• Autor: Adam Hušek
Od ostatného predstavenia vlajkových lodí výrobcu Samsung ubehlo iba pol roka, takže zostáva ešte dosť času do novej premiéry telefónov radu Samsung Galaxy S25. Už nejaký čas sa však o nastávajúcej generácii šíria rôzne zvesti, pričom najväčšie dohady sa vedú o procesoroch. Podľa únikov by sme však mali počítať aj s dizajnovými zmenami či vylepšenými fotografickými senzormi. Otázkou však zostáva, či bude spomínaný zoznam drobných zmien stačiť a rad Galaxy S25 obstojí v tvrdej konkurencii. V nasledujúcom texte uvádzame všetko, čo sme zatiaľ zistili.
Najväčšou novinkou, ktorú sme sa v ostatných týždňoch o rade Samsung Galaxy S25 dozvedeli, je správa od leakeru Ice Universe, ktorá s istotou hovorí o nasadení 16 GB pamäte RAM do najvyššieho z modelov pripravovaného radu Galaxy S25. Táto informácia sa zdá viac ako pravdepodobná, pretože Samsung vedie v implementácii nových AI funkcií, ktoré sa bez väčšej RAM skrátka nezaobídu. Už minulý rok sa S24 Ultra pýšila 12 GB operačnej pamäte, hoci niektorí konkurenční výrobcovia ako napríklad Google alebo OnePlus nasadili väčšiu kapacitu už skôr.
Okrem toho nám rovnaký zdroj potvrdil aj veľkosti batérií trojice Galaxy S25, ktoré by mali byť:
Ďalej sa menovaný leaker opäť zmienil aj o veľkostiach nových telefónov a ich procesoroch. Novinkou je pre nás informácia, že prostredný model S25+ (na rozdiel od „Ultry“), bohužiaľ, príliš nezmenší svoje rámčeky. Tie by mali byť takmer rovnako veľké ako v predchádzajúcej generácii. Oproti tomu by mal malou odtučňovacou kúrou prejsť fotomodul všetkých modelov, ktorý by sa mal po novom zmenšiť a o niečo menej vyčnievať.
Čo sa týka procesorov telefónov Samsung Galaxy S25, uniklo niekoľko podrobností. Dozvedáme sa, že Snapdragon 8 Gen 4 for Gallaxy, ktorý by mal byť motorom celého radu, bude mať osem jadier. Z nich dve by mali byť výkonné s frekvenciou 4,47 GHz a šesť úsporných s frekvenciou 3,53 GHz.
V ostatných týždňoch začali vychádzať na povrch stále nové detaily o chystaných S25-kách. Vďaka leakerovi Ice Universe tak presne poznáme potrebné rozmery modelu Samsung Galaxy S25 Ultra, ktoré by mali byť: 162,8 × 77,6 × 8,2 mm. To potvrdzuje špekuláciu, že by sme sa tento rok mali tešiť až na 6,9" displej, ktorý by však nemal príliš ovplyvniť veľkosť samotného mobilného telefónu. Docieliť by sa to malo nasadením tenších rámčekov okolo displeja (budú môcť konkurovať aj rámčekom novo predstaveného iPhonu 16 Pro Max) než je to v prípade súčasného radu S24.
Pri dizajne ešte chvíľku zostaneme, pretože od rovnakého zdroja máme aj spresňujúce rendery, ktoré nám lepšie približujú, akým spôsobom budú zahnuté okraje rámu telefónu.
Rovnaký leaker tiež už niekoľkokrát opakuje, že procesor pre rad S25 bude 3nm Sapdaragon 8 Gen 4. Na svojej sieti X tvrdí, že by Samsung nestihol dodať svoje vlastné procesory Exynos 2500 a preto rovnako ako minulý rok nasadí do všetkých modelov Snapdragony. To by však príliš nepotešilo koncových zákazníkov, pretože by v tom prípade pravdepodobne došlo k zdraženiu.
Nasleduje pôvodný článok.
O zatiaľ nepredstavenom rade Samsung Galaxy S25 sa posledné mesiace hovorilo najmä v spojitosti so zmätkami pokiaľ ide o procesory, ktoré má Samsung do nových telefónov nasadiť. Postupne sme totiž dostávali protichodné správy, podľa ktorých mali byť v rokovaní až traja rôzni výrobcovia čipov.
Na lepšie pochopenie situácie si najprv zrekapitulujme, ktorými procesormi boli osadené tohtoročné vlajky. Prvýkrát v histórii totiž Samsung rozdelil procesory podľa modelu, a tak najvyšší model radu, mobilný telefón Samsung Galaxy S24 Ultra, dostal procesor Snapdragon 8 Gen 3, zatiaľ čo základný model S24 a model S24+ dostali „iba“ vlastný Exynos 2400.
Tak by to mohlo byť aj v prípade modelového radu Galaxy S25, lenže už pred pár mesiacmi uznávaný leaker Ming-Chi Kuo vyhlásil, že Samsung má problém s výrobou nových Exynosov 2500, z ktorých malo byť použiteľných len 20 % z celkovej výroby. To by bolo pri vyššom dopyte nedostatočné. Preto prišiel s tvrdením, že budú vo všetkých modeloch Galaxy S25 nasadené nové Snapdragony, podobne ako to bolo v prípade generácie Samsung S23. Súčasne sme sa však z menej overených kórejských zdrojov mohli dozvedieť, že Samsung plánuje uzavrieť dohodu o dodaní čipov s kórejským výrobcom MediaTek a údajne testuje prototypy mobilných telefónov hneď s tromi rôznymi procesormi.
Celú situáciu nám však našťastie najlepšie objasnil samotný Samsung, ktorý vo svojej tlačovej správe za 2. štvrťrok píše, že by sa chcel v blízkej budúcnosti zamerať na vyššiu výrobu a dodávanie vlastných procesorov do svojich vlajkových produktov. Z toho možno vyvodiť, že ide práve o telefóny modelového radu Galaxy S25, pretože predstavenie skladacích telefónov máme už za sebou a nové tablety Samsung Galaxy Tab S10 by mali byť uvedené už na jeseň. V nich by sa navyše mali podľa niektorých špekulácií objaviť práve procesory od výrobcu MediaTek (konkrétne Dimensity 9300 plus).
Technickou špecifikáciou si pri Exynose 2500 nemôžeme byť istí, avšak pravdepodobne by malo ísť, rovnako ako vlani, o 3 nm desaťjadrový procesor s rozdelením jadier 1, 2, 3, 4 a NPU dedikovaným pre umelú inteligenciu.
Čo sa týka dizajnu mobilov Samsung Galaxy S25, mohli by sme konečne po niekoľkých rokoch očakávať zmeny. Okrem niektorých neoverených zdrojov to dokazuje aj príchod dizajnéra Huberta H. Leeho, ktorý predtým pracoval pre Mercedes a aktuálne vedie tím MX (Mobile eXperience), zodpovedný za vzhľad produktov Galaxy.
Pod rukami nového dizajnéra by tak mohol vzniknúť nový vzhľad radu Galaxy S25, ktorý by mal podľa niektorých informácií priniesť pre verziu Ultra oblejšie hrany a rohy (v štýle Galaxy Note 7), pretože „ostré“ hrany boli pri súčasnej generácii často kritizované. To potvrdzuje aj známy leaker Ice Universe, ktorý hovorí aj o tom, že by mohlo v dizajne S25 Ultra dôjsť k určitej asymetrii. Podľa neho by zadná strana mohla byť zaoblená viac ako predná, vďaka čomu by sa zariadenie lepšie držalo.
Naopak, v porovnaní so základným a „pluskovým“ variantom Galaxy S25 by sa toho veľa zmeniť nemalo. Samotné mobily by mali zostať približne rovnako veľké (keďže sa nemení veľkosť fotoaparátov ani batérie), len by sa mal pri lacnejšej verzii o niečo zväčšiť displej (na úkor rámčekov), a to asi o 0,16", teda na 6,36". Podobným upgradom by mal podľa leakera Benata Buhnera prejsť aj variant S25 Ultra, ktorý by mal pomaly smerovať až k 6,9". To by malo mať za následok ľahké stenčenie celého zariadenia (asi na 8,4 mm) a drobné zúženie rámčekov okolo displeja.
Ďalších nemenej dôležitých vylepšení by mali dočkať fotoaparáty najdrahšieho modelu. Galaxy S25 Ultra by tak po novom mal, vedľa 200 Mpx hlavného fotoaparátu a 50 Mpx periskopického objektívu s 5-násobným zoomom, dostať aj 50 Mpx trojnásobný teleobjektív a tiež 50 Mpx ultra širokouhlý objektív.
Prvý z dvojice menovaných by mal byť 1/3-palcový senzor Isocell, ktorý nahradí pôvodný 10 Mpx teleobjektív, používaný v skoršom rade už od roku 2023. Z hľadiska špecifikácií širokouhlého objektívu by malo ísť o nástupcu dnešného 1/2,76-palcového snímača Isocell JN1.
Napriek tomu, že by základný a „pluskový“ model Samsungu Galaxy S25 žiadnymi veľkými vylepšeniami fotoaparátu prejsť nemali, mala by sa ich týkať zmena algoritmov na spracovanie fotografií. To by nám mohlo potenciálne priniesť reálnejšie farby alebo napríklad lepšie detaily pri „dopočítavanom“ softvérovom zoome.
Začleňovanie umelej inteligencie do produktov je v súčasnosti trendom a Samsung je jedným z hlavných inovátorov v tejto oblasti. Určite preto nebude pre nikoho prekvapením, že spolu s One UI 7 a Androidom 15 by sme sa mali dočkať nových AI features. O aké konkrétne novinky pôjde, zatiaľ nevieme, môžeme však odhadovať, že sa stretneme s inteligentnejšou funkciou Samsung Circle to search alebo vylepšenou úpravou fotografií a videa. A keďže sa Samsung v poslednom čase nechal počuť, že sa nechce vzdať svojho asistenta Bixby, môžeme len dúfať, že sa mu pri Samsungu S25 podarí chytiť nový dych pomocou nejakého LLM modelu tak, aby aspoň minimálne mohol konkurovať nedávno posilnenej Siri, ktorá býva v iPhonoch.
S ohľadom na to, ako dlho nám ešte zostáva do Galaxy Unpacked, nemôžeme s presnosťou povedať, koľko by mohli jednotlivé modely stáť. Isté však je, že sa cena bude zrejme odvíjať od čipov, ktoré nakoniec Samsung použije. V prípade nasadenia Snapdragonu do všetkých modelov, ako pôvodne odhadoval Ming-Chi Kuo, by sa určite citeľne zdvihla. Pokiaľ by však použité procesory boli rozdelené podobne ako vlani, nemali by sme sa s „S25-kami“ dočkať nejakého markantného zdraženia.
To znamená, že: