TicWatch Pro 4G/LTE (RECENZIA) – dva displeje, Wear OS a eSIM

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

V dnešnej recenzii sa pozrieme na jedinečné smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE od tak trochu prehliadaného výrobcu Mobvoi. Tie ponúkajú vzácnu kombináciu dvoch displejov, systém Wear OS z dielne Googlu, samostatné telefonovanie cez eSIM aj mimoriadnu odolnosť podľa vojenského štandardu. Ako však obstoja v každodennej záťaži?

TicWatch Pre 4G / LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;

TicWatch Pro 4G/LTE – OBSAH

 1. Dva displeje, dva systémy
 2. Wear OS ako kráľovská cesta k aplikáciám
 3. Volanie, notifikácie a mobilná sieť
 4. GPS, SOS a 96 aktivít
 5. Odolná konštrukcia podľa armádneho štandardu
 6. Ticwatch Pro 4G/LTE – špecifikácie, dostupnosť a cena

Dva displeje, dva systémy

S výberom smart watch typicky prichádza aj dilema nad voľbou displeja. Kým AMOLED disponuje nádherným obrazom v každom ohľade, transflektívne a LCD panely lákajú na dlhšiu výdrž batérie či výbornú čitateľnosť dokonca aj na priamom slnku. Takmer dokonalým riešením môžu byť práve TicWatch Pro 4G/LTE, ktoré ponúkajú vrstvený displej tvorený dvomi nad sebou umiestnenými panelmi. Používateľ tak nemusí voliť medzi pozitívami jedného či druhého displeja, ale dostane jednoducho oba, čím získa to najlepšie za každej situácie.

Prvým typom je úsporný FSTN LCD displej, ktorý beží nepretržite a vypína sa len pri aktivácii druhého displeja. LCD dokáže zobraziť len základné údaje, ako je čas, dátum, stav batérie alebo počet krokov. Výnimkou je športová aktivita, pri ktorej ukazuje všetky podstatné informácie vrátane tepu, doby tréningu, spálených kalórií či prekonanej vzdialenosti. Hoci na prvý pohľad LCD displej tak trochu pripomína staré digitálky, vďaka výbornej čitateľnosti na slnku je ideálnou voľbou pri športovaní za slnečného počasia.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Pohľad na LCD displej smart watch TicWatch Pro 4G/LTE.

Druhý displej využíva technológiu AMOLED, ktorá je známa svojimi famóznymi farbami, vernou čiernu, ale aj typicky vyšším rozlíšením. To v prípade TicWatch Pro 4G/LTE činí nádherných 400 × 400 pixelov, vďaka čomu je obraz výnimočne jemný. Práve AMOLED ponúka prístup ku všetkým inteligentným funkciám, a používateľ ho preto aktivuje prakticky pri každej interakcii. Kým v presvetlených situáciách je čitateľnosť o niečo horšia, v tme je AMOLED naopak jedinou možnosťou, pretože LCD panel nemá podsvietenie. Určitou nevýhodou je len vyššia spotreba energie, čo je tiež dôvod, prečo je AMOLED displej typicky vypnutý a aktivuje sa ešte len dvojitým poklepaním, stlačením tlačidla alebo otočením zápästia.

Pre AMOLED displej je pripravené obrovské množstvo ciferníkov, z ktorých väčšina neukazuje len čas, ale aj užitočné údaje, ako je napríklad tepová frekvencia, vonkajšia teplota alebo počet prejdených krokov. Niektoré ciferníky možno navyše editovať a vedľa dizajnu môžeme zmeniť aj jednotlivé ukazovatele, ktorých je k dispozícii cez 30 druhov. V niektorých prípadoch ukazovatele v ciferníku fungujú aj ako zástupcovia, a jediným kliknutím sa tak dostaneme rovno do príslušnej aplikácie, čo samozrejme značne uľahčuje a urýchľuje prácu s obľúbenými funkciami. TicWatch Pro 4G/LTE majú aj trochu prebytočnú funkciu Always on, ktorá ponecháva zapnutý AMOLED displej, na ktorom zobrazuje iba časť informácií (pozri fotografie nižšie).

Displej smartwatch TicWatch Pro 4G/LTE automaticky upravuje jas podľa okolitého svetla a používatelia s horším zrakom zase ocenia možnosť zväčšenia písma. Oba displeje pochopiteľne majú zhodný rozmer 1,39 palcov a oba sú zároveň kryté odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 3, ktoré smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE chráni pred zbytočnými škrabancami alebo prasknutím.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo základný ciferník AMOLED displeja, vpravo funkcia Always on.

Wear OS ako kráľovská cesta k aplikáciám

Kým niektorí výrobcovia ponúkajú jednoduché prostredie s obmedzeným počtom aplikácií, TicWatch Pro 4G/LTE ukrývajú citeľne komplexnejší systém Wear OS od spoločnosti Google. Ten síce na plné zorientovanie sa môže vyžadovať niekoľko dní, zato však ponúka nepomerne viac možností. Jedinú výčitku možno mať snáď len k obmedzenému počtu aplikácií pri listovaní z hlavnej obrazovky, kde je pripravených len päť voľných miest, čo náročnejším používateľom nemusí vždy stačiť. Zvyšné funkcie samozrejme nájdeme v prehľadnom zozname a Wear OS nechýba ani užitočný režim lietadla, režim kina alebo možnosť vypnúť zvuk.

Popri mnohých základných funkciách, o ktorých si povieme ďalej, možno do TicWatch Pro 4G/LTE nainštalovať pestrú várku nových aplikácií. K dispozícii je totiž Obchod Play, v ktorom nájdeme snáď všetko, na čo si človek môže spomenúť. Vedľa populárnych služieb, ako je Messenger, Spotify, Nike Run Club alebo Strava, nechýba ani aplikácia na čítanie správ, recepty alebo najrôznejšie hry. Obchod Play pri každej aplikácii ponúka opis, screenshoty aj hodnotenie používateľov a výber snáď už ani nemôže byť prepracovanejší.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Pohľad na zoznam aplikácií a funkcií smartwatch TicWatch Pro 4G/LTE.

Pretože je Wear OS produktom Googlu, TicWatch Pro 4G/LTE sa pochopiteľne pýšia mnohými užitočnými funkciami tohto technologického giganta. Vedľa Google prekladača je nutné spomenúť najmä Google Pay (NFC), hoci na podporu platenia si v SR musíme ešte počkať. Ďalšou dôležitou aplikáciou je Google asistent, ktorý po nadiktovaní pokynu v angličtine splní snáď akýkoľvek príkaz, či už ide o volanie, nastavenie pripomienky, alebo poslanie textovej správy. Diktovanie pritom funguje úplne excelentne aj v češtine a ani raz sa nestalo, že by bol text akokoľvek skomolený.

Wear OS patrí medzi náročnejšie systémy, ktoré vyžadujú solídny hardvérový výkon. Hoci čip Qualcomm Snapdragon Wear 2100 rozhodne nepatrí medzi najnovšie, operačná pamäť navýšená na 1 GB RAM zaisťuje dokonale plynulý chod celého systému. TicWatch Pro 4G/LTE vedľa Bluetooth 4.2 ukrývajú tiež technológiu WiFi, ktorá umožňuje určitú nezávislosť od smartfónu, rovnako ako bleskurýchle sťahovanie aplikácií. Kým Wear OS je jednoznačným pozitívom, v smart watch nájdeme aj rad aplikácií od výrobcu Mobvoi. Aj tie sú pekne prepracované a v niektorých prípadoch sú zaujímavou alternatívou, na rozdiel od aplikácií Googlu však zostávajú v angličtine.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo prehľad dennej aktivity, vpravo ponuka na spustenie aktívneho športu.

Volanie, notifikácie a mobilná sieť

Smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE ponúkajú používateľovi dlhý rad funkcií, medzi ktorými nechýba budík, stopky, časovač, agenda, pripomenutie, svietidlo, časovač na umývanie rúk, dychové cvičenia na upokojenie, nájdenie telefónu alebo predpoveď počasia.

TicWatch Pro 4G/LTE už vo svojom názve lákajú na možnosť samostatného volania a pripojenie na internet. K tomu je nutné zaobstarať eSIM so samostatným telefónnym číslom, keďže v súčasnosti v SR nemožno zdieľať jedno číslo pre eSIM aj klasickú SIM kartu. Zabudovaný mikrofón a reproduktor ale využijete aj pri volaní cez telefón. TicWatch Pro 4G/LTE jednoducho necháte pripojené k smartphonu a akonáhle vám niekto zavolá, hovor môžete vziať a vybaviť priamo na smart watch. V praxi sa táto možnosť ukázala byť neskutočne užitočná a hovor konečne vybavíte aj bez zdĺhavého chodenia a hľadania telefónu. Prichádzajúce volanie možno tiež odmietnuť alebo naň reagovať predpripravenou správou.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo pohľad na zadnú stranu, vpravo aktivovaný LCD displej.

K dispozícii sú aj notifikácie z celého radu aplikácií. Kým niektoré upozornenia si možno iba prečítať, napríklad na správy z Messengera možno reagovať poslaním palca hore, samolepkou, ale napríklad aj písanou správou. TicWatch Pro 4G/LTE tiež vedia o čomkoľvek prehrávanom na telefóne, či už ide o hudbu alebo akékoľvek video. Prehrávané médium preto môžeme ovládať priamo zo smartwatch, či už ide o pozastavenie, preskočenie alebo zmenu hlasitosti. Žiadnym problémom nie je ani diakritika a všetky znaky sa zobrazujú celkom správne.

Tým sa dostávame k hudbe, ktorú je možné uložiť priamo do smart watch, a prehrávať ju tak aj bez telefónu v dosahu. Hoci smart hodinky dokážu prehrávať hudbu priamo, kvalitný zvuk pochopiteľne dosiahneme ešte len s využitím bezdrôtových slúchadiel alebo reproduktorov. Hoci výrobca uvádza kapacitu vnútornej pamäte 4 GB, používateľ má k dispozícii len 1,81 GB, do ktorých sa však vedľa hudby musia zmestiť aj aplikácie a všetko ostatné.

Najväčšou slabinou je pre inteligentné hodinky TicWatch Pro 4G/LTE rozhodne batéria. Hoci 415 mAh akumulátor nemá malú kapacitu a smart hodinky podľa výrobcu vydržia až 30 dní, ide iba o maximálnu hodnotu dosiahnuteľnú v tzv. esenciálnom režime. Do toho sa dostaneme úplným vypnutím systému Wear OS, a tým aj AMOLED displeja, čím prichádzame o všetky inteligentné funkcie okrem merania tepu na vyžiadanie. Pri bežnom používaní Wear OS sa ale dostávame na približne 2 dni, čo síce nie je nijako tragická hodnota, od TicWatch Pro 4G/LTE sme však čakali viac. Naopak chvályhodné je automatické spustenie esenciálneho režimu pri 5 % hodnote batérie, čo zachováva prehľad o hlavných údajoch, ako je napríklad čas. Poteší tiež magnetická nabíjačka, ktorá je magnetická aj z vonkajšej strany, čo pri prichytení napríklad na stolnom počítači zaisťuje absolútnu stabilitu.

GPS, SOS a 96 aktivít

Smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE potešia aj športovcov. Pripravených je totiž hneď 96 aktivít vrátane menej bežných režimov, ako je zahradničenie, chôdza s kočíkom alebo jazda na invalidnom vozíku. Zatiaľ čo pri mnohých režimoch nájdeme len tie najpodstatnejšie údaje, ako je čas tréningu, tepová frekvencia, spálené kalórie alebo kardio body, pri najrozšírenejších športoch sú k dispozícii aj podrobnejšie informácie. Pri mnohých športoch navyše funguje automatické zastavenie, takže ak sme nútení niekde fyzicky zastaviť, nemusíme aktivitu v smart watch ručne stopovať a po chvíli zase zapínať. Celkovo vzaté však TicWatch Pro 4G/LTE neuspokoja najnáročnejších športovcov, ktorí vyžadujú tie vôbec najpokročilejšie funkcie.

Na efektívne športovanie je úplnou nutnosťou meranie srdcového tepu. So smartwatch TicWatch Pro 4G/LTE však nemusíme premýšľať ani nad významom aktuálnej hodnoty tepovky. Smart hodinky nás totiž rovno zaradia do jednej z piatich zón: resting, warm up, fat burn, cardio a anaerobic. Srdcovú frekvenciu možno navyše zaznamenávať po celý deň a vďaka upozorneniu napríklad na neobvykle vysoký tep si môžeme aj preventívne odpočinúť. Celodenný vývoj tepu si možno prezrieť tiež na prehľadnom grafe, ktorý sa pre väčšiu prehľadnosť upravuje podľa aktuálneho času. V 11 dopoludnia preto zobrazuje tep od 0 do 12 hodín dopoludnia, následne od 0 do 18 hodín a tak ďalej. Mimo graf je možné pozrieť sa aj na rozloženie tepu do už spomínaných zón, takže máme prehľad o celkovej dennej aktivite a záťaži.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo ciferník AMOLED displeja, vpravo LCD displej.

Smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE sú vybavené hneď tromi polohovými systémami – GPS, GLONASS a Beidou. Pri vonkajších aktivitách preto môžeme presne zaznamenať trasu, zvládnutú vzdialenosť, ale napríklad aj rýchlosť. Pri našom testovaní hodinkám stačilo len niekoľko málo sekúnd a GPS bola pripravená na akciu. Medzi panelákmi síce mala GPS občas problémy, v iných lokalitách však fungovala spoľahlivo.

Nielen pre športovo založených jedincov je pripravené neustále monitorovanie prejdených krokov, prekonanej vzdialenosti, spálených kalórií, ale napríklad aj sledovanie aktívnych hodín ako doby, v ktorej sme boli aspoň trochu aktívni. Najmä pre outdoorové aktivity je potom pripravená funkcia SOS, ktorá vytočí tiesňovú linku. Priamo zo smarwatch sa nám ozve operátor, a ľahko si tak privoláme životne dôležitú pomoc. Funkcia SOS funguje aj v Slovenskej republike.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo základný ciferník AMOLED displeja, vpravo úvodná obrazovka na spustenie aktivity.

Odolná konštrukcia podľa armádneho štandardu

Inteligentné hodinky TicWatch Pro 4G/LTE s rozmermi 45,15 × 52,8 mm a hrúbkou 12,6 mm rozhodne patria medzi robustnejšie modely. Kým atraktívna fazeta je z nehrdzavejúcej ocele a zadná časť zase z hliníka, zvyšok tela tvorí kombinácia polyamidu a skleného vlákna. Okrem odolnej prednej korunky s elegantnými vrúbkami preto smart hodinky pôsobia trochu plastovým dojmom, hoci o finálnu odolnosť sa rozhodne netreba obávať.

TicWatch Pro 4G/LTE sa totiž chvália armádnym štandardom MIL-STD-810G, ktorý zvláda teploty od -20 °C do 55 °C, rovnako ako teplotné a tlakové šoky, slnečné žiarenie, slané prostredie, piesok či vlhkosť. Smart hodinky ostatne zodpovedajú stupňu krytia IP68, a ponúkajú preto dokonalú ochranu pred prachom či nepretržitým ponorením do vody v menšej hĺbke. Dažďa, umývania rúk či plávania sa tak rozhodne obávať nemusíme, zatiaľ čo hlbšiemu potápaniu by sme sa mali radšej vyhnúť. K dispozícii je tiež reproduktor s technológiou na odstránenie vlhkosti a na vodu je pripravený aj 22 mm vymeniteľný remienok, ktorý je vďaka silikónu vhodný na bežné nosenie aj na športové aktivity.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;
Vľavo pohľad na bočné tlačidlá pri spustenom LCD displeji, vpravo základný ciferník AMOLED displeja.

Ovládanie prebieha predovšetkým prostredníctvom dotykovú obrazovku, ktorá reaguje okamžite a úplne spoľahlivo. Ďalej využijeme dve tlačidlá na pravej strane, ktoré síce majú odlišnú podobu, obe však slúžia na obyčajné stláčanie. Krátke stlačenie horného tlačidla využijeme na návrat na hlavnú obrazovku, zatiaľ čo jeho držaním aktivujeme Google asistenta. Spodné tlačidlo síce defaultne zobrazuje aktivity, jeho funkciu však môžeme prenastaviť napríklad na budík, svietidlo, počasie alebo čokoľvek iné. Dlhším stlačením potom otvoríme ponuku s niektorými kľúčovými možnosťami, ako je napríklad SOS, reštart, vypnutie alebo esenciálny režim. Zaujímavou možnosťou ovládania sú gestá, keď napríklad potrasením prejdeme na hlavnú obrazovku a rýchlym otočením zápästia zase môžeme zrolovať. V praxi však takéto ovládanie nie je príliš intuitívne a využiteľné je snáď len ak nemáme druhú ruku k dispozícii (napríklad na bicykli).

TicWatch Pro 4G/LTE – špecifikácie, dostupnosť a cena

Smart hodinky TicWatch Pro 4G/LTE sa vyrábajú iba čiernom vyhotovení. To pôsobí napoly športovým a napoly zase elegantným dojmom, takže sa hodia takmer do každej situácie. Inteligentné hodinky možno zakúpiť už teraz, a to iba na Alza.sk, kde sú v exkluzívnom predaji.

TicWatch Pro 4G/LTE; smart hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositeľná elektronika;

TicWatch Pro 4G/LTE

Smart hodinky (smart watch)

TicWatch Pro 4G/LTE sú unikátne smart hodinky využiteľné pri bežnom nosení, aktívnym športovaní aj v náročných outdoorových podmienkach. Unikátny vrstvený displej zaisťuje najlepšie vlastnosti v každej situácii, plynule bežiaci Wear OS zase obsiahle možnosti rozšírenia a s eSIM môžeme volať alebo byť online bez obmedzenia. To všetko vo vodotesnom vyhotovení podľa armádneho štandardu dáva tušiť, že s TicWatch Pro 4G/LTE sa naozaj len tak nestratíme.

Klady

 • eSIM s podporou volania a internetu
 • Unikátny vrstvený displej
 • Wear OS s prístupom na mnohé aplikácie
 • Armádny štandard odolnosti
 • Funkcia SOS

Zápory

 • Menšia výdrž batérie
 • Pre niekoho príliš robustné
 • Zatiaľ nefunkčný Google Pay
Daniel Hlas

Daniel Hlas

Po absolvovaní IT strednej školy a filozofie na FF OSU, pokračujem štúdiom psychológie na FF UPOL. Práve poznávanie vied technických a humanitných, dvoch zdanlivo protikladných svetov, je mi inšpiráciou v živote aj autorskej tvorbe. V rámci viac ako desaťročnej publikačnej činnosti som písal o všemožných žánroch, od počítačových hier cez softvér a hardvér až po recenzie kníh alebo športové potreby.

i Mohlo by vás zaujímať
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií