KIDS TOPky Reklamácia či vrátenie?

NHL 19 (RECENZIA) – Už chýba len Frostbite

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Po vydaní amerického futbalu Madden NFL, klasickom futbale PES 2019 a dvojici basketbalových hier (NBA Live19 a NBA 2K19) sa o slovo v priebehu športovej jesene hlási konečne aj ľadový hokej. Naháňanie sa po zmrznutej vode na nabrúsených nožoch je špecifickou zábavou, ktorá má svojich skalných fanúšikov len v Severnej Amerike a v Európe, nemôžeme sa teda čudovať, že EA venuje väčšiu starostlivosť iným značkám. Posúva NHL 19 sériu po krôčikoch vpred, alebo budeme nadávať na stagnujúcu hrateľnosť a žmýkanie peňazí z dôverčivých hráčov? Dozviete sa v našej recenzii.


• Žáner: Športové • Vývojár: EA Sports • Vydavateľ: Electronic Arts • Platformy a Dátum vydania: PS4, Xbox One (14. september 2018) • Homepage: www.easports.com/cz/nhl


Časti článku:

Obsah recenzie NHL 19 (PS4)

 1. NHL 19 preteká obsahom
 2. Podstata úspechu v NHL 19 tkvie v poctivej príprave
 3. Správa tímu v kocke
 4. Novinky v NHL 19 pritiahnu arkádových hráčov
 5. Tešíme sa na omrzliny, alebo už je čas na Frostbite!
 6. Dve trestné minúty pre NHL 19 za podrážanie vlastných nôh
 7. K dokonalosti NHL 19 chýba ešte kus cesty
 8. Recenzia NHL 19: záverečné hodnotenie

NHL 19 preteká obsahom

• Recenzia: 21. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Dlho som premýšľal, ako si pre seba nazvať nový ročník NHL 19, aby som vystihol jeho podstatu. A nakoniec som sa pristihol, že na neho myslím ako na žrúta času, pri čom by som asi zostal. Označenie však nemyslím nijako urážlivo, práve naopak. Najnovší hokej od pobočky amerického vývojára EA Sports totiž ponúka toľko kvalitného obsahu, že nebudete vedieť, kam skôr skočiť. V rámci recenzovania verzie pre PS4 som venoval rôznym režimom ľadových radovánok s hokejkou v ruke takmer štyridsať hodín a bez mučenia sa priznám, že nebolo v mojich silách dotiahnuť ktorúkoľvek z rozbehnutých sezón do konca. V opačnom prípade by tento text vyšiel niekedy v októbri...možno.

NHL 19; screenshot: cover

Nový ročník virtuálneho spracovania najpopulárnejšej súťaže ľadového hokeja je tu. Stojí však NHL 19 vôbec za to?

Všetko je navyše tak kvalitne koncipované, že by ste sa chceli vrhnúť do všetkých módov naraz. Musíte tak nájsť svojho favorita a sľúbiť si, že ostatné určite vyskúšate, až dohráte jeden zápas rozbehnutej sezóny, potom ešte ďalší a tak ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa budem venovať iba tým najvýraznejším prvkom jednotlivých režimov. Preto asi nikoho neprekvapím, keď vynechám klasické rýchle zápasy, používateľské turnaje a ďalšie tradičné súčasti série NHL (single proti AI alebo online). Podobne preskočím editáciu vlastného hráča či tímu, ktoré boli prítomné aj v minulých ročníkoch.

Podstata úspechu v NHL 19 tkvie v poctivej príprave

Už z podstaty samotnej koncepcie hrania športových hier je najväčším lákadlom rozbehnutie vlastnej súťaže. Než nastúpite do bojov v základnej časti a následného play-off, odporúčam absolvovať tréningový kemp kanadskej reprezentácie. Pod dohľadom trénerov javorového listu sa totiž nenásilne zoznámite s ovládaním, ktoré si prispôsobíte podľa svojich preferencií. Staromódni zostanú u tlačidlového ovládania, zatiaľ čo niektorí sa bezhlavo vrhnú do streľby a bodyčekovania pomocou pravého triggeru, ktorý po niekoľkých minútach trápenia návykovo prejde do krvi. Tvorenie kľučiek, streľbu v protipohybe a tvrdé hity máte pod svojou kontrolou a v kombinácii so správnym načasovaním je všetko neuveriteľne efektné.

NHL 19; gameplay: pytačky NHL 19; gameplay: mágia NHL 19; gameplay: strela

Obrázok 1: Na klzisku je veľa činností vedúcich v NHL 19 ku streleniu gólu, napríklad clonenie brankárovi. Obrázok 2: Muži v maske vedia na bránkovej čiare kúzliť... Obrázok 3: ...ale proti strele z bezprostrednej blízkosti sú bez šance.

Osobne sa mi najviac osvedčilo najskôr spustiť režim Be a Pro, v ktorom ovládate iba jedného hráča, ktorý sa snaží z nižších súťaží prebiť až do NHL. Vďaka jeho zapojenia do tímovej hry pochopíte podstatu tohtoročnej NHL 19, naučíte sa účinne zakladať útoky a pracovať v obrane. Postupne sa budete prehrabávať do prestížnejších radov zostavy a pozorovať zlepšovanie svojich vlastností, ktoré je oveľa lepšie vyvážené ako v NBA 2K19 útočiace na vašu peňaženku. V digitálnom hokeji stačí počúvať pokyny trénera, pracovať pre tím a skúsenostné bodíky investované do nových zručností budú stabilne pribúdať.

Pre niekoho bude možno solitérny režim málo príťažlivý, pretože cesta vašej hviezdy nie je zviazaná pevným scenárom príbehu (ako sme si navykli vo FIFE s Alexom Hunterom), ale to neznamená, že by ste sa s vlastným avatarom málo zžili. Po prvom výprasku od bitkára súperovho tímu budete so slzou v oku zízať na podliatiny v tvári svojho obľúbenca (a čo potom, keď mu v pästnej výmene názorov zlomí nos a nemôžete dva týždne na klzisko). Možno sa v režime Be a Pro trošku viac tlačí na pílu v prospech hráča (alebo je na tom Buffalo Sabres naozaj zle, keď ma po týždni hodili do prvej formácie), ale ako vstup do sveta NHL 19 je tento mód ideálny.

NHL 19; gameplay: pytačky NHL 19; gameplay: bitka NHL 19; gameplay: tvár

Obrázok 1: V režime Be a Pro sa nevyhnete ani bitkám. Najskôr si musíte vysvetliť, že narážať do hviezd sa nesmie. Obrázok 2: Potom už idú rukavice k zemi. Obrázok 3: Záver celej potýčky znamená otvorenie dvierok trestnej lavice, kde sa schladia rozbúrené emócie. Čerstvé šrámy po bitke dodávajú NHL 19 atmosféru.

Správa tímu v kocke

Ústredným motívom každej športovej hry je však myšlienka vedenia kompletného tímu. V rámci obyčajnej sezóny, počas ktorej sa staráte len o predvedený výkon svojho tímu a úpravy zostáv, môžete vycestovať tiež mimo severoamerický kontinent. Popri švédskej, fínskej či švajčiarskej lige si môžete tiež zakorčuľovať na českých štadiónoch. Modelom hráčov sa síce nevenovala taká pozornosť ako hviezdam NHL, napriek tomu prítomnosť českej extraligy poteší (aj keď takmer všetky tímy majú takmer rovnaké hodnotenie). V NHL 19 nájdete dokonca hokejovú Ligu majstrov vrátane nalosovaných skupín.

Prepracovanejší management tímu však zažijete iba so zámorskými tímami v rámci schémy Organizácie. Načúvanie želania majiteľa klubu, opravy a vylepšovanie štadióna, organizovanie charitatívnych akcií, sledovanie psychického rozpoloženia v kabíne a mnoho ďalších detailov sa stanú vaším denným chlebom. Nie je nutné sa venovať všetkému, niektoré veci jednoducho zveríte umelej inteligencii. Správa tímu zhltne desiatky hodín, ale budete sa pri nej dobre baviť a dokážem si predstaviť, že sa nezastavíte iba pri dohraní jednej sezóny, veď potom príde draft, kde zožnete ovocie svojich skautov. Potom príprava a všetko začína nanovo.

NHL 19 – hokejové legendy (trailer)

Trailer ukazujúci desať najlepšie hodnotených legiend v NHL 19.

Odlišný zážitok ponúka multiplayerová hokejová liga s ultimátnym tímom známa pod skratkou HUT. Ide o Kartičkovú variáciu známu z ostatných športov a ide o jediné miesto v NHL 19, kde sa výraznejšie prejavujú mikrotransakcie. Za reálne peniaze tak môžete nakupovať balíčky hráčov, ktorí na niekoľko zápasov rozšíria káder vášho mužstva (ak im nepredĺžite zmluvu inou kartičkou). Mimo súčasných hokejistov sa môžete tešiť na historické ikony, ktorým vládne večný Wayne Gretzky. Tlak na vlastnú investíciu nie je nijako enormný a v prípade, že sa zmierite s pomalším budovaním tímu, nakoniec dostanete do kabíny svojho mužstva aj tie najväčšie hviezdy. Na prítomnosť podobných módov už si hráči zvykli a vzhľadom na objemnú náplň herných režimov NHL 19 nebudem HUT ani kritizovať.

Novinky v NHL 19 pritiahnu arkádových hráčov

Tvorcovia z EA sa tento rok však zamerali na arkádové režimy s potenciálom pritiahnuť nových priaznivcov hokejovej série. Slušne rozbehnutý režim arénových súbojov trojíc korčuliarov Threes bol dotiahnutý takmer k dokonalosti. Skvele som sa bavil ako v singleplayerovom móde, tak pri porovnávaní síl s ostatnými v multiplayeri. Nič sa skrátka nevyrovná tomu, keď zostrelíte Zdena Cháru veľkým plyšovým maskotom Arizony Coyotes, načo vezmete puk a strelíte gól s trojnásobnou hodnotou. Na realitu sa tu veľmi nehrá, skôr na zážitok, ktorý môžete kooperatívne prežívať so svojimi priateľmi.

NHL 19; gameplay: legendy NHL 19; gameplay: rybie oko NHL 19; gameplay: klzisko

Obrázok 1: Nakupovanie kartičiek najväčších hviezd bude v HUT lákať veľa potenciálnych kupcov. Obrázok 2: Pohyb po zamrznutých rybníkoch kanadských jazier je jedným z najväčších lákadiel módu World of Chelm. Obrázok 3: Pohoda pri rozkorčuľovaní pred zrážkou v NHL Ones nezodpovedá priebehu samotného zápasu.

Na úplné solitéry sa zameriava nový komplex činností vo World of Chelm, v ktorom si pipláte svojho hokejistu, priraďujete mu unikátne vlastnosti a schopnosti, aby ste ich následne zrovnali v tvrdých stretoch proti ďalším fanúšikom kanadského národného športu. Ak ste čítali moje dojmy z hrania bety, tak viete, že režim Ones (čiže jeden na jedného na jedného (1v1v1) mi k srdcu veľmi neprirástol. Nič sa nezmenilo ani v plnej verzii. Skrátka mi nesedí naťahovanie sa s ostatnými o jeden puk, ktorý sa snažím dostať za chrbát umelou inteligenciou riadeného brankára.

Celkom iste si mód Ones nájde svojich priaznivcov, ale trúfam si tvrdiť, že rad hráčov na neho čoskoro zabudne. Danú oblasť totiž ovládne veľa skúsenejších podvodnikov a tí nováčikom nedajú ani oňuchávať, takže sa vydajú iným smerom. Našťastie vo World of Chelm môžete stráviť chvíle v tímovom duchu vďaka prítomnosti zápasov trojíc alebo klasických zápasov. Zohraný tím dokáže absolútne rozmazať mužstvo plné nafúkaných individualít, čo jednoznačne kvitujem. Mám radšej tímovo poňatú hru, kde sa dá súper prekabátiť prihrávkami. Bohužiaľ sa vám môže stať, že narazíte na sólistu, ktorý vám celý zážitok pokazí, ale to je už riziko onlinového hrania.

NHL 19; gameplay: Threes NHL 19; gameplay: obliehanie NHL 19; gameplay: hľadisko

Obrázok 1: V NHL Trees možno cestovať po USA a absolvovať zápasy. Hrať za vás môžu aj maskoti porazených tímov. Obrázok 2: Konce zápasov arkádových módov NHL 19 vyzerajú mnohokrát bizarne. Obrázok 3: Atmosféra počas zápasov je elektrizujúca.

Tešíme sa na omrzliny, alebo už je čas na Frostbite!

Pravdepodobne každý fanúšik hokejovej simulácie od EA pristupuje k novému ročníku NHL 19 s miernym pesimizmom a dešpektom. Prečo? Sérii NHL totiž chýba priamy konkurent na poli počítačových hier a hokej je až štvrtým najobľúbenejším športom v zámorí, čo v súčte znamená, že jednotlivým dielom venuje vydavateľ veľmi malú pozornosť (vedľa takej FIFE 19 sa môže hokej krčiť v kúte). Takže sme už zažili niekoľko rokov, v ktorých sa vlastne neoplatilo investovať vlastné peniaze do aktuálneho dielu, pretože sa v podstate platilo iba za aktualizácie zostáv a občas menšie inovácie.

To však neznamená, že by v hokejovej sekcii EA Sports sedeli ľavoruké trúby, ktoré nevedia, čo by od dobroty robili. Podľa všetkého sa svoje dieťa snažia posúvať k vysneným métam, z ktorých sa ako najdôležitejšia javí využitie kvalitného enginu Frostbite. Hoci ani tento rok nový engine nedostal zelenú, tvorcovia nehodili flintu do žita a snažili sa jeho absenciu nahradiť inými spôsobmi. Vďaka tomu sme dostali v NHL 19 nový a prepracovanejší systém kontaktnej hry a korčuľovania. Mám však pocit, že predstavené mechanizmy sú dvojsečnou zbraňou.

NHL 19; gameplay: zákrok NHL 19; gameplay: gól NHL 19; gameplay: prenos

Obrázok 1: Brankári sa dokážu v zápasoch NHL 19 vytiahnuť. Ale tiež dokážu neuveriteľne chybovať. Obrázok 2: Dobrý výkon gólmana je základom víťazstva. Obrázok 3: Atmosféra televízneho prenosu je v NHL 19 dotiahnutá takmer k dokonalosti.

Dve trestné minúty pre NHL 19 za podrážanie vlastných nôh

Pohyb hráčov po ľade a ich fyzická hra sú vďaka technológii Real Player Motion (RPM) úžasné, avšak len do chvíle, než sa zrútia sami do seba nejakým nepekným bugom. Počas svojho pobytu na klzisku budete mať pocit kontroly každého korčuliara do posledného detailu. Osobne som sa namiesto kľučiek vyžíval viac v hľadaní nepozorných cieľov a budovaní pozície pre zničujúce bodyčeky. Zostrelenie protivníka smerom k ľadu sa neomrzí a počas každého zápasu sa mi dva-tri kvalitné hity podarili. Škoda, že pocit z kvalitného herného zážitku maria technické nedokonalosti.

Hokejky prechádzajúce mantinelom by som ešte pochopil, pretože počas zápasov budete mať tendenciu svoju hokejkou zbesilo mávať do všetkých strán, ale zasekávanie hráčov o prekážky je skrátka hodné zatratenia. Keď sa totiž dostane niektorý z korčuliarov za chrbát brankára, trvá mu veľakrát aj pol minúty, než sa vráti do hry. To už sa oplatí prerušiť hru a nechať vyriešiť nelogický okamih na prestávkový skript, ktorý vytiahne pomätencov na striedačku. A prvá oslava gólu s tvárou zanorenou po uši do ľadového povrchu ma donútila neveriacky pretrieť oči.

NHL 19; gameplay: stratégia NHL 19; gameplay: Zetterberg NHL 19; gameplay: zručnosti

Obrázok 1: Stratégovia vyžívajúci sa v hľadaní medzier v obrane súpera sa v NHL 19 zabavia aj pri simulovaní zápasu. Obrázok 2: Psychika v kabíne je dôležitá pre pohodu celého tímu. Mimochodom, Henrik Zetterberg ukončil kariéru, takže si s hrou za neho poponáhľajte, než ho aktualizácie vyradia zo súpisiek. Obrázok 3: Zručnostný strom je v rámci módu Be a Pro celkom robustný.

S dôrazom na kontaktnú hru sa nesie ďalší problém – v podstate skalopevní brankári. Počas zákrokov dokážu muži za maskou veľké veci a vy obdivujete ich obratnosť. Odvrátená strana ich povahy sa ukáže v priebehu korčuľovania hokejistov v priestore bránkoviska. Akýkoľvek kontakt súpera alebo spoluhráčov totiž končí kotrmelcom a ležaním na ľade, zatiaľ čo gólmani sú pevní ako skala. Chápem, že muža s lapačkou a vyrážačkou je potrebné chrániť pred atakmi, ale toto je na môj vkus už trochu príliš a vyzerá to smiešne, čo je pre simuláciu hokeja dýkou v chrbte. Práve uvedené problémy by mohol vyriešiť Frostbite. Tak snáď budúci rok.

K dokonalosti NHL 19 chýba ešte kus cesty

Nový engine by tiež pomohol NHL 19 graficky. Nechcem tvrdiť, že sa na aktuálnu verziu musíme pozerať cez prsty, pretože niektoré prvky sú úchvatné (prvé minúty na vyčistenom ľade plniacom sa ryhami od korčúľ, svetelné efekty). Napriek tomu, ide pozorovať pomaly pribúdajúce vrásky, ktoré sa grafici snažia zamaskovať mejkapom príťažlivých perličiek odvádzajúcich pozornosť. Časom si však všimnete, že diváci v hľadisku sú schopní rozrezať svojou ceduľou človeka sediaceho pred nimi, alebo že sa hráč zasekol o dvere striedačky, takže nemôže byť nahradený kolegom. Nakoniec uvidíte jednotlivých chýb viac než dosť, čo však nijako neznižuje kvalitu hernej simulácie.

NHL 19; screenshot: hit

Kolízny model NHL 19 dokáže sprostredkovať zážitok z tvrdých nárazov hokejistov ako počas skutočných zápasov.

NHL 19 je skrátka vydarený digitálny hokej, ktorý by na svoje zlepšenie potreboval priameho konkurenta v boji o srdce hráčov, aby zabral a dotiahol svoj potenciál k dokonalosti. Obrovské kvantum rôznorodých režimov vrátane zábavy pre arkádovejšie založených jedincov, veľmi dobre spracované reálie, predvedená show a prezentácia samotného zápasu, nové mechaniky korčuľovania a fyzickej hry plus ďalšie vychytávky dokazujú, že EA má na to vytvoriť klenot. Len sa im skrátka zatiaľ nechce, čo sa prejavuje radom nedokonalostí a chýb, ktoré celkovú úroveň zbytočne zrážajú. Ak ste vynechali minulý rok, NHL 19 si bez obáv kúpte, budete sa baviť. Ale tiež fanúšikovia minulého ročníka nájdu rad prvkov, kvôli ktorým sa oplatí otvoriť peňaženku.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 verziu.

Recenzia NHL 19: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 82 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
90 %
Audiovizuálne spracovanie
80 %
Opätovná hrateľnosť
95 %
NHL 19; recenzia

Klady

 • Najlepší digitálny hokej na trhu
 • Nové mechaniky korčuľovania a kontaktných súbojov Real Player Motion
 • Obrovská nálož herných módov
 • Pre niekoho možnosti World of Chelm
 • Tréningový kemp kanadskej reprezentácie ako vstupný tutoriál
 • Možnosť vybrať si vhodný spôsob ovládania
 • Tvorba kľučiek a kontrola streľby
 • Podanie atmosféry zápasov
 • Česká lokalizácia (+ česká liga)

Zápory

 • Vizuál bez výraznej zmeny
 • Brankári dokážu stále púšťať podivné góly a v stretoch s hráčmi sú neprirodzene stabilní
 • Agresívne poňatie režimu NHL Ones určite nesadne každému
 • Bugy v grafike a pohybu hráčov
 • Chýba Frostbite
 • Nevychádza na PC
Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

NHL 19 – Novinky

 1. (27. 8. 2018) V NHL 19 budete tvoriť hokejovú špionážnu sieť
 2. (23. 7. 2018) Hokej v NHL 19 bude bolieť
 3. (13. 7. 2018) V NHL 19 bude aplikovaná technológia Real Player Motion
 4. (22. 6. 2018) Mimo klasickej sezóny nájdeme v NHL 19 ďalší arkádový mód

V NHL 19 budete tvoriť hokejovú špionážnu sieť

• Update: 27. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Vedenie klubu rozhodne nepatrí do rúk jedného muža. Za hlavným manažérom stojí celý rad pracantov, ktorí robia málo viditeľnú prácu, ktorá je pre klub nepostrádateľná. Od technického zázemia a masérov máme zatiaľ v NHL 19 pokoj, ale oveľa väčšiu starostlivosť budeme musieť venovať svojim až tridsiatim skautom roztrateným po celej planéte. Nakoniec budete prieskumnou sieťou pokrývať každú významnú ligu sveta, vďaka čomu získate detaily o budúcich talentoch. Potom už bude len otázkou vašich vyjednávacích zručností, aby ste ich vo svojom klube privítali po úspešnom drafte či výhodnom obchode.

