Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Mýty a fakty okolo Bitcoinu

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Príbeh Bitcoinu je starý ako civilizácia sama. Prvé dokumenty, ktoré sa zachovali, boli účtovné záznamy na hlinených doštičkách. Ľudia chceli a potrebovali všeobecný platobný ekvivalent, teda pomyselný jazyk, ktorým môžu vyjadriť hodnotu. Tým sa stali peniaze. Vývoj peňazí bol tŕnistá a doteraz nekončiaca cesta. Všetky jej slepé uličky a nešváry formovali to, čím je dnes Bitcoin. Médiá nerobia Bitcoinu a kryptomenám všeobecne príliš dobré meno. Ak zapátrate v pamäti, najskôr si vybavíte veľa negatívnych titulkov. Financovaním nelegálnej činnosti počnúc a – po veľmi dlhom zozname – ekologickými dopadmi končiac. Poďme sa pozrieť na najčastejšie mýty okolo Bitcoinu.

Mýty a fakty okolo Bitcoinu – OBSAH ČLÁNKU

  1. Musím si kúpiť celý bitcoin
  2. Bitcoin je prostriedok nelegálnej činnosti
  3. Bitcoiny sa jednoducho kradnú
  4. Bitcoin je hračka pre geekov
  5. Bitcoin je anonymný
  6. Ťažba kryptomien spôsobí globálnu katastrofu!

Musím si kúpiť celý Bitcoin

Je možné si zakúpiť ľubovoľne veľkú časť Bitcoinu. Jeden Bitcoin je deliteľný na sto miliónov častí. Týmto najmenším jednotkám sa hovorí satoshi, podľa človeka alebo skupiny ľudí, ktorí Bitcoin spustili. Za predpokladu, že svetová populácia činí 7 miliárd ľudí, vychádza na každého asi 300 000 satoshi – teda 0,003 bitcoinu. Vzhľadom na to, že v prvých niekoľkých rokoch boli stratené asi 4 milióny bitcoinov z celkového množstva 21 miliónov, ktoré budú vyťažené, vychádza na každého asi 220 000 satoshi.

i

Lekcia blockchainového pravopisu:

Pokiaľ hovoríme o sieti alebo technológii Bitcoinu, píšeme veľké B. Ťažíme a míňame však bitcoiny s malým b.

Čo je to vlastne ten blockchain sa dočítate tu.

Bitcoin je prostriedok nelegálnej činnosti

V každej krajine je nelegálnou činnosťou myslené niečo iné. Niektoré nelegálne činnosti sú tzv. „zločin bez obete“. Potom sú tu „zločiny“, ktoré nám môžu prísť úplne absurdné. Napríklad vo Venezuele je nezákonné prijímať pomoc zvonku. Je zločinom nelegálne si kúpiť nevyhnutné lieky alebo jedlo, ktorého je v tejto krajine nedostatok? Treba podotknúť, že nedostatok jedla aj liekov spôsobili práve štátne intervencie, ktoré sa platbou v kryptomenách Venezuelčania snažia obísť. V mnohých krajinách nie je možné si legálne kúpiť určitú literatúru, napríklad Bibliu.

Bitcoin pomáha v častiach sveta, ktoré nedisponujú takými privilégiami ako napríklad Slovenská republika.

Bitcoin pomáha ženám v Afganistane odpútať sa od tvrdého režimu. Ženy v Afganistane, a nielen tam, sa stretávajú s nerovnoprávnosťou. Nemajú možnosť založiť si vlastný bankový účet či začať podnikať. Ku všetkému potrebujú súhlas svojich otcov alebo manželov. Code to Inspire je organizácia, ktorá pomáha ženám v Afganistane zapojiť sa do spoločnosti. Učí ich programovať a používať kryptomeny, čo im dáva slobodu. Vďaka týmto zručnostiam si môžu zakladať svoje vlastné podnikateľské aktivity alebo našetriť peniaze na cestu do slobodnejšej zeme.

„Som z Iránu a nemôžem používať Apple Pay, PayPal, Visu či MasterCard. Bitcoin používať MÔŽEM!“

Bitcoin nie je ideálnou a ani najpoužívanejšou menou na porušovanie zákonov. Tou je každá hotovosť, ktorá je narozdiel od Bitcoinu úplne anonymná, do istej miery stabilná a poskytuje na tieto účely dostatočnú likviditu.

Bitcoiny sa jednoducho kradnú

Bitcoiny sú chránené asymetrické kryptografii. To znamená, že prístup k bitcoinom má iba ten, kto k nim vlastní privátne kľúče. Vlastníctvom privátneho kľúča používateľ dokazuje, že má právo bitcoiny minúť. O bitcoiny tak možno prísť iba v prípade zlého zaobchádzania s privátnymi kľúčmi, kedy sa k nim dostane niekto iný.

Jedným z bezpečných spôsobov uchovania privátnych kľúčov je hardvérová peňaženka.

Pokiaľ o bitcoiny prídete prostredníctvom útoku hackerov na burzu, na ktorej ste s nimi obchodovali, je nutné si uvedomiť, že v tú chvíľu už ani nešlo o vaše bitcoiny, keďže ste k nim nemali privátne kľúče. Tie mal niekto iný, v tomto prípade vykradnutá burza, ktorej ste bitcoiny poslali. Pokiaľ nemáte od bitcoinov privátne kľúče, nie sú to vaše bitcoiny. Na vine prípadných krádeží tak nie je technológia, ale neopatrní používatelia.

Bitcoin je hračka pre geekov

Z počiatku bol Bitcoin využívaný iba IT nadšencami, geekmi a nerdami. Táto doba je však už dávno preč. V Českej republike napríklad vznikla prvá kaviareň na svete , ktorá prijíma iba bitcoiny. Miesta, kde sa nachádzajú bitcoinové automaty, a kde zamenené kryptomeny môžete použiť, nájdete tu.

i

„Kým Bitcoin je nový vynález digitálneho veku, problémy, ktoré primárne rieši – menovite umožňuje človeku vlastniť peniaze, ktoré sú plne pod jeho kontrolou a majú veľkú šancu, že ich hodnota v dlhodobom horizonte vzrastie – sú staré ako ľudstvo samo.“

Michal Mikle

Ph.D Saifedean Ammous

Ekonóm pôsobiaci na univerzite LAU Adnan Kassar v Beirute a autor obľúbenej knihy The Bitcoin Standard. Propagátor rakúskej ekonómie, Bitcoinu ako hard a sound money. Kritik Keynesiáncov a fanúšik carnivore životného štýlu.

V Európe a vyspelých štátoch nepociťujeme takú potrebu vlastniť kryptomeny, ako ľudia v krajinách, kde im hyperinflácia ničí životné úspory, vlády cenzurujú toky platieb aj informácií, a bankové služby nefungujú, alebo je ťažké a finančne náročné sa k nim dostať. Preto sú kryptomeny aj napriek svojej súčasnej volatilite bezpečným prístavom pre občanov krajín ako je Venezuela, Turecko, Zimbabwe alebo Cyprus.

Nielen v nevyspelých štátoch sú však kryptomeny možnosť, ako sa vymaniť zo systému. Využívajú ich ľudia, ktorí nechcú používať neanonymné bankové služby s vysokými poplatkami a dlhou časovou lehotou medzi transakciami. Využívajú ich aj tí, ktorí sa chcú vymaniť z ťažko viditeľného zdanenia – inflácie, ktorým štát financuje veci, s ktorými občania často nesúhlasia.

Bitcoin je anonymný

Bitcoin je pseudonymný. To, do akej miery dokáže byť používateľ anonymný, závisí od jeho návykov. Kým si niekto nespojí vašu identitu s vašimi bitcoinmi, ste na sieti anonymný. Toto spojenie umožníte napríklad ak sa verifikujete na burzách alebo zmenárňach. Burzy sa riadia zákonmi Know Your Customer a Anti Money Laundering. Na zachovanie anonymity je dôležité kryptomeny anonymne nadobudnúť a tiež ich tak používať.

bitcoin; pseudonymni
Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že všetky kryptomeny sú zo svojej podstaty anonymné, opak je pravdou. V prípade Bitcoinu je miera anonymity výrazne ovplyvnená vašimi online akciami a návykmi.

Najjednoduchší je nákup za hotovosť v bankomatoch, ktoré nie sú v priestoroch sledovaných kamerovým systémom. Ďalšou možnosťou je kúpiť si kryptomeny od predajcu na ulici za použitia služby Local Bitcoins. Alebo v decentralizovanej zmenárni. Vhodné je tiež nechať si pre seba, koľko bitcoinov, prípadne iných kryptomien, vlastníte. Tým sťažíte pokusy o prípadné vystopovanie vašej identity. Ďalším rozumným krokom je používať VPN alebo Tor na zakrytie vašej reálnej IP adresy.

Ťažba kryptomien spôsobí globálnu katastrofu!

Ekologickí aktivisti sa nás pomocou masových médií snažia presvedčiť o tom, že Bitcoin je katalyzátorom globálneho otepľovania, prípadne inej environmentálnej katastrofy. V posledných rokoch bolo napísaných mnoho článkov a vydaných niekoľko štúdií, ktoré predpovedali globálne ekologické katastrofy spôsobené ťažbou bitcoinu. Podrobnejšie sa tomu venujem vo svojom článku Bitcoin a ekológia.

bitcoin; pseudonymni
Ťažba bitcoinu síce spotrebuje veľké množstvo elektrickej energie, ale to aj vianočné osvetlenie v USA.

Je pravda, že ťažba bitcoinu stojí veľké množstvo elektrickej energie. Jadrom porovnania spotreby energie by však malo byť vždy to, čo za prepálenú energiu spoločnosť ako celok dostane. Pokiaľ vieme a chápeme, čo všetko Bitcoin z monetárneho a technologického hľadiska prináša, je jeho spotreba elektrickej energie logicky oveľa lepšie odôvodniteľná, než napríklad 6.63 miliardy kWh prepálených počas pár dní kvôli vianočným sviatkom v USA.

i

Ťažba bitcoinu

Za tvorbu bloku dostáva ťažiar 12,5 bitcoinu. Táto odmena sa každé 4 roky (210 000 blokov) znižuje na polovicu. V roku 2009 pri spustení Bitcoinu bola odmena 50 bitcoinov za overený blok, medzi rokmi 2013 – 2016 bola odmena 12,5 bitcoinu, v roku 2020 sa bude odmena znovu poliť na 6,25 bitcoinu. Pretože je bitcoinov obmedzené množstvo, teda 21 miliónov mincí, prebieha pri Bitcoine jav nazývaný deterministická inflácia. Vieme teda, kedy sa doťaží posledný bitcoin. To sa stane v roku 2140 (väčšina bitcoinov však bude vyťažená do roku 2033), do tej doby sa budú odmeny za vyťažený blok neustále zmenšovať. Pretože ťažiari musia byť k ťažbe ekonomicky motivovaní aj po vyťažení všetkých bitcoinov, dostávajú odmeny aj v podobe transakčných poplatkov.

Možno v Bitcoine podvádzať? Asi ťažko. A pokiaľ to skúsite, vyjde vás to draho.

Pred pár dňami sa prevádzkovateľ ťažby, ktorý vyťažil blok, pokúsil odoslať do siete nárok na odmenu väčšiu ako 12,5 BTC, ktorá je pevne zakódovaná v zdrojovom kóde. Full nódy mu tento nárok zamietli a tým pádom nielenže tvorca bloku prišiel o 12,5 BTC, ktoré by si inak zaslúžil, ale aj o celkové náklady na vyťaženie bloku, ktoré sa dajú odhadnúť na cca 150 000 USD. V prepočte tak neférového ťažiara tento chabý pokus vyšiel na cca 240 000 Eur.

i Mohlo by vás zaujímať
1.Prečo vôbec potrebujeme kryptomeny? Dáva to zmysel!
2.SimpleMiningNet (NÁVOD) Ako začať s ťažbou kryptomien?
3.Kryptomeny (KURZY) Tie najznámejšie a najdôležitejšie kryptomeny!
4.LibraKryptomenový projekt spoločnosti Facebook.
5.Wasabi Wallet (NÁVOD) Bitcoin peňaženka, ktorej na vás záleží.
6.Kryptomenové forky (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Kryptomeny vznikli ako reakcie na štátne zásahy do života ľudí. Smer, ktorým sa uberal vývoj kryptomien, spočíval predovšetkým v poučení z mnohých nevydarených alternatívnych mien. Všetky kryptomeny sa neustále vyvíjajú. Už dnes však dokážu posúvať hranice slobody jednotlivca míľovými krokmi. Mýty, ktoré médiá s obľubou využívajú na zvýšenie čítanosti, sú často len prejavom nevedomosti.


lucie Komárková

Lucia Komárková

Lucia Komárková; anarchokapitalistka a kryptoanarchistka je členkou Students for Liberty a spolupracuje so Slobodným prístavom. Venuje sa rakúskej ekonómii a dosiahnutiu slobody predovšetkým vďaka exponenciálnym technológiám na čele s Bitcoinom.

4,8 462×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 462×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií