AD homeoffice AD homeoffice

Recenzia Canon EOS 760D

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EOS 760D

Kúpil som si ďalší fotoaparát a začínam mať pocit, že ich zbieram. Nič iné mi pri fotografovaní prírody ani nezostáva. Firma Canon to má zmáknuté tak, že každý fotoaparát vie niečo iné. Ako by hovorili, "predsa nedáme všetky šikovné veci do jedného tela, keď si môžete kúpiť fotoaparáty tri". Jeden má vysoké rozlíšenie, druhý dokonalé ostrenie a rýchlo sníma, ten ďalší je neuveriteľne praktický, s dokonalým videom, vstavanou Wi-fi. Ak nestačí, urobíme ďalší, ten zase bude mať len vstavanú GPS.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Zebra Böhmova (Equus quagga Boehm)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo, Clona: 10, Doba expozície: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 29 . januára 2016 9:43:44, ZOO Praha (Česko)

Kto sa s tým má furt ťahať?

Zadanie som mal pomerne jasné. Potrebujem malý, ľahký APS-C fotoaparát, ktorý priebežne ostrí video, s dotykovým ovládaním výklopného displeja, vstavanou Wi-fi a interným bleskom, s cenou do 750 EUR. Aby ho, okrem mňa, mohla používať aj rodina.

Intenzívnejšie fotografujem desiatym rokom a začínam si uvedomovať, že jediný limit, prečo nemám pekné fotografie, je to, že stretávam výnimočné motívy obvykle vo chvíli, keď nemám fotoaparát.

Canon EOS 760D (ďalej v texte občas "Mrňús") bude na nosenie pri potulkách Šumavou úplne ideálny. Podobne pri pravidelných prechádzkach s deťmi okolo Prahy alebo v zoologických záhradách. Obzvlášť s nasadeným objektívom Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM a telekonvertorom Canon TC 1.4x III, s ohniskom 156 - 450 mm.

Túto zostavu totiž môžem mať zavesenú, a stále pripravenú, cez rameno, na rozdiel od tradičného Canon EOS 1D X s Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM. Ak na Šumave pri svojich ďalších desiatkach prechodených kilometrov náhodou narazím na rysa ostrovida, fotografovať budem práve drobcov.

Fotoaparát nielen pre malú rúčku

Čo je malé, to je pekné. Asi prvé slová, ktoré vás napadnú, keď fotoaparát ťažko hľadáte po otvorení krabice. Až ho pod zložkami návodov a inštalačných CD s programami objavíte, príde šok druhý. Ten fotoaparát je neuveriteľne ľahučký, a to aj s vloženým maličkým akumulátorom. Na to by nejeden "bezzrkadlovkár" valil oči. K veľmi dobrému a istému pocitu pri držaní prispieva pekné pogumovanie, ktoré pokrýva veľkú plochu fotoaparátu.

Hoci sa mi fotoaparát aj s pomerne veľkým objektívom drží dobre, priznávam, že niekto s väčšou chlapskou rukou  môže mať problém. Ja mám rúčku skôr menšiu a malé telo fotoaparátu Canon EOS 760D ma nijako nelimituje.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Sova snežná (Bubo scandiacus)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Snowy owl, Canon EOS 760D , Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozície: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzácia expozície: 0, blesk: Nie, 30. januára 2016 8:34:08, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina (Česko)

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Orol skalný (Aquila chrysaetos)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D , Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo, Clona: 4.0, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 200, Kompenzácia expozície: -1 1/3 , Blesk: Nie, 30. januára 2016 16:36:59, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina (Česko)

Zapni a hneď natáčame

Čo sa týka ovládania fotoaparátu, najviac sa mi páči už jeho zapínanie, predovšetkým preto, že hlavný účel, na ktorý som si Canon EOS 760D vydal, je natáčanie videa.

Už keď fotoaparát zapínate, jasne páčkou určujete, či budete fotografovať alebo natáčať. Ak zvolíte video, je to navyše dovedené k dokonalosti tým, že hneď s tým sa zapína zadný displej fotoaparátu a fotoaparát hneď priebežne ostrí tam, kam objektív nasmerujete. Paráda. Žiadne hrozné ovládanie videa ako napríklad u fotoaparátu Canon EOS 1DX, kde sa musí do menu. Trochu lepšie je to u aktuálnej rady fotoaparátov 5D a 7D, kde je podobná páčka (nie úplne s rovnakou funkciou) prepínania video/fotky u hľadáčika. Čerstvo sa podobný nástroj objavil aj u novinky Canon EOS 1DX Mark II .

V súvislosti s videom je ďalšou lahôdkou dotykový výklopný displej fotoaparátu. Natáčanie zvierat od zeme je tak neuveriteľne pohodlné. Nemusíte si k tomu líhať s tvárou v bahne a pre ostrenie videa sa len dotýkate displeja kam má byť zaostrené. Funguje to neomylne. Nikdy som na žiadnom fotoaparáte výklopný displej nemal a ako zisťujem, o veľa som prichádzal.

Canon EOS 760D alebo Canon 750D?

Rozhodne ten prvý! Jeho výhodou oproti podobnému bračekovi je komfort ovládania. Canon EOS 760D je na tom oveľa lepšie a stojí zato si priplatiť.

Výhodou je multifunkčný otočný volič na zadnej strane fotoaparátu. Presne ten, čo možno tak dobre poznáte z fotoaparátov Canon vyšších radov. U drobcov je navyše doplnený o istú "kĺbovosť", aby sa ním dali pohodlne vyberať ostriace body. A zase, funguje to výborne. Tu ale musím opäť spomenúť, že fotograf s veľkou labou bude pri ovládaní trochu trpieť. Priestoru pre výbery ostriacich bodov pri fotoaparáte priloženom k ​​oku tam naozaj veľa nie je, mne to ale išlo. Našťastie možností k výberu ostriaceho bodu je viac.

Ďalším rozdielom je to, že Canon EOS 760D má oproti Canon EOS 750D stavový displej v hornej časti fotoaparátu a nie je obmedzený iba zadným displejom. Čo je pre fotografa tradične pracujúceho s vyššími radmi fotoaparátu Canon samozrejme výhoda.

Obraz rovnaký ako z iných drahších fotoaparátov

Bohužiaľ, stále sa na mojich fotografických kurzoch a workshopoch stretávam s bludmi, kedy si klienti myslia, že "drahší fotoaparát určite robí lepšie fotografie". Predajú Canon EOS 70D a kúpia Canon EOS 7D Mark II . A hľa, ona je tá fotka úplne rovnaká. A môžeme ísť pokojne aj nižšie. Ona tá fotografia bude rovnaká aj z lacného fotoaparátu Canon EOS 760D za zlomok ceny fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II . A to aj vrátane miery šumu. Tu snáď hneď radšej priznám, že drahšie fotoaparáty sú ďalej lepšie najmä v systéme ostrenia a pre niekoho (určite nie pre všetkých) v komforte užívania.

Hoci sa môže trochu líšiť rozlíšenie a napríklad aj algoritmus spracovania obrazu vrátane šumu, vo výsledku pochopiteľne rozdiel nenájdete. Čo potvrdili aj v laboratóriu.

Iná kapitola je samozrejme porovnanie s fotoaparátmi formátu Full Frame, tie sú obrazovo skokovo ďalej. Hodnotiť obraz fotoaparátu sa mi tu veľmi nechce, je to proste niečo iné. Rozhodne ma to však nijako nelimituje.

Keď som sa pre drobcov rozhodoval, hovoril som si "tak obrazovo horšie ako z môjho starého fotoaparátu Canon EOS 20D (8 Mpx), to snáď nebude". Tento fotoaparát ma obrazovo zase toľko nelimitoval. Aktuálne archívne fotky ním nasnímané (10 rokov staré!) Vkladám do americkej fotobanky Shutterstock. Nikomu to tam pochopiteľne nevadí.

Rozpisovať sa detailnejšie o obraze sa mi nechce. Myslím, že by som opakoval to, čo som písal pred rokom pri fotoaparáte Canon EOS 7D Mark II po testovaní v Japonsku. Hodnoty do ISO 1600 sú pre mňa v pohode, ďalej už ma ten výstup štve. Ono ma dosť štve to ISO 1600, ale tam sa to starostlivým spracovaním pri presnom exponovaní pomerne ukočíruje.

Tzn., Keď fotografujem v ťažkých svetelných podmienkach, na obrazovú biedu sa zameriam a znižujem clonové čísla, alebo pomerne výrazne predĺžim čas, fotím tzv. "na hrane". Výborným riešením sú preto objektívy so stabilizáciou, tie totiž vadu toho, že fotoaparát má moc šumu, pomerne účelne "zahoja".

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D
Canon EOS 760D

Oko priložené ku kľúčovej dierke

Pre toho, kto je navyknutý na zrkadlovky s Full frame formátom, bude asi dosť depresívny hľadáčik. Na ten mrňavý z APS-C fotoaparátu som už zabudol. Je to peklo. Ako pohľad kľúčovou dierkou do temnej miestnosti. Všetko je horšie vidieť, ťažko sa manuálne ostrí, tma.

Ale nezúfajte. Vďaka výklopnému displeju s dotykovým ovládaním nemusíte hľadáčik zas tak často používať, veľa scén vyfotografujete s ostrením (a to i tým automatickým) v režime Live View. Funguje to dokonale.

Keď píšem, čo sa mi nepáči, tak ešte jedna vada. Akumulátor fotoaparátu Canon EOS 760D vydrží žalostne málo. Pri nie príliš intenzívnom fotografovaní iba jeden deň, a to za predpokladu, že používate ešte druhý fotoaparát. Ak by som fotil celý deň len drobcom, tak to asi nevydrží. Ak budete celý deň natáčať, tak to nedá ani náhodou. Obzlášť, keď bude mrznúť.

Pokiaľ si matne spomínam na testovanie fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III v zime u pižmoňov, bola tam možno táto funkcia riešená lepšie.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Zubor európsky (Bison bonasus)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D , Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozície: 1/40 s, ISO: 3200, Kompenzácia expozície: -1, Blesk: nie, 20. decembra 2015 13:42:39, Brandýs nad Labem (Česko)

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 760D

Sokol myšiar (Falco tinnunculus)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D , Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x III, statív Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: + 1/3, Blesk: Nie, 19. decembra 2015 10:27:22, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina (Česko)

Plnohodnoté ostrenie akčných scén

Výrobca uvádza, "... systémom AF s 19 bodmi a všestranným ovládaním povznesiete svoje snímky na novú úroveň. Všetky zaostrovacie body sú tzv. Krížové, takže na objekty zaostrí rýchlo a presne. Výsledkom budú vynikajúce snímky, či už fotografujete šport, portréty alebo krajinu. Vďaka technológii automatického zaostrovania Hybrid CMOS AF III modelu EOS 760D natočíte pôsobivé filmy Full HD s filmovou hĺbkou ostrosti. Využite plynulé zaostrovanie a sledovanie, s ktorými budú snímané objekty ostré, zatiaľ čo pozadie zostane krásne rozmazané "

Po prvom fotografovaní s Canon EOS 760D môžem povedať, že by som to nenapísal lepšie. Fotoaparát ostrí dokonale aj v sťažených podmienkach. Vrátane čelne letiaci sovy s pomerne blízkym pozadím lesa. Problém som mal len, ale nie vždy, s tým úplne dolným a úplne horným ostriacim bodom pri fotografovaní na šírku u statických záberov. Citlivý je podľa špecifikácie asi rovnako, ale už je príliš na kraji, čo mu trochu zabraňuje robiť to, čo má - presne ostriť. U tohto APS-C fotoaparátu sú totiž body rozprestreté v celej ploche hľadáčika, nie natlačené okolo stredu ako u Full Frame fotoaparátov. K ostreniu by som mal z praxe snáď len jednu výčitku. Centrálny bod, taký ten obdĺžnik, je v hľadáčiku príliš veľký, pri práci s teleobjektívom a malou clonou je skôr zázrak, že sa budete chytať tam, kam potrebujete. Ako chcete mať ostré oko, keď ostriaci bod pokrýva vzdialenejšiemu zvieraťu polku hlavy? Tu sú drahšie fotoaparáty ďalej, body sú menšie, navyše idú nastavením ďalej zmenšiť, takže zaostríte aj špedlíkovú hlavičku. S drobcom ani náhodou.

Ovládanie a sťahovanie cez Wi-Fi

Asi najväčšou prednosťou, ktorú Mrňús ponúka, je pohodlie a rýchlosť, ktorú im dáva Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocou Wi-Fi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať na cloud službách (internetová úložisko). Nechápem, prečo je táto dokonalá funkcia len pri fotoaparáte nižších radov ?!

Podobne ako pri prvom zoznámení s Wi-Fi vo fotoaparáte u Canon EOS 6D som sa do spárovania s mobilným telefónom pustil bez čítania manuálu. Hovoril som si "skúsim to, možno to bude opäť intuitívne". Bolo, netrvalo mi to dlhšie ako minútu.

Pred prvým pripojením si stiahnite do chytrého telefónu (prípadne tabletu) aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi pripojiť, pomenovať zariadenie, na telefóne nájsť Wi-Fi s vaším pomenovaním, pripojiť sa, overiť číselným heslom a je to. Fotoaparát môžete plnohodnotne ovládať z telefónu (vrátane ostrenia) alebo zhotovené fotografie ľahko stiahnuť do počítača. Po odpojení a opätovnom pripojení nie je už overovania nutné. Rýchle, jednoduché.

Jedinou chybou je snáď len to, že sa mi nepodarilo mať registrovaný zároveň iPhone aj iPad, vždy sa musí to prvé nastavenie zrušiť a potom zase nastavovať druhé. Bolo by vhodnejšie, keby si to pamätalo zariadenia obe. Možno to nejako ide, ale to by som sa asi musel pozrieť do toho manuálu.

Pár slov ku koncu od Ondreja Prosického
Pár postrehov, žiadny test, napokon ako vždy. Len som chcel motivovať tých, ktorí by radi fotografovali prírodu a stále mi tvrdia "ja na drahý fotoaparát nemám peniaze". Prečo kupovať drahý? Odhadom 70% toho, čo pri fotografovaní divokých zvierat odfotím, by som zvládol s fotoaparátom Canon EOS 760D .

Na drobcov si začínam zvykať a som nadšený. Nepoznám v súčasnej ponuke firmy Canon výhodnejší nákup, čo sa týka pomeru výkon/cena. Je to podobný "kauf" ako teraz kúpiť v bazáre Canon EOS 5D Mark II. Úžitková hodnota tých fotoaparátov je oveľa vyššia, než za koľko sa ponúkajú!
Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií