AD elektro Star Wars

Asus ROG Strix GL553VE (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Asus ROG Strix GL553VE (RECENZIA)

Pod značkou Republic of Gamers (ROG) môžeme v ponuke spoločnosti ASUS nájsť celé množstvo herného príslušenstva, komponentov a notebookov. Tento rok si ASUS povedal, že sa červené notebooky na svete už nebezpečne premnožili, a rozhodol sa svojú novinku sfarbiť odlišne. Nielen výrazný dizajn však robí herný notebook. ASUS do nového ROG Strix GL553VE dosadil procesor Intel Core i7-7700HQ a grafickú kartu GTX 1050 Ti. Najsvätejšiu trojicu dopĺňa 16 GB RAM. Ako si spoločne vedú nielen v herných testoch, sa dozviete v našej recenzii.

Asus ROG GL553VE recenzia

Recenzia herného notebooku Asus ROG Strix GL553VE – obsah

  1. Parametre Asus ROG Strix GL553VE
  2. Vyhotovenie Asus ROG Strix GL553VE
  3. Dizajn Asus ROG Strix GL553VE
  4. Klávesnica Asus ROG Strix GL553VE
  5. Displej, výdrž a reproduktory Asus ROG Strix GL553VE
  6. Chladenie Asus ROG Strix GL553VE
  7. Softvér notebooku Asus ROG Strix GL553VE
  8. Herný testy Asus ROG Strix GL553VE
  9. Záverečné hodnotenie Asus ROG Strix GL553VE

Parametre ROG Strix GL553VE

Výkonnostne notebook patrí vďaka grafickej karte NVIDIA GTX 1050 Ti do strednej triedy, hoci procesor Intel Core i7-7700HQ je rovnako ako 16 GB DDR4 RAM schopný dostatočne obslúžiť aj karty vyššej triedy. Okrem samotného hrania by mal byť teda procesor schopný držať krok tiež pri editácii multimediálneho obsahu, náročnom multitaskingu alebo v prípade streamovania. O úschovu dát sa starajú 128 GB SATA SSD a 1 TB HDD rotujúce rýchlosťou 7 200 ot./min. Kým rýchlosť HDD je pozitívnym bonusom, menšia kapacita SSD a jeho zapojenie na pomalšiu zbernicu SATA sa v tejto cenovej kategórii nepríjemne vyníma.

Asus ROG GL553VE Asus ROG GL553VE

Veľmi prakticky sú riešené konektory. Na ľavej strane, kde neprekážajú pohybom myši, môžeme nájsť ethernetový konektor, HDMI, 2× USB 3.0, vstupno-výstupný audio konektor a port USB-C, ktorý však nie je kompatibilný s rozhraním Thunderbolt 3. Na pravej strane sa vyskytuje iba jeden USB 3.0 port a nečakane aj optická mechanika, ktorej absencia je v prípade notebookov čím ďalej častejšia. Či takýto kus periférie potrebujete, uvážte sami. My by sme mechaniku radšej obetovali za väčšiu batériu alebo mohutnejšie chladenie.

ParameterAsus ROG Strix GL553VE
ProcesorIntel® Core™ i7-7700HQ (2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 4 jadrá/8 vlákien)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti 4 GB GDDR5
Displej15,6" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexný, 60 Hz
ČipsetIntel HM175
Operačná pamäť16 GB (2× 8 GB) DDR4 2 400
Úložisko128 GB SATA III SSD + 1 TB HDD 7 200 ot./min.
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Gigabit Ethernet LAN + bluetooth® 4.0
Porty1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, 1× USB 2.0, SD slot, HDMI, audio jack, LAN
Vstupné zariadeniePodsvietená klávesnica s numerickým blokom, touchpad s podporou gest
BatériaLi-ion, 4-článková, 48 Wh
Rozmery38,3 × 25,5 × 3 cm
Hmotnosť3,35 kg
Operačný systémWindows 10 Home 64-bit

Vyhotovenie ROG Strix GL553VE

Až na výnimku v podobe hliníkového veka je celé telo Asus ROG Strix GL553VE plastové, čo však nemusí nutne znamenať nízku kvalitu vyhotovenia. Ponúkajú sa tu dva uhly hodnotenia. Prvým z nich je hodnotenie použitých materiálov, doliehanie plastov a vŕzganie. Všetko z toho je na veľmi dobrej úrovni, použité plasty pôsobia kvalitne, spoje sú tesné a s vŕzganím sa nestretneme. Druhým uhlom hodnotenia je celková pevnosť notebooku, ktorá nie je už taká jednoznačná. Šasi sa miestami znateľne prehýba a napríklad v oblasti klávesnice nie je potrebné veľké úsilie, aby došlo k pružnej deformácii. Pri tvrdšom písaní sa v dôsledku toho klávesnica mierne klepe a pruží, po zvýšenom tlaku na klávesy možno zapríčiniť prehnutie takého rozsahu, že ho môžeme pozorovať aj na spodnej strane tela, kde sa dno notebooku priblíži k doske stola.

Asus ROG Strix GL553VE Asus ROG Strix GL553VE

Úroveň vyhotovenia veka je podobne rozpoltená. V otvorenom stave sa hliník nezaprie, k deformácii dochádza len ťažko a displej je kĺbmi podporený stabilne. Ak je však veko zatvorené, stačí na jeho prehnutie neveľká sila. Obávame sa, čo displej urobí v prípade dlhodobého tlaku, napríklad pri každodennom nosení v zaplnenom batohu. Na časté prenášanie preto odporúčame využívať niektorú z tašiek na notebook.

Dizajn ROG Strix GL553VE

Vizuálne sa Asus ROG Strix GL553VE nesnaží búrať zabehnuté profily herných notebookov a pokračuje v trende agresívnych kriviek, napriek tomu si však zachováva nutnú dávku triezvosti. Agresívna, v tomto prípade oranžová farba, sa premietla len do detailných prvkov. Vďaka podsvieteným oranžovým pruhom a znaku ROG na zadnej strane bude už z diaľky jasné, že ste vlastníkom herného notebooku. Vrchný plát tela zdobí okrem podsvietenej klávesnice a oranžových detailov tiež akýsi dizajnový rez, ktorý stroju dodáva nádych jedinečnosti.

Asus ROG Strix GL553VE Asus ROG Strix GL553VE

Klávesnica ROG Strix GL553VE

Klávesnica ako taká stojí v prípade Asus ROG Strix GL553VE za veľkú pochvalu. Pri bežnom písaní nie je spomínané klepanie či prehýbanie nijako výrazné, a ak sa objaví, nie je ťažké ho ignorovať. Hlavným predmetom pochvaly je veľmi intuitívne rozloženie klávesov a ich vyhotovenie, ktoré je na veľmi dobrej úrovni. Zdvih klávesov je 2,5 mm, čo možno považovať za výrazný nadpriemer v segmente notebookových klávesníc. Aj keď môže byť výsledný pocit z klávesnice vysoko subjektívny, nemožno poprieť, že Asus vložil do návrhu veľké úsilie.

Zaujímavo riešené sú rozmery jednotlivých klávesov. Kým tie v základnom bloku sú veľkostne celkom bežné, numerický blok obsahuje klávesy, ktoré majo zhruba dvojtretinovú šírku. Je to takmer geniálne riešenie, pretože tým došlo k celkovému zmenšeniu numerického bloku, a to bez akýchkoľvek kompromisov v dosiahnuteľnosti klávesov. Vďaka tomu sa uvoľnilo tiež miesto na smerové klávesy, ktoré sú v tomto prípade dostatočne oddelené a pohodlne veľké. Rovnako pohodlný je dvojriadkový enter a podlhovastý backspace. Pre niekoho by nevýhodou mohol byť ľavý shift, ktorý síce nedosahuje plnohodnotnú šírku, zato sa však dá veľkostne porovnať s neďalekým klávesom control, ktorý žiadnou rozmerovou redukciou oproti štandardu neprešiel.

Keď sa už zdá všetko perfektné, musí zákonite dôjsť k nejakému nevľúdnemu prekvapeniu. Tu je ním úplne naraditeľný výstupok na klávese „w“. Šľachetným cieľom bolo pravdepodobne uľahčenie hmatovej orientácie na klávesnici, čo výstupok spĺňa, avšak pre mnohých používateľov môže byť jeho prítomnosť obťažujúca.

Nazeleno podsvietená Asus ROG Strix GL553VE klávesnica Namodro podsvietená Asus ROG Strix GL553VE klávesnica

Celá klávesnica disponuje RGB podsvietením, ktoré je rozdelené do štyroch zón. Pre každú je možné nastaviť odlišnú farbu prostredníctvom predinštalovaného softvéru ROG Gaming Center. K dispozícii sú tiež rôzne premenlivé efekty a úrovne jasu, ktoré možno kontrolovať pomocou funkčných klávesov. S výnimkou štvorice WSAD neobsahujú klávesy bočné presvietenie, čo je veľká škoda, pretože RGB diódy sú dostatočne jasné, ale podliehajú tlmeniu spôsobenému nízkou svetelnou priepustnosťou klávesových vŕškov.

Dobrú ergonómiu má tiež touchpad, ktorý je pokrytý kvalitným materiálom s nízkym odporom a práca na ňom je oveľa menej bolestivá, než ako je to v prípade notebookov zvykom.

Displej, výdrž a reproduktory Asus ROG Strix GL553VE

V notebooku je osadený 15,6" antireflexný displej technológie IPS, ktorá zabezpečuje skutočne dobré pozorovacie uhly a mala by teoreticky zaistiť tiež verné farby. Voči tomu však máme výhrady: hneď po zapnutí sa obraz zdal pomerne zožltnutý. Našťastie možno nedostatok zmierniť nastavením v aplikácii asus Splendid, ale ani po takejto úprave nie je biela úplne biela. Žltý nádych môže mať svoje výhody, predovšetkým vo vzťahu k únave očí. Pokiaľ však pracujete s ďalšími monitormi, ktoré bielu reprodukujú vierohodnejšie, čaká vás ich kalibrácia alebo pre oči nepríjemný prechod medzi dvoma zobrazeniami bielej. Vzhľadom na povahu zvyšku farebnej škály sa na nej mierne žlté sfarbenie toľko neprejavuje a farby pôsobia hlboko, vrátane čiernej. V kombinácii s Full HD rozlíšením na relatívne malom displeji vyzerajú hry skvele, a to aj pri zníženej úrovni detailov.

Displej Asus ROG Strix GL553VE, bohužiaľ, v prípade nášho testovaného kusu vykazuje priesvity podsvietenia. Konkrétne sa dve takéto miesta nachádzajú v blízkosti horného okraja a dve neďaleko pravého spodného rohu. Priesvity nie sú za dňa viditeľné, horšie je to za tmy, kedy sú už pozorovateľné, zvlášť v spojení s tmavším obrazom.

Asus ROG Strix GL553VE Asus ROG Strix GL553VE

Ak je vaším snom notebook s vysokou výdržou, pravdepodobne vám v tomto ohľade Asus ROG Strix GL553VE veľa uspokojenia neprinesie. Už z parametrického hľadiska je kapacita batérie 48 Wh skôr podpriemernou hodnotou a pokiaľ ju skombinujeme s výkonným hardvérom, pri veľmi miernom zaťažení sa výdrž môže dostať až na štyry hodiny. Ak však hardvér silnejšie utilizujete, pri hraní vám notebook vydrží necelú hodinu.

Asus ROG Strix GL553VE má reproduktory umiestnené na prednej strane, čo nie je úplne konvenčná pozícia. Umiestnenie je to však praktické a reproduktory majú celkom dobrú šancu sa prejaviť. Aj napriek ich úplne priemernému zvuku sú tak napríklad pri sledovaní filmov dostatočne výrazné. V prípade notebookov sa však už počíta, že ako primárny audio výstup vám budú slúžiť nejaké externé slúchadlá, ich používanie silne odporúčame aj v tomto prípade.

Chladenie

Chladenie je v prípade herných notebookov jedným z hlavných mechanizmov ovplyvňujúcich výkon, ale aj ďalšie aspekty použiteľnosti celého zariadenia. V prípade ROG Strix GL553VE spolieha Asus na jediný ventilátor podľa vzoru tradičného chladenia neherných notebookov, keď nasávanie prebieha v dolnej časti a výfuk na ľavej strane. Osobne sme sa obávali nedostatočnosti takéhoto riešenia, preto sme chladenie poriadne preverili.

Začali sme s jednoduchým testom v hre Zaklínač 3: Divoký hon, ktorý poslúžil ako skúška reálneho herného zaťaženia. Naše obavy, že je výkon komponentov obmedzovaný teplotnými maximami, sa nepotvrdil. Obe hlavné komponenty svoje priemerné teploty držali zhruba na 85 °C, pričom jadro GTX 1050 Ti dosahovalo frekvenciu 1 670 MHz, čo je dokonca viac než referenčná hodnota. Všetky jadrá procesora si držali priemerný kmitočet okolo 3 400 MHz zodpovedajúci špecifikáciám Turbo Boost pri zaťažení všetkých štyroch jadier.

Frekvencia Asus ROG Strix GL553VE pri hre Witcher 3

Nástrojom ďalšieho testu bol populárny benchmark Cinebench r15, v ktorom sme najprv otestovali zaťaženie všetkých štyroch jadier. Tento test potvrdil výsledky skúšky z hry Zaklínač 3: Divoký hon a aj pri nehraničních teplotách sa frekvencia zastavila tesne pod 3 400 MHz.

Frekvencia Asus ROG Strix GL553VE vo viacjadrovom Cinebench

Po viacjadrovom teste sa ponúka Cinebench testujúci maximálne vyťaženie iba jedného jadra. Core i7-7700HQ by mal v tomto scenári dosiahnuť frekvenciu Turbo Boost 3,8 GHz. Výsledok merania to potvrdil. Najvyťaženejšie jadro sa maximálnemu kmitočtu výrazne blížilo a k žiadnemu teplotnému obmedzeniu v tomto prípade tiež nedošlo.

Frekvencia Asus ROG Strix GL553VE v singlecore Cinebench

Ako posledna prichádza intenzívna kombinácia CPU a GPU stress testov Prime95 a FurMark, ktoré mali za úlohu vyskúšať hardvér v extrémnych podmienkach. Teploty oboch hlavných komponentov sa vyšplhali na 85 °C. A pri tejto teplote hodnoty držali. Frekvencia procesora však začala klesať, pravdepodobne aby udržala tento teplotný limit. Kmitočet sa nakoniec ustálil okolo 1 800 MHz, čo je na jednu stranu málo, na druhú si však jadrá všetky dosiahnuté frekvencie držali a k žiadnym výraznejším prepadom spôsobeným throttlingom nedošlo. FurMark bol schopný z grafickej karty v týchto podmienkach dosiahnuť 1630 MHz, čo je síce menej než pri hernom teste, ale stále to prekonáva referenčné hodnoty.

Test Asus ROG Strix GL553VE vo Furmark a Prime95

Po celkovom teste môžeme s pokojným srdcom tvrdiť, že až na výnimky drží chladenie Asus ROG Strix GL553VE frekvencie procesora stabilné a podľa špecifikácií. Termálny limit 85 °C bol pravdepodobne výrobcom nastavený ako maximum, aby sa teploty výrazne nepribližovali hraničným hodnotám.

V záťaži sa, bohužiaľ, pravá strana značne zahrieva a vyfukovaný vzduch dokáže byť pri neopatrnom polohovaní ruky nepríjemný. Chladenie je tiež veľmi hlučné. Ak stačíme túto skutočnosť s priemerne výraznými reproduktormi, vyjde nám vo výsledku nutnosť používať pri hraní slúchadlá.

Softvér Asus ROG Strix GL553VE

Výrobca do notebooku Asus ROG Strix GL553VE predinštaloval konfiguračnú a monitorovaciu utilitu ROG Gaming Center. Hoci tak vizuálne nepôsobí, je aplikácia pomerne jednoduchá. Okrem tradičného spustenia do nej možno pristúpiť aj stlačením ROG tlačidla, ktoré je na to nad numerickým blokom klávesnice vyhradené. Hneď na úvodnej obrazovke aplikácia ponúka výpis parametrov notebooku, základné sledovanie prostriedkov, výber herných profilov, deaktiváciu rizikových klávesov a prístup k nastaveniam a spusteniu spriatelených aplikácií. Jednou z nich je napríklad ROG Aura Core, kde môžete nastavovať práve RGB podsvietenie klávesnice.

Asus ROG Gaming Center Asus ROG Aura Core

Herné testy Asus ROG Strix GL553VE

Kombinácia Intel Core i7-7700HQ a GTX 1050 Ti sľubuje solídny herný výkon. Asus ROG Strix GL553VE by si tak mal poradiť aj s novými hrami vo Full HD. Či sa to notebooku podarilo, sme otestovali v štyroch náročných hrách.

PC hra Crysis 3

Crysis 3

Crysis 3 je hra z roku 2013, ktorá aj napriek svojmu veku stále ponúka jedno najlepších grafických spracovaní a od svojho vydania sa považuje za akýsi ukazovateľ pri meraní výkonu herných systémov. Výkonnostný test bol vykonávaný v jednom z koridorov v úvodnej časti hry.

Test Crysis 3
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z najpredávanejších hier histórie. Svoj debut na PC zažila v roku 2015 ako vylepšená verzia hry pre konzoly starej generácie z roku 2013. Ponúka rozsiahly otvorený svet a ohromujúci vizuál. Testy boli vykonávané na poslednú sekvenciu predpripraveného benchmarku.

Test GTA V
PC hra Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 je titul z konca roka 2016, a hoci kúpite hry s lepším grafickým spracovaním, táto ponúkne niektoré ohromujúce scenérie a predovšetkým vysoké systémové požiadavky. Ako benchmark poslúžila trasa z herného Oaklande do San Francisca cez Silicon Valley.

Test Watch Dogs 2
PC hra Witcher 3

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon od poľského štúdia CD Project RED je považovaný za jednu z najlepších RPG všetkých čias. Okrem žánrových kvalít je hra tiež zahalená v nádhernom kabáte a vzhľadom na jej celosvetovú popularitu je to tá najvhodnejšia hra na otestovanie herného výkonu. Testovacou trasou bola cesta cez Oxenfurt a časť prírody za mestom.

Test hry Zaklínač 3: Divoký hon

Výsledky vypovedajú o cenovom zaradení Asus ROG Strix GL553VE. Vo valnej väčšine hier sa priemerná rýchlosť snímkov blížila šesťdesiatkovému horizontu iba pri stredných či vyšších úrovniach nastavenia. Ak si chcete dopriať Full HD herný zážitok s maximálnymi detailmi, budete si musieť pravdepodobne ešte niečo priplatiť alebo siahnuť po desktope.

i Dobrou voľbou na nekompromisné hranie vo Full HD by mohol byť notebook Omen 17 s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1070. Presvedčte sa o tom v našej recenzii HP Omen 17.

Záverečné hodnotenie Asus ROG Strix GL553VE

Ak surfujete cez notebooky strednej triedy, Asus ROG Strix GL553VE určite zaslúži vašu pozornosť. Ide o najlacnejší herný notebook v tejto konfigurácii s uspokojivým chladením. Ak vynecháme prehýbanie tela a displeja, notebook je vyhotovený solídne a v kombinácii s výbavou, ktorú za svoju cenu ponúka, nie je vyhotovenie dôvodom na ignorovanie. Diskutabilným prvkom je prítomnosť DVD mechaniky, ktorú by sme radšej nahradili masívnejším chladením, avšak pre niektorých používateľov to, naopak, môže byť vítaný prídavok. Aj napriek drobným výhradám je však Asus ROG Strix GL553VE pravdepodobne to najlepšie, čo môžete za svoje peniaze dostať. Zahráte si na ňom všetky najnovšie kúsky, ak sa uspokojíte so stredným nastavením detailov. Vďaka výkonnému procesoru bude notebook tiež dobrou voľbou pre streamerov alebo iných hráčov, ktorí vytvárajú a upravujú multimediálny obsah.

Hodnotenie 82 % Alza.sk
Hlavné parametre: Pomer ceny a výkonu
90 %
Dizajn a ergonómia
85 %
Kvalita vyhotovenia
70 %

Klady

  • Dobrý pomer ceny a výkonu
  • Ergonomická RGB klávesnica
  • Umiestnenie konektorov

Zápory

  • Šasi aj veko displeja majú prílišnú flexi
  • Hlučné chladenie
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií