perfektnú pretekársku hru, pretože jazdný model či fyziku vozidiel by mohli Wreckfestu závidieť oveľa drahšie tituly. Cieľovou páskou ale ako prvý prešiel nekompromisný simulátor Dirt Rally 2.0, ktorý je splneným snom všetkých fanúšikov realistického rallye. Tento rok si skrátka našli svoje ako fanúšikovia arkád, tak aj simulácií.

Najlepšia športová hra – eFootball PES 2020

Najlepšia športová hra – Vavríny víťazstva bez prepoteného trička

1. eFootball PES 2020; 2. MLB The Show 20; 3. NBA 2K20

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia športová hra; eFootball PES 2020

Simulácie športov sa tešia stále veľkému záujmu, a preto ho nesmieme vynechať v našom špeciáli o najlepších hrách za rok 2019. Podobne ako v reálnom svete sa tiež v tom digitálnom najviac hráčov venuje futbalu, ktorý sa dostal na čelo nášho rebríčka. Mnohí možno budú prekvapení, že sa na výslní úspechu nevyhrieva FIFA 20, avšak séria od EA v tomto ročníku skôr stagnovala, zatiaľ čo Konami so svojím eFootball PES 2020 vykonalo veľké veci. Japonskí tvorcovia dokázali previazať posun k realizmu s posilnením niektorých arkádových prvkov, vďaka čomu vo výsledku dominovali nad svojím priamym konkurentom.

Kým o víťazovi tejto kategórie bolo celkom jasno, vynesenie druhého a tretieho miesta so sebou prinášalo nejeden problém. Striebornú pozíciu si totiž zaslúžil baseball MLB The Show 20, teda šport, ktorý nemá v našich končinách širokú základňu. Napriek tomu ide o zábavnú simuláciu s veľkým množstvom módov, v ktorých sa dajú utopiť desiatky hodín. Podobne na tom je aj bronzový projekt NBA 2K20, ktorý ponúka úžasný zážitok z naleštených paluboviek. Lenže akákoľvek pochvala basketbalu od 2K je znehodnotená dosť neférovou mikrotransakčnou politikou v multiplayeri a v režime príbehu, čo výrazne uberá na popularite značky.

Najlepšia stratégia – Anno 1800

Najlepšia stratégia – Stávka na istotu

1. Anno 1800; 2. Total War: Three Kingdoms; 3. Battlefleet Gothic: Armada 2

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia stratégia; Anno 1800

Kým záujem o určité žánre opadol, stratégiám sa po rokoch začalo opäť dariť. Vývojári sa preto čím ďalej tým častejšie púšťajú do ich vývoja, ktorý nie je vôbec jednoduchý, pretože musia hráčom vždy ponúknuť niečo originálne. Minulý rok sa práve vďaka určitej špecifickosti podarilo vyhrať nezvyčajné budovateľskej stratégii Two Point Hospital, od ktorej korunu tento rok preberie o niečo tradičnejšie ladené dielo.

V roku 2019 sa totiž veľmi veľa špecifických projektov neurodilo. Väčšina tvorcov stavila primárne na návrat ku koreňom žánru, v snahe urobiť radosť nielen nováčikom, ale primárne starým hráčom, ktorým sa inovácie veľmi nepozdávajú. Stávka na istotu sa nakoniec vyplatila nielen vývojárom z Blue Byte Software (Anno 1800), ale aj Creative Assembly (Total War: Three Kingdoms), či Tindalos Interactive (Battlefleet Gothic: Armada 2), ktorých hra sa dala podľa aktuálnej politiky Blizzardu označiť za rozsiahle DLC s číslovkou. Celkovo sme však boli s tohtoročnými kúskami vo finále natoľko spokojní, že vybrať finalistov nebolo vôbec jednoduché. Nakoniec sa nám to však podarilo.

Najlepšia adventúra – A Plague Tale: Innocence

Najlepšia adventúra – Dobrodružstvo na dosah ruky

1. A Plague Tale: Innocence; 2. Life is Strange 2; 3. Observation

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia adventúra; A Plague Tale: Innocence

Adventúry odjakživa patria k žánrom, ktoré hráčov netrápia prepracovaným súbojovým systémom, ale skôr pohodovo plynú, takže si každý priaznivec dobrého príbehu príde na svoje, bez toho aby sa musel učiť rozsekávať svojich súperov. Vďaka tomu si adventúry svojich fanúšikov vždy nájdu a nemusí ísť nutne o „hard-core“ hráčov. Projekt Observation, ktorý u nás obsadil tretie miesto, si tak môžu zahrať všetci sci-fi pozitívni jedinci, ktorí sa neboja prežiť deň na vesmírnej stanici v pozícii umelej inteligencie. Netradičné poňatie hrateľnosti vám slúži ako jeden z elementov rozprávania ponurého príbehu odohrávajúceho sa na orbite okolo Zeme, z ktorého vás občas zamrazí.

Veľmi nepríjemné pocity, tentokrát spôsobené ľudskou spoločnosťou, zažijete tiež ako Sean Diaz v epizodickej adventúre Life is Strange 2, pretože ako potomok mexického prisťahovalca pocítite útoky „kovaných“ Američanov a ďalšie patálie sužujúce súčasné USA. Adventúra číslo jeden sa tiež nebojí rýpnuť si do náboženstva, avšak v stredoveku s fantasy nádychom. A Plague Tale: Innocence sa stalo milým prekvapením prvej polovice roka vďaka sympatickej hrdinke Amicii de Rune, rôznorodému mixu herných mechaník a predovšetkým emočne nabitému rozprávaniu, ktoré vám nedá vydýchnuť.

Najlepšia plošinovka – Trine 4: the Nightmare Prince

Najlepšia plošinovka – Návrat odpísanej série

1. Trine 4: the Nightmare Prince; 2. Super Mario Maker 2; 3. Blashphemous

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia plošinovka; Trine 4: the Nightmare Prince

Plošinovky sú jedným z najrozšírenejších typov hier. Ich tvorba totiž nevyžaduje také veľké množstvo práce ako napríklad vývoj stratégií či komplexných RPG, ktoré majú často pravidlá formujúce hrateľnosť rozložené na niekoľko desiatok, ak nie stoviek stránok. Kým minulý rok bol vyložene bohatý na zástupcov tohto žánru, tento rok sa toľko výrazných diel neurodilo. Stále však bolo z čoho vyberať, vďaka čomu nakoniec Dead Cells uvoľnilo miesto na tróne najlepšej plošinovke roka 2019.

Aj keď nebolo záujemcov o pozíciu najlepšej plošinovky málo, do finále sa podarilo prebiť len trojici diel, ktoré nás skutočne nadchli. Tvorená je vďaka tomu zástupcom indie scény (Blasphemous), predstaviteľom konzoly Nintendo Switch (Super Mario Maker 2) či pokračovateľom jednej z najvýraznejších značiek, ktorej sa v minulosti veľmi nedarilo kvôli divokému experimentovaniu ich tvorcov (Trine 4: The Nightmare Prince). Ten sa nakoniec stal aj víťazom v tejto kategórii, gratulujeme.

Najlepšia vyvíjajúca sa hra – Fortnite

Najlepšia vyvíjajúca sa hra – Oddanosť vývojárov k vlastnej hre vyhráva

1. fortným; 2. Warframe; 3. No Man's Sky

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia vyvíjajúca sa hra; Fortnite

Čo sa týka najlepších neustále sa vyvíjajúcich sa hier, o najvyššiu priečku sa uchádzalo hneď niekoľko kandidátov, pomyselné Victory Royale tejto kategórie ale nakoniec získal aktuálne najhranejší titul na svete – Fortnite. Štúdio Epic Games sa o svoju dojnú kravu stará priamo ukážkovo a hranie občerstvuje pravidelnými updatmi, eventmi, módmi či crossovermi s inými popkultúrnymi udalosťami. Nedávno sme sa dočkali novej, výrazne zmenenej mapy, prerobeného systému progressu v rámci battlepassu a predovšetkým 2. kapitoly, ktorej predchádzala brilantná marketingová rošáda, kedy Fortnite bez akýchkoľvek informácií vcucla čierna diera a niekoľko dní ho nebolo možné vôbec spustiť.

Druhú priečku získava multiplayerová vesmírna akcia Warframe, ktorá sa od svojho štartu v roku 2013 zmenila na nepoznanie, a tvorcovia zo štúdia Digital Extremes už niekoľko rokov prichádzajú so stále novým obsahom. A konečne posledným umiestneným je No Man's Sky, vesmírna survival hra, ktorá od svojho vydania prešla neuveriteľnou evolúciou, až by sa dalo povedať takým malým Veľkým treskom. Tohtoročná bezplatná expanzia Beyond navyše pridala toľko nového, až to skoro vyzeralo, ako by vyšiel regulárny druhý diel, za čo si štúdio Hello Games zaslúžilo minimálne túto pochvalu.

Najlepšia nová IP – Death Stranding

Najlepšia nová IP – Keď vás pobozká múza

1. Death Stranding; 2. Sekiro: Shadows Die Twice; 3. The Outer Worlds

Najlepšie hry roku 2019: Najlepšia nová; Death Stranding

Vyhlasovanie najlepšej novej značky je v našej redakcii veľmi sledovanou anketou, pretože si ceníme originalitu a odvahu tvorcov priniesť čokoľvek nové do sveta počítačových hier. Na treťom mieste sa tak umiestnil projekt štúdia Obsidian The Outer Worlds, ktorý jasne ukázal, že poctivé „Fallout“ RPG ešte nevymreli a stále sa dajú tvoriť s ľahkosťou a vtipom. S originálnym konceptom prišlo tiež štúdio FromSoftware, ktoré svoj vlastný souls systém dokázalo prekopať diametrálne odlišným spôsobom, a napriek tomu ukovať zábavnú hru. V Sekiro: Shadows Die Twice totiž zavrhnete nekonečné série kotrmelcov, ale agresívne a premyslene útočíte na svojich súperov katanou, aby ste im zasadili smrteľný zásah.

Jasným víťazom na poli nových značiek nemôže byť ale žiadny iný titul ako Death Stranding. Hideo Kojima totiž nevytvoril iba novú hru, ale svojou víziou vytvoril dielo, ktoré sa vymyká mnohým zavedeným pojmom a tabuľkám. Sú ľudia, ktorí vidia v Death Stranding umelecký počin, iní na neho pozerajú ako na mix žánrov s dokonalým scenáristickým vedením Kojimu a ďalší ho nie sú schopní pochopiť či doceniť (poprípade ich to proste a jednoducho nebaví). Zdanlivo jednoduché doručovanie balíčkov totiž tvorí len špičku ľadovca, ktorý vyčnieva nad hladinu, a je len na vás, ako hlboko sa ponoríte, aby ste odkryli všetky tajomstvá príbehu, resp. dokonale premysleného sveta.

Najlepšie DLC/datadisk – Monster Hunter World: Iceborne

Najlepšie DLC/datadisk – Zásadné rozšírenie roka 2019

1. Monster Hunter World: Iceborne; 2. Destiny 2: Shadowkeep; 3. Civilization VI: Gathering Storm

Najlepšie hry roku 2019: Najlepší DLC/datadisk; Monster Hunter World: Iceborne

Poznáte také tie DLC, ktoré majú prakticky rozmer celej novej hry? Tak presne jedným takým bolo rozšírenie Monster Hunter World: Iceborne. Úplne nový, snehom pokrytý región, nové monštrá, mechanizmy, zbrane, výbava a príbeh dávajú dohromady impozantný balík, ktorý si prvé miesto v kategórii Najlepšieho DLC bezpochyby zaslúžil. Vlastne sme ani nemali inú možnosť, všetku konkurenciu totiž zožral hladný Tigrex, ešte než sme v redakcii vôbec začali hlasovať.

Ďalšie priečky si ešte zvládlo obhájiť online FPS Destiny 2 so svojím prídavkom Shadowkeep, ktorý tak mocne prekopal herné mechanizmy, až to miestami prekvapilo aj ostrieľaných fanúšikov. Zároveň ale priniesol veľa nového, vrátane raidov, krásnej mesačnej lokácie, nových PvP aj PvE režimov... skrátka, bolo toho dosť. A konečne posledným pamätným DLC roku 2019 bol doplnok Gathering Storm pre budovateľskú stratégiu Civilization VI. Ten sa zase pýšil pridanými prírodnými katastrofami, ktoré v mnohých ohľadoch premenili hrateľnosť a nejednému hráčovi poriadne otriasli s jeho pripravenou stratégiou. Čo bolo pádnym argumentom pre bronzové umiestnenie vo svojej kategórii.

Najlepšia indie hra – Disco Elysium

Najlepšia indie hra – Nezávislý klenot, ktorý by bylo škoda minúť

1. Disco Elysium; 2. Outer Wilds; 3. Arise: A Simple Story

Nejlepší hry roku 2019: Nejlepší indie hra; Disco Elysium

Nezávislá herná scéna je nevysychajúcou studnicou nových hier. Každý deň vďaka jej existencii uzrie svetlo sveta minimálne jeden projekt, ktorý by pod taktovkou veľkého produkčného giganta nikdy nevznikol, pretože sa zameriava primárne na úspech, ktorý u týchto diel nie je nikdy úplne zaručený. Pravda je taká, že skutočne preraziť sa podarí len jednému či dvom výrazným kúskom zo sto. V roku 2018 nám zostavovanie rebríčka dalo zabrať, išlo totiž o veľmi silný ročník, ktorý nakoniec úplne ovládla 2D plošinovka Dead Cells.

Rok 2019 bol však trošinku slabší ako jeho predchodca. Tituly, ako Subnautica či Dead Cells sa jednoducho nerodia každý deň. Stále však ide o ročník, ktorý nám ponúkol rad zaujímavých projektov, medzi ktorými nechýbali stratégie, plošinovky, RPG a nespočetné množstvo ďalších rôznorodých žánrov. Do záverečnej trojice sa však mohli dostať len tí najlepší, ktorých spektrum je vo finále tvorené klenotom Arise: A Simple Story, pútavým Outer Wilds a izometrickým RPG Disco Elysium, ktoré svet uchvátilo natoľko, že v zozname najlepších indie hier pre tento rok nemohlo chýbať. 

Najlepší multiplayer – Apex Legends

Najlepší multiplayer – Drsné zápolenie viacerých hráčov z pohodlia gauča

1. Apex Legends; 2. Call of Duty: Modern Warfare; 3. Tom Clancy 'The Division 2

Najlepšie hry roku 2019: Najlepší multiplayer; Apex Legends

Zápolenie o najlepší multiplayer roka 2019 samozrejme prebiehalo za ohlušujúceho revu automatických pušiek a laserových samopalov, keď sa ale prach z bitky usadil, zostal stáť iba jeden z troch bojovníkov – Apex Legends. Toto battle royale zo sveta Titanfallu od rovnakých tvorcov (Respawn Entertainment) na poli akčných strieľačiek spôsobilo solídny poprask a veľmi rýchlo si zaistilo viac ako solídnu fanúšikovskú základňu. A s ňou aj prvé miesto v kategórii najlepších multiplayerových hier.

Druhé miesto si vystrieľala stálica žánru FPS – Call of Duty. Séria Modern Warfare sa vrátila v plnej sile prostredníctvom remaku prvého dielu, a aj keď tu režim viacerých hráčov nie je úplne bez chýb, stále ide o pekelne zábavnú, návykovú akčnú smršť z prostredia moderného vojenského konfliktu. A konečne tretie miesto zaberá skvostná kooperatívna lootovačka Tom Clancy's The Division 2 – hra so skvelou atmosférou, výborne spracovaným mestom, božou hrateľnosťou a množstvom obsahu. A keď si k tomu všetkému pripočítate fakt, že po dohraní hlavného príbehu The Division 2 vlastne ešte len začína, je jasné, že umiestnenie si v tejto kategórii bez najmenších pochýb zaslúži.

Najlepší vývojár/vydavateľ – Kojima Productions

Najlepší vývojár/vydavateľ – Vďaka, Hideo!

1. Kojima Productions; 2. Capcom; 3. Respawn Entertainment

Najlepšie hry roku 2019: Nejlepší vývojár/vydavateľ; Kojima Productions

Nie je asi prekvapením, že tie najväčšie vývojárske a vydavateľské domy, ako Electronic Arts alebo Ubisoft na vrchole nášho rebríčka neskončili, ale práve takéto EA oproti minulému roku poskočilo o pekných pár priečok nahor. Že majú príbehové singleplayé hry zmysel, sme si vďaka Star Wars Jedi: Fallen Order už vyjasnili, že? Koniec koncov práve preto sme na tretie miesto dosadili štúdio Respawn Entertainment, ktoré tento rok vydalo nielen skvele prijatú battle royale akciu Apex Legends, ale aj už spomínanú akčnú adventúru Star Wars Jedi: Fallen Order.

Na druhom mieste sa potom zaslúžene vyníma Capcom, ktorý tento rok vytvoril hneď niekoľko vynikajúcich titulov, pričom dva z nich sa dostali do našej desiatky najlepších hier roku 2019, zatiaľ čo DLC pre Monster Hunter World: Iceborne sa stalo najlepším prídavkom. Že v našej redakcii ale nehráme na kvantitu (hoci teda, ehm, kvalitnú kvantitu), ale na kvalitu, dokazuje absolútny víťaz celej kategórie. Tým je Kojima Productions so svojou akčnou adventúrou Death Stranding. Leví podiel na prvenstve v kategórii má samozrejme samotná kvality hry, ale do istej miery ide aj o ocenenie za odvahu. Death Stranding je výnimočnou, inovatívnou a priekopnícku hrou, ktorých by sme si rozhodne priali viac.

Najväčšie príjemné prekvapenie – Star Wars Jedi: Fallen Order/Sila a kvalita hier pre jedného hráča

Najväčšie príjemné prekvapenie – Sila sprevádza singleplayer

Hra: Star Wars Jedi: Fallen Order; Trend: Sila a kvalita hier pre jedného hráča

Najlepšie hry roku 2019: Najväčšie príjemné prekvapenie; Star Wars Jedi: Fallen Order

Dve záverečné kategórie, príjemné prekvapenie aj sklamanie, majú logicky veľa kandidátov. Mohlo by sa zdať, že podstatne väčšie množstvo ich nájdete v druhej menovanej, predsa len, kritizovať je pre všetkých (vrátane nás, priznávame) oveľa jednoduchšie ako chváliť. Treba však priznať, že rok 2019 nebol len prehliadkou katastrof a videoherných tragédií, ako sa nám často snaží nahovoriť internet. Vlastne, boli tu aj svetlé či doslova žiarivé okamihy.

Okrem tých, o ktorých sa zmieňujú predchádzajúce riadky, sme sa rozhodli vyzdvihnúť úspech akčnej adventúry Star Wars Jedi: Fallen Order. Povážte: herné spracovanie značky Star Wars? Pod patronátom EA? Tej EA, ktorej zástupcovia ešte pomerne nedávno vyhlasovali, že príbehové hry a všeobecne singleplayer sú mŕtve pojmy? To nemohlo dopadnúť dobre. A napriek tomu sa podarilo. Podarilo sa a zároveň došlo k spektakulárnemu sebeusvedčeniu z omylu: štúdio Respawn Entertainment, ktoré najnovšiu hru zo sveta Star Wars vytvorilo, svojím chlebodárcom z EA aj vďaka úspechu (aj) ich Apex Legends totiž predviedlo, že single a multiplayer sa navzájom nevylučujú, že má zmysel venovať sa (plnohodnotne) obom režimom. A že určitý trend nielen v hernom priemysle neznamená trvalú zmenu, na ktorú je vhodné reagovať siláckymi vyhláseniami a zatváraním kvalitných vývojárskych štúdií, ktorých produkcia nezodpovedá momentálnemu vývoju krivky v nejakom grafe. Vďaka za to.

Najväčšie sklamanie – Anthem/Podkurovanie západných herných spoločností autoritatívnemu režimu v Číne

Najväčšie sklamanie – Kde len začať?

Hra: Anthem; Trend: Podkurovanie západných herných spoločností autoritatívnemu režimu v Číne

Nejlepší hry roku 2019: Největší zklamání; Anthem

Ak by sme chceli vymenovať všetky výrazné sklamania tohto roka, potrebovali by sme zrejme samostatný článok. Áno, ako už bolo povedané v predchádzajúcej kategórii, sťažovať sa je jednoduchšie a kritické slová sa hľadajú oveľa ľahšie... ale nevyhovoríte nám, že si ich hry ako Anthem, Ghost Recon Breakpoint, Rage 2, Fallout 76 (stále) a do istej miery aj Man of Medan zaslúžia. To je len pár zástupcov z našej čiernej listiny, z ktorej sme po hlasovaní vybrali jednoznačného víťaza. Tým je bohužiaľ ukážkový príklad toho, ako nemá vyzerať looter-shooter, vydanie a následný (ne)život zástupcu hry typu live-service. O Anthem sa toho už povedalo a napísalo veľa, a hoci od našej recenzie vo februári ubehlo už veľa vody, stále by sme nemohli s čistým svedomím hru odporučiť. Existuje síce šanca, že sa vývojári z BioWare a vydavateľ EA ešte spamätajú (hovorí sa napríklad o pripravovanom kompletnom prepracovaní s názvom Anthem 2.0), ale úprimne povedané, veľmi už v zmŕtvychvstanie kedysi potenciálneho kandidáta na hru roka neveríme.

A nakoniec, ak by ste sa nás spýtali, ktorý všeobecný trend vo videohernom priemysle nám v roku 2019 spôsobil najväčšie vrásky na čele? Teda, nám ako nám, ale všetkým zainteresovaným: od hráčov cez recenzentov až po vývojárov? Opäť, konkurencia v tejto kategórii bola veru „úctyhodná“, k zaslúžilým veteránom z Bethesdy (jej prerod z jednej z najobľúbenejšie do mnohými po práve nenávidenej videohernej firmy je vskutku smutný) sa tento rok prekvapivo pridala aj spoločnosť Blizzard Entertainment, ktorá – zrejme aj pod stále vzrastajúcim vplyvom ďalšieho skúseného mazáka tejto kategórie, Activision – názorne demonštrovala, ako vyzerá súčasný, takmer vazalský vzťah mnohých západných herných gigantov voči totalitnej, ale vďaka obriemu trhu extrémne lákavej Číne... Už sa skutočne nemôžeme dočkať, čo nás v tomto smere čaká budúci rok.Ako hodnotia rok 2019 členovia redakcie?

Po poslednej, trochu pesimistickej kategórii sa na rok 2019 pozrime ešte pohľadom našich redaktorov, ktorí svojich uplynulých 12 mesiacov hodnotia predsa len pozitívnejšie. Ktoré tituly sú našimi osobnými favoritmi? Zhodli sme sa na rebríčku top 10, alebo v nás redakčné hlasovanie zanechalo hlboké, nenapraviteľné šrámy? A na čo sa tešíme v roku 2020?

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

• Osobná hra roka: Death Stranding • Top 3 hry: Call of Duty: Modern Warfare, Days Gone, Arise: A Simple Story • Najväčšie sklamanie: Blair Witch • Najočakávanejšie hry roka 2020: The Last of Us Part II, Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima

Rok 2019 v znamení strand game žánru... a blysli sa aj indieovky

Všetci so mnou asi budú súhlasiť keď poviem, že rok 2019 patril v oblasti herného priemyslu k tým bohatším. Okrem zbrusu novej streamovacej služby Stadia od spoločnosti Google, sme sa dočkali tiež oznámenia konzol budúcej generácie, pričom svojou troškou do mlyna prispeje ako Sony tak Microsoft. Tento rok však aj tak z drvivej väčšiny charakterizovali práve čerstvé tituly, pri ktorych zdolávaní som si aj ja zarobila na karpálny tunel.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Deacon st. John, Sam Porter, cpt. Price
Sekanie zombíkov v koži bývalého motorkára Deacona St. Johna, spájanie ľudí naprieč Spojenými Mestami Americkými ako Sam Porter Bridges a boj s moderným terorizmom po boku britských a amerických vojenských jednotiek. Tak by som v skratke zhrnula môj herný rok 2019.

Napriek tomu, že postapokalyptická adventúra Days Gone nenadchla kritikov a ani mnohých hráčov, ja som si jeho hranie užila naplno a aj po pár mesiacoch patrí na popredné priečky môjho osobného rebríčka. Likvidovanie zombíkov a preháňanie sa na dvojkolesovej motorovej kráske v nádhernom otvorenom svete má jednoducho niečo do seba.

Mojím tohtoročným highlightom je aj akčné FPS Call of Duty: Modern Warfare od Infinity Ward, ktore ma ako fanúšičku tajte série napriek niekoľkým neduhom potešilo a útočiskom sa mi tu stala najmä hra pre viacerých hráčov, keďže kampaň nepatrila práve k tým najprelomovejším. Skvelým zážitkom bolo pre mňa tiež nahliadnutie do sveta JRPG prostredníctvom čarovného Ni No Kuni: Wrath of the White Witch.

Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Arise: A Simple Story Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Death Stranding, Sam, motocykel
Zatiaľ čo v Arise: A Simple Story zažívate návrat do minulosti, v Death Stranding máte možnosť zmeniť budúcnosť k lepšiemu.

Rok 2019 mnohých majiteľovho PS4 vrátane toho môjho vyvrcholil veľdielom mága Hideo Kojimu. Death Stranding ponúka jedinečný zážitok a verte mi, v prvom prírastku do strand game žánru (nevytvoril ho nik iný než Kojima) ide o oveľa viac než len o doručovanie balíčkov.

Nezaujali ma ale iba väčšie tituly. Hold by som chcela vzdať aj indieovke The Occupation perfektne pracujúcej s reálnym časom a taktiež prvému projektu španielskeho štúdia Piccolo s názvom Arise: A Simple Story.

A sklamania? Nuž tento rok nebol skúpy ani na ne. Najviac mi zlomil srdce hororový titul Blair Witch, ktory nezachránil ani policajný Dunčo a neblysol sa ani prvý diel antológie temných adventúr The Dark Pictures: Man of Medan neschopný prekonať svojho predchodcu Until Dawn.

Nejlepší hry roku 2019; gameplay: Blair Witch Nejlepší hry roku 2019; gameplay: Man of Medan
Death Stranding spolu s indievkou Arise patria medzi moje osobné highlighty tohto roka, zatiaľčo hororovka s čarodejnicou Blair v hlavnej úlohe či výprava na záhadami opradenú loď v Man of Medan boli sklamaním.

Dominik Fait

dominik Fait

Dominik Fait

Hrám hry a píšem o nich. Alebo – to častejšie – hovorím ostatným, čo či ako o nich majú písať. Teda veľa predstierania skutočnej práce. Áno, uhádli ste. Ak by sme fungovali ako klasický herný magazín, označili by ste ma za hlavného páchateľa našej (ne)kvality. Šéfredaktora. Teda, v prípade Alzy: Team Leadera... A to je všetko, viac toho nemám.

• Osobná hra roka: Death Stranding • Top 3 hry: Resident Evil 2 Remake, Baldur's Gate I + II Enhanced Edition, Nechcem Starve Together • Najväčšie sklamanie: Blizzard Entertainment • Najočakávanejšie hry roka 2020: Cyberpunk 2077, Baldur' s Gate III, The Last of Us: Part 2

100 a jeden spôsob, ako napísať, že hra roka 2019 je v skutočnosti Death Stranding

Moje bilancovanie roka 2019 bude zrejme trochu iné, než čo uvedú kolegovia. To je logické, povedali by ste, predsa len každý máme trochu iný vkus... teda s výnimkou Kojimovho Death Strandingu, za ktorého druhé miesto v top 10 môžete poďakovať demokratickému princípu nášho redakčného hlasovania. A tiež mojej zbabelosti siahnuť k vláde pevnej ruky, ktorá by viac či menej nápadne (skôr ale viac) upravila pár slovíčok v pravidlách a voila, neoddiskutovateľným víťazom by sa stal postapokalyptický poštár, brodiaci sa čiernym dechtom plným (ne)hmotných duší zosnulých. Ale, šanca premárnená. Sekiro je však dôstojným nositeľom titulu hra roka, čo napokon potvrdzujú aj „herné Oskary“ (tento rok už podľa dostupných čísel sledovanejšie než ich filmové náprotivky.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Death Stranding
Death Stranding... možno nie najlepšie z pohľadu čistého gameplaya (teda klasickej mierky, ktorú aplikujeme počas posudzovania hier), avšak ak by ste sa ma spýtali na najsilnejší herný zážitok 2019, nemohol by som odpovedať inak.

Aby som však vysvetlil, prečo sa za rokom 2019 obzerám s trochu inými ambíciami než ostatní členovia redakcie: na rozdiel od nich na mojom konte odrecenzovaných titulov svieti pekná, dôveru-určite-vzbudzujúca nula. Viete, ja recenzie nepíšem, ja iba ostatným kecám do toho, ako ich majú písať oni. A väčšinu času inak trávim v depresiách (rôznych intenzít) zo snahy organizovať to, čomu hovoríme (niekedy zo žartu, niekedy s vážnou tvárou) Alza Magazín... teda, „herný segment Alza Magazínu“ (tento názov sa určite ujme). Moje hodnotenie tak predsa len nemá takú váhu ako texty tých, ktorí si svoje percentá v závere musia obhájiť.

Tým však nechcem tvrdiť, že by som nič nehral a nemohol vám tak niečo z uplynulého roka odporučiť. Úplne bez obáv sa môžete pustiť do ktorejkoľvek hry z nášho rebríčka top 10, hoci pochopiteľne nie všetky budú vyhovovať každému... a sú aj také, ktoré ROZHODNE nebudú vyhovovať každému (ak to niekomu nedošlo, už zase hovorím o Death Strandingu). Osobne som však okrem istého prelomového walking simulátoru (že by opäť?) najviac času strávil v kooperatívnom survival Don't Starve Together a v old-schoolovom RPG Baldur's Gate I a II. Tešil som sa aj na Call of Duty: Modern Warfare, z toho nakoniec zišlo, a to z dôvodov komplikovanejších, než je príbeh hry, kde v hlavnej úlohe vystupuje istý nemenovaný opatrovník prekvapivo živých bábätiek v náleve (môžete hádať).

Don't Starve Together; screenshot: pig king The Last of Us; screenshot: Joel a Ellie

Hoci to z okolitého textu nie je príliš poznať, hral som v roku 2019 prekvapivo viac ako jednu bližšie nešpecifikovanú hru. Ak máte vo svojom okolí spriaznenú dušu, ktorá je s vami ochotná prežiť prekvapivo zábavné útrapy survivalovej klasiky s názvom Don't Starve Together, neváhajte a dajte jej (hre... ale aj duši) šancu. A ak nemáte... skúste príbehové exkluzivity na PS4. Áno, vrátane Death Strandingu, ale aj The Last of Us nebol vôbec zlý :)

Dosť už ale bolo Death Strandingu! Čo rok 2020? Je vôbec možné prekonať majstrovské dielo istého nemenovaného... dobre, už prestanem. Popravde, myslím si, že najbližších 12 mesiacov tých kandidátov na najsilnejší herný zážitok ponúknu viac než dosť. Povážte, v ktorom inom roku vyjdú Cyberpunk 2077, The Last of Us Part 2 a (snáď) Baldur's Gate 3? Áno, odpoveď znie: len v roku 2020. Po tomto logicky úplne nepriestrelnom argumente odovzdávam slovo kolegom...

Filip Němec

Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

• Osobná hra roka: Death Stranding • Top 3 hry: Control, The Division 2, The Legend of Zelda: Link's Awakening • Najväčšie sklamanie: Anthem • Najočakávanejšie hry roka 2020: Half-Life: Alyx, The Last of Us: Part II, Marvel's Avengers

Rok 2019 – rok Death Stranding, rok PlayStation!

„Myslel som si, že som neporaziteľný. Myslel som si, že som nejaký akčný hrdina.“ – Die-Hardman (Death Stranding)

V roku 2019 som stihol zastaviť zástupy démonov, odvrátiť inváziu mimozemskej rasy, ba dokonca zachrániť ľudstvo pred ďalším vyhynutím. Impozantné, že? A to všetko z pohodlia gauča. Hry sú médiom, ktoré v mnohých ohľadoch dokáže prekonať filmy či knihy a umožní nám ochutnať veci, ktoré sú pre naše telo a myseľ inak nedostupné. Tým najhlbším zážitkom tohto roku pre mňa bolo dobrodružstvo Death Stranding, ktoré si v našej redakcii vydobylo zvláštne postavenie hry, ktorá rozhodne nie je dokonalá, ale aj tak je najvýraznejším titulom tohto roku a pre mňa osobne možno aj celej konzolovej generácie.

Nejlepší hry roku 2019; screenshot: Death Stranding
Death Stranding se síce nevyšplhalo po našom rebríčku až na post najlepšej hry roku 2019, ale nie vždy ide len o víťazstvo, že?

Práve preto je pre mňa aktuálne končiaci rok rokom PlayStation. Nenechajte sa zmiasť, klobúk dole pred Microsoftom, pretože v posledných troch rokoch dokázal svoju konzolu vyškriabať z miest, z ktorých takmer nebolo návratu a dnes je rovnocennou konkurenciou, ktorá zaostáva práve len v exkluzívnych tituloch. Sony naopak patrí česť za to, že dovolila vydať na svojej konzole hru, ktorej úspech vôbec nebol zaručený a do dnešného dňa vlastne nevieme, či Death Stranding je komerčne úspešným titulom, o čo bohužiaľ ide vo výsledku predovšetkým.

God of War Valkyra Sigrun; screenshot: cover
Mimochodom, pred nedávnom som tiež konečne porazil kráľovnú valkýr Sigrun z God of War, a to na naliehanie šéfredaktora Dominika, podľa ktorého by som totiž vraj inak nemohol písať o prípadnom pokračovaní. Dajte nám v komentároch vedieť, či to nie je náhodou typický príklad šikanovania na pracovisku.

Rok 2019 beriem ale aj ako nádych. Hlboké a precítené nadýchnutie pred búrkou, ktorá príde budúci rok. Videli ste trailer na Senua's Saga: Hellblade II? Ten bol údajne renderovaný priamo v engine hry, a ak takto budú vyzerať nové tituly, dokážete si predstaviť veľkosť a rozľahlosť nových prostredí, množstvo detailov a vďaka tomu nevídanú mieru ponorenia do virtuálneho sveta? Milí čitatelia, hráči všetkých žánrov a majitelia rôznych platforiem, cez sviatky si poriadne odpočiňte, pretože budúci rok nebudeme spať!

„Keby si bol špión, zlyhal by si. Ale protože nie si, buď hrdý na stopy, ktoré zanecháváš, pretože tie sú dôkazom tvojej existencie.“ – Die-Hardman (Death Stranding)

Jakub Němec

Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

• Osobná hra roka: Death Stranding • Top 3 hry: Resident Evil 2 Remake, A Plague Tale: Innocence, Star Wars Jedi: Fallen Order • Najväčšie sklamanie: Ghost Recon Breakpoint a Ubisoft celkovo • Najočakávanejšie hry roka 2020: Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima, Vampire The Masquerade: Bloodlines 2

V roku 2019 nebol čas vydýchnuť

Bilancovanie na konci roka je vždy trošku zradné, pretože človek má tendenciu uprednostniť zážitky z posledných mesiacov, zatiaľ čo zimno-jarné obdobie už odvial čas. Herný rok 2019 je u mňa z tohto pohľadu trošku atypický, pretože od januára do decembra mi pod rukami pristávali kvalitné veci, (samozrejme sprevádzané spoločnosťou množstva mierne nadpriemerných až zlých titulov), ktoré ma nenechali v pokoji vydýchnuť. Či už spomeniem cestu časom do puberťáckých nočných môr z Resident Evil 2 (25. januára), ktorému na začiatku roka vyšiel takmer dokonalý remake desiaci nové generácie, alebo rozprávkovo pojaté RPG Kingdom Hearts 3 (29. januára), tak musíte uznať, že tradičná povianočná absencia kvalitných hier sa tento rok nekonala.

Nejlepší hry roku 2019; screenshot: Resident Evil 2
V januári som prišiel vďaka tomuto sympaťákovi o mnoho hodín kľudného spánku.

V podobnom trende som fičal vlastne až do decembra, pretože sa okolo mňa mihali veľké trháky, ako Sekiro: Shadows Die Twice, Mortal Kombat 11, A Plague Tale: Innocence a ďalšie veci, na ktoré by som nerád zabudol. Môj multižánrový prístup mi skrátka umožňuje venovať čas všetkému, čo ma zaujíma. Vďaka tomu som tento rok trhol osobný rekord, pretože z našej top desiatky som mal tú česť vyskúšať hneď sedem titulov, takže mám predstavu, ako silný rok 2019 je. Nechcem sa hrať na jasnovidca, ale myslím, že ročník 2020 by mohol byť ešte o niečo nadupanejší, pretože sa každé štúdio bude snažiť vydať svoje rozpracované veci na súčasnú generáciu konzol, aby nemusel kompletne prekopávať už takmer hotovú hru.

Vy sami máte na budúci rok určite vyhliadnutého svojho favorita, ktorý môže pochádzať z Poľska (Cyberpunk 2077), mať punc exkluzivity pre niektorú platformu (Ghost of Tsushima, The Last of Us 2, Microsoft Flight Simulator) alebo je vám sympatický z iného dôvodu. Mojím čiernym koňom je pokračovanie úžasného Vampire: The Masquerade – The Bloodlines, ktoré ma tento rok doslova odzbrojilo na výstave Gamescom. Upírske RPG bolo jednou z mojich posledných stretnutí, bol som úplne na pokraji síl, ale prezentácia dvoch borcov z Hardsuit Labs na mňa fungovala ako živá voda. Snáď to bude presne taký trhák, ako sa tvárila z dema.

Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Death Stranding
Typická cesta do práce…

Než sa však naplno pustíme do úvah, čo prinesie sezóna 2020, je potrebné zúčtovať s končiacim rokom 2019. Nebudem tu nostalgicky vypisovať, pri ktorých hrách som sa bavil najviac a na ktoré by som najradšej zabudol (stále na teba myslím, Crackdown!), vypichnem len jednu udalosť, ktorá mi v poslednom čase pravidelne mení deň. Asi málokoho neprekvapí, že za to bude zodpovedný Hideo Kojima a jeho Death Stranding. Jeho dielo vo mne evidentne zanechalo hlbšiu stopu, než som čakal, pretože kedykoľvek sa chopím svojho pracovného batohu a nasadzujem si ho na chrbát, okamžite zažívam nevysvetliteľné hrdinské pocity. K dokonalosti potom už chýba len jemné mrholenie, ktorému sa bránim s kapucňou na hlave a pospevovaním si skladby „Easy Way Out“ od Low Roar. Svoj quest teda plním každý deň...

Jiří Fait

Jiří Fait

Jiří Fait

Volám sa Jiří Fait a dalo by sa povedať, že videohry sú motorom môjho života už od doby, čo sa mi po prvýkrát dostala pod ruku guľôčková myš. Takže som vlastne taký herný „boomer“ a som na to patrične hrdý. Okrem športu, ktorý pod EA a 2K prišli o dušu, nepohrdnem takmer žiadnym žánrom, pokiaľ ma príbeh danej hry udrží pred monitorom. Na poli hernej žurnalistky zo seba stále oklepávam neskúsenú zelenú trávu, ale o to väčšia zábava je krôčik po krôčiku sa posúvať vpred.

• Osobná hra roka: Sekiro: Shadows Die Twice • Top 3 hry: Nier: Automata Game of the YoRha Edition, Resident Evil 2, Devil May Cry 5 • Najväčšie sklamanie: Anthem • Najočakávanejšie hry roka 2020: Baldur's Gate 3, Cyberpunk 2077, The Last of Us Part II

Rok 2019 „nasekol“ Sekiro: Shadow Die Twice a dokončilo WoW: Classic

Rok 2019 by som pokojne nazval „rokom vychádzajúceho slnka“, pretože väčšina hier, ktoré ma väčším spôsobom ohromili, pochádzali od vývojárov z Japonska. A teraz to naozaj nie je tým, že som skrytý „weeb“ a že ma japonská kultúra fascinuje – Sekiro: Shadow Die Twice, Devil May Cry, Nier: Automata Game of the YoRha Edition, Resident Evil 2 Remake, Death Stranding, to všetko sú podľa mňa trháky, ktoré stojí za to si zahrať.

Samozrejme som vyskúšal aj iné tituly a aj tie som si náležite užil. Napríklad Metro Exodus od ukrajinských 4A Games skvele nadviazalo na predchádzajúce Last Light a takmer vo všetkých ohľadoch ho vylepšilo, vďaka čomu sa tiež umiestnilo medzi desiatimi najlepšími hrami našej redakcie. Arťom sa síce stále nenaučil hovoriť (pri písaní denníčkov mu to ale tára viac než dosť), ale viem, že nemôžem chcieť všetko. Len dodám, že Anna bola v Exodu mojou najobľúbenejšou postavou a vôbec by som sa nehneval, keby sa vývojári rozhodli urobiť napríklad jedno DLC celé o nej.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Metro Exodus, Anna
Anna na Arťomovi určitě oceňuje, aký je to skvelý a trpezlivý poslucháč.

Nakoniec to bola ale Nier: Automata (Game of the Year edition vyšla 26. februára 2019), ktorá ma skutočne pohltila a vystrelila k slnku, ak chápete, ako to myslím. Po tejto emotívnej bojovke robotov a androidov som pokračoval k hláškujúcim lovcom démonov Nerovi a Dantemu, kde som sa predovšetkým bavil pri skvelom súbojovom systéme a nadupanej hudbe, ktorá ma nútila za každú cenu vytvárať „cool combá“ (nič nižšie než známka „S“ neprichádzalo do úvahy!)

Po frenetickej akcii nasledovali upotené dlane pri Resident Evil 2. Aj keď som originál z roku 1998 niekoľkokrát prešiel a hovoril som si, že som pripravený na všetko, čo by na mňa mohli vývojári z Capcomu pripraviť, škaredo som sa zmýlil. Séria Resident Evil síce nie je tak hrôzostrašná ako napríklad konkurenčný Silent Hill od Konami (tá spoločnosť je pre mňa, ako zapáleného fanúšika, mŕtva), ale vzhľadom na to, akú prácu si v Capcome na remaku dali, vždy dokázali prísť s niečím, čo ma prekvapilo a spôsobilo nadskočenie na stoličke, kŕčovité zvieranie klávesu „W“ pre útek a pridusené zahuhlanie, ktoré sa mi vydralo z hrdla... za čo im skutočne ďakujem.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Resident Evil 2, tyrant
Strieľať do tohto podomového obchodníka v pršiplášti sa neoplatí. Maximálne mu odstrelíte štýlový klobúčik, čo ho akurát naštve, a potom už budete jeho dunivé kroky počuť skutočne všade.

Death Stranding som zatiaľ nemal možnosť poriadne prelúskať, ale ako kolegovia z redakcie, tak aj ostatní kritici sa zhodujú na tom, že ak hre venujete dostatok času a skutočne Kojimovo dielo dohráte, nebudete ľutovať, čo mám ešte v pláne urobiť. Vôbec nepochybujem o tom, že sa o Death Strandingu bude hovoriť ešte veľmi dlho (či už v dobrom, alebo v zlom) a že sa z neho nakoniec stane podobný kult ako napríklad zo série Metal Gear Solid, pretože túto značku netvorila iba jedna hra a Hideo Kojima už sám naznačil, že sa ďalšej iterácii v univerze Death Stranding vôbec nebráni.

Nakoniec som ale najviac času strávil v ninjovskej akcii Sekiro: Shadows Die Twice od japonských FromSoftware, ktorá vo mne opäť prebudila túžbu po tom byť lepšie, poraziť aj tých najťažších bossov a tentoraz sa nespoliehať na pomoc ostatných hráčov, ktorí by pre mňa obzvlášť tuhého nepriateľa v podstate chytili za ruky, zatiaľ čo by som ho bezstarostne naporcoval katanou na rezance. Sekiro bol ťažký, v mnohých ohľadoch inovatívny a hlavne neskutočne zábavný, takže si titul hry roka určite zaslúži. Ale nad tým, že by som svoj názor po dohraní Death Stranding nejako zmenil, ani nechcem premýšľať, pretože tá možnosť je dosť pravdepodobná.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Sekiro Shadows Die Twice, demon of hatred
Tento nepríjemný chlapík mi narobil viac problémov ako som ochotný pripustiť. Podľa mňa v niektorych ohľadoch hravo prekonával záverečného bossa. O to sladším potom ale bol posledný zásah, po ktorom mi navyše aj poďakoval. Nemáš za čo, šupák.

A potom je tu World of Warcraft: Classic. Vec, ktorú (vraj) podľa Blizzardu nikto v skutočnosti nechcel a všetci sa iba vznášali na obláčiku nostalgie. No asi sami viete, ako sa má situácia teraz. Classic v deň vydania niekoľkokrát zhodil servery, virtuálne sa stáli dlhé rady, aby sa do hry vôbec dalo dostať a predplatné pre World of Warcraft trhalo rekordy. Vanilla Azerothu má jednoducho niečo do seba a je vidieť, že si veľa hráčov skutočne priala výzvu, ktorú práve Classic ponúka. Do hry stále postupne pribúda nový obsah, ktorý viac-menej kopíruje pôvodné vydávanie patchov z roku 2006 a ďalej. Ak Blizzard neskôr oznámi, že sa do Classicu dostane content aj z prvej expanzie The Burning Crusade, ešte vo WoWku asi strávim more času, aj keď to môže niekomu prísť na hlavu padnuté.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: World of Warcraft: Classic
No a čo? Nevyzerá to ktovieako aktuálne, ale WoW: Classic sa hrá skvele a je veľmi návykové. Niekedy až príliš.

Avšak rok 2020 vyzerá až neuveriteľne nadupane. Pripravuje sa na nás Cyberpunk 2077, The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima, Half-Life: Alyx, Final Fantasy VII Remake, nové generácie konzol a veľa ďalšieho a ja už teraz viem, že si budem musieť asi zaobstarať stroj času na to, aby som si všetky hry poriadne užil.

Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Volám sa Jiřina Formánková a o hry sa zaujímam približne posledných 15 rokov. V Alza Magazíne pôsobím od roku 2017. Medzi moje obľúbené žánre patrí RPG a Survival, z platforiem dávam jednoznačne prednosť PC pred všetkými ostatnými.

• Osobná hra roka: Journey • Top 3 hry: Don't Starve Together, Baldur's Gate I + II Enhanced edition, Death Stranding • Najväčšie sklamanie: Anthem • Najočakávanejšie hry roka 2020: Cyberpunk 2077, Baldur's Gate 3, Beyond Good and Evil 2

Rok 2019 v znamení objavov aj návratov

Asi takto by sa dal zhrnúť môj tohtoročný herný rok. K veľmi príjemným návratom patrí jednoznačne Baldur's Gate: Enhanced Edition, ktorý mi evokoval staré dobré časy klasických izometrických RPG a vďaka tohtoročnému oznámeniu tretieho dielu série mám nádej, že ešte stále to ešte nie je ich posledné slovo. Začiatok roka sa (pre niektorých z nás) niesol v znamení pirátskeho MMO Atlas (autorov Arku), než sme ho po mnohých hodinách strávených šklbaním sa po mori (lagmi) v bárkach najrôznejších veľkostí definitívne opustili.

Nejlepší hry roku 2019; screenshot: Atlas
Aj v nedokonalej hre ako napríklad Atlas dokážete s hŕstkou priateľov utopiť veľa hodín.

Najväčším objavom tohto roka sa pre mňa stalo jednoznačne Journey, adventúrka, ktorá sa dočkala portu na PC. Svojím spracovaním a príbehom ma zanechala doslova s otvorenými ústami a stala sa „srdcovou“ záležitosťou, ktorú bude ťažké prekonať. Stále mám ale jeden významný rest (a želiezko v ohni), ktorým je Death Stranding, ktorý som vzhľadom na nedostatok času zatiaľ odsunula až na úplný záver roka a na ktorý sa teším, rovnako ako na niektoré tituly oznámené na rok 2020. Tak teda: „kráľ je mŕtvy (2019), nech žije kráľ (2020)“.

Najlepšie hry roku 2019; screenshot: Journey
Tento klenot sa tento rok konečne pozrel aj na PC.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

• Osobná hra roka: Sekiro: Shadows Die Twice • Top 3 hry: Disco Elysium, Resident Evil 2 Remake, Children of Morta • Najväčšie sklamanie: Bethesda Softworks • Najočakávanejšie hry roka 2020: Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Total War: Warhammer III, Baldur's Gate III

Rok 2019 sa niesol v znamení chytľavých hier

Herný priemysel sa vyznačuje tým, že sa v ňom neustále niečo deje. Ani tento rok pre mňa tým pádom nebol nijako nudný či menej zaujímavý ako ten predchádzajúci. Do istej miery by sa dalo povedať, že som si ho užil možno viac ako jeho predchodcu, pretože mi ponúkol širšiu škálu zaujímavých diel spolu s niekoľkými vyloženými prekvapeniami v podobe hier, ktoré sa spočiatku netvárili vôbec atraktívne. Nakoniec sa z nich však vykľuli tituly, ktoré v mnohom zatienili niektoré AAA projekty. Vezmite si napríklad také Disco Elysium. Na prvý pohľad išlo o vizuálne nenápadné izometrické RPG, v ktorého útrobách sa však ukrýval dokonalý príbeh, vybrúsené dialógy, perfektne vykreslené postavy a herný svet s nečakaným rozsahom, schopný v mnohom konkurovať kúskom z dielní veľkých gigantov.

Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Vampire the Masquerade – Coteries of New York
Rok 2019 bol plný hier, od ktorých som toho popravde veľa nečakal. Nakoniec však príjemne prekvapili.

Do istej miery sa dá povedať, že som mal tento rok na kvalitné a hlavne chytľavé hry celkom šťastie. Hneď na štarte som si mal možnosť zahrať výborný Battlefleet Gothic Armada II, po ktorom nasledoval výlet do postapokalyptického sveta prostredníctvom FPS Metro Exodus, na ktoré rád spomínam. Dokonca som sa v roku 2019 konečne dočkal ďalšieho Anno a plnohodnotného dielu série Total War. Bohužiaľ však nedosahoval kvality, ktoré mi ponúkla fantasy odnož Warhammer, takže som si jeho hranie užil len čiastočne, kvôli čomu som sa čoskoro opäť vrátil k Total War: Warhammer II, ktorý je vďaka stabilnému vylepšovaniu jednou z mojich herných stálic.

Hoci som bol s hrami po väčšinu roka 2019 viac-menej spokojný, objavilo sa na hernej scéne pár diel, ktoré ma svojím spracovaním príliš nepotešili. Asi najväčšou nepríjemnosťou sa mi po tejto stránke zdal Farming Simulator 20, prostredníctvom neho sa Focus Home Interactive pokúšalo hráčom predať na Nintendo Switch verziu pre mobily, ktorá bola neskutočne osekaná a navyše takmer o 30 eur drahšia ako na zariadeniach, na ktoré bola pôvodne zacielená. Moc ma popravde nepotešilo ani správanie vývojárskeho štúdia Human Head Studios. To vydalo riadne nedorobené Rune 2 a následne „zavrelo krám“, čím vlastne okradlo nielen distribučnú spoločnosť, s ktorou malo zmluvu, ale hlavne hráčov, ktorí si ich dielo kúpili s myšlienkou toho, že ide o hru s určitou budúcnosťou.

Nejlepší hry roku 2019; gameplay: Farming Simulator 20
Okrem vyložene kvalitných diel som mal možnosť bohužiaľ naraziť aj na projekty, akým bol napríklad Farming Simulator 20.

Úsmevné sa mi na celej situácii zdalo to, že sa vývojári zo zavretého Human Head Studios presunuli k Bethesde, ktorá tento rok tiež ukazovala hráčskej komunite veľmi aktívne prostredníctvom Falloutu 76, ako veľmi je jej ukradnutá. K určitému zlepšeniu naopak došlo v prípade EA, ktoré zažiarilo s FPS battle royale Apex Legends a Star Wars Jedi: Fallen Order, ktoré svojimi predajmi ukázalo, že hráči stále túžia po príbehových hrách. Celkovo sa dá povedať, že išlo o vskutku zaujímavý rok, počas ktorého sa udial rad zaujímavých, ale nie vždy veselých momentov. Áno, pozerám sa na teba, Blizzard. Aj keď nebolo vždy úplne hej, budem rád na tento rok spomínať. Dúfam preto, že v nasledujúcich mesiacoch dostanem minimálne takú nálož zaujímavých a hlavne kvalitných diel ako v roku 2019.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

• Osobná hra roka: Sekiro: Shadows Die Twice • Top 3 hry: The Surge 2, Monster Hunter World: Iceborne, Mortal Kombat 11 • Najväčšie sklamanie: Marvel Ultimate Alliance 3 • Najočakávanejšie hry roka 2020: Cyberpunk 2077, The Last of Us: Part 2, Marvel's Avengers

Splnené očakávania, sklamania, ale hlavne Sekiro – to je rok 2019

Do roku 2019 som vstupoval so zoznamom hier, na ktoré som sa neskrývane tešil. Z niektorých som bol presne tak nadšený, ako som očakával (Sekiro, The Division 2, Mortal Kombat 11, The Surge 2, Monster Hunter World: Iceborne), iné však viac či menej sklamali (Rage 2, Jump Force, Marvel Ultimate Alliance 3, Anthem), a o pocite zadosťučinenia počas hrania nemohla byť vôbec reč. A aj keď by to z tejto bilancie mohlo vyzerať tak, že počet sklamaní a nadšení za rok 2019 bol relatívne vyrovnaný, nie je to tak. Tie hry, ktoré sa podarili, totiž naozaj stáli za to.

Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Monster Hunter World: Iceborn Najlepšie hry roku 2019; gameplay: The Surge 2 Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Sekiro Shadows Die Twice
Monster Hunter World: Iceborne, Sekiro: Shadows Die Twice a The Surge 2. Tieto hry ma v roku 2019 oslovili najviac.

Aj napriek veľmi kvalitnej konkurencii ma ale tento rok predsa len najviac zasiahol málovravný ninja Sekiro. Myslel som si, že ma štúdio FromSoftware už nemá čím prekvapiť, ale mýlil som sa. Pekelne ťažký výlet do sveta japonskej (značne prifarbenej) histórie a folklóru ma okamžite vtiahol, pohltil a o pár chvíľ neskôr vypľul ako pokazený kus surovej ryby. A rovnako som nemohol prestať hrať, aj keď som každých pár hodín odchádzal plakať do kúta, že toto sa jednoducho nedá prekonať. A predsa to vždy nakoniec nejako išlo.

Koniec roka okrem ohliadania sa do minulosti ale často ponúka príležitosť ešte k jednej veci – k optimistickým vyhliadkam do budúcnosti. A musím povedať, že v tejto oblasti vyzerá rok 2020 veľmi nádejne! Rúti sa na nás totiž The Last of Us: Part 2, Cyberpunk 2077, Marvel's Avengers, Doom Eternal alebo Nioh 2, čo by stačilo samo o sebe, len boh ale vie, koľko ďalších herných lahôdok sa ešte objaví, a my o nich zatiaľ nemáme ani tušenia! A aby toho nebolo málo, v roku 2020 sa dočkáme aj prvých predstaviteľov najnovšej konzolovej generácie: Playstation 5 a Xbox Series X. Juch!

Najlepšie hry roku 2019; gameplay: Fortnite
Aktuálne hry s dátumom vydania v roku 2019 som ale často prestriedal s mojím obľúbeným Fortnitom. A čas od času sa aj zadarilo!

Ani rok 2020 teda herných recenzentov, respektíve hráčov všeobecne nenechá vydýchnuť. Aby som ale tých uplynulých 12 mesiacov nejako výstižne zhrnul... Bol si dobrý, 2019. A teraz už bež domov a trochu si odpočiň. Máš na to právo.

Tak to bolo desať najlepších hier, víťazi jednotlivých kategórií a zhodnotenie roka 2019 podľa redakcie Alza Magazínu. Úloha to bola, ako sa patrí, neľahká a rovnako ako vlani sme sa rozdelili niekoľkými ostrými argumentmi, občas dokonca aj nemiestnymi nadávkami vyzbrojených táborov. Herný svet je ale o rozmanitosti a tak s naším výberom nemusíte nutne súhlasiť a bude to úplne v poriadku. Dajte nám pokojne v komentároch vedieť, aký je váš osobný rebríček.

A to už je pre tento rok naozaj všetko, prajeme vám pokojné prežitie vianočných sviatkov – a krásny nový rok.

4,8 57×
Death Stranding – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – V blízkej budúcnosti nadprirodzená udalosť známa ako DEATH STRANDING otvorila bránu medzi živými a mŕtvymi a tým vypustila tvory z posmrtného života, ktorí sa teraz potulujú po padlom svete, v ktorom ľudstvu hrozí zničenie. Cez postavu Sama Bridgese je tvojou misiou dodávať ľudstvu nádej tým, že spojíš posledných preživších zdecimovanej Ameriky.
30,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX463
4,8 19×
Resident Evil 2 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a strieľačky, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – na okraji amerického predmestia Raccoon City došlo k bizarnému javu. Nešťastný incident v pohorí Arklay rýchlo premenil mestskú metropolu na živú nočnú moru ako pre obyvateľov, tak pre návštevníkov. Teraz, 20 rokov po pôvodnom vydaní Resident Evil 2, je čas sa do Raccoon City vrátiť.
20,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX548
The Outer Worlds – PC Digital
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Microsoft Store, žáner: akčný, – objavujte vesmírne kolónie, rozhodujte, ako sa bude odvíjať váš príbeh
65,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1388
5,0
Tom Clancy's The Division 2: Warlords of New York Ultimate Edition – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný,
83,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1471
Gears 5: Game of the Year Edition – Xbox Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold,
66,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1736
Metro Exodus – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, – Štvrťrok potom, čo jadrová vojna zničila Zem, sa niekoľko tisíc ľudí, ktorí prežili, stále drží pod troskami Moskvy v tuneloch metra. Ako Artyom musíte utiecť z metra a viesť skupinu sparťanských strážcov na neuveriteľnú, kontinentálnu cestu cez post-apokalyptické Rusko.
74,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1374
4,9 23×
Star Wars Jedi: Fallen Order
Hra na PC – krabicová verzia, žáner: akčný a arkády, – odohráva sa v temnom období pre rytierov Jedi. Samotná ich existencia je ilegálna, preto sú lovení a postupne zabíjaní.
18,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: WG1079
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií