Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Xiaomi Redmi Note 9 Pro (RECENZIA): vydrží 3 dni a peňaženka ho bude mať rada, pár prešľapov si ale neodpustil

Zobraziť katalóg

Recenzia

• Autor: Jozef Kišantal

Nie je ťažké pochopiť, prečo sú mobilné telefóny do 400 eur medzi zákazníkmi obľúbené. Niečo už vedia a navyše konkurenčné prostredie núti výrobcu neustále sa snažiť. Xiaomi síce tento rok pokročilo vo zmätočnosti pomenovania svojich modelov, ale podarené mobily vyrábať nezabudlo. Jedným z nich je aj Xiaomi Redmi Note 9 Pro, ktorý na prvý pohľad vyzerá dobre, zároveň však medzigeneračne mierne zdražel. A otázkou je, či si cenu dokáže obhájiť, či má právo sa radiť medzi najlepšie v tejto cenovej relácii a či nie je múdrejšie siahnuť po konkurencii.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – OBSAH

  1. Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je do drobných rúk
  2. Displej nie je najjasnejší, inak mu ale nie je čo vytknúť
  3. Odomykanie tvárou a čítačka na boku
  4. Fotoaparát zodpovedá strednej triede
  5. Výkon Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je top, ale nie je si na čo sťažovať
  6. Prostredie je štandardné, Xiaomi nám ale servíruje reklamy
  7. Chceli by ste 3 dni výdrže na batériu?
  8. Konkurencia Redmi Note 9 Pro
  9. Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – záver

Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je do drobných rúk

Na recenziu dorazil biely Redmi Note 9 Pro, dodávaný v krabičke rovnakej farby. Tá na prvý pohľad nie je ničím zvláštna. Na hornej strane je štandardne vyobrazený mobilný telefón, ale na boku pod názvom telefónu môžeme vidieť slogan „with easy access to the Google apps you use most“, v preklade „s ľahkým prístupom k aplikáciám Google, ktoré používate najčastejšie“. To je taký malý štuchanec do Huawei, ktorý ako je známe Google služby pri svojich nových telefónoch nesmie používať.

Vo vnútri krabičky sa nič neobvyklé nedeje a nájdeme tu štandardné propriety, okrem telefónu teda 33 W nabíjačku s USB-C káblom, špendlík na SIM kartu, manuály a priehľadné silikónové puzdro. Slúchadlá chýbajú, každý ale doma nejaká má, a pokiaľ nie, výber je široký, či už medzi drôtovými slúchadlami, alebo True Wireless slúchadlami, ktoré majú porovnateľnú kvalitu a sú pohodlnejšie.

i Skutočne bez káblov: Čo ponúkajú True Wireless slúchadlá?

Exteriér telefónu je čisto subjektívna vec, v bielej farbe ale Xiaomi Redmi Note 9 Pro vyzerá dobre. K odtieňu kontrastne ladí čierna vycentrovaná batéria fotoaparátu a námietky nemožno mať ani ku konštrukcii zo skla s odleskami a plastovému rámčeku.

Nad displejom našiel miesto nie zastarávajúci a už lacno vyzerajúci notch, ale kruhový priestrel uprostred, takže mobilný telefón spredu vyzerá podobne ako napríklad Samsung Galaxy A51 alebo aj minuloročný Galaxy Note10. Ak ste proti výrezom, môžete si ho softvérovo skryť do čierneho prúžku. Malou chybou na kráse je ale mierne zubaté okolie okolo neho, ktoré pôsobí trochu nedotiahnuto, hoci nie je extra viditeľné a mnoho ľudí ho najskôr ani nezaregistruje.

Redmi Note 9 Pro, recenzia, krabička Redmi Note 9 Pro, recenzia, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenzia
Xiaomi sa na krabičke Xiaomi Redmi Note 9 Pro chváli podporou Google služieb, o ktorých si môžu nechať používatelia nových telefónov Huawei len zdať. Súčasťou balenia je silikónový kryt. Zdroj: Vlastné.

Príliš obdivu si Note 9 Pro nevyslúži ani za širšie rámčeky okolo displeja a spodnú bradu. Prax je však taká, že veľa používateľov toto rieši len chvíľu po vybalení a po pár hodinách si na ne zvykne, podobne ako napríklad majitelia iPhonu 11 alebo Xr, hoci tam je brada rovnako široká ako okolité rámčeky po stranách. Pochvalu si naopak zasluhuje malá notifikačná dióda napravo od 16 Mpx selfie kamerky s blikaním bieleho svetla. Je síce maličká, ale svoj účel plní.

Na chrbte Xiaomi Redmi Note 9 Pro čistotu dizajnu narúša len fotomodul, ktorý má podobu pekného a celkom nevšedne vyzerajúce obdĺžnikového umiestnenia uprostred. To sa mimochodom prekvapivo vzhľadovo líši medzi farebnými variantmi tohto modelu. Pri bielej a sivej verzii je obdĺžnik väčší a zahŕňa aj LED blesk, pri zelenej nie. Biely a sivý variant sa od zeleného odlišujú aj svojimi chrbtom. Ten je pri nich celý lesklý, naproti tomu zelený Note 9 Pro má textúrovanú spodnú časť.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Motorola Moto G8 Plus, recenzia, dizajn
Pohľad na displej a zadnú stranu Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Zdroj: Vlastné.

Vycentrovaná batéria fotoaparátu má tú výhodu, že sa mobilný telefón nekýve, keď je položený na stole a vy napríklad pri raňajkách prechádzate sociálne siete alebo niečo píšete. Nevýhodou pri Note 9 Pro je fakt, že fotomodul pomerne výrazne vystupuje z tela. Toto aspoň z časti rieši pribalené silikónové puzdro, ktoré je tak ako tak aj napriek nasadeniu odolného skla Gorilla Glass 5 rozumné použiť, pokiaľ chcete, aby vám telefón vydržal pekný čo najdlhšie.

Ak sa vám nechce kupovať ďalší kryt, bez problémov je použiteľný aj ten v balení. Na bežnú ochranu postačí a dá vyniknúť dizajnu telefónu.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Motorola Moto G8 Plus, recenzia, dizajn
K Note 9 Pro možno pripojiť aj slúchadlá s jackom a dá sa použiť aj ako ovládač. Zdroj: Vlastné.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro nechýba ani slúchadlový jack, ktorý už pomaly upadá do zabudnutia. Niektorí na neho síce stále nedajú dopustiť a mobilný telefón bez neho ani neberú do úvahy, stále viac ľuďom je to ale už jedno.

Naproti cez UCB-C konektor je prítomný hlasný a priemerne hrajúci reproduktor a mobil môže vďaka infraportu zastať aj úlohu diaľkového ovládača. Celkovo je Xiaomi Redmi Note 9 Pro so 165,8 mm veľký telefón, našťastie vrecká nohavíc sú ešte väčšie, rovnako ako dámske kabelky, takže rozmery pre väčšinu ľudí nebudú problém.

Displej nie je najjasnejší, inak mu ale nie je čo vytknúť

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ponúka 6,67" zobrazovaciu plochu, krytou sklom Gorila Glass 5 a podporujúcu HDR10. Jemnosť aj farebnosť sú v poriadku, rovnako tak jas. Obsah na displeji je dobre čitateľný aj na priamom slnku a automatická úprava pri prechode z preslneného dňa do interiéru funguje spoľahlivo. Haniť nemožno ani 60 Hz obnovovaciu frekvenciu, pretože za cenu okolo 350 eur ju nemá žiadny konkurent. Snáď len Realme 6 Pro, ktorý stojí o štyri desiatky viac.

Redmi Note 9 Pro, recenzia
Vzhľad je subjektívna vec, ale Xiaomi Redmi Note 9 Pro sa mi páči. Zdroj: Vlastné.

Na telefóne rozhodne kladne hodnotím fakt, že nemá zaoblené okraje displeja. To je výhoda strednej triedy, ale napr. Samsung sa už aj pri svojich modeloch Galaxy S20 po rokoch vrátil k plochým displejom, takže možno očakávať, že sa po kórejskom priekopníkovi trendov pridajú aj ostatní.

Odomykanie tvárou a čítačka na boku

Selfie kamerku možno okrem fotenia využiť aj na odomykanie tvárou. Ide o 2D sken, takže na nejaké extra zabezpečenie to nie je, keďže ho možno prekonať aj fotkou. Pokiaľ ale neočakávate, že by sa do neho vaša rodina, priatelia alebo spolubývajúci chceli dostať, základnú ochranu telefónu poskytne a hodí sa napríklad pri nasadených rukaviciach.

Zároveň je dobré si nastaviť možnosť rozsvietenia displeja dvojitým poklepaním. Potom si budete môcť vybrať dva spôsoby ako sa dostať do telefónu. Prvý zahŕňa dvojnásobné poklepanie po displeji, ktorým sa následne prebudí a vy rovno prejdete na domovskú obrazovku. Notifikácie na zamknutej obrazovke preskočíte.

Praktickejší je ale spôsob, kedy sa po dvojitom poklepaní displej rozsvieti, ale zostane na blokovacej obrazovke a zobrazí notifikácie. Mobilný telefón sa medzitým po rozpoznaní vašej tváre na pozadí odomkne a pre vstup na domovskú obrazovku potom už stačí potiahnuť nahor. Podobne to funguje aj pri iPhonoch s Face ID.

Redmi Note 9 Pro, recenzia
Čítačka odtlačkov prstov je na Note 9 Pro dobre prístupná. Zdroj: Vlastné.

Veľmi dobrou vychytávkou je, že dvojité poklepanie na uzamknutej obrazovke displej zhasne. Pokiaľ sa chcete len pozrieť, čo je nové, dvakrát kliknite na obrazovku, pohľadom skontrolujete notifikácie a opätovným dvojitým kliknutím mobilný telefón zase zhasnete. Škoda len, že obrazovku nejde týmto spôsobom zhasnúť aj na domovskej obrazovke ako pri telefónoch LG.

Z dôvodu bezpečnosti a v niektorých prípadoch aj rýchlosti je dobré používať aj čítačku, ktorá na Xiaomi Redmi Note 9 Pro sídli vo vypínacom tlačidle na boku. Napríklad Samsung Galaxy A41, Galaxy A51 alebo Oppo Reno3 ju majú integrovanú v displeji, to ale nemusí byť nutne výhoda, pretože čítačky v displeji ešte nie sú tak rýchle a spoľahlivé, ako by mohli byť a ako snáď čoskoro budú.

Tá na boku Note 9 Pro pracuje svižne a spoľahlivo. Síce netrhá rekordy v rýchlosti, ale mobil sa vždy odomkne aj po obyčajnom letmom ťuknutí. Len ľaváci ju najskôr toľko vychvaľovať nebudú. Tí budú musieť odomykať buď špičkou ľavého ukazováka, alebo sa zmieriť s priložením palca pravej ruky.

Fotoaparát zodpovedá strednej triede

Prístup do telefónu nie je nutné riešiť, keď chcete fotiť. Okrem klasického kliknutia na ikonku fotoaparátu na ploche si na jeho aktiváciu môžete nastaviť tieto spôsoby:

  • Dvojité stlačenie tlačidla zníženie hlasitosti (v menu telefónu je uvedené zvýšenie hlasitosti, to je ale chyba).
  • Rozsvietenie displeja (napríklad dvojitým kliknutím) a potom potiahnutím ikonky fotoaparátu v pravom dolnom rohu doľava.

Xiaomi fotoaparáty to vedia a napríklad Xiaomi Mi 10 Pro alebo Mi Note 10 Pro patria medzi skvelé fotomobily. Xiaomi Redmi Note 9 Pro ale stojí o niekoľko cenových poschodí nižšie a je jasné, že muselo dôjsť ku kompromisom. Ide len o to, k akým veľkým a či boli zvolené správne.

Fotoaparát Redmi Note 9 Pro je štvoritý a hlavné slovo pri ňom má čip od Samsungu s rozlíšením 64 Mpx, svetelnosťou f/1,9 a ohniskom 26 mm. Produkuje 16 Mpx fotky zložením štyroch pixelov do jedného, ktoré sú za dobrého svetla veľmi pekné a plné detailov. Šum je minimálny a za pochvalu stojí aj farebnosť, ktorá neskĺzava ku zvýrazneným a neprirodzeným odtieňom.

HDR je vo väčšine prípadov spoľahlivé a pri zachytávaní snímok so svetlou oblohou sa s niekoľkými výnimkami spúšťa automaticky. Zvýšený dynamický rozsah sa odráža v pekných snímkach, len občas je v tieňoch pri priblížení viditeľné mierne zrnenie. Čakal by som ale, že funkcia bude fungovať výraznejšie a rozdiely medzi snímkami s aktivovanou a deaktivovanou funkciou HDR budú viditeľnejšie.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia
Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – testovacie snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastné.

Pri fotení za zníženého množstva svetla je šum v prijateľných medziach, množstvo detailov ale už klesá. Tie potom viditeľne pridáva nočný režim, ktorému sa darí vytvárať ostré a detailné večerné snímky s osvetlenými tmavými miestami. S lampami sa dokáže viac-menej pobiť, hoci nie vždy, vo veľkej tme ale príliš svetla nezachytí, takže s neosvetlenými zákutiami si neporadí.

V portrétnom režime sa fotoaparátu väčšinou darí rozlišovať pozadie od objektu, na ktorý má zaostriť, na snímkach ale necháva nerozostrené oblasti, ktoré by správne mali byť rozmazané. Štandardne na tom je aj selfie kamerka s rozlíšením 16 Mpx.

Redmi Note 9 Pro, recenzia, krabička Redmi Note 9 Pro, recenzia, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia, krabička Redmi Note 9 Pro, recenzia, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenzia
Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – testovacie snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastné.

8 Mpx širokouhlý fotoaparát s uhlom záberu 119° už tak vydarený nie je a opäť sa potvrdzuje fakt, že výrobcovia širokouhlé fotoaparáty vo svojich telefónoch neberú tak vážne, ako by mohli a ako by si používatelia určite priali. Ten pri Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je vyložene zlý, možno ale už pozorovať výrazný úbytok detailov, nástup šumivosti a neprirodzené farby. S prižmúrením oka však službu vyfotenia krajiniek, architektúry či interiérov dokáže vykonať s úspechom.

Čo však fotoaparát nedokáže, je priblížiť zobrazenie foteného objektu bez straty kvality, pretože tu optické priblíženie nenájdeme, len digitálne.

i Najlepšie fotomobily 2020

Na svoje si zato prídu tí, kto si s fotoaparátom radi fotia detaily v prírode. Pre nich je tu k ruke makro fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov, nie len 2, ako je pri podobných telefónoch obvyklé, takže ho nemusíme odbiť len prostým „je tu, ale je k ničomu“. Do počtu tu nie je, jeho výsledky sú lepšie ako po zväčšení fotky z hlavného snímača. Len si používateľ musí zvyknúť na zvýraznené farby a trochu horšiu dostupnosť, pretože tlačidlo makro fotoaparátu je schované pod menu vpravo hore.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia
Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – testovacie snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastné.

Videá sú na tom bohužiaľ dobre len s privretými očami. Redmi Note 9 Pro zvládne až 4K videá, ale len s 30 snímkami za sekundu a navyše bez stabilizácie. Pokiaľ teda nestojíte alebo nemáte mobilný telefón pripevnený k statívu, budete musieť počítať s veľmi roztraseným obrazom. Prepnutím na Full HD rozlíšenie si trochu pomôžete, ale zase prídete o vyššie rozlíšenie. Ak ale vyložene neprahnete po 4K videu, ktoré si budete následne prezerať na veľkej obrazovke, Full HD bude na bežné použitie lepšou voľbou.

So samotnou natívnou aplikáciou fotoaparátu sa pracuje dobre, je pomerne prehľadná a ponúka dostatočné množstvo funkcií. Využiť možno aj manuálny režim a v prípade záujmu si môžete snímky ukladať aj vo formáte RAW na ďalšie úpravy.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia
Aplikácia fotoaparátu Redmi Note 9 Pro. Zdroj: Vlastné.

Výkon Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je top, ale nie je si na čo sťažovať

Xiaomi Redmi Note 9 Pro možno označiť za výkonný mobilný telefón. Čipová sada Snapdragon 720G síce nie je top trieda, ale svalov má dosť a v bežnej prevádzke nemá s ničím problém. Neprehrieva sa a trúfne si na všeličo, aj na náročné hry, pri ktorých stačí len znížiť úroveň detailov a zobrazovaciu frekvenciu.

K spolupráci dostal 6 GB operačnej pamäte, čo je v tejto triede priemer. Nie je to síce 8 GB, ktorými sa môže pochváliť napríklad Realme 6 Pro, na druhej strane 6 GB je len o trochu menej ako 8 GB a rozdiel v praxi nie je veľmi poznať. Oproti takému Samsungu Galaxy A51 si môže pískať, pretože ten disponuje len 4 GB pamäťou, a to už môže pri intenzívnejšom používaní obmedzovať.

Redmi Note 9 Pro, recenzia
Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie je vlajka, ale nedostatkom výkonu netrpí. Zdroj: Vlastné.

Úložisko sa v základe dodáva s kapacitou 64 GB, odporúčam si ale priplatiť za 128 GB variant. Je drahší len o asi 40 € a časom budete za dvojnásobnú kapacitu radi. V opačnom prípade si môžete ako ďalšie úložisko zvoliť microSD kartu. Na ňu je navyše pripravený samostatný slot, takže možno k tomu súčasne používať ešte ďalšie dve nanoSIM karty.

Prostredie je štandardné, Xiaomi nám ale servíruje reklamy

S čím som sa ale aj cez dostatočný výkon hardvéru stretával, bola istá neodladenosť prostredia. Pri pohybe v systéme, napríklad pri návrate na domovskú obrazovku, som niekoľkokrát narazil na mierny zásek alebo zapochybovanie, ktoré síce trvalo len kratučký zlomok sekundy, ale nejde prehliadnuť. Nejde o častý jav, ale keď mobilný telefón veľa používate, párkrát za deň sa s tým stretnete. Pôsobí to trochu rušivým dojmom, takže nezostáva než dúfať v opravnú aktualizáciu.

Prostredím telefónu je MIUI 11.03 s celým radom predinštalovaných aplikácií vrátane napríklad AliExpressu alebo niekoľkých neznámych hier. Niektoré idú odstrániť, niektoré ale nie a zbytočne suplujú Google alebo iné alternatívy.

Používateľ si bude musieť bohužiaľ zvyknúť aj na prítomnosť reklám v prostredí. Napríklad pri inštalovaní aplikácií z Google Play, kde každá prechádza kontrolou bezpečnosti. Zobrazí sa okno, že všetko je v poriadku, pod oznámením nám výrobca ale vždy pripraví reklamu.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia Redmi Note 9 Pro, recenzia
Predinštalované aplikácie v Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Xiaomi chce zarábať aj inak ako predajom fyzických výrobkov. Zdroj: Vlastné.

Pozitívne ale je, že časom má aj na Redmi Note 9 Pro prísť MIUI 12, hoci reklám sa zrejme nezbaví. Výrobca ho už posiela (júl 2020) na prvé modely a v nasledujúcich týždňoch, dúfajme, že už v priebehu leta, má zavítať aj do ďalších modelov vrátane Xiaomi Redmi Note 9 Pro.

Chceli by ste 3 dni výdrže na batériu?

Čo ale rozhodne poteší, je batéria a doslova dlhočízn avýdrž, ktorá je nepochybne najväčším plusom telefónu. Svoj podiel na úspechu má aj úsporný čipset, ale najviac bodov ide 5 020 mAh batérii, ktorá je v praxi naozaj poznať. Nemal som problém sa pri bežnom používaní dostať aj na 2,5 až tri dni a úspornejší používatelia by to s pokojom iste pretiahli aj na dlhšiu dobu.

Redmi Note 9 Pro, recenzia
Redmi Note 9 Pro je poriadny kus telefónu. Väčšie rozmery ale prinášajú veľa výhod. Zdroj: Vlastné.

Pritom som sa nemusel nijako zvlášť obmedzovať. Moja rutina zahŕňala prácu s rozličnými aplikáciami, e-mailom, veľa fotenia, volania, sociálne siete, sledovanie YouTube aj občasné hranie. Mohol som vyjsť z domu aj len s iba 50 % bez toho, aby som sa bál, že ma mobilný telefón čoskoro nechá na holičkách. To je rozhodne príjemný pocit.

Navyše keď telefónu dôjde šťava, dokáže ju aj rýchlo dočerpať, a to vďaka 30 W nabíjaniu a 33 W nabíjačke, ktorá je súčasťou balenia. To vynahrádza chýbajúce bezdrôtové nabíjanie. Telefónu ďalej nechýba ani NFC na platenie mobilom alebo FM rádio.

i Google Pay na Slovensku: ako funguje a ktoré banky službu podporujú?

Konkurencia Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Aj napriek všetky výhrady má Redmi Note 9 Pro veľa kladov a je to jeden z najlepších mobilov vo svojej triede. Pre mnohých bude aj najlepší, pretože záleží na prioritách. Pre zhrnutie teda Xiaomi Redmi Note 9 Pro ťaží z veľkej batérie, obstojného výkonu, bohatej výbavy, podareného displeja a celkového dizajnu aj slušného fotoaparátu.

Jedným z veľkých konkurentov Note 9 Pro je tiež obľúbený Samsung Galaxy A51, ktorý tiež fotí dobre a má podobný výkon, hoci má trochu hendikep v podobe iba 4 GB operačnej pamäte. Spredu dvojica vyzerá takmer na nerozoznanie, zozadu sa ale už líšia. Odlišná je aj kapacita batérie, tá je pri Samsungu o nemalú porciu (4 000 mAh) nižšia.

Redmi Note 9 Pro, recenzia
Fotomodul je výrazným prvkom chrbta. Zdroj: Vlastné.

Ďalším súperom je Realme 6 Pro, ktorý nemá tak veľkú výdrž ako Note 9 Pro a na pohľad vyzerá menej hodnotne. Jeho zbrane ale tkvejú vo väčších rámcoch a v rýchlejšom prostredí aj displeji.

Čo vám viac vyhovuje? Každý má iné priority, a preto nemožno jednoducho určiť toho najlepšieho. Redmi Note 9 Pro ale v tomto mini súboji získava body vo výdrži a v neposlednom rade aj o niečo nižšej cene, čo je tiež silný argument.

Redmi Note 9 Pro, recenzia

Recenzia Xiaomi Redmi Note 9 Pro – záver

Mobily Xiaomi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro jednoznačne boduje výdržou na batériu, ale aj dizajnom, solídnym výkonom, schopným fotoaparátom a pomerne širokou hardvérovou výbavou, takže s ním možno napríklad aj platiť bezkontaktne. Nájde si veľa spokojných zákazníkov, ktorým ho budem s čistým svedomím odporúčať. A smartfón sa im bude nepochybne používať dobre, pretože aj napriek nedostatky ide o jeden z najlepších telefónov do 400 eur. Len si nesmú všímať občasných zaseknutí, od videa čakať top kvalitu a musia sa zmieriť s výskytom reklám v prostredí.

Klady

  • Skvelá výdrž na batériu
  • Veľký a vydarený displej
  • Atraktívny dizajn a kvalitná konštrukcia
  • Bohatá výbava zahŕňajúca 3,5 mm jack, NFC alebo infraport
  • Dostatočný výkon na absolútnu väčšinu činností
  • Fotoaparát dokáže zhotovovať vydarené snímky
  • Rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov
  • Zodpovedajúca cena

Zápory

  • Reklamy v systéme
  • Občasné sekanie
  • Menej kvalitné snímky za sťažených podmienok
  • Širšie rámčeky okolo displeja
  • Nekvalitné video
  • Pomerne veľmi vystúpený fotomodul
  • Absencia teleobjektívu
i Mohlo by vás zaujímať
Jozef Kišantal

Jozef Kišantal

Milovník technológií, produktivity, behania, jazdy na bicykli a priaznivec moderných tendencií v spoločnosti. Rád sa hrám s mobilnými hračkami všetkých platforiem, hlavu si čistím v prírode a veľkú radosť mi robí rodina.

Redmi Note 9 a 9 Pro (PREVIEW)

Mobilné telefóny Xiaomi si vo svojej ponuke robia, mierne povedané, guláš. V marci 2020 predstavilo v Indii Redmi Note 9 Pro a Note 9 Pro Max a následne Redmi Note 9S, ktorý je globálnym variantom indického modelu Note 9 Pro. A posledný aprílový deň výrobca ukázal Redmi Note 9 a globálny variant modelu Note 9 Pro Max, ktorý ale pomenoval Redmi Note 9 Pro. Pekné, že? Ponuka je neprehľadná, však mobilné telefóny vyzerajú zaujímavo.

Redmi Note 9 a 9 Pro (PREVIEW) – OBSAH

  1. Redmi Note 9 je lacný mobilný telefón so štyrmi fotoaparátmi
  2. Galéria – takto vyzerá Redmi Note 9
  3. Redmi Note 9 ponúkne zodpovedajúci výkon a veľkú batériu
  4. Redmi Note 9: cena a dostupnosť na Slovensku
  5. Redmi Note 9 Pro: výbavou je lídrom celého radu
  6. Galéria – takto vyzerá Redmi Note 9 Pro
  7. Fotoaparát Redmi Note 9 Pro zahŕňa 64 Mpx snímač
  8. Výkon a hardvér Redmi Note 9 Pro
  9. Redmi Note 9 Pro: cena a dostupnosť v SR

Než prejdeme k samotným telefónom Note 9 a Note 9 Pro z dnešnej online predstavovačky (výrobca ukázal ešte Xiaomi Mi Note 10 Lite), pre prehľadnosť si zhrňme, ako to s nimi vlastne je.

Telefóny Note 9 predstavené v Indii Zodpovedajúce mobily Note 9 pre európsky trh vrátane slovenského
Redmi Note 9
Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Redmi Note 9 Pro Max Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 je lacný mobilný telefón so štyrmi fotoaparátmi

Prvým telefónom, ktorý Xiaomi dnes predstavilo, je Redmi Note 9. Ten pre Indiu nemá ekvivalent a od zvyšnej dvojice sa líši najvýraznejšie. Používa 6,53" displej s Full HD+ rozlíšením a priestrelom displeja v ľavom hornom rohu, v ktorom sa nachádza 13 Mpx selfie kamerka.

Redmi Note 9
Jedna z farieb Redmi Note 9 je zelená. Zdroj: mi.com.

Zadný fotoaparát Redmi Note 9 sa skladá zo štyroch foťákov. Hlavný má rozlíšenie 48 Mpx a optiku so svetelnosťou f/1,8. Ten potom dopĺňa 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát so šírkou záberu 118°. Note 9 využíva ešte ďalšie dva 2 Mpx fotoaparáty – jeden makro na fotenie z blízka a druhý na detekciu hĺbky. Note 9 je schopný nahrávať Full HD videa s 30 snímkami za sekundu.

Pod fotomodulom sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Mimochodom, priestor s fotoaparátom a čítačkou má tvar obdĺžnika a je umiestnený uprostred.

Galéria – takto vyzerá Redmi Note 9

Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9
Redmi Note 9. Zdroj: mi.com.

Redmi Note 9 ponúkne zodpovedajúci výkon a veľkú batériu

Redmi Note 9 beží na rozdiel od modelov Note 9 Pro a Note 9S na čipsete MediaTek Helio G85, ktorý využíva podľa variantu buď 3, alebo 4 GB pamäte RAM. Pamäťové verzie sú potom nasledovné:

  • 3 GB RAM / 64 GB
  • 4 GB RAM / 128 GB

Ak chcete ešte viac priestoru na dáta, môžete použiť pamäťovku. Pomerne peknú hodnotu, a to konkrétne 5 020 mAh, ponúka akumulátor, ktorý sa nabíja cez USB-C. V tomto sú všetky tri globálne modely radu Redmi Note 9 na rovnakej úrovni. Pri doplňovaní šťavy Note 9 potom môžete využiť až 18 W nabíjanie.

Redmi Note 9
Redmi Note 9 sľubuje dlhú výdrž. Zdroj: mi.com.

S dobrými správami pokračujeme ďalej. Mobilný telefón obsahuje aj 3,5 mm jack, NFC na platby mobilom pomocou Google Pay, a dokonca aj infraport na diaľkové ovládanie televízora.

Mobil Redmi Note 9 za svojimi zákazníkmi vyrazí s Androidom 10, ktorý prekrýva grafická nadstavba MIUI 11.

i Popri globálnych Redmi Note 9 a Note 9 Pro sa 30. apríla predstavil aj Xiaomi Mi Note 10 Lite. Viac o ňom v článku Xiaomi Mi Note 10 Lite (PREVIEW): veľká batéria, AMOLED a nízka cena.

Redmi Note 9: cena a dostupnosť na Slovensku

Keďže je Redmi Note 9 globálny model, priputuje aj na naše pulty. Stane sa tak v júni, a to za cenu od 210 € v prípade 3 GB/64 GB variantu a 229 € pri variante 4 GB/128 GB.

Note 9 sa vyrába v bielej, sivej a zelenej farbe.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro zle nevyzerá ani v bielej. Zdroj: mi.com.

Redmi Note 9 Pro: výbavou je lídrom celého radu

Xiaomi 30. apríla predstavil aj globálny model Redmi Note 9 Pro, ten ale nie je identický s tým, ktorý bol predstavený na konci marca v Indii. Note 9 Pro pre (okrem iného) európske trhy vychádza z ázijského Note 9 Pro Max (viac v tabuľke na začiatku článku).

Note 9 Pro oproti Note 9, o ktorom bola reč vyššie, ponúkne bohatšiu výbavu, ale aj väčší displej. Ten bude mať uhlopriečku 6,67" a rozlíšenie 2 400 × 1 080 px, pričom výrez, alebo priestrel, ak chcete, sa tentoraz presunul doprostred hornej časti obrazovky. V ňom si hovie 16 Mpx selfie fotoaparát.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro má fotoaparát a čítačku prstov uprostred. Zdroj: mi.com.

Galéria – takto vyzerá Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro. Zdroj: mi.com.
Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro. Zdroj: mi.com.

Fotoaparát Redmi Note 9 Pro zahŕňa 64 Mpx snímač

Fotoaparát Redmi Note 9 Pro je tiež trojitý, plus hĺbkový senzor. Hlavný tentoraz dostal rozlíšenie 64 Mpx a jeho svetelnosť dosahuje úroveň f/1,9. Ultraširokouhlý má parametre 8 Mpx a 119° záber a fotovýbavu uzatvárajú 5 Mpx makro snímač a 2 Mpx senzor na tvorbu bokeh efektu. S Redmi Note 9 Pro zaobstaráte videá v kvalite 4K s 30 fps a Full HD až so 120 snímkami za sekundu.

Čítačka odtlačkov prstov sa v tomto prípade nenachádza pod fotoaparátmi, ale v bočnom tlačidle na pravej strane.

Redmi Note 9 Pro
Hlavný snímač má rozlíšenie 64 Mpx. Zdroj: mi.com.

Výkon a hardvér Redmi Note 9 Pro

Výkon Redmi Note 9 Pro zaisťuje čipset Qualcomm Snapdragon 720g, ktorý má k duhu 6 GB operačnej pamäte. Rovnako tento model sa bude predávať so 64 aj 128 GB úložiskom a áno, aj tu budeme môcť použiť pamäťovú kartu, ak by sme si chceli úložisko rozšíriť.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro vo všetkých svojich farbách. Zdroj: mi.com.

Akumulátor je pri Note 9 Pro rovnaký ako v prípade Note 9, teda 5 020 mAh, podporuje ale 30 W rýchlonabíjanie. Takisto Note 9 Pro disponuje slúchadlovým konektorom, NFC na bezdrôtové platby mobilom a infraportom.

Redmi Note 9 Pro: cena a dostupnosť v SR

Aj telefónu Redmi Note 9 Pro by sme sa mali dočkať na slovenskom trhu, a to približne v polovici mája. Cena Redmi Note 9 Pro bude nasledujúca:

  • 6 GB RAM / 64 GB – 318 eur
  • 6 GB RAM / 128 GB – 339 eur

Redmi Note 9 Pro sa bude rovnako ako Note 9 predávať v bielom, sivom a zelenom odtieni.

Parametre/Model Redmi Note 9 Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Displej 6,53"
2 430 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
Zadné fotoaparáty hlavný: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 118°
makro: 2 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavný: 64 Mpx, f/1,9
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 119°
makro: 5 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavný: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2
makro: 5 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 13 Mpx 16 Mpx 16 Mpx
Čipset MediaTek Helio G85 Qualcomm Snapdragon 720G Qualcomm Snapdragon 720G
Pamäť 3 GB RAM / 64 GB
4 GB RAM / 128 GB, microSDXC
6 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
4 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
Operačný systém Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11
Akumulátor 5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 18 W
5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 30 W
5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 18 W
3,5 mm jack
Rozmery 162,3 × 77,2 × 8,9 mm 165,5 × 76,7 × 8,8 mm 165,8 × 76,7 × 8,8 mm
Hmotnosť 199 g 209 g 209 g
Cena od 209 eur od 319 eur asi od 219 eur
Dostupnosť v SR jún jún dostupnosť nie je v máji 2020 známa
*Ceny sú odhadované a platné k 19. 5. 2020

Redmi Note 9S (PREVIEW)

Redmi Note 9S je tretím telefónom radu Note 9 a výrobca Xiaomi ho na jar 2020 predstavil na online udalosti, ktorú bolo možné sledovať cez Facebook a YouTube. Vyzerá prakticky totožne ako Note 9 Pro, oproti nemu ale pristúpil na pár kompromisov vo výbave, aby mohol byť lacnejší.

Redmi Note 9S (PREVIEW) – OBSAH

  1. Displej Redmi Note 9S sľubuje ohromné sledovanie
  2. 4 fotoaparáty vrátane nočného režimu
  3. Telefón Note 9S si poradí aj s náročnejšou hrou
  4. Note 9S má veľkú batériu, ale chýba mu NFC
  5. Redmi Note 9S: cena a dostupnosť na Slovensku

Displej Redmi Note 9S sľubuje ohromné sledovanie

Na jeseň 2019 sme sa dočkali uvedenia modelu Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Odvtedy neuplynulo ani pol roka a Xiaomi predstavilo jeho nástupcu, Redmi Note 9 Pro a Note 9 Pro Max, ktorí však budú dostupní len na ázijských trhoch. A teraz výrobca na online udalosti, ktorú bolo možné sledovať cez Facebook a YouTube, ukázal aj model pre globálne trhy, Redmi Note 9S. Je celosvetovým ekvivalentom k Note 9 Pro, s ktorým zdieľa aj všetky parametre. Situácia to nie je najprehľadnejšia, to ale novinke neuberá na schopnostiach. Čo Note 9S ponúkne.

i Spoločnosť Realme tiež dokáže mobilné telefóny s perfektným pomerom cena výkon. Realme 6 a 6 Pro (PREVIEW): s konkurenciou v rukavičkách hrať nebudú
Redmi Note 9S na prvý pohľad vyzerá mierne väčšie než predchodca a výrez s predným fotoaparátom sa osamostatnil do priestrelu uprostred. Na zobrazovanie obsahu používa 6,67" IPS LCD panel s rozlíšením 2 400 × 1 080 pixelov a pomerom strán 20:9. Taká uhlopriečka znamená jemnosť 393 ppi. Displej je krytý sklom Gorilla Glass 5 a podľa výrobcu mu sekunduje vylepšená haptická odozva.
Redmi Note 9S, dizajn
Celé telo je pokryté odolným sklom Gorilla Glass 5. Zdroj: mi.com.

4 fotoaparáty vrátane nočného režimu

Zákazníci aj v telefónoch strednej triedy vyžadujú čoraz viac, preto Redmi osadilo Note 9S štyrmi fotoaparátmi. Všetky sú umiestnené v štvorcovom rozložení, pričom hlavný snímač je 48 Mpx senzor so svetelnosťou f/1,8. Ten dopĺňa ultraširokouhlý 8 Mpx senzor so 119-stupňovým záberom, 5 Mpx makro fotoaparát so zaostrovaním od 2 cm a 2 Mpx snímačom hĺbky. Selfie kamerka spolieha na rozlíšenie 16 Mpx. Zaujímavým poznatkom je, že smartfón dokáže fotiť do formátu RAW. Ďalšou užitočnou funkciou je nočný režim.

i Aké sú výhody formátu RAW?
Redmi Note 9S, fotoaparát
Šošovky sú rozmiestnené súmerne do mriežky, pod nimi je prisvetľovacia dióda. Zdroj: mi.com.

Telefón Note 9S si poradí aj s náročnejšou hrou

Výkon Redmi Note 9S zaisťuje čipová sada Snapdragon 720G. Tento procesor bude na strednú triedu poskytovať dostatok výkonu potrebného na multitasking, natáčanie 4K videí či hranie aj náročnejších hier, ak nebudete požadovať najvyššie nastavenie. Na to dopomôže aj grafický čip Qualcomm Adreno 618.

Model 9 Pro sa bude predávať vo verziách so 4 alebo 6 GB RAM pamäťou a z kapacít dostanú zákazníci na výber medzi 64 a 128 GB. Tým, komu to bude málo, si úložisko budú môcť rozšíriť micro SD kartou s veľkosťou až 512 GB.

Redmi Note 9S, výkon
Obsiahnutý procesor Snapdragon 720g bohato postačí na plynulú prácu aj zábavu. Zdroj: mi.com.

Note 9S má veľkú batériu, ale chýba mu NFC

Telefón Note 9S podľa ďalších špecifikácií nijako nevybočuje z kategórie strednej triedy smartfónov. Ponúkne okrem iného aj 3,5 mm jack konektor a čítačku odtlačkov prstov integrovanú v tlačidle na pravom boku zariadenia. Nepochopiteľne mu ale zrejme chýba NFC, aspoň sa o ňom výrobca nikde na svojich stránkach nezmieňuje. Pokiaľ teda chcete platiť pomocou Google Pay, budete sa musieť poobzerať inde.

Batéria ale poteší, má ohromnú kapacitu 5 020 mAh, pričom nechýba podpora rýchleho nabíjania. To ponúkne rýchlosť až 22,5 W. Rýchlonabíjačka je navyše dodaná priamo v balení. Android 10 je tu inštalovaný s grafickou nadstavbou MIUI 11 a v predaji bude telefón k dispozícii v troch farebných vyhotoveniach – sivá (Interstellar Grey), modrá (Aurora Blue) a biela (Glacier White).

Redmi Note 9S, batéria
Kapacita batérie je vskutku veľkorysá. Zdroj: mi.com.

Redmi Note 9S: cena a dostupnosť na Slovensku

Ceny pre európsky trh rovnako ako dostupnosť zatiaľ neboli oznámené, odhady ale máme. Cena základnej verzie sa má pohybovať okolo 165 eur. Lepšie vybavená konfigurácia Note 9S so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom by sa na trhu mala objaviť s cenovkou okolo 190 eur. V nasledujúcej tabuľke nájdete parametre Redmi Note 9S aj v porovnaní s modelmi Note 9 Pro a Note 9 Pro Max, určenými pre čínsky trh.

Parametre/Model Redmi Note 9 Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Displej 6,53"
2 430 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
Zadné fotoaparáty hlavný: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 118°
makro: 2 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavný: 64 Mpx, f/1,9
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 119°
makro: 5 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavný: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2
makro: 5 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 13 Mpx 16 Mpx 16 Mpx
Čipset MediaTek Helio G85 Qualcomm Snapdragon 720G Qualcomm Snapdragon 720G
Pamäť 3 GB RAM / 64 GB
4 GB RAM / 128 GB, microSDXC
6 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
4 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
Operačný systém Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11
Akumulátor 5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 18 W
5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 30 W
5 020 mAh
rýchlonabíjanie: 18 W
3,5 mm jack
Rozmery 162,3 × 77,2 × 8,9 mm 165,5 × 76,7 × 8,8 mm 165,8 × 76,7 × 8,8 mm
Hmotnosť 199 g 209 g 209 g
Cena asi 183 eur asi 247 eur asi od 240 eur
Dostupnosť v SR približne polovica mája približne polovica mája približne polovica mája
*Ceny sú odhadované a platné k 30. 4. 2020

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií