Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice PET

MSI GS75 Stealth 9SG (RECENZIA) - Štíhly tandem novej i7 a RTX MAX-Q

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

S príchodom tohtoročnej jari sa na weboch s IT zameraním objavili prvé zvesti o odhalení nových CPU označených ako Coffee Lake HR. Jedná sa o modernizované procesory Intel Core 9. generácie určené pre výkonné herné i pracovné laptopy. Predmetom dnešnej recenzie je zariadenie GS75 Stealth 9SG zo stajne MSI, ktorý je touto novinkou vybavený. To však nie je jeho jedinou výsadou - vo svojom ultraštíhlom tele nesie tiež grafický adaptér GeForce RTX 2080 MAX-Q, 32GB operačnej pamäte, 144 Hz IPS LED panel či priestor pre tri M.2 disky. V nasledujúcich riadkoch Vám ukážem jeho vlastnosti, silné stránky i nedostatky, a najmä to, či je tento laptop schopný obhájiť svoju závratnú cenovku.

MSI GS75 Stealth 9SG

MSI GS75 Stealth 9SG (RECENZIA) – OBSAH

  1. MSI GS75 Stealth 9SG: Parametre a špecifikácia
  2. MSI GS75 Stealth 9SG: Balenie a príslušenstvo
  3. MSI GS75 Stealth 9SG: Telo, použité materiály a dizajn
  4. MSI GS75 Stealth 9SG: Možnosti pripojenia a komunikácia
  5. MSI GS75 Stealth 9SG: 144Hz IPS s bleskovou odozvou
  6. MSI GS75 Stealth 9SG: Klávesnica a touchpad
  7. MSI GS75 Stealth 9SG: Demontáž a analýza komponentov
  8. MSI GS75 Stealth 9SG: Predslov k testovaniu
  9. MSI GS75 Stealth 9SG: Výkon procesoru
  10. MSI GS75 Stealth 9SG: Celkový výkon systému
  11. MSI GS75 Stealth 9SG: Disková jednotka
  12. MSI GS75 Stealth 9SG: Výkon grafického adaptéru
  13. MSI GS75 Stealth 9SG: Herný výkon
  14. MSI GS75 Stealth 9SG: Ozvučenie od DYNAUDIO
  15. MSI GS75 Stealth 9SG: Prevádzkové vlastnosti
  16. MSI GS75 Stealth 9SG: Životnosť batérie
  17. MSI GS75 Stealth 9SG: Záver recenzie
i Čínska spoločnosť MSI (Micro-Star International) si vydobyla pevné miesto vo svete IT predovšetkým produkciou základných dosiek pre stolné počítače. Zameriava sa však aj na grafické karty, barebone počítače, notebooky, sieťové produkty, servery a mnohé ďalšie počítačové komponenty. Produkty, ktoré nesú značku MSI, podporujú najmodernejšie technológie a doprajú svojim používateľom potrebný výkon pre všetky typy nasadení. Zvlášť intenzívne sa MSI venuje dnes tak rastúcemu segmentu herných notebookov.

MSI GS75 Stealth 9SG: Parametre a špecifikácia

To najvýkonnejšie, čo sa stále dá so štýlom a rozumom zbaliť so sebou pri každodenných cestách. Nech to stojí, čo to stojí. Približne tak si predstavujem požiadavky cieľovej skupiny tohto zariadenia a jemu podobných. GS75tka, so svojím elegantným, bezmála 19mm štíhlym telom ukrývajúcim state-of-the-art hardvér, bleskurýchlu dvojicu SSD diskov v RAID0 konfigurácii či klávesnicu Steelseries s plne konfigurovateľným RGB podsvietením ich samozrejme do bodky spĺňa. Je postavený ako priamy konkurent ku zariadeniam ako Asus Zephyrus, Razer Blade či Acer Predator Triton 500.

Model MSI GS75 Stealth 9SG
Číslo produktu GS75 Stealth 9SG-257CZ
Typ CPU Intel Core i7-9750H, 2,6 – 4,5 GHz
Funkcie a vlastnosti CPU 6 jadier/12 vlákien (HT), 12 MB Cache, 45 W
Operačná pamäť 32 GB (2 × 16) DDR4 2 666 MHz
Grafický adaptér NVIDIA GeForce RTX 2080 MAX-Q 8GB GDDR6
SSD 2X M.2 NVMe SSD 1TB @ RAID0
HDD
Displej 17,3" LED 1 920 × 1 080 144Hz FHD IPS, antireflexný
Batéria 82 Wh, 4-článková
Klávesnica  RGB podsvietená s num. blokom
Hmotnosť 2 280 g
Rozmery 396,1 × 259,5 × 18,95 mm
Nabíjací adaptér 230 W
Cena 3 499€

* Cena k 19. 5. 2019

Označenie 9SG v prípade modelu GS75 Stealth znamená najvyššiu konfiguráciu, akú výrobca pre toto zariadenie ponúka. To sa za seba rozhodne nemusí hanbiť ani pri zrovnaní s highendom medzi stolnými počítačmi. Poďme sa teda spolu pozrieť, či je GS75tka i v skutočnosti tak schopná, ako pôsobí na papieri

MSI GS75 Stealth 9SG: Balenie a príslušenstvo

Notebook je balený v prepravnej krabici s jednoduchou potlačou. Tá je vystlaná penou, ktorá chráni a drží samotný laptop, dodatočne usadený v dizajnovom čiernom balení so zlatým logom výrobcu. Vedla neho je samostatne zabalený nabíjací adaptér.

MSI GS75 Stealth 9SG; balenie
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Obsah balenia.
Balenie je strohé, nájdeme v ňom okrem zariadenia len návod, regulačné informácie, napájací kábel a samozrejme sieťový adaptér.
MSI GS75 Stealth 9SG – Transportné balenie MSI GS75 Stealth 9SG – Škatuľa MSI GS75 Stealth 9SG – Adaptér
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Transportná škatuľa, balenie zariadenia a nabíjací adaptér.

Použitý adaptér má výkon 230W, pričom ho MSI označuje ako "Slim". To sa na prvý pohľad nemusí zdať úplne korektné, nakoľko nepatrí medzi najtenšie. Stačí však zaloviť v pamäti, a pripomenúť si 230W adaptéry z rokov 2012 - 2015 od Delta Electronics, ktoré boli rozmermi i váhou úplne inde. Označenie "Slim" mu teda právom patrí. Jeho rozmery sú 154 x 75 x 30mm, zakončený je konektorom v tvare L. Výrobca adaptéru je Chicony.

MSI GS75 Stealth 9SG: Telo, použité materiály a dizajn

Po vybratí zariadenia z krabice ma zaujala jeho kompaktnosť a doslova subtílny pocit. GS75tka pôsobí v rukách dojmom akéhosi ľahko prerasteného 15" ultrabooku. Tomu veľmi napomáhajú tenké rámčeky displeja, ostré línie a štíhly profil tela. Na plnohodnotný herný laptop je skrátka dokonale prenosný, tak ako bolo zamýšlané.

MSI GS75 Stealth 9SG; Čelný pohľad MSI GS75 Stealth 9SG; Čelný pohľad MSI GS75 Stealth 9SG; profil;hrubka
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Tenký a štýlový parťák na cesty i herné večery

Povrchová úprava celého notebooku je čierna až antracitová, metalická, s jemným medeným či ružovozlatým zrnom. Tým sú tónované i krytky pántov, vrchná hrana veka displeja, orámovanie touchpadu či drak ako logo výrobcu na zadnej strane. Práve to je jediná vec, ktorá na prvý pohľad prezrádza hernú identitu zariadenia. Nijaké Gaming nápisy, blesky, plamene či iné výstrelky. V mojich očiach zo strany MSI veľmi uvedomelý a dospelý krok - nie je dôvod aby zariadenie zbytočne pôsobilo detinsky. Dizajn je maximálne účelový, minimalistický a uhladený, za laptop by som sa v tomto prípade rozhodne nehanbil ani v prípade profesionálnej prezentácie produktov klientovi osobne na danom zariadení.

MSI GS75 Stealth 9SG; otvorene telo
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Ostré hrany, účelový dizajn a atraktívny čierny lak

Po stránke materiálov tu dominuje tenký hliníkový plech prítomný na veku displeja a samotnej konštrukčnej základni notebooku s opierkou rúk. Rámček displeja, ochranná lišta pántov, lišta zadného výduchu chladenia a spodný kryt sú z odolného plastu. Hlavne na spodnej strane tela to dáva predpoklad, že si prácou s notebookom na kolenách nespôsobíte okamžité popáleniny kože.

MSI GS75 Stealth 9SG – Bočný pohľad MSI GS75 Stealth 9SG – Vrchný kryt MSI GS75 Stealth 9SG – Zadná hrana
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Po estetickej stránke laptopu niet čo vyčítať

Pevnosť konštrukcie je jednou zo slabín zariadenia. Hliník a plasty tela sú relatívne tenké a nijak extra nevystužené, a tak sa pod väčším tlakom prehýbajú. Pozorovať to je možné najmä na veku displeja či opierke rúk. Je pravdou, že ich deformácia vyžaduje značný tlak, no napríklad Razer Blade 2019 dokazuje, že aj v tejto triede zariadení je možné navrhnúť doslova učebnicovo pevné telo.

MSI GS75 Stealth 9SG – Veko displeja MSI GS75 Stealth 9SG – Hrana notebooku MSI GS75 Stealth 9SG – Logo
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Pevnosť konštrukcie a opracovanie materiálov nepatrí k špičke

Dielenské spracovanie materiálov rovnako neoslnilo. Spodný kryt zariadenia lícuje s relatívne veľkými medzerami, a nájdu sa aj ostro opracované hrany hliníkového plechu v oblasti pántov. Samotné pánty majú rovnomerný chod, a je ich možné otvoriť jednou rukou približne do 145° uhla.

MSI GS75 Stealth 9SG: Možnosti pripojenia a komunikácia

Konektorová výbava je konzervatívna a obvyklá, nič tu neprekvapí, no ani vyložene nechýba. Osobne by som privítal ešte jeden dodatočný USB port typu A, potreby väčšiny hernej komunity však GS75tka istotne pokryje. Je vhodné spomenúť, že porty sa vďaka rozmernému chladeniu nachádzajú relatívne blízko k užívateľovi, a tak môžu pripojené zariadenia na pravej strane prekážať pri pohybe myši.

MSI GS75 Stealth 9SG – Ľavá strana MSI GS75 Stealth 9SG – Pravá strana
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Komunikačná výbava je solídna.

Hneď vedľa výduchu chladenia sa na ľavej strane notebooku nachádza konektor pre pripojenie adaptéru, RJ45 (Ethernet) zásuvka, 1x USB(A) 3.2 Gen2, čítačka pamäťových kariet formátu microSD a dvojica 3.5mm jack konektorov pre slúchadlá a mikrofón. Na opačnej strane sa opäť smerom od výduchu nachádza HDMI port, ThunderBolt 3 / USB (C) 3.2 Gen2 konektor s podporou DisplayPort, nasleduje dvojica USB(A) 3.2 Gen2 a jeden USB(C) konektor rovnakého štandardu, avšak už bez podpory Thunderbolt či DP.

MSI GS75 Stealth 9SG – Ľavá strana – Konektory MSI GS75 Stealth 9SG – Pravá strana – Konektory
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Poteší počet USB konektorov i prítomnosť RJ45

Komunikáciu zabezpečuje WLAN/Bluetooth modul Killer Wireless 1550i. Založený je na overenom adaptéri Intel Wireless-AC 9650NGW, ktorý patrí medzi to lepšie, čo je možné v dnešných notebookoch nájsť. Konfigurácia antén je 2 × 2, pracuje v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Maximálna prenosová rýchlosť je 1,73 Gbps. Integrovaný Bluetooth je vo verzii 5.0. Príjem signálu je vynikajúci, WiFi dosahovala i pri zväčšenej vzdialenosti od routeru stabilné rýchlosti a solídny signál.

MSI GS75 Stealth 9SG – Kamera
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Webkamera na typickom mieste

Webkamera sa nachádza na typickom mieste nad displejom. Podporuje rozlíšenie 720p pri snímkovej frekvencii 30 fps

MSI GS75 Stealth 9SG: 144Hz IPS s bleskovou odozvou

Bola by nesmierna škoda takto výkonný notebook doslova zabiť priemerným 60Hz displejom a znemožniť tak využiť plný potenciál jeho grafického čipu. Našťastie na to v MSI myslia, a preto v súlade s konkurenciou zariadenie vybavili 144Hz panelom, ktorý označuje samotné MSI nie ako IPS, ale ako "IPS-Level". Dôvod si prezradíme nižšie. Značným sklamaním je však absencia technológie Nvidia G-SYNC, ktorú konkurečné laptopy podporujú.

MSI GS75 Stealth 9SG – Displej
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Displej je skvelý po stránke rýchlosti i podania farieb

Technicky vzaté ide o panel typu AAS, značenie N173HCE-G33 od výrobcu Chi-Mei Innolux. AAS v tomto prípade označuje panely spomínaného výrobcu, pracujúce na princípe technológie IPS, podobne ako PLS u Samsungu či AHVA od AU Optronics. Udávaný jas podľa technického listu je 300cd/m2 a kontrast 1000:1, podľa mnohých meraní sú však reálne hodnoty nad týmito číslami, približne 330 cd/m2 respektíve 1350:1. Tie MSI zabezpečujú medzi konkurenciou prvé miesto po stránke kvality displeja. Farebné podanie je rovnako chválitebné, s 95% pokrytím sRGB. To bude vyhovujúce i na účely amatérskej či poloprofesionálnej úpravy fotografií.

UX580GD – Pozorovacie uhly
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Pozorovacie uhly sú vďaka AAS (IPS) panelu prakticky neobmedzené

K pozorovacím uhlom niet čo dodať, obrazovka je sledovateľná bez výrazných zmien farieb reálne z akéhokoľvek pohľadu. Jas je riadený pomocou PWM, avšak len pri najnižších úrovniach. Jeho frekvencia (>25 KHz) je naviac dostatočne vysoká na to, aby nespôsobovala únavu očí či bolesti hlavy. V úplnom čiernom zobrazení je možné pozorovať minimálny priesvit podsvietenia na spodnej hrane displeja, nejedná sa však o nič tragické.

MSI GS75 Stealth 9SG: Klávesnica a touchpad

Výrobca osadil zariadenie nadštandardne veľkým touchpadom s atypickým pomerom šírky k výške. Rozmery dotykovej plochy sú približne 140x65 mm, pričom sa z technického pohľadu jedná o clickpad - tlačidlá sú integrované. Pravý klik zaberá presne od polovice touchpadu až po hranu, do výšky približne 20mm. Zbytok plochy reaguje ako ľavý klik. ClickPad je možné komfortne stláčať približne do 2/3 výšky, ďalej už vyžaduje väčšiu silu stlačenia. Dodávateľom elektronickej časti je Synaptics.

MSI GS75 Stealth 9SG; touchpad
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Touchpad má atypické rozmery, no skvelý povrch i odozvu

Klikanie je pomerne hlasité, čo môže ale nemusí prekážať. Práca s dotykovou plochou je vynikajúca, vďaka jemnému povrchu sa prst pohybuje hladko a presne, problémy nerobia ani vlhké prsty. Takto nejak by mal vyzerať touchpad na modernom hernom notebooku.

MSI GS75 Stealth 9SG; klavesnica
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Klávesnica SteelSeries je štandardom MSI zariadení

U klávesnice stavilo MSI na rokmi overenú klasiku od Steelseries. Ak ste v minulosti vlastnili akýkoľvek MSI herný laptop, je tu predpoklad, že na klávesnicu si okamžite zvyknete. Pre nováčikov bude rozloženie u pár kláves trochu netradičné, cítiť to najmä na umiestnení DELETE. Nemyslím si však, že by to z dlhodobého hľadiska predstavovalo komplikácie, najmä ak 90% času budú používané najmä klávesy WASD a Space.

MSI GS75 Stealth 9SG;Klávesnica;klavesy MSI GS75 Stealth 9SG – RGB Podsvietenie klávesnice
Každá klávesa je individuálne RGB podsvietená s možnosťou nastavenia

Klávesy majú rovný povrch, vyhotovené sú v matnej čiernej s priesvitnými hranami. Popisky sú biele, výrazné a vynikajúco čitateľné za každých podmienok i bez podsvietenia. To je RGB, nastaviteľné zvlášť pre každú klávesu prostredníctvom priloženej aplikácie SteelSeries Engine. Okrem jednoduchého podsvietenia je tiež možné navoliť efekty spolu s makrami na ich rýchlu aktiváciu. Subjektívne sa s klávesnicou pracuje dobre, písanie je vďaka príjemnej, rovnomernej odozve kláves presné a rýchle.

MSI GS75 Stealth 9SG: Demontáž a analýza komponentov

Základová doska je u GS75 prístupná prostredníctvom demontáže zadného krytu. Ten je po odstránení všetkých skrutiek možné s pomocou napr. gitarového trsátka citlivo odcvaknúť od zbytku tela. Pozor treba dať najmä na spojenie v oblasti krytu pántov.

MSI GS75 Stealth 9SG – Údržba
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Prístup ku hardvéru získame demontážou spodného krytu

Základná doska je narozdiel od väčšiny laptopov otočená procesorom a chladením nahor (smerom ku klávesnici). Zo spodnej strany je po takmer celej ploche nalepená čierna ochranná fólia, s trochou citu sa však dá odlepiť a spätne nalepiť bez akéhokoľvek poškodenia. Jednotky SSD, batéria či Wi-Fi modul sú vymeniteľné bez zásahu do ochrannej fólie. O tých si povieme viac v nasledujúcich kapitolách.

MSI GS75 Stealth 9SG; rozborka; doska; folia MSI GS75 Stealth 9SG; doska; bez folie
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Základová doska je chránená ľahko odlepiteľnou čiernou fóliou

Po jej odlepení je možné základovú dosku vybrať zo zariadenia. Držia ju dve skrutky v oblasti ventilátorov. Prv je však potrebné odpojiť všetkú pripojenú kabeláž a vybrať Wi-Fi modul spolu s SSD jednotkami. Pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu samozrejme ako prvú odpojíme a vyberieme batériu.

MSI GS75 Stealth 9SG – SSD MSI GS75 Stealth 9SG – WLAN
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Jeden z dvojice SSD diskov a WLAN/BT modul
Okrem dvojice M.2 NVMe diskov sa v blízkosti batérie nachádza voľný M.2 slot so zapojením SATA. Ten je možné využiť na rozšírenie diskového úložiska, ak by bolo 2TB príliš málo.
MSI GS75 Stealth 9SG; m2
Voľný M.2 SATA konektor, využitie je na užívateľovi


Pohľad na zaujímavejšiu stranu dosky sa nám naskytne až mimo tela notebooku. Jednotlivé komponenty a SMD súčiastky sú vysoko koncentrované, na doske je minimum voľného miesta. Pre zaujímavosť, celá doska so svojim kompletným osadením je plochou je len o málo väčšia než bežná high-endová grafická karta do stolového počítača.


MSI GS75 Stealth 9SG; motherboard
Takto vyzerá základová doska MSI G75 Stealth 9SG po vybratí z tela notebooku

Poteší fakt, že obe RAM sú montované ako moduly v SODIMM slotoch, a sú teda bezproblémovo vymeniteľné. Testovaný kus je vybavený dvoma 16GB DDR4 modulmi Kingston s frekvenciou 2666 MHz a časovaním CL19, čipy Micron. Osobne som čakal rýchlejšie moduly (CL16 / CL17) - rozdiel nemusí byť v hrách nutne znateľný, no u zariadenia tohto účelu a hlavne cenovej kategórie naozaj nie je priestor na šetrenie v týchto aspektoch. V oblasti RAM sa tiež nachádza PCH Intel HM370 a CMOS batéria.

MSI GS75 Stealth 9SG; RAM MSI GS75 Stealth 9SG; PCH MSI GS75 Stealth 9SG; CMOS batéria
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: RAM sú ľahko prístupné a vymeniteľné v prípade poruchy či upgrade

Pokračujeme demontážou chladenia. To je dvojokruhové, previazané, tvorené celkom šiestimi heatpipe rôznych dĺžok a tvarov. Teplo je odvádzané pomocou štyroch výmenníkov, s dvomi ventilátormi na ľavej a jedným na pravej strane. Ventilátory sú od OEM A-Power, s napájaním 5V a odberom do 0.5A na každý. Okrem CPU a GPU čipov sú chladené tiež grafické pamäte a napájacie obvody. Celkom som neporozumel žltej izolačnej páske na cievkach napájania GPU, napriek aplikácii teplovodivého materiálu.

MSI GS75 Stealth 9SG; chladič MSI GS75 Stealth 9SG; teplovodiva pasta; zakladna MSI GS75 Stealth 9SG; ventilatory; pwm
Štyri výmenníky, trojica ventilátorov a šesť heatpipe, to je chladenie MSI GS75 Stealth 9SG

Priamo nad RAM slotmi je umiestnený mozog počítača, procesor Intel Core i7 9750H rady Coffee Lake HR, vyrobený 14 nm ++ výrobným procesom. Má 6 fyzických jadier, vďaka funkcii Hyper-Threading teda 12 vlákien. Pracuje na frekvencii 2,6 GHz s automatickým pretaktovaním až na 4,5 GHz podľa potreby, disponuje 12 MB SmartCache, 16× PCI Express linkami a je schopný adresovať 128 GB DDR4 pamäti. Jeho súčasťou je tiež integrované grafické jadro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanovené na 45 W (pri základnej frekvencii).

MSI GS75 Stealth 9SG; CPU MSI GS75 Stealth 9SG; Kontroler napajania MSI GS75 Stealth 9SG; VRM
Procesor i7-9750H je v MSI GS75 Stealth 9SG napájaný obzvlášť solídne

TDP je jedna vec, reálna spotreba v praxi je vec druhá. Pri ťažkých AVX operáciách a aktívnom Turbo Booste si vie 9750H zapýtať takmer 100W energie. Tomu zodpovedá štvorfázová napájacia kaskáda procesoru riadená 4+2+1 PWM kontrolerom NCP81215  a osadená 4x45A IC regulátormi NCP302045 od ON Semiconductor. Efektívne a solídne predimenzované, na pomery notebookov ide o jedno z najlepších riešení napájania CPU aké je dnes možné vidieť.

MSI GS75 Stealth 9SG; rozborka; GPU MSI GS75 Stealth 9SG; GPU; VRM MSI GS75 Stealth 9SG; VRAM; Čipy
Najväčšiu časť základovej dosky MSI GS75 Stealth 9SG zaberá práve výkonný grafický adaptér

Hneď naľavo od procesoru okupuje podstatnú časť základovej dosky grafický adaptér. Reč je o GPU N18E-G3-A1, variante čipu Nvidia Turing TU104, známej skôr pod marketingovým značením GeForce RTX 2080 Max-Q. Čip je vyrobený 12nm výrobným procesom u TSMC, s počtom tranzistorov 13.6 miliardy. Bežne pracuje na frekvenciách 735-1380 MHz s automatickým pretaktovaním na 1095-1590 MHz. U GS75tky je situácia iná, GPU tu v plnej záťaži vďaka modifikovanému vBIOSu atakuje miestami až 1875 MHz, čo je hodnota odpovedajúca skôr desktopovej RTX 2080. Jadro je obklopené pamäťovými čipmi Samsung typu GDDR6 s celkovou kapacitou 8GB. Pracovný takt pamätí je 1500 MHz (12 000 MHz efektívne).

MSI GS75 Stealth 9SG: Predslov k testovaniu

Notebooky MSI triedy GS75 Stealth sú kategorizované ako ľahko prenosné herné laptopy najvyššej triedy, a tomu zodpovedá i ich hardvér. Modelové značenie 9SG prináša aktualizáciu výpočtovej jednotky na najnovší procesor i7-9750H Coffee Lake H Refresh, ktorý má oproti svojmu predchodcovi (i7-8750H) vyššie takty a väčšiu pamäť Cache.

MSI GS75 Stealth 9SG – CPU Info
MSI GS75 Stealth 9SG: Informácie o použitom procesore

V testovaní sa teda zameriam na porovnanie týchto dvoch procesorov, a to v jednovláknových i multivláknových aplikáciách. Rozdiel oproti predchodcovi činí až 0.4 GHz, čo by už malo byť merateľné. Netreba však zabúdať i na faktor chladenia, ktoré má priamy vplyv na pracovnú frekvenciu.

MSI GS75 Stealth 9SG – RAM Info
MSI GS75 Stealth 9SG: Informácie o operačnej pamäti

Bude nás tiež zaujímať výkon grafického adaptéru RTX 2080 MAX-Q, ktorý si ukážeme v najpopulárnejších benchmarkoch a hrách. Ten má najmä vďaka zvýšeným taktom oproti referenčným hodnotám Nvidie potenciál prekvapiť.

MSI GS75 Stealth 9SG – GPU Info
MSI GS75 Stealth 9SG: Informácie o grafickom adaptéri

Na zrovnanie MSI GS75 Stealth 9SG s konkurenciou som do meraní zaradil dva herné notebooky podobnej cenovej a výkonovej triedy od ASUSu, a v prípade testovania procesoru tiež pracovnú stanicu HP Zbook 17 G5 s CPU Intel Xeon minulej generácie. Ako demonštráciu výkonu stolného počítača v teste CPU nájdeme i hodnoty merania na mieru stavanej hernej stanice s procesorom i7-8700K vybavenú vodným chladením EKWB.

MSI GS75 Stealth 9SG: Výkon procesoru

Benchmark Cinebench R15 – MSI GS75 Stealth 9SG

Výkon procesora testujeme najprv benchmarkom Cinebench R15, ktorý reprezentuje rýchlosť CPU pri renderingu. Testujeme výkon jedného vlákna, ako aj celkový výkon.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Cinebench R15 ST MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Cinebench R15 MT
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG pri renderovaní scény benchmarku Cinebench R15

Benchmark wPrime 2.10 1024M – MSI GS75 Stealth 9SG

Výpočtový výkon procesora ďalej hodnotíme softvérom wPrime, ktorý nechá CPU počítať zložité matematické výpočty. Program využíva natívny počet vlákien procesora, v našom prípade vďaka funkcii HyperThreading je to dvojnásobok počtu jadier, teda 12.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf ; wPrime
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG v benchmarku wPrime 2.10

Benchmark SuperPi Mod 1.5 XS 32M – MSI GS75 Stealth 9SG

Ďalším testom procesora je SuperPi, ktorý prostredníctvom Gauss-Legendrovho algoritmu počíta Ludolfovo číslo na zadaný počet miest. Program využíva vždy len jedno vlákno procesora, je teda vhodný na demonštráciu single thread výkonu a pokročilosti nového CPU oproti starému. 

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; SuperPi
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG v benchmarku SuperPi Mod 1.5 XS

Benchmark Passmark Performance Test 9.0 CPU Mark – MSI GS75 Stealth 9SG

Známy benchmark od spoločnosti PassMark ktorý nechá procesor postupne vykonať 9 rôznych typov operácii, a následne procesor bodovo ohodnotí na porovnanie s ostatnými. Je potrebné poznamenať, že väčší počet jadier má pozitívny dopad na výsledok.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Passmark
Bodové ohodnotenie MSI GS75 Stealth 9SG v benchmarku PassMark PT 9.0

Benchmark Aida64 5.97 CPU Queen – MSI GS75 Stealth 9SG

Podobne ako u predošlého benchmarku je aj CPU Queen hodnotený v bodoch pre zrovnanie s ostatnými. Funguje na princípe tzv. „problému ôsmich dám“ a ide teda o test výpočtového výkonu CPU.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Aida64
Bodové ohodnotenie MSI GS75 Stealth 9SG v benchmarku CPU Queen softvéru Aida64

Benchmark Octane 2.0 Chrome – MSI GS75 Stealth 9SG

Octane 2.0 sa skladá zo 17 rôznych testov založených na JavaScripte, a symbolizuje teda výkon CPU v modernom webovom prostredí. Dôležité je vysoké IPC, vysoká pracovná frekvencia CPU a výkon pamäťového radiča. 

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Octane 2.0
Bodové ohodnotenie MSI GS75 Stealth 9SG v benchmarku Octane 2.0

Benchmark 7-Zip 18.05 32MB – MSI GS75 Stealth 9SG

Vstavaný test populárneho komprimačného programu 7-Zip. Pomocou algoritmu LZMA nechá procesor komprimovať/rozbaľovať testovacie súbory. Výsledok je počet operácii za sekundu (MIPS) ktorý bol procesor schopný vykonať.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; 7-Zip
Bodové ohodnotenie MSI GS75 Stealth 9SG vo vstavanom teste archivačného softvéru 7-Zip

Benchmark Corona 1.3 – MSI GS75 Stealth 9SG

Posledným testom nášho testovania CPU bol benchmark Corona 1.3, jeden z najlepších benchmarkov pre 3D rendering. Demonštruje rýchlosť a výkon procesora pre kreatívne použitie v softvéroch, ako 3dsMAX a podobne, jeho výsledok je teda dôležitý najmä pre profesionálne využitie CPU.

MSI GS75 Stealth 9SG; Graf; Corona
Čas potrebný na render scény v benchmarku Corona Renderer 1.3

MSI GS75 Stealth 9SG: Celkový výkon systému

Celkový výkon systému pre všetky aspekty bežného používania hodnotíme benchmarkom PCMark 10. Výsledkom je ako celkové skóre, tak aj skóre v jednotlivých disciplínach. Okrem výkonného procesora či grafiky tu tiež záleží na rýchlosti disku, priepustnosti a latencii pamätí a podobne.

MSI GS75 Stealth 9SG – PCMark10 – Overall
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: PCMark 10 – celkové skóre.
MSI GS75 Stealth 9SG – PCMark10 – Essentials MSI GS75 Stealth 9SG – PCMark10 – Productivity MSI GS75 Stealth 9SG – PCMark10 – Digital Content Creation
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: PCMark 10 – skóre v jednotlivých disciplínach.

MSI GS75 Stealth 9SG: Disková jednotka

Testované zariadenie je vybavené dvojicou M.2 NVMe SSD diskov MZVLB1T0HALR, teda Samsung PM981 1TB. Disk je veľmi podobný konzumentskému 970 EVO. Založený je na osemkanálovom radiči Phoenix v kombinácii so 64 vrstvovou V-NAND, oba in-house od Samsungu. Výrobca mu udáva rýchlosti 3200 / 2400 (+-1200 po vyčerpaní SLC Cache) pre čítanie a zápis, životnosť je stanovená na približne 600 TBW.

MSI GS75 Stealth 9SG – SSD1
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Rýchlosti a skóre v benchmarkoch AS SSD a CrystalDiskMark.

Disky sú naviac od výroby nakonfigurované ako diskové pole RAID0. To znamená markantné zvýšenie rýchlostí oproti jednému SSD, ale tiež nižšiu dátovú bezpečnosť - pri zlyhaní jedného disku dôjde k úplnej strate dát na danej jednotke. Ako vhodná záloha môže poslúžiť práve ľubovoľný SATA III M.2 disk vložený do voľného slotu, ktorým zariadenie disponuje.

MSI GS75 Stealth 9SG – SSD2
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Skóre, výkon a IOPS testovaného disku v Anvil's Storage Utilities.

MSI GS75 Stealth 9SG: Výkon grafického adaptéru

Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Unigine Valley

Čistý výkon grafického adaptéra sme za účelom porovnania merali v benchmarku Unigine Valley 1080p s High nastavením. Ide o starší test zameraný na rozhranie DX11. AA je vypnuté.

MSI GS75 Stealth 9SG
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Graf skóre v benchmarku Unigine Valley.

Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Unigine Superposition

Pokračujeme moderným benchmarkom Unigine Superposition, v rovnakom 1 080p High nastavení.

MSI GS75 Stealth 9SG – Superposition
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Graf skóre v benchmarku Unigine Superposition.

Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: 3DMark

Z aktuálneho 3DMark sme testovali benchmarky Sky Diver, Fire Strike a Time Spy na porovnanie výkonu od DX10 až po DX12. Nastavenie je štandardné, hodnotíme čistý výkon GPU (GPU Score).

MSI GS75 Stealth 9SG MSI GS75 Stealth 9SG MSI GS75 Stealth 9SG
Výkon MSI GS75 Stealth 9SG: Skóre GPU v 3DMark: Sky Diver, Fire Strike a Time Spy.

MSI GS75 Stealth 9SG: Herný výkon

Použitý grafický adaptér GeForce RTX 2080 MAX-Q patrí k tomu najvýkonnejšiemu, čo je možné v dnešných mobilných zariadeniach nájsť. Nie je preto nijakým prekvapením fakt, že akýkoľvek moderný herný titul spustí pri vysokých či maximálnych detailoch na viac než hrateľných 60 FPS pri natívnom rozlíšení.

MSI GS75 Stealth 9SG – Herný výkon
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Priemerná snímková frekvencia v populárnych herných tituloch.

Vďaka zvýšeným taktom jadra je herný výkon nad očakávania. Naviac, snímková frekvencia vo väčšine hier bude dostatočne vysoká na plné využitie 144Hz displeja, a to aj na vysokých úrovniach detailov či vyhladzovania.

MSI GS75 Stealth 9SG: Ozvučenie od DYNAUDIO

Podobne ako pri SteelSeries v otázke klávesníc, má MSI svojho dvorného dodávateľa i u reproduktorov. Je ním DYNAUDIO, s ktorým sa v herných zariadeniach MSI môžeme stretnúť približne od roku 2010. Testované zariadenie je vybavené stereo reproduktormi umiestnenými na spodnej strane zariadenia smerom k užívateľovi, chránenými mriežkou. Výkon reproduktorov je 2x2W

MSI GS75 Stealth 9SG – Reproduktory
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Stereo reproduktory umiestnené na spodnej strane zariadenia

Korekcia zvuku je možná cez priložený softvér Nahimic Audio. Je tu možné nastaviť štyri predvoľby, v nich ďalej nezávisle efekty, vyváženie hlasitosti či zvýraznenie hlasu. Prítomná je i korekcia mikrofónu a potlačenie okolitého šumu. Maximálna hlasitosť je na najvyššej úrovni dostatočná, zvuk reproduktorov ma však pri tejto cenovke sklamal. Stredy i výšky sú jasné, čisté a vyvážené, avšak basy sú doslova neprítomné. Je mi jasné, že laptop bude v 90% prípadov využívaný s headsetom, avšak pokiaľ dokáže Apple dostať do 13" ultrabooku za polovičnú cenu reproduktory špičkových kvalít vyvážené v celom spektre, v 17" hernom zariadení nie je priestor na prehliadnutie takéhoto nedostatku.

MSI GS75 Stealth 9SG; Audio; softver
Priložený softvér Nahimic Audio slúži na korekciu zvuku

O niečo lepšie je na tom 3.5mm slúchadlový výstup. Ten dokáže 250 Ω Beyerdynamic DT880 poháňať s dostatočnou hlasitosťou, a po miernej korekcii i počúvateľnými detailmi. Na dostatočné "nakŕmenie" herných slúchadiel jeho výkon postačí, audiofilský zážitok sa ale rozhodne nekoná.

MSI GS75 Stealth 9SG: Prevádzkové vlastnosti

Od hardvéru, ktorý v maximálnej záťaži dokáže vyžariť cez 200W energie vo forme tepla nie je možné pri hrúbke tela sotva 20 milimetrov očakávať komfortne nízke teploty. Chladenie u GS75 je však po stránke odvodu tepla dobre zvládnuté - výkon je konzistentný, nedochádza k prepadom výkonu či zrážaniu frekvencie vplyvom prehrievania.

MSI GS75 Stealth 9SG – Teploty – Graf
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Prevádzkové teploty notebooku.

Tepelný limit procesoru som dosiahol výlučne kombináciou syntetických záťažových testov na CPU i GPU súčasne. Až vtedy bolo možné pozorovať zníženie frekvencie turbo boostu, pod nominálnu frekvenciu sa však procesor nikdy nedostal. Notebook by teda mal byť pri absolútnej väčšine činností vrátane renderingu bezproblémovo uchladiteľný. Nakoľko sa ale väčšina nasávacích otvorov chladenia nachádza na spodnej strane zariadenia, je nutné zabezpečiť vhodnú, tvrdú podložku.

MSI GS75 Stealth 9SG: – Teploty – HWmonitor
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Monitorovanie teplôt pomocou softvéru HWMonitor

Ventilátory je možné riadiť cez ovládací softvér MSI, a to dokonca v štyroch režimoch. Z nich spomeniem režim Turbo a Auto. V režime turbo pracujú ventilátory permanentne na plné otáčky, čo má samozrejme kladný dopad na teploty. Hlučnosť je však značná, s obzvlášť vysokým tónom, čo pôsobí vyložene otravne. V režime Auto sú ventilátory pochopiteľne regulované automaticky, ani tu však netreba čakať pasívnu prevádzku. Laptop v operačnom systéme pracuje väčšinu času pri nízkych otáčkach, často však dochádza k náhlym zmenám a prudkým nárastom, čo môže byť nepríjemné pri práci v noci či v tichej miestnosti. 

MSI GS75 Stealth 9SG: Životnosť batérie

MSI vybavilo GS75 okrem silného hardvéru tiež štedrou, 82 Wh batériou so 4 článkami. V kombinácii s fungujúcou technológiou Nvidia Optimus to dáva silný predpoklad pre komfortné používanie zariadenia na jednoduché činnosti mimo elektrickej siete.

MSI GS75 Stealth 9SG – ID Batéria
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Podrobné informácie o použitej batérii.
  • Film – Kontinuálne sledovanie H.264 1 080p Avengers: Infinity War. Jas 50 %, Hlasitosť 50 %, WiFi je zapnutá, režim lepšej životnosti batérie.
  • Web – Prezeranie webu v prehliadači Opera - Wikipedia, Youtube, Facebook. Jas 50%, WiFi zapnutá, režim lepšej životnosti batérie.
  • Reader – Práca s textom, čítanie a úprava. Jas 50 %, WiFi vypnutá, režim lepšej životnosti batérie.
  • Max. záťaž – Simuluje životnosť batérie pri plnom využití CPU i GPU. Jas je maximálny, WiFi zapnutá. Režim najvyšší výkon.
MSI GS75 Stealth 9SG – Batéria
Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG: Prevádzková doba na batériu je vynikajúca

Meranie dopadlo podľa očakávaní. S dĺžkou prevádzky na batériu viac než 5 hodín pri prezeraní webu je na tom GS75 o takmer tretinu lepšie, než ostatné zariadenia v jeho triede. To poteší najmä pri dlhých cestách vlakom, na prednáške, alebo skrátka pri komfortnej práci so zariadením vonku, bez viazanosti k el. sieti.

i Mohlo by vás zaujímať

MSI GS75 Stealth 9SG: Záver recenzie

MSI GS75 Stealth 9SG Recenzia

Recenzia MSI GS75 Stealth 9SG

Notebooky

Recenzia zariadenia MSI GS75 Stealth 9SG je za nami. MSI znovu ukázalo, že herný laptop nemusí byť hrubý ako encyklopédia, a pri prenášaní spôsobovať deformáciu chrbtice. Práve naopak - GS75tka je ľahká, štíhla, a doslova ukážkovo prenosná. Pri tom zachováva výkon stolového počítača, a za jej IPS panel by sa nehanbil ani grafik či fotograf. Potešilo rýchle úložisko pri zachovaní voľného slotu na ďalší SSD disk, individuálne podsvietená RGB klávesnica i presný touchpad. Vynikajúca životnosť batérie je už len čerešničkou na torte.

Nie je to však dokonalé zariadenie. Pevnosť konštrukcie je vo svojej triede podpriemerná, neoslnil ani zvuk či spôsob regulácie chladenia v AUTO režime. Zamrzí tiež absencia technológie nVidia G-SYNC, ktorú konkurenčné zariadenia podporujú. Cenovka hrubo nad 3000€ tiež odradí nejedného záujemcu. Pokiaľ vás však jeho klady zaujali, a ste ochotní tolerovať spomenuté nedostatky, bude GS75 výkonným spoločníkom na každodenné hranie kdekoľvek.


Klady

  • Prenosný výkon desktopu
  • Subtílne telo a nízka hmotnosť
  • Decentný a atraktívny dizajn
  • Konektorová výbava
  • Výborný a rýchly IPS panel
  • Presný a široký touchpad
  • RGB klávesnica SteelSeries
  • Rýchle RAID0 SSD úložisko
  • Spracovanie základovej dosky
  • Predimenzované napájanie CPU
  • Solídne chladenie
  • Voľný M.2 slot
  • Životnosť batérie
  • Kompaktný adaptér

Zápory

  • Pevnosť konštrukcie
  • Dielenské spracovanie
  • Absencia G-SYNC
  • Agresívnejšie riadené ventilátory
  • Veľmi slabé reproduktory
  • Pomer ceny a výkonu

Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochádza z Liptovského Mikuláša, hardvéru sa pracovne venuje už dlhšie ako dekádu. Jeho denným chlebom je servis počítačov a notebookov, stavba PC zostáv na mieru a poradenstvo v IT. Je zakladateľom spoločnosti ACW Servis. Pri výpočtovej technike si cení kvalitu, praktickosť a účelný dizajn.


Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií