PET AD homeoffice

Seasonic SSR-600TL (RECENZIA A TESTY): pasívne chladený 600 W zdroj

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

V tejto recenzii sa pozrieme na pasívne chladený zdroj SSR-600TL od firmy Seasonic. Vzhľadom na pasívne chladenie by mal byť úplne tichý – nemá žiadny ventilátor. Tento zdroj sa chváli certifikáciou 80 PLUS Titanium. Výrobca navyše na svojich stránkach uvádza veľmi presnú reguláciu výstupného napätia a malé zvlnenie. Cena sa pohybuje okolo 220 €. Obstojí tento zdroj v teste?

Seasonic SSR-600TL (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Obsah balenia Seasonic SSR-600TL
  2. Seasonic SSR-600TL: Čo a prečo sa meralo?
  3. Seasonic SSR-600TL (TEST): meranie + 5 V standby vetvy
  4. Seasonic SSR-600TL (TEST): meranie - 12 V vetvy
  5. Seasonic SSR-600TL (TEST): meranie hlavných vetiev
  6. Ako je na tom Seasonic SSR-600TL čo sa týka ochrany?
  7. Konštrukcia Seasonic SSR-600TL
  8. Záver recenzie a hodnotenie zdroja Seasonic SSR-600TL

Obsah balenia Seasonic SSR-600TL

Zdroj Seasonic SSR-600TL bol dodaný v kartónovej krabici zabalenej v lesklom čierno-striebornom obale, na ktorom sú uvedené základné informácie o zdroji. Vo vnútri samotnej krabice sa nachádzal zdroj, káble, manuál, sťahovacie pásky, skrutky, nálepka na predný panel PC, napájací kábel a malá škatuľka s 24-pinovým ATX konektorom na zapnutie zdroja bez základnej dosky alebo manuálneho spájania vodičov na ATX konektore. Samotný zdroj je umiestnený v ochrannom vaku, káble sú umiestnené v druhom.

Krabica s obalom; Seasonic SSR-600TL Obsah krabice; Seasonic SSR-600TL Obsah škatule – zdroj a káble v ochranných vreckách, sieťový kábel, manuál, materiál na montáž zdroja; Seasonic SSR-600TL
Obsah balenia zdroja Seasonic SSR-600TL.

Pasívny zdroj Seasonic SSR-600TL pôsobí kvalitným, robustným dojmom. Na zadnej strane má napájací konektor a vypínač, na protiľahlej strane sú konektory na modulárnu kabeláž. K zdroju je dodaný jeden kábel s 24-pinovým ATX konektorom (časť so 4 pinmi je odnímateľná) s dĺžkou 60 cm, dva káble s konektorom na napájanie napájacej kaskády procesora s dĺžkou 65 cm (8 pinov, opäť má odnímateľnú štvorpinovú časť a možno použiť aj so staršími základnými doskami), 2 káble na napájanie grafických kariet s dvoma konektormi (6 + 2 piny) s dĺžkou 67 + 7 cm medzi konektormi, jeden SATA kábel so štyrmi konektormi a dĺžkou 45 + 11 + 11 + 11 cm, jeden SATA kábel s 3 konektormi a dĺžkou 35 + 11 cm, jeden Molex kábel so 4 konektormi a dĺžkou 48 + 12 + 12 + 12 cm, jeden Molex kábel s 2 konektormi a dĺžkou 35 + 12 cm a redukcia z bežného Molexu na menšie (floppy).

Kabeláž; Seasonic SSR-600TL Samotný zdroj; Seasonic SSR-600TL Konektory pre odpojiteľné káble; Seasonic SSR-600TL
Detailný pohľad na pasívne chladený zdroj Seasonic SSR-600TL a konektory na odpojiteľné káble.

Seasonic SSR-600TL: Čo a prečo sa meralo?

V tejto recenzii som meral zvlnenie jednotlivých vetiev a účinnosť PC zdroja. Testoval som taktiež správanie zdroja pri zapnutí (so záťažou aj bez záťaže). Boli otestované aj ochrany zdroja a správanie pri veľmi nerovnomernom zaťažení jednotlivých vetiev.

i

Dôležité parametre

  1. Účinnosť: udáva pomer medzi výkonom a príkonom zdroja. Zdroj, ktorý bude pri záťaži 180 W odoberať 200 W, má účinnosť 90 %. Vysoká účinnosť je žiadaná. Okrem toho, že zdroj spotrebuje menej energie, bude tiež vydávať menej tepla. Tým pádom sú nižšie nároky na chladenie.
  2. Zvlnenie a presnosť výstupného napätia: zdroj má niekoľko vetiev, ktoré dodávajú určité výstupné napätie. Ak dodáva + 12 V vetva napätie so strednou hodnotou 12,12 V, ktoré ale prudko kolíše medzi 12,10 V a 12,14 V, potom je odchýlka od menovitého napätia 1 % a zvlnenie 40 mV (špička – špička). Napríklad pre + 12 V vetvu určuje ATX štandard toleranciu 5 % a max. zvlnenie 120 mV. Príliš nepresné napätie a veľké zvlnenie môže viesť k nestabilite a/alebo poškodeniu komponentov/skráteniu ich životnosti.
    Poznámka k overclockingu. Ak taktujeme komponenty, zvyšuje sa ich náročnosť na chladenie a taktiež napájanie. Ak taktujeme, je vhodné použiť kvalitný a patrične nadimenzovaný zdroj. Pokiaľ budú rôzne výkyvy napätia tak vysoké, že budú spôsobovať nejaké väčšie výkyvy napätia až na napájacích kaskádach, môžu vznikať problémy so stabilitou. Vzhľadom na to, že taktované komponenty bývajú citlivejšie na napájanie, na využitie plného OC potenciálu komponentov je vhodné použiť kvalitný zdroj.
  3. Správanie zdroja pri zapnutí: ak je zdroj nesprávne navrhnutý, môže pri zapnutí či rýchlej zmene záťaže na chvíľu vypustiť vyššie napätie. Ak je toto prekmitnutie príliš veľké, opäť hrozí poškodenie komponentov.
  4. Navyše je vhodné otestovať ochrany zdroja a správanie zdroja pri neštandardných situáciách. Kvalitný zdroj by nemal zničiť sám seba ani pripojené komponenty – ak niečo také hrozí, mal by sa vypnúť.

Seasonic SSR-600TL (TEST): Meranie + 5 V standby vetvy

Maximálna záťaž pre túto vetvu je 2,5 A (pri 5 V to zodpovedá 12,5 W). V nižšie uvedených tabuľkách sú namerané výstupné napätie a ich zvlnenie pri rôznych záťažiach. Účinnosť (v tabuľkách označená ako „eff“) tejto vetvy sa pohybuje okolo 80 %, takmer nezávisle na záťaži. Účinník (power factor, v tabuľkách označený ako „PF“) so záťažou rastie, pri max. záťaži bolo namerané 0,34. Riadky označené hviezdičkou boli merané so zapnutým zdrojom (PS_ON pripojený na GND).

Meranie +5 V SB vetve: tabuľka; Seasonic SSR-600TL

Pri zvyšovaní záťaže z 0,5 A na 2,5 A sa postupne znížilo výstupné napätie o 87 mV. Stále sa pohybovalo pomerne presne okolo 5 V. Pri zapnutí hlavnej časti zdroja bolo počuť cvaknutie relé, vzrástla spotreba naprázdno, a napätie na tejto vetve sa znížilo, a to pomerne drasticky.

Meranie +5 V SB vetve: zvlnenie; Seasonic SSR-600TL

Zvlnenie sa pohybovalo okolo 3 mV (špička – špička) pri nízkej záťaži, okolo 7 – 8 mV pri vyššej záťaži a okolo 10 mV po zapnutí hlavnej časti zdroja. Toto je veľmi slušná hodnota, podľa ATX štandardu môže byť zvlnenie až 50  mV špička – špička na 3,3  V, 5 V a 5  VSB vetvách a až 120 mV na 12/−12 V.

Nábeh +5 V SB vetve, 50 mA záťaž; Seasonic SSR-600TL Zvlnenie +5 V SB vetve, 50 mA záťaž; Seasonic SSR-600TL
Tu je vidieť správanie + 5 V standby pri pripojení zdroja do siete a zvlnenie na tejto vetve. Obe merania boli uskutočňované so záťažou 50 mA.

Pri zapnutí zdroja sa objaví pomerne veľké prekmitnutie (pozri screenshoty z osciloskopu). Napätie momentálne vyskočí až k hodnote 5,23 V, čo je síce stále v norme, ale už dosť na hrane. Úprimne by som od zdroja v tejto cenovej kategórii čakal trochu lepší výsledok. Prekmitnutie sa objavilo ako pri 50 mA, tak pri 2 A záťaži skoro s rovnakou amplitúdou, ale v prípade vyššej záťaže trvalo kratší čas. Nábeh +5 V standby vetvy trvá cca 5 až 10 ms, podľa záťaže.

Nábeh +5 V SB vetve, 2 A záťaž; Seasonic SSR-600TL Zvlnenie +5V SB vetve, 2 A záťaž; Seasonic SSR-600TL
Tu je vidieť správanie + 5 V standby pri pripojení zdroja do siete a zvlnenie na tejto vetve. Obe merania boli vykonávané so záťažou 2 A.

i

Na čo slúžia jednotlivé vetvy?

  1. +12 V: typický počítač bude odoberať najviac výkonu práve z tejto vetvy. Je z nej napájaný procesor (cez ďalší znižovací menič – napájaciu kaskádu umiestnenú na základnej doske), grafické karty, pevné disky a mechaniky (SATA a Molex konektory), PCIe sloty, rôzne časti základnej dosky ...
  2. +5 V a +3,3 V: napájanie pevných diskov, mechaník, rôznych častí základnej dosky, USB, PCIe slotov ...typicky tieto vetvy nie sú zaťažované ani zďaleka tak veľmi ako + 12 V.
  3. +5 V standby: táto vetva beží stále, aj keď je PC vypnutý. Je pripojená k základnej doske, ktorá môže zapnúť zvyšok zdroje signálom PS_ON. Zdroj ju teda využíva aj interne. Ide vlastne o druhý malý zdroj, ktorý pracuje väčšinou nezávisle na ostatných vetvách. Má typicky max. výkon okolo 10 až 15 wattov.
  4. −12 V: môže napájať rôzne obvody na základnej doske (napr. pre porty RS232), dnes sa už veľmi často nevyužíva. Táto vetva má typicky max. výkon okolo 3 W.

Seasonic SSR-600TL (TEST): Meranie - 12 V vetvy

Táto vetva má naozaj dobrú reguláciu (cez celý prúdový rozsah napätia pokleslo len o 0,03 V), zvlnenie sa pohybovalo okolo 20 mV. Maximálny udávaný prúd je 300 mA.

Meranie větve -12V: správanie pri záťaži; Seasonic SSR-600TL

Seasonic SSR-600TL (TEST): Meranie hlavných vetiev

Pri prevádzke naprázdno som si všimol veľmi slabý srčivý zvuk zo zdroja (počuteľný pri priblížení ucha). Už pri malej záťaži ale ustal. Avšak pri väčšom preťažení sa zdroj opäť ozval. Tu je tabuľka napätia naprázdno:

Výstupné napätie zdroja pri chode naprázdno; Seasonic SSR-600TL

Pre + 12 V vetvu (tento zdroj má jednu vetvu pre všetky výstupy) je uvedený max. prúd 50 A (max. výkon 600 W), pre vetvy +5 V a +3,3 V je to max. 20 A pre každú, max. výkon oboch vetiev spolu je 100 W. Celkový maximálny výkon je 600 W.

Záťažové testy – vľavo je uvedená percentuálna záťaž, v ďalších stĺpcoch je uvedené napätie konkrétnych vetiev a ich zaťaženie. Ďalej sú uvedené odchýlky napätia a zvlnenie, odber zdroje, power factor/účinník, celková záťaž a účinnosť.; Seasonic SSR-600TL

Počas normálnej prevádzky sa odchýlka napätia na všetkých vetvách pohybovala väčšinou okolo 1 – 2 %. Zaujímavým faktom je, že napätie so záťažou skôr rástlo, než klesalo. Výnimka by mala byť podľa ATX štandardu pod 5 % (na všetkých kladných vetvách), čo bola vo všetkých prípadoch. Ovšem Seasonic uvádza ± 1 % na + 3,3 V a + 5 V vetvách a 0 až +2 % na + 12 V vetve, čo zdroj Seasonic SSR-600TL nedosiahol, a to ani keď sa odpočíta (ne)presnosť použitých meracích prístrojov, čo ma trochu sklamalo, rovnako ako prekmitnutie na standby vetve.

Závislosť účinnosti zdroja na záťaži; Seasonic SSR-600TL

Crossloading zdroj znáša dobre. Samotný zdroj má vlastne len jednu veľmi účinnú vetvu (+12 V) a zvyšné vetvy sú zaistené pomocou znižovacích meničov. Touto cestou možno docieliť lepšiu reguláciu aj účinnosť. Samozrejme, výstupy zo samostatných meničov budú mať o niečo nižšiu účinnosť oproti + 12 V vetve, avšak vzhľadom na to, že je v bežnom PC väčšina záťaže práve na + 12 V vetve, veľmi to nevadí. V druhej tabuľke som experimentoval s preťažením + 5 V a + 3,3 V vetiev. Aj po dosiahnutí 195 % kombinovanej záťaže na týchto vetvách oproti písanému maximu sa všetky napätia držali v rozmedzí danom ATX štandardom (aj keď + 3,3 V vetva už bola takmer mimo, účinnosť výrazne klesla, a kryt zdroja sa na niektorých miestach rozpálil skoro na 75 °C). Zdroju nijako nevadila prevádzka bez záťaže na akejkoľvek vetve, keď boli ostatné zaťažené na maximum.  

Zvlnenie na +12 V vetve (5 mV/dielik, 2 ms/dielik); Seasonic SSR-600TL Správanie +12 V vetvy pri zapnutí zdroja (2 V/dielik, 8 ms/dielik); Seasonic SSR-600TL
Na týchto obrázkoch si môžete prezrieť, ako sa správa vetva +12  V pri štarte do záťaže 22  A, na druhom obrázku je zvlnenie (cca 30 mVp-p, čo je úplne v  poriadku).

Zdroj Seasonic SSR-600TL dosiahol naozaj dobrú účinnosť, v najlepšom prípade bolo nameraných takmer 95 % a takmer vždy bola nad 93 %. Zdroj spĺňa limity pre certifikáciu 80 PLUS Titanium. Zvlnenie je na všetkých vetvách nízke. Na +12 V má zvlnenie takmer stále nejakú nízkofrekvenčnú zložku, ku ktorej sa pridávajú s rastúcou záťažou vyššie frekvencie. Zvlnenie sa pohybuje okolo 30  mVp-p, čo je v poriadku. Hoci je v priebehu napätia pri štarte vidieť „schod“, nie sú tu žiadne väčšie prekmity (ako v prípade standby vetvy).

Ako je na tom Seasonic SSR-600TL čo sa týka ochrany?

Výrobca udáva, že zdroj Seasonic SSR-600TL má nasledujúce ochrany: OCP (ochrana proti nadprúdu), OVP (prepäťová ochrana), UVP (podpäťová ochrana), SCP (protiskratová ochrana), OPP (ochrana proti príliš vysokému odoberanému výkonu) a OTP (ochrana proti prehriatiu).

Pri preťažení nad cca 750 wattov sa zdroj vypol. Pri vyššie spomínanom experimente a prehriatiu sa po nejakom čase tiež vypol. Protiskratová ochrana funguje na všetkých vetvách, ale pri niektorých (+3,3 V, +5 V, +5 V standby) bolo potrebné po spustení ochrany zdroj úplne odpojiť a nechať chvíľu odstáť, aby znovu naštartoval (nestačilo len rozpojenie a spojenie PS_ON).

Recenzia Seasonic SSR-600TL: dodatočné poznámky na meranie

Použité meracie prístroje: Uni-T UT139C, Hantek DSO5102P, Geti GPM01. Prúd bol snímaný na bočniciach s toleranciou 1 %. Presnosť merania napätia by mala byť ± (0,5 % + 2 číslice). Odhad rozšírenej neistoty (pre 95 % pravdepodobnosť) pri meraní účinnosti je 3 %. Na meranie zvlnenia bola použitá sonda 1 : 1, čo najbližšie k pozícii mikrofónu bol umiestnený 10 μF keramický kondenzátor proti zemi, na osciloskope bolo zapnuté obmedzenie šírky pásma na 20 MHz.

i

Ako záťaž boli použité výkonové drôtové rezistory pripájané mechanickými spínačmi. ATX štandard povoľuje zvlnenie 120 mV špička – špička pre vetvy ± 12 V, 50 mV pre ostatných, odchýlku napätia ± 5 % pre kladné vetvy a ± 10 % pre záporné vetvy.

Konštrukcia Seasonic SSR-600TL

Kvalita vyhotovenia zdroja je veľmi dobrá, nevšimol som si očividné problémy (ako napr. prebytočné cínové guľôčky). Niektoré kondenzátory sú umiestnené trochu nakrivo, čo kazí dojem z inak dobrého vyhotovenia. Je tu dosť kondenzátorov s pevným dielektrikom a tie elektrolytické sú od výrobcov Rubycon, Nippon Chemicon a Hitachi.

Vnútornosti zdroja – otvorená krabica; Seasonic SSR-600TL Dióda a MOSFETy na chladiči – konkrétne tieto sú použité v obvode korekcie účiníka (PFC – Power factor correction); Seasonic SSR-600TL
Detailný pohľad na konštrukciu zdroja Seasonic SSR-600TL.

Vľavo dole sú na fotografii vnútra vidieť tlmivky, ktoré sú súčasťou EMI filtrácie (pripojené hneď za sieťovým vstupom). Nad nimi je pomerne masívna tlmivka, ktorá je pravdepodobne súčasťou obvodu na korekciu účinníka. Na chladiči pod ňou sú umiestnené usmerňovacie mostíky, na chladiči nad ňou sú spolu s diódou umiestnené výkonové MOSFETy, ktoré sú opäť zrejme súčasťou aktívnej korekcie účinníka. Ide o pomerne masívne MOSFETy IPP50R140CP od firmy Infineon s parametrami UDS = 550  V, ID = 15  A při 100 °C, RDS = 0,14  Ω (prípadne 0,23  Ω pri 100 °C). Blízko nich si možno na druhej fotografii všimnúť malé prúdové snímacie transformátorčeky.

Na chladiči najbližšie prostriedku zdroja sú umiestnené ďalšie štyri rovnaké MOSFETy, ktoré tvoria plný mostík. Pred hlavným transformátorom je umiestnená ďalšia cievka (uprostred zdroja) a kondenzátor (naľavo od nej). Ide zrejme o sériovú rezonančnú topológiu. Transformátor pre standby vetvu je na fotografii umiestnený pod hlavným transformátorom. Pomerne veľká časť elektroniky je umiestnená na vedľajších doskách, ktoré sú pripojené k tej hlavnej. Tá je osadená z oboch strán. Medzi doskou a krytom sú umiestnené teplovodivé podložky.

Spodná strana väčšej dosky; Seasonic SSR-600TL
Spodná strana väčšej dosky plošných spojov zdroja Seasonic SSR-600TL.

Doska je pokrytá nejakým ochranným lakom, nepodarilo sa mi rozlúštiť popisky na niektorých súčiastkach. Na sekundárnej strane je použité synchrónne usmernenie (namiesto diód sú tu MOSFETy s nejakým riadiacim obvodom – zopnutý MOSFET má veľmi malý odpor – pri tých hrubších, modernejších a určených na menšie napätie ide o miliohmy, takže je na nich len veľmi malý napäťový úbytok a oproti riešeniu s diódami je možné dosiahnuť vyššiu účinnosť). Príslušné MOSFETy sú vidieť na tejto fotografii medzi stredom a horným pravým rohom.

Meniče z +12 V na +5 V a +3,3 V sú umiestnené na samostatnej doske. Na fotografii je vidieť „prednú“ časť meniča s cievkami, na zadnej časti sú umiestnené ostatné súčiastky a chladiče. Táto doska je pripojená k hlavnej doske pomocou niekoľkých káblov.

Doska so znižovacími meničmi, na prednej strane možno vidieť príslušné tlmivky a kondenzátory; Seasonic SSR-600TL
Doska, na ktorej sú umiestnené znižovacie meniče pre vetvy +5 V a +3,3 V.

Prvý zdroj, ktorý na recenziu dorazil, bol chybný (pískala standby vetva a zlyhal pri záťaži – pravdepodobne zlyhali usmerňovacie obvody na sekundárnej strane). Pri spätnej komunikácii so Seasonic to bol údajne prvý chybný kus tohto typu za tento rok, a to celosvetovo.

Záver recenzie a hodnotenie zdroja Seasonic SSR-600TL?

Hoci sa napätie počas testovania držalo s prehľadom stále v rozmedzí danom ATX štandardom, nebolo tak presné (hlavne +5 V a +3,3 V), ako uvádza Seasonic na stránkach. Taktiež mám výhrady k prekmitom na + 5 V standby vetve pri zapínaní.

i Mohlo by vás zaujímať

Medzi klady tohto zdroja patrí jeho veľmi vysoká účinnosť, tichý chod (je chladený pasívne) a nízke zvlnenie výstupných napätí. Nie je veľa výrobcov, ktorí majú v ponuke nejaký podobný pasívne chladený zdroj s výkonom ≥ 600 W – v tomto ohľade je takmer bezkonkurenčný. Použité sú kvalitné materiály a zdroj pôsobí robustným dojmom. Zdroj nakoniec dostal zlaté hodnotenie, aj napriek niektorým chybám na kráse a vysokej cene – hlavne vďaka excelentnej účinnosti, použitým súčiastkam a parametrom vzhľadom na pasívne chladenie.

Zdroj SSR-600TL

Seasonic SSR-600TL

PC zdroje

Tento zdroj síce má nejaké chybičky na kráse, ale ak sa s nimi aj s vysokou cenou zmierite, môžem ho do tichej zostavy rozhodne odporúčiť – svoj účel splní, použité sú kvalitné materiály a podobný zdroj budete na trhu hľadať dosť zložito.

Klady

  • Veľmi dobrý výkon vzhľadom na pasívne chladenie
  • Nízke zvlnenie
  • Výborná účinnosť, certifikácia 80 PLUS Titanium
  • Kvalitná konštrukcia, použité materiály
  • Záruka 12 rokov

Zápory

  • Vysoká cena
  • Prekmitnutie na standby vetve pri zapnutí
  • O niečo menej presná regulácia napätia oproti udávanej
František Štefanec

František Štefanec

Volám sa František Štefanec a elektronika je jedným z mojich hlavných koníčkov už od detstva. Momentálne študujem na elektrotechnickej fakulte ČVUT. Elektronika ma zaujíma všeobecne, od mikroradičov cez analógové obvody po pokusy s VN – baví ma navrhovať a konštruovať rôzne obvody. Elektroniku tiež vyučujem.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií