Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Google Assistant v slovenčine: ako to s ním je a kedy sa ho dočkáme v plnej podobe?

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Jiří V. Matýsek

Google Assistant patrí do rodiny tzv. hlasových asistentov. Na základe našich pokynov môžu poskytovať rozličné informácie či slúžiť na ovládanie zariadení inteligentnej domácnosti. Google Assistant nájdeme v smartfónoch, ale aj smart reproduktoroch, hodinkách či televízoroch. Čo všetko dokáže a s čím môže tento digitálny asistent pomôcť?

Google Assistant

Google Assistant v slovenčine – OBSAH

  1. Google Assistant: pomocník, alebo zlý pán?
  2. Google Assistant sa presadzuje v mnohých oblastiach života
  3. Hovorí Google Assistant slovensky?
  4. Google Assistant ako srdce systému inteligentnej domácnosti

Google Assistant: pomocník, alebo zlý pán?

Google Assistant spadá do rodiny hlasových pomocníkov, ako napríklad Amazon Alexa alebo Siri (Apple HomeKit) od Apple. Využíva umelú inteligenciu a umožňuje hands-free ovládanie telefónu a hlavne ďalších súčastí tzv. inteligentnej domácnosti, ako sú televízor, najrôznejšie prehrávače a ďalšie spotrebiče.

Okrem toho dokáže odpovedať aj na rozličné otázky, ktoré mu položíte. Chcete vedieť, aké je počasie v Ríme alebo ako sa darí akciám spoločnosti Google? Asistent od spoločnosti Google vám nájde odpoveď.

Najvýraznejším posunom oproti staršej verzii pomocníka, ktorý sa stal známym pod názvom Google Now, je umožnenie obojsmerných konverzácií. Ak máte doma samotné zariadenie, stačí použiť kľúčové slová Hey, Google alebo OK, Google a Asistent vás začne počúvať.

Ako sme už spomenuli v úvode, Google Assistant rozhodne nie je jediným hlasovým pomocníkom na trhu, oproti ostatným má však niektoré prednosti. Aké to sú?

  • Vďaka priamej previazanosti s Google je Assistant veľmi spoľahlivý čo sa týka relevantnosti výsledkov vyhľadávania.
  • Je multiplatformový a funguje na telefónoch s Androidom aj iPhonoch a iPadoch (iba vo svete, na Slovensku a v Česku nie je aplikácia Google Assistant zatiaľ k dispozícii).
  • Google Assistant nie je plne závislý od pripojenia na internet, v obmedzenej miere je funkčný aj offline.
Google Assistant – inteligentná domácnosť
Aj takto môže vyzerať inteligentná domácnosť, ktorej srdcom je Google Assistant. Zdroj: Google.

Google Assistant sa presadzuje v mnohých oblastiach života

S Google Assistant sa dnes stretávame možno častejšie, než by sme si mysleli. Zariadenia, ktoré hlasové ovládanie pomocou asistenta od Google podporujú, sú označené logom Google Assistant alebo nápisom Kompatibilný s Google Assistant. Asistent zasahuje napríklad do týchto oblastí:

  • Prehrávanie hudby a videí zo streamovacích služieb, ako je Spotify, Netflix atď.
  • Vyhľadávanie na internete.
  • Plánovanie aktivít a miestne informácie (doprava, odchody atď.).
  • Osvetlenie a vykurovanie domácnosti, zásuvky, a tým ovládanie radu spotrebičov.
  • Zabezpečenie domácnosti – odomykanie zámkov, ovládanie bezpečnostných kamier.
  • Odovzdávanie informácií z meteostaníc.
  • Predčítanie dlhších článkov z internetu – aj po slovensky.

Samozrejmosťou je potom podpora asistenta priamo v telefónoch od Google, napríklad v stále aktuálnom Google Pixel 4, no telefón priamo z dielne spoločnosti Google nie je nutnosťou. Na stiahnutie v obchode Play je pripravená tiež aplikácia Google Assistant. Tá v podstate supluje smart reproduktory od Google pre tie zariadenia, ktoré nemajú podporu Google asistenta priamo od výrobcu, a stane sa inteligentným pomocníkom, ktorého môžete mať stále pri sebe. Pre českých a slovenských zákazníkov je tu však jeden skutočne zásadný neduh: Aplikáciu si v Slovenskej a Českej republike (zatiaľ) nie je možné stiahnuť.

    Hovorí Google Assistant slovensky?

    Hoci Google Assistant na Slovensku funguje, po slovensky zatiaľ nevie. Google síce pomerne dlho sľubuje, že sa to zmení, no žiadny konkrétny dátum, kedy Asistent od Googlu porozumie slovenským príkazom, známy nie je. Najlepšie si pochopiteľne rozumie s angličtinou a ďalšími svetovými jazykmi. Na trhu tak v máji 2020 nie je žiadny hlasový asistent v slovenčine od veľkých technologických spoločností.

    Výrazným pokrokom je však čítanie slovenského textu, ktoré Google zaviedol v januári 2020. To už je dnes prakticky bezchybné a dobre použiteľné. Ak si chceme napríklad pri riadení auta nechať prečítať email alebo iný text, funguje to už celkom spoľahlivo. Googlu sa tak s úspechom darí, okrem iného, odpútať používateľov od displeja telefónu.

    Zariadenie Google Assistant
    Na komunikáciu s Google Assistant slúžia inteligentné zariadenia – Google Home, Google Home Mini a Google Home Hub. Zdroj: wikimedia.commons.org.

    Google Assistant ako srdce systému inteligentnej domácnosti

    Google Assistant je pomerne jednoduchým spôsobom, ako si pootvoriť dvere do tzv. inteligentnej domácnosti. Môže sa stať pomyselným centrom, prostredníctvom ktorého budete hlasom komunikovať s radom ďalších prístrojov, napríklad osvetlením, termostatom, ovládaním prehrávača médií atď. Okrem zariadení s podporou asistenta od Googlu na to potrebujete zariadenie, s ktorým budete komunikovať a ktoré odovzdá vaše príkazy ďalej. Možnosti sú v zásade dve. Iba so zvukom a so zvukom a obrazom.

    • Prvá možnosť je smart reproduktor Google Home. Tento virtuálny asistent bude neustále v pohotovosti, a ak zachytí kľúčové slovo Hey, Google alebo OK, Google, aktivuje sa a vypočuje vašu otázku alebo príkaz. Umelá inteligencia prostredníctvom mikrofónov váš príkaz či požiadavku vyhodnotí a podľa situácie zareaguje buď odpoveďou, alebo priamo činnosťou, ktorú od neho chcete. Aj tu je však potrebné poznamenať – Google Home slovensky nevie. Inak to nie je ani v prípade variantov tohto smart reproduktora. Google Nest Mini 2 zbalil všetky funkcie do jednoduchého miniatúrneho balenia a podobne, ako Google Home Mini, môžu dobre poslúžiť ako akási „detašované pracovisko“, ktorými môžete pokryť každú miestnosť svojej domácnosti. Milovníkom hudby je potom určený variant Google Home Max. Ten disponuje vysokokvalitnými reproduktormi a priamym napojením na Spotify. Doslova stačí povedať, a už hrá skladba, ktorú chcete.
    • Druhým variantom je Google Home Hub. Ten má 7-palcový dotykový displej a hlavne je usadený priamo v reproduktore. Výhodou kombinácie tabletu a reproduktora je bezpochyby to, že máte nielen zvukovú odozvu, ktorú ponúka Google Home, ale aj odozvu obrazovú. Displej neustále zobrazuje čas a ďalšie dôležité informácie. Dotyková obrazovka rozširuje možnosti súčasného asistenta od Google, hlasové ovládanie klasických činností podporovaných Google Assistant, ako je napríklad už spomínané vyhľadávanie na internete, používanie Kalendára, Emailu, prezerania obrázkov v aplikácii Fotky, sledovanie YouTube či počúvanie hudby, je podporované tiež. Inteligentnú domácnosť môže pomocou Home Hub ovládať viac členov domácnosti, pričom každý z nich bude na základe funkcie rozpoznávania hlasu Voice Match dostávať personalizované výsledky.
      Podobným zariadením je aj Google Nest Hub Max, ktorý prináša väčšiu obrazovku s uhlopriečkou 25,7 cm a detekciou okolitého jasu, výkonné stereo reproduktory v kombinácii s trojpalcovým subwooferom na zadnej strane. Okrem hlasového a dotykového ovládania pridáva ešte možnosť použitia gest.

    S oboma možnosťami centrálnej jednotky je možné prepojiť zariadenia, či sú to smart televízory, alebo prehrávače hudby, žiarovky, kúrenie a ďalšie inteligentné spotrebiče. Google Assistant momentálne podporuje viac ako desať tisíc zariadení.

    Obidve možnosti fungujú nezávisle od seba, môžu sa ale výhodne dopĺňať. Napríklad, ak máte doma viac smart reproduktorov, veľmi jednoducho ich môžete premeniť na vysielačku, alebo ešte presnejšie na „domáci rozhlas“. Ľahko tak zavoláte rodinu na večeru alebo na diaľku všetkým odošlete do ich reproduktora pokyn, ktorý spustí budík. Použitie prvkov inteligentnej domácnosti je celý rad, ich hlavnou úlohou je uľahčiť nám bežný život.

    i Mohlo by vás zaujímať

    S inteligentným asistentom Google Assistant sa môžeme stretnúť naprieč rôznymi zariadeniami. Dá sa používať v telefónoch aj tabletoch s Androidom, ale aj v zariadeniach od spoločnosti Apple. Slovensky zatiaľ nevie, ale podľa mnohých vyjadrení spoločnosti Google sa to zmení v blízkej budúcnosti. V tejto chvíli bude musieť stačiť možnosť predčítania slovenského textu. Ak však viete anglicky, Google Assistant sa môže stať novým centrom vašej domácnosti.

    4,8 301×
    Google Home Mini Charcoal
    Hlasový asistent Google Assistant – podpora Android a iOS, pripojenie cez WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz a bluetooth, otvorený systém, ovládanie domácnosti, 2 mikrofóny na snímanie okolitého zvuku, podporuje Spotify
    31,90 €
    Posledné 2 ks na sklade
    Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
    Info
    Objednávací kód: GOOGH22
    4,6 245×
    Google Nest Mini 2. generácie Chalk
    Hlasový asistent Google Assistant – v angličtine, nemčine, podpora Android a iOS, pripojenie cez WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz a bluetooth, otvorený systém, ovládanie domácnosti, 3 mikrofóny na snímanie okolitého zvuku, podporuje Spotify, YouTube Music a Pandora
    47,90 €
    Na objednávku – termín upresníme
    Objednávací kód: GOOGH52
    Vytlačiť
    P-DC1-WEB07
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií