Mobilný telefón a počítač: ako z tohto spojenia vyťažiť maximum

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

Mnohí z nás nedajú mobil z ruky. Používame ho na prehliadanie internetu, sociálnych sietí, samozrejme voláme a píšeme si cez instant messengery, hráme hry. Ste si však istí, že využívate potenciál svojho zariadenia naozaj naplno? Oplatí sa vybrať si medzi najlacnejšími telefónmi, alebo by ste radšej stavili na strednú triedu s oveľa bohatšou výbavou, ale stále za priaznivú cenu? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo nám môže ponúknuť spojenie mobilného telefónu a počítača.

Mobil a počítač

Mobil a počítač – OBSAH

 1. Lacný telefón zvládne veľa situácií, ale na náročnejšie používanie nestačí
 2. Šetrenie na telefóne sa prejaví na zlých miestach
 3. Lepší hardvér uľahčuje prácu s telefónom
 4. Dizajn nie je všetko, ale zohráva dôležitú úlohu
 5. Mobil a počítač: spojenie, ktoré rozvinie potenciál oboch zariadení

Lacný telefón zvládne veľa situácií, ale na náročnejšie používanie nestačí

Aj ten najlacnejší telefón dokáže telefonovať a posielať SMS. Ak však chcete od takéhoto zariadenia viac, budete ukrátení o túto možnosť. Boj nastane už aj v telefónoch nižšej strednej triedy – zariadenie sa bude vybíjať rýchlejšie, čoskoro sa vyčerpá kapacita úložiska, fotografie taktiež nebudú stáť za veľa. A to nehovoríme o skutočne náročných činnostiach, ako je hranie hier a používanie niektorých zložitejších aplikácií. Kúpiť si drahší telefón rozhodne nie je výstrelok – vyniká vo viacerých dôležitých oblastiach.

 1. Lepšia výbava – lepšie fotoaparáty, kvalitnejší hardvér – zrýchľuje všetky činnosti s telefónom, nehrozia pády aplikácií, sekanie a podobne.
 2. Lepší multitasking, t. j. používanie viacerých aplikácií, vykonávanie viacerých činností súčasne.
 3. Drahšie modely ponúkajú aj väčšiu výdrž všetkých komponentov. Zaplatíte viac, ale mobil vám vydrží dlhšie vďaka vyššej kvalite všetkých komponentov. Drahší mobil starne pomalšie.
 4. Lepšia konektivita – drahšie telefóny disponujú často modernými 5G sieťami. To znamená rýchlejší prenos dát, a teda aj nižšiu spotrebu batérie. Ďalej tiež ponúkajú NFC, teda možnosť platiť bezkontaktne pomocou mobilu
 5. Väčšie úložisko – veľa súborov, napr. hudbu môžete mať uloženú v telefóne a pri používaní služieb streamovania nemusíte využívať dátové pripojenie.
 6. Ekologické hľadisko – čím menej mobilných telefónov vymeníte, tým menej zle rozložiteľného elektronického odpadu vytvoríte.
i

Šetrenie na telefóne sa prejaví na zlých miestach

Ak váhate s kúpou nového telefónu a uvažujete nad tým, čo by nebolo lepšie ušetriť, pretože „tie funkcie drahšieho telefónu aj tak nevyužijete“, zvážte, že cenu za mobilný telefón netvoria len funkcie. Odráža sa v nej tiež jeho celkové vyladenie, použité technológie a hardvérové vybavenie. Vo všeobecnosti platí, že ak zaplatíte viac, dostanete viac. Lacnejší telefón môže v súčasnosti ušetriť peniaze, ale v budúcnosti možno budete musieť skôr investovať do servisu alebo nového telefónu. Držíme ho v rukách niekoľkokrát denne a je zbytočné kaziť si jeho používanie tým, že ušetríte na prvý pohľad. Drahší mobilný telefón vám umožní skutočne využiť jeho výhody naplno.

Lacné telefóny
Lacné telefóny bohužiaľ nevydržia dlho. (Zdroj obrázku: Flickr.com)

Lepší hardvér uľahčuje prácu s telefónom

Nech už telefón používate na čokoľvek, lepšiu hardvérovú výbavu jednoducho spoznáte. Výkonnejší čipset, najmä procesor telefónu, sa pozitívne prejaví na tom, že práca s telefónom bude oveľa pohodlnejšia a rýchlejšia. Aplikácie sa spustia okamžite, takže po ťuknutí na ikonu nemusíte čakať niekoľko sekúnd.

To isté možno povedať aj o batérii. Batérie drahších telefónov vám môžu kľudne vydržať deň alebo aj viac aktívneho používania. Nemusíte tak pred koncom dňa hľadať nabíjačku alebo nosiť nabitú power banku. Okrem toho, výkonné mobilné telefóny vyšších cenových kategórií majú doslova energiu do zásoby a umožňujú aj bezdrôtové nabíjanie iných zariadení pomocou tzv. reverzné nabíjanie.

i Samsung Galaxy S22 (ŠPEKULÁCIE): rozmery displejov a podrobnosti o foťákoch a procesoroch

Dizajn nie je všetko, ale zohráva dôležitú úlohu

Lacnejšie telefóny za pár desiatok alebo stoviek eur prosto rozpoznáte. Nekvalitné spracovanie, mobilný telefón napríklad pri používaní vŕzga a na prvý pohľad vyzerá menej odolne. Drahšie telefóny ponúkajú ako kvalitnejšie materiály, tak aj dizajn. Kovový rám už robí zázraky a výrazne zvyšuje odolnosť telefónu. Koniec koncov, aj ten plast v tejto kategórii bude kvalitnejší a krajší. Sklenená zadná strana telefónu mu dodáva špecifický luxusný vzhľad a celkový prémiový dojem z telefónu podčiarkuje zaoblený displej a podobné detaily.

Ak potom idete na večeru s priateľmi alebo na obchodné stretnutie, nebudete sa musieť hanbiť za drahší telefón. Nemusíte nevyhnutne potrebovať mobilný telefón za tisíce eur. Aj v strednej triede pritom nájdete také zariadenia, ktoré sa dizajnom vyrovnajú drahším modelom.

Mobil, dizajn
S drahším telefónom toho môžete urobiť ešte viac. (Zdroj obrázku: Pixabay.com)

Mobil a počítač: spojenie, ktoré rozvinie potenciál oboch zariadení

Drahší mobil však neponúka iba lepší dizajn. Dokáže toho aj viac. Či už ide o prácu so samotným telefónom, napr. podpora pre náročnejšie aplikácie, spracovanie fotografií a videa priamo v telefóne alebo v spojení s PC zostavou. Výhody telefónov strednej triedy sa prejavujú napríklad v týchto oblastiach.

Synchronizácia a kompatibilita v rámci systému

Dve najväčšie platformy v mobilných telefónoch, Android od spoločnosti Google a iOS od Apple, do istej miery ponúkajú automatické prepojenie: mobil a PC zostava. Ak používate iPhone spolu s operačným systémom Windows, iTunes je pre vás zastrešujúcou platformou a pre Android je synchronizácia so službami Google štandardom. V telefóne tak môžete upravovať dokumenty v počítači, vybavovať e-maily a pristupovať k súborom uloženým na vzdialenom cloudovom úložisku. V mnohých ohľadoch nie je potrebné uchyľovať sa k trochu nepohodlnému „sťahovaniu“ súborov pomocou káblov. Stačí ich nahrať do zdieľaného cloudového úložiska a môžete si stiahnuť súbor odkiaľkoľvek.

Navyše, ak máte radi technické vymoženosti, nie je zlé zostať verný jednému výrobcovi. Sofistikované ekosystémy, ktoré ponúkajú napr. značky Xiaomi alebo Huawei, sa postarajú o bezproblémovú synchronizáciu, napr. mobil a smart hodinky.

A to aj medzi počítačom so systémom Windows 10 a telefónom so systémom Android. Stačí nainštalovať aplikáciu do oboch zariadení YourPhone, ktorá umožňuje vybavovať oznámenia na obrazovke počítača, odpovedať na SMS, ale rovnako dobre si poradí aj pri vybavovaní klasických telefónnych hovorov.

Zaujímavou voľbou je systém Samsung DeX, ktorý po pripojení telefónu k monitoru PC v podstate spustí pohodlný systém ako stolný počítač. DeX je zo strany Samsung podporovaná v širokej škále telefónov vyššej triedy, konkrétne v telefónoch Galaxy S10, Galaxy S20, Note 9, Note 10 a Note 20 a vo vybraných tabletoch (od Galaxy Tab 4 vyššie). V galérii nižšie si môžete pozrieť, ako takéto prostredie vyzerá v praxi. Viac informácií nájdete v článku Samsung DeX premení telefón na stolný počítač. Spoločnosť Samsung rozšírila možnosti ovládania telefónu o stylusy S Pen. Je to ideálny nástroj na kreslenie alebo písanie rýchlych poznámok rukou.

Samsung DeX v praxi Samsung DeX v praxi Stylus SPen Stylus SPen
Takto vyzerá použitie Samsung DeX a stylusu S Pen v praxi.

Mobil ako druhý monitor

Mobil, v tomto prípade je samozrejme vhodnejší väčší tablet, môžete použiť aj ako sekundárny monitor napr. k notebooku. V iPadoch je možnosť zrkadlenia obrazovky natívnou funkciou, v tabletoch so systémom Windows a zariadeniach so systémom Android musíte použiť niektorú z aplikácií, ktoré sú k tomu určené. Príkladom je Duet Display (Android, iOS). Tento konkrétny si môžete zaobstarať za 9,99 eur. Stačí nainštalovať aplikáciu do oboch zariadení a pripojiť ich pomocou rovnakého používateľského konta, a to buď cez kábel USB, alebo WiFi. Jediným dôležitým nastavením je počet snímok za sekundu. To totiž ovplyvňuje plynulosť obrazu. V tomto prípade je jasné, že čím výkonnejší je váš telefón, tým menej problémov s obrazom môžete očakávať.

Použitie tohto softvéru je ideálne napr. na cestách, keď potrebujete sekundárny displej, ale nemôžete so sebou nosiť monitor. Na nenáročnú kancelársku prácu je aplikácia Duet Display bezproblémová.

i Samsung Galaxy Z Flip 3 5G (PREVIEW): špičková výbava aj odolné telo

Mobil ako webová kamera

Počas obdobia epidémie sa výrazne zvýšili požiadavky na počítačové vybavenie s webovou kamerou. Ako to ale urobiť, keď ju nutne potrebujete, ale zrovna nie je k dispozícii žiadna predajňa s elektrinou? Riešenie je jednoduché – použite mobilný telefón a vybavte ho príslušnou aplikáciou, napr. DroidCam (Android, iOS), ktorú si môžete nainštalovať do telefónu aj počítača. PC zostava a mobilný telefón budú prepojené aplikáciou pomocou domácej siete WiFi. Potom už iba stačí v komunikačnej aplikácii, ktorú používate, vybrať kameru DroidCam. Má to aj ešte ďalšiu výhodu: bezplatne získate lepší obraz ako s mnohými klasickými webovými kamerami.

Na podobnom princípe fungujú aj aplikácie IP Webcam (zadarmo, ale s vodoznakom v obraze, len pre Android) alebo iVCam (Android, iOS), ktorá navyše podporuje aj nahrávanie zvuku a videa.

Ako používať príslušenstvo telefónu

Mobilný telefón a stolný PC sú v súčasnosti z hľadiska vybavenia často porovnateľné. Nie je prekvapením, že s nimi môžete používať aj najrôznejšie periférne zariadenia, ako sú myši a klávesnice. A s hľadaním sa dnes ani nemusíte príliš snažiť. Prakticky všetky tieto zariadenia, ktoré možno pripojiť pomocou technológie Bluetooth, by mali bez problémov spolupracovať aj s telefónom.

Ak takéto zariadenie nemáte, existuje iné riešenie: nazýva sa USB OTG alebo USB on-the-go. Túto funkciu podporujú mnohé mobilné telefóny od strednej triedy a umožňuje vám pripojiť periférne zariadenia k mobilnému telefónu tak, že z neho urobíte hostiteľské zariadenie, podobne ako to funguje v prípade, ak je pripojená PC zostava. Okrem myší a klávesníc môžete pripojiť aj externé disky, herné ovládače alebo DVB-T tunery pre príjem pozemného televízneho vysielania. Má to však dve podmienky: zariadenie musí podporovať OTG (zistíte na internete, na krabičke telefónu alebo pomocou špecializovanej aplikácie) a musíte mať redukciu z USB na micro USB. Podrobnejšie informácie o USB OTG nájdete v článku Čo je OTG a ako ho využiť?

Mobil a počítač
Takto vyzerá v praxi použitie funkcie Link to Windows. (Zdroj obrázku Samsung.com)

Vzdialený prístup k počítaču z mobilného telefónu

Niekedy môže byť užitočná možnosť pripojiť sa na diaľku z telefónu k počítaču. Používanie smartfónu navyše znamená, že nie ste viazaní len na prítomnosť pred obrazovkou. Problém, napríklad v prípade technických ťažkostí, môžete vyriešiť odkiaľkoľvek. Existuje hneď niekoľko spôsobov.

i Samsung Galaxy Z Fold3 (PREVIEW): prvý telefón s kamerou pod displejom

Pre používateľov systému Android je najjednoduchšie používať Vzdialené plochy Google. Stiahnite si a nainštalujte klienta z tejto webovej lokality, ktorý umožňuje vzdialené pripojenie k danému počítaču. V okamihu, keď potrebujete, aby sa niekto pripojil k vášmu počítaču, vygenerujete si v časti Podpora kód, ktorý tejto osobe pošlete. Ten potom zadá v prípade, keď sa bude chcieť pripojiť k počítaču.

Na podobnom princípe – teda nutnosti nainštalovať aplikáciu ako do východiskového, tak aj do zariadenia, ku ktorému sa pripojujeme, ponúka aj známa aplikácia TeamViewer (Android, iOS). Tá navyše podporuje aj vzdialený prístup k mobilnému telefónu, čo je jednoznačne výhoda. Pozitívom je, že obe uvedené metódy možno použiť aj v zariadeniach spoločnosti Apple.

Lepšie zabezpečenie

Kombinácia drahší telefón a PC zostava bude mať pozitívny vplyv aj na bezpečnosť vašich údajov. A nemyslíme tým len ich synchronizáciu, ako sme písali vyššie. Ide o celkové zabezpečenie údajov v telefóne, aby ste ho mohli používať na pracovné účely bez obáv zo straty dôležitých informácií. Spoločnosť Samsung vyvinula systém Knox, viac informácií o ňom nájdete v našom článku Samsung Knox ochráni vaše dáta odolným trezorom. Podobnú službu však ponúka aj spoločnosť Apple. Nazýva sa Apple DEP a viac informácií nájdete v článku Apple DEP vám pomôže nasadiť Mac a iOS do firmy.

i Mohlo by vás zaujímať

Kúpa drahšieho telefónu nie je zbytočná alebo snáď márnomyseľná investícia. Zďaleka nejde len o niekoľko funkcií navyše. Podstatné je celkové používanie telefónu. Ten drahší ponúkne plynulý chod, lepší výkon a väčšiu kapacitu pamäte. Samozrejme nemôžeme tiež zabudnúť na pekný dizajn a príjemnejšiu ergonómiu. Vyššia cena takýchto telefónov tak prináša množstvo výhod.

4,8 450×
iPhone 12 64GB čierny
Mobilný telefón – 6,1" OLED 2532 × 1170, vnútorná pamäť 64 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A14 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavný + 12Mpx širokouhlý, predná kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 2815 mAh, model 2020, iOS
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
512,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RI032b2
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií