Prečo skúsiť domáce masky? Ich výhodami sú okamžitá dostupnosť, príprava na mieru a 100 % prírodné zloženie. Pritom nie je ťažké ich pripraviť a môžu vám pomôcť získať späť zdravé a krásne vlasy. Príroda je veľký pomocník, prečo teda masku či zábal na vlasy neskúsiť doma? Pripravili sme pre vás recepty na domáce masky na dosiahnutie objemu, na rýchlejší rast a ďalšie, pričom väčšinu ingrediencií máte bežne doma, čo napríklad skúsiť masku z vajec?
Vždy robte masku čerstvú, väčšina surovín sa rýchlo kazí. Masky nanášajte po celej dĺžke vlasov, prípadne len na končeky. Vyhnite sa oblasti vlasovej pokožky, pokiaľ nie je výslovne uvedené inak. Vlasy by sa potom mohli viac mastiť.
Pokiaľ máte vlasy poškodené napríklad od slnečných lúčov, táto maska vám rýchlo pomôže dodať vlasom vlhkosť, podporí ich pružnosť a vlasy zjemní.
Postup: Roztlačte jeden menší banán a zmiešajte ho s lyžičkou mandľového oleja. Vmasírujte do vlasov, vynechajte pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 30 minút a umyte šampónom.
Mastné vlasy potrebujú dôkladné čistenie, ale súčasne nesmú byť vysušované, aby sa vlasy nemastili ešte viac. Zredukovať mastnotu môžete pomocou avokáda a mätového čaju.
Postup: Avokádo roztlačte s lyžicou medu, olivového oleja a mätového čaju. Na dokonalé spojenie možno vyšľahať. Vmasírujte do vlasov, nechajte pôsobiť 30 minút a umyte šampónom.
Lupiny sú šupinky kože z pokožky hlavy, preto je treba masku proti lupinám nanášať priamo na hlavu. Táto maska pomáha nielen odstrániť lupiny, ale aj hydratuje a dezinfikuje.
Postup: Morskú hrubú soľ zmiešajte s lyžičkou olivového oleja a naneste prstami na vlasovú pokožku. Jemnou masážou vykonáte zapracovanie účinných látok do pokožky a súčasne odstránite existujúce lupiny. Masáž vykonávajte niekoľko minút a po chvíli môžete z hlavy zmyť.
Suché vlasy potrebujú živiny a hydratáciu, ktorú je potrebné následne uzamknúť vo vlasovom vlákne. K tomu pomôžu vajíčka a olivový olej v účinnej kombinácii s kávou.
Postup: Zmiešajte žĺtok, tri lyžice olivového oleja a dve lyžice mletej kávy. Pokiaľ máte dlhšie a hustejšie vlasy, môžete pridať väčšie množstvo oleja. Kašičku potom naneste na vlasy, počkajte 20 minút a dôkladne zmyte. Výplach masky vykonávajte studenou či vlažnou vodou, horúca voda by zmenila vajíčko na hustejšiu hmotu, ktoré sa z vlasov zle dostávajú.
Pivo dodáva vlasom jas, spolu s medom vlasy vyživujú a pridajú im objem. Výhodou je, že stačí len trochu piva, zvyšok môžete vypiť.
Postup: Použite rovnaké množstvo piva a medu a aplikujte na vlasy. Nechajte pôsobiť ideálne hodinu napríklad pod kúpacou čiapkou ako zábal. Potom zmyte šampónom.
Táto maska vyžaduje ingredienciu, ktorá nie je taká bežná, avšak vďaka nej je veľmi účinná. Ide o ricínový olej, ktorý intenzívne regeneruje. Pri používaní by sa však nemal dostať do očí.
Postup: Dve polievkové lyžice ricínového oleja zmiešajte s lyžicou medu a vaječným žĺtkom a aplikujte na vlasy, po chvíli opláchnite.
Domáce masky sú skvelým variantou k tým kupovaným, ale majú aj niekoľko nevýhod. Veľmi rýchlo sa kazia, takže ich nemožno vytvoriť do zásoby a zakaždým ich musíte miešať znova. Tiež je veľmi dôležité ich poriadne vymyť z vlasov, aby vo vlasoch nehnili. Drobnou nevýhodou môže byť aj pomerne veľká tekutosť, takže sa horšie na vlasy nanášajú.
Vyrobiť si domácu masku je jednoduché. Ak však nemáte čas či chuť, prípadne potrebujete naozaj špecializovanú starostlivosť o vaše vlasy, zaobstarať si môžete už hotové masky na vlasy vo forme krémov či sprejov vrátane bezoplachových riešení.