Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Glukomer – najdôležitejšie informácie a tipy nielen pre diabetikov

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované 

Glukomer patrí medzi základné vybavenie diabetika. Pravidelné meranie takmer okamžite odhalí zníženie, alebo naopak zvýšenie hladiny cukru v krvi. Tento šikovný kompaktný prístroj umožňuje merať cukor v krvi kdekoľvek a kedykoľvek. Vďaka meraniu možno objektívne vyhodnotiť správnosť liečby cukrovky. Z toho jasne vyplýva, že je pravidelné meranie hladiny cukru v krvi úplne zásadné. Preto sme pre vás zhrnuli všetky podstatné informácie, ktoré by ste o glukomere určite mali vedieť. Najprv vám poradíme, ako si glukomer vybrať. Dozviete sa tiež, ako si merať cukor v krvi správne a aké na to budete potrebovať pomôcky. Upozorníme na najčastejšie chyby pri meraní, ktoré môžu ovplyvniť výsledok a ako sa im môžete vyvarovať.

Glukometr

Glukomer – kapitoly článku

  1. Glukomer je najlepší priateľ každého diabetika
  2. Ako vybrať glukomer? Zamerajte sa na týchto 7 faktorov
  3. Glukomer cena – na koľko vás vyjde nový prístroj?
  4. Koľko stoja testovacie prúžky do glukomerov
  5. Ďalšie nevyhnutné pomôcky do glukomerov sú lancety a odberové perá
  6. Ako správne merať cukor v krvi s pomocou glukomera
  7. Najčastejšie chyby pri meraní s glukomerom

Glukomer je najlepší priateľ každého diabetika

Štatistiky z posledných rokov nevyzerajú veľmi ružovo. Na základe prieskumov, ktoré prebehli minulý rok, sa zistilo, že cukrovkou trpí každý 14. Slovák. To je zhruba 350 000 osôb. Navyše, ani prognózy nie sú veľmi optimistické, pretože počet diabetikov neustále rastie bez ohľadu na pohlavie a vek. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, možno očakávať, že cukrovka bude súčasťou mnohých Slovákov.

Čo je cukrovka?

Cukrovka (diabetes mellitus) je veľmi zákerná choroba, ktorá sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémiou). Podobne ako v prípade vysokého krvného tlaku aj s cukrovkou môžete dlhé roky žiť bez toho, aby ste o nej mali tušenie, pretože sa nemusí nijako výrazne prejavovať. Veľmi často je cukrovka diagnostikovaná náhodne, kedy si pacient sťažuje na ťažkosti, ktoré s týmto ochorením zdanlivo nesúvisia.

Aké rozlišujeme typy cukrovky?

  • Cukrovka 1. typu
  • Cukrovka 2. typu
  • Tehotenská cukrovka
  • Ostatné špecifické typy cukrovky

Aby sme to zhrnuli, všetky typy cukrovky sú spôsobené nedostatočným pôsobením hormónu inzulínu v cieľových bunkách. Inými slovami, zníži sa transport cukru do buniek. Výsledkom je, že bunka trpí nedostatkom energie, ktorú z cukru získava. Reakciou na tento stav je to, že cukor začne uvoľňovať pečeň. Cukor v pečeni vzniká dvojitým spôsobom, buď sa tvorí novotvorbou, alebo štiepením zásobnej látky glykogénu. Hladina cukru v krvi sa aj naďalej zvyšuje a v tele začína tikať skrytá bomba.

Najčastejšie príznaky cukrovky 1. typu

Cukrovka 1. typu sa môže objaviť v každom veku, ale najčastejšie postihuje deti a dospievajúcich. Ťažkosti sa objavujú náhle a často veľmi dramaticky.

Patria medzi ne:

  • Veľký smäd (polydipsia)
  • Hlad tzv. vlčí hlad
  • Znateľný váhový úbytok
  • Časté močenie (polyúria)
  • Veľmi často dochádza aj k nejakému závažnejšiemu akútnemu stavu ako vracanie, bolesť brucha alebo aj bezvedomie (hyperglykemická ketoacidotická kóma)
  • Osoba trpiaca cukrovkou 1. typu môže byť tiež zmätená
  • Najčastejšie príznaky cukrovky 2. typu

    Tento typ cukrovky sa veľmi často vyskytuje u osôb s nadváhou alebo obezitou.

    Patria medzi ne:

    • Únava – telo spotrebuje viac energie
    • Zlé hojenie rán
    • Opakované zápaly močových ciest alebo mechúra
    • Kožné infekcie
    • Rozmazané videnie
    • Neuritída – brnenie, pálenie v dolných končatinách
    • Zmeny nálad
    • Chudnutie, alebo naopak priberanie na váhe
    • Vlčí hlad
    • Smäd (polydipsia)
    • Časté močenie (polyúria)
Obezita je príčinou cukrovky
Jednou z hlavných príčin cukrovky 2. typu je obezita.

Aké sú najčastejšie príčiny cukrovky?

V tomto prípade je nutné rozlišovať cukrovku 1. a 2. typu. Zatiaľ čo v prípade cukrovky 1. typu hrá úlohu autoimunitná reakcia organizmu, cukrovku 2. typu možno zaradiť medzi civilizačné choroby, ktoré si človek privodí predovšetkým nezdravým životným štýlom.

Príčiny diabetes 1. typu

  • Genetické zaťaženie
  • Faktory prostredia – k manifestácii ochorenia môže dôjsť po väčšej fyzickej alebo psychickej záťaži. Spúšťačom môže byť napríklad prežitá trauma, tehotenstvo alebo prekonaná infekcia

Príčiny diabetes 2. typu

  • Vek nad 45 rokov, ale nemusí to byť podmienka
  • Nadváha a obezita
  • Vysoký krvný tlak
  • Vysoký cholesterol v krvi
  • Blízky príbuzný s diabetom (rodič alebo súrodenec)
  • Sedavý spôsob života
  • Syndróm polycystických ovárií
  • Prediabetes – to je stav, keď je hladina cukru zvýšená, ale ešte neprekročila 7 mmol/l na lačno
  • Zvýšené riziko cukrovky hrozí tiež napríklad: Afroameričanom, Hispáncom a americkým indiánom

Liečba cukrovky 1. a 2. typu sa tiež líši. Cukrovkou 1. typu trpí len asi 7 % diabetikov. Jedinci, ktorým bola táto choroba diagnostikovaná, si musia pichať inzulín, inak by neprežili. V prípade cukrovky 2. typu je liečba individuálna. Niektorým pacientom s cukrovkou 2. typu stačí zmeniť stravovacie návyky a zmeniť životný štýl. Iní si musia rovnako ako pacienti s cukrovkou 1. typu pichať pravidelne inzulín. V oboch prípadoch je k stanoveniu správnej liečby nutné pravidelne sledovať hladinu cukru v krvi. V tomto ohľade zohráva glukomer absolútne zásadnú úlohu. Bez neho sa diabetik jednoducho nezaobíde.

i

Počet diabetikov každý rok vzrastie o niekoľko tisíc. Cukrovka 2. typu sa tiež čím ďalej častejšie objavuje aj u mladých jedincov bez ohľadu na pohlavie. Na vine je predovšetkým nezdravý životný štýl, nadváha a sedavý spôsob života.

Ako vybrať glukomer? Zamerajte sa na týchto 7 faktorov

Vyberáte práve nový glukomer? Viete, na ktoré technické parametre by ste sa mali zamerať? Výber glukomera určite nepodceňujte. Nejde len o zbytočnú investíciu do prístroja, ktorý nezodpovedá vašim požiadavkám. Od správneho výberu závisí vaše zdravie. Nepresné hodnoty vám môžu privodiť zdravotné komplikácie. Preto je dôležité venovať výberu glukomera patričnú pozornosť.

Najdôležitejšie vlastnosti spoľahlivého glukomera:

  1. Presnosť – glukomer musí byť čo najpresnejší. Maximálna povolená odchýlka je 0,8 mmol/l
  2. Rozsah merania – zistite si, aká je najnižšia a najvyššia nameraná hodnota, ktorú daný prístroj dokáže zaznamenať
  3. Reakčná doba vyhodnotenia výsledku – za ako dlho vám prístroj ukáže výsledok merania
  4. Veľkosť displeja a tvar zariadenia – veľkosť displeja je veľmi dôležitá. Pokiaľ je displej malý, môže sa vám ľahko stať, že niečo prehliadnete. Prístroj by vám mal tiež dobre padnúť do ruky
  5. Spýtajte sa na typ batérií
  6. Dostupnosť a cena testovacích prúžkov – prúžky budete kupovať veľmi často, mali by ste teda zohľadniť aj ich cenu a uistiť sa, že sú vždy dostupné. Každý typ prístroja má špecifické prúžky!
  7. Dbajte na to, aby mal prístroj certifikát a bol zdravotnou pomôckou

i

Glukomer je zdravotná pomôcka, ktorá je určená na pravidelné meranie hladiny cukru v krvi v domácich podmienkach. Meranie s pomocou glukomera nenahrádza pravidelné laboratórne odbery.

Jak vybrat glukometr
Výber glukomera v žiadnom prípade nepodceňujte. Zariadenie by malo byť čo najpresnejšie.

Glukometer cena – na koľko vás vyjde nový prístroj?

Ak ešte nemáte o cenách glukomerov prehľad a bojíte sa, že vás táto nevyhnutná zdravotná pomôcka bude stáť nohavice, môžeme vás upokojiť. Ceny glukomerov sú veľmi rozumné. Kvalitný prístroj kúpite v rozmedzí od 20 – 80 €. Záleží na vašom rozpočte a osobných požiadavkách. Pokiaľ chcete, aby mal glukomer viac funkcií, siahnite po inteligentnom glukomere. Smart glukomery vám môžu ponúknuť veľa užitočných vychytávok ako napríklad veľkú pamäť, veľmi rýchle vyhodnotenie výsledku alebo napríklad možnosť dobíjania namiesto výmeny batérie.

Koľko stoja testovacie prúžky do glukomerov?

Priemerná cena testovacích prúžkov sa pohybuje okolo 15 € (50 ks). Ich spotreba je veľmi individuálna. O tom, ako často budete musieť merať, rozhoduje lekár. Častejšie meranie sa odporúča pri zmene liečby, výkyvoch v stravovaní, nezvyčajnej fyzickej námahe, hnačkách, zvracaní, v tehotenstve, pri cestovaní alebo aj dovolenke.

Pozor!

Testovacie prúžky je nutné uchovávať v originálnej krabičke, ktorá je pevne uzavretá viečkom. Skladujte ich pri teplote 1 – 30 °C a nevystavujte prúžky priamemu slnečnému žiareniu! Prúžky po otvorení spotrebujte do troch mesiacov.

Ďalšie nevyhnutné pomôcky na meranie sú lancety a odberové perá

Aby ste mohli vykonať meranie, musíte na testovací papierik aplikovať malú kvapôčku krvi. Tú odoberiete lancetou, čo je malá jednorazová ihlička, ktorá sa vkladá do odberového pera (autolancety) a slúži na vpich. Najčastejšie sa krv odoberá z prsta (spodného bruška). Odberovým perom môžete regulovať hĺbku vpichu.

i

Pomôcky na meranie hladiny cukru v krvi si môžete kúpiť sami v lekárňach alebo v obchodoch so zdravotnými potrebami. Lekár vám ich tiež môže predpísať. V tomto prípade vám pomôcky uhradí poisťovňa. Poisťovne ale nehradí 100 %. Záleží na type a stupni diabetu.

Ako správne merať cukor v krvi s pomocou glukomera?

Ako už bolo povedané skôr, početnosť meraní určuje lekár. V tejto kapitole si detailne popíšeme ideálny postup merania hladiny cukru v krvi tak, aby ste dosiahli výsledok, ktorý zodpovedá realite.

Základný postup merania krok za krokom

  • Umyte si dobre ruky mydlom a vysušte ich.
  • Miesto vpichu vždy dezinfikujte vhodným dezinfekčným prostriedkom. Určite nedezinfikujte dezinfekciou na báze jódu, mohlo by dôjsť ku skresleniu výsledku.
  • Pripravte si testovací prúžok a zasuňte ho do spodnej časti glukomera. Vo väčšine prípadov sa po zasunutí prúžku glukomer automaticky zapne.
  • S pomocou lancety si odoberte krv z bruška prsta.
  • Ľahkým stlačením vytvorte kvapku krvi (dostatočne veľkú).
  • Kvapku krvi nasajte zhora do testovacieho prúžku. Výsledok sa dozviete do niekoľkých sekúnd.
  • Potom čo prúžok vyberiete, glukomer sa sám vypne. Prúžok vyhoďte. Je len na jedno použitie.

Meranie s glukomerom je veľmi jednoduché. Aj napriek tomu sa vám môže stať, že vám glukomer oznámi veľmi podozrivý výsledok. Čo ste urobili zle? Odpoveď nájdete v nasledujúcej kapitole

Najčastejšie chyby pri meraní s glukomerom

Mohli ste urobiť všetko správne, a napriek tomu máte pocit, že vám práve glukomer oznámil nepravdivý výsledok. Nehľadajte chybu hneď v zariadení.

Medzi najčastejšie chyby patria:

  • Testovacie prúžky sú po záruke, alebo ste ich neskladovali podľa odporúčania výrobcu, takže zvlhli alebo sa prehriali.
  • Odsali ste nedostatočné množstvo krvi (malá kvapka).
  • Nedodržali ste čas merania.
  • Glukomer bol špinavý.
  • Glukomer vám spadol. V tom prípade je nutná jeho kalibrácia.

i

Kalibrácia glukomera by sa mala vykonávať 1 až 2× ročne bez ohľadu na to, či došlo k jeho pádu. Na overenie presnosti glukomerov slúžia tiež kalibračné roztoky na domáce použitie. Tieto roztoky obsahujú presne stanovenú koncentráciu glukózy. Odporúča sa použiť kalibračný roztok minimálne raz týždenne (postupujte presne podľa návodu výrobcu). Každý model glukomera má špecifický kalibračný roztok.

Časté chyby pri meraní glukomerom
Jednou z najčastejších chýb pri meraní glukomerom je odsatie nedostatočného množstva krvi.

Glukomery sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia diabetikov. Tieto kompaktné zariadenia umožňujú rýchle a spoľahlivé meranie hladiny cukru v krvi s takmer okamžitým výsledkom. Pravidelné meranie cukru v krvi je zásadné na určenie správneho postupu liečby.

4,5 41×
SD Biosensor Akčná sada - r SD Codefree PLUS + 50 prúžkov
Glukomer – bez kódovania, veľmi jednoduchá obsluha, veľký a ľahko čitateľný displej, jednoduché vyhodnotenie výsledkov, farebné LED indikátory, pamäť na 100 nameraných hodnôt, vr. dátumu a času
25,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BIOGL572
4,0 40×
SD Biosensor Akčná SADA – Glukometr SD Gluco Navii NFC + 50 pásikov
Glukomer – Glukometer Gluco Navii NFC+balenie 50ks pruhov
26,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SDBGL003
5,0
Beurer GL 50 BLC
Glukomer – na presné meranie obsahu cukru v krvi, codefree prúžky, veľký XXL displej, 480 pamätí, meranie na alternatívnych častiach tela (AST), rozsah merania 1.1 – 35mmol/l, klinicky testované, čierna farba
Zľavnené -10 %
63,90 € 70,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BEU0051v
4,9 11×
iHealth ALD 602 odberové pero
Odberové pero – odberové pero iHealth pre lancety 28GI
8,99 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EAIH015a8
5,0 23×
SD Biosensor - Meracie prúžky pre SD GlucoNavii NFC
Testovacie prúžky – meracie prúžky pre glukomer SD GlucoNavii NFC, balenie 50 ks prúžkov
11,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SDBGL001
4,8 18×
STANDARD DIAGNOSTICS Prúžky testovacie pre SD Codefree (PLUS)
Testovacie prúžky – pre glukometre SD Codefree aj SD Codefree PLUS, 2×25ks
Zľavnené -8 %
11,90 € 12,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SDCFP405
5,0 26×
BEUER-464.14
Testovacie prúžky – 2×25ks pre glukomere GL44 a GL50, 20 jazykov vr. CZ, SK, HU, PL, D, GB a ďalších
28,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BEURE464
4,8 19×
Beurer 457.01
Tester – sterilných lanciet, 100 ks, jemný odber, jednoduché zaobchádzanie
8,29 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BEU403a4
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií