LEGO Friends

Stavebnice LEGO v premenách času I – ako vznikol tento fenomén?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Už onedlho oslávi spoločnosť LEGO úctyhodných 90 rokov od doby, kedy z dielne dánskeho tesára vznikla myšlienka vyrábať hračky pre deti. Za túto dobu sa LEGO stavebnice dostali z dánskeho mestečka Billund do domácností celého sveta a už dlhú dobu zaujíma spoločnosť LEGO čestné miesto vedľa ďalších nadnárodných spoločností. Málokto však vie, aké ťažkosti musela spoločnosť vo svojich začiatkoch prekonať a aké boli v priebehu času jej najväčšie vzostupy a pády. Prečítajte si viac o začiatkoch tejto ikonickej stavebnice a vráťte sa s nami do čias, kedy detským snom vládli stavebnice LEGO Castle, LEGO Piráti či LEGO Bionicles.

Stavebnice Lego

Stavebnice LEGO v premenách času – OBSAH

  1. Počiatky fenoménu LEGO v tesárskej dielni
  2. Celosvetový úspech kociek podporí LEGO Duplo a Technic
  3. Inovácie a nové nápady – LEGO Castle, LEGO Piráti a ďalšie rady
  4. Reakcia na pokrok radmi LEGO Mindstorms a LEGO Belville
  5. Pokles a znovuoživenie výroby na prelome milénia

Počiatky Lega v tesárskej dielni

Kto by to bol povedal, že za pôvodom dnešných farebných LEGO kociek stojí tesárska dielňa, teda miesto, kde by sme sa skôr stretli s vôňou opracovaného dreva než s plastovými kockami. Ak by sme sa však chceli vypraviť až na začiatok histórie celej spoločnosti, naozaj by sme museli zavítať až do roku 1932, kde v dánskom mestečku Billund prevádzkoval svoju tesársku dielňu Ole Kirk Christiansen. Ten je tiež považovaný za zakladateľa a otca dnes už nadnárodnej spoločnosti LEGO.

Prvé drevené hračky

Tesárstvo však toho času príliš nevynášalo, a tak, aby Ole Kirk využil prebytočný materiál, začal vyrábať drevené hračky. Inšpiráciou mu boli jeho štyria synovia, ktorí určite uvítali, že otec okrem nábytku vyrába tiež drevené ťahacie autíčka, prasiatka, miniatúrne domčeky aj nákladné vozidlá. Netrvalo dlho a do výroby sa zapojil aj jeho syn Godtfred.

História Lego
Pôvodne niesli názov LEGO drevené hračky vyrobené v tesárskej dielni.

Súťaž o meno

Zaujímavé je, ako vlastne LEGO k svojmu menu prišlo. LEGO história uvádza, že za jeho pôvodom stojí údajne súťaž vyhlásená samotným Ole Kirkom, ktorý ponúkol fľašu domáceho vína tomu, kto príde s nápadom, ako spoločnosť na výrobu hračiek pomenovať. V konečnom výsledku sa zišli dva názvy – Legio a Lego, medzi ktorými zvolil Ole Kirk ten druhý. Páčilo sa mu hlavne súznenie slová s dánskym „LEG GOT“, čo v preklade znamená pekne sa hrať. Neskôr prišiel na to, že latinský preklad „zostavujem“ je snáď pre hlavnú myšlienku celej spoločnosti ešte výstižnejší.

Drevo vystriedali plasty

Po druhej svetovej vojne spoločnosť LEGO mení štýl svojej výroby a namiesto drevených hračiek začína vyrábať plastové. Tie sa síce najprv s valným úspechom nestretnú, zlom však nastane vo chvíli, keď dôjde k vylepšeniu výrobnej technológie aj celkového dizajnu, čo si spoločnosť z obavy pred konkurenciou necháva patentovať. Dnes sú tieto základné stavebnice známe ako LEGO Classic a deti s nimi zažívajú svoje prvé staviteľské úspechy.

Celosvetový úspech dánskych kociek podporí rad LEGO Duplo a Technic

V roku 1958 zomrel Ole Kirk a vedenia spoločnosti sa naplno ujíma syn Godtfred. S jeho nástupom dochádza v 60. rokoch k raketovému vzostupu spoločnosti hlavne po tom, čo sa začne výroba Lega v Spojených štátoch a v Kanade.

Godtfred tak preukázal veľký obchodný talent, keď prišiel na myšlienku vytvoriť z Lega previazaný systém, v podstate taký unikátny LEGO svet. LEGO sa čoskoro začína predávať vo viac ako 40 krajinách sveta. Spoločnosť si môže dokonca dovoliť svoje vlastné letisko a čoskoro sa začína realizovať aj myšlienka zábavného parku Lega.

Výstava Lego
Výstavy miniatúr z Lega priťahujú milióny divákov z celého sveta.

i

Legoland v Billunde prvýkrát otvoril svoje brány v júni 1968 a hneď prvý rok ho navštívilo vyše 600 tisíc návštevníkov. V dnešnej dobe ide o najväčší dánsky zábavný park, v ktorom nájdete okrem mnohých ďalších atrakcií tiež LEGO Miniland, modelovú dedinku plnú zmenšenín pamiatok a významných stavieb z celého sveta, ktorá je vytvorená z miliónov LEGO kociek.

LEGO Duplo

S rozširovaním výroby súviseli aj nové výrobné nápady, z ktorých možno bezpochyby počítať medzi tie najúspešnejšie zavedenie radu LEGO Duplo v roku 1969. LEGO Duplo prišlo s nápadom, ako ponúknuť kreatívnu stavebnicu tiež najmenším staviteľom od jedného roka, ktorí mali s pôvodnou veľkosťou LEGO kociek problémy.

Duplo kocky boli preto oproti tradičným LEGO kockám zdvojnásobené v dĺžke, výške aj šírke tak, aby si s nimi mohli pohodlne a bezpečne hrať aj najmenšie deti. Postupom času boli klasické Duplo LEGO kocky doplnené o autíčka, vláčiky aj postavičky, vždy však s ohľadom na bezpečnosť a nízky vek detí.

Stavebnica Lego Duplo
Rad LEGO Duplo zabaví už najmenšieho staviteľa a podporí rozvoj ich motorických zručností.

LEGO Technic

70. roky znamenali pre LEGO opäť posun na ďalšiu úroveň. Klasické kocky sa začínajú postupne rozširovať o postavičky, rodinné domčeky so všetkou výbavou aj plávajúce člny. Do vedenia spoločnosti pristupuje Godtfredov syn Kjeld Kirk Kristiansen, ktorý zavádza nový výrobný smer.

LEGO súpravy určené pre staršieho a skúsenejšieho staviteľa obsahujú pohyblivé časti, ako sú ozubené kolesá, nápravy, kolieska, diferenciály, páky a univerzálne spoje, ktoré umožňujú konštrukciu realistických modelov áut, lietadiel, stavebných strojov a ďalších modelov. Rad je dnes známy ako LEGO Technic a jeho obľúbenosť je jasným dôkazom, že sa Kjeld Kirk, pôsobiaci ako prezident a generálny riaditeľ spoločnosti LEGO až do roku 2004, vydal správnym smerom.

Lego Technic
LEGO Technic dnes využívajú aj niektoré školy, ktoré touto zábavnou formou vyučujú napríklad základy mechaniky.

Inovácie a nové nápady – LEGO Castle, LEGO Piráti a ďalšie rady

Kjeld Kirk predstavuje nový obchodný model s tematicky zameranými edíciami, medzi ktorými sa veľkej obľube tešia nasledujúce rady:

LEGO Castle

Séria LEGO Castle bola inšpirovaná stredovekom, je preto zameraná na rytierske hrady a stredoveké opevnenia, ktoré strážia postavičky rytierov v brnení s koňmi. Tým nechýba klasická rytierska výbava, ako sú rytierske štíty, helmice a rôzne druhy zbraní, s ktorými bránia svoj hrad a pod spoločným erbovým znamením bojujú proti svojmu protivníkovi.

Stavebnica Lego Castle
Rad LEGO Castle nadchol hlavne malých bojovníkov, ktorí mohli vyhrávať svoje bitky so zmenšeninami stredovekých rytierov a koní.

LEGO Space

Po sérii LEGO Castle začína výroba LEGO Space setov s minifigúrkami astronautov, kozmickými raketami a ďalšími vesmírnymi témami, na ktorých inovácii neskôr zapracuje LEGO séria inšpirovaná legendárnym seriálom s názvom LEGO Star Wars.

LEGO Piráti

Ďalší veľký úspech zaznamenáva v roku 1989 séria LEGO Piráti, ktorá zahŕňa pirátske lode, tropické ostrovy aj skryté poklady. Svoje sny si tak vďaka stavebnici LEGO Piráti plnia chlapci aj dievčatá túžiaci po dobrodružných výpravách a milujúci čítanie klasických verneoviek.

 
Lego Piráti
Stavebnicou LEGO Piráti určite potešíte každého malého dobrodruha.
Z Lega už sa teraz nestavajú len statické modely, stavajú sa z neho funkčné hračky, ktoré deťom slúžia k ďalším hrám a vďaka ktorým si vytvárajú svoj vlastný svet.

LEGO reaguje na pokrok radmi

S postupným zavádzaním nových technológií začína spoločnosť LEGO inovovať svoj rad Technic. Dovtedy mechanicky presné modely získavajú aj autentickú vizuálnu podobu. Reakciou na pokrok je tiež vytvorenie nových radov, hlavne potom rad LEGO Mindstorms a LEGO Belville.

LEGO Mindstorms

Inovatívny rad, ktorý prepája stavanie z LEGO kociek s následným programovaním a ovládaním modelu. Deti sa tak zábavnou formou učia programovať vlastné roboty aj iné mechanické systémy.

Stavebnica Lego Mindstorms
V dnešnej dobe si môžete s radom LEGO Mindstorms vytvoriť a naprogramovať vlastné roboty, ktoré splnia každý váš pokyn.

LEGO Belville

Aby si prišli na svoje aj dievčatá, prichádza na trh rad LEGO Belville s dominujúcou ružovou pastelovou farbou, pre ktorú sú charakteristické dievčenské figúrky, zdobené domčeky a domáci maznáčikovia, hlavne potom kone a psy.

Pokles a znovuoživenie výroby na prelome milénia

Hoci sa spoločnosť dostala v roku 1990 medzi 10 celosvetovo najlepších firiem vyrábajúcich hračky, dva roky potom sa jej zisky začínajú znižovať a v roku 1998 musia kvôli celosvetovej kríze riešiť prepúšťanie viac ako 1 000 zamestnancov. LEGO sa však nevzdáva a ďalej pokračuje vo výrobe. Vsadí na filmových akčných hrdinov a rozprávkové postavy, čo sa mu časom začne vyplácať. Vzniká tak nová séria LEGO Bionicle, LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter.

LEGO Bionicle

Rad LEGO Bionicle je inšpirovaný svetom počítačových hier a akčných filmových hrdinov zo sveta fantasy, ktorí zvádzajú boje medzi dobrom a zlom. S radom LEGO Bionicle tak vzniká vlastný LEGO svet založený na príbehoch z komiksov, on-line hier, aj seriálov plný robotických postáv a zvláštnych monštier, pričom v hlavnom záujme je zachovať a udržať mier v celom vesmíre.

Stavebnica Lego Bionicle
Lego Bionicle je inšpirovaný populárnymi počítačovými hrami, ktorým dominujú bájni hrdinovia aj obávané monštrá.

LEGO Star Wars

LEGO Star Wars nadchlo všetkých priaznivcov tohto kultového seriálu, takže si aj oni môžu užívať spoločne s LEGO Star Wars vesmírne dobrodružstvo ako hrdinovia Hviezdnych vojen Han Solo, Luke Skywalker alebo temný Darth Vader.

LEGO Harry Potter

Kto by nepoznal sympatického kúzelníka Harryho Pottera a jeho rokfortské dobrodružstvá. Po knižnom a filmovom spracovaní ožívajú malí kúzelníci a kúzelníčka tiež v sérii Lego Harry Potter, s ktorou si každý malý čarodejník môže vytvoriť vlastnú ríšu čarov a kúziel.

Stavebnica Lego Star Wars
Veľkého nadšenia sa dočkali aj LEGO série, ktorých námetom boli rôzni filmoví hrdinovia. Rad Star Wars zastupuje jednu z najúspešnejších sérií v histórii spoločnosti.

Inšpirácia vo filmovom a rozprávkovom svete a následné vytvorenie sérií LEGO Bionicle, LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter pomohli spoločnosti LEGO prekonať krízu z 90. rokov a dostali ju znovu na výslnie.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články o stavebnici LEGO:

Stavebnica LEGO rozvíja kreativitu, podporuje zručnosť a poskytuje skvelú zábavu. Je preto ideálnym darčekom, ktorý poteší každého nadšeného staviteľa v akomkoľvek veku.

LEGO Classic 10715 Kocky na kolieskach
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 4 rokov, téma: vozidlá, rok uvedenia 2017, počet dielikov 442ks

21,90 € bez DPH 18,25 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: LO10715
LEGO Classic 10698 Veľký kreatívny box
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 4 rokov, rok uvedenia 2015, počet dielikov 790ks

-7% 44,90 €
41,90 € bez DPH 34,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO977
LEGO Classic 10700 Zelená podložka na stavanie
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 4 rokov, rok uvedenia 2015, počet dielikov 1ks

Od 6,52 € bez DPH 5,43 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: LO979
LEGO DUPLO Classic 10914 Veľký box s kockami
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 1.5 roka, rok uvedenia 2019, počet dielikov 85ks

-7% 44,90 €
41,90 € bez DPH 34,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO10914
LEGO DUPLO Town 10929 Domček na hranie
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 2 rokov, téma: domy, mini bábiky a stavby, rok uvedenia 2019, počet dielikov 129ks

54,90 € bez DPH 45,75 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO10929
LEGO DUPLO 10874 Parný vláčik
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 2 rokov, téma: vlaky a vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 59ks

-6% 50,90 €
47,90 € bez DPH 39,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO10874
LEGO DUPLO Town 10907 Zvieratá sveta
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 2 rokov, téma: lietadlá a zvieratká, rok uvedenia 2019, počet dielikov 121ks

-17% 102,90 €
85,90 € bez DPH 71,58 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: LO10907
LEGO Technic 42095 Kaskadérske pretekárske auto na diaľkové ovládanie
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 9 rokov, elektrický a na diaľkové ovládanie, téma: vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 324ks

68,90 € bez DPH 57,42 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO42095
LEGO Technic 42092 Záchranársky vrtuľník
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 8 rokov, elektrický, téma: helikoptéry, polícia, polícia a hasiči a vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 325ks

25,90 € bez DPH 21,58 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO42092
LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron
LEGO stavebnica pre deti a dospelých, vhodné od 16 rokov, téma: auta a vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 3599ks

312,90 € bez DPH 260,75 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO42083
LEGO Technic 42103 Dragster
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 7 rokov, elektrický, téma: motorky a vozidlá, rok uvedenia 2019, počet dielikov 225ks

-6% 16,90 €
15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: LO42103
LEGO Harry Potter 75948 Hodinová veža v Rokforte
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 9 rokov, téma: harry Potter, hrady a stavby, rok uvedenia 2019, počet dielikov 922ks

81,90 € bez DPH 68,25 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO75948
LEGO Harry Potter 75955 Rokfortský expres
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 8 rokov, téma: auta a vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 801ks

72,90 € bez DPH 60,75 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO75955
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi