AD homeoffice PET

The Lightning Conference 2019 (REPORTÁŽ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Prvá The Lightning Conference sa konala v bývalej armádnej pekárni v srdci Berlína  a bola skutočne unikátnou udalosťou. Vznikla spoločnou snahou organizácie Fulmo, Lightning Labs a širšej komunity. Na konferencii sa neschádzali len vývojári, no tiež nadšenci, popularizátori a krypto celebrity. Samozrejme ľudia z biznis prostredia a infraštruktúry okolo Lightning Network a Bitcoinu. Podujatie nabité obrovským množstvom prednášajúcich a účastníkov z celého sveta, ktorému vládla unikátna atmosféra. Takúto atmosféru nájdete len na výnimočných akciách a práve s pocitom výnimočnosti som z tejto konferencie aj odchádzal. Poďme sa pozrieť bližšie na jej priebeh, osobnosti, nové myšlienky a highlighty.

Wasabi Wallet

The Lightning Network - REPORTÁŽ

  1. Prostredie a úvod konferencie
  2. Budúcnosť Lightning invoices
  3. Horúca téma poplatkov
  4. Kedy budú obchody akceptovať Lightning Network?
  5. Lightning je maratón
  6. Zbohom Ethereum, vitajte tokeny na Lightning
  7. Kedy budú konečne Lightning burzy?
  8. Lightning aj bez internetu
  9. Súkromie na Lightning Network
  10. Ohlásenia a novinky
  11. Záver a dojmy

Prostredie a úvod konferencie

Konferencia bola umiestnená v prostredí Berlínskeho Kreuzbergu, v industriálnej historickej budove pred ktorou stál Decentruck. Ten prišiel z pražskej Paralelní Polis, aby na konferencii rozložil mobilnú kaviareň Bitcoin Coffee. Účastníci si tak mohli vychutnať výberovú kávu zaplatenú pomocou Lightning Network.
Decentruck na nafte kúpenej za Bitcoiny prišiel do Berlína robiť pre účastníkov LNConf kávu za 1 satoshi.


Dianie konferencie bolo rozdelené do dvoch stageov. Hlavný stage, na ktorom nás prednáškami sprevádzala dvojica moderátorov. Desiree Dickerson z Lightning Labs a Stephan Livera známy vďaka svojmu Stephan Livera Podcast, v ktorom sa venuje Bitcoinu a pohľadu rakúskej ekonomickej školy. V jeho podcaste nájdete nájdete ako hosťov mnohých rečníkov z konferencie.
Z hlavného stage nájdete kompletný záznam prednášok na kanáli Lightning Conference v jednotlivých videách aj v dvoch záznamoch videách z prvého a druhého dňa.
Dvojica moderátorov Desiree a Stephan pred nápisom The Lightning Conference na hlavnom pódiu.

Hackaday korene konferencie boli cítiť na druhom stage, pri ktorom sa rozprestierala hackerská zóna. Vývojári tu za veľkými drevenými stolami diskutovali, programovali a popíjali Club Mate celé dva dni.

Vedľajší stage bol menší a viac technický. Tu si prišli na svoje práve ľudia, ktorí sa neboja kódu alebo stavania vlastných full nodov. Jeho súčasťou bola aj výstava Martina Fishera.

Pri tomto stagei sa nachádzal aj bar, kde ste si mohli načapovať pivo len zaplatením lightning invoice a samotnú hackerskú zónu. Tu sa mohol vyblázniť každý nadšenec Bitcoinu, hardvéru a Lightningu. Našli ste tu elektrickú kolobežku, na ktorej si zaplatíte čas strávený jazdou jednoducho cez LN podobne ako v príapde zdieľaných kolobežiek. Rôzne Lightning automaty na žuvačky, selfies, no aj malé ATM.

Najviac ma pobavilo zariadenie, ktoré po zaplatení invoice vytvoril napäťový výboj – blesk. Alebo ste tu stretli účastníka s prilbou, ktorá generovala invoices a po zaplatení sa na nej roztočili vrtule.

Automat na sladkosti a tlačenie fotiek.
Jednoduché Lightning ATM a naľavo bleskový zapalovač.
Pivko automaticky načapované zaplatením Lightning invoice.
Hlavný stage svojou prednáškou otvára Jameson Lopp. Mal som to šťastie Jamesona spoznať večer predtým na privacy extremist party, kde prednášal o tom, ako dosiahnuť súkromie a anonymitu všade v bežnom živote. Je presvedčený cypherpunk a súkromie berie naozaj vážne.
Je technickým riaditeľom Casa, zariadenia určeného na bežanie vlastného Bitcoin full node. Aj preto bol prvým prednášajúcim na hlavnom stagei.
Rozprával o tom, ako musí vyzerať infraštruktúra LN, aby mohla byť všeobecne adoptovaná v biznise, s akými problémami sa podniky potýkajú dnes a ako je ich potrebné riešiť.
Ak snívate o širokej adopcii Bitcoinu a LN, určite si jeho prednášku pozrite. Odporúčam však aj jeho ďalšie prednášky a články, kde sa venuje širokému spektru tém o Bitcoine, Lightningu a súkromí.
Jameson Lopp na tému adopcie bitcoinu a LN v biznise.

Budúcnosť Lightning invoices

Nasledujúci prednášajúci bol Rusty Russel z Blockstream. Jeho prednáška bola celkom ľahká, no veľmi dôležitá a praktická.
Na začiatku poukázal na to, že nesmieme urobiť pri rozvíjaní Lightningu rovnaké chyby ako pri Bitcoine, keď ľudia predpokladali, že poplatky budú vždy lacné. Poplatky na LN sú dnes minimálne, no nemôžeme počítať s tým, že to tak zostane a sľubovať večné lacné transakcie. Mali by sme predpokladať ich nárast časom.
Už len na ochranu pred spamovaním je potrebné mať vyšší minimálny poplatok ako nič, ktoré je priemerný poplatkom na LN dnes. Tento rast by však mohol byť aj dôvod pre vás bežať vlastný Lightning uzol!


i

„Nemyslím si, že Lightning Network čelí nejakým nevyriešeným problémom. Koncepčne všetko funguje. Teraz potrebuje kopu tvrdej práce..." „Rýchly rast tejto komunity ma neprekvapuje, videl som to skôr. Toto podujatie mi pripomína skoré časy Linuxu."

Rusty Russel

Rusty Russel

Rustyho pozícia v Blockstream je Code contributor, čo znie veľmi genericky. Rusty Russel je však v open-source komunite známy dlhé roky. V minulosti urobil významnú prácu na Linuxovom kernele a súborovom systéme. Sám Linus Torvalds ho nazval jedným zo svojích najlepších zástupcov. Australská konferencia s dlhoročnou tradíciou linux.conf.au bola koncipovaná práve Rustym. Dnes sa však pohybuje najmä v krypto svete a ako majster jazyka C vyvíja Lightning Network na protokolovej úrovni. Je autorom väčšiny špecifikácie LN, takzvaných BOLTov.


Ďalej Rusty rozprával o tom, ako sa nedokonalé LN invoices, ktoré dnes používame, musia zmeniť, vylepšiť. Keďže je autorom BOLT11, dnešných Lightning invoices, má k ním čo povedať.

Vysvetľuje ďalšiu vrstvu invoices nazvanú offer. Tou ponúkam, že niekomu zaplatím takým spôsobom, že si vypýtam invoice. Táto ponuka, respektíve žiadosť o invoice v sebe ukrýva samozrejme sumu, unikátne ID, popis a voliteľnú expiráciu a cestu v sieti. V dodatočných dátach môžu byť pridané ďalšie údaje ako napríklad ID produktov, kupóny, dodacia adresa. Tieto dáta z offer sú ako merkle tree zahashované v invoice a poskytujú tak dôkaz pre tretiu stranu napríklad v prípade dišputy s obchodníkom. Lightning by tak do veľkej miery zlepšil možnosť na peer-to-peer obchodovanie.

Offers teda umožňujú príjmať peniaze bez neustáleho generovania nových invoices. Zľahčujú tak napríklad aj darovanie peňazí. Stačí mať statický QR kód s údajmi kam poslať požiadavku na invoice, ktorá mi príde rovno po sieti. Riešenie problémov pomocou pridania vrstvy je v informatike štandardné a na prvý pohľad pôsobí elegantne. Zo strany Rustyho je však stále na úrovni brainstormingu a hľadania ideálneho konceptu, takže nebudem predpovedať, kedy a v akej finálnej podobe sa dostane do praxe.

Rustyho prednáška o tom, ako si predstavuje ďalší pokrok invoices.

Poplatky sú horúcou témou

Poobede prichádza na stage prednášať Jack Mallers, zakladateľ ZAP. Jeho téma Hedging the Chain bola viac ekonomická, než technická. Podobne ako iní, vrátane Rustyho, upozorňoval na rast poplatkov transakcií v blockchaine.

Je potrebné si uvedomiť, že keďže je priestor v blokoch výrazne obmedzený, stáva sa z neho taktiež komodita. Teda, cena tohto priestoru sa odráža v poplatkoch za transakcie. Jack vidí potrebu na poplatky v blockchaine používať hedging, respektíve zaistenie.

Problém s poplatkami nie je len ich výška, no najmä volatilita. Pre podnikateľa, ktorý pracuje s kryptomenami alebo na nich má založený biznis to totiž znamená výrazné zmeny v nákladoch. Nestabilné náklady, ktoré môžu byť v každom období rádovo rozdielne si nemôže podnik dovoliť.

Jackova prednáška aj s jeho hypnotizujúcim prechádzaním sa po pódiu.

Preto chce Jack na poplatky sieti využiť hedging ako pri akciách alebo komoditách, ktoré sa zaisťujú používaním futures.

Futures ako deriváty obchodovanej komodity držím v dlhej alebo krátkej pozícii – opačnej k tej, ktorá by mi spôsobila problém. Pri poplatkoch je to prirodzene obojstranný trh. Zatiaľ čo používatelia chcú nízke poplatky pre ich transakcie, ťažiari chcú vyššie. Znižovanie poplatkov pomocou vylepšení Bitcoinu síce používatelia privítajú, no ťažiari sa im môžu brániť.

Pre bezpečnosť siete je výkon ťažiarov potrebný a preto je motivácia poplatkami na mieste, najmä po ďalších halvingoch. Situáciu volatility poplatkov, s ktorou majú problém používatelia, podniky aj ťažiari by sme teda mohli vyriešiť vytvorením likvidného derivátu poplatkov na sieti. Respektíve trhu s takýmito derivátmi, ktorý by slúžil na zaistenie každého, komu zmeny poplatkov transakcií spôsobujú problémy. Hovoríme teda o on-chain deriváte bez tretej strany.

Pár týždňov po Jackovej prednáške spustil Jeremy Rubim projekt POWSWAP, v ktorom chce takéto zaisťovanie aplikovať na hashrate v sieti. Jack v svojej odpovedi konštatuje problém, že ťažiar pri vyplatení v takomto prípade stále nesie riziko, lebo je vyplatený v Bitcoine. Hedgové zabezpečovanie volatilného kryptosveta je v poslednej dobe v móde. Čo sa dočká implementácie ukáže len čas.

Kedy budú obchodníci akceptovať Lightning?

Prvý diskusný panel na konferencii sa venoval platbám u obchodníkov cez Lightning. Na významnú tému v probléme adopcie krypta diskutovali João Almeida z OpenNode, Kelly Britt z BTCPay Server, Sergej Kotliar z Bitrefill, Will Reeves z Fold. Diskusiu moderoval Miles Suter zo Square Crypto.

Diskusia o obchodníkoch a prijímaní Lightning platieb.

Dočkali sme sa tak plodnej diskusie zástupcov rozšírených služieb a projektov, ktoré sa snažia o adopciu Bitcoinu a Lightning Network. Všetci sa zhodujú, že vylepšenia, ktoré Lightning priniesla sú nezbytné pre širokú adopciu Bitcoinu.

Je potrebné povedať, že na konferencii bola adopcia Lightning naozaj cítiť. V službách, ktoré diskutujúci zastupujú vraj Lightning predbieha ostatné spôsoby platieb. Napriek tejto adopcii v Bitcoin komunite a výhodách na poli súkromia je zaujímavé, že málo dark marketov využíva platby pomocou LN, ako poznamenal Sergej.

Ďalej sa diskusia uberá otázkou, či a ako môže Bitcoin s Lightning dosiahnuť mainstream akceptácie. Will sa pýta, kedy príde do McDonald's a zaplatí pomocou Lightning. João vidí potenciál v podnikoch na letiskách. Na mnohých sú už teraz krypto ATMs a mnoho ľudí ich využíva na zbavenie sa lokálnej meny. Alebo naopak ak pricestujem a nezmením si okamžite peniaze za lokálne platidlo, môžem využiť globálnu menu Bitcoin. Príkladom je letisko v austrálskom Brisbane, ktoré je vďaka TravelByBit plné obchodov prijímajúcich Bitcoin.

!

Jeff Yew z TravelByBit mal neskôr sám celú prednášku na hlavnom stage. Približoval adopciu kryptomien a krypto komunitu v Austrálii. TravelByBit umožňuje kupovať letenky za Bitcoiny, no zaslúžilo sa o širokú adopciu kryptomien u ubchodníkov v Austrálii. Od krypto pozitívneho letiska, cez mesto, po desiatky obchodov, kde zaplatíte kryptom. Je potrebné povedať, že veľmi podobne to vyzerá v Bratislave aj v Prahe.

Sergej v diskusii poznamenáva, že veľkí predajcovia aktuálne nemajú motiváciu prijímať kryptomeny. Spotrebiteľské platby v Bitcoine sú menej ako 1 % platieb, ktoré sprocesuje Amazon len v USA. Ak sa však adopcia zvýši a ľudí, ktorí budú chcieť platiť kryptomenami bude viac, obchodníkov to samozrejme motivuje vyhovieť trhu. Aj keď je potrebné poznamenať, že nájdete spôsoby ako zaplatiť za veci z Amazonu kryptom, dokonca tak získať zľavu.

Panel bol zakončený predikciami pre LN na následujúci rok. Dôležitá predikcia, v ktorú verí veľa ľudí v komunite je, že Lightning konečne začne používať niektorá z veľkých búrz. Kelly si myslí, že satsbacktrend bude vplyvný najmä v krajinách ako USA. Odmeny cez Lightning nevyžadujú zbytočné overenia a fungujú oveľa jednoduchšie.

BTCPay Server je open source nástroj, ktorý umožňuje prijímať Bitcoin aj Lightning bez potreby tretej strany.

Lightning je maratón

Záverom prvého dňa konferencie bol rozhovor Elizabeth Stark, spoluzakladateľky a riaditeľky Lightning Labs – jednej z hlavných hviezd podujatia. Rozprávala sa s Jimom Pattersonom, venture capital investorom, ktorý okrem iného financuje aj vývoj Lightning.

Dovolím si vyzdvihnúť myšlienku Elizabeth, keď hovorí, že Lightning nepredstavuje len open-source protokol. Podľa nej je hlavne novým typom finančného trhu, na ktorom uvidíme nové aktívna a spôsoby komodizovania likvidity. Pri tom obaja vyzdvihujú práve vyššie spomínanú Jackovu prednášku o derivátoch poplatkov.

Ďalšie témy diskusie boli Libra, Lightning Torch a otázky z publika.

S témou poplatkov diskusia aj pokračuje. Obaja sa zhodnú na tom, čo sa spomínalo skôr. Poplatky na Lightning sa budú zvyšovať a bežanie uzlov sa bude viac profesionalizovať. Elizabeth spomína diskusiu z lightning dev mailing listu a vidí zásadný rozdiel medzi ťažením a spravovaním Lightning uzlu.

Aktuálne väčšinu uzlov bežia nadšenci, pre ktorých je to najmä hobby. Určite v budúcnosti uvidíme profitabilné profesionálne uzly, ktoré budú poskytovať vysokú likviditu, optimalizovať kanály a mať kapacitu výkonných strojov. No na rozdiel od ťaženia, ktorému sa v počiatku venovali dobrovoľníci a boli odtrhnutí vysokými nákladmi, Lightning uzly také náklady nevyžadujú. Aj keď nadšenci nebudú mať kapitál na vysokú likviditu, stále budú mať všetky nástroje a konektivitu, takže pre nich bude priestor.

Elizabeth teda predpokladá, že v budúcnosti uvidíme uzly profesionálne aj amatérske v jednej funkčnej sieti plnej likvidity. K poplatkom taktiež poznamenáva, že zrejme vznikne konkurencia medzi on-chain a lightning poplatkami. Pričom o motiváciu ťažiarov strach nemá, keďže vzniká veľa služieb a nástrojov na LN, ktoré využívajú ako kotvu blockchain Bitcoinu. Jej myšlienka je, že Lightning je maratón. Veľmi dlhý beh, ktorý sa len začali.

i

Krátke historické okienko: Vo februári 2015 Thaddeus Dryja a Joseph Poon zverejnili whitepaper The Bitcoin Lightning Network. Komunita sa chytila tohto riešenia škálovania nad očakávania autorov. Do roka od publikácie začali tri tímy vývojárov pracovať na jej implentácii – Blockstream a ich c-lightning, Lightning Labs s lnd a ACINQ vyvíjajúci Eclair. Významné stretnutie komunity a vývojárov sa prvý krát konalo na Lightning Summit roku 2016 v Miláne. Ďalšie nasledovalo v Austrálii a neskôr sa ich ujala organizácia Fulmo. Založil ju Jeff Gallas a organizoval Lightning Hackadays, ktoré vyustíli do tohtoročnej The Lightning Conference

Zbohom Ethereum, vitajte tokeny na Lightning

Druhý deň konferencie taktiež nebol chudobný na skvelých prednášajúcich. Jedným z nich bol Giacomo Zucco, ktorý s jeho vyhláseným humorom a talianskym prízvukom rečnil o projekte BHB, respektíve RGB a Spectrum. O prednášku sa delil s Maximom Orlovskym, ktorý v druhej polovici rozvíjal práve Spectrum.

i

Giacomo v krypto komunite nie je známy len vďaka svojmu humoru. Je uznávaný pre svoje znalosti Bitcoinu, no taktiež ekonomiky, platobných systémov, politiky a fyziky, ktorú pôvodne vyštudoval. Mohli ste ho stretnúť na HCPP v Prahe aj v Paralelnej Polis v Bratislave.

Na Bitcoin sa môžeme pozerať ako na aktívum, no aj platformu. Táto úvaha viedla k vzniku projektov, ktoré sú platformami na blockchaine ako napríklad Ethereum. Giacomo a ľudia okolo neho však nepovažujú tieto implementácie za správne. ERC20 je hrozné riešenie, infraštruktúra Etherea je neškálovateľná a neudržateľná. Projekt RGB vznikol pod diskusii s Peterom Todom, ktorý bol mimochodom na konferencii účastník.

Giacomo mal podobnú prednášku pred pár týždňami na Baltic Honeybadger. Tento krát bez trička Toxic Maximalist.

Nespokojnosť s aktuálnymi platformami viedla k vytvoreniu projektu RGB, ktorý na začiatku prednášky Giacomo približuje. Je to open-source protokol s klientovo orientovaným prístupom k validácii, takže nešpiní blockchain bitcoinu s metadátami.

Ten sa využíva len na zabránenie double spending a všetko ostatné je posielané a overované cez RGB protokol priamo u používateľov. Giacomo vysvetluje ako je kompatibilný s Lightning a umožňuje cez ňu posielať iné tokeny. Predstavuje vlastne tretiu vrstvu nad Bitcoinom.

Protokoly s validáciou na strane klientov prinášajú lepšiu škálovateľnosť aj súkromie. Najmä však vytvárajú úžasné možnosti pre vznik nových nástrojov a aplikácií. No obsahujú aj nové problémy, ktoré základná vrstva Bitcoinu nemusí riešiť. Napríklad always online problém pri synchrónnom prenose dát. Kam sa tieto odvážne projekty uberú ukáže len čas.

Kedy budú konečne Lightning burzy?

Počas druhého dňa konferencie sa konali dva panely. Jeden o investovaní a o Lightning a burzách. Práve tento druhý mi prišiel zaujímavejší, keďže už dlhé mesiace čakáme, čo nejaká veľká burza implementuje obchodovanie s Lightntning.

Na tomto paneli diskutovali Simon Cowell z Bitstamp, Coleen Sullivan z CMT, Max Keidun z HodlHodl a Trey Griff, zakľadatel Sparkswap. Treba spomenúť, že HodlHodl a Sparkswap sú zmenárne, ktoré umožňujú obchodovať priamo cez Lightning. Moderoval Aaron van Wirdum z Bitcoin Magazine.

Diskusný panel na tému Lightning vo finančníctve a burzách.

Na začiatku Simon ako zástupca veľkej burzy vysvetľuje, prečo je také náročné prijímať Lightning. Ako ste mohli predpokladať, nejde o nejaký konzervatívny prístup majoritných búrz. Ide hlavne o bezpečnostné problémy a regulácie. Ak by takáto burza pri implentácii urobila chybu, spôsobila by si obrovské problémy a mohla si zatvoriť dvere regulátorov. Rovnako môže byť pre regulátorov problémom súkromie, ktoré Lightning umožňuje.

Diskusia o motivácii búrz a podnikov prejsť na Lightning ukázala, že zatiaľ tlak používateľov nie je taký výrazný. No všetci sa zhodujú, že poplatky sú silný vektor motivácie. Na druhú stranu, súkromie v Lightning Network je pre niektoré burzy nepriateľom. Nemožnosť spárovať identitu s konkrétnou adresou zhoršuje analýzu blockchainu a niektorí diskutujúci preferujú transparentnosť. Iní zase vidia pridané súkromie ako silný benefit pre zákazníkov.

Regulácie sú v krypto svete náročná a polarizovaná téma. Nejasné regulácie sťažujú podnikanie, no iné podniky vedia takúto situáciu využiť. V diskusii padlo viac zaujímavých stanovísk k KYC a AML, no vyzdvihnem prístup HodlHodl. Max uzavrel tému s tým, že chystá open-source HodlHodl, takže každý si bude môcť vytvoriť a bežať takúto burz. Drží palce štátu s regulovaním niečoho takého.

Lightning aj bez internetu

Používanie kryptomien, respektíve Lightning Network, vám môžu zamedziť nepríjemnosti ako nedostupnosť internetu, cenzúra alebo úplné vypnutie internetu v krajine štátom. Práve tieto nepríjemnosti sa snaží riešiť startup goTenna. Vytvára protokoly a zariadenia pre decentralizované mesh sieti. Ich produktom je zariadenie, ktoré umožňuje vytvárať off-grid, mobilnú a ďalekosiahlu mesh sieť. Tieto zariadenia vytvoria spolu ad hoc sieť, komunikujú spolu a preposielajú dáta ako hocijaká decentralizovaná sieť.

i

V prípade výpadku alebo cenzúry internetu v celej krajine sa oplatí mať pripravenú sieť goTén, ktoré vytvoria mesh sieť vo vašom meste. Umožnia tak nie len komunikáciu, ale aj posielanie Bitcoin a Lightning platieb. Práve pred pár dňami, v dobe písania článku, bol počas protestov takto vypnutý internet v celom Iráne. 

Richard Myers, inžinier z goTenna vo svojej prednáške vysvetľuje protokol, ktorý vychádza z Lightning Network a je vývíjaný v goTenna.

Motiváciou je snaha insentivizovať ľudí bežať svoju goTennu a prispievať tak sieti. Bitcoin dokázal dosiahnuť robustnosť napriek svojej decentralizácii vďaka protokolu proof of work, ktorý motivuje udržiavať sieť. Ak chceme dosiahnuť veľkú a hustú mesh sieť, musíme taktiež motivovať užívateľov.

Richard popisuje protokol, ktorý podobne ako Lightning smeruje dáta cez rôzne uzly, pričom každému zaplatí drobný poplatok. Tieto softvérové aj hardvérové riešenia sú veľmi náročné na implementáciu, no goTennu bez „akože Lightning“ protokolu si môžete kúpiť už teraz.

Zaobíde sa Lightning Network aj bez internetu? Mesh siete môžu byť riešením.

Ak vás téma mesh sietí zaujala, Randy Brito z Locha Mesh mal pred Richardom podobnú prednášku, no o tom ako posielať správy aj Lightning platby cez takúto mesh sieť.

Súkromie na Lightning Network

Počas celej konferencie sa spomínalo často a väčšinou veľmi pozitívne. Na tému súkromia v Lightning Network však musím vypichnúť dve prednášky.

Prvá, v ktorej Claudia Diaz rozoberá koncept súkromia v Lightning Network. Claudia je z projektu NYM a súkromiu sa venuje dlho. V svojej prednáške sa pozerala principiálne na súkromie a anonymitu, ktorú poskytuje Lightning. Ak Lightning považujete za vysoku anonymnú a nešpehovateľnú, táto prednáška môže zmierniť vaše predstavy. Medzi účastníkmi vyvolala určitý strach, pretože pre mnohých bola Lightning nedobitná pevnosť.

Lightning Network neprináša iba bleskurýchle platby, ale na úrovni protokolu poskytuje svojim používateľom súkromie, ktoré na dnešnom internete takmer neexistuje.

Ukázala, ako môže byť jednoduché pre globálneho špeha, teda napríklad vládu alebo nejakú trojpísmenkovú agentúru, sledovať transakcie v sieti. Navrhuje využiť mixovaciu sieť, ktorá by anonymizovala transakcie. Musím subjektívne poznamenať, že možno úplne nezvážila význam proof of stake, ktorý vyžaduje Lightning Network a vďaka ktorému by sa aj takéto špehovanie mohlo stať absolútne neekonomickým. Vysvetľovať tieto koncepty v krátkych odstavcoch nemá zmysel, preto odporúčam pozrieť si prednášku a vytvoriť vlastný názor.

Maxov pohľad prináša nepríjemnú sondu do duše. Naozaj nemáte čo skrývať a nepotrebujete súkromie?

Ďalej na hlavný stage The Lightning Network Conference prichádza jeden z posledných prednášajúcich, Max Hillebrand. Jeho prednáška pôsobí ako jeden prúd myšlienok. Pri jej počúvaní si uvedomíte, kam až súkromie siaha a ako si ho udržať.

Rozpráva práve o súkromí Bitcoinu, Lightning Network a tom, ako ho napraviť. Ako kúpiť Bitcoin anonymne, UTXOs poriadne premixovať pomocou Wasabi Wallet a ako dôležitá je latencia pri CoinJoin transakciách. Keď na scénu vstupuje Lightning, máme aj nové potenciálne diery v súkromí. Zdôrazňuje význam bežania vlastného full node. Maxova prednáška by mohla byť návodom, ako používať Bitcoin anonymne. Ak vás teda prednáška od Claudie vystrašila, Max vám pomôže rozdýchať to a vrátiť sa do sveta, kde sa nemusíte báť o svoje súkromie.

i

„Stále máte bankový účet? Zrušte ho."

Max Hillebrand

Max Hillebrand

Max Hillebrand žije naplno pre open-source komunitu. Je libertarián, kryptoanarchista a agorista. Síce neprogramuje, no vo veľkom prispieva vývoju a adopcii open-source technológií. Je zodpovedný za podstatnú časť issues na githube Wasabi Wallet, venuje sa tiež nodl a Coldcart Wallet.


Ohlásenia a novinky

Lightning Conference bola plná ohlásení noviniek, ktoré som vyššie nespomenul. Zhrňme si ich teda.

4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
5,0
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran
11,88 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK27937
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií