AD homeoffice AD homeoffice

Sviatok sv. Mikuláša

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Každoročne 6. decembra nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete, oslavujeme sviatok svätého Mikuláša. Viete, kto bol sv. Mikuláš a odkiaľ táto tradícia pochádza? Ako na Slovensku oslavujeme Mikuláša teraz a ako to bolo v minulosti? Ako sa na Mikuláša pripravujú najmenší a ako dospelí? Prečítajte si v našom článku.

Sviatok sv. Mikuláša

Mikuláš na Slovensku – OBSAH

  1. Pôvod sv. Mikuláša
  2. Oslava sv. Mikuláša kedysi
  3. Oslava sv. Mikuláša dnes
  4. Ako sa na Mikuláša pripravujú malí a veľkí?
  5. Oslava sv. Mikuláša vo svete

Pôvod sv. Mikuláša

Svätý Mikuláš je veľmi známy, no paradoxne o jeho živote a minulosti nevieme až tak veľa. Z rôznych zdrojov sa však predpokladá, že pochádzal z mesta Patara, kde sa narodil približne v roku 207. Overených informácií je málo, no jedna hovorí o tom, že v 4. storočí bol sv. Mikuláš biskupom v meste Myra. Biskupom sa údajne stal po tom, ako raz cestou z Alexandrie do Myry zachránil jedného muža, ktorý spadol do vody počas ich plavby do Myry. V tom čase zomrel tamojší biskup a zachránený muž navrhol na tento post Mikuláša.

Mikuláš
Mikuláš chodieva v sprievode anjela a čerta. Zdroj obrázka: babyweb.sk

O Mikulášovi sa hovorí veľa legiend a povestí. Jedna hovorí o tom, ako Mikuláš chodil v noci po uliciach a chudobným rodinám dával do okna jedlo a hračky, iná, asi najznámejšia legenda o sv. Mikulášovi zas o tom, ako počas jednej noci nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Na základe týchto povestí bol odvodený aj zvyk, kedy Mikuláš obdarováva deti práve v noci, aby ho nevideli.

Všetky povesti a legendy však majú spoločný nespochybniteľný fakt, že svätý Mikuláš bol výnimočný a dobrosrdečný človek, ktorý pomáhal druhým. Viacero zdrojov sa zhoduje aj na informáciách o jeho smrti. Zomrel v Myre, kde mu nad jeho hrobom neskôr postavili chrám a zasvätili mu tento sviatok.

Oslava sv. Mikuláša kedysi

6. december sa už od minulosti spájal s vierou v bohatstvo. Existovali povery, kedy ženy v tento deň zostávali doma a nesmeli ísť mimo domu, šiť ani párať perie. Muži zas nemohli chodiť do hory na drevo, aby ich nepostihlo nešťastie. V noci z 5. na 6. decembra navštevoval sv. Mikuláš rodiny s deťmi. Mikuláš mal veľkú bielu bradu, chodieval v biskupskom rúchu, na hlave mal vysokú papierovú čiapku a v ruke berlu. V minulosti nechodieval sám, mal bohatý sprievod, ktorý tvorili rôzne maskované postavy, neskôr už chodieval iba s čertom a anjelom.

Zvykom bolo nachystať očistené čižmičky do okna, samozrejme čo najväčšie čižmy, do ktorých sa toho najviac zmestilo. Poslušné deti dostali ovocie, oriešky, perníčky a iné dobroty a neposlušné deti zvykli dostať uhlie, cibuľu či zemiaky.

Oslava sv. Mikuláša dnes

V súčasnosti sa oslava sv. Mikuláša až tak nelíši od pôvodných tradícií. Mikuláš chodieva rovnako v noci z 5. na 6. decembra a do nachystaných naleštených čižiem rozdáva deťom darčeky. Poslušným deťom ovocie, sladkosti a rôzne dobroty, tým neposlušným uhlie. Mikuláš chodieva v sprievode čerta a anjela.

Mikulášske sladkosti Lindt
Môžete si vybrať z našej širokej ponuky cukroviniek Lindt. Zdroj obrázka: twitter.com

Ako sa na Mikuláša pripravujú malí a veľkí?

Prípravy na Mikuláša prebiehajú rôzne u dospelých a inak v prípade tých najmenších. Zatiaľ čo my, dospelí, pripravujeme pre svoje polovičky rôzne darčeky, pre deti hračky, ovocie či sladkosti, tí najmenší si vo veľkom čistia topánočky a chystajú ich do okna.

Čo prichystať pre poslušné deti? Najčastejšie svoje ratolesti potešíme čokoládou, čerstvým alebo sušeným ovocím, perníčkami či orieškami. Ak však neposlúchali, možno dostanú uhlie.

Mikuláša, spolu s čertom a anjelom, môžete počas dňa sv. Mikuláša v súčasnosti stretnúť aj v mestách, kde mu však detičky musia zarecitovať básničku. Ak sa mu básnička páči, dostanú odmenu od Mikuláša a anjela, no ak sa im recitovať nechce, dostanú iba uhlie od čerta.

Máme pre vás aj tip na jednoduchú básničku:

Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš.

Povedz nám, Mikuláš, čo v tom vreci máš?

A ja mám v tom vreci

samé dobré veci.

Cukríky, koláče, len pre dobré deti.

Mikulášske sladkosti Lindt

Oslava sv. Mikuláša vo svete

U našich susedov, teda v Česku, sa sviatok sv. Mikuláša oslavuje podobne, ako u nás. Rovnako aj v Poľsku, no tam ho volajú Mikolaj. Spoločné však máme čistenie a ukladanie čižiem do okna.

Ani v Nemecku to nemajú až tak odlišné ako u nás. S Mikulášom však nechodí čert, ale Knecht a Ruprecht. Anjel s nimi nechodí. V Bavorsku sa k Mikulášovi pridáva Krampus, ktorý je však oveľa strašidelnejší, ako náš čert.

V Rakúsku chodieva spoločne s Mikulášom aj anjel a krampus, ktorý so sebou nosí veľkú knihu, kam si zapisuje, ktoré deti sú poslušné a ktoré nie.

Holandsko zas má Sinterklassa (skratka svätého Mikuláša – Sint Nicolass), ktorý vraj žije celý rok v Španielsku a keď nastane jeho čas, vydá sa do Holandska so svojim pomocníkom Čiernym Petrom na koni.

No a na záver USA. Tu za s Mikuláša stal Santa Claus a darčeky nosieva až na Vianoce. Pôvodný sv. Mikuláš sa už úplne vytratil. Meno Santa Claus vzniklo skomolením holandského mena Sinterklass. V minulosti bol vyobrazovaný podobne, ako u nás, teda v biskupskom rúchu a vysokej čiapke. Súčasnú podobu však získal prekvapivo (a možno ani nie tak prekvapivo) z reklamy na známy nápoj Coca-Cola, ktorá zľudovela a používa sa dodnes.

i

Sviatok sv. Mikuláša sa nezadržateľne blíži a odporúčame sa na sviatok pripraviť vopred. Možno sme vám pomohli s tipmi na odmeny či už pre deti, alebo dospelých a nakúpiť môžete aj z pohodlia domova.

Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií