AD květen asus Samsung_CZ_SK

Ako vybrať slúchadlá na domáce počúvanie

Zobraziť katalóg

Ak hľadáte slúchadlá čisto na počúvanie doma, odporúčame modely s konštrukciou cez hlavu (náhlavné slúchadlá) bez mikrofónu. Oproti cenovo porovnateľným slúchadlám do uší (kôstky a štuple) sú pohodlnejšie a lepšie hrajú. Zároveň vás budú stáť o niečo menej než podobný model s mikrofónom.

Jak vybrat sluchátka pro domácí poslech

Slúchadlá na domáce počúvanie

  • Spravidla nemajú mikrofón
  • Dobre hrajú
  • Hodia sa ako univerzálne slúchadlá na počúvanie doma
Sluchátka pro domácí poslech

Čo je dôležité pri výbere slúchadiel na domáce počúvanie?

Provedení

Prevedenie

Používať ich budete len doma
Ak viete, že budete slúchadlá používať primárne doma, odporúčame modely cez hlavu (slúchadlá na uši alebo okolo uší). V porovnaní s podobne drahými kôstkami a špuntami lepšie hrajú a bývajú pohodlnejšie pri dlhšom počúvaní.

Používať ich občas budete aj vonku a na cestách
Ak plánujete používať slúchadlá univerzálne (i na von), vyberajte buď slúchadlá na uši (bývajú drobnejšie a ľahšie ako slúchadlá okolo uší), alebo slúchadlá do uší (štuple, prípadne kôstky), ktoré sú drobné a ľahké. Ľahko sa zmestia do vrecka alebo batohu. V porovnaní s podobne drahými slúchadlami cez hlavu však neočakávajte tak kvalitnú hudobnú reprodukciu. Pri dlhšom počúvaní potom budú tiež menej pohodlné.


Tip: kôstky a špunty neodporúčame na počúvanie dlhšie ako 2-3 hodiny. Po tejto dobe začínajú byť pre väčšinu užívateľov nepohodlné.

Sluchátka na ušiSluchátka okolo ušíPeckyŠpunty
Na ušiOkolo ušíKôstkyŠpunty
Připojení

Pripojenie

Káblové slúchadlá
Oproti cenovo porovnateľným bezdrôtovým slúchadlám spravidla o niečo lepšie hrajú. Nedochádza u nich totiž ku strate kvality pri prenose. Nevýhodou je, že limitujú slobodu pohybu dĺžkou prívodného kábla.

Bezdrôtové slúchadlá
Veľkou výhodou bezdrôtových slúchadiel je, že poskytujú slobodu v pohybe (k ostatným zariadeniam sa nepripájajú káblom, ale bezdrôtovo). Oproti drôtovým slúchadlám sú napájané tužkovými alebo mikrotužkovými batériami, prípadne akumulátorom. Občas tak musíte vymeniť batérie, alebo dobiť akumulátor (spravidla cez USB kábel, ktorý býva súčasťou balenia). Ak porovnáte podobne drahé drôtové a bezdrôtové slúchadlá, budú tie bezdrôtové pravdepodobne hrať o niečo horšie. Pri prenose zvukového signálu totiž dochádza k strate kvality. Výnimkou sú iba modely vybavené kodekmi aptX a AAC, u ktorých k strate kvality takmer nedochádza. Sú však drahšie.

K akým zariadením pripojíte káblové slúchadlá? Na čo si dať pozor?

- K notebooku a stolnému počítaču ich pripojíte prostredníctvom 3,5 mm Jack, alebo USB.

- K mobilnému telefónu, tabletu, MP3 alebo inému prenosnému prehrávaču možno káblové slúchadlá väčšinou pripojiť iba skrze 3,5mm Jack.


2 Tipy: Ak chcete slúchadlá používať aj s mobilným telefónom, tabletom alebo nejakým prenosným prehrávačom, skontrolujte, či má zariadenie konektor rovnaký, ako majú slúchadlá. Pozor si dajte na slúchadlá vybavené 6,3 mm Jackom. Ak nemajú v balení redukcii, k notebooku, stolnému počítaču, mobilnému telefónu, tabletu ani prenosnému prehrávaču ich v drvivej väčšine prípadov nepripojíte.

Aké sú druhy bezdrôtových slúchadiel a k akým zariadeniam je možné ich pripojiť?

Bluetooth slúchadlá majú dosah od zariadenia, z ktorého prehrávate hudbu spravidla 10 metrov. K ich správnemu fungovaniu je nevyhnutné, aby zariadenie, ku ktorému ich plánujete pripojiť, bolo tiež vybavené Bluetooth technológiou. Bluetooth slúchadlá pripojíte k väčšine smartfónov, tabletov, a tiež k niektorým notebookom, prípadne stolným počítačom.

WiFi (rádiofrekvenčné) slúchadlá s USB vysielačom pripojíte iba k stolnému počítaču alebo notebooku. Stačí vložiť USB prijímač, ktorý je súčasťou balenia, do USB portu počítača. Ten následne vysiela hudbu do slúchadiel na vzdialenosť cca 10 metrov.

WiFi (rádiofrekvenčné) slúchadlá s vysielacou stanicou pripojíte k počítaču, notebooku a televízoru. Či ich budete môcť pripojiť aj k prenosným zariadeniam (mobilnému telefónu, tabletu a ďalším) záleží na konektoroch vysielacej stanice. Tá po prepojení s kompatibilným zariadením vysiela zvuk / hudbu do slúchadiel až na 100 metrov.

- RCA konektor - pre pripojenie k televízoru a niektorým počítačom, prípadne notebookom.

- 3,5mm Jack - pre pripojenie k väčšine inteligentných telefónov, tabletov a prenosných prehrávačov.

- Optický audio kábel - pre pripojenie k televízoru a niektorým počítačom alebo notebookom.


Tip: Pred kúpou slúchadiel vždy skontrolujte, či je zariadenie, ku ktorému ich plánujete pripájať vybavené rovnakou technológiou, prípadne konektorom potrebným na pripojenie slúchadiel.

Konstrukce

Konštrukcia

Otvorená
Mušle otvorených slúchadiel sú na svojej vonkajšej strane priedušné. Zvuk tak nenaráža do nepriestupnej steny mušle, ako je tomu u uzavretých slúchadiel. Ak budete vyberať medzi cenovo porovnateľnými uzavretými a otvorenými slúchadlami, budú tie otvorené lepšie hrať. Nevýhodou otvorených slúchadiel je to, že prepúšťajú hudbu do okolia a zároveň netlmia okolitý hluk. Slúchadlá s otvorenou konštrukciou tak využijete iba v tichom prostredí, kde sa nemôže stať, že by ste niekoho rušili hudbou vychádzajúcou zo slúchadiel.

Uzavretá
Uzavretú konštrukcii má väčšina slúchadiel. Výborne tlmí okolitý ruch a zároveň neprepúšťa zvuk von zo slúchadiel. V dôsledku uzatvorenej vonkajšej strany mušle však dochádza k jemnej deformácii zvuku (je mierne dunivý). Uzavreté slúchadlá tak budú oproti otvoreným modelom hrať o niečo horšie.

Polouzatvorená
Polouzatvorená konštrukcia je kompromisom medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami. Pri bežnej hlasitosti čiastočne tlmí okolitý hluk a čiastočne prepúšťa zvuk zo slúchadiel von.

Citlivost a impedance

Citlivosť a impedancia

Citlivosť
Jedná sa o akustický výkon slúchadiel, ktorý sa uvádza v dB/Wm. S vyššou citlivosťou slúchadlá hrajú hlasnejšie a spotrebúvajú menej energie, čo oceníte, ak ich budete pripájať k zariadeniam s batériou (napríklad mobilný telefón, tablet, MP3 prehrávač, ale aj notebook, ktorý nie je pripojený v sieti).

Impedancia
Ide o označenie pre elektrický odpor meničov v slúchadlách. Aj impedancia má vplyv na hlasitosť a spotrebu slúchadiel. Okrem toho má ale vplyv aj na kvalitu (presnosť) hudobnej reprodukcie. Čím nižšiu impedanciu slúchadlá majú, tým menej spotrebúvajú energiu a hlasnejšie, ale menej presne hrajú.

Aké slúchadlá k stolnému počítaču a notebooku?

Ak budete pripájať slúchadlá iba k stolnému počítaču, nie je potrebné brať na citlivosť a impedanciu takmer žiadny ohľad (iba nevyberajte slúchadlá s impedanciou väčšou než 130-150 Ohmov. Bez zosilňovača by mohli hrať potichu alebo by nemuseli hrať vôbec). V prípadne notebooku platí to isté ako pre stolný počítač. Výnimku tvoria iba tí, ktorí používajú notebook často na batériu (nemajú ho v sieti). Potom vyberajte slúchadlá s nižšou impedanciou do 50-60 Ohmov a citlivosťou nad 100 dB/Wm. Notebook potom vydrží na baterke dlhšie.

Budete slúchadlá často pripájať aj k prenosným prehrávačom (mobily, tablety, MP3 a ďalšie)?

V prípade, že budete slúchadlá používať aj s prenosnými prehrávačmi, odporúčame voliť model s citlivosťou nad 100 dB/Wm a impedanciou do 50-60 Ohmov. Takéto slúchadlá nebudú toľko spotrebovávať batériu a budú dostatočne hlasno hrať.

Pri akej impedancii už potrebujem zosilňovač?

Zosilňovač budete potrebovať k slúchadlám s impedanciou väčšou ako cca 200-250 Ohmov (vždy záleží na konkrétnom modeli).

Frekvenční rozsah

Frekvenčný rozsah

Herz (Hz) uvádza, aké frekvencie zvukov dokážu slúchadlá reprodukovať (priemerný dospelý človek počuje zvuky o frekvenciách od 16 Hz do 16 000 Hz (kHz)). V dnešnej dobe sa jedná len o orientačný údaj, ktorý nemá príliš veľkú vypovedaciu hodnotu.

Pre správne určenie frekvenčného rozsahu slúchadiel je dôležité, pri akom útlme sa meria. Podľa uznávaných noriem by sa mal merať pri útlme +/- 3 dB. Rada výrobcov však svoje modely testuje na ďaleko vyšších hodnotách útlmu, alebo túto hodnotu vôbec neuvádza.

Délka přívodního kabelu

Dĺžka prívodného kábla

U slúchadiel pre domáce počúvanie sa pohybuje v rozmedzí od niekoľkých desiatok cm až po 6 metrov. Dĺžku kábla vyberajte na základe vašich potrieb. Ak hľadáte káblové slúchadlá, ktoré budete používať aj na počúvanie televízora, odporúčame model s káblom aspoň o 1 meter dlhším, než je vzdialenosť medzi televízorom a pozorovacím miestom. Vyhnete sa tak nepríjemnému pnutiu kábla.

Slovník pojmov - Slúchadlá

Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spája mušle slúchadiel. Môže byť vyrobený zo železa alebo ocele, u lacných slúchadiel z plastu. Hlavový most je spravidla konštruovaný tak, aby sa dal posúvať, teda aby pasoval na rôzne veľkosti hlavy.

Mušle

Mušle je označenie pre časť slúchadiel, v ktorej sa nachádza komponenty, prostredníctvom ktorých vytvárajú zvuk. Mušle slúchadiel sa z vnútornej strany osadzujú náušníkmi, vďaka ktorým je používanie slúchadiel pohodlné. Označenie "mušle" sa spája primárne so slúchadlami cez hlavu (s hlavovým mostom). U kôstok a špuntov sa toto označenie nepoužíva.

Ďalšie pojmy
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií