Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Alzákove Jarné TOPky 30% zľava na vybrané elektrobicykle
Zobraziť katalóg

PlayStation 6; wallpaper: cover

PlayStation 6 – Všetko, čo zatiaľ vieme

Konzola PlayStation 5 je aj viac ako rok po vydaní stále nedostatkovým tovarom a hoci nás pravdepodobne ešte čaká PS5 Pro, mnoho hráčov už očakáva PlayStation 6. Kedy asi vyjde, ako bude konzola vyzerať a koľko bude stáť? A vyjde vôbec? Nebudeme o niekoľko rokov hry už iba streamovať? V článku nájdete všetko, čo zatiaľ o PlayStation 6 vieme a čo od neho očakávame.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: PlayStation

PlayStation 6 (INFO) – OBSAH

PlayStation 6: Vyjde vôbec a nebudeme hry už len streamovať?


„Myslíme si, že PS5 bude poslednou konzolou. Hry pre PS6 sa budú pravdepodobne prehrávať výhradne online. Teda ak bude PS6 vôbec existovať,“ povedal koncom roka 2020 analytik spoločnosti Citigroup pre Financial Times. Vystrašili sme vás? Nebojte sa, zatiaľ totiž nič nenaznačuje tomu, že by konzoly PlayStation z ničoho nič skončili. Sony si už zaregistrovalo názvy PlayStation 6 až 10 a dokonca už údajne začína naberať na pracovné pozície týkajúce sa vývoja ďalšieho PlayStation. Môžeme teda s pravdepodobnosťou hraničiacou takmer s istotou povedať, že PlayStation 6 raz vyjde.

Polemizovať však môžeme o tom, či stále pôjde o klasickú konzolu s výkonným hardvérom vo vnútri. PlayStation 6 by pokojne mohlo byť malou USB kľúčenkou, ktorú si zapojíme do televízora. Buďme ale realisti, takú budúcnosť márne prorokujú ľudia z hernej brandže už roky. Poslednou klasickou konzolou mali byť podľa mnohých už PS4 a Xbox One. Oproti tomu vedúci Xbox divízie Phil Spencer verí, že tak rýchly pokrok nenastane a plánujú tak v Microsofte po Series X/S aj ďalšie klasické konzoly. A hoci obľuba streamovacích služieb rastie, spoľahlivého herného Netflixu sme sa zatiaľ nedočkali a neslávny koniec hernej streamovacej služby Stadia od Google všetko len podčiarkuje.

PlayStation 6; screenshot: symboly

zdroj: PlayStation

Že by v dohľadnej dobe konzoly PlayStation skončili, je prakticky vylúčené. Na tržbách celej spoločnosti Sony sa herná divízia podieľa približne tretinovo, takže PlayStation 6 si prajeme nielen my, ale aj akcionári firmy.

Najskôr očakávajte PlayStation 5 Pro


Jedno je ale takmer isté: než sa dočkáme PlayStation 6, pár rokov to potrvá a ešte predtým vyjde PlayStation 5 Pro, či inak pomenovaná výkonnejšia verzia PS5. Táto stratégia medzigeneračného článku sa osvedčila ako Sony, tak aj Microsoftu, a hoci v tejto chvíli zatiaľ nemáme žiadne oficiálne potvrdenie, že PS5 Pro vyjde, ide skôr len o otázku času. Pokiaľ teda smeruje váš pohľad smerom k PlayStation 6, poďme na to pekne poporiadku. Vylepšená verzia PS5 by navyše mohla naznačiť, čo čakať od PS6 po stránke výkonu aj funkcií. Podrobnejšie sa PS5 Pro venujeme v tomto článku.

PlayStation 6: Dátum vydania a cena


Novej generácie PlayStation sa pravdepodobne dočkáme najskôr v roku 2026, ale ide iba o náš odhad založený na vývoji v minulosti, keď medzery medzi jednotlivými generáciami PlayStationu trvali 6 až 7 rokov, pričom rovnaké očakávania životnosti PS5 potvrdilo už aj samotné Sony. Okrem životného cyklu konzol to potvrdzuje aj spôsob vývoja. PS4 aj PS5 vyšli päť rokov po tom, čo začal ich vývoj, pričom už v roku 2021 Sony ohlásilo nábor na pozície naznačujúce vývoj novej konzoly. Náš tip teda znie koniec roku 2026 alebo 2027, ale neberte nás za slovo.

Otázka ceny má ešte viac premenných. Zatiaľ čo PS4 štartovalo s cenou 399 dolárov, PS5 s blu-ray mechanikou stálo už 499 dolárov (digitálna verzia PS5 ale opäť 399 dolárov). Odborná verejnosť v tejto chvíli očakáva, že v snahe ponúknuť nové funkcie a špičkový výkon bude PlayStation 6 stáť 599 až 699 dolárov, respektíve 499 až 599 v prípade verzie bez blu-ray mechaniky.

PlayStation 6: Hry a multimédiá


Konzoly PlayStation odjakživa zdobia exkluzívne tituly a nič nenasvedčuje tomu, že v prípade PlayStation 6 bude niečo inak. Sony aj naďalej rozširuje PlayStation Studios združujúce vlastné štúdiá vytvárajúce exkluzívny obsah, takže sa do budúcnosti určite dočkáme pokračovania obľúbených značiek aj nových exkluzivít. Pochopiteľne je ale v tejto chvíli až príliš skoro polemizovať nad tým, či PlayStation 6 odprevadí na pulty obchodov nové Gran Turismo, Uncharted alebo God of War. Pretrvávať bude pravdepodobne podpora českého jazyka formou českých titulkov v hrách, ako aj v rámci používateľského rozhrania konzoly.

Okrem nových hier dúfame aj v nové multimediálne možnosti. Konzoly sa totiž stali popri hernom stredisku tiež centrom konzumovania ďalšieho multimediálneho obsahu. Očakávame ešte hlbšiu integráciu streamovacích služieb ako Netflix, HBO Max alebo Disney+. Sony zatiaľ prepožičiava licencie na streamovanie svojich filmov hneď niekoľkým službám, ale nie je vylúčené, že v budúcnosti ponúkne svoju vlastnú, napríklad rovno ako súčasť predplatného PlayStation Plus alebo PlayStation Now.

PlayStation 6; screenshot: PS Studios

zdroj: PlayStation

Hoci Sony v poslednom čase vydalo hneď niekoľko svojich hier na PC, stále ide skôr o snahu presvedčiť majiteľov stolných počítačov na kúpu PlayStation, kde budú aj naďalej vychádzať veľkorozpočtové exkluzivity, ktoré si minimálne nejaký čas po vydaní inde nezahráte.

PlayStation 6: Hardvérová špecifikácia a výkon


Zatiaľ čo o cene či dátume vydania je možné aspoň kvalifikovane špekulovať, aký hardvér v sebe PlayStation 6 bude skrývať, je zatiaľ vo hviezdach. Je však veľmi pravdepodobné, že Sony opäť staví na architektúru pripomínajúcu PC, teda samostatné CPU a GPU, čo umožňuje rýchlejší a jednoduchší vývoj hier, následné portovanie a ich spätnú kompatibilitu.

Zatiaľ čo PS5 by malo zvládnuť 4K a 60 až 120 fps, v prípade PS6 možno očakávať zacielenie na 8K a 120 fps, pričom rovnako ako v prípade predchádzajúcich aj súčasnej generácie by sme sa nečudovali, keby väčšina titulov dosiahla „iba“ na 4K a 120 fps. Podľa postupne klesajúcich rozdielov vo výkone nových generácií konzol možno očakávať výpočtový výkon PS6 niekde medzi 30 a 60 TFLOPS, teda troj až šesťnásobok súčasného výkonu PS5. Na diskusie na tému veľkosti a typu pamäte RAM alebo počtu jadier procesora a grafického čipu je zatiaľ veľmi skoro.

Diskutabilná je prítomnosť blu-ray mechaniky. Priznáva to aj samotné Sony, ktoré v súčasnosti predáva viac ako polovicu hier práve digitálne. Predpokladáme však, že PlayStation 6 ešte vyjde podobne ako PS5 v dvoch verziách, digitálnej a diskovej, len tentoraz už bude v predajoch prevažovať verzia bez blu-ray mechaniky. Blu-ray disky sa však stále tešia veľkej obľube a je ťažké si predstaviť, že o päť rokov nebude nikomu vadiť, že si svoju roky budovanú blu-ray knižnicu nebude mať kde prehrať, alebo že by snáď úplne vymizla stále silná náklonnosť významného podielu hráčov k fyzickým kópiám hier.

PlayStation 6; screenshot: artstation koncept

zdroj: ArtStation / fanúšikovský koncept

Sony odvážnym dizajnom PS5 ukázalo, že sa nebojí experimentovať, a tak sa do odvážnejších návrhov pustili aj fanúšikovia. Tento koncept PlayStation 6 má ale pravdepodobne k nejakému reálnemu prevedeniu skutočne ďaleko.

PlayStation 6: Spätná kompatibilita


S najväčšou pravdepodobnosťou bude PlayStation 6 plne kompatibilné so všetkými hrami z PS5 a PS4. Umožniť by to mala najmä veľmi podobná hardvérová architektúra. Do vydania PS6 by Sony tiež mohlo konečne vyriešiť problematickejšiu spätnú kompatibilitu s hrami z PS1, PS2 a PS3. Stále viac reálnejšie sa zdá riešenie pomocou cloudového emulátora, kedy by staršie hry boli do konzoly streamované.

PlayStation 6: Virtuálna realita, streamovanie a cloudové hranie


Sony na virtuálnu realitu veľa vsádza a v čase, keď PlayStation 6 dorazí na pulty obchodov, to pravdepodobne nebude inak. Nová verzia headsetu PS VR by mohla vyjsť už koncom tohto roka alebo v priebehu toho budúceho a je tak veľmi pravdepodobné, že PS VR 2 bude plne kompatibilný s PlayStation 6. Naopak si nemyslíme, že by súčasne s PlayStation 6 vyšla aj nová VR helma od Sony, zástupcovia spoločnosti už predtým dali najavo, že nechcú uvádzať na trh v jeden moment dva nové kusy hardvéru.

Od PlayStation 6 taktiež očakávame plnú integráciu streamovacích a cloudových služieb, a to nielen tých televíznych, ako je Netflix, ale aj herných. Sony už prevádzkuje streamovaciu službu a digitálnu požičovňu PlayStation Now, s ktorou má podľa všetkého veľké plány a je pravdepodobné, že PlayStation 6 ponúkne PS Now ponúkne už v základe a dúfajme v oveľa vyspelejšej forme a užšej previazanosti so samotným používateľským rozhraním. V čase vydania PS6 budú digitálne požičovne aj streamovanie hier plnohodnotnou alternatívou. V súčasnosti bohužiaľ nie je služba PS Now na Slovensku a v ČR dostupná.

PlayStation 6; screenshot: PS Now

zdroj: PlayStation

Streamovacia služba a požičovňa PlayStation Now už teraz ponúka viac ako 300 hier, ide ale skôr o staršie kúsky, ktoré si však môžete vďaka cloudu zahrať aj na PC.

PlayStation 6: Čo by sme si od neho priali


  • Bezdrôtové nabíjanie: Priznajme si, že jedným z najväčších nepriateľov hrania je vybitý ovládač. Bezdrôtové nabíjanie dnes ponúkajú lepšie smartfóny, takže za nejakých päť rokov by sme pokojne mohli bezdrôtovo nabíjať ovládače, ale aj ďalšie príslušenstvo, ako sú napríklad slúchadlá. Nabíjacia plocha by mohla byť priamo na tele konzoly, kam by stačilo ovládač alebo slúchadlá len položiť, ale periférie by pochopiteľne bolo možné nabíjať aj akoukoľvek inou bezdrôtovou nabíjačkou. Skvelé by bolo aj bezdrôtové prepojenie s televízorom, ale to sme zasa naopak až príliš napred.
  • Väčšie úložisko a jeho ľahšie rozšírenie: Veľkosť, to je to, o čo tu ide. Súčasných 825 GB (z toho dostupných pre hry 664 GB) nie je síce úplne málo, ale rozhodne by sme pri ďalšom PlayStation uvítali väčší disk. Výrazne väčší, pretože hry pochopiteľne tiež naberú na veľkosti. Aj tentoraz ale pravdepodobne konzola ponúkne disk „tak akurát“ a s prípadným rozšírením, kde by sme prosili inšpirovať sa konkurenčným Xboxom a jeho inštaláciu čo možno najviac uľahčiť. A keď už sme pri tej veľkosti, celá konzola by mohla byť menšia ako súčasný gigant PlayStation 5, nech nemusíme znova prevŕtavať poličky.
  • Klasickú konzolu s blu-ray mechanikou: Niekde ale nemusí ísť pokrok tak rýchlo dopredu. Minimálne v našej redakcii sa nájde množstvo priaznivcov fyzických kópií hier, ktorí by aj pri ďalšom PlayStation uvítali blu-ray mechaniku. Predsa všetky tie filmy na blu-ray nevyhodíme, no nie?
  • PlayStation 6; screenshot: Yanko design koncept

    zdroj: Yanko Design / fanúšikovský koncept

    Ani grafici fantazírujúci o dizajne PS6 si zatiaľ nepripúšťajú, že by konzola neponúkla aspoň jednu verziu s blu-ray mechanikou. Ako je ale vidno, väčšina z nás sníva o výrazne kompaktnejšom vyhotovení.

  • Upravené používateľské rozhranie a nové funkcie: Rozhranie PS4 určite potrebovalo update, ale interface PS5 má rozhodne aj svoje muchy, na čele s neprehľadným PS Storom, tak trochu zbytočnou ponukou po stlačení PS loga na ovládači (ani neviete, že sa volá kontrolné centrum, že?) a nehovoriac o tom, že dostať sa k tlačidlu pre vypnutie či uspanie konzoly trvá dlhšie ako pri PS4. Z praktických vecí určite potrebujeme rýchle prepínanie medzi spustenými hrami, ako už teraz ponúka Quick Resume na Xboxe Series X/S.
  • Dodržanie sľubov: Dlhoroční konzolisti si na to už možno zvykli, ale PC hráči ich často vracajú do reality. PS4 malo zvládať 1080p a 60 fps, ale to doručilo až výrazne výkonnejšie PS4 Pro a nie pri všetkých hrách. PS5 sľubovalo 4K a 60 fps, respektíve až 120 fps, a ray-tracing. Zatiaľ je situácia taká, že 60 fps dostaneme iba na úkor zníženia kvality obrazu a ray-tracing je svetlou výnimkou. Sony v tom samozrejme nie je samo, ale môže raz konečne doručiť to, čo sľúbi?
i

• Zdroje: MarketWatch, TechRadar, vlastné


4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Midnight Black
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, čierna farba

73,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 12. 4. 2023
Objednávací kód: MSX005DS2
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Cosmic Red
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, červená farba

78,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS3
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Starlight Blue
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, modrá farba

79,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS4
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Galactic Purple
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, fialová farba

74,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS6
4,7 143×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset, Midnight Black
Herné slúchadlá – bezdrôtové, s mikrofónom, na hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, rádiofrekvenčné pripojenie, pre PC a PlayStation 5, herný režim, priestorový zvuk 7.1, s ovládaním hlasitosti

89,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005PU2
4,7 160×
PlayStation 5 Media Remote
Diaľkový ovládač – pre PlayStation 5, ľahké ovládanie streamovacích služieb, biely

29,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: MSX005RE1
4,7 160×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera – kvalita záberov vo Full HD, integrovaný podstavec, funkcia na odstránenie/orezanie pozadia, 120×189×68mm

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005HDC1
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjacia stanica - na bezdrôtové dobíjanie až dvoch ovládačov DualSense Wireless Controller pre herné konzoly PS5, indikátory nabíjania, možnosť súčasne dobíjať a hrať

24,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HORHW131
4,7 160×
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Dobíjacia stanica – súčasne možno nabíjať dva ovládače Dual Sense pre PS5, zacvakávacia konštrukcia, AC adaptér, AC napájací kábel

29,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005ST1
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií