Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři - Sport ucho wuben sk

Obsluhu a ovládanie elektrobicykla zvládne aj laik

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Elektrobicykle majú oproti bežným bicyklom svoje špecifiká. Tým hlavným je nutnosť kontroly nad pohonným systémom, teda regulácia miery asistencie elektromotora počas jazdy. Okrem toho je potrebné mať prehľad o aktuálnej kapacite akumulátora, ktorá určuje dojazdovú vzdialenosť elektrobicykla. Pre jeho správnu funkciu je teda nevyhnutné využívať vhodné nastavenia a kontrolovať stav akumulátora prostredníctvom displeja.

Obsluhu a ovládanie elektrobicykla zvládne aj laik – OBSAH

 1. Obsluha a ovládanie elektrobicykla
 2. Základné prvky elektrobicykla
 3. Umiestnenie motora
 4. Spôsob umiestnenia batérie
 5. Typy ovládačov elektrobicyklov
 6. Ovládanie elektrobicykla krok za krokom
 7. Stupeň výpomoci
 8. Elektrobicykle: brzdy a príslušenstvo
 9. Optimalizácia dojazdu elektrobicykla
 10. Jazda bez elektromotora
 11. Obsluha a nabíjanie akumulátora
 12. Starostlivosť o akumulátor elektrobicykla

Obsluha a ovládanie elektrobicykla

Použitie elektrobicykla je trochu iné ako v prípade bežného bicykla. V prvom rade, elektrobicykel má motor. To znamená, že vám samotný bicykel môže pomôcť v náročnejšom teréne, napríklad pri jazde do prudkého kopca. Jazdu tak zvládnete bez zbytočne prepoteného trička. Zaobstaranie elektrobicykla sa oplatí aj v prípade, že plánujete cestovať na dlhšie vzdialenosti. Oceníte ho ale aj v bežnej mestskej premávke. Vzhľadom na to, že jazdec na elektrobicykla počas jazdy vynakladá (s výpomocou) menej námahy, je elektrobicykel ideálny na denné dochádzanie do zamestnania. Vhodný je aj pre tých, ktorí si chcú užiť voľnosť cestovania na bicykli, ale z dôvodov zdravotných či kondičných, nemôžu.

Základné prvky elektrobicykla

Ako už označenie elektrobicykel napovedá, od klasického bicykla sa v niektorých ohľadoch líši. Ak sa detailnejšie pozrieme na základné prvky elektrobicykla, sú to tieto:

 • Motor
 • Akumulátor a systém jeho uchytenia v ráme
 • Ovládač s displejom
 • Senzor snímače rýchlosti
 • Prepojovacia kabeláž
 • Príslušenstvo – kľúčik akumulátora a nabíjačka
Elektrobicykel
Obsluhu a ovládanie elektrobicykla zvládne po krátkej chvíli aj laik.

Umiestnenie motora elektrobicykla

Jednou z kľúčových vlastností elektrobicyklov je umiestnenie motora. V zásade existujú dve možnosti, motor v náboji zadného kolesa a motor umiestnený v strede rámu. Každá z možností má svoje výhody a nevýhody.

 • Motor v zadnom náboji kolesa patrí k najčastejším riešeniam. Nevyžaduje tzv. frekvenčné šliapanie, z toho dôvodu sa hodí najmä do mestskej premávky alebo na rovinu. Veľkou výhodou je jednoduchý servis a solídne zrýchlenie, tento pomer rozhodne ponúka aj veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Nevýhodou však je vyššie zaťaženie kolesa v zadnej časti a tiež nerovnomerné rozdelenie energie (elekromotor pomáha viac alebo menej, než šliapete, výsledkom je horšia synchronizácia)
 • Motor v strednej časti rámu je najlepší z hľadiska vyváženia a tým aj jazdných vlastností. Okrem rýchlosti šliapania reaguje aj na silu, akou šliapete, a dokáže preto ponúknuť ideálnu výpomoc. Vďaka tomu, že automaticky volí optimálne otáčky, je stredový motor úspornejší. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, v závislosti na štýle radenia sa tiež znižuje životnosť reťaze o cca 15 %.

Spôsob umiestnenia batérie

Hoci s motorom, tak bez batérie, by bolo elektrobicykel len obyčajným bicyklom. Batéria dodáva potrebnú energiu, preto patrí popri motore k najdôležitejším komponentom. Najčastejšie sa využívajú lítium-iónové batérie, ktoré, za predpokladu správnych skladovacích podmienok, ponúkajú vysokú kapacitu a dlhú životnosť. Vyžadujú však pravidelné nabíjanie a aj keď ich nepoužívate, je vhodné ich udržiavať nabité na 50 až 80 % a dobíjať cca raz do mesiaca.

Batérie môžeme podľa umiestnenia rozdeliť na dve skupiny:

 • Rámové batérie sú ideálne najmä s tým ohľadom, že nenarušia ťažisko kolesa. Umiestňujú sa na miesto, kde je zvyčajne držiak na fľašu s pitím. Na trhu sú ako batérie plne integrované do rámu, tak tie, ktoré sú súčasťou rámu len čiastočne.
 • Nosičové batérie sú vhodné iba pre bicykle, ktoré už z podstaty priestor na zadný nosič majú, teda najčastejšie mestské typy. Nijako to ale nebráni tomu, aby sa dala batéria ľahko vybrať. Umiestnenie v zadnej časti bicykla je však trochu spoznať na jazdných vlastnostiach bycikla, ťažisko je posunuté viac dozadu.

Typy ovládačov elektrobicyklov

Podľa druhu pohonu, výrobcu a stupňa osadenia bicykla rozlišujeme tri základné typy ovládačov – s LED displejom, s LCD displejom a s tzv. smart systémom.

Ovládanie s LED displejom

LED displej predstavuje najjednoduchší systém ovládania bicykla. Týmto typom displeja dokážete bicykel zapnúť/vypnúť, ovládať stupeň výpomoci šliapania a asistenta pri chôdzi, poprípade zapnúť/vypnúť svetlá. Zobrazuje tiež stupeň nabitia batérie.

i Elektrobicykle sú perfektné pre športovcov, do mesta aj na dedinu

Ovládanie s LCD displejom

Druhým typom je samostatný ovládač umiestnený pri gripe s LCD displejom a to najčastejšie uprostred riadidiel. Je to tak najpohodlnejšie a najprehľadnejšie, však nič nebráni tomu umiestniť displej kamkoľvek. Tento ovládač funguje navyše ako jednoduchý cyklopočítač (aktuálna rýchlosť, denná a celková prejdená vzdialenosť, priemerná rýchlosť, čas, zobrazenie výkonu motora atď.). Podľa možností výrobcu možno určovať ďalšie parametre, ako je presný priemer/obvod kolesa, počet stupňov výpomoci a možnosť ich individuálneho nastavenia a podobne.

Nokia 7 Plus, biela farba Nokia 7 Plus, fotoaparát

Displej elektrobicykla môže byť umiestnený na riadidlách alebo na takisto dobre viditeľnom hornom ráme.

Ovládanie so smart systémom

Smart systémy, ktoré sú, samy o sebe skôr než ovládaním, bonusovou funkciou navyše, sú vybavené napríklad funkciou GPS s možnosťou navigácie a záznamu trasy, určenie polohy bicykla či tréningovými módmi. Okrem toho ponúka aj možnosť prepojenia s inteligentným telefónom a podobne. LCD displeje je spravidla možné vyňať z bicykla bez použitia náradia.

Cestovanie na elektrobicykli je vhodné aj pre tých, ktorí si zo zdravotných dôvodov nemôžu jazdu na klasickom bicykli dovoliť.

Ovládanie elektrobicykla krok za krokom

Na modelovom príklade si ukážeme základné ovládanie elektrobicykla.

i Elektrobicykel v príklade je vybavený pohonom Yamaha, ovládačom umiestneným pri gripe a LCD displejom uprostred riadidiel. V prípade iných modelov sa postup môže v detailoch líšiť. Všetky potrebné informácie budú obsahovať návod na obsluhu, ktorý bude súčasťou príslušenstva každého bicykla.
Pred výjazdom skontrolujte stav nabitia akumulátora, prípadne akumulátor nabite. Po kontrole nabitia akumulátora zapnite tlačidlom na ovládači systém elektrobicykla. Šípkami hore/dole zvoľte stupeň elektrickej výpomoci, teda silu (výkon motora), ktorú koleso pomáha k vynaloženej sile šliapania.
Elektrobicykel
Výpomoc si môžete nastaviť podľa terénu alebo podľa toho, ako veľmi ste unavení.

Stupeň výpomoci

Nastavenie môžete ľubovoľne meniť počas jazdy. Voľba stupňa výpomoci ovplyvňuje nielen výkon motora, ale aj dĺžku dojazdu elektrobicykla na jedno dobitie batérie. Týchto stupňov je zvyčajne tri až päť, v prípade vyšších modelov nájdeme až deväť stupňov. Voľba stupňa výpomoci sa volí pomocou na to určeného prepínača a zobrazuje sa na displeji elektrobicykla. Na moderných bicykloch už dnes nájdeme rôzne Eco režimy, ktoré využijete najmä vtedy, ak si chcete užiť jazdu s kolegom cyklistom, ktorý nemá elekrobicykel. Bicykle ďalej ponúkajú režimy ako Turbo (pre maximálnu rýchlosť) alebo varianty určené na šport či diaľkové jazdy. Výdatným pomocníkom je aj asistent pri tlačení bicykla, ktorý túto činnosť výrazne uľahčí.

Elektrobicykle: brzdy a ďalšie príslušenstvo

Rovnako, ako v prípade klasických bicyklov, aj v prípade elektrobicyklov je dôležité mať správne nastavené brzdy. Na elektrobicykloch sa najčastejšie používajú kotúčové hydraulické brzdy, ktoré majú ideálny výkon, aby dokázali jazdu spomaliť či úplne zastaviť. Brzdy patria medzi tie komponenty na elektrobicykli, ktoré môžete pomerne jednoducho (alebo pomocou servisu) vymeniť či vylepšiť. Okrem bŕzd sú k dispozícii aj ďalšie typy osvetlenia, držiaky na fľašu alebo celá škála tašiek na náhradné batérie, poistky a ďalšie vybavenie.

Optimalizácia dojazdu elektrobicykla

Dĺžka dojazdu všeobecne najviac závisí na výškovom profile trate, váhe jazdca a na správnej voľbe stupňov elektrickej výpomoci počas jazdy. Čím vyšší zvolený stupeň výpomoci, tým menší je dojazd elektrobicykla, a naopak. Správnou voľbou stupňov (do kopca vyšší, v rovinatých úsekoch nižší) teda môžete optimalizovať dojazd elektrobicykla.

Elektrobicykel Sava e27 Carbon 6.0
Horský elektrobicykel Sava E27 Carbon 6.0 má dojazd až 85 km.

Jazda bez elektromotora

Ak zvolíte režim OFF (vypnutý), alebo v prípade vybitia batérie počas jazdy, u väčšiny modelov idete ako na klasickom bicykli, len s prihliadnutím k vyššej váhe bicykla (najmä váha motora a akumulátora). Spravidla teda neprekonávajú žiadny odpor spojený s elektromagnetmi, toto je riešené osadené voľnobežkou.

i Ako vybrať elektrobicykel

Obsluha a nabíjanie akumulátora

Akumulátor je v tomto prípade uchytený na spodnú rámovú rúrku. Jeho vybratie je možné pomocou unikátneho kľúča, ktorý je v dvoch vyhotoveniach súčasťou dodávky elektrobicykla. Uvoľnením zámku a vyklopením akumulátora do strany ho vyberte z rámu. To umožňuje jednoduché dobíjanie bez nutnosti umiestnenia celého bicykla do blízkosti elektrickej zásuvky. Na tomto mieste je však potrebné upozorniť aj na to, že niektoré bicykle majú akumulátor integrovaný a je ho preto nutné nabíjať priamo na bicykli pripojením kábla.

Elektrobicykel, batéria Elektrobicykel, batéria

Batériu z elektrobicykla vyberiete pomocou špeciálneho kľúča. Nie je teda nutné celý elektrobicykel umiestňovať k nabíjačke.

Nabíjanie vykonávajte na to určeným konektorom a výhradne originálnou nabíjačkou. Aktuálny stav nabíjania sa zobrazuje LED diódami priamo na akumulátore. Doba nabíjania je cca 2,5 h. Počas prevádzky elektrobicykla je stav nabitia akumulátora zobrazený na displeji alebo priamo na akumulátore po stlačení príslušného tlačidla.

i Nemusíte kupovať už hotový elektrobicykel. Zaujímavou možnosťou je prestavba elektrobicykla. K dispozícii je celý rad komponentov, samotná prestavba ale vyžaduje trochu skúseností a cviku. Odporúčame preto zveriť túto činnosť odbornému servisu.

K dispozícii je celý rad akumulátorov pre elektrobicykle. Klasické, olovené akumulátory na elektrobicykel predstavujú ideálny pomer cena/výkon, môžu ale predstavovať istý ekologický problém pri likvidácii. Lepšou a modernejšou voľbou sú akumulátory na základe lítia v rôznych kombináciách (lítium-iónové, lítium-polymérové). Tie sú dnes veľmi obľúbené a ľahko dostupné. Rovnako, ako v prípade olovených, nerobí najmenší problém ich opakované nabíjanie.

Elektrobicykel, batéria Elektrobicykel, batéria

Batérie elektrobicykla sa dobije asi za 2,5 hodiny. O jej stave budete informovaní LED diódami.

Starostlivosť o akumulátor elektrobicykla

Akumulátor skladujte ideálne v nabitom stave, pri dlhodobom nepoužívaní elektrobicykla (napríklad v zimnom období) je nutné akumulátor raz za dva mesiace dobiť. Po nabití akumulátor umiestnite späť do rámu a starostlivo uzamknite, aby nedošlo k jeho uvoľneniu za jazdy!

i Vybratie akumulátora je vhodné tiež pri nakladaní bicykla do automobilu (alebo na strešný nosič), výrazne tým znížite jeho hmotnosť pri manipulácii a zdvíhaní.

Ovládanie a obsluha elektrobicykla je pomerne jednoduchá. Jedným z hlavných záujmov vodiča je čo najdlhší dojazd. Ten zvýšite voľbou nižšej výpomoci a tiež nižším stupňom.

Agogs LowStep černý 2017/18 11Ah
Mestský elektrobicykel - hliníkový rám, 7 rýchlostí, motor Bafang v zadnom náboji s výkonom 250 W, 400Wh batéria, prehadzovačka MicroShift DS85, pružinová vidlica (zdvih 40 mm), brzdy Tektro C310, hmotnosť 23.4kg

1 104,90 € bez DPH 920,75 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: SPTbd0898
Agogs CityLiner Class čierny 16 Ah - Mestský elektrobicykel
-7%
Agogs CityLiner Class čierny 16 Ah
Mestský elektrobicykel - hliníkový rám, 8 rýchlostí, motor Bafang v zadnom náboji s výkonom 250 W, 600Wh batéria, prehadzovačka Shimano Sora, pružinová vidlica (zdvih 60 mm), brzdy 857 ALS, hmotnosť 24.5kg

-7% 1 592,90 €
1 473,90 € bez DPH 1 228,25 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: SPTif1188
Agogs CITYLINER Easy
Mestský elektrobicykel - hliníkový rám, 7 rýchlostí, motor Bafang v zadnom náboji s výkonom 250 W, 600Wh batéria, prehadzovačka Shimano, pružinová vidlica (zdvih 40 mm), brzdy Tektro 857 ALS, hmotnosť 23.7kg

1 104,90 € bez DPH 920,75 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať dnes od 10:15
Objednávací kód: EKA201a
Sava e27 Carbon 2.0 - Horský elektrobicykel 27,5"
-7%
Sava e27 Carbon 2.0
Horský elektrobicykel 27,5" – materiál rámu: karbón, motor Bafang 250 W, umiestnenie motora: zadný náboj, batéria 300 Wh, max. dojazd 70 km, pružinová vidlica LPXX 27.5 Coil suspension oil 100 mm zdvihu 100 mm, brzdy Shimano Altus BR-MT200, prehadzovačka Shimano Altus RD-M2000 SGS, počet rýchlostí: 27, presmykač Shimano Altus FD-M2000. 3x9. down swing, hmotnosť 18.8kg

-7% 1 349 €
1 249 € bez DPH 1 040,83 €
Kúpiť
Akciová cena
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: SPTsav039
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi