On 11.5.2024 (Saturday) it will not be possible to pick up household appliances and bulky goods at the Alza Nitra branch due to an event in the parking lot.
MS hokej Effaclar

Sony Xperia XA1 (PODROBNÁ RECENZIA)

Catalogue
Sony Xperia XA1

Spoločnosť Sony je známa pre svoj dizajn, ktorý opúšťa len veľmi pozvoľna. Napriek tomu sa v jej ponuke nájde netradičný smartfón, ktorý takmer nemá bočné rámčeky displeja. Takýmito smartfónmi sú okrem minuloročného modelu Xperia XA aj tohtoročné novinky Xperia XA1 a väčšia verzia XA1 Ultra. A práve tie sme dostali na náš redakčný stôl. Ako si mobilné telefóny viedli v našej nekompromisnej recenzii?

Sony Xperia XA1 je prevažne plastová, ale má USB-C

V prípade, že si pamätáte na stále úspešného predchodcu Sony Xperia XA, potom pre vás nebude prekvapením, že aj Xperia XA1 má svoje telo vyrobené predovšetkým z plastu. Celkovej pevnosti a odolnosti to nijako nevadí, za kov by sme však boli radšej. Telefón sa však v ruke drží pomerne dobre, najmä vďaka takmer žiadnym rámečkom po stranách displeja, ktoré plynulo prechádzajú do rámu. Širšia Xperia XA1 Ultra sadne do ruky ešte lepšie.

Sony Xperia XA1, displej

Každý dizajnový prvok si však vyberá svoju daň, v tomto prípade sú to masívne rámčeky dole a hore, vďaka čomu je telefón pomerne vysoký. Na hornú polovicu displeja sa tak dostanete len pomocou rúčkovania, a to aj v prípade 5" modelu.

Naopak veľkú pochvalu udeľujeme Sony za skvele umiestnené kruhové tlačidlo odomknutia, ktoré je na pravom boku modelu nižšej verzie vždy poruke, rovnako ako nad ním umiestnené kolískové tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Pri modeli Ultra nahmatáte tlačidlo na odomykanie trošku horšie. Sony ani v prípade Xperie XA1 nezabudlo na hardvérovú spúšť fotoaparátu. Spodná hrana je vyčlenená USB-C na nabíjanie, čo je oproti predchodcovi Sony Xperia XA jedna z veľkých zmien.

Tým sa dostávame k príslušenstve, ktoré spolu s telefónom dostanete v balení. To je už tradičné a okrem napájacieho adaptéra, kábla a slúchadiel v balení nájdete iba návod. Doby, keď Sony dávalo do balenia aj fóliu na displej, sú teda dávno preč.

Sony Xperia XA1, zadná strana telefónu

A kam s NanoSIM kartou a pamäťovou kartou? Na ľavom boku sú pod plastovou krytkou schované oba sloty. V prípade, že radi počúvate hudbu z reproduktorov, nenechajte sa nachytať. Mriežky nad a pod displejom patria slúchadlu a mikrofónu. Reproduktor sa ukrýva na spodnej hrane smartfónu spolu s nabíjacím portom a po zvukovej stránke ide o absolútny priemer.

Obe verzie Sony Xperia XA1 na prvý pohľad pôsobia ako prémiové smartfóny so stereo reproduktormi a netypicky vyhotoveným displejom. Proti plastu samotnému nič nemáme, ale jeho početné predely na bokoch oku nelahodia. Pevnosť je príkladná, horšie už je to s ergonómiou, najmä ak máte menšie ruky. Telefónom chýba tiež, bohužiaľ, akákoľvek certifikácia odolnosti.

HD displej má verné farebné zobrazenie

Najzaujímavejší dizajnový prvok na celom modeli XA1 je práve 5" IPS displej s HD rozlíšením, teda 1 280 × 720. Vo výsledku je jemnosť 294 ppi, čo nie je zlé, ale Full HD by sa nám v tejto cenovej relácii mobilných telefónov už pozdávalo viac. Výrobca zapracoval na zobrazení farieb, ktoré majú prirodzenejšie tóny, ich nádych možno však v nastavení upraviť. Verzia Ultra s 6" displejom už Full HD dostala. Rozlíšenie 1 920 × 1 080 znamená jemnosť 367 ppi a zlepšenie je rozhodne poznať.

Sony Xperia XA1, displej

Skvelou vychytávkou je inteligentné riadenie podsvietenia, ktoré zabezpečí, že obrazovka nezhasne, pokiaľ držíte telefón v ruke. Funkcia pracuje bez zaváhania, a Sony tak do hardvéru a softvéru oboch smartfónov doplnilo pomôcku na nezaplatenie.

Telefón Sony Xperia XA1 výkonom patrí do strednej triedy

Z hľadiska výkonu ide o čistú evolúciu. Mobilný telefón Sony Xperia XA poháňal procesor MediaTek P10, nová Xperia XA1 v oboch verziách pracuje pod taktovkou osemjadrového nástupcu MediaTek P20. Príjemnými zmenami je nárast operačnej pamäte z 2 na 3 GB, prípadne 4 GB pri vyššej verzii, a vnútorného úložiska z 16 na 32 GB. XA1 Ultra má 64 GB úložného priestoru.

Sony Xperia XA1 v benchmarku AnTuTu

  • Celkové skóre: 56 432
  • 3D: 8 991
  • UX: 24 018
  • CPU: 18 962
  • RAM: 4 461

V prípade, že by vám nestačila pamäť 22, prípadne 52 GB, ktorú budete mať po spustení k dispozícii (zvyšok si zaberie systém), potom vám nič nebráni vložiť microSDXC kartu, kam uložíte ďalších až 256 GB dát.

Sony Xperia XA1, bok Sony Xperia XA1, tlačidlá Sony Xperia XA1, zadná strana

A ako je to s celkovou rýchlosťou telefónov pri používaní? Smartfóny fungujú bez problémov, prostredie je plynulé a ani multitasking ťažkosti robiť nebude. Horšie je to s hrateľnosťou náročnejších hier (Asphalt 8: Airborne pod.) v prípade slabšieho modelu. Mobil stráca dych a hry sa znateľne spomaľujú a sekajú. Pre hráčov bude teda lepšou voľbou vyššia verzia Ultra. Ak si však chcete skrátiť čas hraním šachu alebo kariet, potom vám ani menší telefón brániť nebude.

23 Mpx fotoaparát má problémy so zaostrením

Sony žne pochvaly za snímače integrované v telefónoch. Väčšinou je to však v prípade smartfónov iných značiek, ktorým snímače dodáva. V tomto prípade chodí kováčova kobyla bosá, a hoci fotoaparát s 23 Mpx vyzeral v špecifikáciách nádejne, reálne výsledky najlepšie neboli.

V rozlíšení 23 Mpx môžete fotografovať iba s pomerom strán 4:3, pri pomere 16:9 musíte rozlíšenie znížiť. Nevadilo by to, ak by Sony Xperia XA1 nemala zásadný problém so zaostrením, ktoré trvá dlho a v umelom osvetlení je zaostrenie prakticky nemožné. Aj za denného svetla je problém odfotografovať ostrú snímku a v noci k tomu pribúda ešte značný šum.

Videá je možné nahrávať vo Full HD rozlíšení pri 30 fps. Pre fotografov to teda nie je, a to platí aj v prípade prednej 8 Mpx kamery nižšej verzie telefónu, ktorá má veľmi široký záber, avšak nedokáže si poradiť s protisvetlom a umelým osvetlením. Verzia Ultra disponuje vpredu rozlíšením 16 Mpx a navyše prisvetľovacou diódou. Selfie fotografie tak zvládne s lepšími farbami aj detailmi.

Sony Xperia XA1, vonkajšia snímka, foto 20 Mpx (16:9) Sony Xperia XA1, vonkajšia snímka, foto 20 Mpx (16:9) Sony Xperia XA1, detail, foto 20 Mpx (16:9)

Sony Xperia XA1, snímka za umelého osvetlenia, foto 23 Mpx (4:3) Sony Xperia XA1, snímka za umelého osvetlenia, foto 23 Mpx (4:3) Sony Xperia XA1, nočná snímka, foto 23 Mpx (4:3)

Sony Xperia XA1 vydrží s 2 300 mAh batériou dlho

Prekvapením sa stala batéria modelu nižšej verzie s kapacitou 2 300 mAh, ktorá pri náročnom používaní (surfovaní, občasné hranie hier, počúvanie hudby, komunikátory, hovory a videá) vydrží bez problémov celý deň. Ak budete telefón viac šetriť, nie je problém sa dostať na jeden a pol dňa. Xperia XA1 Ultra si kvôli väčšej spotrebe displeja vyžiadala kapacitu 2 700 mAh a dosiahla tak porovnateľnú výdrž.

Sony Xperia XA1, jack

V prípade, že potrebujete potrebná percentá ušetriť, potom vám Sony tradične ponúka pokročilý úsporný režim STAMINA a Ultra STAMINA, s ktorými si doprajete ešte ďalšie hodiny výdrže telefónu navyše. K dispozícii bohužiaľ nie je rýchle nabíjanie, a tak po vybití počítajte s približne 2 hodinami v nabíjačke.

Android 7.0 a nadstavba Sony

V telefónoch Sony Xperia XA1 a Ultra nájdeme najnovší Android 7.0 s označením Nougat. K tomu pribudla tradičná nadstavba Sony, ktorá vyniká čistým vzhľadom, avšak svojimi vlastnými aplikáciami. Najznámejší je What's New, ktorá kumuluje najlepšie aplikácie, hry, hudbu a filmy.

Sony Xperia XA1, screenshot, domovská obrazovka Sony Xperia XA1, screenshot, domovská obrazovka Sony Xperia XA1, screenshot, horná lišta Sony Xperia XA1, screenshot, schémy Sony Xperia XA1, screenshot, správy Sony Xperia XA1, screenshot, nastavenie

Užitočná je aj utilita správy, v ktorej zvolíte spravodajské zdroje a všetky ich novinky máte prehľadne pripravené na čítanie. Ceníme si aj možnosti prispôsobiť si telefón pomocou pripravených schém a stiahnuť si množstvo ďalších.

Stoja Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra za tú cenu?

Cena modelu Xperia XA1 sa zastavila na takmer 280 €, čo nie je zlá cena. Výkon patrí do strednej triedy, mierne sklamaní sme však boli z HD displeja a všadeprítomných plastových predelov. Ani fotoaparát sa neukázal ako silná stránka smartfónu, naopak, výdrž je skvelá.

Xperia XA1 Ultra stojí 400 € a takýto príplatok znamená väčšiu pamäť aj dvojnásobok priestoru na dáta. Príjemným zlepšením oproti nižšej verzii je jemnejší displej. Vďaka väčším rozmerom sa telefón lepšie drží, ale paradoxne horšie ovláda. Výborný je predný fotoaparát s lepšími parametrami a prisvetľovacou diódou. Na oboch telefónoch sa nám páčia minimálne rámčeky na bokoch displeja či možnosť rozšíriť už tak veľké úložisko.

A s kým znesie Xperia XA1 porovnanie? Určite je to Samsung Galaxy A3, v prípade vyššej verzie model A5, ktoré sú pre dvojicu XA1 veľkou konkurenciou. A3 ponúka podobné parametre, ale odolné telo z kovu. Sony bude bodovať nevšedným dizajnom, ktorý mnohých zaujme, konkurenti sú to však rovnocenní. Telefón Galaxy A5 je oproti XA1 Ultra menší, disponuje osemjadrovým procesorom a väčšou batériou. Stráca naopak v operačnej pamäti aj kapacite úložiska a záujemcov zaň zaplatia o trochu viac.

Záverečné hodnotenie Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra

Hodnotenie 57% Alza. sk

Hlavné parametre

Výkon a výbava

60 %

Fotoaparát

30 %

Dizajn a konštrukcia

75 %

Sony Xperia XA1

Klady

  • Dizajn
  • Výdrž batérie
  • Dobré vyhotovenie
  • USB-C port na nabíjanie
  • Hardvérové tlačidlo fotoaparátu
  • Displej s minimálnymi rámčekmi po stranách
  • Nový Android 7.0

Zápory

  • Nevzhľadné plastové predely
  • Zvuk reproduktora
  • Prevažne plastové materiály
  • HD displej v prípade nižšej verzie
  • Zlé zaostrenie fotoaparátu
  • Horšia ergonómia
  • Chýba certifikácia odolnosti
Print
P-DC1-WEB11
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info