NHL 19 – Scouting Engine

Vo videomateriáli rozoberá producent NHL 19 Gurn Sumai do posledného detailu novinky v móde Organizácie.

Každý skaut NHL 19 disponuje osobnými štatistikami, podľa ktorých ich budete nasadzovať. Niektorí sa špecializujú na posudzovanie držania puku, iní napríklad na korčuľovanie. V prípade, že si zvolíte ťažší variant módu Organizácie, tak iba skauti budú môcť poodhaliť tajomstvo sledovaných hráčov, pretože nie všetky ich štatistiky budú na prvý pohľad viditeľné. Napríklad, pred samotným draftom bude veľmi dôležité sledovať vyjadrenia každého odborníka, aby ste sa vyhli budúcim prešľapom. Jednotliví skauti budú mať tiež svoju obľúbenú sféru vplyvu, takže ak pošlete škandinávskeho odborníka do nižšej americkej súťaže AHL, tak bude preukazovať oveľa menšiu efektivitu. Záujemcovia o podrobnejšiu analýzu, nazrite do priloženého videa.

Napínavé odpočítavanie v NHL 19

Už sme si zvykli na pravidelné odhaľovanie najlepších hráčov severoamerickej ligy v rámci NHL 19. Všetci fanúšikovia sú napätí, ktorí hokejisti sa dostanú do top 50, koľko ich je z ich štátu a ako tvorcovia spracovali ich štatistiky. Zatiaľ je nám skrytá najlepšia desiatka, ale ostatných 40 korčuliarov už poznáme. Zo slovenského pohľadu je neúspešná, pretože sa v top 50 nenachádza ani jeden slovenský hokejista. Z českých hokejistov má na 44. mieste zastúpenie Jakub Voráček, známy svojou tvrdou strelou zápästím. Kvality všetkých hráčov na klzisku môžeme odhaliť už 14. septembra, kedy NHL 19 vyjde iba na PS4 a Xbox One.

NHL 19; screenshot: Voráček

Prehľadová tabuľka jediného Čecha v hodnotení top 50 v rámci NHL 19.Hokej v NHL 19 bude bolieť

(Update 23. 7. 2018) Hokej nie je šport pre slečinky, pretože tvrdým kontaktom sa nevyhnete. Zameranie na realistické zrážky podčiarklo marketingové oddelenie Electronic Arts získaním tváre PK Subbana z Nashville Predators na prebal NHL 19. Tento Kanaďan totiž snúbi fyzicky náročnú hru spolu s technikou, vďaka ktorej získal v minulej sezóne 59 bodov za 16 gólov a 43 prihrávok. Práve rodák z Toronta inšpiroval tvorcov k vytvoreniu väčšieho počtu kolíznych zón u hokejistov, čo vedie k oveľa reálnejším zrážkam, ktoré budú odvodené od aktuálneho postavenia hráčov na ľade.

Každý kontakt bude vďaka technológii Real Player Motion prepočítavať zrážky ako unikátne udalosti, počas ktorých bude záležať na fyzických predpokladoch hráčov, ich stabilite a uhle nájazdu do protivníkov. Vďaka tomu nebudú žiadne dva hity rovnaké. Dokonalé odstavenie protivníka od puku bude vyžadovať perfektné načasovanie, pretože inak okolo vás môže súper presvišťať a pokračovať smer bránka. Dôležitým atribútom bude výdrž hráčov, takže unavenejšieho súpera pošlite k ľadu ľahšie ako odpočinutého korčuliara, ktorý dokáže váš atak sčasti absorbovať. Sami si musíte premyslieť, kedy je lepšie použiť telo a kedy sa snažiť vypichnúť puk hokejkou.

Sme zvedaví, čo si pre nás ešte tvorcovia NHL 19 pripravia počas letných mesiacov, aby sme nemohli dospať 14. septembra, kedy má najnovšia simulácia hokeja vyjsť iba na konzoly PS4 a Xbox One. PC hráči musia nastaviť strihací meter o ďalších 365 dní dlhšie a dúfať, že sa v EA v roku 2019 umúdri.V NHL 19 bude aplikovaná technológia Real Player Motion

(Update 13. 7. 2018) uveriteľnosť akejkoľvek športovej simulácie sa odvíja od skutočnosti, či vyzerá ako v televíznom prenose. Hráči musia nadobudnúť dojem, že majú plnú kontrolu nad atlétmi patriacim k najlepším na svete. K tomu je potrebné detailný spôsob ovládania, ktorý sa ihneď prejaví na pohybe hokejistov. EA Sports sa zamerala na snímanie všetkých gest športovcov a preniesla ich pomocou motion capture systému do svojich hier. Tento rok sa technológia Real Player Motion dočká konečne aj NHL 19. Tvorcovia spolupracovali s väčším počtom hokejistov severoamerickej ligy, ale ako tvár kampane zvolili jednu z najväčších hviezd Connora McDavida.

S jeho pomocou sa dosiahlo novej úrovne v prenesení silného zážitku z korčuľovania na televízne obrazovky. Vďaka práci na fyzickom prenesení korčuliarskych techník budete schopní plne kontrolovať pohyb hráčov na klzisku. Zrýchlenie, náhle kľučky, cúvanie a ďalšie vychytávky sa podarilo doviesť takmer k dokonalosti. Budete priamo cítiť, ako sa korčule zarezávajú do ľadu a v snehovej spŕške zasypávajúcej súpera. Spolu s fyzickou hrou telom a teraz už vychytaným ovládaním hokejky by v tohtoročnom NHL 19 mohlo ísť o malú revolúciu. Uvidíme, či absenciu enginu Frostbite nové snímanie pohybov zastúpi, ale sme skôr skeptickí.Mimo klasickej sezóny nájdeme v NHL 19 ďalší arkádový mód

(22. 6. 2018) Electronic Arts nemajú na poli hokejových simulátorov žiadnu konkurenciu, takže ich nič nenúti k zásadnejšiemu progresu. Na rozdiel od amerického futbalu (Madden NFL séria) sa totiž na severoamerickom kontinente ani netešia tak veľkému záujmu, a preto sa fanúšikovia čierneho kotúča na ľade musia uspokojiť len s postupnými úpravami ich obľúbenej série. Nie je to inak ani v prípade NHL 19. Najhorúcejšou novinkou zrejme budú súboje 1 vs 1 vs 1, teda traja proti sebe na jednu bránku. Možno sa z nového módu nazvaného NHL ONES vykľuje podobne oddychová záležitosť ako z NHL Threes v minulom ročníku (nebude chýbať ani v NHL 19).

V rámci arkádového hokeja založeného na parádičkách a zručnosti sa budete preháňať po klziskách bez väčšieho obmedzovania pravidlami. Na svoje naťahovanie sa so súpermi si budete môcť vytvoriť vlastný charakter, ktorému budete môcť upravovať vzhľad na základe vybavenia licencovaných značiek. Tvorcovia tvrdia, že sa môžete pripraviť na 900 kusov oblečenia, ktoré bude do NHL 19 dopĺňané v priebehu sezóny o ďalšie zaujímavé kreácie. Z módu NHL ONES by sa mohol vykľuť žánrovo veľmi neopozeraný multiplayerový hit s potenciálom zaujať súťaživú komunitu. Uvidíme.

NHL 19; screenshot: outdoor NHL 19; screenshot: charakter

Obrázok 1: V NHL 19 si zahráme na čerstvom vzduchu obklopení majestátnymi horami. Obrázok 2: Možnosti úpravy vlastného hráča dajú v NHL 19 príležitosť odlíšiť svojho avatara od ostatných.

Ešte bol predstavený bližšie neurčený režim Pro-Am, ktorý by sa mal odohrávať na vonkajších ihriskách, takže sa budete stretávať na vyľudnených rybníkoch Kanady, rovnako ako na otvorených štadiónoch, kde sa budú konať väčšie turnaje. Trochu pochybujeme, že by zvolené prostredie mohlo konkurovať zápasom Winter Classics z NHL, ale ako osvieženie skostnatenej série NHL ho berieme všetkými desiatimi.

Legendy sa vracajú do NHL 19

Druhým lákadlom najnovšieho hokejového ročníka by mala byť prítomnosť dvoch stoviek legiend obľúbeného zimného športu, ktorým bude vládnuť Wayne „The Great One“ Gretzky. Tvorcovia chcú zdôrazniť snúbenie súčasného hokeja s jej ikonami, a preto bude na obálkach rôznych verzií NHL 19 zvečnený PK Subban z Nashvillu Predators alebo práve kanadská modla Gretzky. Pravdepodobne v rámci HUT ligy by ste sa tak mali chopiť príležitosti vytvoriť neporaziteľný tím snov, v ktorom sa súčasné hviezdy budú dopĺňať s hráčmi siene slávy NHL.

Nakoniec, samozrejme nesmieme zabudnúť spomenúť, že pohyby hráčov budú reálnejšie vďaka lepšej kontrole nad pohybom hráčov, ktorú má na svedomí technológia RPM. V rámci nových animácií tak budete svižnejšie reagovať na prudké zmeny smeru pohybu a zvládnete náročné obrátky aj vo väčších rýchlostiach korčuľovania. Pohyb hráčov na ihrisku sa opäť príjemne sleduje, ale odpoveď na otázku fanúšikov: „Kedy príde Frostbite?“ sa odkladá zase o rok. Snáď bude jubilejný ročník NHL 20 prelomový a my sa dočkáme prerodu značky ako v prípade FIFA alebo Madden NFL.

NHL 19; screenshot: Gretzky NHL 19; screenshot: Subban

Obrázok 1: Wayne Gretzky je živou legendou, preto nesmie vo výpočte 200 ikonických hráčov prítomných v NHL 19 chýbať. Obrázok 2: Zo súčasníkov by mal ako tvár NHL 19 Gretzkymu sekundovať PK Subban.

Dvojnásobne sklamaní budú opäť PC hráči, pretože EA Sports vydáva NHL 19 iba na konzoly PS4 a Xbox One. Môžeme len polemizovať, čo stojí za tvrdohlavým ignorovaním početnej počítačovej komunity, ale viac naozaj nezmôžeme.

NHL 19 – Dojmy z hrania

 1. Hráčov vzostup v NHL 19
 2. Prvé kolo World of Chelm pre všetkých, alebo beta NHL 19
 3. V NHL 19 definujete svoj unikátny štýl
 4. Zatiaľ celkom toxická beta NHL 19
 5. Za skúšku NHL 19 rozhodne stojí

Hráčov vzostup v NHL 19

(3. 8. 2018) Nespokojní fanúšikovia sú problém, aj keď máte dominantnú pozíciu na trhu. EA Sports nemá na poli digitálneho hokeja žiadnu konkurenciu a možno preto zaspávajú na vavrínoch. Stále sa nedarí implementovať engine Frostbite (podobne ako v sérii FIFA alebo Madden NFL), ktorý by posunul NHL 19 o riadny kus dopredu. Namiesto neho pracujú na reálnejších pohyboch hráčov, čo je chvályhodné, a na nových režimoch, čo je pre niekoho vlastne zbytočné. Po minuloročnom ročníku, v ktorom sme sa stretli s dynamickým módom NHL Threes, sa tohtoročná sezóna chváli totálnou arkádou jeden na jedného na jedného, čiže 1v1v1. Súboje na ľadových pláňach kanadských rybníkov by mali byť vstupnou bránou do svetiel reflektorov NHL.

Podľa nového traileru predstavujúceho kariéru vašej hviezdy v režime World of Chelm začnete získavať skúsenosti práve v stretoch proti ďalším dvom hráčom na tretine ihriska. Ako bude postupne rásť váš ohlas, dostanete sa k renomovanejším súťažiam, v ktorých budete predvádzať svoje zručnosti. Nakoniec sa cez nižšie súťaže prebojujete do zápasov pod holým nebom proti hviezdam NHL (v skutočnosti by toto išlo dosť ťažko, bola by to nočná mora pre poisťovne). Tiež sa vám otvoria vrátka na kryté štadióny, kde sa začnete stretávať s trojčlennými tímami súperov v NHL Threes. Posledným stupienkom je samozrejme získané miesto v tímoch EASHL nasledované NHL.

Ukážka hviezdneho vzostupu vášho avatara prekvapila i ďalšími prvkami. Budete si totiž vyberať: chcete byť skôr smrtiacim strelcom, alebo radšej predvádzať fyzicky náročnú hru plnú hitov? Podľa zvoleného povolania, úspešnosti v plnení výziev a získaných turnajových primátov sa budú vyvíjať vlastnosti vášho hokejistu. Prekonávaním skúsenostných míľnikov sa vám budú otvárať nové zručnosti a výbava. Tu sme mierne vydesení, pretože NHL 19 začína zaváňať loot boxy a mikrotransakcie viac ako obvykle. Síce pôjde len o vizuálne odlíšenie a snáď neovplyvní hrateľnosť, ale po problémoch s Battlefront 2 v réžii rovnakého vydavateľa sme mierne skeptickí.

NHL 19; gameplay: taška

Snáď nebude mať podmanivá žiara zo športovej tašky podobne smrtiaci účinok ako v prípade Star Wars: Battlefront 2.

Prvé kolo World of Chelm pre všetkých, alebo beta NHL 19

Pokiaľ túžite vyskúšať novinky NHL 19 na vlastné ovládače, nebolo nič ľahšie, než sa zúčastniť nedávnej otvorenej bety, ktorá trvala do 2. augusta. Samozrejme išlo len o hráča na PS4 a Xbox One, pretože na iné herné zariadenia sa tento rok digitálny hokej nepozrie. Na druhú stranu sme dostali kompletnú českú textovú lokalizáciu. My sme sa tiež nechali zlákať priťahovaním EA Sports a prinášame vám čerstvé dojmy z nášho viac ako desaťhodinového zápolenia v onlinových režimoch. Vyblázniť sa môžete v minulom NHL Threes, v EASHL a v tohtoročnej novinke NHL Ones v rámci bojov všetkých proti všetkým. Všetko je skryté pod spoločným názvom World of Chelm, kde vytvárate novú hviezdu svetových klzísk.

Od prvých minút vás NHL 19 nenechá na pochybách, že sa budete musieť o svojho unikátneho hokejistu postarať so všetkým. Počas tvorby vášho zástupcu na ľadovej ploche sa nezaoberáte iba klasickým formovaním tváre, ale vrhnete sa tiež do voľby doplnkov v rámci oblečenia a vybavenia. Spočiatku je hráč limitovaný celkom malou ponukou, ale s postupným získavaním skúseností sa dostane k novým kúskom v šatníku. Vykuknú na vás zo športových tašiek, ktoré viac ako veľa pripomínajú „obľúbené“ loot boxy plné kozmetických doplnkov (EA sa asi nepoučia). Zatiaľ som nevidel žiadny náznak vnútornej meny, ale obávam sa, že v plnej hre na nás takisto vybafne.

NHL 19; gameplay: postava NHL 19; gameplay: rybník NHL 19; gameplay: prales

Obrázok 1: Ďalšie podrobné vytváranie postavy vás s vaším hokejistom iste zblíži. Obrázok 2: Prvý turnaj si musíte odmakať medzi zasneženými smrekmi kanadských plání. Obrázok 3: V bete NHL 19 je prístupný iba prvý, pralesný turnaj režimu Ones.

V NHL 19 definujete svoj unikátny štýl

Mimo dizajnové kúsky odevov a výstroje sa môžete tešiť aj na unikátne oslavy gólov a rezké hlášky, ktorými budete častovať súpera po strelení gólu alebo tvrdom hite, ktorý ho pošle k ľadu. Honba za skúsenosťami v móde World of Chelm však bude poháňaná zaujímavejšou odmenou, ako sú tieto blbôstky pre hračičky. Váš borec bude v NHL 19 otvárať nové zručnosti, ktoré s priradením k vybranému hernému poňatiu (útočný obranca, bitkár, útočník pred bránou a rad ďalších) jasne definujú váš štýl.

Ja som sa sústredil na všestranného útočníka, ktorému som časom ako primárnu vlastnosť dal do vienka milimetrové prihrávky a na druhú pozíciu streľbu bez prípravy, ktorú som doplnil zodpovedajúcou pasívnou vlastnosťou. A musím sa priznať, že to na klzisku bolo poznať. Od špecializácie vášho hráča sa totiž odráža rozpätie jeho výšky a váhy, pretože nikto by asi neuveril útočníkovi s dvomi metrami a váhou cez metrák jeho ladné pohyby, nie? Na ihrisku sa teda nerieši len to, čo kto vie, ale aj jeho fyzické proporcie. Keď sa stretne vetchý útočník s obrancom čističom, preletí sa forward veľmi ďaleko a zo stretu sa dlho spamätáva.

NHL 19; gameplay: vývoj NHL 19; gameplay: odmena NHL 19; gameplay: lavica

Obrázok 1: Presnú špecifikáciu svojho hráča doladíte v celkom rozsiahlom menu postavy. Obrázok 2: Loot tašky NHL 19 budú obsahovať kozmetické predmety. Obrázok 3: Počas zápasov EASHL môžete skončiť aj na trestnej lavici, z ktorej budete držať palce svojim spoluhráčom.

Zatiaľ celkom toxická beta NHL 19

Vývojom postavy sa budeme viac zaoberať v recenzii, všetkých totiž určite zaujíma samotná hrateľnosť. Najskôr som sa pustil na kanadské ľadové plochy, aby som zistil, ako sa v praxi prejaví mód NHL Ones. Je bez debát, že ide naozaj o záležitosť pre jednotlivcov so sklonom sólovať. Na tretine ihriska sa bez akýchkoľvek pravidiel zabíja trojica hráčov, ktorí sa snažia streliť gól. Po niekoľkých desiatkach zápasov som došiel k záveru, že šikovnosť nestačí (nemyslím si, že som úplný nešika) – buď proti vám stojí hruda svalov, ktorá vás pošle k zemi, z ktorej sa dobrých desať sekúnd zbierate, alebo uniknete hromotlkovi, aby vás zostrelil ďalší súper pekne za bukom.

Možno je to dané povahou živých hráčov a umelá inteligencia sa bude správať taktickejšie, ale Ones je jednoducho rež, v ktorej uspejú prefíkanejší hokejisti, ktorí sa naučia pár trikov, ako oklamať súpera a prekonať gólmana. V bete NHL 19 zatiaľ nejde o nič ťažké, pretože muž za maskou je vskutku tupec. Občas sa postaví mimo bránku, inokedy sa rozhodne ľahnúť si a už nevstať. Zo zásady vo chvíľach, keď drží kotúč súper, pochopiteľne. Dúfajme, že ie o nedostatky predbežnej verzie a v plnej hre budeme mať strážcov svätyne, ktorí pravidelne papajú vitamíny I a Q, inak sa na tento veľmi arkádový mód čoskoro zabudne.

NHL 19; gameplay: atmosféra NHL 19; gameplay: tímový duch NHL 19; gameplay: bitka

Obrázok 1: K EA Sports môžete mať svoje výhrady, ale umenie vytvoriť atmosféru televízneho prenosu vie v NHL 19 dokonale. Obrázok 2: V zápasoch severoamerickej ligy pôjde predovšetkým o zohranosť vášho celku. Obrázok 3: Krivdy, frustráciu a ostré strety môžete riešiť aj bitkou priamo na ľade.

So svojim hokejistom sa môžete zapojiť aj do bojov NHL Trees (tri na tri) známe z minulého ročníka. Zbesilé súboje na menšom klzisku majú vďaka svojim upraveným pravidlám stále šťavu. Bohužiaľ aj tento mód trápia dysfunkční brankári. Väčší problém sa však črtá v online komunite. Sami totiž nič nezmôžete, takže pokiaľ natrafíte na egoistov alebo trollov, veľmi si nezahráte (lepšie hrať v trojici s priateľmi, pochopiteľne). Tiež som počas testovania narazil na nehorázny počet besných ukončení zápasu (tzv. ragequitov) psychicky slabších prehrávajúcich jedincov, ktorí týmto spôsobom kazia rozbehnuté stretnutie ďalším piatim hráčom.

Za skúšku NHL 19 rozhodne stojí

Veľa ľudí sa rozhoduje, či si tento ročník NHL 19 zaobstará. Obávajú sa minimálnych zmien oproti minulému dielu (možno oprávnene) a implementovanie iba kozmetických vylepšení. Pre nich rozhodne stála dostupná beta za skúšku. Síce nič neprezradila o singleplayeri a veľkých zápasoch severoamerickej ligy, ale predstavila technológiu RPM v plnej kráse a ukázala kariérne začiatky vášho vlastného hráča vrátane nového módu Ones. K dispozícii bola aj možnosť zahrať si s tímami NHL v lokálnom alebo online zápase či si zabojovať so svojím zverencom v EASHL.

Gameplay ukážka z youtube kanála Sports Gaming Universe.

Pokiaľ ste sa obrnili trpezlivosťou (občas hra spadla) a prežili ste niektoré výstrelky hráčskej komunity, mohli ste sa celkom slušne pobaviť pri zadarmo ponúkanom obsahu. Avšak pozor, brány verejného testovania NHL 19 boli uzavreté 2. augusta – teraz nám už nezostáva než si počkať na plnú verziu.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie !
i Mohlo by vás zaujímať

NHL 19 vyšlo 14. septembra 2018 na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií