AD homeoffice AD homeoffice

Nikon D850 (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Okolo novej digitálnej zrkadlovky Nikon D850 sa toho naozaj veľa nahovorilo, našpekulovalo, na internete lietali hoaxy jeden za druhým, ale teraz už je konečne jasno – fotoaparát je už v predaji a podľa dostupných informácií bola dokonca celá prvá dodávka do ČR rozobraná takmer okamžite. Jeden kúsok som však tiež dostal do ruky ja, na obvyklé redakčné testovanie a musím povedať, že to bola naozaj zaujímavá skúsenosť, o ktorú sa s vami podelím v nasledujúcom článku, a to vrátane ukážkových fotografií v plnom rozlíšení.

Nikon D850 recenzia, testovanie

Nikon D850 má vylepšené uchopenie a výklopný displej

Na prvý pohľad vyzerá Nikon D850 rovnako, ako jeho predchodca Nikon D810 a rozmery aj hmotnosť sú skoro rovnaké (hoci opticky pôsobí novinka väčším dojmom). Je to však naozaj len zdanie na prvý pohľad. Len čo prístroj párkrát otočíte v ruke, zistíte hneď tri najzásadnejšie zmeny – prvú zmenu zistíte ihneď po uchopení, pretože D850 má vylepšené uchopenie rovnako, ako sme na to v poslednej dobe v prípade nových fotoaparátov Nikon zvyknutí od čias príchodu Nikon D750, teda zväčšením vykrojením na prsty pravej ruky. No, a pretože je Nikon D850 pomerne dosť veľký fotoaparát, tak vďaka tomu sadne naozaj ako uliaty aj do veľa veľkej ruky.

Druhá zmena, ktorú si tiež asi rýchlo všimnete je, že na zadnej stene je teraz LCD monitor výklopný a, samozrejme, dotykový. Niektorým používateľom sa toto riešenie veľmi nepáči – ani presne neviem prečo, hádam kvôli možnosti poškodenia pri vyklopení, ale na druhú stranu, ak sa to nehodí, tak LCD vyklápať nemusím. Podľa mňa ide, naopak, o veľkú výhodu, pretože je množstvo situácií, keď sa to naozaj veľmi hodí – napríklad pri fotografovaní zo statívu z nižších výšok, alebo, naopak, pri fotografovaní z ruky nad hlavou a podobne. Ja som si napríklad pri fotografovaní s touto novinkou skúšal dlhšie expozície na tečúcej vode pri nízkej hodnote ISO a bol som naozaj veľmi rád, že sa pri svojej výške nemusím zakaždým zohýnať do niekedy krkolomných polôh, aby som sa mohol pozrieť na LCD. Súčasne musím ešte pripomenúť, že LCD monitor je úplne nový a s rekordným, oproti fotoaparátu Nikon D810 takmer dvojnásobným rozlíšením – teda cca 2,4 Mpx.

Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia,testovanie
Zrkadlovka Nikon D850 má vylepšené uchopenie, vďaka ktorému dobre sadne aj do väčšej ruky.

Treťou zmenou je absencia vstavaného blesku. V tomto prípade sú prvé reakcie zatiaľ rozporuplné – na jednej strane je pravda, že pri fotoaparáte tohto typu sa tak nejako rovno predpokladá použitie externého systémového blesku s oveľa vyšším výkonom aj kvalitou oproti tomu vstavanému, ale na druhú stranu je rovnako tak pravda, že nie vždy má človek ten externý poruke a lepšie vstavaný, ako žiadny. Nehovoriac o situáciách, keď sa vstavaný blesk dá použiť napríklad na bezdrôtové odpaľovanie toho (tých) externých a tiež je podľa mňa lepšie, keď je niekde niečo navyše, než keď niečo niekomu chýba. Ale s týmto názorom budem asi skôr, naopak, v menšine, pretože podľa prvých reakcií fotografov väčšine z nich vstavaný blesk skôr nechýba – napríklad tým, ktorí si ho len občas omylom nechtiac vyklopili. Ďalšia vec je, že vďaka absencii blesku bolo možné inštalovať lepší pentagonálny hranol, vďaka ktorému má Nikon D850 zase o niečo väčší a svetlejší hľadáčik.

D850 boduje aj podsvietenými tlačidlami a joystickom

Na prvý pohľad menej viditeľnou novinkou sú podsvietené tlačidlá, pri ktorých sa asi všetci zhodneme na tom, že táto vychytávka je naozaj veľmi praktická a za seba dúfam, že sa hádam časom dostane aj do lacnejších modelov digitálnych zrkadloviek. Ďalej sa presunulo tlačidlo ISO na hornú stranu k spúšti, čo je rozhodne pohotovejšie pre fotografov, ktorí s hodnotou ISO často pracujú – čo je aj môj prípad, takže za mňa dobré. Ďalšou novinkou Nikonu D850 je, že na zadnej stene pribudol joystick, ktorý na ovládanie mnohým používateľom vyhovuje viac, ako klasický krížový volič – teraz si tak môžete vybrať, čo vám viac vyhovuje. Ďalšie zmeny (ešte by sa pár drobností našlo) sú už skôr len kozmetické. Napriek tomu hádam stojí ešte za zmienku, že podľa niektorých zahraničných zdrojov, ktoré sa zaoberajú rozborom všemožnej elektroniky, je nový model výrazne odolnejšie a robustnejšie konštruovaný než jeho predchodca. To už však berte skôr s nadhľadom, pretože takúto informáciu nemožno úplne jednoznačne potvrdiť. Každopádne faktom je, že nový Nikon D850 je postavený na kovovom šasi z obvyklých horčíkových zliatin a je utesnený proti prachu a striekajúcej vode (dažďu).

i Nový Nikon D850 je zaujímavým novým trendom v profesionálnych digitálnych zrkadlovkách, pretože je naozajstným univerzálom. V stále ešte rozumne veľkom tele totiž dokázal dokonale skĺbiť dohromady vysoké rozlíšenie, vhodné predovšetkým na štúdiovú či krajinársku fotografiu s vysokou rýchlosťou, pohotovosťou a mimoriadne rýchlym automatickým zaostrovaním, čo sú pre zmenu zase vlastnosti potrebné napríklad na športovú fotografiu, fotografovanie zvierat, cestopis a ďalšie akčnejšie kategórie – oboje pritom v podstate bez akýchkoľvek kompromisov.

Samotné ovládanie fotoaparátu je v klasickom štýle fotoaparátov Nikon, teda menu s farebne odlíšenými kapitolami podľa ich zamerania. Rovnako tak zostáva zachovaná logika ovládacích prvkov ako takých, takže ak na nový Nikon D850 budete prechádzať z niektorého z predchádzajúcich modelov, ale aj z modelov z nižších modelových radov, tak rozhodne nebudete mať s aklimatizáciou na nový model žiadny väčší problém – všetko je tam, kde má byť a kde sme na to roky zvyknutí. Drobnosťou na záver je ešte malá, ale príjemná úprava spodnej strany fotoaparátu, kde okrem stativového závitu navyše pribudla dierka na zaisťovací kolík, ktorým disponujú niektoré stativové doštičky, takže už nebude dochádzať k pretáčaniu fotoaparátu pri snímaní na výšku – čo sa občas stáva pri nedostatočnom dotiahnutí, prípadne pri zmene teploty (kto zažil, určite vie, ako to občas dokáže nahnevať).

Vybavenie funkciami, prax a obrazová kvalita Nikonu D850

Rozlíšenie 45 Mpx, rýchlosť až 9 sn./s úplne tichá uzávierka

Na novom fotoaparáte je takmer vždy najzaujímavejší a najdôležitejší snímací čip a nie je to inak ani v tomto prípade. Nikon D850 je osadený čipom formátu Nikon FX, teda Full-frame – 36 x 24 mm veľkým, „podsvieteným“ CMOS senzorom bez „Low-pass“ filtra a s rozlíšením 45,4 Mpx (konkrétne 8 256 × 5 504 pixelov), ktorý pravdepodobne pochádza z dielní Toshiby na Taiwane. V základnom nastavení je citlivosť čipu v rozsahu hodnoty ISO 64 až 25 600, v rozšírenom rozsahu ISO 32 až 102 400. Samozrejmosťou je už čistenie čipu a možnosť získať referenčné dáta na odstránenie prachu zo snímky pomocou firemného programu Nikon Capture NX-D. Sériové snímanie v plnom rozlíšení je možné rýchlosťou 7 snímok za sekundu. A ak použijete batériový grip Nikon MB-D18, tak rýchlosť vzrastie na 9 snímok za sekundu.

Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky
Nový Nikon D850 perfektne vykresľuje detaily a veľmi dobré výsledky dosahuje aj za vyššej hodnoty citlivosti ISO pri fotografovaní v interiéroch.

Tu hádam ešte stojí za zmienku, že mechanická uzávierka je testovaná na 200 000 cyklov a rozsah expozičných časov je 1/8000 až 30 sekúnd, synchronizačný čas pre blesk je 1/250 sekundy. Okrem mechanickej uzávierky je však k dispozícii aj uzávierka elektronická, ktorá v prípade potreby umožňuje úplne tiché fotografovanie (v tomto prípade naozaj úplne tiché – fotoaparát skutočne nevydá absolútne žiadny zvuk) a ďalej je elektronickú uzávierku možné využiť napríklad aj na časozberné snímanie, na obmedzenie opotrebenia mechanickej uzávierky, ktorá inak práve pri časozberom fotografovaní dostáva celkom dosť zabrať. Video je možné robiť až v 4K rozlíšení a časozberné dokonca až v 8K rozlíšení, a to z celej plochy čipu, teda bez orezu.

Špičkové zaostrenie vrátane focus bracketingu

Ďalšou kapitolou je systém automatického zaostrovania, ktorý je prevzatý z najvyššieho modelu značky Nikon, teda z digitálnej zrkadlovky Nikon D5. Autofókus má celkom 153 zaostrovacích bodov, z čoho je rekordných 99 bodov krížových. Citlivosť AF modulu je pritom až -4EV a aj z praktického fotografovania môžem potvrdiť, že mi fotoaparát zaostril prakticky v akejkoľvek situácii, a to aj za naozaj veľa zlých svetelných podmienok. Dokonca sa autofókus občas chytil aj keď som napríklad fotografoval potok v tienistom údolí a mal som naskrutkovaný sivý neutrálny filter 1000ND – a ten je naozaj veľmi tmavý. Ešte zaujímavejšia je v prípade „D850tky“ funkcia posunu zaostrenia, teda focus bracketing. Ide jednoducho o to, že môžete vyhotoviť sériu fotografií s malým posunom zaostrením a následne ju v príslušnom programe zložiť dohromady. Môžete tak získať oveľa vyššiu hĺbku ostrosti, než by bolo možné bežnými prostriedkami. Využitie teda nájde predovšetkým v prípade makrofotografie, ale napríklad aj v prípade krajiny, kde budete chcieť do obrazu zakomponovať aj nejaké to veľmi blízke popredie.

Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky
S Nikonom D850 zvládnete odfotografovať pekné nočné zábery aj keď so sebou práve nemáte statív. Zvýšením hodnoty citlivosti ISO na 6 400 a viac dosiahnete na časy uzávierky, počas ktorých možno fotografovať aj z ruky.

To však zďaleka nie je všetko, pre tých, ktorí radi zaostrujú na statíve pomocou živého náhľadu, tak tu bol živý náhľad vylepšený tak, aby bola scéna lepšie viditeľná aj pri nedostatočnom osvetlení. To je navyše ešte doplnené zaujímavou funkciou „focus peaking“. Pri jej aktivácii sa na displeji zvýrazňujú kontúry miest na fotografovanom objektu, kam je momentálne zaostrené. Ak sa teda radi hráte s presným zaostrením a nízkou hĺbkou ostrosti, tak sa vám táto drobná vychytávka určite bude veľmi páčiť.

Nevídaná kvalita obrazu aj pri vysokých hodnotách citlivosti ISO

Úplne zo všetkého najdôležitejšie je, samozrejme, samotná obrazová kvalita a tu by som to zhrnul do jednoduchého konštatovania, že nič lepšie som zatiaľ ešte nevidel – a že už som toho videl celkom dosť. Nikon D850 fotografuje naozaj parádne, a to ako s ohľadom na mieru šumu, tak aj ohľadom na dynamický rozsah. Pokiaľ ide o mieru šumu pri vysokých hodnotách citlivosti ISO, tak ako vždy veľmi záleží na konkrétnej fotografovanej scéne, pretože na niektorých typoch fotografií je šum viditeľný viac a na iných menej. Všeobecne však moženo povedať, že aj napriek vysokému rozlíšeniu je možné v praxi nastaviť  hodnotu citlivosti ISO naozaj veľmi vysoko, a pritom fotografie zostávajú stále použiteľné. Veľa tiež záleží na konkrétnom nastavení fotoaparátu a prípadne vašej schopnosti dokonale spracovať vyhotovené fotografie.

Pri praktickom fotografovaní sa ukázalo, že hodnota citlivosti ISO 6 400 je úplne ideálna, v úplnej väčšine prípadov sa dá prakticky použiť aj hodnota citlivosti ISO 12 800 a niekedy aj ISO 25 600. Ak majú byť výsledným produktom menšie fotografie alebo fotografie len pre web, potom možno často použiť aj hodnotu citlivosti ISO 51 200. Skutočne rušivou degradáciou obrazu šumom aj stratou ostrosti trpia iba fotografie vyhotovené na najvyššiu hodnotu citlivosti ISO 102 400, ale aj tu si dokážem predstaviť, že by v núdzi a po starostlivom spracovaní boli napríklad pre web použiteľné – hoci, samozrejme, už s istými obmedzeniami. Predstavu si však najlepšie urobíte sami – nižšie si môžete stiahnuť niekoľko ukážkových fotografií v plnom rozlíšení, a to ako vo formáte JPG, tak aj vo formáte RAW (NEF).

Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímkyNikon D850 – Ukážkové snímky
Porovnanie snímok s hodntou citlivosti ISO 6 400 až 51 200. Snímky v plnom rozlíšení nájdete na konci článku.
Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímky Nikon D850 – Ukážkové snímkyNikon D850 – Ukážkové snímky
Porovnanie snímok s hodnotou citlivosti ISO 6 400 až 102 400. Snímky v plnom rozlíšení nájdete na konci článku.

Kvalita však tiež zaberie nejaké to miesto, preto počítajte s tým, že pre Nikon D850 budete potrebovať nielen veľkokapacitné a dostatočne rýchle pamäťové karty, ale aj dostatok miesta na pevnom disku vášho počítača, rovnako ako poriadnu porciu výkonu počítača na spracovanie fotografií. Veľkosť fotografií veľmi záleží nielen na nastavení fotoaparátu, ale aj na fotografovanej scéne. Zhruba sa však dá povedať, že pri maximálnom rozlíšení má výstup v JPG formáte veľkosť niekde okolo 30 až 40 MB. Pri fotografovaní v RAW formáte počítajte s tým, že dátová veľkosť jedinej snímky sa bude pomaly blížiť k hodnote 100 MB. A ak siahnete po formáte TIFF, potom počítajte s cca 140 MB.

Fotografie na stiahnutie v plnom rozlíšení

Tu si môžete na ukážku stiahnuť fotografie v plnom rozlíšení, a to ako vo formáte JPG, tak aj vo formáte RAW a môžete si ich sami skúsiť spracovať. Zámerne som vybral taký typ fotografií, ktoré sú z hľadiska posúdenia kvality asi najzaujímavejšie, a to predovšetkým nočné fotografie vyhotovené za použitia vysokých hodnôt citlivosti ISO. Pre istotu hádam len dodám, že ukážkové fotografie boli urobené za bežných podmienok a vo fotoaparáte boli vypnuté funkcie na vylepšenie kvality, takže vhodným nastavením fotoaparátu by bolo možné dosiahnuť ešte o poznanie lepšie výsledky. Fotografie v JPG aj RAW formáte sú úplne bez úprav, teda len skopírované z pamäťovej karty. V texte použité fotografie vo webovom rozlíšení (1 000 pixelov dlhšia strana) sú tiež úplne bez úprav – je to pôvodný JPG formát, iba zmenšený a mierne doostrený, inak tiež úplne bez úprav.

Všetky RAW (.NEF) snímky zabalené do .zip archívu (veľkosť 1,04 GB)

Príslušenstvo, cena a záver

Batéria Nikonu D850 vydrží až na 1 800 snímok

Pokiaľ ide o príslušenstvo tak v prvom rade musím spomenúť, že novinkou fotoaparátu Nikon D850 sú sloty na pamäťové karty. Do fotoaparátu je teraz možné súčasne vložiť jednu kartu SD, SDHC alebo SDXC s podporou UHS-I a UHS-II a do druhého slotu najmodernejšou kartu typu XQD. Pokiaľ chcete Nikon D850 naozaj aktívne používať, tak pre istotu zdôrazňujem, že je v podstate nutné použiť naozaj kvalitné pamäťové karty, a to nielen s dostatočnou kapacitou, ale aj dostatočne rýchle, aby zvládali ukladať značnú porciu dát, a to najmä v prípade využívania sériového snímania. V prípade použitia nekvalitných pamäťových kariet môže ukladanie snímok a videí trvať naozaj dlho a môže to aj spomaliť celkovú rýchlosť fotoaparátu.

Výrobca tiež súčasne upozorňuje na vylepšenú batériu Nikon EN-EL15, ale priznám sa, že netuším úplne presne, v čom je nová batéria lepšia, pretože predchádzajúca so zhodným označením, len bez toho „a“ na konci má rovnakú kapacitu. Napriek rovnakej kapacite však vydrží oproti svojmu predchodcovi o poznanie viac – výrobca uvádza, že až okolo 1 800 fotografií (čo však nemusí byť zásluha len batérie, svoje robí aj schopnosť fotoaparátu dobre hospodáriť s energiou). Každopádne je však podstatná informácia, že vo fotoaparáte sú oba typy batérií zameniteľné, rovnako ako je možné na obe použiť rovnakú nabíjačku – čo je dobrá správa, ak máte nakúpené nejaké tie batérie do zásoby.

Veľký výber objektívov Nikkor aj ďalších značiek

Najdôležitejším príslušenstvom sú však, samozrejme, objektívy a asi nie je potrebné pripomínať, že ponuka objektívov je v tomto prípade skutočne mimoriadne široká, a to ako zo strany samotného Nikonu, tal aj zo strany ďalších alternatívnych výrobcov, takže si vyberie skutočne doslova každý. Napriek tomu musím pre istotu upozorniť, že ak chcete využiť potenciál tohto fotoaparátu naplno, potom je nutné použitie len tie najkvalitnejšie objektívy. Najväčší nezmysel, ktorý môžete urobiť je, že si kúpite špičkový fotoaparát, a potom šetríte na objektívoch – zdá sa to síce jasné, ale napriek tomu tak stále veľa používateľov robí. V tomto prípade to však platí dvojnásobne, pretože takéto vysoké rozlíšenie jednoducho všetky objektívy nedokážu vykresliť. Bez zodpovedajúcich objektívov to jednoducho nie je a ani nemôže byť ono. K digitálnej zrkadlovke Nikon D850 sú preto ideálne len najvyššie modely zoom objektívov, prípadne ešte lepšie kvalitné objektívy s pevným ohniskom.

Rovnako ako ponuka objektívov, tak je bohatá aj ponuka ďalšieho príslušenstva, ako sú napríklad externé systémové blesky, prídavný batériový grip Nikon MB-D18 a podobne. To všetko už v prípade takto veľkej značky berieme tak nejako ako samozrejmosť a z ponuky si určite vyberie každý. Napriek tomu by som hádam predsa len vyzdvihol jednu zaujímavú maličkosť, ktorou je adaptér na digitalizáciu filmov Nikon ES-2. V kombinácii s niektorým z makroobjektív Nikon tak môžete Nikon D850 využiť ako skener filmov a diapozitívov vo vysokom rozlíšení. Fotoaparát má na to dokonca v menu špeciálne nastavenie, ktoré vám rovno prevracia farby (takže môžete jednotlivé políčka priamo kontrolovať pomocou živého náhľadu) a ukladá takto nasnímané filmové políčka na pamäťovú kartu. Zdanlivo maličkosť, ale pre tých, ktorí majú doma ešte stále archív svojich fotografií na kinofilme to môže byť zaujímavé plus, pretože nemusia investovať do špeciálneho skenera, ktorý nie je práve lacný a zaberá miesto na pracovnom stole.

Nikon D850 – Ukážkové snímky
Schopnosti Nikonu D850 sme vyskúšali aj v ateliéri. Výsledky sú perfektné.

Bezdrôtová výbava nesmie v prípade Nikonu D850 chýbať

V dnešnej dobe, samozrejme, nesmie chýbať ani bezdrôtová konektivita. Nikon D850 je v tomto ohľade vybavený obvyklou výbavou v podobe Wi-Fi, bluetooth a NFC na prepojenie s inteligentnými zariadeniami. Pomocou firemnej aplikácie Nikon SnapBridge môžete prenášať fotografie, zdieľať ich na sociálnych sieťach alebo aj fotoaparát diaľkovo ovládať. Fotoaparát nie je vybavený vstavanou GPS jednotkou, ale môžete ho bezdrôtovo prepojiť napríklad s telefónom a prístroj si informáciu o polohe načíta z neho, takže vo výsledku je to, akoby GPS mal, teda uloží informáciu o polohe do Exif každej fotografie.

Nikon D850 je aktuálne (09/2017) v predaji za cenu približne 3 720 € vrátane DPH za samotné telo a určite sa nájde veľa ľudí, ktorí budú tvrdiť, že je to veľa. Podľa mňa to však príliš nie je, naopak, tento fotoaparát je vo svojej podstate lacný – je však nutné si uvedomiť, čím vlastne je a pre koho je určený. Nikon D850 patrí k súčasnej absolútnej svetovej špičke, a to po všetkých stránkach a nedá sa preto očakávať, že bude stáť, akoby to bol fotoaparát určený na rodinnú dovolenku, čím teda rozhodne nie je. Nikon D850 je naozaj nekompromisným profesionálom, a hlavne je navyše aj skutočne univerzálny. Doteraz to totiž bývalo väčšinou tak, že sa profesionálne fotoaparáty delili na dve skupiny, jedna skôr pre reportérov, teda extrémne rýchle prístroje s nižším rozlíšením alebo prístroje pre krajinárov a štúdiových fotografov, ktoré mali vysoké rozlíšenie, ale zase boli celkovo skôr pomalšie. Toto členenie Nikon D850 absolútne zmenil, pretože v sebe dokonale spája ako extrémne vysoké rozlíšenie, tak aj celkovú rýchlosť. Počas tých niekoľkých dní, čo som mal tento fotoaparát k dispozícii, som ho použil ako v štúdiu, tak aj na fotografovanie krajiny, rovnako ako napríklad na nočné fotografovanie v meste a naozaj mi nenapadá nič, čo by som mu vytkol – hádam jedine ten vstavaný blesk, ktorý predsa len môže niektorým používateľom chýbať.

Záverečné hodnotenie Nikonu D850

Hodnotenie 95 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
98 %
Obrazová kvalita
98 %
Pomer ceny a výkonu
90 %
Nikon D850

Klady

  • Excelentná kvalita fotografií
  • Naozaj univerzálny
  • Špičkový AF
  • Množstvo funkcií
  • Odolnosť a ergonómia
  • Tichý režim (naozaj tichý)
  • Možno použiť ako skener filmov
  • Ponuka objektívov a príslušenstva

Zápory

  • (Niekomu) chýba vstavaný blesk

Nikon D850 na sklade a ďalšie PROFI novinky

Profesionálny fotoaparát Nikon D850 so skvelým senzorom, vďaka ktorému fotografie vynikajú úplne dokonalými detailmi, právom patrí k absolútnej špičke. Aktuálne obsadzuje Nikon D850 prvú priečku na fototrhu vo svojej kategórii zrkadlových fotoaparátov – nielen kvôli maximálnej kvalite kresby.

Nikon D850 na sklade na Alza.sk

Máme radosť, že vám ako jedni z prvých môžeme fotoaparát Nikon D850 ponúknuť – a to na sklade. Svoju novú fotografickú hračku tak môžete mať doma už zajtra.

Kvalitu a jedinečnosť oceňuje aj odborník na fotoaparáty Nikon, Michal Kupsa: „Ak sa pozrieme na parametre novej digitálnej zrkadlovky Nikon D850 z celkového pohľadu, tak je zjavné, že ide o naozaj špičkový profesionálny prístroj, vybavený tým najlepším, čo má Nikon v súčasnej dobe k dispozícii, a tak sa naozaj máme na čo tešiť. Súčasne je z parametrov tiež jasné, že Nikon D850 nie je nijako extra úzko zameraný, ale, naopak, ide o mimoriadne univerzálny nástroj, ktorý vďaka vysokému rozlíšeniu rovnako dobre poslúži ako v štúdiu, tak aj napríklad na fotografovanie krajiny. Nielen to, vďaka rýchlosti ako AF, tak aj sériového snímania v kombinácii s odolnosťou, tak rovnako dobre poslúži aj na akčnejšie fotografovanie – napríklad športých aktivít, zvierat, náročnejších reportáží a cestopisu. Súčasne je však tiež potrebné si uvedomiť, že na dosiahnutie skutočného maxima a plného využitia potenciálu fotoaparátu Nikon D850 je potrebná tiež použiť zodpovedajúce objektívy.“

i Na podrobnej recenzii Nikonu D850 už teraz pracujeme, tešte sa.

Sme predajcom Nikon PROFI techniky

Profesionálnu techniku si pred nákupom musí každý fotograf detailne prezrieť a vyskúšať. Navštívte Nikon stánok v našom showroome v Holešoviciach na Prahe 7. Čakať na vás budú aj odborníci z českého zastúpenia spoločnosti Nikon, ktorí predstavia úplné novinky, PROFI techniku a detailne zodpovedia všetky otázky.

Alza.sk je oficiálnym prodejcem profesionálnej fototechniky Nikon

Profesonálne telá vyžadujú profesionálne objektívy

K profesionálnemu telu potrebujete kvalitné objektívy. Profesionálne objektívy NIKKOR 200 mm f/2, NIKKOR 300 mm f/2,8, NIKKOR 300 mm F4E a ďalšie už čakajú v našich skladoch. Prezrite si kompletnú ponuku profesionálenj techniky – pripravili sme pre vás špeciálnu Nikon PROFI stránku.

NIKKOR 400 mm f/2,8 E AF-S FL ED VR NIKKOR 800 mm f/5,6 E AF-S F VRNIKKOR 300 mm f/2,8 AF-S G VR II

Nikon D850 oficiálne predstavený

Vždy, keď sa blíži zverejnenie informácií o nejakom očakávanom fotoaparáte, tak sa zdvihne hneď celá vlna odhadov, dohadov, špekulácií, ale niekedy aj manipulácií, hoaxov a občas aj skutočných uniknutých informácií priamo od samotných výrobcov. V prípade dlho očakávanej digitálne zrkadlovky Nikon D850, nástupcu modelu D810, však bol tento informačný šum hádam vôbec najväčší v celej histórii fototechniky – a to nielen značky Nikon, ale celkovo.

Nikon D850 recenzia, testovanie

Dočkali sme sa. Nikon D850 na oficiálnych snímkach

Celé týždne a mesiace kolovalo na internete množstvo „zaručených informácií“ a „skutočne pravých“ produktových fotografií nového fotoaparátu. Zvedavosť fotografov bola ešte umocnená tým, že Nikon v tejto dobe oslavuje 100. výročie založenia firmy, a tak sa dalo očakávať, že si na takto kľúčovom modeli dá naozaj záležať. Keď však prišlo ono výročie, tak Nikon iba konštatoval, že nový fotoaparát sa bude volať Nikon D850 a že bude už čoskoro. Dnes je však už všetkým diskusiám koniec – Nikon D850 je tu, poznáme kompletné parametre aj cenu pre slovenský trh.

Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie

Asi najpodstatnejšia je informácia o snímacom čipe, Nikon D850 disponuje úplne novým CMOS čipom formátu FX (teda fullframe) s rozmerom 36 × 24mm a jeho rozlíšenie je úctyhodných 45,7 Mpx. Použitá bola nová technológia mikrošošoviek bez medzier, ktorá zaručuje získanie maxima detailov a súčasne aj maximálny dynamický rozsah. Citlivosť čipu je možné nastaviť v rozsahu hodnoty ISO 64 až 25 600, ktorý možno ďalej používateľsky rozšíriť až na hodnotu ISO 32 až 102 400. Tento rozsah hodnôt citlivosti ISO možno použiť aj na nahrávanie videosekvencií, a to v kvalite 4K UHD, vrátane možnosti vyhotovenia dokonca až 8K časozberného videa. Snímací čip je bez low-pass filtra.

S Nikonom D850 možno fotografovať aj za mesačného svitu

Automatické zaostrovanie (rovnaké ako v prípade Nikonu D5) disponuje 153 zaostrovacími bodmi a jeho maximálna citlivosť je až -4 EV. Až do hodnoty -3 EV funguje presné meranie expozície, ktorému podľa údajov výrobcu stačí aj obyčajné osvetlenie svitom mesiaca, ako jediným zdrojom svetla. Výrobca súčasne inzeruje, že Nikon D850 je ako prvý vybavený funkciou na fotografovanie s posunom zaostrenia, na ostrejšie snímky a vyššiu hĺbku ostrosti – asi tuším, ako to bude fungovať a som veľmi zvedavý, ako sa táto nová technológia prejaví pri praktickom fotografovaní.

Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie

Fotografie bude možné vyhotovovať rýchlosťou až 7 snímok za sekundu. A ak použijete prídavný battery pack Nikon MB-D18, potom ešte ďalej stúpne až na 9 snímok za sekundu. S týmto battery packom bude tiež možné nahrávať video až 3 hodiny. Vyhotovené fotografie je možné ukladať na pamäťové karty, pre ktoré budú k dispozícii dva sloty – jeden pre SD UHS II. a druhý pre XQD karty. Fotoaparátu nechýba ani obvyklá konektivita na prenos dát aj ovládanie smartfónmi a tabletmi v podobe rozhraní WiFi, bluetooth aj NFC. Z vonkajšieho vyhotovenia hádam najviac zaujme aj tu vymáhateľný nový trend v podobe výklopného LCD monitora na zadnej stene. Už samozrejmosťou sú napríklad hľadáčik s poctivým pentagonálnym hranolom, prípadne celá sústava tesnenia na zaistenie odolnosti digitálnej zrkadlovky Nikon D850 voči poveternostným vplyvom. Samotné telo fotoaparátu je celokovové, z obvyklej a obľúbenej horčíkovej zliatiny.

Parametre Nikonu D850

Technické špecifikácieNikon D850
Snímací čipFX – Full-frame 24 × 36mm, CMOS, 45,7 Mpx
Pomer strán3:2
Rozsah citlivosti ISOISO 32 až 102 400
Rozsah expozičných časov1/8 000 až 30 s + B
Automatické zaostrovanie153 bodov, citlivosť až -4 EV.
Rýchlosť sériového snímania7 snímok za sekundu (s battery packom 9)
LCD monitorVýklopný, dotykový, 3,2" (8cm)
Video4K UHD/30p
Bezdrôtové rozhranieBluetooth, Wi-Fi, NFC
Pamäťové karty2 sloty – SD UHS-II + XQD
Časozberné videosekvencie8K
VyhotovenieKovový, odolný proti poveternostným vplyvom, osvetlené tlačidlá

Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie

Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanie Nikon D850 recenzia, testovanieNikon D850 recenzia, testovanie

Ak sa pozrieme na parametre novej digitálnej zrkadlovky Nikon D850 z celkového pohľadu, tak je zjavné, že ide o naozaj špičkový profesionálny prístroj, vybavený tým najlepším, čo má Nikon v súčasnej dobe k dispozícii, a tak sa naozaj máme na čo tešiť. Súčasne je z parametrov tiež jasné, že Nikon D850 nie je nijako extra úzko zameraný, ale, naopak, ide o mimoriadne univerzálny nástroj, ktorý vďaka vysokému rozlíšeniu rovnako dobre poslúži ako v štúdiu, tak aj napríklad na fotografovanie krajiny. Nielen to, vďaka rýchlosti ako AF, tak aj sériového snímania v kombinácii s odolnosťou, tak rovnako dobre poslúži aj na akčnejšie fotografovanie – napríklad športých aktivít, zvierat, náročnejších reportáží a cestovateľskej fotografie. Súčasne je však tiež potrebné si uvedomiť, že na dosiahnutie skutočného maxima a plného využitia potenciálu fotoaparátu Nikon D850 je potrebné tiež použiť zodpovedajúce objektívy. Každopádne ide o mimoriadne zaujímavú formu oslavy stého výročia Nikonu a už teraz sa veľmi teším, až sa mi Nikon D850 dostane do ruky na obvyklú redakčnú recenziu.

Odporúčané predajné ceny Nikonu D850 pre slovenský trh:

Nikon D850 (samotné telo): 3 619 € vrátane DPH
Nikon D850 + AF-S 24-120mm f/4: 4 389 € vrátane DPH

Oznámenie Nikonu D850 a sté výročie značky

Občas sa aj vo svete fotografie a fototechniky vyskytne nejaké zaujímavé výročie. Jedno také je práve dnes a navyše naozaj veľmi významné a okrúhle. 25. júla 1917, teda presne pred sto rokmi vznikla spojením troch menších výrobcov optiky spoločnosť Nippon Kogaku KK, ktorá postupom času začala pre objektívy používať označenie Nikkor a pre fotoaparáty Nikon tak, ako to poznáme dodnes. Pre zaujímavosť a pre istotu ešte dodám, že súčasný Nikon nevyrába len fotoaparáty a objektívy, ale napríklad tiež mikroskopy, ďalekohľady a ďalšie optické a elektronické prístroje. V neposlednom rade tiež patrí k najvýznamnejším svetovým výrobcom optického skla.

100 rokov od vzniku značky Nikon

K takému významnému výročiu Nikon, samozrejme, pripravil celý rad zaujímavých aktivít aj produktov. Ako každá veľká spoločnosť, tak má aj Nikon svoje múzeum. Jednou z aktivít k stému výročiu je práve nová expozícia tohto múzea v Tokiu. Teraz si asi hovoríte, prečo o tom hovorím, že do Tokia kvôli tomu nepôjdete – ono to však nie je potrebné, pretože Nikon pripravil virtuálnu prehliadku tohto múzea, takže si ho pokojne môžete prezrieť z tepla svojho domova tu: Virtuálna prehliadka múzea Nikon v Tokiu.

Ďalším zaujímavým počinom Nikonu k svojmu stému výročiu je projekt nazvaný 100 rokov príbehov. Názov tento projekt veľmi dobre vystihuje, pretože nejde len o techniku, ide však predovšetkým o výsledky, touto fototechnikou dosiahnuté. Celé to množstvo zaujímavých fotografií, príbehov ich vzniku a zážitkov, poznania či poučenia s tým spojených – a to od použitia techniky Nikon na vesmírnych misiách, cez výsledky práce špičkových fotografov, až po fotografie, zážitky a príbehy nadšených amatérskych fotografov v každodennej fotografickej praxi. Viac o tomto projekte, a hlavne desiatky týchto príbehov nájdete na tejto webovej stránke: 100 rokov príbehov Nikon.

Limitované edície Nikon

Rovnako tak je jasné, že takéto významné výročie je príležitosťou na výrobu najrôznejších výročných produktov v limitovaných edíciách. Nikon logicky siahol k tomu najlepšiemu zo svojej produkcie a vyrobil limitované edície napríklad vlajkovej lode digitálnej zrkadlovky Nikon D5, rovnako ako topmodelu z DX série, teda Nikon D500. Ďalej je k dispozicii trojica najlepších profesionálnych objektívov – širokouhlý AF Nikkor 14–24 mm f/2,8 G ED, základný svetelný zoom AF Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR a svetelný teleobjektív AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR. Všetky tri možno zaobstarať aj v špeciálnom kufri. Ďalej sú v tejto výročnej sérii vyrábané ešte niektoré ďalekohľady, popruhy a nevyhnutná dávka upomienkových a reklamných predmetov. Tieto produkty sú v predaji len na špeciálnej stránke: Produkty k stému výročiu založenia firmy Nikon.

Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edice aniversary

Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edície aniversary

Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edície aniversary Nikon 100 rokov limitované edície aniversary

Súťaž #lookbackatnikon

Nechýba však, samozrejme, ani to hlavné – fotografovanie. Nikon vyhlásil fotografickú súťaž otvorenú všetkým fotografom. Témou je autoportrét fotografa, ktorý by mal byť odrazom jeho samého a jeho fotoaparátu Nikon. Súťaž beží od teraz do 15. septembra na Instagrame a pripravené sú veľmi lákavé ceny. Detailné propozície a pravidlá súťaže na súťažné stránke: Fotosúťaž Nikon #lookbackatnikon.

Ďalšie odkazy

Ohlásenie novej digitálnej zrkadlovky Nikon D850

V súvislosti s týmto významným výročím sa aj očakávalo predstavenie nejakého nového, zásadnejšieho fotoaparátu, čo sa však nakoniec nestalo. Teda vlastne stalo, ale nie tak úplne. Dlho sa špekulovalo o nástupcovi obľúbenej profesionálnej digitálnej zrkadlovky Nikon D810 – a to sa teraz oficiálne potvrdilo. Nikon však ohlásil iba vývoj jej nástupcu, ktorý ponesie označenie Nikon D850. Ďalej však už iba oznámil, že informácie o dátume uvedenia do predaja bude oznámený neskôr. Súčasne bolo na oficiálnych youtube kanáloch Nikonu publikované video, ktoré naznačuje v hrubých rysoch smer, akým sa nový Nikon D850 bude uberať. Je to však len náznak a zatiaľ ani nie je jasné, ako bude fotoaparát vyzerať. Vzhľadom na to, že vo videu však figuruje logo stého výročia, tak sa dá považovať za isté, že bude predstavený ešte tento rok.

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

NIKKOR 300mm F4E PF ED VR - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
NIKKOR 300mm F4E PF ED VR
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Nikon F, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 450mm), závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 755g
2 049 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: OI392s6
Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií