Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET AD homeoffice

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Čakanie na novú generáciu grafických kariet AMPERE spoločnosti NVIDIA je po dlhej dobe na konci, a tak si dnes môžeme konečne predstaviť prvého zástupcu, ktorým je grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition. Pravda, práve túto grafickú kartu si u nás bohužiaľ nebudete môcť zakúpiť, avšak ako ukazovateľ toho, akým výkonom grafické karty GeForce RTX 3080 vlastne disponujú a čo od nich môžeme vôbec očakávať, nám dnes poslúži veľmi dobre. Aký je teda výkon grafických kariet GeForce RTX 3080 a ako je to s ich prevádzkovými vlastnosťami? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition recenzia a testy

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Predstavenie NVIDIA RTX 3080 Founders Edition
  2. Ako testujeme grafické karty
  3. Testy prevádzkových vlastností
  4. Výkon grafických kariet
  5. Pretaktovanie
  6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedným deaktivovaným blokom GPC (Graphics Processing Cluster) a ďalšími dvomi blokmi TPC (Texture/Processor Cluster) spoločnosti NVIDIA, na ktorý sú pomocou 320bit zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 10 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mach Shader a Sampler Feedback) a proprietárnu technológiu DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svojim výkonom je potom NVIDIA RTX 3080 Founders Edition zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma najvyššie poschodia výkonnostného rebríčka.

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition popis

Frekvencia grafickej karty

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition GPUZ

Frekvencia grafického čipu je 1 440/1 710 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 188 MHz, čo pri pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 19 000 MHz. Ako grafický čip, tak aj grafické pamäte sú teda taktované v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Systém chladenia GPU

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition meria na dĺžku 287 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie len 2 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará veľmi zaujímavý hybridný systém chladenia, ktorý využíva ako výparníkovú komoru (Vapor Chamber), tak aj klasický pasív so štvoricou tepelných trubíc (Heatpipe). Grafický čip, pamäte aj moduly napájacej kaskády sú chladené pomocou výparníkovej komory, z tej je potom odpadové teplo odvádzané do tepelných trubíc pasívu. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; systém chladenia

Aktívnu časť systému chladenia tvoria dva 85 mm ventilátory s aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Prvý ventilátor priamo ofukuje výparníkovú komoru a ohriaty vzduch je tlačený von z počítačovej skrine, druhý ventilátor potom prechádza celou šírkou pasívu a ochladzuje tepelné trubice. Prietok ohriateho vzduchu z druhého chladiča putuje hlbšie do počítačovej skrine smerom k procesoru a operačným pamätiam. Ventilátory sú rozdelené do dvoch samostatných zón a ich otáčky sú riadené nezávisle (asynchrónne). Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition podporuje funkciu semi-pasívneho chladenia, ktorá v prípade nízkych teplôt grafického čipu oba ventilátory úplne zastaví, a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti. Veľmi decentne potom pôsobí bielo podsvietený nápis GeForce RTX na chrbte grafickej karty, ktorého farby a efekty však nijako prenastaviť nejdú. Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledujúca:


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; závislosť otáčok a hlučnosti

Účinnosť systému chladenia

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; 3DMark Stress  Test

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosiahla grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition na skóre 97,2 %, a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; horná strana

O napájanie grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition sa stará 18 + 2-fázová napájacia kaskáda, ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou nového 12-pin konektora. Pokiaľ takýto konektor Váš zdroj neponúka, môžete využiť redukciu napájania 2× 8-pin/1× 12-pin, ktorá je súčasťou balenia grafickej karty. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 320 W (max. 370 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 750 W.

Výstupy na monitor

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; obrazové výstupy

Výstupy na monitor sú pri grafickej karte NVIDIA RTX 3080 Founders Edition riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (Display Port) a jedného konektora HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až 8K/60 Hz.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú jednak z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, no nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch tak, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby každá recenzia grafickej karty bola trvale aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zabezpečí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karty. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti tiež napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta by práve pre vás bola tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 priechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon, a zahreje sa tak na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom priechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
NVIDIA RTX 3080 Founders Edition Hodnota Poznámka k meraniu
Teplota GPU 76 °C merané na konci testu
Reálna frekvencia GPU 1 845 MHz merané ako priemer v poslednom priechode (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 0,966 V merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 319,0 W merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (skutočná) 348,8 W merané ako priemer v poslednom priechode
Spotreba celého systému 487,4 W merané ako priemer v poslednom priechode
Otáčky ventilátorov 1 880 ot/min (FAN1)
1 880 ot/min (FAN2)
merané na konci testu
Hlučnosť 37,9 dBA interpolované z otáčok ventilátorov


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; odbery na jednotlivých vetvách


Miesto odberu Popis Spotreba
1 Slot PCI Express vetva 3,3 V 0,028 W
2 Slot PCI Express vetva 12 V 54,700 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) vetva 12 V (redukcia 12-pin) 154,477 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) vetva 12 V (redukcia 12-pin) 139,569
TOTAL 348,774 W


Teploty grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition sa na konci záťažového testu držali na 76 °C pri otáčkach ventilátorov 1 880 ot/min, ktoré pri tejto rýchlosti generovali hlučnosť 37,9 dBA. Frekvencia grafického čipu sa potom pohybovala v priemere na 1 845 MHz pri vysokej spotrebe (príkonu) grafickej karty 348,8 W.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 3080

Ak by vás zaujímalo tiež porovnanie prevádzkových vlastností NVIDIA RTX 3080 Founders Edition so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti
Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 3080

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná rýchlosť snímok (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu stredného (Mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov len na grafické karty zo segmentu High-end/Mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané len z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú zhodné nastavenie grafických detailov na úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami High-end/Mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je daný najmä výkonom samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 3080 môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže pomôcť tiež kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je tiež jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 3080 rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť nijako extrémne.


Frekvencia grafických kariet


V prípade grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere na 1 845 MHz, a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali.


Pretaktovanie NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

Pri nových grafických kartách GeForce RTX/GTX máte možnosť na pretaktovanie využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje „automaticky“, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Bohužiaľ, tesne pred vydaním nástroj OC Scanner s grafickými kartami GeForce RTX 3080 ešte nespolupracoval, a tak som musel pretaktovanie vykonať ručne. Pretaktovanie grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition som vykonával za pomoci nástroja MSI Afterburner. Najskôr som na maximum nastavil položky Power Limit (115 %) a Temp. Limit (90 °C). Položka Core Voltage bohužiaľ navýšiť nešla. Následne som postupne zdvíhal frekvenciu grafického čipu o 10 MHz a testoval stabilitu grafickej karty v počítačových hrách. Ako posledná stabilná frekvencia grafického čipu sa nakoniec ukázala hodnota +110 MHz.

Pretaktovanie grafických pamätí

Postupne som zvyšoval hodnoty frekvencie grafickej pamäte o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +800 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6 predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 20 600 MHz. Pamäte zvládli aj frekvenciu vyššiu, avšak nad hranicou +800 MHz už výkon veľmi neškáloval a pri +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonca strácať.


Pretaktovanie NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; Afterburner

S nastavenou frekvenciou jadra navýšenou o 110 MHz a pamäťou na efektívnych 20 600 MHz som potom otestoval niektoré hry z testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; výsledky pretaktovania

i

Pomocou nástroja automatického pretaktovania OC Scanner sa mi z grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition podarilo získať v priemere necelých 7 % a ako to tak vyzerá, možnosti pretaktovania grafických kariet generácie Ampere sú teda na podobnej úrovni, ako tomu bolo pri generácii Turing. Na spotrebe celej zostavy sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačovej hre The Division 2 celkom významnými 58 W navyše (pri samotnej grafickej karte potom 56 W).

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti pri takto pretaktovanej grafickej karte NVIDIA RTX 3080 Founders Edition v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition

Sme pri hodnotení grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition, a tak sa najprv poďme pozrieť na jej výkon pod drobnohľadom. Do nasledujúcej tabuľky som v percentách zosumarizoval výkon grafických kariet GeForce RTX 3080, RTX 2080 SUPER a RTX 2080 Ti zo všetkých počítačových hier, v ktorých boli testované, teda aj hier, ktoré do výsledkov bežne nezapočítavame.


Rozlíšenie/Výkon RTX 2080 SUPER RTX 2080 Ti RTX 3080
1 920 × 1 080 (Full HD) 100 % 113 % 124 %
2 560 × 1 440 (WQHD) 100 % 121 % 145 %
3 840 × 2 160 (4K UHD) 100 % 127 % 160 %


Ako je zrejmé, výkon grafickej karty GeForce RTX 3080 je naozaj vysoký. Vo všetkých rozlíšeniach išlo o suverénne najvýkonnejšiu grafickú kartu rady RTX. Za sebou nechala nielen grafickú kartu GeForce RTX 2080 SUPER, ktorú v tejto novej generácii prakticky nahrádza, ale dokonca aj grafickú kartu GeForce RTX 2080 Ti, teda tú najvýkonnejšiu grafickú kartu predchádzajúcej generácie Turing.

Horšou správou je ale to, že ak sa pozrieme na výsledky podľa jednotlivých rozlíšení, sú tu celkom znateľné rozdiely. Najväčšie výkonnostné zisky GeForce RTX 3080 pochádzajú z testov v rozlíšení 3 840 × 2 160 (4K UHD), naopak najnižšie zisky zase v rozlíšení 1 920 × 1 080 (Full HD).

V nízkom rozlíšení totiž dnešný sebelepší procesor jednoducho nestíha „kŕmiť“ dátami tak výkonnú grafickú kartu, akou GeForce RTX 3080 bezpochyby je a ktorá sa potom v hrách len tak poflakuje nevyťažená a využíva len menšiu časť svojho potenciálneho výkonu.

Až v tom najvyššom rozlíšení 3 840 × 2 160 pracuje grafická karta GeForce RTX 3080 naplno, a jej majiteľ by tak mohol byť spokojný. Problém s hraním v 4K ale je, že dnes len ťažko budete hľadať nejaký kvalitný a cenovo dostupný 4K herný monitor, ktorý by sa mohol pýšiť kvalitným panelom s nízkou latenciou, podporoval HDR, Free-sync alebo G-sync a k tomu ešte disponoval obnovovacou frekvenciou najmenej 120 Hz.

Pre väčšinu hráčov tak väčšinou zostáva len jediná možnosť, a to využívať rozlíšenie stredné, teda 2 560 × 1 440 (WQHD), kde grafická karta GeForce RTX 3080 síce nedosahuje svoj maximálny výkon, avšak dosahovaná rýchlosť snímok je veľmi slušná a kvalita obrazu väčšinou dostačujúca.

Pokiaľ teda máte zálusk na obstaranie nejakej grafickej karty GeForce RTX 3080, vždy si najskôr dobre ujasnite, v akom rozlíšení plánujete hrať, a až podľa toho sa ďalej zariaďte. Na hranie vo Full HD je grafická karta GeForce RTX 3080 prakticky zbytočnosťou, ak plánujete hranie v 4K, porozhliadnite sa najskôr po nejakom kvalitnom 4K monitore (ak ho už nemáte).


i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Podobne ako ostatné GeForce RTX 3080, tiež grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je určená najmä tým najnáročnejším hráčom počítačových hier, ktorí jej výkon môžu využiť naozaj naplno. Hoci grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci medzigeneračnej obmeny nahrádzajú predovšetkým GeForce RTX 2080 SUPER, ich výkon je dokonca vyšší ako ten, ktorý ponúkajú grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, teda vôbec tie najvýkonnejšie grafické karty minulej generácie Turing. Podobne ako tomu bolo pri predchádzajúcej generácii Turing, tiež grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) ponúkajú úplnú podporu najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a DLSS (Deeop learnig Super Sampling). Pravda, ray tracingových herných titulov nie je dnes príliš veľa, určite však počítajte s tým, že budú časom pribúdať ako huby po daždi, a vy tak na ne budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 veľmi dobre pripravení.

Samotná grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition disponuje veľmi zaujímavým hybridným systémom chladenia, využívajúcim kombináciu výparníkovej komory (Vapor Chamber) a tepelných trubíc (Heatpipe). O aktívne chladenie sa potom stará dvojica ventilátorov, z ktorých jeden ochladzuje výparníkovú komoru a ohriaty vzduch vyháňa z počítačovej skrine, druhý ventilátor potom chladí tepelné trubice. Spoločnosť NVIDIA uviedla, že ide o najlepší systém chladenia, ktorým kedy firemné Founders edície grafických kariet vybavila a ja jej v tom dávam za pravdu. Ako si však tento systém chladenia povedie voči chladičom ostatných renomovaných výrobcov grafických kariet? To je otázka, na ktorú vám určite čoskoro dáme odpoveď.

Inžinieri z NVIDIA pri grafickej karte NVIDIA RTX 3080 Founders Edition nezabudli ani na veľmi decentné LED osvetlenie, ktoré si však nemôžete prispôsobiť vlastnému vkusu, a ako vôbec prvá Founders edícia prináša táto GeForce RTX 3080 tiež funkciu semi-pasívneho chladenia, ktoré v prípade nízkych teplôt odstaví oba ventilátory, a zníži tak hlučnosť grafickej karty na minimum.

Medzi nevýhody grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition potom môžeme celkom určite zaradiť jej vysokú spotrebu (príkon). Grafická karta si počas hrania bežne hovorila o 350 W, a vy si tak budete musieť dať dobrý pozor najmä na dve veci. Predovšetkým budete potrebovať dostatočne výkonný zdroj napájania, minimálne 750 W, a zabudnúť nesmiete ani na naozaj kvalitne prevetrávanú počítačovú skriňu.

Suma sumárum, grafické karty novej generácie Ampere sú tu a ako vidno z testov zatiaľ prvého zástupcu, teda grafickej karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition, prinášajú všetkým hráčom počítačových hier ďalšiu, a to nemalú porciu výkonu. Škoda len, že na trhu nemáme ešte nejaké tie výkonnejšie procesory či kvalitnejšie a cenovo dostupné 4K herné monitory, aby sme mohli ich výkon využiť naozaj naplno. Grafickú kartu NVIDIA RTX 3080 Founders Edition si bohužiaľ u nás kúpiť nemôžete, verte však, že v našej ponuke nájdete iné grafické karty GeForce RTX 3080, od iných renomovaných výrobcov.



NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition

Grafické karty

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition prináša viac než dostatočný herný výkon aj tým najnáročnejším hráčom počítačových hier. Táto grafická karta ponúka veľmi zaujímavý hybridný systém chladenia, ktorý jej prepožičiava veľmi slušné prevádzkové vlastnosti. Snáď len s výnimkou vyššej spotreby, ktorá však tých najnáročnejších hráčov prakticky nezaujíma.

Klady

  • Ultimátny výkon (high-end)
  • LED osvetlenie (nemožno ovládať)
  • Semi-pasívne chladenie
  • Podpora výstupu HDMI 2.1
  • Podpora PCIe 4.0 (ak máte podporu v základnej doske)
  • Podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

  • Vysoká spotreba

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

NVIDIA Ampere: Grafické karty RTX 3090/3080/3070 s rekordným nárastom výkonu!

Sú to skoro dva roky, čo NVIDIA predstavila grafické karty GeForce RTX s jadrom Turing. To je vo svete hardvéru dlhá doba, preto už 1. septembra došlo na reálne odhalenie nových GPU GeForce RTX 3070/3080/3090 postavených na extrémne zaujímavom čipe NVIDIA Ampere. Aký očakávame nárast výkonu? Čo bude nové po technologickej stránke? A kedy sa karty dostanú do predaja?

nvidia; ampere;

NVIDIA Ampere (Všetko, čo vieme) – OBSAH

  1. (11. 9. 2020) Unikajú prvé recenzie GeForce RTX 3080
  2. NVIDIA oficiálne predstavila GeForce RTX 3070/3080/3090
  3. Hardvérové novinky pri NVIDIA, AMD a Inteli
  4. GeForce RTX radu 3000 s architektúrou Ampere
  5. Termín vydania NVIDIA Ampere

(11. 9. 2020) Unikajú prvé recenzie GeForce RTX 3080

Informačné embargo na recenzie novej generácie grafických kariet s čipom NVIDIA Ampere stále platí, ale postupne dochádza k čiastkovým únikom. Síce nemáme k dispozícii kompletné výsledky, ale napriek tomu sú namerané hodnoty mimoriadne zaujímavé.

Hardvérový server videocardz.com priniesol hneď niekoľko grafov, ktoré sa primárne venujú syntetickému výkonu GeForce RTX 3080. Tak napríklad v 3DMark sa pohybuje nárast výkonu v rozmedzí 25 až 45 % voči RTX 2080 Ti.

GeForce RTX 3080; porovnanie výkonu
Porovnanie syntetického výkonu v obľúbenom benchmarku 3DMark.

Ďalšie čísla už sú pre prax zaujímavejšie, pretože sa týkajú herného výkonu v 4K. Tam sa pohybuje GeForce RTX 3080 na takých hodnotách FPS, že je v priemere o 50 % rýchlejší ako GeForce RTX 2080 SUPER. To je ohromný medzigeneračný posun vzhľadom na to, že NVIDIA zachovala rovnakú cenovú hladinu ako v roku 2018 pri uvedení grafik s čipom Turing.

NVIDIA oficiálne predstavila GeForce RTX 3070/3080/3090

Na dnešnej streamovanej konferencii sa spoločnosť NVIDIA poriadne rozšupla. Došlo totiž na oficiálne predstavenie dlho očakávaných grafických kariet s revolučným jadrom Ampere. Aj napriek pomerne masívne úniky informácií došlo hneď na niekoľko prekvapení. Najmä s ohľadom na výkon, cenu a zameranie konkrétnych kariet.

NVIDIA GeForce RTX 3080 – grafika pre náročných hráčov

Tak toto je úplná pecka! GeForce RTX 3080 je totiž absolútne kľúčová grafika pre hráčov, ktorí sa nechcú nijako obmedzovať. Ponúkne až o 100 % vyšší výkon ako doteraz špičková GeForce RTX 2080. Ako je to možné?

GeForce RTX 3080 využíva jadro GA102 z architektúry Ampere. Okrem zdokonaleného 8nm výrobného procesu prináša tiež 3. generáciu jadier Tensor s dvojnásobnou priepustnosťou alebo RT jadra 2. generácie. Vďaka masívnym zmenám došlo k citeľnému navýšeniu CUDA jadier na dvojnásobok očakávaných hodnôt. GeForce RTX 3080 ich má hneď 8 704, však nejde o fyzicky rovnaké CUDA jadrá ako pri predchádzajúcich generáciách. Leví podiel na výkone má tiež použitá grafická pamäť typu GDDR6X s frekvenciou až 19 000 MHz.

Čo to v súčte znamená? Jednoducho si s GeForce RTX 3080 zahráte v 4K rozlíšení na 60 FPS aj so zapnutým ray tracingom. Na reálne testy a overenie nárastu výkonu musíme počkať na vlastnú recenziu, ktorú pre vás nepochybne pripravíme.

GeForce RTX 3070 prekonáva aj RTX 2080 Ti

A máme pre vás ďalšiu neuveriteľnú správu. GeForce RTX 3070 so základnou cenou okolo 500 EUR je rýchlejšia ako doterajší kráľ výkonu v podobe GeForce RTX 2080 Ti. Môže za to predovšetkým tranzistormi našlapané jadro GA104 s Boost frekvenciou až 1 730 MHz. To však platí na Founders Edition. MSI alebo ASUS určite ponúknu pretaktované modely s upraveným chladením.

GeForce RTX 3080
Founders Edition grafické karty GeForce RTX 3080.

Výkon posunutý nad GeForce RTX 2080 Ti vystačí na QHD rozlíšenie a 60 FPS pri aktívnom ray tracingu. To je ohromný medzigeneračný posun. NVIDIA tiež optimalizovala výkon práve smerom k ray tracingu, DLSS 2.0 alebo DirectX 12 Ultimate.

Namiesto Titan RTX prichádza GeForce RTX 3090

Úplným technologickým vrcholom je plne odomknuté jadro GA102 s celkovým počtom 10 492 CUDA jadier. Grafická pamäť potom okrem frekvencie 19 500 MHz dostala do vienka hneď 24 GB typu GDDR6X. Tento model ako jediný obsahuje podporu NVIDIA NVLink, teda zapojenie viacerých kariet (predtým známa ako SLI). Takýto výkon sa potom využije na vedecké výpočty alebo na náročné kódovanie vo filmovom priemysle.

Termín vydania GeForce RTX 3070/3080/3090

A kedy budú prvé karty radu GeForce RTX 3000 dostupné? Už 17. septembra, čo je úplne skvelá správa. Len na GeForce RTX 3070 si počkáme až do októbra.

Oficiálne parametre a ceny

Na lepšiu prehľadnosť uvádzame parametre predstavených grafických kariet s architektúrou NVIDIA Ampere. O túžobne očakávanej GeForce RTX 3060 nepadlo počas prezentácie ani slovo.

Vybrané parametre RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090
Jadro GA104 GA102 GA102
Výrobný proces 8 nm (Samsung) 8 nm (Samsung) 8 nm (Samsung)
Jadrá NVIDIA CUDA 5 888 8 704 10 496
Počet textúrovacích jednotiek 184 272 328
Boost frekvencie jadra 1 730 MHz 1 710 MHz 1 700 MHz
Kapacita grafickej pamäte 8 GB 10 GB 24 GB
Typ grafickej pamäte GDDR6 GDDR6X GDDR6X
Frekvencia grafickej pamäte 14 000 MHz 19 000 MHz 19 500 MHz
Šírka pamäťového rozhrania 256 bit 320 bit 384 bit
Spotreba 220 W 320 W 350 W
Odporúčaný výkon napájacieho zdroja 650 W 750 W 750 W
Cena základného modelu Founders Edition 529 EUR 719 EUR 1 549 EUR

Hardvérové novinky pri NVIDIA, AMD a Inteli

Druhá polovica roka 2020 bude v znamení veľkých hardvérových noviniek. Okrem príchodu grafických kariet GeForce RTX 3000 dôjde hneď vzápätí na oznámenia mobilných procesorov Intel Tiger Lake. To samozrejme nie je ani zďaleka všetko. Možno už počas októbra sa pekne zblízka pozrieme na úplne novú generáciu grafických kariet AMD vychádzajúce z architektúry RDN 2. Všetko pochopiteľne zavŕši ostro sledovaný nástup herných konzol PlayStation 5 a Xbox Series X.

Súboj o herné konzoly NVIDIA prehrala, čo si rozhodne nemôže dovoliť v rámci desktopu. A pretože grafiky AMD RDNA 2 budú oznámené až neskôr, už teraz je jasné, že výkon kariet GeForce RTX 3000 bude jednoducho napálený na maximum možného.

GeForce
V roku 1999 vydala NVIDIA prvú grafickú kartu GeForce. Ako bude vyzerať svet hier v roku 2020 po vydaní GeForce RTX 3000?

A len tak mimochodom. Už 31. augusta 2020 oslávime 21 rokov od vydania GeForce 256, teda vôbec prvej grafickej karty GeForce v histórii. V hardvérovej histórii išlo o zlomový krok, ktorým NVIDIA vypálila rybník všetkým konkurentom a posunula herný výkon na úplne nový level.

GeForce RTX radu 3000 s architektúrou Ampere

NVIDIA Ampere je nová architektúra, ktorá mieri nielen do serverového segmentu, ale bude spoločná aj na herné grafiky. To je citeľná zmena voči predchádzajúcim generáciám. Už z toho je zrejmé, že rozhodne nebude žiadna núdza o výkon. Vopred známym faktom je prechod z 12nm na 7nm výrobnú technológiu, ktorá je síce významne náročnejšia aj drahšia, ale okrem iného umožní do grafického jadra integrovať výrazne väčší počet tranzistorov.

Avšak v posledných dňoch sa objavujú informácie, že vybrané modely radu GeForce RTX 3000 pobežia na odlišnom jadre s 8nm výrobnou technológiou. Je totiž vysoko pravdepodobné, že výrobca Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jednoducho nestíha.

Poďme sa však bližšie zahryznúť do zatiaľ neoficiálnych parametrov grafických kariet GeForce RTX 3000.

Vybrané parametre RTX 3090 RTX 3080 RTX 3070 RTX 3060
Veľkosť grafickej pamäte 24 GB 10/20 GB 8/16 GB 6/12 GB
Typ grafickej pamäte GDDR6X GDDR6X GDDR6X GDDR6X
Pracovné frekvencie grafickej pamäte 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps
Šírka pamäťovej zbernice 384bit 320bit 256bit 192bit
Celková priepustnosť 921 až 1 024 GB/s 760 až 840 GB/s 608 až 672 GB/s 456 až 506 GB/s


Ako zatiaľ sami vidíte, NVIDIA si aj tesne pred uvedením nových kariet starostlivo stráži ich parametre. Máme tak v podstate jasno iba pri type použitej grafickej pamäte. Pôjde o špičkové GDDR6X vyrábané spoločnosťou Micron. Kým predchádzajúca GDDR6 podporuje frekvencie do 16 GHz, GDDR6X ponúkne až 21 GHz. A dokonca to vyzerá, že na tento typ VRAM si NVIDIA zaplatila monopol, čo nie je úplne dobrá správa pre AMD.

i

Plynulejšie herné zážitky si užijete s novou technológiou NVIDIA DLSS 2.0.

NVIDIA pravdepodobne ako prvý predstaví najvýkonnejšie modely GeForce RTX 3090 a RTX 3080. Obe karty ponesú grafické jadro GA102, pričom RTX 3090 má mať k dispozícii plný počet 5 248 aktívnych jednotiek. To by znamenalo rekordný nárast výkonu pokojne až o 50% nad GeForce RTX 2080 Ti. Čo v spojení s ray tracing a DLSS 2.0 znie nadmieru zaujímavo. Horšie to už bude s cenou. Je totiž vysoko pravdepodobné, že opäť dôjde k zdraženiu a vrcholný model môže pokojne atakovať hranicu 40 tisíc korún.

GeForce RTX 3090
Porovnanie fyzickej veľkosti grafických kariet NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition s RTX 2080. Zdroj Twitter užívateľa GarnetSunset .

Neoficiálny fotografie GeForce RTX 3090 prezrádza, že zaberie až tri sloty a na dĺžku bude mať viac ako 30 centimetrov. Aj spotreba bude pomerne vysoká (okolo 350 W), pretože NVIDIA vymyslela špeciálnu 12pinový napájací konektor. Zatiaľ nie je známe, či ho použije iba u svojej Founders Edition, alebo sa objaví aj v ďalších modeloch.

Termín vydania NVIDIA Ampere

Tešte sa už na 1. septembra, kedy sa uskutoční streamované udalosť GeForce Special Event. Zakladateľ spoločnosti NVIDIA Jensen Huang nám iste predstaví novej grafickej karty rady GeForce RTX 3000, ale aj ďalšie technologické novinky. Možno sa tiež dočkáme ďalších informácií ohľadom streamovanie hier pomocou služby GeForce Now.

Predstavenie NVIDIA Ampere na CES 2020

Situácia na trhu grafických kariet

Po dlhej nadvláde grafických kariet NVIDIA sa konkurenčnému AMD začína celkom dariť. Najmä v nižšej cenovej hladine, kde sa však pohybuje drvivá väčšina hráčov. Takýto Radeon RX 5700 totiž dokáže veľké veci za slušné peniaze. Navyše, kompletné hardvérové vybavenie v podobe GPU a CPU bude mať vo svojej výbave nový PlayStation 5 a Xbox Series X. To znamená, že herní vývojári budú musieť na hardvér od AMD starostlivo optimalizovať svoju tvorbu. A na to už musí NVIDIA nejakým spôsobom odpovedať.

7 nm GPU NVIDIA Ampere: vyšší výkon a nižšia spotreba

Jedinou správnou odpoveďou je uvedenie úplne novej generácie grafických kariet s čipom NVIDIA Ampere. Už dopredu známym faktom je prechod na 7 nm technológiu, ktorá je síce významne náročnejšia aj drahšia, ale okrem iného umožní do grafického jadra integrovať výrazne väčší počet tranzistorov.

Už teraz sa horlivo špekuluje o medzigeneračnom náraste výkonu o nejakých 50 %, pričom o rovnakých 50 % má zároveň klesnúť spotreba. Takto optimisticky však situáciu nevidíme. Aj keď NVIDIA už možno cieli vyložene na vizuálne skvelé ray tracing efekty, kde je ohromný priestor na nárast výkonu. Práve rad GeForce RTX tak bude absolútne kľúčovou platformou na využitie nového GPU NVIDIA Ampere.

NVIDIA GeForce RTX
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX s čipom NVIDIA Turing.

Prvé GeForce RTX uviedla NVIDIA na trh 19. septembra 2018. A zožínalo hneď kritiku predovšetkým za to, že nepriniesla lepší pomer cena/výkon ako staršie GeForce GTX s architektúrou Pascal. Avšak postupom času sa predsa len grafické karty GeForce RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080 a RTX 2080 Ti presadili. Najmä v prípade náročnejších hráčov.

Bude NVIDIA RTX 3000?

A ako sa vlastne bude nová generácia postavená okolo čipu NVIDIA Ampere volať? Vzhľadom na výrazný posun po technologickej stránke je možné s vysokou mierou istoty očakávať príchod radu RTX 3000. Konkrétne teda GeForce RTX 3070 a RTX 3080. Možno v prvej vlne dorazí aj vôbec najvýkonnejší variant v podobe RTX 3080 Ti.

Termín vydania NVIDIA Ampere

Ani termín vydania spoločnosť NVIDIA nijako zvlášť nekomentovala, ale podľa zabehnutej praxe možno očakávať koniec prázdnin alebo september 2020

Staršie špekulácie ohľadom NVIDIA Ampere

NVIDIA Ampere, kedy bude oficiálne predstavenie?

V prvom rade musíme podotknúť, že sa jedná o číre špekulácie, pretože od spoločnosti NVIDIA zatiaľ žiadne oficiálne informácie nemáme. Dá sa však očakávať, že už počas veľtrhu CES 2018 na začiatku januára dôjde k významnému posunu. K samotnému odhaleniu platformy NVIDIA Ampere má však dôjsť až na GPU Technology Conference, ktorá sa koná v Silicon Valley 26. až 29. marca 2018.

Čo môžeme od GPU architektúry Ampere očakávať?

NVIDIA pokračuje v nastolenom trende a nový grafický čip je opäť pomenovaný po významnom fyzikovi. André-Marie Ampère sa venoval najmä magnetizmu a elektrodynamike. Musíme si počkať, či NVIDIA časom neodhalí nejaké širšie súvislosti, ktoré stáli za použitím mena tohto konkrétneho vedca. Predtým používaná cestná mapa totiž s generáciou Ampere vôbec nepočítala.

NVDIA, GPU mapa vydania

Starší plán spoločnosti NVIDIA zachytáva postupný vývoj jednotlivých grafických generácií. Napríklad jadro Maxwell obslúžili nielen rad GeForce 700, ale aj 800 a dokonca aj 900. Až potom sa k slovu dostalo grafické jadro Pascal. Vidíte, že v pôvodných plánoch chystané jadro NVIDA Ampere vôbec nefiguruje. NVIDIA bola konkurenciou donútená zaradiť trošku vyššiu rýchlosť a urýchlila jeho vydanie.

Pre novú architektúru NVIDIA Ampere je avizovaný prechod na 10 nm výrobný proces. Zjednodušene riešené sa na menší kus kremíka vojde viac tranzistorov, čo vedie k nárastu výkonu pri súčasne nižšej spotrebe. To bude pomerne veľká technologická záťaž pre taiwanskú spoločnosť TSMC, ktorá patrí medzi najvýznamnejších výrobcov počítačových čipov na zákazku. Práve táto spoločnosť však vyrába čipy aj pre samotný Intel a bude zaujímavé sledovať, ako sa vysporiada s prívalom zákaziek. Konkurencia v podobe AMD Vega aktuálne využíva 14 nm výrobný proces a možno to tak bude aj v prípade ešte len plánovanej generácie Vega 2.

Bude NVIDIA Ampere GeForce radu 2000?

To bohužiaľ zatiaľ nikto nevie. Je pokojne možné, že NVIDIA siahne po aktuálne obľúbenom označení Refresh a hneď na jar 2018 vydá nové grafické karty so „starým“, ale inovovaným čipom Pascal Refresh, a vyťaží z tejto úspešnej generácie maximum. To by však znamenalo, že architektúra NVIDIA Ampere dorazí až do GeForce radu 3000 niekedy na predvianočný trh roku 2018. Číselné označenie však berte trochu s rezervou. Možno dorazí GeForce 1180 GTX, pretože NVIDIA použije len inovované jadro Pascal Refresh. V porovnaní s tým zmena číselného radu na 2000. generáciu so sebou ponesie aj prechod na úplne novú architektúru.

Kam zmizla NVIDIA Volta?

V zásade ide o doteraz najväčší grafický čip NVIDIA GV 100, či už čo do jeho veľkosti, tak čo do počtu tranzistorov. GPU NVIDIA Volta totiž tvorí hlavnú časť výkonu niektorých superpočítačov ohlásených pre tento alebo budúci rok. Pre nich by mal byť určený najvýkonnejší čip z radu, označený práve ako GV110. Okrem vedeckých výpočtov však bude pracovať aj v odbore umelej inteligencie (neurónových sietí a strojového učenia). Na využitie v herných zostavách si tak musíme nechať zájsť chuť.

Od NVIDIE je to naozaj odvážny krok, ktorým mení celú výrobnú stratégiu. Celý čip obsahuje 84 streamovacích multiprocesorov a každý z nich obsahuje 64 CUDA jadier, teda celý čip GV100 na architektúre Volta disponuje 5 376 CUDA jadrami. Jensen Huang (CEO NVIDIA) tiež vysvetlil zásadný rozdiel medzi architektúrou Pascal a novou architektúrou NVIDIA Volta, ktorú tvorí tzv. tensor jadra. Ten mnohonásobne urýchľuje výpočtový výkon celého čipu.

NVIDIA VOLTA TESLA V100 GV100 GPU SXM2 GPU

Na čipe NVIDIA GV100 sa vyskytuje neuveriteľných 21,1 miliardy tranzistorov. Pre plochu s obsahom 815 mm2 je toto maximálny možný počet. Došli sme snáď na hranicu samotných možností techniky? Riešením je Deep Learning!

i Mohlo by vás zaujímať

Nová generácia grafických kariet so 7nm čipom NVIDIA Ampere dorazí v nasledujúcich týždňoch. Oficiálne informácie sa dozvieme na streamovanej konferencii 1. septembra večer.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií