Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Black Friday leden Začněte myslet na sebe!

Mobilné procesory Intel Whiskey Lake: Aké sú kľúčové novinky?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Preč sú doby, kedy boli notebooky vybavené pomalými procesormi s vysokou spotrebou. Moderný notebook totiž musí byť nielen tenký, ale aj ľahký, a pritom vydržať dlho pri práci na batériu. Ambíciu splniť tieto požiadavky majú nové procesory Intel Whiskey Lake. Aký je ich kľúčový prínos? A v ktorých notebookoch sa objavia?

Čo je to procesor?

Predstavujeme 8. generáciu mobilných CPU Intel Whiskey Lake

Procesory Intel Whiskey Lake sú až štvorjadrové CPU postavené na úspešnej architektúre Skylake vyrábané 14 nm procesom. Jedným dychom však treba dodať, že Intel Skylake uzrel svetlo sveta už v roku 2015. Intel však vykonal rad optimalizácií, ktoré v súčte vedú k tomu, že ide aktuálne o najzaujímavejšie procesory na všestranné použitie.

i Plánujete si zaobstarať nový notebook ešte tento rok? Potom neváhajte a objednajte si ho čo najskôr. Intel nestíha pokrývať dopyt a je veľmi pravdepodobné, že do Vianoc a následne ani na začiatku roka 2019 notebooky osadené procesormi Intel skrátka nebudú dostupné. Celú tému sme pre vás zhrnuli v článku Nedostatok procesorov Intel a rast cien notebookov a PC.

Aké sú kľúčové novinky Intel Whiskey Lake

Intel má v tejto chvíli na trhu hneď niekoľko mobilných platforiem – Whiskey Lake, Amber Lake, Coffee Lake-H alebo Kaby Lake-R. Stále ide o ôsmu generáciu, využívajúcu už spomínaný 14 nm výrobný proces. V čom sa 8. generácia líši oproti staršej siedmej generácii?

Kľúčovou novinkou 8. generácie procesorov Intel je uvoľnenie technológie HyperThreading (každé fyzické výpočtové jadro má k dispozícii dve výpočtové vlákna) aj do lacnejšieho radu Intel Core i3. Inak povedané, procesory Intel Core i5 siedmej generácie sú zhruba rovnako výkonné ako základný rad Intel Core i3 ôsmej generácie. K tomu však napríklad Whiskey Lake pridáva podporu pre prehrávanie 4K obsahu v kódovaní H.265.

i Stále sa trápite pri výbere ideálneho mobilného CPU? Máme pre vás nachystaný prehľad mobilných procesorov Intel pre rok 2018.

Parametre CPU Intel Whiskey Lake

Intel zatiaľ uvoľnil tri nové procesory. Z parametrov musíme vypichnúť veľký rozdiel základnej a boost frekvencie. To už samo o sebe napovedá, že spotreba bude po väčšinu času úplne minimálna, čo sa príjemne prejaví na predĺžení výdrže batérie. Procesory Whiskey Lake tiež nevyžadujú žiadne špeciality okolo chladenia. Aj preto sú už teraz nasadzované do tenkých a ľahkých notebookov.

Model Intel Core i7-8565U Intel Core i5-8265U Intel Core i3-8145U
Počet jadier/vlákien 4/8 4/8 2/4
Základná frekvencia 1,8 GHz 1,6 GHz 2,1 GHz
Boost frekvencia 4,6 GHz 4,1 GHz 3,9 GHz
HyperThreading
L3 Cache 8 MB 6 MB 4 MB
Odomknutý násobič
TDP 15 W 15 W 15 W
Typ integrovanej grafiky Intel UHD 620 Intel UHD 620 Intel UHD 620

Dôležitou vlastnosťou procesorov Intel Whiskey Lake je opravená závažná bezpečnostná hrozba Meltdown. Tieto opravy sú už priamo na úrovni „kremíka“, čo dáva používateľom väčšiu mieru zabezpečenia používateľských dát. Ide o vôbec prvé takto upravené procesory od prevalenia škandálu na začiatku roka 2018.

Intel CPU
Ôsmu generáciu procesorov Intel spoznáte podľa kódového označenia Intel 8xxx.

Notebooky s procesormi Intel Whiskey Lake

Intel uviedol procesory Whiskey Lake na začiatku septembra, ale až až teraz sa začínajú objavovať prvé naskladnené notebooky. Napokon, že budú Intel procesory nedostatkovým tovarom, sme spomenuli už v úvode článku.

Zatiaľ najviac frčia notebooky Acer, konkrétne ideo populárne rady Aspire 5 alebo Swift 3. Ani s jedným nemôžete urobiť chybu. Záleží predovšetkým na preferencii ohľadom uhlopriečky displeja alebo nízkej hmotnosti pre pohodlnejšie časté prenášanie.

Notebook, Acer Aspire 5 Notebook, Acer Swift 3

Notebooky Acer Aspire 5 (ľavý obrázok) a Acer Swift 3.

Vo vyššom cenovom segmente potom tvorí veľké lákadlo recenziami ospevovaný HP Spectre 13 x360. Jeho preklopiteľný displej a možnosť využívať dotykové pero vám otvorí úplne nový svet. Celkom 4 režimy sú totiž dobre použiteľné na výrazné zvýšenie vašej pracovnej produktivity. Je navyše zabalené do elegantnej a štíhlej konštrukcie.

HP Spectre 13 x360
Moderný notebook HP Spectre 13 x360 s ôsmou generáciou procesorov Intel Whiskey Lake.
i Mohlo by vás zaujímať:

Máme veľkú radosť, že nové procesory Intel Whiskey Lake sa konečne začínajú objavovať v prvých notebookoch. Prinášajú vyšší výkon a lepšie prevádzkové vlastnosti. Ale pozor, najmä pred Vianocami sa môže po nových laptopoch s procesormi Whiskay Lake rýchlo zaprášiť kvôli previsu dopytu nad výrobnými kapacitami spoločnosti Intel. Preto s prípadným nákupom radíme neotáľať.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi