Cereals & Muesli reviews and tests

Alza Test Ranks Cereals & Muesli Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Cereals & Muesli – Test Results

The result for cereals & muesli at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for cereals & muesli. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from cereals & muesli rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

202 Results
4.9 66×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate-laying 450g
Muesli - - 21.98 €/1 kg
  9.89 €
21.98 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix011
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Mind protein with chocolate 500g
Muesli - - 10.78 €/1 kg
  5.39 €
10.78 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem064
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar chocolate and coconut 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
9.98 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem067
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar fruit & nuts 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
9.98 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem097
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar with strawberries 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
9.98 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem065
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar nuts and almonds 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
9.98 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem066
4.8 88×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli classic 300g, playful mix
Muesli - weight: 0,3kg - 19.63 €/1 kg
  5.89 €
19.63 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix200
4.7 139×
Watch Price/Availability
GRIZLY Rice porridge 1000 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 348 kcal - 4.79 €/1 kg
  4.79 €
4.79 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz098
4.8 52×
Watch Price/Availability
Bery Jones Chocolate filled crispy pads gluten free source of fibre 500g
Cereals - gluten-free, extruded, fine chocolate filling, suitable for milk or yoghurt, made in the Czech Republic, resealable packaging, weight 500 g - 9.98 €/1 kg
Great price 4.99 €
9.98 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B09
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Mysli honey/nuts 750 g
Muesli - - 5.72 €/1 kg
  4.29 €
5.72 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD134
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Think blueberries/raspberries 750 g
Muesli - - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
7.19 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD132
4.7 95×
Watch Price/Availability
EMCO Think strawberries/almond 750 g
Muesli - weight: 0,75kg - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
7.19 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD133
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Think chocolate/nuts 750 g
Muesli - - 6.65 €/1 kg
  4.99 €
6.65 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD131
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Apple and Cinnamon 750 g
Muesli - - 6.52 €/1 kg
  4.89 €
6.52 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem176
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Exotic Fruit 750g
Muesli - - 7.45 €/1 kg
  5.59 €
7.45 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem077
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Chocolate Trio 750g
Muesli - - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
7.19 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem079
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - dark chocolate 750g
Muesli - weight: 0,75kg - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
7.19 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem078
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - caramel pieces 750g
Muesli - - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
7.19 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem076
4.9 32×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate Protein Muesli by Adam Ondra 450g
Muesli - - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
27.25 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix022
4.7 58×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli Healthy I: Experience and metabolism 270g
Muesli -
  6.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix063
4.7 53×
Watch Price/Availability
Bery Jones Crispy Pillows with hazelnut filling gluten free source of fibre 500g
Cereals - gluten-free, extruded, fine hazelnut filling, suitable for milk or yoghurt, made in the Czech Republic, resealable packaging, weight 500 g - 8.98 €/1 kg
Great price 4.49 €
8.98 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B13
4.9 32×
Watch Price/Availability
Mixit Strawberry mix 470g
Muesli - - 18.28 €/1 kg
  8.59 €
18.28 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix076
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, chocolate
Protein Puree - , 348,94kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 25.44 €/1 kg
Discounted -4 % 22.90 € 23.90 €
25.44 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0731
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, coconut
Protein Puree - , 90,94kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 25.44 €/1 kg
Discounted -4 % 22.90 € 23.90 €
25.44 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0732
 

Cereals & Muesli - articles

healthy nutritionQuinoa – prečo ju zaradiť do jedálnička a ako ju pripraviť Čo je quinoa, ako chutí a prečo by nemala chýbať vo vašom jedálničku? Zistite, aké účinky má quinoa, aké sú jej nutričné hodnoty a ako ju správne pripraviť. Inšpirujte sa zdravšou alternatívou namiesto klasických príloh.
Vianoce bez vianočných koláčikov si určite nedokážete predstaviť. Čo tak skúsiť to tento rok inak? Vydajte sa s nami cestou zdravého pečenia a ochutnajte zdravé pečivo, ktoré sa vám bude priamo rozplývať na jazyku. Pri jeho konzumácii vás nemusia strašiť povianočné...
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap cereals & Muesli Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best cereals & Muesli You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in cereals & Muesli reviews