Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Aktuálna rýchlosť doručenia Alza predajne Alzaboxy AlzaExpress Najvýhodnejšie dodanie Partnerské odber. miesta Slovenská pošta
dnes alebo zajtra dnes alebo zajtra 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni
Predĺžili sme pre vás otváraciu dobu našich predajní, aby ste mohli tento rok nakúpiť darčeky v pokoji a bez stresu.

Všechny dárky Výměna nevhodného dárku

Intel Optane H10 512GB (RECENZIA A TESTY)

Zľavové tornádo práve zľavnilo tisíce produktov vo všetkých kategóriách. Poponáhľajte sa!
Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Výber SSD disku je pomerne jednoduchá vec. Musíte ale vedieť, na čom záleží a na čom nie. A to je práve to. Drvivá väčšina špecifikácií a marketingových materiálov sa zámerne zmieňuje o sekvenčných rýchlostiach a IOPS, na ktorých viac-menej nezáleží. Prečo? Pretože radi počujeme veľké čísla. A medzitým, čo sa necháme balamutiť, sa na trh v tichosti vkradol Intel so svojím SSD diskom Optane H10. Na prvý pohľad nezaujímavý a ničím nevýrazný. A navyše je to hybrid. Neuveriteľné prekvapenie ale príde vo chvíli, keď spustíte testy čítania malých súborov. Neuveriteľné je slabé slovo, neveríte?

i

Dostupnosť Intel Optane H10
Intel Optane H10 už čoskoro nájdete vo vybraných zostavách Alza PC. Samostatný predaj v retailovom balení potom odhadujeme až na rok 2020.

Intel Optane Memory H10 – OBSAH RECENZIE

 1. Intel Optane H10 – SSD, ktoré sa na nič nehrá
 2. Recenzia Intel Optane H10: Aké SSD disky sme porovnávali?
 3. Recenzia Intel Optane H10: testovacia metodika SSD diskov
 4. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: sekvenčné rýchlosti (nedôležité)
 5. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q32T1): malé súbory na viacerých frontoch (menej dôležité)
 6. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q8T8): malé súbory na ôsmich frontoch (dôležité)
 7. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q1T1): malé súbory na prvom fronte (najdôležitejšia)
 8. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD16): malé súbory na šestnástich frontoch (menej dôležité)
 9. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD4): malé súbory na štyroch frontoch (veľmi dôležité)
 10. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD1): malé súbory na prvom fronte (najdôležitejšia)
 11. Intel Optane H10 V IO Meter: priemerná a maximálna prístupová doba (QD1)
 12. Záver recenzie - hodnotenie Intel Optane H10 512GB

Intel Optane H10 – SSD, ktoré sa na nič nehrá

Keď vyberáme komponenty, ako prvá nás zaujíma spravidla výkon. Akú grafickú kartu kúpiť? No predsa tú, ktorá dá viac FPS. Aký procesor? Ten s vyššími taktami a viac jadrami! Aké operačné pamäte? Predsa tie s väčšou kapacitou a vyššou frekvenciou. Aký SSD disk? Ten s vyššími rýchlosťami. Vyššími rýchlosťami? Rýchlosťami čoho? Čítania, alebo zápisu? Akých veľkostí súborov a na akých frontoch? Poväčšine nám stačí pustiť benchmark a máme jasno. V prípade SSD diskov to ale také jednoznačné nie je. A ak na niečom naozaj záleží, je to čítanie malých súborov na nízkych frontoch, pretože to je práve to, čo s počítačom robíme najčastejšie.

Recenzia Intel Optane H10: Aké SSD disky sme porovnávali?

Porovnávaná oblasť Intel Optane H10 Intel 660p XPG GAMMIX S11 Pro Samsung 970 EVO PLUS
 Testovaná kapacita 512 GB 512 GB 512 GB 500 GB
Sekvenčné čítanie 2 300 MB/s 1 500 MB/s 3 500 MB/s 3 500 MB/s
Sekvenčný zápis 1 300 MB/s 1 000 MB/s 3 000 MB/s 3 200 MB/s
Náhodné čítanie až 320 000 IOPS až 90 000 IOPS až 390 000 IOPS až 480 000 IOPS
Náhodný zápis až 250 000 IOPS až 220 000 IOPS až 380 000 IOPS až 550 000 IOPS
Spotreba 5,8 W 0,1 W ? W 5,8 W
Maximálne zapísané dáta 150 TB 100 TB 320 TB 300 TB
Rozhranie M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4
Typ bunky QLC+3D XPOINT QLC TLC TLC
Cena  ? € 82,90 € 87,90 € 131,90 €

Ceny sú platné k 19. 7. 2019

Recenzia Intel Optane H10: testovacia metodika SSD diskov

Na porovnaní bežných M.2 NVMe SSD diskov s rovnakou veľkosťou nie je nič zložité. Dôležité ale je, aké výsledky zverejňujete a ako ich interpretujete. Vyznenie celkovej recenzie a testov potom záleží na tom, akým výsledkom dáte dôležitosť, na ktoré testy upozorníte, že dôležité nie sú, a to obzvlášť, keď bývajú najčastejšie podávané ako zásadné, a ktoré výsledky a hodnoty sú naopak najdôležitejšie a prečo.

i Čítanie vs. zápis, alebo čo je dôležitejšie?

Čítanie súborov, teda rýchlosť čítania, je pre výber SSD disku vždy dôležitejšie. Dáta čítame opakovane, ale zápis spravidla veľmi často neopakujeme. Dobrým príkladom sú počítačové hry. Akonáhle hru nainštalujeme a hráme ju, SSD disk väčšinou iba číta, ale zápis už prebieha minimálne.

Všetky testované disky boli 3× po sebe merané pri 75 % zaplnení na dosiahnutie reálneho scenára bežného používateľa. V dnešnej recenzii si ukážeme, ako vyniká Intel Optane H10 oproti konkurencii v tzv. Low Que Depths, teda pri odbavovaní jednej jedinej úlohy vo fronte, alebo ako efektívne dokážu porovnávané SSD disky byť pri minimálnej záťaži.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (SEQ Q32T1): sekvenčné rýchlosti

Keď vyberáte SSD disk, s najväčšou pravdepodobnosťou sa na prvý pokus stretnete s rýchlosťami sekvenčného čítania a zápisu. Tieto hodnoty sú to najmenej dôležité, čo o disku pri výbere potrebujete vedieť, a slúžia hlavne ako wow efekt a marketingový nástroj. No hneď na začiatku im venujeme malú pozornosť, aby sa nepovedalo, a už sa k nim nebudeme vracať.

Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark
Ak by sme vyberali SSD z porovnávaných diskov podľa sekvenčných hodnôt (ako väčšina používateľov), pravdepodobne by sme vymenili hlavné výhody Intel Optane H10 za marketingovo zvučné čísla, ktorá pre nás nie sú podstatné.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé súbory na viacerých frontoch

Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark
Výkon čítania malých súborov je všeobecne zásadné, ale záleží na koľkých Que Depths frontoch bol výsledok testovaný.

Zjednodušene povedané, na čím viac QD frontoch SSD disk pracuje, tým má šancu dosiahnuť lepšie čísla čo sa týka rýchlostí, ale o to menej relevantné čísla vykazuje, keďže bežný scenár využitia sa pohybuje medzi 1 – 16 QD frontami.

i Aký typ úloh je v prípade výberu SSD disku najpodstatnejší?

Najnáročnejší a zároveň najčastejší vykonávaný typ úloh, ktoré SSD disku zadávame, je čítanie malých súborov na nízkych frontoch. Čím menšie súbory na čím nižších frontoch, tým dosahujú SSD disky menšie rýchlosti. Práve týmto výsledkom dávajte pri výbere SSD disku najväčšiu pozornosť.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé súbory na ôsmich frontoch

Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark
Testovanie na ôsmich QD frontoch sa nachádzajú niekde uprostred bežného scenára, a preto sú na rozdiel od vyššie ukázaných testov rýchlosti už podstatné.

Rýchlosti čítania na ôsmich frontoch sa už dajú považovať za jedny z tých, ktoré je potrebné brať do úvahy pri výbere SSD disku.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé súbory na prvom fronte

Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenzia; Crystal Disk Mark
Výsledky rýchlostí čítania malých súborov na prvom QD fronte sú vôbec tie najdôležitejšie. Ide o efektivitu čítania najnáročnejšieho typu súborov pri minimálnom vyťažení SSD disku.

Čítanie na prvom fronte býva vždy čo sa týka výsledkov rýchlostí najpomalšie, pretože SSD disk nemá možnosť využiť svoj plný potenciál. Zároveň je ale čítanie na prvom fronte tým najdôležitejším, pretože si aplikácia radí do prvej fronty tie najdôležitejšie dáta a tiež sú ako prvé v rade vybavujú. Záleží ale vždy na tom, ako je aplikácia naprogramovaná, a preto sú v dvoch rozdielnych benchmarkoch rôzne výsledky aj napriek na prvý pohľad rovnakým druhom testov.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé súbory na šestnástich frontoch

Intel Optane H10; recenzia; Anvil Intel Optane H10; recenzia; Anvil
Výsledky rýchlostí čítania malých súborov na prvých šestnástich QD frontoch sú najbežnejším scenárom využitia čo sa týka maximálnej hĺbky QD front.

Ak by sme uvažovali, aká maximálna hĺbka front je využívaná najviac (nie najčastejšie), ide práve o QD16 testy čítania malých súborov, ktoré nás budú pri výbere SSD disku zaujímať.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé súbory na štyroch frontoch

Intel Optane H10; recenzia; Anvil Intel Optane H10; recenzia; Anvil
Čítanie malých 4K súborov na prvých štyroch (QD4) frontoch sa dá považovať za vôbec najdôležitejšie výsledky, pretože ide o najčastejší scenár, s ktorým sa SSD disk stretáva.

Už predchádzajúci test napovedá, že SSD disk Intel Optane H10 bol navrhnutý tak, aby totálne drvil konkurenciu v úlohách, ktoré sú najdôležitejšie, a to aj za cenu, že prehrá tam, kam sa pozerá väčšina.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé súbory na prvom fronte

Intel Optane H10; recenzia; Anvil Intel Optane H10; recenzia; Anvil
Čítanie malých 4K súborov na prvom fronte (QD1) je tou najnáročnejšou úlohou, s ktorou sa SSD môže stretnúť. Rýchlosti Intel Optane H10 sú úplne ohromujúce.

A posledný test len potvrdzuje, že Intel Optane H10 sa naozaj na nič nehrá a vie, kde má zamakať najviac. V najnáročnejšom teste za sebou necháva obľúbenú a snáď najpredávanejšiu konkurencii Samsung 970 EVO PLUS o neuveriteľných 350 %.

Intel Optane H10 V IO Meter: priemerná a maximálna prístupová doba

Intel Optane H10; recenzia; IO Meter Intel Optane H10; recenzia; IO Meter
Prístupová doba je zásadným faktorom pri SSD diskoch. Ako rýchlo sa testované disky dostanú k potrebným dátam v prvom QD1 fronte?

Záver recenzie - ako hodnotíme Intel Optane H10 512GB?

Pri testovaní Intel Optane H10 som si vybavil konverzáciu so známym, ktorý vykonáva veľmi špecifickú činnosť priamo pre Intel. Hovoril mi, že Optane bude gamechanger, do ktorého Intel vkladá nielen veľké nádeje, ale aj veľa prostriedkov. Vraj si matne vybavoval chvíle, kedy členovia tímu, ktorý na Optane pracoval, mali ešte nejaké zvyšky vlasov. Po čase vyšiel prvý Intel Optane Memory, samostatný urýchľovač pevných a iba systémových diskov. Urýchlenie HDD diskov fungovalo, napriek tomu sa žiadny wow efekt nekonal. Súčasne Intel vydal aj rad Optane 900p, ktorý nedávno nahradila vylepšený rad 905p. V oboch prípadoch sa wow efekt dostavil, ale dotkol sa iba tých, ktorí buď neriešia cenu, alebo sa im disk bez problému zaplatí prácou, na ktorú disk využívajú.

Výrazná zmena pre väčšinu používateľov prichádza s Intel Optane H10, hybridnou kombináciou low-endových QLC chipov v spolupráci s absolútnou špičkou na poli pamäťových chipov 3DXPoint. Môj osobný názor je, že hoci je Intel Optane H10 na prvý pohľad skromným SSD diskom, ktorému sa pravdepodobne zo začiatku veľkej pozornosti dostávať nebude, získa tento kus hardvéru skôr alebo neskôr svoju pevnú pozíciu a stane sa najčastejšie odporúčaným SSD diskom pri výbere komponentov.

i Mohlo by vás zaujímať

Intel Optane H10 má aktuálne jedinú chybu na kráse. Nemožno ho totiž bežne kúpiť ako bežné retailové balenie a Intel sa rozhodol ísť najprv cestou integrácie do notebookov a počítačových zostáv. Toto SSD u nás zatiaľ samostatne nekúpite, ale už čoskoro ho nájdete ako súčasť našich Alza PC zostáv. Na retailovú box verziu sa môžeme tešiť niekedy v priebehu budúceho roka.

Intel opýtanie H10 512GB

Intel Optane H10 512GB

Intel Optane SSD

Intel Optane H10 512GB ponúka úplne nekompromisný výkon v tých najdôležitejších a najnáročnejších úlohách, v ktorých aktuálne na poli bežných M.2 NVMe SSD diskov nemá žiadnu konkurenciu. Vzhľadom na použité QLC chipy podáva disk neuveriteľné výsledky, a hoci nie je cena ešte známa, dá sa očakávať veľmi prívetivá. Nezostáva mi iná možnosť ako Intel Optane H10 udeliť zlatého Alzáka.

Klady

 • Skvelá prístupová doba
 • Bezkonkurenčný výkon pri práci s malými súbormi
 • Bezkonkurenčný výkon v tých najnáročnejších úlohách
 • Bezkonkurenčný výkon v nízkych Que Depths frontoch

Zápory

 • Dočasná nedostupnosť retailového balenia

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker, ťažiar, nadšenec do blockchainu, kryptomien a decentralizácie. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, prednášam o miningu a aktívne sa snažím zúčastňovať všetkých inovácií v digitálnom svete.

Intel Optane Memory 32 GB M.2 80 mm - SSD disk
Viac ako98%spoľahlivosť
-22%
Intel Optane Memory 32 GB M.2 80 mm
SSD disk – rozhranie M.2, PCIe NVMe 3.0 ×2, čítanie až 1350MB/s, zápis až 290MB/s, 22×80mm, kompatibilný s čipsetmi B250/B360/H270/H370/Z270/Z370/Z390/X299 + Kaby Lake Core CPU 7. generácie a vyššie

-22% 49,90 €
38,90 € bez DPH 32,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: NR111t7e2
Intel Optane Memory 32GB M.2 80MM - SSD disk
-18%
Intel Optane Memory 32GB M.2 80MM
SSD disk rozhranie M.2, PCIe NVMe 3.0 x2, čítanie až 1350MB/s, zápis až 290MB/s, 22x80mm, kompatibilný s čipsetmi B250/H270/Z270 + Kaby Lake Core CPU 7. generácie

-18% 49,90 €
40,90 € bez DPH 34,08 €
Kúpiť
Na sklade 3 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: NR111t7e
Intel SSD Optane 905P 960 GB PCIe
SSD disk – rozhranie NVMe, PCIe 3.0 x4, 3D Xpoint, čítanie až 2600MB/s, zápis až 2200MB/s

1 205,90 € bez DPH 1 004,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade 2 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: NR111o7e7b
Intel SSD Optane 905P 380GB M.2
SSD disk – rozhranie NVMe, PCIe 3.0 ×4, M.2 22110, 3D Xpoint, čítanie až 2600MB/s, zápis až 2200MB/s, 22×110mm, 6.93PBW

538,90 € bez DPH 449,08 €
Kúpiť
Na ceste 2 ks
Očakávame 23.12.2019
Objednávací kód: NR111o7e7a2
Intel Optane Memory M10 32 GB M.2 80MM
SSD disk – rozhranie M.2, PCIe NVMe 3.0 x2, čítanie až -MB/s, zápis až -MB/s, 22×80mm, kompatibilný s čipsetmi B250/H270/Z270/Z370 + Kaby Lake Core CPU 7. generácie a vyššie, určené pre notebooky

82,90 € bez DPH 69,08 €
Info
Nie je dostupné
Objednávací kód: NR111r5b
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi