Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Ako na fotenie a natáčanie dronom (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Stále šikovnejšie a inteligentnými funkciami nabité drony otvárajú nové obzory fotografom aj nadšeným autorom videí. Snímky a zábery z pútavých perspektív sú patrične atraktívne a samo lietanie nad krajinou je priamo pohlcujúcim zážitkom. Ako pri fotení a natáčaní dronom postupovať, na čo sa zamerať a na čo si dať pozor?

Ako na fotenie a natáčanie dronom (NÁVOD) – OBSAH

  1. Ako sa pripraviť na fotenie a natáčanie dronom
  2. Výbava na fotky a video z dronu
  3. Fotky z dronu vytvárajte vo formáte RAW a s bracketingom
  4. Video dronom natáčajte vo formáte LOG
  5. Ako nastaviť snímač pri fotení a natáčaní dronom
  6. Zábery z dronu a ich kompozícia
  7. Postprodukcia fotografií a videí z dronu

Ako sa pripraviť na fotenie a natáčanie dronom

Ešte než vezmete efektné scenérie útokom, je dôležité dokonale ovládnuť riadenie dronom. Až so zaužívaným ovládaním sa môžete plne sústrediť na záber a zamerať scénu presne podľa svojich predstáv.

i Je praktické poznať aj legislatívu, naštudovať pravidlá na lietanie a vyhnúť sa tak sankciám či úteku pred rozzúreným davom. Pomôže vám s tým náš článok Pravidlá na lietanie s dronmi (LEGISLATÍVA).

V prípade fotenia alebo natáčania dronom je dobré vopred dobre naplánovať záber. Vo vzduchu nie je nikdy dosť času na dlhé rozmýšľania. Fotografi s dronom preto často využívajú mapy aj letecké snímky a lietajú skôr za premysleným záberom, než aby ho hľadali až pri samotnom fotení. Dôkladný prieskum terénu tak nikdy nie je na zahodenie.

Fotenie a natáčanie dronom
Najlepšie fotky a video z dronu je potrebné dobre naplánovať. Času vo vzduchu nebýva nazvyš.

Vopred počítajte s takmer nutnou postprodukciou. Fotky a videá z dronu sa nemôžu rovnať zrkadlovkám a pokročilým kamerám – a ani z tých často nevychádza dokonalý výsledok priamo. Už v teréne je tak nutné vyjsť kvalite záberov maximálne v ústrety a vyvarovať sa čo i len máličko nevhodných podmienok. Šedivé a príliš zamračené dni síce môžu byť poetické, ale nechajte ich klasickým fotografom a na zábery z dronu vyhľadávajte počasie s dobrou viditeľnosťou a sviežimi farbami. Svetlo je dôležité, ale príliš ostré slnko skôr uškodí a oblačnosť nemusí byť nutne prekážkou. Vôbec najvhodnejšia je potom povestná zlatá hodina, čas po svitaní alebo pred stmievaním, kedy je svetlo mäkšie a má príjemnú farbu.

Výbava na fotky a video z dronu

Takmer nutnosťou je zaobstarať náhradnú batériu. Pri fotení a natáčaní dron vydrží vo vzduchu maximálne niekoľko desiatok minút a len navádzanie na správne miesto z vyhradeného času veľa ukrojí. Pokiaľ chcete teda experimentovať, alebo dokonca čakať na správny okamih, je natáčanie a fotenie s jedinou batériou nesmierne ťažké.

Fotenie a natáčanie dronom – výbava dronu
Aspoň jedna náhradná batéria býva často už v základnej výbave, príslušenstvo ale môžete väčšinou dokúpiť.

Dôležitým kúskom výbavy je aj kvalitná pamäťová karta. Svoju úlohu hrá kapacita – aj obyčajné snímky môžu zabrať desiatky MB miesta na jedno stlačenie tlačidla a 4K video z dronu zaznamená podobný objem dát každú sekundu. Podstatná je však aj rýchlosť karty. Natáčanie dronom vo vysokom rozlíšení, alebo dokonca s vyšším počtom snímok za sekundu vyžaduje rýchle ukladanie. Voľte preto karty s rýchlosťou zápisu aspoň 60 MB/s. Úplne sa vyvarujte iných modelov než tých s certifikáciou UHS-I U3. Niektoré drony varujú pred príliš pomalou kartou, iné vás nechajú natočiť video dronom a plakať nad zárobkom.

i Tablet namiesto smartfónu? Na sledovanie obrazu z dronu často slúži inteligentný telefón, ktorý pre väčšinu používateľov nepredstavuje investíciu navyše. Ešte lepšiu službu však môže urobiť kvalitný tablet s výrazne väčšou plochou displeja, ktorý poskytne lepší prehľad a pohodlnejšie plánovanie kompozície.   

Menej povinnou, ale zaujímavou výbavou sú fotografické filtre na kamery dronov. Tie upravujú expozíciu scény, krotia jas a práve na snímky plnej jasnej oblohy je ich použitie mimoriadne vhodné. Dostupné sú v celých setoch s rôznymi faktormi a druhmi. Najpoužívanejšie typy je potom možné zaobstarať aj samostatne a nepredstavujú na začiatok tak veľkú investíciu. Použitie určitého filtra môže zvýrazniť aj farby scény, ktoré môžu byť samé o sebe mdlé a nevýrazné.

Filtre na snímač dronu Filtre na dronu
Na fotofiltre prisahajú niektorí z fotografov, aj pokiaľ ide o fotografie z oblohy.

Fotky z dronu vytvárajte vo formáte RAW a s bracketingom

Keď to dron dovoľuje, je najvhodnejšie fotiť vo formáte RAW. Ten zaznamená oproti menej kvalitnému JPEG formátu viac dát. Lepšie prenesie dynamický rozsah scény, teda kontrasty svetiel a tieňov, ktoré sú pri fotografiách z dronov veľkou témou. Ide o formát určený na následnú postprodukciu, s takto vytvorenou snímkou potom možno pracovať veľmi dobre a bez strát na kvalite.

Ako na fotenie a natáčanie dronom – fotenie do raw
Kvalitu formátu RAW oceníte vždy, najviac však v scénach, ktoré vyžadujú vysoký dynamický rozsah, aby boli všetky časti fotografie viditeľné tak, ako potrebujete.

Obrázky v JPEG na druhej strane zaberú až trikrát menej miesta na karte. Nie je vyložene nutné preháňať ich postprodukciou a môžete ich ľahko zdieľať. Niektoré modely dronov riešia výber medzi formátmi funkcií, ktoré uložia snímku v oboch naraz.

Kvôli často neistým svetelným podmienkam stojí za to využívať pri fotení dron s funkciu Auto Bracketing, skrátene AEB. Vďaka nej snímač nasníma hneď niekoľko verzií snímky s rozdielnou expozíciou, od tmavších po svetlejšie. Následne z nich môžete vybrať najlepšiu alebo dosiahnuť zaujímavý výsledok ich spojením do jedinej tzv. HDR fotografie. Práve spojenie tejto metódy s objemným RAW formátom stojí za rýchlym úbytkom miesta na karte aj pri obyčajnom fotení. Napriek tomu stojí za používanie.

Video dronom natáčajte vo formáte LOG

Tiež pri natáčaní videa dronom je možné vyjsť v ústrety postprodukcii. V ponukách pokročilejších modelov nájdete dron s obrazovým formátom či profilom pomenovaným ako LOG (pri rôznych modeloch môže mať jednoducho prídomky). Po jeho zvolení sa obraz ukladá vo forme vhodnom na neskoršie úpravy. Sám o sebe je však mdlý a vyblednutý, nie je teda vhodný na záznam, ktorý plánujete len zostrihať.

Natáčanie dronom
Pri komponovaní fotografií i videa dronom využite línie v zábere.
i Prečo natáčať v 4K? Často nie je nutné mať výsledné video z dronu priamo v 4K rozlíšení. Nie vždy dokáže obrazovka alebo divák jeho potenciál plne oceniť. Mnoho autorov však vysoké rozlíšenie používa kvôli výhodnejšej pozícii na záverečnú editáciu, pri ktorej môžu napríklad použiť výrez a dosiahnuť lepšiu kompozíciu. Výsledok možno previesť do nižšieho rozlíšenia, ktoré sa lepšie zdieľa aj skladuje.  

Ako nastaviť snímač pri fotení a natáčaní dronom

Dosiahnutie správnej expozície samozrejme záleží na povahe scény i vlastnostiach snímača. Napriek tomu existuje niekoľko všeobecnejších rád a postupov, ktorých je dobré sa držať. Kvôli hroziacemu šumu je pri snímačoch dronov lepšie voliť čo najnižšiu hodnotu ISO, pokiaľ možno 100 alebo 200. Zakaždým toto pravidlo samozrejme zachovať nemožno a tmavšie scény si vyžiadajú ISO vyššiu.

Zábery z dronu – ISO a šum
S väčšou hodnotou ISO narastá aj šum. Snímače dronov sú v tomto ohľade pomerne náchylné.

Farebnosť scény je možné vyzdvihnúť polarizačným čiže CPL filtrom. Vďaka nemu budú farby sýtejšie, plnšie a lepšie vykreslené. Zamedzí aj odleskom a výrazne pomôže napríklad s vykreslením oblohy. Pri jeho použití je však dôležité nestavať záber rovnobežne so slnečným svitom a kvôli chýbajúcim odleskom môže utrpieť aj plastickosť záberu.

Ďalšou pomôckou môžu byť takzvané ND filtre. Obmedzujú prísun svetla do kamery dronu a bránia preexponovaniu snímky – jeho prepáleniu. ND filtre bývajú označené číslami. Vyššie číslo prepúšťa menej svetla a hodí sa na svetlejšie, pri najvyšších číslach až presvietené scény. Pritom majú vplyv na expozičnú dobu – predlžujú ju a dovoľujú s ňou experimentovať. Nie je však radno zbytočne experimentovať. Dron je vo vetre nestabilný, čo dlhým expozíciám príliš nepraje.

Zábery z dronu a ich kompozície

Než natáčanie dronom je podľa mnohých autorov paradoxne ťažšie fotenie dronom. Zaujať statickou snímkou totiž nie je tak jednoduché ako atraktívnejším pohybom kamery. Ako sa teda vyvarovať všedných a nepríliš pútavých záberov?

Ako fotiť a natáčať dronom – kompozícia
Aj pri fotení a natáčaní dronom je dôležité zábery starostlivo komponovať.

Samotný nadhľad pri fotografiách z dronu často nestačí. Minimálne časom omrzí a nie je tým najzaujímavejším, čo fotenie dronom dovoľuje. Základom je preto kvalitná kompozícia. Keď to rozhranie umožňuje, využite vodiacu mriežku, ktorá záber rozdelí na časti a pomôže objekty či výrazné línie správne umiestniť do esteticky najvhodnejších oblastí náhľadu.  

Aby ste mohli správne komponovať, musíte dron vedieť ovládať. S tým vám pomôže článok, ktorý čoskoro prinesieme na titulnú stránku Alza.sk a AlzaMagazínu.

Aj relatívne všedné miesto dron zachytí pútavo a premení ho v estetický, efektný záber. Na zaujímavosti dodá symetria, obľúbené sú najrôznejšie kontrasty a prechody, viditeľné len z výšky a s patričným odstupom. V prírode aj výstavbou poznačenom prostredí je možné hľadať vzory alebo využívať ciest, riek, pásov krajiny a ďalších zdanlivo nijako zvlášť pútavých prvkov ako línií, ktoré povedú zrak po snímke.

Ukážka záberov z dronov DJI.

Pri natáčaní dronom pomôže istá zdržanlivosť. Z pomalého, pokojného letu je plynulejší a príjemnejší záber, akčné zrýchlenie zvládne v prípade potreby postprodukcia. Z výšky z niekoľkých metrov môžete zachytiť efektnejšiu perspektívu než pri pokúšaní limitov dronu vysoko v oblakoch. Nečakane obľúbené je natáčanie dronom v prostej výške ľudských očí. Aj tak fádna záležitosť môže v kombinácii s letovými vlastnosťami dronu zaujať.

Postprodukcia fotografí a videí z dronu

Nutná, alebo minimálne veľmi žiaduca je postprodukcia – posledný krok k pôsobivým fotografiám a videám z dronu. K obom môžete využiť celý rad programov, od jednoduchších a zadarmo dostupných po profesionálne s veľmi pokročilými funkciami. Ani platený softvér pritom nemusí byť prílišnou investíciou, veľmi často existuje v lacnejších verziách pre menej náročných používateľov.

Medzi programami na úpravu fotiek sú stálicou produkty spoločnosti Adobe, ktoré môžu ťažiť aj z bohatej zásoby návodov a videonávodou. Potrebnú úpravu i následnú správu všetkých fotiek z dronu zvládne napríklad program Adobe Photoshop Lightroom 6.0.

Postprodukcia videa z dronu
Editácia videa vyzerá zložito, ale podľa mnohých návodov ju zvládne každý používateľ. Prostredie programu Pinnacle Studio 22 je prehľadné a intuitívne.

Programy na úpravu videí zastupuje pre zmenu Pinnacle Studio 22, dostupný v niekoľkých verziách, a obľúbený Adobe Premiere Elements 2019. Pohodlne sa pracuje aj s prehľadným softvérom VideoStudio 2018. Úprava videa z dronu, ale aj všeobecne, je pomerne náročná na výpočtový výkon i kapacitu disku. Na svižnú a pohodlnú prácu je teda dôležité mať dostatočne vybavený PC či notebook na strih videa.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Fotenie a natáčanie dronom je extrémne návykovou zábavou od začiatku až do konca procesu. K naozaj ukážkovým fotkám a videám síce vedie dlhá cesta plná experimentov, ale s dostatkom trpezlivosti budú vaše zábery z dronu bezchybné.

Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií