Oclean

We can deliver Oclean products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Oclean products on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Oclean goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Oclean products by popularity or price.

Oclean brand names you'll find in our offering

Hide description
77 Results
4.9 19×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C5 B06 6 pcs black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean X Pro, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air and Oclean Endurance, sonic type, 6 pc(s) in package - 6.92 €/1 pc(s)
  41.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh64
4.7 38×
Watch Price/Availability
Oclean Plaque Control Medium, P1C9-X 2 pcs silver
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
Amazing Deal 18.39 € Save 2.92 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH812
5.0 15×
Watch Price/Availability
Oclean Kids Extra Soft Replacement Head, P3K1 - 2 pcs, white
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 9.20 €/pcs - from 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH953
4.8 29×
Watch Price/Availability
Oclean Gum Care Extra Soft P1S12 W02 2 pcs white
Toothbrush Replacement Head - for Oclean X Pro, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air and Oclean Endurance, sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh12
4.7 42×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C8-X 2 pcs gold
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh70
4.8 6×
Watch Price/Availability
Oclean Gum Care Brush Head W06
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 6 pc(s) in package - 6.92 €/1 pc(s)
  41.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH263
5.0 4×
Watch Price/Availability
Oclean Kids 6-pack P3K1 White
Toothbrush Replacement Head - for Oclean Kids, sonic type, 6 pc(s) in package, suitable for children - 6.80 €/1 pc(s)
  40.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH404
4.6 17×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra White UW02 2 pcs, black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 11.50 €/1 pc(s)
  22.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLnah50
4.8 11×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra Gum Care UG02 2 pcs, black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 11.25 €/1 pc(s)
  22.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLnah67
4.9 11×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean Medium P1C10-X 2 pcs grey
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh90
4.6 11×
Watch Price/Availability
Oclean Standard Clean P3 1 piece pink
Replacement Head , sonic type, 1 pc(s) in package - 4.09 €/1 pc(s)
  4.09 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH53
4.5 9×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C1 W02 2 pcs white
Toothbrush Replacement Head - for Oclean X Pro, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air and Oclean Endurance, sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh65
4.6 17×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra White UW01 2 pcs, green
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 11.50 €/1 pc(s)
  22.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLnah29
Watch Price/Availability
Oclean Ultra White UW01, green 2 pcs + Ultra Black UW02, black 2 pcs
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 4 pc(s) in package - 10.23 €/1 pc(s)
  40.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNHbun3
4.4 16×
Watch Price/Availability
Oclean Delicate Care Extra Soft, P3K4-XPD Set 2 pcs white
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH911
3.8 5×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra Clean UC01 2 pcs, green
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 11.50 €/1 pc(s)
  22.99 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLnah12
4.9 10×
Watch Price/Availability
Oclean W10 Pink + 2 nozzles
Electric Flosser - 5 programs, 2 nozzle(s) per pack, 200ml tank, cleaning modes, power: mains-powered
  91.89 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLUS52
4.7 42×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C13-X 2 pcs purple
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCnhh51
4.0 16×
Watch Price/Availability
Oclean A10 White
Electric Flosser - 3 programs, 2 nozzle(s) per pack, 45ml tank, cleaning modes, power: mains-powered
  104.49 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLUS99
5.0 4×
Watch Price/Availability
Oclean X Kids 2-pack P3K8 Black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean Kids, sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 9.20 €/1 pc(s)
  18.39 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH398
3.0 3×
Watch Price/Availability
Oclean W10 Lite, white, travel
Electric Flosser - 3 programs, 2 nozzle(s) per pack, 200ml tank, cleaning modes, water flow rate regulation and battery indicator, power: battery-powered
  54.09 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLUS510
5.0 4×
Watch Price/Availability
Oclean X Kids 6-pack P3K8 Black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean Kids, sonic type, 6 pc(s) in package, suitable for children - 6.92 €/1 pc(s)
  41.49 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH381
5.0 1×
Watch Price/Availability
Oclean N10 Green
Replacement Head - for Oclean W10, oral irrigators, 2 pc(s) in package - 8.15 €/1 pc(s)
  16.29 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH945
4.5 4×
Watch Price/Availability
Oclean N01 Transparent
Replacement Head - for Oclean W1, oral irrigators, 1 pc(s) in package - 16.69 €/1 pc(s)
  16.69 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH679