Ako správne používať Bitcoin? Možno vás to prekvapí, ale kto nepoužíva svoj vlastný full node, nepoužíva Bitcoin. Väčšina ľudí totiž používa cudzí full node, a to je zle. Bitcoin je o tom, že nemusíte nikomu veriť, ani nikoho žiadať o súhlas. To ale platí len v prípade, že používate svoj vlastný full node. A nie je to ani nič zložité. V dnešnom článku sa vám pokúsime odovzdať dôležitosť toho, prečo používať vlastný full node a poradíme vám, ako na to.
i
Full node = Plnohodnotný uzol bitcoinovej siete, ktorý drží kompletnú a overenú databázu všetkých transakcií, ktoré kedy v sieti prebehli. Najčastejšie ide o plne synchronizovaný Bitcoin Core. Aktívnych nodov je v sieti desiatky tisíc, pozri graf od bitcoinového core vývojára Luke Dashjr.
Ak ste už počuli niečo o fungovaní Bitcoinu, asi ste si vedomí, že pracuje s decentralizovanou databázou nazývanou blockchain. Ten v prípade Bitcoinu predstavuje záznamy všetkých transakcií, ktoré v ňom kedy prebehli. To znie ako obrovské množstvo dát! Podľa whitepaperu by mal maž každý používateľ Bitcoinu svoj vlastný full node, a teda aj svoju vlastnú kópiu blockchainu. Ak ste ale niekedy platili napríklad kávu bitcoinom, Na nič také ste pri tom určite nenarazili. Kde sa teda skrývajú tieto stovky gigabajtov?
Sú to práve full nody, ktoré na základe údajov vo svojom blockchaine a pomocou Bitcoin softvéru overujú a zvalidujú transakcie. A ak full node nemáte vy, ako vlastne môžete Bitcoinom zaplatiť alebo nejaký prijať?
Bitcoinová sieť je navrhnutá tak, že každý používateľ predstavuje full node. Používatelia pomocou full nodu transakcie odosielajú, prijímajú a verifikujú na základe pravidiel stanovených v Bitcoinovom softvéri a údajov vo svojej databáze. Full nody teda zachytávajú transakcie, zvalidujú ich a preposielajú ďalším uzlom. Sťahujú každú transakciu a každý blok, pričom ich kontrolujú na základe pravidiel pre konsenzus v Bitcoine.
Príklady najdôležitejších pravidiel:
Ak transakcia alebo bloky porušujú pravidlá, sú full nody úplne odmietnuté, aj keby všetky ostatné uzly tvrdili opak. Toto je jedna z najdôležitejších charakteristík full nodov – pracujú spravodlivo napriek všetkému. Predstavujú tak aj ochranu proti možnému útoku ťažiarov.
Ako je možné, že dokážem zaplatiť svojim mobilom bez toho, aby som sťahoval s aplikáciou pre peňaženku aj celý blockchain? Tento koncept sa nazýva SPV wallet – Simplified Payment Verification. Peňaženka vo vašom mobile nepotrebuje celý blockchain, pretože sa spolieha práve na cudzie uzly v sieti, ktoré patria tretej strane. Vybraného uzla sa pýta na stav vašich adries, vysiela transakcie. To však prináša zásadné problémy s bezpečnosťou aj súkromím.
i
SPV – Simplified Payment Verification je koncept, ktorý opísal sám Satoshi vo whitepaperi Bitcoinu. Vysvetľuje možnosť verifikovať platby bez potreby mať full node, na základe hlavičiek blokov. Satoshi však upozorňuje, že takáto verifikácia je zraniteľná, pokiaľ sieť ovládne útočník. Dnešná implementácia SPV sa od pôvodného Satoshiho konceptu trochu líši.
Problém, ktorý nastáva, predstavuje to, že sa musíte spoliehať na tretie strany. Teda náhodné uzly v Bitcoin sieti alebo tie vybrané vývojárov peňaženky. Ak cez tieto uzly tečú všetky vaše požiadavky, nastáva problém s anonymitou a súkromím. Tieto požiadavky je totiž možné spárovať s vaším zariadením a v niektorých prípadoch dokonca aj s vašou adresou, kde bývate.
Okrem toho sa SPV peňaženky odovzdane spoliehajú na to, čo vidia v sieti. Samy nemôžu vykonávať verifikáciu, a preto sa môžu stať obeťami rôznych útokov, o ktorých si niečo povieme.
Používanie vlastného full nodu Bitcoinu má teda oproti SPV peňaženkám jasné výhody. Výhody sú ale slabý pojem. Používanie vlastného full nodu je základ a absolútne nevyhnutná vec, ak chcete využívať fundamentálne výhody, ktoré Bitcoin ako taký ponúka. Dosť možno sa práve dozvedáte niečo, s čím ste nikdy nepočítali, a celé používanie Bitcoinu vám naraz môže pripadať ako španielska dedina. Opak je ale pravdou.
Je potrebné si uvedomiť jednu vec. Bitcoin používame hlavne preto, že nemusíme nikomu veriť a nikoho žiadať o povolenie vykonať transakciu. Ak máme peniaze v banke, musíme jej veriť, že nám v prípade našej žiadosti naše peniaze vydá. Rovnako tak musíme veriť tomu, koľko nám banka povie, že nám na účet prišlo a či nám vlastne vôbec niečo prišlo. V množstve prípadov totiž nemáme spôsob, ako prichádzajúcu transakciu overiť. Okrem úplnej dôvery musíme teda banku žiadať o povolenie, a to aj v prípade bezhotovostnej platby cez internetové bankovníctvo, alebo aj pri platbe kartou.
i
„Ak by sme porovnávali Bitcoin so zlatom, je používanie vlastného full nodu rovnaké, ako používať vlastné, profesionálne XRF Spektrometre na overenie pravosti nášho zlata“.
Nic Carter
Nic Carter je analytikom a spoluzakladateľom služby Coinmetrics.io a partner v investičnej firme Castle Island Ventures.
Nastáva teda otázka, aký je rozdiel medzi využívaním služieb klasickej banky a používaním Bitcoinu bez fullnodu (pardon, oxymoron). Iste, máte privátne kľúče. Ale Bitcoin nie je len o tom.
Navyše, ak to vezmete s nadhľadom, používanie full nodu je doslova vyjadrením vašej vlastnej finančnej zvrchovanosti a nezávislosti v dnešnom svete, a to je naozaj rarita. A ak viete na veciach hľadať pozitíva, ide aj o hobby ako každé iné. Predtým bolo obľúbeným koníčkom rádioamatérstvo, dnes sa ako hobby pre kryptonadšencov ponúka prevádzkovanie full nodov. Hráte sa a získavate skúsenosti. Vlastný full node môže byť aj zábava, pri ktorej sa naučíte neuveriteľné množstvo vecí a pochopíte veľa súvislostí, pretože tie, o ktorých ste sa práve dozvedeli, sú len špičkou ľadovca.
Running Bitcoin
- halfin (@halfin) January 11, 2009
V istých prípadoch je full node prakticky nevyhnutný. Základným príkladom je podnik, ktorý priamo prijíma alebo pracuje s Bitcoinom. V záujme bezpečnosti by mal prevádzkovať vlastný full node. To odporučil aj sám Satoshi. Pozrime sa však na to, aké výhody môže prevádzkovanie vlastného full nodu priniesť vám.
Nie je jednoduché odovzdať čitateľovi dôležitosť toho, čo používanie vlastného full nodu znamená a aký má celá vec presah. Ak by nám Bitcoin neumožňoval nikomu neveriť a nikoho nežiadať o súhlas, nemal by vôbec zmysel, a my by sme mohli bez starostí zostať pri klasickom centralizovanom bankovom systéme a dúfať, že jedného dňa nenastane menová reforma a alebo že sa neprebudíte a z bankomatu nepôjdu vybrať len dve stovky denne.
i
„Naša mena je pevná a menová reforma nebude, všetko sú to fámy, ktoré šíria triedni nepriatelia.“
– deň pred menovou reformou
Antonín Zápotocký
Antonín Zápotocký bol československý komunistický politik, odborový predák a neskôr premiér Československa, ktorý sa stal druhým československým komunistickým prezidentom po Klementovi Gottwaldovi a piatym od vzniku samostatného Československa. K najkontroverznejším krokom jeho prezidentského úradovania patrí menová reforma z roku 1953.
Ak nepoužívame vlastný full node, spoliehame sa na to, že nás full node, ktorému veríme, bude pravdivo informovať o prichádzajúcej transakcii a jej výške. Predstavte si prípad, kedy by ste predávali kópie svojich nahrávok na internete a každá prichádzajúca transakcie by znamenala predanú nahrávku. Ak používate cudzí full node, sú prichádzajúce transakcie, ich počet a výšky prijaté Bitcoiny, ktoré sa vám zobrazia v peňaženke, kompletne v réžii toho, komu full node patrí. Rovnaké je to aj s bankou a doslova aj službou, cez ktorú nahrávky predávate.
A dosť možno to väčšine z nás príde v poriadku, pretože ani nič iné nepoznáme. Len nedávno sa objavil spôsob, ako posielať a prijímať peniaze bez nutnosti dôvery, s možnosťou dôveryhodného overenia, či transakcia prebehla a našla svojho príjemcu v tej správnej hodnote. Áno, ide o Bitcoin, ale musíte ho používať správne.
A čo to vlastne súkromie je? Odpoveď je jednoduchá. Je to základné ľudské právo. Rovnako ako sloboda. Len sme na súkromie už tak trochu zabudli a vlastne ani poriadne nevieme, čo to je. Dnešná doba nás učí, že súkromie je niečo, čo potrebujú zločinci, vrahovia, zlodeji a násilníci, pretože majú čo skrývať. A tak, keď sa zamyslíme nad naším vlastným súkromím, svedomie sa nás opýta, či máme čo skrývať. A automatická odpoveď je, že nemáme. A to je zle.
Otázkou totiž nie je, či máme čo skrývať, ale či máme niečo, čo chceme ostatným dobrovoľne ukázať.
Na udržanie súkromia, ktoré Bitcoin ponúka, je používanie full nodu takmer nutnosťou. Všetky SPV riešenia okrem Wasabi Wallet spájajú vaše bitcoinové adresy s vaším zariadením, ktoré má unikátne odtlačky a vašu IP adresu, ktorá je vo väčšine prípadov viazaná na vaše meno, bydlisko, rodné číslo a preukaz totožnosti. Je to tak, pretože sa spoliehate na cudzie full nody tretích strán.
Môžeme teda predpokladať, že ak sa zo zariadenia opakovane pýtate na nejaké bitcoinové adresy, tieto adresy patria práve vám. A ak sa pýtate cudzieho full nodu, tak vlastne hovoríte, kto ste a o čo sa zaujímate, tretej strane. Toto sa dá do istej miery ochrániť používaním VPN alebo torifikáciou. Tú ponúka niekoľko SPV peňaženiek ako je napríklad Wasabi, Samourai alebo Mycelium. Napriek tomu nám požiadavku na získanie stavu viacerých adries, napríklad v prípade HD peňaženiek, stále hovorí, že tieto adresy majú zrejme rovnakého vlastníka. V tom prípade stačí jedna kompromitovaná adresa, ktorá so sebou stiahne všetky ostatné vo vašej peňaženke.
Pokiaľ vo svojej SPV peňaženke nastavíte vzdialený full node, ktorému osobne veríte (full node vášho kamaráta), cez ktorý sa má pripájať, stále nemáte vyhraté. Stále je možný MITM útok, teda odposluch spojenia medzi vašou peňaženkou a vybraným full nodom. Ten je možné riešiť napríklad použitím VPN alebo SSH. Druhým problémom so súkromím môže byť, že adresu tohto dôveryhodného uzla manuálne zadáte až po prvotnej inicializácii peňaženky, a vaše adresy sú teda už odhalené. Toto platí napríklad v prípade webovej peňaženky Trezora, ktorá má možnosť pripojiť sa na vybraný node, no až potom, čo peňaženka online vygeneruje.
Hard truth: you may be an owner of bitcoins if you have exclusive ownership of your private keys.
– Francis Pouliot ☣️ (@francispouliot_) October 5, 2018
But if you do not verify payments, fetch UTXOs and broadcast transactions using your own full node, you are not using Bitcoin.
You are the client of someone else 's Bitcoin server.
Používaním vlastného full nodu komunikujete s bitcoinovou sieťou priamo vy. Nikoho na nič nepotrebujete, nikomu nemusíte veriť a nikoho nemusíte o nič žiadať. Máte maximálne súkromie a maximálnu slobodu, ktorú Bitcoin ponúka.
Bezpečnostné výhody sa prelínajú s predtým spomínanými. SPV peňaženky môžu byť oklamané a akceptovať nevalidné transakcie, čo môže viesť k finančným stratám. Najmä ak sa bavíme o službách, ktoré automaticky spracovávajú bitcoinové transakcie. Full node poskytuje maximálnu možnú bezpečnosť, a mal by preto byť prevádzkovaný všetkými podnikmi, ktoré pracujú s Bitcoinom. Niektoré predajné terminály tretích strán, ako tie od General Bytes alebo Cryptodiggers, tento problém do istej miery riešia vo svojej technickej implementácii. Ak však prijímate kryptomeny na vlastnú päsť a chcete maximálne bezpečie, full node je a vždy bude nutnosť.
Už chápete a chcete začať používať svoj vlastný full node? Poďme na to! Nemusí to byť vôbec zložité, možností máme viac. V prvom rade však potrebujeme zariadenie, na ktorom nám full node pobeží. Nie sú naň veľké nároky, ale nejaké predsa len existujú. Primárne spomeňme SSD disk.
Blockchain Bitcoinu má aktuálne viac ako 240 GB a stále rastie, preto je potrebný disk s dostatočne veľkou kapacitou. A samozrejme dostatočne rýchly disk, ktorý môže neustále pracovať. Najlepšou voľbou je SSD disk. Vzhľadom na to, že v poslednej dobe ich kapacita, výkon a životnosť rastie a cena klesá, nejde o žiadnu závratnú investíciu. Minimálnou voľbou by mal byť teda SSD disk s kapacitou 500 GB, aby mal full node pekných pár rokov kam ukladať dáta.
!
HDD disk takmer nepripadá do úvahy, pretože neustále točiaci sa disk sa rýchlo opotrebuje a dosahuje násobne nižšie rýchlosti pri synchronizácii údajov.
Operačná pamäť je tiež dôležitá. Na samotný full node je síce minimálna odporúčaná RAM pamäť 2 GB, to sa ale odvíja od operačného systému a ďalších aplikácií, ktoré chcete s full nodom používať. S pamäťou 8 GB RAM dokážete full node synchronizovať veľmi rýchlo. Internetové pripojenie je kľúčové – je potrebné stabilné pripojenie s minimálnou odporúčanou rýchlosťou uploadu 400 kB/s. Vhod príde aj neobmedzený internet, pretože full node dokáže za mesiac odoslať aj stovky gigabajtov dát, ak mu dáte možnosť.
Za účelom full nodu teda môžete využiť svoj počítač, alebo oddelený starší počítač, server, alebo si postaviť vlastné zariadenie z mikropočítača ako Raspberry. Najnovšie Raspberry Pi 4 by nemalo mať problém zvládať Bitcoin full node. Samozrejme existujú aj výkonnejšie varianty single board počítače, napríklad Odroid H2, alebo Rock64 4 GB, na ktorom je postavený aj Nodl, o ktorom si povieme o chvíľu.
Najjednoduchšou a najviac rozšírenou klasikou je Bitcoin Core. Ide o kompletný softvér Bitcoinu vrátane peňaženky, ktorý súčasne funguje aj ako full node.
Bitcoin Core klient je softvér od vývojárov Bitcoinu, ktorý využíva väčšina full nodov v sieti. Nastavenie a používanie je jednoduché, aplikácia je aj v slovenčine, a hlavne získate všetky vyššie zmienené výhody. Môžete ho rovno využívať ako peňaženku. Všetko v používateľsky prívetivom grafickom rozhraní bez nutnosti znalosti použitia príkazového riadku.
Ak by ste však potrebovali, umožňuje pomocou vstavanej konzoly rôzne pokročilé možnosti vrátane špeciálnych funkcií. Môžete takto vytvoriť napríklad transakciu s OP_return a zapísať do blockchainu vlastný text alebo odkaz. Bitcoin Core je samozrejme open source dostupný pre Windows, MacOS aj radu Linuxových distribúcií. Poďme sa teda pozrieť, ako si ho zaobstarať!
Stiahnete ho na tejto stránke, kde môžete vybrať verziu pre svoj operačný systém. Uistite sa, že máte k stránke zabezpečené pripojenie so správnym certifikátom.
i
Certifikát a zabezpečené pripojenie nie sú všetkým. Podvrhnutý inštalačný balík môže do vášho počítača dostať malvér, spyvér, alebo vás obrať o kryptomeny, ktoré si na peňaženku uložíte. Pre úplnú bezpečnosť si môžete overiť SHA256 hash inštalačného balíka s tým, ktorý nájdete na stránke pri stiahnutí na odkazu Verify Release Signatures. Sú podpísané PGP kľúčom Wladimira van der Laana, aktuálneho mainteinera Bitcoin Core. Jeho odtlačok: 01EA 5486 DE18 A882 D4C2 6845 90C8 019E 36C2 E964
.
Aplikáciu nainštalujete ako každú inú. V tomto krátkom návode sa venujem GUI verzii Bitcoin Core. Môžete však tiež nainštalovať bitcoind – Bitcoin Core Daemon, ktorý ale slúži pre pokročilejších používateľov. Inštaláciu na rôznych platformách tak tiež nebudem detailnejšie rozoberať. Návody k jednotlivým operačným systémom nájdete ľahko a rozdiely sú minimálne. Na Linuxe inštalujete tgz balík, potom spustíte aplikáciu ako Bitcoin-qt. Ďalšie kroky sú prakticky identické.
Po prvom spustení sa vás Bitcoin Core opýta, kam chcete ukladať blockchain Bitcoinu. Pamätajte na jeho veľkosť a neustály rast. Môžete si ho uložiť na vlastnú particiu na disku, alebo jednoducho kliknúť OK a uložiť blockchain na východiskovú pozíciu.
V prípade Windowsu sa je taktiež potrebné uistiť, že má Bitcoin Core vo firewall nastaveniach prístup na internet.
i
Linux či Windows? Bitcoin Core klient funguje na všetkých rozšírených platformách. Aj keď väčšina používateľov využíva Windows a môže si na tomto návode rovno pri sebe otestovať ako Bitcoin full node funguje, pre zariadenia určené špeciálne na prevádzkovanie full nodes je samozrejme efektívnejšou voľbou Linux.
Po prvotnom spustení a nastavení sa Bitcoin Core začne synchronizovať. Teraz nastáva ten slávny moment, kedy sa váš klient pripojí k ďalším v sieti a začne si od nich postupne sťahovať bloky. Môže vám to pripomínať správanie torrent klienta.
i
Sťahovanie blockchainu nie je v tomto prípade správny pojem. Váš uzol totiž preberá bloky od iných, pričom všetky verifikuje. Správnym pojmom je teda skôr stavba vlastného blockchainu, než len sťahovanie kópie.
Tento proces však môže trvať hodiny, dni, ba aj týždne. Všetko závisí na rýchlosti vášho internetového pripojenia, disku a výkonu počítača. Bitcoin Core klient si prešiel početnými vylepšeniami a samotná synchronizácia prebieha rýchlejšie ako kedysi. Ak môžem zdieľať subjektívnu skúsenosť, moja prvá synchronizácia mi trvala viac ako mesiac, poslednú pred pár týždňami som zvládol cez noc. Samozrejme, pri synchronizácii počítajte s vyšším vyťažením svojho internetového pásma aj samotného počítača. Po synchronizácii môžete využívať zabudovanú peňaženku, posielať a prijímať transakcie.
i
V časoch, keď bol Bitcoin Core klient horšie optimalizovaný a synchronizácia trvala dlho, sa rozšírili možnosti sťahovať blockchain priamo alebo cez torrent. Takéto sťahovanie bolo výrazne rýchlejšie ako synchronizácia priamo cez klienta, do ktorého ste potom len nasadili stiahnutý blockchain. Táto možnosť je však vysoko nebezpečná a rozhodne sa neodporúča. Dnes už je klient dobre vyladený a synchronizácie sa netreba báť.
Ak to so svojím full nodom myslíte vážne, nezabudnite povoliť automatické spustenie Bitcoin Core pri štarte počítača. Toto nie je problémom na Windowsu. V prípade Linuxu je to možné v prostrediach podporujúcich autoštart ako Gnome, KDE a Unity.
V Bitcoin Core klientovi ste si možno všimli možnosti použiť pruned blockchain. Je to funkcia, ktorá bola pridaná vo verzii klienta 0.11.0 a umožňuje „zmenšiť“ blockchain na vašom disku. Zjednodušene povedané robí to, že neuchováva všetky staré transakcie až po prvé Satoshiho, ale zahadzuje bloky dosť staré na to, aby boli považované za nepotrebné.
Koľko blokov bude uložené, môže nastaviť sám používateľ voľbou maximálnej veľkosti uloženého blockchainu. Minimum je 550 MB. Je potrebné povedať, že do tejto hodnoty sa zmestí dosť blokov na to, aby bolo bezpečné zahodiť tie staré. Už hĺbka 6 blokov sa považuje za nezvrátiteľnú, pričom 550 blokov je rádovo viac. Nezabúdajte však, že týmto ochudobňujete celú sieť o uzol s plnohodnotnými záznamami. Tiež to neznamená, že ušetríte svoje využitie internetu. Najskôr je totiž aj tak potreba synchronizovať celý blockchain, než pruned mód začne fungovať. Využitie CPU môže byť tiež vyššie ako v prípade kompletného blockchainu. Hlavnou výhodou teda zostáva šetrenie miesta na disku.
Pri inicializácii sa klient pripojí k 8 terminálom, vďaka ktorým si synchronizuje blockchain. Ak však chcete svoj uzol otvoriť sieti a lightweight klientom na pripojenie, musíte vykonať ešte jeden drobný krok. Aby sa na vás dokázal pripojiť niekto ďalší zvonku, je potreba otvoriť port 8333. Uistite sa teda v nastaveniach svojho routeru aj firewallu, že je port 8333 otvorený. Overiť si to môžete napríklad na stránke https://bitnodes.earn.com/. V časti Join the Network jednoducho overíte, či je na vašej adrese port otvorený. V pravej dolnej časti Bitcoin Core klienta vidíte počet aktívnych spojení.
V okne Debug Window, časti Information, sekcii Network vidíte presný počet prichádzajúcich a odchádzajúcich pripojení (in, out). Ak vidíte prichádzajúce pripojenie, ste otvorení a všetko funguje ako má.
Existujú ale ešte elegantnejšie riešenie ako tie, ktorá ste doteraz videli. Mnoho vývojárov, ktorí sa zaoberajú bitcoinom, si uvedomuje, že prevádzkovanie, používanie a údržba full nodov nemusí byť pre každého. Na full node musí byť totiž spoľahnúť, musí byť stabilný a vždy k dispozícii. A tak trh prišiel s riešením pomocou predpripravených Bitcoin full nodov, ktoré vďaka svojej dômyselnosti riešia drvivú väčšinu otázok, ktoré by ste inak museli riešiť vy.
myNode je jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako používať svoj vlastný Bitcoin full node a zároveň spôsobom, ako začať používať nielen Lightning Network, ale aj hromadu ďalších aplikácií.
Najvýstižnejší názov by asi bol Bitcoin AppStore. Projekt myNode sa vydal cestou integrácie množstva zaujímavých aplikácií, ktoré na Bitcoin existujú a časom budú určite pribúdať aj ďalšie. Nájdete v ňom kompletný Samourai Wallet stack, BTCPay a Electrum server, vlastný Explorer, Lightning Network LND peňaženku a napríklad Blockstream Elements. Rozhodne stojí za to si to minimálne vyskúšať!
RoninDojo je Bitcoin full node projekt s hlavným cieľom podporiť Samourai Wallet ekosystém a sprístupniť najlepší možný spôsob používania tejto mobilnej peňaženky čo najviac používateľom. S RoninDojo získate nielen Bitcoin core s kompletne overeným a sesynchronizovaným blockchainom, ale aj Electrum server, Whirlpool a ako názov napovedá, aj vlastné Dojo.
Vývojári projektu sa, na rozdiel od myNode, vydali konzervatívnejšou cestou a ľudovo povedané nepridávajú každú hlúposť, ktorá im príde pod ruku. Cielia viac na bezpečnosť, stabilitu a používateľskú skúsenosť. Hlavným zámerom zostáva mať svoje vlastné Dojo a jednoducho ho používať. Ak vás táto voľba zaujala, rozhodne si prečítajte náš článok: RoninDojo (RECENZIA): Backend pre vašu Samourai Wallet s pomocou maliny.
Nodl opäť razí cestu bezpečnosti a spoľahlivosti. Navyše, okrem Bitcoin full node a Lightning Network ponúka napríklad BTCPay Server, Samourai Wallet stack (Dojo a Whirlpool) a samozrejme vlastný Electrum server.
Kompletná synchronizácia bitcoinového full node trvá iba cca 46 hodín. Synchronizácia Lightning Network node je potom otázkou pár hodín. Nodl sa aktuálne ponúka v dvoch variantoch, Nodl One a Nodl Red. Nodl Red je na mieru ušitý Samourai Wallet ekosystému, ponúka redundantné úložisko a kompletné šifrovanie SSD disku. Nechýba ani hardvérový killswitch pre prípad, že by došlo na nejakú nepríjemnú udalosť, a šifrované zálohy na USB flashku.
Aplikácia Ride The Lightning ponúka skvelé grafické rozhranie na ovládanie LND na účely posielania transakcií, otvárania kanálov a všetkého možného, čo len možno s Lightning Network robiť. Najväčšou bombou je ale implementovaný BTCPay Server, čo je v súčasnosti najsofistikovanejšia platobná brána pre Bitcoin ako pre on-chain, tak pre off-chain (LN) platby. BTCPay je kompletne open-source projekt, ktorý svojou dômyselnosťou umožňuje prijímať Bitcoin bez KYC a AML a zároveň sa drží najbližšiu pôvodnú ideológiu Bitcoinu zo všetkých dostupných platobných brán.
Nodl, myNode aj RoninDojo fungujú defaultne tzv. za Torom na zachovanie prvotriedneho súkromia a bezpečnosti s ohľadom na svojho majiteľa.
Existuje ešte pár ďalších, prevažne DYI full node projektov, ktoré stoja za zmienku. Ide napr. o Raspibolt, Raspiblizt, Casa Node a BitBoxBase, ktorý je ešte stále v počiatočnom vývoji a do ktorého beta testovania sme sa zapojili aj my.
Výhodou týchto projektov je, že sa naučíte neuveriteľné množstvo vecí aj ako úplní začiatočníci. Získate základné vedomosti o Linuxe, príkazovom riadku a ďalších veciach. Casa Node sa skôr predávala ako hotové riešenie, má svoju mobilnú appku a len nedávno tvorcovia zmenili postoj a zverejnil zdrojové kódy a návod, ako si svoj full node postaviť. BitBoxBase vyzerá na naozaj sľubný projekt od ShiftCrypto, tvorcu hardvérovej peňaženky BitBox2. Hlavným vývojárom je Stadicus, tvorca DYI projektu Raspibolt.
Akonáhle prevádzkujete svoj vlastný full node, môžete ho využiť na pripojenie s vašou SPV peňaženkou, napríklad tou na smartfóne. To síce môže niesť stále isté nevýhody, o ktorých sme sa zmienili vyššie (a ktoré sa dajú jednoducho riešiť), avšak je to rozhodne lepšia voľba, než používanie cudzích full nodov tretích strán.
Na obrázku môžete vidieť nastavenia siete z Electrum wallet. Tu je vidieť rad cudzích Electrum Serverov, teda cudzích full nodov, ktoré môžete používať. Môžete ale zadať váš vlastný server, ku ktorému sa Electrum pripojí a ktorý bude používať.
Možnosť pripojiť sa na vlastný node alebo na Electrum Server má viacero peňaženiek. Túto možnosť nájdete v nastaveniach, prípadne napríklad nahliadnuť do dokumentácie či užívateľských fór. Napríklad vyššie zmienený Trezor umožňuje pomocou peňaženky Electrum pripojiť sa na vlastný Electrum Personal Server, ElectrumX či Electrs. Toto riešenie vám ponúkne bez starostí práve spomínaný Nodl.
Príjemne jednoduché riešenie však ponúka SPV Wasabi Wallet. Pokiaľ vo vašom počítači detekuje bežiaci full node, automaticky sa k nemu pripojí. Wasabi je na súkromie zameraná a vďaka využitiu s vlastným uzlom dosiahnete jeho vysokú úroveň.
Používanie svojho vlastného Bitcoin full nodu by malo byť automatické a bez debát. Ak v Bitcoin veríte a svoju bezpečnosť a súkromie beriete vážne, používanie vlastného full nodu by pre vás malo byť samozrejmosťou. Záverom nezostáva nič iné, než sa do toho pustiť, opustiť staré a zlé návyky a používať Bitcoin tak, aby ste z neho mali čo najväčší úžitok a zároveň vracali bitcoinovej sieti a jej používateľom to, čo vám zdarma a bez jedinej otázky poskytujú.
Mário Havel
Mário je študent informatiky, ktorý miluje slobodu a technológie. Je predsedom Slovak Students for Liberty, pôsobí ako člen v slovenskej Paralelnej Polis od jej vzniku. Venuje sa kryptotechnológiám, vývoji softvéru a rakúskej ekonómii. Pravidelne organizuje podujatia a prednáša na tieto témy.
Michal Mikle
Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.