Zobraziť katalóg
Intel Rocket Lake

Intel Rocket Lake (RECENZIA)

Recenzia

Aktualizované

Mesiac marec bol sprevádzaný snáď tým najprapodivnejším launchom nových procesorov za poslednú veľmi dlhú dobu. A predsa sme sa po rokoch dočkali inovácie. Nové procesory 11. generácie Intel Rocket Lake ukončujú éru nekonečného refreshovania Skylake mikroarchitektúry a prináša novú μArch Cypress Cove. Bude to ale na poslednú generáciu Ryzen 5000 stačiť? Nielen to sa dočítate v dnešnej recenzii.

Intel Rocket Lake (RECENZIA) – OBSAH

 1. Špecifikácie, cena a porovnanie Intel Rocket Lake s konkurenciou
 2. Intel Rocket Lake a Intel Chipset 500
 3. AORUS Z590 MASTER
 4. ASUS Z590 MAXIMUS XIII HERO
 5. Metodika testu: Intel Rocket Lake
 6. 2D TESTY: Intel Rocket Lake vs. konkurencia
 7. RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark – Intel Rocket Lake
 8. WEB A JavaScripts: Jetstream 2.0 a Speedometer 2 a Intel Rocket Lake
 9. Práca so súbormi: WinRAR a 7zip a (de)komprimovanie súborov – Intel Rocket Lake
 10. SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Rocket Lake
 11. FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Intel Rocket Lake
 12. Herné testy – metodika
 13. eSport – PUBG, CS: GO, a Starcraft II
 14. Cyberpunk 2077, Kingdom Come: Deliverance, Far Cry: New Dawn a Control
 15. Prevádzkové vlastnosti Intel Rocket Lake
 16. Záver recenzie a hodnotenie Intel Rocket Lake
i

Intel Rocket Lake a kompatibilita so staršími doskami

S novými procesormi Intel Rocket Lake prichádza aj nový čipset radu Intel 500. Spätne kompatibilná s 11. generáciou procesorov je aj väčšina základných dosiek s čipsetom radu Intel 400.

Špecifikácie, cena a porovnanie Intel Rocket Lake s konkurenciou

V nasledujúcej tabuľke si porovnáme Intel Rocket Lake s konkurenciou.

Model Intel Core i5-11600K AMD Ryzen 5 5600X Intel Core i7-11700K AMD Ryzen 7 5800X AMD Ryzen 9 5900X Intel Core i9-11900K
Počet jadier/vlákien 6/12 6/12 8/16 8/16 12/24 8/16
Základná frekvencia 3,9 GHz 3,7 GHz 3,6 GHz 3,8 GHz 3,7 GHz 3,5 GHz
Boost frekvencia 4,9 GHz 4,6 GHz 5,0 GHz 4,7 GHz 4,8 GHz 5,3 GHz
L3 Cache 12 MB 32 MB 16 MB 32 MB 64 MB 16 MB
Odomknutý násobič
TDP 125 W 65 W 125 W 105 W 105 W 125 W
Box chladič Wraith Stealth
RAM kanály 2 2 2 2 2 2
Cena 286,90 € 328,90 € 454,90 € 464,90 € 611,90 € 649,90 €

*Ceny platné k 11. 4. 2021

Naša tabuľka nie je nafukovacia, a preto v nej nájdete porovnanie iba posledného radu procesorov ako od Intelu, tak od AMD. Avšak v dnešnej recenzii uvidíte čerstvo namerané výsledky niekoľkých starších procesorov od oboch výrobcov, ktoré budú ešte nejakú dobu na kúpu.

Ako vždy porovnávame primárne podľa ceny. Najnovšie procesory Intel Rocket Lake 11. generácie sú cenovo aj parametrami dobre porovnateľné s konkurenciou až na výnimku, ktorú tvorí vlajková loď Intel i9-11900K. Za tento procesor si Intel nechá zaplatiť necelých 650 €, pričom ponúka iba 8 jadier a 16 pracovných vlákien. Oproti tomu, konkurenčný AMD Ryzen 9 5900X stojí o približne 40 € menej a ponúkne 12 jadier a 24 pracovných vlákien.

Intel Rocket Lake a Intel Chipset 500

Nové procesory Intel Rocket Lake sú prvou poriadnu zmenou na poli mikroarchitektúry za posledných niekoľko rokov. Po minulom refreshi Skylake architektúry (Comet) tu máme Cypress mikroarchitektúru. Aj napriek tomu nejde o úplnú novinku, keďže ide o tzv. spätné porty 10 nm Ice Lake procesorov so Sunny Cove jadrami prerobenými na existujúci a dlhé roky pretrvávajúci 14 nm výrobný proces. Na naozaj nový výrobný proces si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať do launchu Alder Lake procesorov.

Intel Rocket Lake

Čo prináša nová Rocket Lake platforma?

Čo sa týka integrovaného grafického čipu (iGP), Intel backportol svoje Intel Xe chipy z 10 nm Tiger Lake mikroarchitektúry a opäť ich prerobil na 14 nm výrobnom procese pod názvom Intel Xe-LP, s označením Intel UHD 750. Tou najzaujímavejšou zmenou je rozhodnutie Intelu čo sa maximálneho počtu jadier týka. Intel Rocket Lake končí na 8 jadrách a 16 pracovných vláknach a v rovnakom duchu by mal pokračovať aj spomínaný nástupca Intel Alder Lake s rovnakým maximálnym počtom veľkých jadier.

Nová Intel Rocket Lake platforma navyše prináša PCIe 4.0 s 20 PCIe linkami, nový pamäťový radič, výkonnejšiu iGP a hardvérovú podporu nastupujúceho videokodeku AV1. Čo sa výkonu týka, Intel sľubuje dvojciferné navýšenie IPC výkonu (počet inštrukcií za cyklus).

Intel Rocket Lake

Intel 500 Chipset podrobne.

Ďalší čipset a s ním aj nové základné dosky. Tou však najzaujímavejšou zmenou je odomknuté taktovanie pamätí na cenovo dostupnejších základných doskách s čipsetmi H570 a B560. Ide o veľmi príjemnú správu, pretože odpadá dlhoročný a z pohľadu používateľa absurdný blok čo sa týka využitia maximálneho výkonu v prípade lacnejších non-K procesorov. Tým pádom dostávajú budgetové zostavy, založené napr. na procesore Intel i5-11400F, úplne iný rozmer.

i

Aké operačné pamäte pre Intel Rocket Lake?

Ryzenom piatej generácie svedčia výkonné a hlavne skvele odladené operačné pamäte. Tou najlepšou voľbou sú dualrankové pamäťové kity, ktoré zvládnu veľmi utiahnuté časovanie (CL16) na frekvencii 3 733 MHz. Ideálne si je preto zaobstarať kit okolo 4 000 MHz a rýchlejšie s časovaním CL16 – CL19, ktoré nájdete tu.

A ak chcete dobrý tip, skúste napríklad také G. SKILL F4-4000C16D-32GTZR, ktoré poslúžili v dnešnej recenzii a s ktorými rozhodne neurobíte chybu.

Poslednou vychytávkou, ktorá (ne)stojí za zmienku, je tzv. Adaptive Boost Technology, skrátene ABT. Ide v podstate o ďalšie „Turbo“, tentoraz už štvrté v poradí. ABT slúži na vyžmýkanie poslednej kvapky výkonu z procesora, ak je na to priestor. Ak aplikácia využíva 3 jadrá a viac, pokúsi sa ABT navýšiť frekvenciu až na 5,3 GHz, nehľadiac na PL2 limit, ktorý je 250W a dlhý 52 sekúnd.

Intel Rocket Lake

Intel Adaptive Boost Technology.

Celá vec okolo ABT pôsobí trochu komickým dojmom. A inak to nie je ani v praxi. Prvý redflag je posunutie teplôt Turbo Boost na 100 °C. Druhým je pridanie ABT nad TVB. TVB umožňuje v singlethread workloade procesoru navýšiť frekvenciu o 100 MHz v prípade, že sa teploty jadier udržia do 70 °C. Okrem toho, že je v praxi spínanie TVB skôr exotickou záležitosťou, sú úsmevné ambície ABT v multithread workloade až na 5,3 GHz.

Frekvencia spínania TVB indikuje priestor procesora čo sa týka vzťahu napätia, teploty a frekvencie. A ten je takmer nulový. Ak nie je priestor pre TVB, len ťažko bude v praxi pre ABT. Aj napriek tomu sa Intel pokúsil vytvoriť 30 °C priestor nad TVB. Nebudem ďalej chodiť okolo horúcej kaše a prezradím, že prax ABT bola cca 3 sekundy od zapnutia benchmarku Cinebench R23 do modrej smrti spôsobenej prehriatím procesora. Na okamih som zazrel spotrebu CPU package 310 W a to bolo všetko. ABT je ale defaultne vypnuté, a tak si s ním ani nemusíte lámať hlavu.

Na druhú stranu musím priznať, že som dnešnú recenziu poňal o niečo skromnejšie než obvykle čo sa použitého chladiča procesora týka, ktorým je Noctua NH-U12A. Vzhľadom na osobné skúsenosti s týmto chladičom a cenám hardvéru za poslednú dobu mi prišlo zaujímavejšie použiť hi-endový, a podľa mňa najlepší, vzduchový chladič na trhu s cenovkou okolo 100 €. Noctua NH-U12A je výnimočná svojimi unikátnymi NF-A12x25-PWM ventilátormi. Vďaka inovatívnemu materiálu Sterrox poskytujú skvelý statický tlak pri minimálnej hlučnosti.

Nechcem ale ABT úplne zatracovať, a tak si dovolím menšiu špekuláciu. Osobne tipujem, že ABT nie je určené na normálnu prevádzku, ale na použitie Intel Cryo Cooling Technology, ktorá využíva TEC (Peltierov článok) na účely uchladenia enormného odpadového tepla cez 300 W. Nevýhodou TEC chladenia je enormná spotreba a obstarávacia cena. Vo februári som mal v ruke dva kusy MasterLiquid ML360 SUB-ZERO a po krátkom otestovaní s Intel i9-10850K som sa rozhodol chladiče vrátiť a recenziu radšej ani nepísať. Výsledok chladiaceho výkonu a celé vyhotovenie chladiča nedokážem opísať inak ako katastrofálne.

AORUS Z590 MASTER

Na dnešnú recenziu som mal k dispozícii dve hi-endové základné dosky s čipsetom Z590. Tou prvou je AORUS MASTER od Gigabyte, ktorá si zaslúži vlastnú kapitolu a menšie predstavenie.

Z590 AORUS MASTER
Základná špecifikácia AORUS Z590 MASTER

AORUS MASTER je druhá, najlepšie vybavená doska od Gigabyte zo série čipsetového radu Z590 pre 11. generáciu procesorov Intel Rocket Lake. Doska skvele poslúži aj tým najnáročnejším používateľom čo sa týka konektivity, napájania, ale aj chladenia.

Z590 AORUS MASTER
Napájanie dosky s celkovým výkonom 1620!

Napájacia kaskáda procesora je viac než pripravená na poriadne taktovanie aj toho najvýkonnejšieho modelu Intel i9-11900K. Napájanie kaskády je tvorené dvoma 8 EPS pinmi a samotná VRM je komponovaná z 9 zdvojených 90A MOSFETov.

Z590 AORUS MASTER
Vylepšený heatsink s uhlíkovou nanovrstvou.

Gigabyte sa pýši prvenstvom v aplikácii uhlíkovej nanovrstvy na robustne vyzerajúcom heatsinku, ktorý už na prvý pohľad vzbudzuje dojem spoľahlivého chladiča masívnej napájacej kaskády procesora.

Z590 AORUS MASTER
Nový Smart Fan 6 s množstvom funkcií.

Základné dosky Aorus mám v obľube najmä kvôli spoľahlivým a rozsiahlym možnostiam nastavenia ventilátorov. Nerád Inštalujem akýkoľvek proprietárny softvér, ktorý výrobcovia pribaľujú k základným doskám. Osobne tieto aplikácie považujem za bloatvér a zo skúseností nie sú veľmi spoľahlivé a hocikedy výrazne znižujú výkon celého PC. O to viac oceňujem fakt, že si čo sa týka nastavenia fanov vystačím s prostredím BIOSu.

Z590 AORUS MASTER
Ladenie airflow bude s Z590 AORUS MASTER zábava.

AORUS Z590 MASTER je skvelá doska, ktorá nemala najmenší problém ani s pokročilejším ladením subtimingov operačných pamätí. Jediná chyba na kráse – nedal sa s ňou otestovať default čiže výrobné špecifikácie procesorov Intel Rocket Lake. Intel totiž defaultné špecifikácie nediktuje, ale len odporúča, a tiež si ako default môže každý výrobca základných dosiek v podstate nastaviť, čo uzná za vhodné.

Galéria

A ešte pár fotiek AORUS Z590 MASTER v celej jej kráse. Doska je to naozaj krásna, masívne a pôsobí dojmom poriadneho kusu železa.

Z590 AORUS MASTER Z590 AORUS MASTER
Predná a zadná strana AORUS Z590 MASTER.

Heatsink napájacej kaskády je nepochybne tou najpôsobivejšou časťou celej dosky. Tak trochu pripomína dávne časy, keď heatsinky neboli jednoliaty kus kovu, ale mali poriadne rebrovanie.

Z590 AORUS MASTER Z590 AORUS MASTER Z590 AORUS MASTER
Základná doska v celej svojej kráse, oblasť DIMM slotov a pätice.

V balení dosky toho síce veľa nenájdete, no na doske je konektorov viac, než pravdepodobne využijete. AORUS Z590 MASTER je jednoducho po všetkých stránkach poriadne vybavená.

Z590 AORUS MASTER Z590 AORUS MASTER Z590 AORUS MASTER
Detaily dosky a zadnej IO oblasti s konektormi.

Ak sa rozhodnete na stavbu poriadneho herného dela založeného na 11. generácii Intel Rocket Lake, ponúka sa AORUS Z590 MASTER ako výborná voľba.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO

Druhou základnou doskou, ktorú som mal na testy Intel Rocket Lake k dispozícii, bola 13. generácia ASUS MAXIMUS HERO. Ide o nabitý, výborne vybavený a dizajnovo krásny kus hardvéru.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Základné špecifikácie ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO.

Obrázok hovorí za všetko. Wi-Fi 6, 2× 2,5 GB Ethernet port, 2× Thunderbolt 4, 6× USB 3.2 Gen 2 a poriadna onboard zvuková karta pre maximálny pôžitok z hry.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Základné špecifikácie ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO druhýkrát.

DIMM sloty sľubujú až 5 333 MHz po pretaktovaní, čo je samozrejme možné len s Gear 2. S Gear 1 bolo maximum 3 733 MHz. ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO je vybavená 4 M.2 slotmi. PCIe 4.0 slot je opatrený poriadnym heatsinkom, pretože Gen 4 SSD disky už celkom kúria.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Rozdiely medzi predchádzajúcou a terajšou generáciou MAXIMUS HERO dosky.

Čo sa týka rozdielov, oproti predchádzajúcej generácii Hero dosky s čipsetom Z490, stojí za zmienku o 30 A výkonnejšie, plnohodnotné (nezdvojené) MOSFETy napájacej kaskády so 14 + 2-fázami s celkovým výkonom 1 440 A. Samozrejmosťou je PCIe 4.0 x16 slot pre GPU a mnohých poteší už spomínaný Thunderbolt 4, ktorý sa skôr vyskytuje v prípade modelov základných dosiek určených na profesionálne účely.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Chladenie napájacej kaskády, M.2 diskov a čipset.

Chladenie pôsobí naozaj spoľahlivým dojmom a k dokonalosti už snáď len chýba vymeniť hliník za meď, ako je tomu v prípade základných dosiek EVGA Dark.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Možnosti chladenia s ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO.

13. generácia Hero dosky od ASUS ROG je excelentne vybavená možnosťami čo sa chladenia týka aj pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí majú v pláne poriadny vodný custom okruh. Jedinou nevýhodou pre maximálne využitie možností dosky, čo sa týka chladenia, je potreba AI Suite, proprietárneho softvéru, o ktorom je známe, že znižuje celkový výkon počítača.

ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO ASUS ROG Z590 MAXIMUS XIII HERO
Pridaná hodnota ASUS ROG.

Veľmi milo ma prekvapila prítomnosť aplikácie MEMTEST86 priamo v BIOSe. Hoci stabilitu pamätí radšej testujem v Karhu Memtest a AIDA64, Memtest86 ušetrí veľa času pri odhalení počiatočnej nestability. Spomínaná AIDA64 v profesionálnej edícii je k ROG doskám zadarmo, a to na celý jeden rok. A v neposlednom rade ma veľmi prekvapil multifunkčný držiak GPU, ktorý zabezpečuje, že karta nebude ohýbať PCIe x16 slot a bude pekne v rovine.

ASUS ROG dosky majú v BIOSe možnosť presadzovania všetkých limitov procesora, vďaka čomu sa skvele a spoľahlivo testujú procesory na výrobnom, odporúčanom nastavení od Intelu. Všetky tri procesory 11. generácie Intel Rocket Lake som teda testoval ako na defaulte, tak po maximálnom pretaktovaní na tejto základnej doske. Za celú dobu som nenarazil na jediný problém a doska fungovala spoľahlivo tak, ako som očakával.

Metodika testu: Intel Rocket Lake

Tentokrát som si celkom mákol a spolu s trojicou procesorov 11. generácie Intel Rocket Lake premeral ďalších 11 procesorov, ktoré budú ešte nejakú dobu dostupné a nad ktorými stojí za to pri kúpe uvažovať. Došlo teda ku kompletnému premeraniu AMD Ryzen 5000, Ryzenu 7 3700X a 5 3600X. Zo strany staršej generácie Intel procesorov som do porovnávania pridal i9-10850K, i7-10700KF, i5-10600KF, i5-10400F a i9-9700KF.

Intel Rocket Lake

Noctua NH-U12A a teplovodivá pasta Noctua NT-H2.

Všetkých 14 procesorov bolo testovaných s najlepším vzduchovým chladičom na trhu Noctua NH-U12A s teplovodivú pastou Noctua NT-H2. Síce som mal možnosť použiť drahé AiO chladenie typu Corsair H150 PRO, alebo dokonca monštruózny custom loop s radiátorom Watercool MORA 3 480, ale tentoraz mi vzhľadom na širšiu škálu testovaných procesorov prišlo zaujímavejšie použiť chladič s obstarávacou cenou cca 100 €, ktorý je vďaka unikátnym ventilátorom takmer bezhlučný aj na 1 000 otáčkach. Ventilátory od Noctua svojho majiteľa pravdepodobne prežijú a oproti iným ventilátorom nestrácajú v čase statický tlak. Navyše tu nie je žiadne čerpadlo, ktoré skôr alebo neskôr vypovedá svoju službu.

i

Informácie k aktuálnosti výsledkov, alebo čo sa väčšinou nedozviete

Väčšina výsledkov skoršieho hardvéru, ktoré na internete nájdete v porovnaní s novým recenzovaným hardvérom, je staršieho dáta. Je veľmi náročné vždy pretestovávať skôr nameraný hardvér kvôli prípadným rozdielom vo výkone, ktoré môžu zapríčiniť ovládače, aktualizácie OS, novšie verzie prehliadačov, benchmarkov a bezpečnostných záplat.

Aj napriek tomu, pri každej novej recenzii prípadný starší hardvér premeriavame. Mínusom je potom zvyčajne menšia škála staršieho otestovaného hardvéru, ktorý sa už aj tak väčšinou nedá kúpiť.

Vždy testujeme dvojité nastavenie v prípade každého modelu procesora. Je to už tak trochu náš štandard. Otestovanie procesora len na defaulte je len polovica informácií, ktoré by vás mali zaujímať. Overclocking je totiž spôsob, ako vyžmýkať zo svojho hardvéru extra výkon navyše. A preto ma osobne vždy zaujíma, aké sú možnosti a výkon po pretaktovaní. Úprimne, výkon na defaulte ma naopak zaujíma len minimálne. Nemám rád zlý pomer cena/výkon a nevyužitý potenciál, pokiaľ sa s tým dá niečo robiť. Druhou časťou testov je teda vždy výkon po maximálnom možnom (ale na normálnu prevádzku rozumnom) odladení pomocou overclockingu na normálnu bežnú 24/7/365 prevádzku.

Všetky procesory v tomto teste boli otestované najskôr na defaulte podľa výrobných špecifikácií a neskôr po maximálnom rozumnom pretaktovaní na bežnú, dlhodobú prevádzku vrátane odladených operačných pamätí čo sa týka frekvencie aj časovania. Samozrejmosťou bolo aj odladenie ventilátorov na vzduchovom chladiči Noctua NH-U12A tak, aby chladič svojím prejavom nerušil a bol až na výnimky sotva počuť.

Aj napriek tomu, že jednou z hlavných vychytávok nových Intel Rocket Lake procesorov je už vyššie popísané nové Turbo, čiže Adaptive Boost Technology, procesory som s touto funkciou netestoval. Automatika pri ABT nebola použiteľná a procesor mal stabilne v hernom prostredí 100 °C a po chvíli záťaže sa dostavila modrá smrť. Čo sa pretaktovania týka, našiel som teda rozumný sweetspot, resp. kombináciu frekvencie, napätia a teplôt na všetkých jadrách. Maximálna frekvencia RAM pri Gear 1 móde bola 3 733 MHz s časovaním CL 16-16-16-28-2T 280 tRFC. S rovnakým nastavením som testoval aj staršie Intel procesory, až na i7-11700K, ktorý mal očividne horší IMC (pamäťový radič) a ktorého maximum bolo 3 600 MHz pri Gear 1.

Ryzeny boli testované na defaulte a v OC s naladeným RAM na 3 733 MHz CL16 s adekvátne naladeným časovaním čo sa týka sekundárneho, terciárneho a misc. nastavenia pri pomere FLCK a MCLK 1 : 1, čo je nevyhnutné pre maximálny výkon procesora. Taktiež boli odomknuté limity za rámec špecifikácií AMD podľa limitov základnej dosky a PBO limit až +200 MHz. Podľa možností jednotlivých kusov procesorov som nastavil v Curve Optimizer negatívny offset až 15, aby mali procesory čo najväčší priestor čo do boostu a maximálnych frekvencií.

2D TESTY: Intel Rocket Lake vs. konkurencia

Recenzia Intel Rocket Lake: Skúšobná zostava

V akých aplikáciách Intel Rocket Lake testujeme?

 • RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark
 • WEB A JavaScripts: Jetstream 2.0 a Speedometer 2
 • Práca so súbormi: WinRAR a 7zip a (de)komprimovanie súborov
 • SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5
 • FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Time Spy Extreme Physics (AVX2)
 • GAMING eSport: PUBG, CS: GO a Starcraft II
 • GAMING: Control, Cyberpunk 2077, Kingdom Come: Deliverance, Far Cry: new Dawn

RENDERING: Cinebench R23, Corona a Blender Benchmark

Testy renderingu sú jedny z najzaujímavejších, pretože ide o najčastejšie usecase kreatívneho využitia procesora. Cinebench R20, Corona a Blender benchmarky testujú výkon v tých najpoužívanejších softvéroch na rendering.

Cinebench R23

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Tomb Raider

Tentokrát som testoval pomocou Cinebench R23. Rozdiel oproti poslednej verzii (R20) je ten, že benchmark defaultne testuje 10 prechodov celou scénou. Celý test je tak o poznanie relevantnejší, pretože trvá minimálne 10 minút, a môžu sa tak na celkovom skóre prejaviť prípadné limity prevádzkových vlastností. S Rocket Lake procesormi sa musíte rozhodnúť buď pre maximálny multi-thread výkon, alebo pre single-thread. Oba nedosiahnete. Je ale nutné uznať, že pri zapojení jedného jadra je výkon i9-11900K na defaulte veľmi slušný.

Corona Benchmark 1.3

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Tomb Raider

Corona benchmark testuje výkon v kreatívnych softvéroch, ako je Cinema 4D, 3ds Max a ďalšie. Meraný je multi-thread výkon renderovanej scény v čase a počte lúčov za sekundu. Ray tracing je jednou z najnáročnejších úloh vôbec a túto prácu čoraz viac preberajú grafické karty.

Blender Benchmark CLI 2.9

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X

Výkon v obľúbenom open source softvéri nazvanom Blender preverujeme v špecializovanom benchmarku, ktorý testuje výkon procesora v celkom dvoch náročných scénach. Hráči tento graf asi príliš neocenia, ale kreatívnym jedincom pracujúcim v Blenderi musia svietiť oči.

WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.0, Speedometer 2 a Intel Rocket Lake

Nasledujúce dva testy nemusia na prvý pohľad dávať zmysel. Ide o tzv. browser benchmarky, ktoré testujú úlohy vykonávané cez webový prehliadač. Pravdou je, že webové úlohy založené na JavaScripte patria k tým najčastejším úlohám, ktoré nášmu PC dávame.

Jetstream 2.0 a Speedometer 2

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Tomb Raider

Opäť je vidieť, že čo sa týka single-thread výkonu sa novým Rocket Lake procesorom naozaj darí. Intel i9-11900K dokonca prekonal hranicu 200 bodov v JetStreame, čo som doteraz so žiadnym procesorom nevidel.

Práca so súbormi: 7zip a (de)komprimovanie súborov – Intel Rocket Lake

Práca so súbormi je, či chcete alebo nie, ďalšia z najčastejších úloh, ktoré svojmu procesoru zadávate. Napríklad vždy, keď inštalujete nejaký softvér alebo hru, dochádza k dekompresii inštalačných súborov.

7zip a WinRAR – (de)komprimovanie súborov

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Tomb Raider

Možno si ako hráči hovoríte, že tak často so súbormi predsa nepracujete. Opak je pravdou a konkrétne na výkone v dekomprimovaní záleží. Keď hráme hry, býva veľké množstvo dát (textúry a ďalšie) dekomprimované, čo nám uberá výkon procesora, ktorý potrebujeme hlavne na kŕmenie výkonnej grafickej karty.

SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Rocket Lake

Geekbench 5 je jedným z najpoužívanejších testov, ktorý obsahuje širokú škálu scenárov a úloh. Testuje kompilovanie kódu v rôznych jazykoch, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho ďalšieho. Meriame výkon pri zapojení jedného a všetkých pracovných vlákien.

Geekbench 5

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Geekbench 5

Opäť sa potvrdzuje, že nárast single-thread výkonu v prípade nových Rocket Lake procesorov nie je zanedbateľný. Na pestrú škálu práce s počítačom nemusí ísť vôbec o zlú voľbu. Samozrejme, obstarávacia cena celej platformy do toho tak trochu hádže vidly.

FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Time Spy Physics Extreme – Intel Rocket Lake

Fyzikálny výpočet je niečo, o čom mnohokrát ani nemáme tušenie, že sa deje. Aj napriek tomu ide o neoddeliteľnú súčasť práce počítača, ak hráme hry. Time Spy Extreme Physics je test, ktorý dokáže separátne otestovať práve výkon v týchto úlohách.

Time Spy Extreme Physics

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; TimeSpy Physics

Úlohou procesora nie je len spracovávať statické snímky, ktoré grafická karta vykreslí. Dnešné hry, napríklad najrôznejšie simulátory, vyžadujú ohromné množstvo fyzikálnych výpočtov. Stále je tu vidieť, že sa Intelom v AVX workloade darí o niečo lepšie, čo je na druhej strane vykúpené veľmi vysokou spotrebou a nárokmi na chladenie.

Herné testy – metodika

Z minulých recenzií už máte prehľad, ako 3D testy prebiehajú. Súčasná situácia je asi taká, že aktuálne neexistuje procesor, ktorý by stopercentne nakŕmil tak silnú grafickú kartu, ako je RTX 3090 v 1 440p a 1 080p. A hocikde je to na pováženie aj s RTX 3080. Sú to jednoducho už 4K karty. Viete teda, že v čím väčšom rozlíšení hráte, tým menej snímok vaša grafická karta stihne pripraviť a tým menej ich musí procesor spracovať, hoci to nie je jeho jediná práca.

i Samozrejmosťou je potom čo najrelevantnejšia zostava hardvéru, teda hlavne rovnaká grafická karta s rovnakou verziou ovládačov a čisté operačné systémy s najnovším buildom a aktualizáciami.

Pre úplnosť zopakujem metodiku merania hier. Každá testovacia scéna je zámerne vybratá tak, aby bola čo najviac náročná na procesor. V PUBG je to rýchly prejazd mestom Los Leones v pickupe a v Kingdom Come: Deliverance klus na koni od západnej brány k východnej. V Cyberpunku 2077 meriame tiež rýchly prejazd mestom na motorke. CS: GO je kapitola sama o sebe, keďže viac FPS rovná sa lepšie. Nemenšou náložou je pre procesory aj Starcraft II s custom scénou, ktorá simuluje prvých 20 sekúnd 4v4 súboja. Vo Far Cry: New Dawn bol použitý vstavaný benchmark a v Control scéna, ktorá je neobvykle náročná na procesor.

Testovacie scény v hrách sú merané pomocou softvéru NVIDIA FrameView, ktorý loguje frametimes, teda medzičasy medzi vykreslením jednotlivých snímok, a súčasne sú nahrávané logy z MSI Afterburnu, ktoré obsahujú informácie o frekvenciách, vyťažení GPU a CPU, teplotách a ďalšie. Logy z NVIDIA FrameView sa následne synchronizujú podľa framerate s logami z MSI Afterburner a sú pripravené na snímkovú analýzu.

Aké hry sme testovali?

 • PlayerUnknown's Battleground
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Cyberpunk 2077
 • Starcraft II
 • Far Cry: New Dawn
 • Kingdom Come: Deliverance
 • Control

Intel Rocket Lake: eSport – PUBG, CS: GO, Rainbow Six: Siege a Starcraft II

Ako prvé sa pozrieme na výkon procesorov na poli eSportu. Tomu je oproti normálnemu hraniu blízke nastavenie všetkých detailov na najnižšie, čo znamená vyššiu snímkovú frekvenciu, a tým pádom väčší bottleneck na procesore. Práve tu a konkrétne v 1 080p rozlíšení sa poriadna sila nových Zen 3 CPU a rozdiely oproti konkurencii prejavia.

Výkon procesora Intel Rocket Lake v hre PUBG

PUBG je pretrvávajúcim hitom poslednej doby, ktorý sa od nuly dostal až na popredné miesta eSportu a do top priečok hrateľnosti na platforme Steam. Hra pochádza z vývojárskeho štúdia Blue Hole a beží na čoraz viac používanom Unreal Engine 4. Hra je meraná pomocou funkcie REPLAY na mape Miramar v meste Los Leones, ktoré sa ako lokácia zdá byť najnáročnejšie na CPU. Ide o 20 sekundový prejazd od východu na západ naprieč takmer celým mestom Los Leones po jednej z hlavných ciest.

Nastavenie hry PUBG na testovanie

PUBG; nastavenie videa

PUBG; nastavenie videa

PLAYERUNKNOWN's BATTLEGROUND

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; PUBG

Intel Rocket Lake tu po manuálnom pretaktovaní všetkých jadier príjemne prekvapil. PUBG je ale celkom pokazená hra a čo platí v aktuálnej verzii, nemusí platiť v budúcej. Avšak ak je PUBG vaša šálka kávy, nešliapnete vedľa ani s Intel Rocket Lake, ani s AMD Ryzen 5000.

Intel Rocket Lake v Counter Strike: Global Offensive

CS:GOCounter Strike: Global Offensive je podľa Steamu stále jednou z najlegendárnejších a najhranejších hier. Vždy išlo, a zrejme ešte dlho pôjde, o základný kameň celého odvetvia eSportu. Vývojárom aj vydavateľom je Valve a hra beží na Direct X 11. Testovacia scéna sa odohráva na mape de_dust2 bez botov po dobu 60 sekúnd, ktoré sú merané nástrojom Fraps. Pre CS: GO účely sú metriky ako frametimes, GPU load (vyťaženie grafickej karty) zaznamenávané pomocou MSI Afterburner. Dátové logy z oboch súborov sú potom následne synchronizované na snímkovú analýzu. Hra je spúšťaná pomocou parametra -console, v ktorom je potom nastavený parameter fps_max 0.

Nastavenie hry Counter Strike: Global Offensive na testovanie

CS: GO; nastavenie videa

Counter Strike: Global Offensive

Intel Rocket Lake; CS: GO

Celkom tesný súboj ale tentoraz Rocket Lake na AMD Ryzen nestíhal. Nepomohli mu vyššie frekvencie na všetkých jadrách ani nič iné. Možno keby som mal väčšie šťastie na kus či chladil poriadnu custom vodou, býval by bol priestor na vyššie napätie a vyššie finálne frekvencie.

Intel Rocket Lake v Starcraft II

Starcraft IIStarcraft II je opäť jedna z najhranejších RTS eSportoviek. Meraná je veľmi náročná custom scéna na najnižšie grafické rozlíšenie, ktoré predstavuje začiatok súboja 4v4. V prvých sekundách tu klesá FPS na veľmi nízke hodnoty a celá scéna má 30 sekúnd. Táto legendárna hra pochádza z dielne Blizzard Entertainment a je hojne hraná ako medzi občasnými hráčmi, tak medzi najtvrdšími profesionálmi.

Nastavenie hry Starcraft II na testovanie

Starcraft II; nastavenie videa

Starcraft II

Intel Rocket Lake; Starcraft II

Rocket Lake sa v staručkom, hoci stále veľmi hranom Starcrafte II, darí výborne. Ak patríte medzi tých, ktorí túto klasiku berú vážne, či sa ňou dokonca živia na profesionálnej úrovni, nemusí byť Rocket Lake vôbec zlá voľba.

Cyberpunk 2077, Kingdom Come: Deliverance, Far Cry: New Dawn a Control

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akčná RPG adventúra z pohľadu prvej osoby, ktorá sa odohráva v otvorenom svete dystopickej metropoly Night City v Kalifornii, v ktorom musíte plniť svoje žoldnierske úlohy. Hra bola postavená na hernom engine RED Engine 4 vývojármi zo štúdia CD Project Red a vydaná v decembri 2020 spoločnosťou CD Project. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané nástrojom FrameView v centre mesta rýchlym prejazdom na motocykli po dobu 20 sekúnd.


Nastavenie hry Cyberpunk 2077 na testovanie

Cyberpunk 2077; nastavenie videa Cyberpunk 2077; nastavenie videa Cyberpunk 2077; nastavenie videa Cyberpunk 2077; nastavenie videa

Cyberpunk 2077

Ryzen 3000; Cyberpunk 2077

Aj v Cyberpunku sa Rocket Lake ukázal ako víťaz. Musím tu však uviesť na pravú mieru, že mi do merania skočil patch 1.2 a všetky tri Rocket Lake procesory tak boli merané na rozdiel od ostatných po novom major patchi. Intel i9-10850K bol ale meraný ešte pred príchodom patchu 1.2 a podľa dostupných informácií sa zlepšenie výkonu týka hlavne konzol.

Intel Rocket Lake v Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance je akčná adventúra zasadená do stredoveku na území terajšieho Česka. Testovacia scéna má 30 sekúnd a tvorí ju priebeh tryskom na koni od východnej k západnej bráne naprieč Ratajami. Ide o veľmi intenzívnu scénu na procesor. Hru vyvinulo Warhorse Studio na čele s Danom Vávrim a beží na populárnom CryEngine.


Nastavenie hry Kingdom Come: Deliverance na testovanie

Kingdom Come: Deliverance; nastavenie videa Kingdom Come: Deliverance; nastavenie videa Kingdom Come: Deliverance; nastavenie videa

Kingdom Come: Deliverance

Intel Rocket Lake; Kingdom Come: Deliverance

Dostatočne rýchly pohyb v hre zaťažuje procesor viac, a tak rovnako ako v prípade PUBG a Cyberpunku, je aj priebeh Ratajami pre procesory poriadny zaberák. Toto kolo vyhráva opäť Ryzen 5000.

Intel Rocket Lake vo Far Cry: New Dawn

Far Cry 5Far Cry 5 je akčné počítačové RPG, odohrávajúce sa v postapokalyptickom svete 17 rokov po udalostiach okolo bývalého fiktívneho mestečka Hope County v Montane. Hra bola postavená na hernom engine Duni Engine vývojármi zo štúdia Ubisoft Montreal a vydaná vo februári 2019 spoločnosťou Ubisoft. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané na vstavanom benchmarku hry po dobu 64 sekúnd nástrojom NVIDIA Frameview. Detailné nastavenie grafického rozhrania hry na testovanie je uvedené v priložených snímkach.


Nastavenie hry Far Cry: New Dawn na testovanie

Far Cry: new Dawn; nastavenie videa Far Cry: new Dawn; nastavenie videa

Far Cry: New Dawn

Ryzen 3000; Far Cry: New Dawn

A víťazstvo vo Far Cry 5: New Dawn si späť privlastňuje Intel so svojimi Rocket Lake procesormi.

Intel Rocket Lake v control

Control je akčný psychothriller zasadený do prostredia Federálneho úradu kontroly. Ide o trochu zvláštne miesto, ktoré žije svojím vlastným životom. Vydáte sa tam, aby ste zistili pravdu o svojom bratovi, ktorého úrad v priebehu vášho detstva uniesol. Hru vytvorilo štúdio Remedy Entertainment a vydalo 505 Games. Meraná je scéna v sekcii Executive Directive, ktorá sa ukázala ako najnáročnejšia na CPU. Scéna trvá 60 sekúnd s detailmi na maximum a zapnutým DLSS, kde je hra renderovaná vždy v rozlíšení o polovicu nižšom.


Nastavenie hry Control na testovanie

Control; nastavenie videa Control; nastavenie videa Control; nastavenie videa

Control

Intel Rocket Lake; Control

Control využíva technológiu DLSS, ktorá renderuje obraz v polovičnom rozlíšení a následne ho pomocou umelej inteligencie upscaluje. Aj preto sú tu rozdiely medzi procesormi poznať a opäť sa tu novým Rocket Lake darí o chlp lepšie ako AMD Ryzen 5000.

Prevádzkové vlastnosti Intel Rocket Lake

V prípade prevádzkových vlastností dvoch rozdielnych architektúr má zmysel porovnávať predovšetkým spotrebu. Zmeral som teda maximálny odbery na CPU PACKAGE, ktoré zahŕňa všetky časti procesora pri práci v Cinebench R23. Pre zaujímavosť prikladám aj namerané teploty.

Prevádzkové vlastnosti

Intel Rocket Lake

Spotreba Intel Rocket Lake je úplne extrémna, a keby nebolo vypnutého ABT, bola by spotreba i9-11900K ešte o poznanie vyššia. Pripomínam, že pri zapnutí tohto najnovšieho Turba som nameral 310 W, čo nie je vôbec jednoduché uchladiť, a už vôbec taký odber nie je opodstatnený hoci akýmkoľvek lepším výkonom. Na osemjadrový procesor je to proste veľa. Pre porovnanie môžete vidieť rovnakú spotrebu v prípade Ryzenu 5950X s dvojnásobným počtom jadier a pracovných vlákien aj s odomknutými limitmi a navýšením PBO.

Záver recenzie a hodnotenie Intel Rocket Lake

Čo dodať na záver? Výkon najnovších Intel Rocket Lake procesorov nie je vôbec zlý a v závislosti od typu úlohy drží dych s najnovšími Ryzenmi 5000. Niekde sa mu darí lepšie, niekde horšie. Zaraďujem sa k používateľom, ktorí na spotrebu bežne nehľadia a preferujú výkon pred prevádzkovými vlastnosťami. Aj ja mám ale niekde svoje hranice a musím priznať, že Intel Rocket Lake, konkrétne vlajková loď i9-11900K, na tieto hranice narazila.

Intel Rocket Lake sú podľa môjho zaujímavé procesory, no majú niekoľko „ale“. Po prvé už ani tak nejde o produkt pre entuziastov, ako skôr pre extrémistov. Sú to kusy kremíka vhodné skôr na sub-ambient taktovanie, ideálne na extrémne taktovanie hlboko pod úrovňou mrazu. Pri testoch bolo jasne vidieť, že priestor na zdvihnutie výkonu je, len to uchladiť.

i Mohlo by vás zaujímať

Ďalšou nevýhodou je tu obstarávacia cena i9-11900K. AMD ponúka za o približne 40 € menej Ryzen 9 5900X, ktorý má o 4 jadrá a 8 pracovných vlákien viac a navyše sa dá bez problémov uchladiť aj poriadnym vzduchovým chladičom. A do tretice, launch Intel Rocket Lake mi v túto dobu dáva pramalý zmysel. Keby ho Intel vypustil na trh ako odpoveď na AMD Ryzen 3000, dávalo by to rozum.

Za rohom je launch Intel Alder Lake-S, ktorý by mal priniesť naozajstný zlom, čo sa týka výkonu aj prevádzkových vlastností. Intel Rocket Lake tak ani nemá šancu sa na trhu poriadne ohriať a väčšina používateľov, ktorá teraz uvažuje o inovácii a rada by sa vydala cestou Intelu, si iste radšej počká na Alder Lake-S.

Intel Rocket Lake

Intel Rocket Lake

Intel Rocket Lake

Intel Rocket Lake ponúka veľmi zaujímavý výkon porovnateľný s konkurenciou. Bohužiaľ, obstarávacia cena procesorov aj základných dosiek už tak atraktívna nie je. Prevádzkové vlastnosti sú na hranici toho, čo ide uchladiť hi-endovým chladením.

Klady

 • Veľmi vysoký výkon v hrách aj aplikáciách
 • Príliš vysoké takty v ST (až 5,3 GHz)
 • PCIe 4.0

Zápory

 • Veľmi vysoká obstarávacia cena
 • Šialená spotreba v prípade i9-11900K
 • Extrémne nároky na chladenie
 • Všeobecne drahá platforma

Intel Rocket Lake procesory 11. generácie ponúkajú veľmi vysoký výkon porovnateľný s konkurenciou, avšak za cenu zlých prevádzkových vlastností.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.


Intel Rocket Lake (ŠPEKULÁCIE)

Takmer za dverami je ďalší zásadný launch a tentoraz je na ťahu Intel so svojimi procesormi Rocket Lake-S. Nové čipy, ktoré budú prvé poriadnou zmenou od doby Intel Skylake, čaká ale neľahká úloha, a to držať dych s AMD Ryzen 5000 a pokiaľ možno opäť obhájiť svoje prvenstvo v hernom aj aplikačnom výkone. Ako už je zvykom, tešiť sa môžeme aj na nové čipsety radu 500, na PCIe 4.0, na vysoké takty a pravdepodobne aj na vysokú spotrebu. Rocket Lake prináša niekoľko zaujímavostí a v dnešnom špekulatívnom článku sa na ne pozrieme trochu podrobnejšie.

Intel Rocket Lake (VŠETKO, ČO ZATIAĽ VIEME) – OBSAH

 1. Intel Rocket Lake – Základné informácie
 2. Čo môžeme od Rocket Lake očakávať?
 3. Nadchádzajúce recenzie a testy
 4. Rocket Lake ako predskokan Alder Lake?
 5. Záver alebo oplatí sa čakať?

Intel Rocket Lake – Základné informácie

Ako už je zvykom, launche Intel procesorov sú trochu chaotické a ani tentoraz tomu nebude inak. Pre bežného používateľa, ktorý si chce zaobstarať nový PC alebo chce upgradovať, nie je úplne ľahké sa zorientovať v tom, čo presne nová generácia ponúka a akú kombináciu hardvéru bude potrebovať, aby získal všetky benefity, ktoré bude platforma ponúkať.

Konečne nové CPU aj GPU?

Aby toho nebolo príliš, budeme sa sústrediť predovšetkým na kľúčové informácie. Tou zásadnou a hlavnou novinkou je, že s Intel Rocket Lake sa dočkáme konečne zmeny v architektúre. Až doteraz vrátane posledných Intel Comet Lake procesorov sme sa stretávali s nepatrným posúvaním limitov viac ako päť rokov starej Skylake μArch (mikroarchitektúry). Rocket Lake-S procesormi založenej na Cypress Cove μArch budú mať maximálne 8 jadier. A nielen to, inovácie sa dočkáme aj po stránke iGPU (integrovaného grafického čipu), ktorý bude založený na Intel Xe.

i

AMD vs. Intel?

Ako si vedie predchádzajúca generácia AMD Ryzen 3000 oproti Intel Comet Lake 10. generácie? Viac sa dozviete v našom článku: Procesory Intel vs. AMD v PC hrách (TESTY A VÝSLEDKY)

S Intel Xe v orezanej verzii s menej výpočtovými jednotkami, ktorými budú procesory Rocket Lake-S vybavené, sa už teraz môžeme stretnúť v notebookoch s Intel Tiger Lake a rovnakou generáciou Intel Xe (12.1) budú vybavené aj prvé desktopové grafické karty.

AV1, Intel 500 Chipset

Nebol by to starý dobrý Intel, aby si s každou ďalšou generáciou procesorov nepripravil aj novú sériu čipsetov. Či s obstaraním Intel Rocket Lake CPU budete nútení upgradovať na základnú dosku s čipsetom radu 500, bude viac-menej otázka preferencií. ASRock aj Biostar už potvrdili podporu na predchádzajúcu generáciu základných dosiek s čipsetom radu 400, avšak nový čipset prináša niekoľko zaujímavých zmien.

Rocket-lake
Schéma Rocket Lake-S CPU a Intel 500Chipset Series. Zdroj: Videocardz.com

Jednou z najzaujímavejších noviniek je hardvérová akcelerácia AV1, ktorá sa dá považovať za nástupcu formátu H.264, a poťažmo aj H.265, ktorý je aj napriek svojim výborným vlastnostiam licencovaný a tzv. uzavretý. AV1 je open-source a voľne k použitiu vrátane komerčnej produkcie, čo poteší všetkých tvorcov videí a ďalších prípadných kreatívcov.

Gary vysvetľuje, čo to je AV1 a prečo ho potrebujeme. Odporúčame rozšíriť si obzory, než si kúpite 8K televízor.

Pospolu s AV1 Rocket Lake-S procesory budú pravdepodobne prvé, ktoré ponúknu tiež natívnu podporu USB 3.2 Gen 2×2 s priepustnosťou až 20 Gbps. A vo finále, vďaka Intel Xe IGP, pribudne k DisplayPort 1.4 aj podpora HDMI 2.0b. Aby sme nezostávali len pri pozitívnych správ, Intel Chipset 500 bude ochudobnený o podporu eMMC úložiska, SDIO 3.0, ktoré potrebujú SDXC karty.

Nejde o nijak závažnú stratu podporovaných štandardov, teda až na posledné nespomenuté rozhranie LPC, ktoré používajú TPM čipy potrebné na účely kryptografie. Zatiaľ nie je jasné, ako chce Intel riešiť bezpečné generovanie a úschovu kryptografických kľúčov, ale dúfajme, že bežní používatelia a majitelia Rocket Lake-S procesorov možnosť TPM modulu mať budú.

PCIe 4.0 a OC DDR4 SDRAM

Rocket Lake-S procesory budú podporovať PCIe 4.0, ktoré už nejaký ten piatok vie ultrarýchle NMVe SSD disky a rovnako tak najnovšie grafické karty NVIDIA RTX a AMD RDNA 2. Rocket Lake-S CPU budú vybavené šestnástich linkami PCIe 4.0 na grafickú kartu a štyrmi na NVMe SSD disk.

Steve vzal veci do vlastných rúk a zmeral rozdiely vo výkone medzi PCIe 4.0 a 3.0 s NVIDIA RTX 3080.

Reálne využitie PCIe 4.0 pre bežných používateľov vrátane náročných hráčov je prinajmenšom diskutabilné, a preto dosť možno Intel s nasadením nikam neponáhľal. Rozdiely vo výkone aj tých najsilnejších grafických kariet medzi PCIe 3.0 a 4.0 poznať aj pri tom najnáročnejšom hraní nie sú a na trhu bohužiaľ neexistujú solídne PCIe 4.0 SSD MLC consumer disky, ktoré by netrpeli handicapom SLC cache, pri ktorej zaplnení výkon SSD doslova padne na ústa.

A vo finále príjemná zmena, ktorá ale mala prísť už dávno. Všetky čipsety radu 500 budú podporovať taktovanie RAM. Inými slovami aj lacnejšie a nižšie modely Rocket Lake-S procesorov využijete naplno aj bez potreby drahej hernej dosky s Z590 čipsetom. Základný takt bude na 3 200 MHz a vzhľadom na to, že Intel procesory škálujú s taktom a časovaním RAM už od čias prvých Skylake CPU, bolo už naozaj na čase, aby Intel túto stratégiu opustil.

Rocket Lake-S budú tiež posledné kúsky kremíka, s ktorými si užijeme ladenie DDR4 SDRAM pamäťou, pretože Alder Lake, ktorý už klope na dvere a mal by sa dostaviť koncom roka 2021, bude vybavený DDR5 a PCIe 5.0.

Čo môžeme od Rocket Lake očakávať?

Iste sa už pýtate, čo môžete od nadchádzajúcich Rocket Lake-S procesorov očakávať. Aj napriek občasné leaky technologických vzoriek zatiaľ nie je úplne jasné, aký výkon nové procesory prinesú. Môj osobný tip je mierne navýšenie IPC (počet inštrukcií za cyklus) medzi 8 – 12 % a o niečo vyššie takty, dajme tomu až 5,5 GHz v Single Threade. Pri energetickej efektivite a pri nárokoch na chladenie sa držím s očakávaním radšej pri zemi, pretože pôjde stále o 14nm výrobný proces. Zaujímavé bude iste taktovanie pod tekutým dusíkom, a hlavne to, ako vysoké frekvencie budú procesory dosahovať na všetkých jadrách v hernom prostredí.

Špekulácie nemusia byť ďaleko od pravdy.

Hodnota PL2 (250 W) napovedá, že si Rocket Lake v odomknutom režime zo zásuvky niečo málo vezme. Pripravte si poriadne vodné vodné bloky (najlepšie zo zlata, adekvátne zo striebra), plno tekutého kovu a miestnosť s PC vybavte poriadnou klimatizáciou.

Miernu zvedavosť vo mňa vzbudzuje posledná akcia Intelu v spolupráci s Cooler Master a EKWB v podobe vodného chladenia obohateného o peltierov článok, ktorý dokáže (za cenu enormnej spotreby) zraziť teploty na zaujímavé čísla, čo umožňuje navýšenie napätia a finálnych taktov. Išlo o poslednú snahu vyrovnať sa s Comet Lake procesormi konkurenčným AMD Ryzen 5000, alebo ide o pokus tento typ chladenia štandardizovať na Rocket Lake a následne aj na Alder Lake? Uvidíme, ale už v januári sa pozrieme na recenziu MASTERLIQUID ML360 SUB-ZERO.

Nadchádzajúce recenzie a testy

Ako už je tunajším zvykom, na launch Rocket Lake-S procesorov si pre vás prichystáme podrobnú recenziu s dôkladnými testami v aplikačnom a predovšetkým v hernom prostredí. Naše recenzie majú ten unikátny charakter, že všetky testované procesory v recenzii sú tesne pred vydaním pretestované. AMD Ryzen 5000 budú v tú dobu už poriadne odladené a ich výkon bude aktuálny. Pri Intel procesoroch sa málokedy objavujú nejaké výrazné pôrodné bolesti, ktoré by mali negatívny vplyv na výkon. Čo je ale najdôležitejšie, je porovnateľný výkon na aktuálnych ovládačoch grafických kariet, verzií hier aj aplikácií vrátane operačného systému.

Rocket Lake ako predskokan Alder Lake?

Pokiaľ Intel dodrží roadmapu (na čo by som vzhľadom na situáciu vo svete veľmi nevsádzal), je možné, že sa dočkáme dvoch veľmi tesných launchov generácií Intel procesorov, ktoré od seba budú vzdialené len niekoľko pár mesiacov. Procesorov Intel Alder Lake s čipsetmi radu 600 by sme sa mali dočkať medzi Q3-Q4 2021. Podľa všetkého už by malo ísť o poriadnu inováciu. Alder Lake-S by mal byť založený na kombinácii architektúr Golden Cove a Gracemont vyrábaných na 10nm Superfine výrobnom procese. Pôjde aj o výrazne väčšie čipy, pretože plánovaná pätica nesie označenie LGA1700, a mala by teda obsahovať celkom 1 700 pinov oproti existujúcim 1 200 vrátane Rocket Lake-S.

Ako už bolo spomenuté, Intel Alder Lake príde s PCI Express 5.0 a s novými operačnými pamäťami DDR5. Na rozdiel od Rocket Lake-S, ktorý bude mať maximálne 8 jadier, bude Alder Lake ponúkať jadier až 16 v kombinácii 8+8. Otázkou len bude, ako si prehistorický Windows Scheduler poradí s priraďovaním práce medzi Golden Cove a Gracemont jadrami, kde by rozdiely v IPC a v taktoch teoreticky mohli znamenať nekonzistenciu vo frametimes v prípade herných scenárov. Ale o tom až potom, uvidíme, ako sa všetko vyvinie. Rok je v hardvérovom svete dlhá doba, a navyše AMD už iste majstrujú Zen 4 a ďalšie AMD Ryzen procesory.

Záver alebo oplatí sa čakať?

Na záver snáď len vyvstáva tradičná otázka, či na Rocket Lake čakať, či dokonca vydržať až do Alder Lake. A tradičnou odpoveďou je, že čakať by ste mohli stále. Istotou ale je, že nás čaká po dlhých rokoch konečne zmena v architektúre, a nech už to dopadne akokoľvek, je na čo sa tešiť.

i Mohlo by vás zaujímať

Paradoxne nám ale so situáciou na trhu a vo svete nezostáva nič iné ako čakať. Len veľmi ťažko sa zháňajú najnovšie grafické karty a rovnaké je to aj s najnovšími Ryzenmi 5000. Cyberpunk 2077 nie je tak úplne to, čo mal byť, a tak môžeme len dúfať, že až Rocket Lake-S vyjde, bude to raketa v pravom slova zmysle. Osobne sa ale na ďalšiu generáciu Intel procesorov teším. Sám sa zaoberám realizacou herných PC na zákazku a modrému tímu držím palce a dúfam, že nenechá AMD vydýchnuť. Konkurencie na CPU trhu nie je nikdy veľa, a akonáhle sa jeden z výrobcov cíti iste, spohodlnie, prestane inovovať a len šponuje ceny smerom nahor.

Nadchádzajúce procesory Intel Rocket Lake-S vyzerajú sľubne a my sa už teraz môžeme tešiť, aký výkon predvedú a kam posunú celú CPU sféru. Tento článok budeme pravidelne až do launchu aktualizovať, aby ste mali vždy aktuálne informácie.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií