PET PET

The International 2017 – rekordnú výhru takmer 11 miliónov dolárov si odniesol Team Liquid

Zobraziť katalóg

Fenomén menom eŠport je stále na vzostupe a nezdá sa, že by mal v dohľadnej dobe spomaliť. Celkový obrat tohto moderného zábavného odvetvia stúpa každým rokom, k radosti nejedného hráča, k nevôli a hádam aj strachu konzervatívnej časti mimohernej verejnosti. A dlhoročným vlajkonosičom, hádam aj akýmsi apoštolom úspechu všetkého toho virtuálneho zápolenia je najväčší ešportový turnaj roka, The International, majstrovstvá sveta v MOBA hre Dota 2.

i

(Update 13. 8. 2017) The International 2017 končí, veľký podiel na rekordnom prize poole takmer 25 miliónov dolárov si po suverénnom víťazstve nad čínskou päticou z tímu Newbee odniesol multiregionálny Team Liquid.

Team Liquid vyhral The International 2017

Dota 2; Team Liquid The International 2017 champions

(13. 8. 2017) Najväčší Dota 2 turnaj a vrchol kompetitívnej sezóny končí. Finále prestížneho eŠport podniku The International 2017 s rekordným prize poolom ovládol multiregionálny Team Liquid, keď v prekvapivo jednoznačnej sérii zmietol čínskeho šampióna z roku 2014 Newbee pomerom 3-0 na zápasy. Pätica hráčov, ktorej fandila prevažná väčšina vypredanej KeyAreny, si tak domov odnesie neuveriteľnú sumu takmer 11 miliónov amerických dolárov.

Liquid je vôbec prvým tímom, ktorý vo veľkom finále International vyhral bez straty mapy. Avšak všetky ostatné tradície zostali, zdá sa, neporušené. Najmä región víťaza – ten sa už od roku 2011, keď Valve usporiadala prvé „majstrovstvá sveta v Dote 2“, pravidelne obmieňa: v nepárne roky vyhrávajú západné tímy, v párne Čína. Tiež žiadny hráč alebo organizácia netriumfovali na International dvakrát. A ak vezmeme do úvahy, že tohtoročný šampionát bol po výtvarnej stránke ladený do morskej modrej, nie je iste víťazstvo tímu „Tekutiny“ s morským koníkom v znaku žiadnym veľkým prekvapením.

Dota 2; KeyArena final day The International 2017

Dotu čakajú po International 2017 pomerne zásadné zmeny. Okrem budúceho veľkého patcha menom Dueling Fate, ktorý okrem klasických zmien, úprav a vylepšení prinesie aj dvoch nových hrdinov, to bude predovšetkým nový systém turnajov. Valve chce mať nad profesionálnou scénou kontrolu, zároveň však má podľa všetkého záujem na tom, aby sa Dota 2 neuzavrela voči tretím stranám. Súčasné dva Valve Majory dotované fixnou sumou 3 milióny dolárov končia, namiesto nich prichádza smršť 11 Majorov a 11 Minorov organizovaných zavedenými spoločnosťami, ako sú ESL, DreamHack či PGL.

Dota 2; The International 2017, Team Liquid Dota 2; The International 2017 Newbee runner-ups

Veľké podniky budú mať dotáciu 1 milión, malé 300 tisíc dolárov, pričom Valve zasponzoruje polovicu sumy. Okrem prize money si z nich hráči odnesú aj kvalifikačné body, ktoré budú určovať, kto dostane pozvánku na The International (to znamená koniec priamych pozvánok od Valve). Regionálne kvalifikácie zostanú.

(12. 8. 2017) The International 2017: dvaja noví hrdinovia ohlásení, umelá inteligencia zvíťazila v súboji 1 v 1

The International 2017 je v plnom prúde, v pavúkovi zostávajú posledné tri tímy, ktoré si to rozdajú o titul Dota 2 šampióna na tento rok. Avšak ešte pred samotným veľkým finále Valve rovnako ako minulý rok potešila svojich fanúšikov oznámením hneď dvoch nových hrdinov. Okrem toho si ľudstvo (s trochou nadsadenia) pripísalo ďalšiu porážku z virtuálnych rúk umelej inteligencie.

Pozornosť milovníkov eŠportu sa pochopiteľne upiera predovšetkým k vyvrcholeniu International 2017, kde sa opäť hrá o rekordnú a pri prepočte na eurá úplne astronomickú sumu viac ako 20 miliónov eur. Avšak Valve sa rozhodla (chcelo by sa povedať vďakabohu) ešte pred záverom najväčšieho Dota 2 podniku ohlásiť dvoch úplne nových hrdinov a odčiniť tak sklamanie, ktoré predsa len zavládlo po nedávnom predstavení novej kartovej hry z dotarského univerza Artifact.

Zatiaľ nie sú žiadne informácie o schopnostiach nových postáv, ktoré rozšíria už tak úctyhodný výber na 115. IceFrog (hlavný dizajnér Doty) si však už môže dovoliť popustiť uzdu fantázie, pretože predlohy z pôvodného Warcraft 3 režimu Dota sú de facto vyčerpané. Podľa krátkeho trajlera prezentovaného na konci 5. dňa hlavnej časti turnaja sa zdá, že dvojicu nováčikov bude tvoriť na obratnosti založený zabijak značne pripomínajúci Kocúra v čižmách (aj keď zrejme má viac spoločného s ošípano-dikobrazovitým Bristlebackom) a pravdepodobne supportiaca víla, ktorá trošku vyzerá ako zlá sesternica Enchantressky.

Okrem tejto nesporne radostnej noviny sme boli tiež svedkami zabitia ďalšieho klinčeka do rakvy, v ktorej sa k nekonečnému spánku už pomaly ukladá nebožtík menom Ľudstvo (nemyslíme to (úplne) vážne, nebojte). To keď nový superbot riadený umelou inteligenciou od neziskovky OpenAI (jedným zo zakladateľov je vizionár Elon Musk) strčil do vrecka výber tých najlepších midových dota 2 profesionálov, vrátane neustále veľmi populárneho Dendiho. Umelá inteligencia človeka v hrách poráža už nejakú dobu a nejde iba o šach alebo čínske go. Dota a podobné hry sú oveľa komplexnejšie.

Áno, bol to síce iba krátky herný úsek, začiatočná fáza na midovej linke nezahŕňajúca žiadne okolité vplyvy (runy, gank spoluhráčov). Napriek tomu to bolo fascinujúce a áno, celkom aj desivé pozorovať, ako samovoľne sa učiaci bot naznačuje použitie kúziel, vykonáva úplne dokonalý blok creepov a bezchybne kombinuje lasthitovanie s obťažovaním súpera. Na to, aby sa OpenAI bot dostal na a nad úroveň tých najlepších profesionálnych hráčov Doty 2, mu stačili dva týždne kontinuálneho hrania a samoučenia.

Útechou nám tak môže byť, že OpenAI sama seba charakterizuja ako organizáciu, ktorej úsilie smeruje k objavovaniu a využívaniu bezpečnej umelej inteligencie pre všeobecné blaho a na náročné a ťažké činnosti, bez ktorých by sa ľudia s radosťou obišli. Za užitočnú ju nakoniec považovali aj samotní Dota 2 profesionáli, ako ukazuje video nižšie. Tak sme hádam zatiaľ v suchu, dúfajme len, že sa medzi tieto činnosti čoskoro nezaradí aj samotné premýšľanie. To už by nám pravdepodobne nepomohla ani Sarah Connorová.

Najväčší prize pool v histórii eŠportu

Dota 2; prize pool distribution

Hoci prvú priečku popularity stabilne okupuje dlhodobý konkurent Doty, pre širokú verejnosť oveľa prístupnejšia hra League of Legends, už siedmy rok po sebe je to práve free-to-play titul od Valve, kto sa môže pýšiť najvyššou odmenou pre výhercu. Víťazný tím piatich hráčov si tento rok domov odnesie viac ako 10 a pol milióna dolárov a celková dotácia turnaja The International 2017, ktorý bude už štvrtýkrát hostiť KeyArena v Seattli, momentálne je rekordných 24 miliónov – v prepočte viac ako 20 miliónov eur (Valve do banku venovalo „iba“ 1,6 mil $, o zvyšok sa postarali samotní hráči prostredníctvom in-game nákupov balíčkov plných rôznych kozmetických vylepšení a predmetov).

Skrátka, celkom slušný pokrok od čias, keď hlavnou cenou pre víťaza bola po urputnom zápolení na súkromnej akcii plnej zosieťovaných počítačov maximálne basa pív, čo poviete? Aj v porovnaní s inými titulmi, ktorým sa ľudia venujú na profesionálnej úrovni, ide o rekord, pričom turnaj The International nájdete hneď na prvých štyroch miestach najlepšie platených turnajov.

Dota 2; The International 2016 Dota 2; The International 2017 stage

Aby ste si mohli The International 2017 zaradiť do kontextu reálneho športu, taký Masters, najprestížnejší golfový podnik, sa honosí dotáciou 11 miliónov dolárov. Oproti tomu FIFA World Cup (Majstrovstvá sveta vo futbale) sa v roku 2018 vyšplhá na šialených 700 miliónov. Avšak porovnanie objektívne stále ťažko dostupného počítačového softvéru s najpopulárnejšou hrou planéty. Na jej prevádzkovanie vám stačí len lopta a rovný povrch, asi nebude dvakrát kóšer.

Dota 2 – čo to vlastne je?

Ak premýšľate, čo že to tá Dota 2 vlastne je, odporúčam vám pozrieť si vynikajúci dokumentárny film od Valve menom Free to Play (k dispozícii je aj s českými titulkami). Pri troche šťastia a otvorenej mysli pochopíte, prečo sa nielen Dota, ale aj ďalšie kompetitívne hry stávajú pre čoraz väčší kus svetovej populácie normálne, ba dokonca preferovanou formou zábavy, a prečo je skrátka a jednoducho hlúpe pozerať sa na profesionálne hranie ako nejakú okrajovú záležitosť relevantnú tak pre jednu „stratenú“ mladú generáciu.

Ale v skratke: Dota 2 je free-to-play multiplayerová online bojové aréna (MOBA), teda žáner vychádzajúci z real-time stratégií. Na rozdiel od nich však hráči rozdelení do dvoch tímov po piatich kontrolujú až na špeciálne prípady iba jednu jednotku, svojho hrdinu. Tu ich je na výber viac ako 110 a každý z týchto „šampiónov“ (ako by povedal fanúšik LoL) ovláda štyri a viac rôznych schopností. Cieľom hráčov oboch tímov je získať dostatočné množstvo skúseností a zlata, aby boli schopní prekonať obranu súpera a zničiť srdce jeho základne, tzv. Ancient (DotA v origináli znamená „Defense of the Ancients“, t. j. obrana Starobylých).

Dota 2 nie je ľahká, o to zábavnejšie je sa na ňu pozerať

Takto povedané to znie možno jednoducho, ale nič nemôže byť ďalej od pravdy. Okrem toho, že v hre existuje viac než sto značne odlišných hrdinov, tu máme ešte veľa predmetov, ktoré si za ťažko vydobyté zlatky môžete kúpiť a ktoré môžu dosť drasticky zmeniť silu (a špecializáciu) vašej postavy. Pridajme k tomu ešte pomerne nedávno pridaný systém talentov (ďalej upravujúcich základné schopnosti hrdinov) a bude vám určite zrejmé, že Dota 2 so svojou komplexnosťou (a ruku na srdce, občas aj zbytočnou zložitosťou) pravdepodobne nie je úplne pre každého.

A napriek tomu každoročne pritiahne The International a ďalšie Dota 2 turnaje k monitorom (prípadne aj obrazovkám) milióny divákov z celého sveta. Dôvodov je určite veľa, ale v súvislosti s tým, čo bolo povedané, určite platí nasledujúce: hra vyžadujúca vysoký „skill“ (zručnosť) možno odradí nemalé percento potenciálnych hráčov od toho, aby si ju vyskúšali sami, avšak o to zaujímavejšie je potom sledovať tých, ktorí sa cez túto prekážku nielen dostali, ale svoje herné umenie v niečom takom komplikovanom, ako Dota 2 bezpochyby je, povýšili na majstrovstvách.

i Mohlo by vás zaujímať
Days Gone, preskúmajte svet zdecimovaný smrtiacim vírusom
Star Wars Battlefront 2 sľubuje bezplatné DLC a kvalitnú single-playerovú kampaň
Call of Duty WW2 – Zombie režim potvrdený!
Co-op strieľačka Strange Brigade pripomína svojou atmosférou filmovú sériu Múmia

Kto vyhrá The International 2017?

Pokiaľ ide o samotný turnaj, hlavnej časti The International 2017, ktorá začína 7. a končí 12. augusta, sa zúčastní celkom 18 tímov. Silné zastúpenie majú tradične čínske mužstva (reprezentácia hráčok hry Dota 2 medzi profesionálmi je zatiaľ, bohužiaľ, minimálna, avšak prvé lastovičky tu už sú, pozrite si napríklad čínsku gamerku s prezývkou Axx pýšiacou sa úctyhodným rankom 7300 MMR) – z prvých ôsmich tímov postupujúcich do horného pavúka celá polovica pochádza z „Ríše stredu“, pričom v najlepšom svetle sa (prekvapivo) predviedol tím LGD.Forever Young (LFY).

Dota 2; The International 2017, EG Dota 2; The International 2017, Newbee

Veľkú šancu vyhrať The International 2017 majú tiež dva európske tímy, šampióni štyroch z piatich dosiaľ organizovaných Valve Majorov OG na čele s nerozlučnou dvojicou Flyom a N0tailom a podľa niektorých expertov favorit celého podniku Team Liquid, ktorý okrem svojho „zlatého dieťaťa“ Miracle bude pravdepodobne najviac spoliehať na dvojicu Kuroki a GH.

Obhajcovia minuloročného titulu Wings Gaming po peripetiách s majiteľom vlastnej organizácie na The International 2017 chýba, a tak sa tejto úlohy môže (a so cťou) svojím spôsobom zhostiť stálica severoamerickej eŠport scény a víťazi ročníka 2015, Evil Geniuses. Nikoho by určite neprekvapilo, keby sa tejto partičke postavenej okolo jedného z najdominantnejších midových hráčov SumaiLa podarilo predvlaňajší úspech zopakovať. O svoj podiel na obrovskom prize poole sa s typickou ruskou agresiou určite pobijú aj Virtus.pro.

i Pozrite sa na náš nový Herný magazín!

Avšak panuje zhoda na tom, že tohtoročný turnaj International bude nesmierne vyrovnaný a že hádam okrem dvoch tímov má každý potenciálnu šancu vyhrať. Či nakoniec zvíťazí jeden z favoritov, alebo sa dočkáme nejakého zaujímavého prekvapenia, na to si budeme musieť počkať do soboty, keď je naplánované veľké finále. Dovtedy vám však nič nebráni sledovať prostredníctvom live prenosov na Twitchi, Youtube či priamo v hernom klientovi zápolenie tých najlepších Dota 2 hráčov súčasnosti a pozerať sa, ako sa píše ďalšia kapitola dejín eŠportu.

4,7 179×
CONNECT IT DOODLE Mouse
Herná myš – drôtová, pre pravákov, optická, pripojenie cez USB, citlivosť 2000 DPI, možná zmena DPI, 6 tlačidiel, klasické koliesko, viacfarebné podsvietenie, dĺžka kábla 1,8 m, rozmery 4,1 × 6,9 × 12,3 cm (V׊×H)
15,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JD754u4
4,5 118×
A4tech N-708X V-Track
Myš – drôtová, optická, pre pravákov, pripojenie cez USB, citlivosť 1600 DPI, 6 tlačidiel, programovateľné tlačidlá, klasické koliesko
10,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ME408h3
4,7 300×
A4tech F5 V-Track
Herná myš – drôtová, pre pravákov, optická, pripojenie cez USB, citlivosť 3000 DPI, možná zmena DPI, odozva 0,98 ms, 7 tlačidiel, klasické koliesko, viacfarebné podsvietenie, rozmery 3,5 × 6,6 × 12,5 cm (V׊×H), hmotnosť 135 g
45,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ME409f3
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií