Digitální žák KIDS TOPky

Mario + Rabbids Kingdom Battle – totálna šialenosť, ktorá vás dostane (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Bláznivé králiky od Ubisoftu zavítali na konzolu od Nintenda už skôr, ale až na Nintende Switch sa predstavili v ešte šialenejšom crossoveri. Spojiť s nimi legendárneho Maria a celú jeho partiu chcelo rozhodne veľkú odvahu a je obdivuhodné, ako skvelý herný zážitok nakoniec Mario + Rabbids Kingdom Battle predvádza. Ako si rozumie Mario s nezbednými Rabbids a čo si myslí princezná Peach o svojom králičom Alteregu sa dozviete v našej recenzii.

Čo všetko sa v recenzii Mario + Rabbids Kingdom Battle dozviete?

 1. Príbeh hry Mario + Rabbids Kingdom Battle
 2. Dve hry v jednom balení
 3. Mario + Rabbids Kingdom Battle ponúka skvelé súboje
 4. Mario + Rabbids Kingdom Battle si osvojuje RPG princípy
 5. Ako sa nám hral Mario + Rabbids Kingdom Battle
 6. Recenzia Mario + Rabbids Kingdom Battle: záverečné hodnotenie

Príbeh hry Mario + Rabbids Kingdom Battle

Mario + Rabbids Kingdom Battle rozhodne nie je klasický crossover ako Avengers alebo Batman vs. Superman. Ťažko si možno predstaviť dva viac nesúrodé svety, ktoré by ste chceli dať dohromady. Našťastie v Ubisofte sa s touto úlohou vysporiadali na jednotku a hneď úvod hry predstaví celkom logickú zápletku vysvetľujúcu toto nepravdepodobné spojenie. Nadaný vynálezca stvorí okuliare s vlastnou umelou inteligenciou, ktoré dokážu kombinovať predmety a napríklad z kvetu a lampičky vytvoriť svietiacu rastlinu. Nedokončená technológia má ale logicky svoje chyby, stačí teda jeden zlý moment a katastrofa je na svete.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Wallpaper: Mario a spol.

Ihneď na začiatku hry dostanete na starosť naozajstného Maria a králičie verzie princeznej Peach a Luigiho.

Pretože je náš vynálezca fanúšikom Nintenda a všade po jeho pracovni sa povaľujú herné postavičky, časopisy a plagáty, okuliare ich nechtiac skombinujú práve spolu so strelenými králikmi, ktorí sú tiež prítomní, a razom je zamiesené na problém. V hre Mario + Rabbids Kingdom Battle sa vďaka tomu dostávame do známeho hubičkového kráľovstva, ktoré ale prekonalo značné zmeny. Nielen že sa po celej krajine povaľujú zväčšené predmety z vynálezcovej pracovne, celé kráľovstvo sa hemží králikmi! Vďaka okuliarom sú niektorí dobrí a iní skôr zlí, a pretože okuliare dokážu kombinovať viac vecí dohromady, vznikne vďaka tomu napríklad králičia verzia princeznej Peach alebo Luigiho.

Nie je snáď potrebné zdôrazňovať, že hra si zakladá mimo vycibrenej hrateľnosti tiež na humore. Počínanie králikov mi okamžite pripomenulo nezbedných Mimoňov, takže ak holdujete podobne prízemnému humoru, budete tu ako doma. Králičia verzia princeznej Peach je klasická instagramová primadona, a tak si neustále robí selfie, aj keď práve za ňou pobehuje horiaci nepriateľ. A zo srdca vám želám vidieť jej nahnevanú reakciu v momente, keď stretne pravú princeznú Peach. Hra tiež vhodne mieša dohromady bláznivý králičí a obvyklý nintenďácky humor, takže Luigi bude mať zase zlú náladu z toho, že si nikto nepamätá ani jeho meno. Mario + Rabbids Kingdom Battle si navyše vie robiť srandu aj samo zo seba, podobne ako to vedia napríklad LEGO hry.

i Pozrite si náš nový Herný magazín!

Dve hry v jednom balení

Celá hra sa odohráva v dvoch rovinách, ktoré spolu napodiv veľmi nesúvisia, ale sú príjemne kombinované, takže nehrozí, že by vás mohol dostihnúť stereotyp. Niečo cez tretinu hernej doby (rozhodne však nejde o zanedbateľnú časť hry) strávite screaningom hubičkového kráľovstva. Vaším sprievodcom je umelá inteligencia z okuliarov, roztomilý robot Beep-0, ktorého členovia vášho tímu bezhlavo nasledujú.

Táto časť je čisto adventúrna. Preskúmavate okolia, zbierate charakteristické mince a samozrejme riešite najrôznejšie priestorové puzzle a hádanky. Čas od času narazíte na ďalšie postavy z Nintendo univerza alebo na králikov, ktorí zamorili celé kráľovstvo. A hoci je vzhľad prostredia odvodený predovšetkým od klasických hier s Mariom, vďaka vynálezcovým okuliarom stretnete napríklad nadrozmerné trenky alebo obrí záchod, v ktorom sa kúpe králik s gumenou kačičkou. Záchodový humor proste králiky nezaprú a v Mario + Rabbids Kingdom Battle si ho užijete do sýtosti.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Obria toaleta s kačičkou Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Hubičkové kráľovstvo Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Puzzle

i Mohlo by vás zaujímať
Dungeons 3 – je dobré byť darebák? (RECENZIA)
South Park: The Fractured but Whole je husté RPG! (RECENZIA)
Battle Chasers: Nightwar (RECENZIA)
Knack 2 – znova a lepšie (RECENZIA)

Mario + Rabbids Kingdom Battle ponúka skvelé súboje

Relatívne voľné priestranstvá však striedajú súboje, ktoré sú jadrom celej hry. V momente, keď vkročíte na územie označené vlajočkami, sa hra prepne do režimu ťahovej stratégie. Súboje majú jednoduché princípy, avšak ich početná kombinácia vytvára raj pre každého stratéga, ktorý sa nenechá oklamať peknými farbičkami a roztomilými králikmi. Z robota Beep-0 sa náhle stane len kurzor, ktorým hru ovládate, a trom členom vášho tímu rozkazujete jednu z troch aktivít – pohyb po bojisku, útok, alebo aktiváciu špeciálnej schopnosti.

Hlavná krása spočíva v tom, že jednotlivé činnosti môžete reťaziť podľa seba a tiež ich vzájomne kombinovať. Niekedy sa hodí aktivovať špeciálnu schopnosť, zaútočiť na nepriateľa a stiahnuť sa do ústrania, inokedy je zasa protivník príliš ďaleko a musíte sa k nemu najskôr priblížiť. Jednotlivé akcie tiež ponúkajú špeciálne činnosti. Pri pohybe po mape môžete napríklad s pomocou ďalšej postavy uskutočniť dvojitý skok, takže je možné v rámci jedného ťahu prekonať dlhšiu vzdialenosť alebo sa napríklad dostať na vyvýšené miesta. Pri presune ide tiež sklzom uštedriť protivníkovi poškodenie zblízka a ešte sa stihnúť schovať.

Krytie je v prípade ťahovej stratégie logicky veľmi dôležité. To vám poskytuje samotné prostredie, ktoré tvoria skaly a ďalšie prekážky. Tie je však možné zničiť, žiadna postava tak nie je úplne v bezpečí. Vzhľadom k veľkosti bojiska je tiež veľmi účinné nepriateľa prekvapiť útokom z boku, čo je možné práve vďaka dvojitým skokom alebo králičiemu potrubiu, ktoré sa nachádza na okrajoch máp – využiť ho však môže aj váš protivník. V Mario + Rabbids Kingdom Battle nie ste múdri iba vy, umelá inteligencia mnohokrát predvádza geniálny kúsky.

Z počiatku sa môže zdať, že sú súboje až príliš ľahké, ale veľmi rýchlo začne prituhovať a ani ostrieľaným stratégom odchovaným sériou XCOM nemusí byť vždy do spevu. Nie nadarmo Mario + Rabbids Kingdom Battle ponúka taktický režim, kedy si môžete naplánovať svoj postup a spočítať si, koľko políčok musíte prekonať, aby ste dostrelili na nepriateľa. Dohrať každú bitku na maximálne hodnotenie je pekný oriešok a mnohokrát budete radi aj za ufúľané víťazstvo, kedy prežije iba jeden člen tímu. Je sympatické, že ak sa práve necítite na najlepší výkon, môžete si zapnúť zjednodušený režim, kedy dostanete nejaké to bonusové zdravie a hra vás dokonca za to nijako nebude penalizovať.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: nepriateľ Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: taktický režim

Mario + Rabbids Kingdom Battle si osvojuje RPG princípy

Prekvapivo komplexný súbojový systém má za následok tiež prítomnosť podoby robustných RPG princípov. Každej z postáv môžete za nazbierané mince kupovať lepšie zbrane, ktoré sa delia na primárne a sekundárne. Kým prvé spomínané sú najrôznejšie variácie na klasické strelné zbrane, medzi tie sekundárne patria skôr najrôznejšie gadgety, ktoré majú predovšetkým taktické využitie. Každá zo zbraní má navyše mnoho štatistík, takže je vhodné ich (rovnako ako všetko ostatné) náležite nakombinovať.

Vedľa bohatého arzenálu (v ponuke je naozaj veľa zbraní s odlišnými vlastnosťami a druhmi poškodenia) má tiež každá z postáv svoj vlastný strom skúseností, v ktorom si vylepšujete schopnosti postavy za nazbierané orby. Aj v tomto smere sa Mario + Rabbids Kingdom Battle vydáva osvedčeným smerom a žiadneho hráča RPG hier neprekvapí, je však potešujúce, že jednotlivé schopnosti sú naozaj zaujímavé a často tiež unikátne. Niektoré vylepšenia vám dovolia prí útoku zblízka zobrať nepriateľovi trochu života, iné zase zvýšia rozsah pohybu po bojisku alebo pridajú osobitné superschopnosti, ktoré iné postavy nemajú.

Každá z ôsmich postáv má svoj strom skúseností do istej miery unikátny, takže sa dá namixovať naozaj zaujímavá úderná skupinka, kde bude mať buď každý svoju úlohu, alebo si naopak vytvoríte troch univerzálnych a zastupiteľných bojovníkov. Hra vám dá k dispozícii pravého Maria, princeznú Peach, Luigihoa Yoshiho. Hlavnou atrakciou sú ale ich králičie alter egá, ktoré je skrátka a veľmi dobré zábavné sledovať a rýchlo si ich obľúbite. Pravý Mario a spol. tak paradoxne hrajú druhé husle, hoci sú ich animácie tiež viac než podarené.

Ako sa nám hral Mario + Rabbids Kingdom Battle

Hra si drží charakteristickú paletu farieb a roztomilé stvárnenie sveta presne tak, ako sme od Nintenda zvyknutí. Králičí zbojníci do tohto univerza zapadli nečakane ľahko a celej hre dokonca bez problémov dominujú. S radosťou a úsmevom na tvári budete sledovať ich reakcie na všelijaké situácie, a to nielen v najrôznejších filmíkoch, ale aj pri samotných súbojoch. Ich vykukovanie spoza prekážok alebo hasenie horiaceho pozadia pôsobí zábavne a roztomilo zároveň.

Ak je na niečo v Nintende spoľahnutie, je to okrem pôsobivého vizuálu tiež hrateľnosť. Hoci je Mario + Rabbids Kingdom Battle v podstate o chodení a riešení hádaniek, alebo o bojovaní, hra sa naozaj snažia, aby ste v žiadnom bode príbehu nedošli ku stereotypu. Prostredie sa rýchlo strieda a ponúka rozličné hádanky, zatiaľ čo súboje mixujú rôzne druhy nepriateľov, ktorí zaistia vždy nutnosť pristupovať ku každému konfliktu individuálne. Občas pripraví zaujímavú zmenu samo prostredie, ktoré napríklad vhodí na bojové pole divoké tornádo. Tým najlepším a zďaleka tiež najťažším sú ale súboje s bossmi. Tie vždy ponúknu premenlivé prostredie a nutnosť neustáleho prispôsobovania novovzniknutým situáciám.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Wallpaper: Mario a spol. vs Chain Chop

Niektoré bojiská obsahujú osobitné výzvy. Chain Chomp útočí na všetky postavy v okolí a je mu úplne jedno, z akého sú tímu.

Príbeh Mario + Rabbids Kingdom Battle môžete dokončiť za niečo málo cez 20 hodín, ak však chcete vyzbierať úplne všetko a objaviť všetky tajné zákutia hry, pripravte si pokojne aj dvojnásobok. Hra trochu podkopáva výsledný zážitok v tom, že veľa schopností sa vám sprístupní až v určitej fáze príbehu, hoci by ste ich mohli využiť už dávno predtým. Je tak na prvý pohľad jasné, že nás hra núti vracať sa na už navštívené miesta. Ani dokončenie príbehu a vyzbieranie kompletne všetkého ale nie je konečná. Výsostnou výhodou konzoly Nintendo Switch je možnosť využívať ju veľmi šikovne na kooperatívne hranie a ani v tomto prípade nie je Mario + Rabbids Kingdom Battle výnimkou.

Recenzia Mario + Rabbids Kingdom Battle: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 90 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Opätovná hrateľnosť
85 %
Mario + Rabbids Kingdom Battle; recenzia

Klady

 • Podarené spojenie nesúrodých svetov
 • Zábavné a ťažké súboje
 • RPG prvky
 • Zaujímavé puzzle a hádanky
 • RPG prvky

Zápory

 • Na prvýkrát nie je možné dohrať hru na 100 %
Filip Němec
Moje meno je Filip Nemec a píšem o všetkom, čo sa týka herných konzol. Gaučové hranie, to je moje. Nebránim sa prakticky ničomu, ale najradšej mám akčné adventúry a preteky. Moje herné srdce tlčie predovšetkým pre sériu Uncharted a pevne dúfam, že ako kompletne dobije, vyjde Half-Life 3.
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií