AD homeoffice AD homeoffice

Liquid Network: privátny sidechain, alebo raj gamingu a NFT na Bitcoine?

Zobraziť katalóg

Článok

Publikované

Riešenia pre DeFi, gaming alebo NFTéčka na Bitcoine začínajú byť čím ďalej tým viac relevantné vďaka stále sa zdokonaľujúcim projektom, ktoré sa snažia dohnať a zahanbiť dianie na Ethereu. Jedným z nich je aj Liquid Network. Ešte donedávna sa o ňom toľko nehovorilo, v poslednej dobe však naberá na popularite predovšetkým vďaka trendujúcim fenoménom blockchainových hier a NFTéčiek, ktoré na jeho sieti vo veľkom vznikajú. Aké má tento sidechain parametre, čo všetko na ňom môže fungovať a bude Liquid Network tou správnou cestou pre budúci rozvoj smart kontraktov na Bitcoine?

Liquid Network

Liquid Network: privátny sidechain, alebo raj gamingu a NFT na Bitcoine?

  1. Čo je Liquid Network?
  2. Škálovateľnosť, bezpečnosť a úroveň decentralizácie
  3. Čo všetko môže na Liquide fungovať?
  4. Liquid Network a hype okolo gamingu či NFTéčiek
  5. Ako vstúpiť do prostredia Liquid Networku?
  6. Je Liquid budúcnosť, alebo slepá ulička?

Čo je Liquid Network?

Možno už ste čítali o projektoch hľadajúcich ideálne riešenie pre smart kontrakty na Bitcoine, z tých najzaujímavejších možno spomenúť napríklad RSK alebo RGB. Liquid Network – federatívny sidechain Bitcoinu tiež nepochybne patrí medzi tie, ktoré stoja za zmienku. Obzvlášť v poslednom roku boli diskusie o ňom zase pomerne živé. Otázkou je, či za tým stojí úspešný postup vo vývoji, alebo skôr prepojenie s poslednou dobou spopularizovanými témami ako blockchainový gaming alebo NFT. Liquid je každopádne projektom, ktorý do bitcoinového univerza prináša zaujímavosti, ale aj nemálo kontroverzie. Poďte sa naň pozrieť viac zblízka.

Vznik, autori a pôvodný účel Liquid Networku

Liquid Network vznikol v roku 2014 ako projekt core Bitcoin vývojárov pod vedením Adama Becka a od začiatku bol zastrešený ziskovou organizáciou Blockstream. V máji 2017 bol kód vypustený na testnet. Prvá ostrá verzia sa však v bitcoinovej sieti objavila až v októbri roku 2018. Liquid Network je vyvíjaný ako sidechain určený na zabezpečenie rýchlejších, bezpečnejších a dôvernejších bitcoinových transakcií medzi jednotlivcami, ale hlavne inštitúciami, ako sú burzy, brokeri a ďalší tvorcovia trhu.

Liquid – logo projektu
Zatiaľ čo na úvodnom obrázku článku nájdete logo samotného Liquid Networku, pod tým vyššie si môžete predstavovať stvoriteľa Liquidu – Blockstream.

Predovšetkým veľkým hráčom má slúžiť aj druhý hlavný účel Liquidu, a to vytvorenie možnosti ľahkého vydávania tokenizovaných aktív na Bitcoine. Víziou Blockstreamu bolo sprístupniť veľrybím traderom a investorom rýchle, lacné a súkromné presuny vysokých objemov bitcoinov a hodnotných tokenizovaných aktív.

i Liquid Network alebol od začiatku vyvíjaný primárne ako smart kontrakt platforma pre Bitcoin. Tieto tendencie sa rozvinuli až neskôr. Dostaneme sa k tomu ešte nižšie v článku.

Sidechain Liquid Networku bol vybudovaný prostredníctvom platformy Elements. Ide o open-source platformu, ktorá môže slúžiť na vytváranie sidechainov, ale aj úplne samostatných blockchainov. Vývojári s ňou získavajú prístup k výkonným funkciám, ako sú Confidential Transactions alebo Issued Assets. Platforma Elements potom vznikla ako niekoľko nových skriptovacích opkódov, ktoré rozširujú tie už skôr implementované v Bitcoine. Vďaka tomu, že je postavená na základnom bitcoinovom kóde, môže Elements fungovať aj ako testovacia platforma pre zmeny samotného protokolu Bitcoinu.

i Za Elements stojí aj spoločnosť Blockstream. Vytvorila a vypustila ho ešte pred spustením Liquid Networku ako samostatný produkt určený predovšetkým na tvorbu privátnych sidechaínov.

Ako vlastne funguje federovaný sidechain?

Sidechainy sú samostatné blockchainy bežiace paralelne k hlavnému reťazcu Bitcoinu (mainchainu), s ktorým sú prepojené pomocou rôznych mechanizmov. Sidechainy majú vlastný protokol a fungujú na iných uzloch ako mainchain, obvykle však nevydávajú vlastné tokeny a pracujú namiesto toho s „naviazaným“ aktívom (bežne označovaným ako „peg“), ktoré je vymeniteľné s natívnym aktívom mainchainu.

Mainchain vs sidechain
Sidechain si môžete predstaviť ako samostatný blockchain bežiaci paralelne k mainchainu. Keďže bol ale spustený neskôr ako mainchain, začína jeho prvý článok (blok) až uprostred vývoja mainchainu.

Liquid Network je teda federovaným sidechainom, ktorý sa pri zabezpečovaní peggingu spolieha na akési predstavenstvo (Liquid Federation) zložené z niekoľkých spoločností – partnerov firmy Blockstream. Ich spoločná správa presunov hodnôt medzi mainchainom a sidechainom funguje na princípe tzv. Strong Federations. Tie prinášajú interoperabilné blockchainové riešenia rizík, ktoré môžu hroziť pri spolupráci centralizovaných tretích strán. V rámci Strong Federations implementuje skript tzv. „k-of-n” multisignature schéma. Jeho mechanizmus potom vyžaduje, aby boli bloky podpísané definovaným počtom signatárov (jednotlivých členských spoločností Liquid Federation), a to prostredníctvom špecializovaných hardvér zariadení (tzv. „Functionaries”). Prenesene – pokiaľ teda systém nezíska X z Y potrebných podpisov, blok sa neuzavrie a menšina hypoteticky skompromitovaných členov Liquid Federation nebude schopná ovplyvniť systém vo svoj vlastný prospech.

i Súčasťou Liquid Federation je teraz celkom 57 členov, vrátane kryptomenových búrz, obchodných miest, poskytovateľov infraštruktúry, herných spoločností a firiem poskytujúcich služby v oblasti digitálnych cenných papierov. Medzi najznámejšie patria napríklad: Bitfinex, Bitmex, Huobi, OKcoin, Hodol Hodol, Ledger, Condensat alebo Satoshi' s Games.
Členovia Liquid Federation
Vyššie na obrázku nájdete zoznam všetkých súčasných 57 členov Liquid Federation.

Ako sa operuje s bitcoinmi na Liquid Networke?

Vďaka vzájomnému prepojeniu sidechainu a mainchainu je možné využívať natívnu menu hlavného reťazca. Takzvaný two-way peg (peg-in/peg-out) na Liquid Network funguje v pomere 1 : 1 k bitcoinu, takže za každý jeden bitcoin, ktorý uzamknete na mainchaine a prevediete do siete sidechainu, dostanete jeden Liquid bitcoin (skrátene L-BTC). Peg-iny v podstate vyžadujú len to, aby ste poslali svoje bitcoiny na multisig adresu, ktorú kontrolujú účastníci Strong Federations. Peg-outy (prevody späť do reťazca Bitcoinu) vyžadujú, aby ste svoje zostatky v L-BTC premiestnili cez jednu z búrz členov Liquid Federation. Pri peg-oute dôjde k Strong Federations multisig overeniu a „spáleniu” požadovaného množstva L-BTC držaného na sidechaine, v pomere 1 : 1 k tomu sa uvoľnia skôr uzamknuté bitcoiny na mainchaine.

Two-way peg schéma
Takto vyzerá schéma tzv. two-way pegu.

Kde leží Liquid z pohľadu štruktúry bitcoinových vrstiev?

Ak by sme mali zaradiť Liquid Network do štruktúry bitcoinových vrstiev, zapadol by najlepšie priamo nad prvú vrstvu. Presnejšie povedané, tesne nad ňu, niekde medzi vrstvu 1 a vrstvu 2. Je to jednoducho preto, že ho nemožno považovať za klasickú druhú vrstvu, pretože nie je typickou nadstavbou základného bitcoinového protokolu. Liquid Network je sidechainom, a teda skôr samostatným blockchainom bežiacim paralelne s mainchainom.

i Keby vám náhodou neladilo zaradenie „tesne nad vrstvou 1“ alebo „niekde medzi vrstvou 1 a 2“, môžete pokojne používať označenie, ktoré navrhuje Giacomo Zucco, podľa ktorého je Liquid vrstvou 1,5 alebo imaginárnou vrstvou „i“.

Škálovateľnosť, bezpečnosť a úroveň decentralizácie Liquid Networku

Pri samostatných blockchainoch a nadstavbových protokoloch alebo sidechainoch veľmi záleží na niekoľkých dôležitých parametroch, ktoré musia byť nastavené tak, aby výsledná sieť mohla fungovať dlhodobo bez väčších ohrození jej záruk. Preto sa v spojení s projektmi okolo Bitcoinu často hovorí o bezpečnosti, škálovateľnosti, úrovni decentralizácie, súkromí alebo ekonomickej udržateľnosti. Liquid Network v niekoľkých smeroch ponúka zaujímavé riešenia, realita federovaných sidechainov však nie je iba ružová.

Not only pink laser eyes please
Pred ďalším čítaním prosím zhasnite svoje ružové laser eyes.

Škálovateľnosť a súkromie sú silnejšími stránkami Liquidu

Liquid Network zvládne odvádzať veľké množstvo medzitransakcií mimo vzácneho blokového priestoru základnej bitcoinovej vrstvy a poskytne rýchle vysporiadanie pomocou krátkych 1-minútových blokov. Blockstream uvádza, že finálne vysporiadanie transakcie s L-BTC by malo na jeho sidechaine prebehnúť priemerne do 2 minút. Súkromie je na Liquide riešené pomocou technológie zvanej Confidential Transactions. Tá dokáže v predvolenom nastavení siete skrývať výšku preposielaných čiastok a typy jednotlivých transakcií. S tým súvisí aj interoperabilita siete – rovnaká integrácia v rámci Liquid Networku totiž poskytuje podporu ako pre L-BTC, tak pre tokenizované aktíva vydané na Liquide pomocou Issued Assets. Všetky tokeny siete sú založené na rovnakom štandarde, čo používateľom umožňuje využívať funkcie, ako sú atomic swapy či multisigy v štýle Bitcoinu.

A ako to má Liquid s decentralizáciou alebo bezpečnosťou?

Ako už ste asi pochopili, spomínaná kontroverzia Liquid Network spočíva práve v otázkach decentralizácie a bezpečnosti. Vyššie ste si mohli prečítať o detailoch fungovania federovaného sidechainu. Snáď nikto nemá za cieľ vkladať vlastné názory do hláv ostatných, každý by si ale mal pri študovaní princípov Liquidu odpovedať úprimne na otázku, či nie je význam systému zabezpečovaného namiesto decentralizovanou sieťou ťažiarov len pár desiatkami súkromných centralizovaných spoločností úplne protichodný pôvodnej myšlienke Bitcoinu.

O bezpečnosti sidechainov panujú obavy v celej bitcoinovej komunite a veľa core vývojárov sa zhoduje na tom, že zabezpečenie základného protokolu Bitcoinu je v prípade L-BTC úplne irelevantné, pretože jeho jedinou zárukou je zabezpečenie samotného sidechainu a je teda plne v rukách členov Liquid Federation.

V tomto twitterovom vlákne kedysi sám zakladateľ Blockstreamu, Adam Back, potvrdil presnosť svojho výroku, v ktorom uvádza, že plánuje predávať sidechainy a hardvér na ich správu a používanie firmám za mesačný poplatok. V bitcoinovej komunite to vtedy vyvolalo veľké pochybnosti o skutočných úmysloch vydavateľa sidechainu. To, čomu niektorí bitcoineri nechceli veriť, sa nakoniec vyplnilo.

Čo ak sa na Liquid Network pozrieme z pohľadu štandardov LNP/BP?

Štandardy LNP/BP (Bitcoin Protocol/Lightning Network Protocol) sú vcelku uznávanou špecifikáciou osvedčených pravidiel na riešenie na 2. a 3. vrstve. Stojí za nimi LNP/BP Standards Association, ktorá sa snaží ctiť hodnoty základnej bitcoinovej vrstvy nadovšetko. Ako Liquid Network spĺňa 5 jej hlavných zásad?

  • Nepokrýva ho žiadny predtým vydaný BIP a nepotrebuje soft fork ani hard fork v bitcoinovom blockchaine.
  • Nezahltí bitcoinový blockchain zbytočnými dátami priamo nesúvisiacimi so štandardnými transakciami.
  • Na svoje fungovanie využíva peg bitcoin (L-BTC).
  • Jeho bezpečnostné záruky ležia mimo bitcoinový blockchain.
  • Môže narušiť ekonomické incentivy ťažiarov svojimi nízkymi poplatkami a odvedením hodnoty z BTC blockchainu do L-BTC.

Čo všetko môže na Liquide fungovať?

Liquid Network sidechain je samostatný blockchain s doplnkovými funkciami k základnému blockchainu bitcoinu. Jeho možnosti zďaleka nekončia len rýchlejšími a súkromnejšími transakciami pre veľkoobjemové tradery a inštitúcie. Tí tu ďalej napríklad rozkladajú riziko držania svojich obchodných prostriedkov na konkrétnych burzách medzi všetkých členov Liquid Federation tým, že držia prostriedky na súkromnej Liquid adrese. Na sieti je možné ale tiež vydávať nové tokenizované aktíva, ako sú utility a security tokeny, stablecoiny a digitálne zberateľské predmety v podobe NFTéčiek. Sidechain má byť pripravený aj na tokenizáciu FIAT mien alebo implementáciu kryptomien z iných (nebitcoinových) blockchainov. Podobne, ako s tokenmi ERC-20, je možné s týmito aktívami voľne obchodovať v celej sieti a využívať jej súkromie a rýchlosť.

Liquid Network v základe nemá podporu smart kontraktov (inteligentných zmlúv), už dnes na ňom však vďaka rôznym rozširujúcim opkódom môžu fungovať aj služby decentralizovaných financií (DeFi), alebo dokonca blockchainovej hry. Nižšie nájdete niečo málo o najzaujímavejších službách fungujúcich na Liquide.

Big boy Tether prichádza na Liquid

Prvým významným tokenizovaným aktívom, ktoré sa už v polovici roku 2019 objavilo na Liquid Networke, bol Tether (USDT). Bol to veľký upgrade pre sidechain aj Tether samotný, ktorý pôvodne fungoval na oveľa pomalšej, horšie zabezpečenej a nie príliš dôvernej platforme – Omni Layeru. Na Liquide sa Tether označuje ako L-USDT a jeho hlavnou funkciou je samozrejme ochrana traderov a inštitúcií pred zvýšenou volatilitou L-BTC.

Bitcoinizácia je ďaleko
Všadeprítomný Tether vydávaný na všetkých platformách je dôkazom toho, že do masívnej bitcoinizácie máme ešte ďaleko.

Lightning Network je na Liquide tiež

Liquid síce zvládne asi 2 – 3× viac transakcií za sekundu ako Bitcoin, ale jeho blokový priestor taktiež nie je úplne neobmedzený. A pretože sa do budúcnosti počíta s rastom siete, bol na nej spustený aj Lightning Network, aby aj mikrotransakcie na Liquide dávali za pár rokov zmysel (pri zaplnených blokoch sa zvýšia on-chain transakčné poplatky).

Platobná brána BTCPay server funguje aj pre L-BTC

S BTCPay serverom kompatibilným s Liquid Networkom si obchodníci môžu sami hosťovať a mať plnú kontrolu nad prijatými prostriedkami bez toho, aby museli platiť ďalšie poplatky sprostredkovateľom alebo spracovateľom platieb. Výhody Liquidu pri platení cez BTCPay server môžu využívať aj zákazníci. Technológia Confidential Transactions im umožňuje vykonávať transakcie bez obáv, že obchodníci alebo iné tretie strany uvidia ich zostatky. Vďaka integrácii Liquidu na BTCPay môžete utrácať napríklad aj stablecoiny ako L-USDT.

T-DEX bola prvou decentralizovanou peer-to-peer zmenárňou na Liquide

T-DEX je peer-to-peer decentralizovaná zmenáreň s otvoreným rozhraním pre tvorcov trhu, ktorí tu môžu signalizovať likviditu v rôznych pároch aktív na Liquid Networke (napr. L-BTC a L-USDT). Platforma využíva parametre Liquidu a umožňuje rýchle a dôverné transakcie alebo napríklad atomic swapy. T-DEX môžete používať aj v mobilnej aplikácii.

Security token naviazaný na hashrate ťažobných mašín Blockstreamu

Blockstream uviedol na trh v rámci Liquid Network token, ktorý je naviazaný na ich ťažobnú produkciu bitcoinov. Jeden Blockstream Mining Note (BMN) predstavuje 2 000 terahashov za sekundu z celkového hashratu jednej z ťažobných hál spoločnosti. Prvá tranža o 62,5 BMN bola v predaji začiatkom minulého roku. Tieto BMN tokeny bude možné po troch rokoch od nákupu vymeniť za ekvivalentné množstvo bitcoinu, ktoré bolo za tú dobu vyťažené pomocou hashratu, aký tokeny predstavujú.

Bitcoin mining
Blockstream údajne pracuje na vývoji hál, ktoré budú na ťaženie bitcoínov využívať obnoviteľnú energiu.

Liquid Network a hype okolo gamingu či NFTéčiek

NFTéčka a blockchainové hry boli hity posledných dvoch rokov, na Ethereu a ďalších alternatívnych blockchainoch išli divoké preteky o vytvorenie najpochybnejšej kolekcie jpegov alebo hry s najšialenejšou tokenomikou. Tento trend prekvapivo zasiahol aj svet Bitcoinu a mnoho vývojárov sa začalo snažiť prepojiť nezameniteľné tokeny či hry aj s najrobustnejším blockchainom. Niekoľko z nich sa rozhodlo uľahčiť si problémy so škálovateľnosťou prvej bitcoinovej vrstvy a pracovali tak práve s Liquid Networkom alebo Lightningom. Vydávanie aktív, NFTs a in-game tokenov na bitcoinovom protokole chce však viac umu a trpezlivosti, najskôr vďaka tomu vyzerá väčšina výsledných games a NFT na bitcoinovej sieti celkom podarene.

Najmä práce štúdií, ktoré sa vývoju na bitcoinovom blockchaine venujú už nejakú tú dobu, stoja naozaj za to a bola by škoda nepovedať si o nej viac.

„Bitcoin-Royale“ LightNite od vývojárov zo Satoshi's Games

Medzi najvýraznejšie projekty, ktoré robia do gamingu na bitcoinovom blockchaine, patrí Satoshi's Games. Ich herná platforma Elixir je takou blockchainovou obdobou Steamu. Nájdete na nej hry rôznych žánrov od arkádoviek až po first-person strieľačky. V tých môžete prostredníctvom Lightning Networku získavať bitcoiny za plnenie denných misií alebo keď zasiahnete súpera (rovnako tak ich ale môžete aj strácať, ak ste napríklad sami zasiahnutí). Najpopulárnejší titul LightNite je multiplayerový battle royale s podobne hravou grafikou a herným štýlom, ako má Fortnite. Okrem bitcoinov za zasahovanie súpera v ňom môžete získať aj NFT skiny či zbrane, ktoré je možné previesť mimo platformu Elixir na ľubovoľnú Liquid adresu, čo umožňuje vzájomné peer-to-peer obdarovávanie a obchodovanie s ostatnými hráčmi.

Liquid in-game NFTs v zápale hry.
i Pomerne čerstvou novinkou od Satoshi's Games je aj aplikácia pre Android a iOS. Tu si môžu mobilní hráči užívať stackovanie satov a získavanie herných NFTs z pohodlia svojich inteligentných telefónov.

Infinite Fleet – vesmírna bojovka od štúdia Pixelmatic

Na ďalšej zaujímavej hre, ktorá bude sčasti prepojená s Liquid Networkom, pracujú vývojári z Pixelmatic. Infinite Fleet je medzigalaktická MMO bojovka, v ktorej sa budete stretávať s vesmírnymi korábmi ostatných hráčov. Pixelmatic použije Liquid na vydanie prenosnej in-game meny obchodovateľnej aj mimo hry. Ďalej je v pláne security token, ktorý bude oficiálne registrovaný v USA a EÚ a mal by slúžiť svojim držiteľom ako potvrdenie práv na akcie spoločnosti.

Novoročná ochutnávka z blížiacej sa bety Infinite Fleet.

LNFT platforma Raretoshi

LNFT (Liquid NFT) platforma Raretoshi slúži na mintovanie a obchodovanie NFTs zameraných na Bitcoin. Nájdete na nej tokenizované fyzické umelecké diela, ale aj čisto blockchainové NFTs. Raretoshi podporuje Liquid bitcoin (L-BTC) aj stablecoin L-USDT. Fungujú tu aj platby v klasickom bitcoine a cez Lightning Network, tie sú potom pre konečné vysporiadanie prevádzané na L-BTC.

Ako vstúpiť do prostredia Liquid Networku?

To, ako vstúpiť do Liquid siete, už bolo čiastočne nahryznuté vyššie. Pokiaľ si budete chcieť zaobstarať nejaký ten L-BTC, existujú v podstate dva štandardné spôsoby:

  • klasicky po starom pomocou peg-in procesu,
  • alebo pomocou veľmi jednoduchého swapnutia na niektorej zmenárni či swapovacej platforme.

Získanie L-BTC pomocou peg-in procesu

Proces klasického vytvárania Liquid bitcoinov (L-BTC) zahájite špeciálnou on-chain transakciou. Bitcoiny sú prevedené na bitcoinovú adresu a dočasne uzamknuté. Výstup z tejto transakcie sa potom použije na odomknutie ekvivalentného množstva L-BTC na Liquid Networku. Aby všetko prebehlo úspešne, budete potrebovať bitcoinový full node aj Liquid node. Pokiaľ si na to trúfate, držte sa radšej podrobného návodu.

Získajte L-BTC prostredníctvom tretej strany

Oveľa jednoduchší a rýchlejší spôsob získania L-BTC spočíva v jeho nákupe za FIAT alebo swapnutí za bitcoin či iné aktívum prostredníctvom tretích strán, ako sú zmenárne a ďalšie swapovacie platformy. Jednoduchý swap BTC za L-BTC vykonáte napríklad na platformách SideShift AI, SideSwap alebo dexcia Bisq. Za FIAT z bankovej karty si L-BTC zaobstaráte pomocou AQUA peňaženky pre aktíva na Liquide.

Hybridné peňaženky na manipuláciu s BTC aj L-BTC

Na niektoré vyššie spomínané úkony a ďalšie operácie na Liquid Networke sa vám budú hodiť hybridné peňaženky vyvinuté samotným Blockstreamom. Sú pokročilejšie a ponúknu tak rôzne lepšie bezpečnostné funkcie alebo ľahšie prepojenie s iným softvérom či hardvérom. Na desktop alebo mobilné zariadenia si môžete stiahnuť softvérovú peňaženku Blockstream Green, ktorá je kompatibilná napríklad s hardvérovou peňaženkou Ledger Nano S. Ak by ste chceli rovno hardvérovú peňaženku od Blockstreamu, siahnite po Blockstream Jade.

Hardvérová peňaženka Blockstream Jade vyzerá celkom šikovne.

Je Liquid budúcnosť, alebo slepá ulička?

Hoci Liquid Network pôvodne vznikal skôr ako sieť na rýchle, súkromné a bezpečné transakcie traderov a inštitucionálnych obchodníkov s bitcoinom, stala sa z neho časom po všetkých stránkach rozvinutá platforma vhodná taktiež na vydávanie najrôznejších tokenizovaných aktív, mintovanie herných NFTéčiek a implementáciu jednoduchších smart kontraktov, pričom aj tie zložitejšie časom prídu. Tento sidechain je v porovnaní s konkurenčnými protokolmi nad Bitcoinom ako RSK či RGB v mnohých ohľadoch vopred, hlavne čo sa týka adopcie zo strany inštitúcií a jednotlivcov. Pretrváva však otázka, či je Liquid, najmä pre svoje (ne)riešenie decentralizácie a neisté bezpečnostné záruky, tým správnym miestom na budúci rozvoj infraštruktúry na Bitcoine a či nejde len o slepú uličku. Odpovedať si na ňu musíte sami. Mnoho bitcoinerov už svoju pravdu našlo, a tak bude najskôr záležať na tom, čomu sa rozhodne veriť široká verejnosť.

Nech už to s Liquid Networkom bolo, je a bude akokoľvek, hodí sa oceniť všetky technické poznatky, impulzy na tvorbu lepších riešení alebo ďalšie rozširovanie bitcoinovej komunity, ktoré boli vývojom celého projektu nepochybne podporené. Je pravdepodobné, že o ňom v nasledujúcich rokoch ešte veľa budeme počuť. Pokiaľ udržíme v pamäti myšlienky stojace za vznikom Bitcoinu a nepodľahneme stále šialenejšiemu svetu okolo nás, bude sa táto technológia môcť rozvíjať jedine tým správnym smerom.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.


4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
5,0
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran
11,83 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK27937
4,9 13×
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Audiokniha MP3 - Historie, ekonomie a technologie kryptoměn. - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, čte Petr Neskusil , 12 hod. 3min.
14,90 €
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AK1D009
4,9 13×
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - Od začátku koronavirové krize vzniká rekordní množství peněz. Dolarů i korun. Lidé tak čím dál více zkoumají možné alternativy. Může se takovou alternativou stát Bitcoin? Třetí rozšířené vydání o historii, ekonomii a technologii kryptoměn. - autor Dominik Stroukal, 294 stran, česky
15,29 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK38007
Jak pochopit Bitcoin
Elektronická kniha - autor Ing. Michael Merta, 68 stran, česky
8,50 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK36772
5,0
Cryptosteel Capsule Solo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 1× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>800).
89,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a1
5,0
Cryptosteel Capsule Duo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 2× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>1400).
139,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: CSTEEL001a2
Cryptosteel Capsule Quintet
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice znakov z AISI 304. V balení: 5× nádoba na kapsuly, 3× sada dlaždíc (>3600).
299,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: BUNCSTEEL01a15
Cryptosteel Capsule Trio
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice znakov z AISI 304. V balení: 3× nádoba na kapsuly, 2× sada dlaždíc (>2200).
189,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: BUNCSTEEL01a13
2,2
Cryptosteel Cassette Solo
Hardvérová peňaženka – offline – AISI 304. Dodávané s viac ako 250 listovými dlaždicami z nehrdzavejúcej ocele. V balení: 1× kryptostelová kazetová jednotka, 1× sada písmen (cca 800 dlaždíc).
98,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a3
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií