Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Recenzia Fujifilm X-T2, najlepší fotoaparát od Fuji

Zobraziť katalóg
Recenzia Fujifilm X-T2, najlepší fotoaparát od Fuji

Dlho očakávaný nástupca modelu X-T1 od Fuji je tu. Model X-T2 bol predstavený začiatkom júla a teraz sa konečne dostáva na náš trh. Na sklade už máme súpravu so základným objektívom 18 - 55. Ako sa podaril?

Fuji X-T2 telo; Fuji X-T2 body

Fuji X-T2 si berie to najlepšie zo svojich predchodcov X-T1 a X-Pro2. Vzniká tak zatiaľ najlepší fotoaparát od Fuji, aký som mohol otestovať. Fotoaparát vyniká perfektnou kvalitou kresby, dokonale prepracovaným telom a hlavne najrýchlejším autofokusom, aký kedy spoločnosť Fuji vyrobila.

Kľúčové vlastnosti

  • Čip X-Trans CMOS III bez low-pass filtra s rozlíšením 24 megapixelov
  • 325 zaostrovacích bodov a z toho 169 fázovej detekcie
  • Elektrický hľadáčik s rozlíšením 2,3 mil. bodov a 0,77-násobným zväčšením
  • Výklopný 3-palcový displej
  • Vodoodolené a prachuodolné telo z horčíkovej zliatiny, fungujúce aj v mraze až do -10 stupňov Celzia
  • Slot na 2 SD karty

Konštrukcia tela, ovládanie, hľadáčik...

Už model X-T1 bol veľmi dobre navrhnutý, a tak tu nedošlo k žiadnym radikálnym zmenám. Všetko bolo vylepšené k ešte väčšej dokonalosti.

Model X-T2 je oproti svojmu predchodcovi trochu väčší a zároveň bol detailne prepracovaný grip. Výsledkom je tak oveľa pohodlnejšie uchopenie.

Ak by sme porovnali T2 s X-Pro, tak zistíme, že rozmerovo sú si podobné. Model T2 je celkovo síce trochu menší, ale zase má vystupujúcu časť s hľadáčikom. V prípade T2 je obrovský rozdiel v držaní vďaka gripu. X-Pro 2 sa rozhodne nedrží tak dobre.

Fuji X-T2 body, Fuji X-T2 tělo, X-Pro2 tělo

Dokonalý hľadáčik

X-T2 má prepracovaný hľadáčik. Jeho rozlíšenie a veľkosť zostali síce rovnaké ako v prípade modelu T1, teda 2,3 mil. bodov pri 0,77-násobnom zväčšení. Znateľne sa však zlepšila obnovovacia rýchlosť hľadáčika a hlavne jeho jasnosť. Podľa slov výrobcu je nový hľadáčik 2-krát jasnejší oproti T1.

Aktuálne som nevidel lepší hľadáčik, ako ten v prípade X-T2. Je to doslova slasť fotografovať pomocou neho. Veď môj Canon 5D má zväčšenie hľadáčika „len“ 0,7× a stále je to jeden z najväčších hľadáčikov vo svojej triede. Hľadáčik fotoaparátu T2 so zväčšením 0,77x je obrovský a pri pohľade cez neho sa vám otvorí doslova nový svet.

Keďže fotografujem aj čiernobielo, tak na elektronickom hľadáčiku milujem možnosť vidieť cez neho čiernobiely obraz. Rovno si tak môžem urobiť predstavu, ako približne bude finálna fotografia v čiernobielej podobe vyzerať.

Fuji X-T2 hľadáčik

Okrem hľadáčika bolo detailné prepracované aj ovládanie a displej. Displej je teraz možné čiastočne nakloniť aj v druhej rovine. To sa vám bude hodiť napríklad pri fotografovaní na výšku. Veľkosť a rozlíšenie displaja zostalo rovnaké ako v prípade predchodcu, teda 3" a 1 040 000 bodov.

Ďalej boli upravené obidva rollery na výber času a ISA. Obidva rollery je teraz možné ľahko zaaretovať, aby nedošlo k ich nechcenému posunu.

Joystick na jednoduchú voľbu zaostrovacích bodov

Hlavnou zmenou v ovládaní je pridanie joysticku na priamu voľbu zaostrovacích bodov – rovnako ako je to v prípade modelu X-Pro2. Voľba zaostrovacích bodov je tak teraz oveľa rýchlejšia. To ocenia najmä reportážni a športoví fotografi. Vyzerá to síce ako drobnosť, ale sám som si na joystick neuveriteľne zvykol a už by som sa ho nevzdal.

Čip a kvalita obrazu

Nový čip – to bolo to, na čo sa pri novom modeli čakalo najviac. Predsa len 16 megapixelov už začínalo byť oproti konkurencii málo. Model T2 tak dostal rovnaký čip, aký sme mohli prvýkrát vidieť pri modeli X-Pro2.

Opäť ide o osvedčený X-Trans snímač veľkosti APS-C, avšak v III. verzii a s rozlíšením 24 megapixelov. Na dosiahnutie lepšej kresby je snímač opäť bez low-pass filtra. Citlivosť senzora bola navýšená na hodnotu ISO 51 200.

Canon EOS 5D Mark II, recenzia, test, v akcii

Rozdiel v kresbe a množstve detailov oproti predchádzajúcej verzii s 16 megapixelmi je priepastný. Už cca ½ fotografujem s rovnakým čipom v modeli X-Pro 2 a nemôžem si ho vynachváliť. Vytlačil som z tohto čipu už niekoľko fotografií vo veľkosti viac ako 1 meter a všetky vyzerali úplne perfektne. Kresba prekoná aj väčšinu bežných APS-C zrkadloviek.

Fotografovať možno celkom bežne na hodnote ISO 3 200. Hodnotu ISO 6 400 je potrebné brať už s rezervou. Veľa tu záleží na konkrétnej scéne a situácii. Každopádne fotografie na hodnote ISO 6 400 si zachovávajú kresbu a prekreslenie detailov. So šumom je teda možné pracovať a nedochádza k rozmazaniu detailov.

 Fuji X-T2; ISO

Wifi, aplikácie a ovládanie fotoaparátu

Už od prvých modelov majú fotoaparáty Fuji vstavanú Wifi. Čo by som za to dal v prípade svojich zrkadloviek. Vďaka aplikácii v mobile si tak môžete fotografie rýchlo stiahnuť a ihneď zdieľať na sociálnych sieťach, alebo ich poslať napríklad do tlačiarne.

Môžete však napríklad pomocou mobilu svoj fotoaparát diaľkovo ovládať, čo je výborná vec. Veľmi sa to hodí napríklad na rodinné fotografie, alebo keď fotoaparát potrebujete spustiť z iného miesta.

Na displaji mobilu vidíte všetky nastavenia, ale hlavne sa prenáša aj obraz. Vidíte teda úplne to isté, ako keď sa pozeráte do hľadáčika. Môžete si tak jednoducho počkať na ten pravý okamih a v tej chvíli stlačiť spúšť.

Fuji X-T2; Wifi

Autofokus + tracking, rýchlosť fotoaparátu

Rýchlosť, autofokus a zvlášť sledovanie objektov bola vždy slabina Fuji fotoaparátov. Postupne som vlastnil či vyskúšal skoro všetky Fuji fotoaparáty z poslednej doby. Spoločnosť Fuji s každým novým modelom neustále zrýchľovala zaostrenie a vylepšovala tracking. Stále to však nebolo ono.

Tracking som vždy skúšal na vlastných deťoch, ktoré sú veľmi neposedné. Fuji to, bohužiaľ, nezvládal a cca 8 z 10 fotogafií neboli dobré. Modelom X-T2 však prináša radikálny posun. Dokonca som bol schopný fotografovať deti na atletike. Tentoraz môžem povedať, že bolo 8 z 10 fotografií ostrých.

Áno, profesionálne zrkadlovky určené na šport či wildlife majú autofokus stále rýchlejší. Pre normálneho človeka je však výkon autofokusu už úplne postačujúci a nebudete narážať na jeho limity.

Môže nahradiť zrkadlovku?

Bez váhania môžem povedať – jednoznačne áno. Fuji má čip veľkosti APS-C rovnako ako väčšina dnešných zrkadloviek. Čo sa týka kvality kresby, tak sa T2 úplne vyrovná APS-C zrkadlovkám a dokonca ich aj prekoná.

Na poli ovládania je na tom Fuji tiež oveľa lepšie, než väčšina bežných zrkadloviek. Skoro na všetko máte na Fuji tlačidlá a ovládacie prvky. Nemusí sa tak nič hľadať v menu, čo by vás akurát tak zdržiavalo. Samozrejme však nemožno Fuji porovnávať s profesionálnymi modelmi, ako sú Canon 1D a Nikon D5.

Záver

Fujifilm X-T2 je vynikajúci fotoaparát, nebojím sa povedať, že najlepší, aký kedy spoločnosť Fuji vyrobila. Vo väčšine aspektov tento fotoaparát prekoná väčšinu konkurentov od ostatných značiek v triede bezzrkadloviek.

So svojou cenou necelých 1 690 eur to však rozhodne nebude fotoaparát pre každého. Ide o veľmi výkonný stroj, ktorý vyniká perfektnou rýchlosťou a dokonalou kresbou, hocikedy lepšie ako v prípade niektorých zrkadloviek.

Obrovskou výhodou je veľkosť a váha tela. Tá je oproti zrkadlovkám cca polovičná pri zachovaní rovnakých parametrov. Pre ľudí, ktorí často cestujú alebo nechcú nosiť ťažkú zrkadlovku, to bude určite zaujímavá voľba.

Ak by však pre vás cena bola až príliš vysoká, odporúčam sa pozrieť na model Fuji X-10, ktorého cena je dostupnejšia a stále ide o skvelý fotoaparát.

Technické informácie
Snímací prvok:APS-C 24 Mpx, 23,6 x 15,6 mm
Objektívy:Fujifilm X
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:30 – 1/32 000 s, bulb režim
Rozsah citlivosti:ISO 200 – 51 200
Videosekvencia:4K pri 30 sn./s
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:133 × 92 × 49 mm, 507 g

Jiří Šebek: fotografovať som začal v roku 2004 a postupne som sa začal špecializovať na fotografiu architektúry. Na fotografiách milujem strohosť kompozície, čistotu línií a jednoduchosť motívu. Uprednostňujem čiernobiele fotografie, kde línia a štruktúra motívu najlepšie vyniknú. Fotografujem najmä komerčnú architektúru pre architektonické štúdiá aj stavebné firmy. Vo svojej voľnej tvorbe sa zameriavam na fotografiu starej Prahy a detaily modernej architektúry. Od roku 2008 tiež pravidelne organizujem fotografické workshopy.

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií