Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Počas sviatkov 10.4. a 12.4. je otvorený iba  showroom v Bratislave. V pondelok (13.4.) sú všetky pobočky zatvorené, ale stále sme tu pre vás online.

Ospravedlňujeme sa za prípadné meškanie doručenia objednávok z dôvodu kontrolných opatrení realizovaných v rámci nariadenia vlády SR a následného zdržania zásobovania.

Levé ucho - bezpečné a spoľahlivé nákupy Nová TV s dopravou zdarma

Recenzia objektívu Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary

Zobraziť katalóg
Recenzia objektívu Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary

Teleobjektívy nižších a stredných tried patria dlhodobo k veľmi obľúbeným, a tak nie je divu, že výrobcovia prichádzajú so stále novými a novými modelmi. Stranou, samozrejme, nemôže zostať ani Sigma, ktorá na tomto poli už v minulosti priniesla nejeden zaujímavý objektív. Teraz prišla s ďalším pozoruhodným kúskom, ktorý nesie označenie Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary. Ide o malý, relatívne ľahký a kompaktný teleobjektív, koncipovaný predovšetkým na fotografovanie z ruky, vhodný na fografovanie zvierat, športových zápolení, lietadiel a podobne. 

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100 – 400 mm: rozmery, mechanické vyhotovenie a ovládanie

Ako už napovedá označenie Contemporary, tak ide o triedu objektívov značky Sigma, ktoré vynikajú kompaktnosťou, ľahšou konštrukciou aj lacnejším vyhotovením, čo objektív Sigma 100 – 400mm f/5 – 6,3 DG OS HSM Contemporary celkom dobre vystihuje. Objektív má pekný a moderný dizajn, na aký sme v prípade značky Sigma za poslednú dobu už zvyknutí, teda žiadne zbytočnosti, ale prosté, a hlavne praktické vyhotovenie, pričom však nechýba nič podstatné. Objektív má poctivý kovový bajonet a gumové tesnenie okolo neho, proti vnikaniu vlhkosti a prachu. Nechýba ani kvalitná stupnica zaostrenej vzdialenosti. Na boku objektívu nájdeme hneď štyri prepínače, na detailné nastavenie fungovania objektívu.

Keď objektív vezmete do ruky, tak prvé, čo zaujme je, že pôsobí naozaj mimoriadne solídnym a robustným dojmom, a to aj napriek tomu, že je z veľkej časti plastový. Ja osobne už dnes plast nepovažujem za nejaké sprosté slovo, je to materiál, ktorý má celé množstvo výhod. A ak sa použije naozaj kvalitný, tak to nijako neuberá na kvalite vyhotovenia – práve objektívy Sigma sú toho skvelou ukážkou, pretože posledné generácie vyzerajú až prémiovo. Oba prstence, zaostrovací aj zoomovací, sú dostatočne široké, potiahnuté vhodným nekĺzavým povrchom aj materiálom a majú priamo príkladne jemný chod. Objektív je tiež na ohnisko 400 mm príjemne, až skoro prekvapivo malý.

ParameterSigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary
Ohnisková vzdialenosť100 – 400 mm
Svetelnosťf/5 – f/6,3
Najvyššia clonaf/22
Najkratšie zaostrenie1,6 m
Clona9-lamelová
Filtrový závit67 mm
Optická sústava21/15 (1× ED)
Účinnosť stabilizáciaVR 4 EV
Rozmery86 × 182 mm
Hmotnosť1 160 g

Ak zhrniem všetky zistené parametre mechanického vyhotovenia a ergonómie, potom môžem konštatovať, že v tomto ohľade je objektív Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary skutočne mimoriadne vydarený. Dobre sadne do každej ruky a skvele sa s ním pracuje. Napríklad používatelia, ktorí sú zvyknutí zaostrovať ručne budú priamo nadšení, pretože vďaka jemnosti chodu bez problémov zaostrí pokojne aj na milimeter presne, a to aj pri maximálnom ohnisku 400 mm. Pre istotu musím tiež ešte uviesť, že objektív sa síce pri zoomovaní vysúva (čo je v prípade objektívov tohto typu bežné), ale predná príruba sa ani pri zoomovaní a ani pri zaostrovaní neotáča, takže sa na tomto objektívu dobre pracuje aj s filtrami – filtrový závit je 67 mm.

Vybavenie funkciami, prax a optická kvalita objektívu

Objektív Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary je vhodný ako pre digitálne zrkadlovky z menším čipom APS-C, tak aj pre tie s čipom veľkosti kinofilmového políčka, teda Full Frame (väčšinu ukážkových fotografií v tomto článku som vyhotovil práve Full Frame digitálnou zrkadlovkou Nikon D750). Objektív je vybavený výkonnou optickou stabilizáciou, ktorá umožňuje využitie dlhších expozičných časov až o 4 EV. Stabilizácia má dva režimy – jeden na klasickú stabilizáciu a jeden špeciálne na tzv. panning. Práve v prípade teleobjektívu je kvalitná optická stabilizácia v praxi veľmi dôležitá a objektív bez tejto funkcie by som dnes asi príliš neodporúčal.

Ďalšou veľmi zaujímavou, a aj dnes stále ešte netradičnou funkciou, je možnosť používateľskej kalibrácie objektívu pomocou špeciálnej kalibračnej sondy Sigma USB Dock. Vďaka tejto sonde a programu Sigma Optimization PRO si môžete objektív sami používateľsky a veľmi presne kalibrovať, presne podľa vašich osobných potrieb. Ďalej môžete korigovať prípadný Backfocus alebo Frontfocus. V neposlednom rade môžete týmto zariadením aktualizovať firmvér objektívu (na túto tému v budúcnosti pripravujem samostatný článok).

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Aj keď je nejaký objektív naozaj veľmi kvalitný, napriek tomu dôsledne využívajte slnečnú clonu, a to nielen za slnečného dňa. Dvojnásobne to platí v prípadoch, ako je tento, keď ju máte zadarmo už zahrnutú v cene objektívu. Slnečná clona nielen zvyšuje celkový optický výkon, ale tiež významne chráni prednú šošovku objektívu pred poškodením pri fotografovaní v teréne – určite lepšie a účinnejšie, než rôzne ochranné filtre.

Ďalšou veľmi podstatnou kapitolou je (najmä v prípade teleobjektívu) automatické zaostrovanie. Ako už napovedá skratka HSM (Hyper Sonic Motor) v označení objektívu Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary, tak je objektív vybavený ultrazvukovým zaostrovacím motorom a na výkone je to skutočne poznať. Objektív aj v praxi zaostruje veľmi rýchlo a presne, ak by sa vám aj tak zdalo málo, možno rýchlosť ešte zvýšiť použitím prepínača na obmedzenie zaostrovacieho rozsahu. Tento prepínač má tri polohy, prvý pre kompletný rozsah, druhý pre rozsah od 6 m do nekonečna a tretí len do 6 metrov. Drobnosť, ktorá však v mnohých situáciách poteší. Súčasne ešte dodám, že najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je 1,6 metra, takže vyslovene na makro to síce nie je, ale pri 400 mm sa takto už dajú fotografovať zaujímavé detaily, ako napríklad väčšie kvety a podobne.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Malé rozmery objektívu sú okrem iného dané mierne nižšou svetelnosťou, ktorá je v prípade tohto objektívu f/5 – 6,3, čo je však v praxi naozaj malý rozdiel, ktorý sa navyše nijako negatívne nepodpísal na samotnom optickom výkone. V skutočnosti je to skôr naopak, pretože aj po optickej stránke je tento objektív skutočne mimoriadne kvalitný. Chromatická aberácia je v prípade neho takmer neznámym pojmom, dobre znáša protisvetlo, nemá sklon vytvárať nežiadúce reflexy a vinetácia sa síce na plne otvorenú clonu objaví, ale len na Full Frame fotoaparáte a v primeranej miere, ľahko odstrániteľné jednoduchým vhodným nastavením fotoaparátu, či postprocesom v grafickom editore. Najlepšia je však ostrosť, tá je naozaj výborná, a to v celom rozsahu zoomu. Dokonca aj vplyv nastavenie clony je minimálna. Aj na snímkach z Full Frame zrkadlovky je ostrosť veľmi dobrá aj v rohoch na plne otvorenú clonu. Ak použijete zrkadlovku s čipom formátu APS-C, tak už vôbec nemáte čo riešiť.

MTF krivky

Príslušenstvo, cena a záver

Ako je v prípade značky Sigma už mnohoročným zvykom, sú aj v prípade tohto objektívu v cene zahrnutá okrem oboch krytiek aj čalúnená taška na objektív a kvalitná slnečná clona. Ako voliteľné príslušenstvo okrem obvyklých filtrov prichádza do úvahy (a náročnejším používateľom odporúčam) už spomínaný Sigma USB Dock, na aktualizáciu firmvéru a kalibráciu – pre istotu dodám, že ak máte viac objektívov Sigma, potom stačí jeden USB dock pre všetky. Ďalej je tento objektív kompatibilný s najnovšou generáciou telekonvertorov, aj keď pozor na svetelnosť, tá môže byť v niektorých prípadoch limitujúca.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Slunečná clona Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Optická sústava

Záverom sa pomaly dostávam k cene, ktorá aktuálne je 888 € vrátane DPH a to je naozaj veľa dobrá cena. Nový objektív Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary patrí totiž k tomu vôbec najlepšiemu, čo som z tejto kategórie objektívov mal kedy v ruke – a že už toho za tie roky bolo naozaj veľa. Ak potrebujete zoom teleobjektív s dlhším ohniskom ako obvyklých 300 mm, pritom nepotrebujete vyššiu svetelnosť a súčasne by sa vám hodilo, aby objektív bol malý a ľahko prenosný, potom v podstate nie je čo riešiť. S týmito parametrami, výkonom a cenou budete len veľmi ťažko hľadať nejakú lepšiu voľbu. A tým myslím po všetkých stránkach, pretože tento objektív je skutočne kvalitný ako mechanicky, tak aj opticky, rovnako ako po stránke ceny, ergonómie aj možného príslušenstva.

A ešte aby som nezabudol – Sigma dáva na svoje objektívy plnú záruku 4 roky. A ak niekedy v budúcnosti zmeníte značku fotoaparátu, nemusíte hneď predávať aj všetky objektívy – Sigma vám vymení bajonet napríklad z Canonu na Nikon alebo naopak (toto už je, samozrejme, spoplatnená služba) .

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Záverečné hodnotenie objektívu Sigma 100–400 mm f/5–6,3 DG OS HSM Contemporary

Hodnotenie 92 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
95 %
Obrazová kvalita
90 %
Pomer ceny a výkonu
90 %

Klady

  • Výborná optická kvalita
  • Rýchle zaostrenie a optická stabilizácia
  • Plná záruka 4 roky
  • Obal a slnečná clona v cene
  • Pekný aj praktický dizajn
  • Priaznivá cena

Zápory

  • Mierne nižšia svetelnosť
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s mnosžtvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary pre Canon
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, pre čip Fullframe a APS-C (ekv. 100–100 mm), priemer filtra 67 mm, stabilizácia, HSM motorček

922,90 € bez DPH 769,08 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať v piatok 10.4. od 8:00
Objednávací kód: OT375q
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi