Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Herný monitor ASUS ROG Strix (UŽÍVATEĽSKÁ RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Herný monitor ASUS ROG Strix (UŽÍVATEĽSKÁ RECENZIA)

Herné divízie technologických výrobcov dnes rastú ako huby po daždi, preto nie je divu, že sa na nás zástupy herných periférií hrnú vražedným tempom. V takom množstve je ale čím ďalej ťažšie nájsť produkty, ktoré stoja za zmienku. Je takým 27" ohnutý monitor Asus ROG Strix XG27VQ a zaslúži si čestné miesto u vás na stole? Jeho silné a slabé stránky zhodnotíme v tejto užívateľskej recenzii.

ASUS ROG Strix XG27VQ recenzia

Užívateľská recenzia ASUS ROG Strix XG27VQ – obsah

  1. Oslní Asus ROG Strix XG27VQ parametrami?
  2. Dizajn ASUS ROG Strix XG27VQ: stelesnenie kvality v červeno-čiernej eleganci
  3. Konektivitu ASUS ROG Strix XG27VQ tvorí nutný základ
  4. Dojmy z obrazovky ASUS ROG Strix XG27VQ
  5. Záverom o ASUS ROG Strix XG27VQ a podobných monitoroch všeobecne

Oslní Asus ROG Strix XG27VQ parametrami?

Svoju cieľovú skupinu Asus ROG Strix XG27VQ určite osloví. Hráčom totiž ponúka rad zaujímavých lákadiel. Najväčším z nich je dozaista vysoká obnovovacia frekvencia 144 Hz skombinovaná s agresívnym prehnutím 1800R a technológiou FreeSync.

i Čo je to FreeSync?
FreeSync je odpoveďou AMD na NVIDIA G-Sync. Obe technológie majú za cieľ odstrániť trhanie obrazu, ktoré je spôsobované rozdielmi medzi obnovovacou frekvenciou monitora a počtom snímok za sekundu. Štandardným riešením je už nejakú dobu čisto softvérová vertikálna synchronizácia. Tá problém rieši tak, že počet snímok v hre zníži na úroveň obnovovacej frekvencie monitora. Nejde o optimálne riešenie, pretože nie vždy je grafická karta schopná dodať dostatok snímok a v takom prípade V-Sync zníži počet snímok na najvyšší celočíselný podiel maximálnej obnovovacej frekvencie, čo znamená pokles výkonu. FreeSync a konkurenčné technológie neprispôsobujú snímky obnovovacej frekvencii, ale obnovovaciu frekvenciu snímkam, čo zaisťuje maximálnu plynulosť aj pri zníženom počte FPS. Riešenie zároveň znižuje vstupnú latenciu (input lag), čo je žiaduce v kompetitívnom hraní. Pre plné využitie technológie FreeSync potrebujete grafickú kartu AMD.

Panel disponuje Full HD rozlíšením na 27" uhlopriečke, čo je nie príliš optimálna kombinácia vzhľadom k výslednej hustote pixelov. Tá je rovná necelým 82 pixelom na palec, čo je z nášho subjektívneho pohľadu už za hranicou prijateľnej hodnoty. Netreba veľa úsilia na rozpoznanie jednotlivých pixelov, a to aj z bežnej vzdialenosti očí od monitora.

ParameterAsus ROG Strix XG27VQ
Uhlopriečka27"
Rozlíšenie1 920 × 1 080 px
Typ paneluVA LED
Obnovovacie frekv.144 Hz
Doba odozvy4 ms
Ohnutie1800R
Kontrast3 000 : 1
Maximálny jas300 cd/m2
Farebné pokrytie72 % NTSC
TechnológiaFlicker free, FreeSync, Low Blue Light
KonektoryHDMI 1.4, Dual-link

Dizajn ASUS ROG Strix XG27VQ: stelesnenie kvality v červeno-čiernej elegancii

Vždy sme radi, keď k niečomu nemusíme mať príliš kritických výhrad. V tejto recenzii je tým prvkom celkové vyhotovenie Asus ROG Strix XG27VQ, ktoré si zaslúži veľkú pochvalu. Je zrejmé, že si dal Asus záležať ako na návrhu vizuálu, tak na výslednom zhotovení, v ktorom sa nebál použitia kvalitných materiálov a výrazných doplnkových dekorácií. Výsledkom je pevný kus periférie kombinujúci agresívne herné prvky s matnými povrchmi.

ASUS ROG Strix XG27VQ ASUS ROG Strix XG27VQ

Prednú stranu zaberá samotný panel, ktorý je ohnutý. Jeho uhlopriečka meria 27" a použitou technológiou je VA. Z fotografií by sa mohlo zdať, že je displej úplne bez rámčekov, ako to dnešné trendy kážu. Napriek tomu sú rámčeky stále prítomné, hoci na dnešné pomery vcelku tenké. Trikom Asus ROG Strix XG27VQ je absencia oplastovania okolo horného a bočných rámčekov samotného panelu. Nemáte teda okolo celej obrazovky hrubé plastové okraje, ale len kovové ohraničenie vnútorného panelu. Spodný okraj je už štandardne široký, ale z kvalitného plastu a nesie logo Republic of Gamers.

Okrem loga neobsahuje predná strana žiadne dizajnové prvky, čo sa nedá povedať o tej zadnej. Na jej vizáži sa okrem agresívnejších kriviek a textúr plastu podpisuje tiež výrazný podsvietený RGB kruh. Z tejto strany monitor už teda evokuje rýdzo herný dojem. Uvidíme tu tiež detailné prvky v podobe rebrovania, ktoré je však funkčné iba v oblasti pod RGB kruhom a uchytením nohy, zvyšok má predovšetkým funkciu lapača prachu.

ASUS ROG Strix XG27VQ ASUS ROG Strix XG27VQ

Celé telo obrazovky je pomerne hrubé a ťažké, pochopenie pre to ale máme. Jedným z dôvodov je použitie veľmi kvalitných plastov. Keď hovoríme o kvalite, myslíme skutočne tú najvyššiu. Oplastovanie pripomína skôr to, ktoré nájdeme v interiéroch automobilov. Robí tak z Asus ROG Strix XG27VQ definíciu mohutnosti medzi monitormi. Všetky spoje doliehajú, a hoci sme to neskúšali, sme presvedčení, že by prehnutie monitora znieslo aj nadmerný tlak.

Spomínaná noha dizajnovo nadväzuje na zadnú stranu. Navrchu nájdeme taktiež rebrovanie. Uchytenie Asus ROG Strix XG27VQ poskytuje naklopenie, konkrétne 20° smerom nahor a 5° dole. Výšku monitora je možné taktiež upraviť, rozdiel činí 10 cm (dolný okraj sa v najnižšej pozícii približuje k stolu na 5,7 cm). S pivotom sa bohužiaľ nestretneme. Na nohe je natlačené výrazné logo ROG, ktoré dopĺňa celkový herný nádych zadnej strany. V spodnej časti je praktický priechodný organizátor kabeláže.

ASUS ROG Strix XG27VQ ASUS ROG Strix XG27VQ

Tým najlepším na koniec je podstavec Asus ROG Strix XG27VQ. Hoci je pomerne rozložitý, oplýva zaujímavým trojnohým riešením, vďaka ktorému nezaberá toľko miesta. Celý je vyrobený z veľmi kvalitného matného kovu, čo mu dodáva určitý punc herného luxusu. Noha umožňuje otočenie o 50° oboma smermi okolo zvislej osi. Skrz podstavec z nohy vyžaruje silné červené svetlo, ktoré projektuje pod monitor kruh na stôl. Toto svetlo môžete modifikovať priloženými sklíčkami, ktoré už majú predpripravené vzory, alebo si môžete vytvoriť vlastné použitím obyčajného fixu.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Konektivitu ASUS ROG Strix XG27VQ tvorí nutný základ

Výpočet konektorov ASUS ROG Strix XG27VQ nie je dlhý. Nájdeme tu jeden DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, Dual-link DVI-D a audio jack. Aj napriek pomerne veľkým rozmerom sa nepodarilo do tela monitora implementovať napájací zdroj, preto k monitoru dostanete adaptér ako k notebooku. Všetky konektory sú schované pod plastovou krytkou, z ktorej možno káble pohodlne vyviesť priamo do otvoru v nohe. Celé to pôsobí veľmi čisto a organizácia káblov je rozprávkovo jednoduchá.

ASUS ROG Strix XG27VQ

ASUS ROG Strix XG27VQ disponuje skvelým OSD (On-screen Display) menu, ktorého navigácia prebieha pomocou joysticku na zadnej strane monitora. Zároveň s ním monitor obsahuje ďalšie štyri tlačidlá. Jedno z nich funguje ako escape, ďalšie zobrazí ponuku GamePlus, ďalšie predvoľby GameVisual a najnižšie tlačidlo slúži ako zapínacie. Vzhľadom k početnosti použitia joysticku by nás potešila jeho lepšia prístupnosť v blízkosti spodného okraja, jeho aktuálna pozícia ho totiž robí zle dosiahnuteľným, predovšetkým pri kombinácii viacerých monitorov, ku ktorej prehnutie priamo nabáda.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Ponuka GamePlus je akýmsi nadštandardom, ktorý sa však pri herných monitoroch objavuje čím ďalej častejšie. Obsahuje zaujímavé funkcie ako časovač, zameriavač opísaný priamo monitorom alebo napríklad počítadlo FPS. Naopak GameVisual je úplne štandardná, hoci chytľavo pomenovaná, funkcia. Ide o jednoduché menu, kde si môžete vybrať z niekoľkých režimov monitora. Každý režim farebne optimalizuje zobrazenie displeja na inú činnosť. Asus ROG Strix XG27VQ tiež umožňuje vytváranie vlastných predvolieb.

Dojmy z obrazovky ASUS ROG Strix XG27VQ

Na prvý pohľad užívateľovi do očí udrie veľká uhlopriečka 27" skombinovaná s rozlíšením 1 920 × 1 080 px. Pokiaľ sedíte v bežnej vzdialenosti od obrazovky (približne 50 – 60 cm), bohužiaľ rozpoznáte pixlovú mriežku displeja – rozlíšenie Full HD je na tieto rozmery už málo. V kompetitívnych hrách ako Counter Strike to pravdepodobne nebude veľký problém, ak máte však v pláne hrať hry a kochať sa prostredím, mohol by pre vás malý počet pixelov na palec znamenať rušenie a nenaplnený potenciál detailných vizuálov. Asus ROG Strix XG27VQ skrátka vyžaduje, aby ste od neho sedeli ďalej, potom pixely nerozlíšite a budete schopní doceniť veľké fyzické rozmery obrazovky.

ASUS ROG Strix XG27VQ
Priesvity podsvietenia môžu niektorých užívateľov rušiť.

Nepríjemným nedostatkom Asus ROG Strix XG27VQ sú priesvity podsvietenia, čo sa dá do istej miery tolerovať, vzhľadom na častý výskyt tohto javu pri ohnutých monitoroch. Pri bežnom používaní to nie je samozrejme vidieť, situácia sa ale mení pri vykresľovaní tmavých scén v hrách a filmoch alebo napríklad v tmavých menu niektorých hier. Otravnosť takéhoto javu je čisto subjektívna, a hoci ho niekto nemusí vystáť, iný je schopný taký neduh úplne ignorovať.

Asus ROG Strix XG27VQ disponuje výrazným prehnutím 1800R, ktoré má niekoľko pozitívnych a niekoľko negatívnych efektov. Pri prvom stretnutí s monitorom sa zdalo byť prehnutie na tejto uhlopriečke s bežným pomerom strán 16:9 zbytočné. Ako ale čas plynul, začalo nám prirastať k srdcu a my sme začali jeho miesto chápať. Obraz vás síce vďaka nemu nevtiahne do diania o nič viac než ploché monitory, ako majú výrobcovia v obľube uvádzať v marketingových materiáloch, ide ale o skvelé ergonomické riešenie, ktoré robí používanie, konkrétne teda hranie, pohodlnejšie. Je to tým, že rohy, ktoré sú pri plochých monitoroch od pozorovateľa vzdialenejšie, tu oveľa viac zodpovedajú zornému poľu.

i Ohnutím monitora sa myslí polomer jeho zakrivenia. Polomer zakrivenia je hodnota polomeru kružnice, s ktorej obvodom zakrivenie korešponduje. Ak to zjednodušíme, tak prehnutie 1800R, akým Asus ROG Strix XG27VQ disponuje, znamená, že keby sme z obrazoviek takých monitorov vytvorili kružnicu, jej polomer by bol 1800 mm, čiže 1,8 m. Čím je polomer väčší, tým je samozrejme zakrivenie miernejšie. Zakrivenie Asus ROG Strix XG27VQ

Pri hodnotení použiteľnosti pre produktívnu činnosť sme boli na rozpakoch, pretože hoci prehnutie dodáva celému prostrediu operačného systému aj webovým stránkam nový rozmer, činí ich zároveň o niečo menej prehľadnými. Môžeme k tomu prirátať nízke rozlíšenie spôsobujúce nízku kvalitu textu a vyjde nám, že pre kancelársku prácu je monitor vcelku nevhodný. Z rovnakého dôvodu nebude napĺňať ani potreby grafikov a editorov multimediálneho obsahu. Ak teda hľadáte multifunkčný monitor, na ktorom budete cez deň pracovať a po večeroch hrať hry, radšej sa pozrite po inom formáte.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Keď sme vyradili grafikov a produktívnych členov kancelárskeho kolektívu, môžeme prebrať silné stránky Asus ROG Strix XG27VQ. Najvýraznejšou z nich je obnovovacia frekvencia 144 Hz, ktorá môže skutočne znamenať, ako výrobcovia opäť radi tvrdia, reálnu výhodu v hre. Bavíme sa teraz samozrejme predovšetkým o kompetitívnych hrách, konkrétne strieľačkách z pohľadu prvej osoby (FPS). V tých vám budú so 144 Hz monitorom pripadať nepriatelia pomalší, a pokiaľ hľadáte perifériu, ktorá by pomohla vašu úroveň zručností vylepšiť, mohol by ňou byť práve monitor s vyššou obnovovacou frekvenciou. Na prvý pohľad vám bude rozdiel v plynulosti jasný, a hoci si možno budete hovoriť, že ide o niečo, bez čoho dokážete žiť, pri návrate na bežný monitor si svoj omyl uvedomíte.

Monitor je vybavený technológiou Low Blue Light a je Flicker free, takže pokiaľ chcete byť priatelia sa svojimi očami, ASUS ROG Strix XG27VQ by mohol byť správnou voľbou. Určitou pridanou hodnotou je tiež technológia FreeSync, už budete môcť využiť s grafickými kartami AMD pre maximalizáciu celistvosti obrazu.

Záverom o ASUS ROG Strix XG27VQ a podobných monitoroch všeobecne

Ohnuté monitory sú skvelou alternatívou konvenčných plochých. Síce vás vďaka nim herný svet viac nevtiahne, lepšie sledovanie poskytnú. Orientácia ASUS ROG Strix XG27VQ úplne očividne mieri smerom k hráčom, preto ani neočakávame, že by sa dostal na stôl nejakého grafika. Keby sa malo niečo také stať, musíme upozorniť, že nejde o optimálne riešenie, a to kvôli nízkemu rozlíšeniu na veľkej uhlopriečke a ohnutiu, ktoré deformuje krivky. Ak je ale vaším cieľom používať monitor predovšetkým na hranie, dostane sa vám vysokej úrovne uspokojenia. 144 Hz aj ohnutie robí svoje. Len škoda nízkeho rozlíšenia, ktoré znemožňuje univerzálnejšie použitie monitora.

ASUS ROG Strix XG27VQ

ASUS ROG Strix XG27VQ sa z nášho pohľadu osvedčil ako vhodný herný monitor, ktorý uchváti, a pokiaľ prehliadnete niektoré nedostatky, mohol by byť tým pravým aj pre vás.

Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií