PET PET

Titan Quest (RECENZIA) – nesmrteľná klasika sa objavuje po dvanástich rokoch na konzolách

Zobraziť katalóg
Titan Quest (RECENZIA) – nesmrteľná klasika sa objavuje po dvanástich rokoch na konzolách

Recenzia

Aktualizované

Keď sa na konci minulého roka znenazdajky rozšírila správa o tom, že vyjde datadisk Ragnarök ku klasickej diablovke Titan Quest (2006), málokto veril vlastným očiam. Teraz môžeme len polemizovať, či vydavateľ THQ Nordic vycítil, že titul štúdia Iron Lore zaujme dnešného hráča nostalgickou atmosférou, alebo chcel iba rozvíriť vlny pred oveľa väčším oznámením. Titan Quest sa totiž vydal po vychodenom chodníku a po vzore Diabla 3 sa hlási o slovo tiež na konzolách novej generácie. V našej recenzii sa pozrieme na to, či môže aj napriek svojej starobe zaujať širšie publikum.

Obsah recenzie Titan Quest

  1. V Titan Queste budete čeliť mýtickým bytostiam
  2. Titan Quest prináša súboje na ostrie meča
  3. Bojovník, kúzelník alebo lovec? Titan Quest ponúka z každého kúsok
  4. Na Titan Quest sa síce pekne pozerá, ale...
  5. Titan Quest je rozporuplným titulom
  6. Recenzia Titan Quest: záverečné hodnotenie
  7. HW nároky na hru Titan Quest PC

V Titan Queste budete čeliť mýtickým bytostiam

(20.03.18) Na počiatku všetkého spolu bojovali bohovia a titáni o vládu nad svetom. Podľa starogréckeho podania bájok zvíťazili nakoniec obyvatelia Olympu a svojich súperov spútali, aby nemohli ohrozovať ich ani ich najväčší výtvor – ľudstvo. Príbehové pozadie Titan Questu nám však predstavuje „zabudnutú“ kapitolu antických mýtov, v ktorých sa mágiou vládnuci telkinovia rozhodnú postaviť vôľu bohov prebudením väznených silákov, ktorí sa majú postarať o nastolenie chaosu.

Titan Quest; Wallpaper: chiméra, súboj

Hydra rozhodne nie je to najhoršie, na čo pri svojom putovaní narazíte.

Teraz sa všetky nádeje obyvateľov sveta Titan Quest upínajú k vyvolenému bojovníkovi vo vašich rukách, ktorý môže zastaviť zradných čarodejníkov. Telkinovia sa totiž rozhodli terorizovať okrem Balkánskeho polostrova tiež egyptské púšte, obchodné cesty ďalekého Orientu či dokonca samotnú zasvätenú ríšu mocného Háda. Preto sa odvážne pustíte do zdanlivo nenápadných úloh, aby ste počas niekoľkých misií zistili, že sa váš charakter stane ústrednou postavou rozsiahleho dobrodružstva za záchranu existujúceho poriadku.

Z predošlých riadkov je vám iste jasné, že v Titan Queste nemôžete čakať príbehovú zápletku hodnú Homéra či iného antického majstra pera. Scenár Randalla Wallaca tu totiž funguje iba ako odôvodnenie prebiehania vašej postavy z jednej lokácie do druhej. Vo svojej podstate si však zaslúži obdiv za to, akým spôsobom skĺbil historické reálie s mytologickú náplňou. S príbehom sa dostanete do kontaktu iba vďaka plne nadabovaným monologóm NPC postáv, ktorý si žiaľ neužijú všetci hráči, pretože Titan Quest nie je lokalizovaný do slovenčiny. Jej absencia zamrzí o to viac, že ​​v pôvodnej počítačovej verzii sme sa mohli vďaka titulkom v materčine s dejom viac zblížiť. Cez jazykové problémy si vo výsledku dej možno vychutnáte viac než kdejaký fantasy hollywoodsky paškvil v kine.

Titan Quest; Gameplay: babylonTitan Quest; Gameplay: oázaTitan Quest; Gameplay: čína

Obrázok 1: Cesta do Orientu povedie cez jeden zo starovekých divov sveta – visuté záhrady kráľovnej Semiramis v Babylónii. Obrázok 2: Okolo oáz narazíte aj na skupiny posvätných aligátorov v lesklom brnení. Obrázok 3: Mongolskú architektúru nebudete mať počas boja čas obdivovať, pretože vám pôjdu po krku tigrí bojovníci.

Titan Quest prináša súboje na ostrie meča

Každý bojovník začína v Titan Quest od nuly a vy nebudete výnimkou. Iba v tunike sa zapletiete do prvých bojov proti príšerám, z ktorých budú vypadávať viac-menej kvalitné predmety ako na bežiacom páse. V akčných RPG typu hack & slash je dobrým zvykom dostať sa k obsiahlemu lootu od samotného začiatku, takže počas chvíle zhromaždíme obstojnú výstroj. Koristi bude nakoniec toľko, že oceníte možnosti nastavenia filtrov, ktorá vám umožní zobraziť len vzácnejšie kúsky zbroje.

Titan Quest; Gameplay: súbojTitan Quest  Gameplay: súboj

Obrázok 1: Konferenční bossovia majú v rukáve rad trikov, ktorými sa vás budú snažiť dostať do pazúrov boha podsvetia. Obrázok 2: Počas súboja môžete zazoomovať na detailné animácie všetkých zúčastnených postáv, avšak na úkor prehľadnosti.

Vďaka inteligentnej mechanike zobrazenia lupy sa nemusíte obávať, že by ste sa stratili v množstve objektov rozprestretých v okolí postavy. Stlačením jedného tlačidla si vyvoláte prehľadnú tabuľku, s pomocou ktorej ľahko pozbierate esenciálne zásoby – liečivé a kúzelné lektvary, peniaze, ale tiež si môžete pokojne pozrieť všetku ostatnú výbavu, zrovnať ju s predmetmi vo vašom držaní, prípadne pridať do svojho inventára.

Svojho bojovníka postupom času oblečiete do čo najkvalitnejšej výstroje (hrudné pláty, chrániče končatín, štíty, zbrane, prstene, amulety), ktorú je možné posudzovať podľa jej vzácnosti. Čím raritnejšia výbava bájnych hrdinov sa vám dostane do rúk, tým radostnejší bude pohľad na jej štatistiky špeciálnych vlastnosti. V Titan Queste sa môžete tešiť aj na setové predmety, ktoré pri vzájomnom nakombinovaní nadobúdajú ďalšie príjemné bonusy. Unikátnej výstroje vám bude nakoniec padať také množstvo, že si možno ani nevšimnete obchodníkov v mestách, pri ktorých miesto nákupu tovaru budete nepotrebné a zastarané artefakty skôr predávať.

Titan Quest; Gameplay: tabulka peedmety

Po vyčistení oblasti od mýtického neporiadku budete mať veľa času na preskúmavanie bohatej koristi.

Počas putovania sa vám do cesty pripletú tiež úlomky bájnych esencií, ktorých moc pochádza od samotných bohov. Tieto útoky je možné umiestňovať do menej vzácnej výbavy a pridať jej tak zaujímavejšie vlastnosti. Ak však budete trpezliví, môžete z troch kúskov vytvoriť oveľa silnejší variant. Rovnako tak je možné pracovať aj s pozostatkami divokých zvierat, ktoré vám budú usilovať o život. Božské a zvieracie runy nemusíte využívať len na vylepšovanie existujúcej výbavy – použiť ich môžete tiež pri výrobe mocných predmetov podľa nájdených receptov. Z pohľadu správy vecí postavy a inventára som sa v Titan Queste nemal na čo sťažovať.

Mnohým hráčom teraz musí vŕtať hlavou, ako svoju ťažko poskladanú výstroj vôbec využijú, keď sa pôvodný Titan Quest preslávil ako klasická klikačka, ktorá sa bez počítačovej myši nezaobíde. Našťastie si tvorcovia z Iron Lore dali záležať na automatickom zameriavaní nepriateľov, ktoré môžete na základe pohybu ľavej páčky ovládača korigovať, funguje úplne prirodzene, aj keď sa niekedy postava rozhodne miesto pohybu zacieliť vo zvolenom smere. Vďaka tomu si môžete bez obmedzení vybrať vlastný štýl boja, od sekov mečom cez streľbu z luku až po plošné kúzla.

Titan Quest; Gameplay: delfská vedmaTitan Quest; Gameplay: mesto, obchodníkTitan Quest; Gameplay: hrobka, loot

Obrázok 1: V Grécku nakuknete pod pokrievku prastarých rituálov, v Delfách sa zúčastníte veštieb pod vplyvom omamných výparov z vnútra zeme. Obrázok 2: V mestách sa stretnete s radom obchodníkov a kúzelníkov, ale ich služby budete využívať sporadicky, pretože lupu na bojisku bude stále dosť. Obrázok 3: Prieskum pyramíd si neužijete iba v AC Origins, tiež v Titan Queste môžete odhaľovať temné tajomstvá faraónov.

Bojovník, kúzelník alebo lovec? Titan Quest ponúka z každého kúsok

Oháňajte sa najepickejšími zbraňami sveta, ale rovnako vám budú na nič, ak s nimi nebudete vedieť bezchybne zaobchádzať. Základným predpokladom vysokej efektivity v boji je rozumné posilňovanie piatich základných vlastností – sily, obratnosti, inteligencie, zdravia a magickej energie, pretože ak sa sústredíte len na rozvoj jedného z atribútov, zahrávate sa so zlom. Rovnovážne rozdeľovanie bodov v rámci správy osobných štatistík vám môže zabezpečiť slušnú šancu na pokorenie ktorejkoľvek starovekej príšery. Napriek tomu, je vhodné nezanedbať ani voľbu vhodnej profesie.

Už po pobití niekoľkých splodencov Tartaru sa totiž musíte rozhodnúť, aký štýl boja vám bude najviac vyhovovať. Vyberať je naozaj z čoho, a preto svoju voľbu povolania nepodceňte. Fanúšikovia kontaktného boja zrejme siahnu po ceste bojovníka, mágiou okúzlení hráči dajú prednosť ovládnutiu niektorého zo živlov, zatiaľ čo opatrnejší jedinci sa zamerajú na majstrovské zaobchádzanie s lukom. Titan Quest vám nebráni experimentovať a vytvoriť tak vrtkého zlodeja alebo majstrovského obranára, neklesajúceho ani pod náporom mnohých rán.

Titan Quest; Gameplay: voľba povolania

Zvolená dvojica povolania jasne definuje vašu postavu, ktorá sa tak môže stať odolným bojovníkom alebo kúzelníkom vládnucim živlami. Rôzne spôsoby boja vás pravdepodobne donútia skúsiť Titan Quest od začiatku s iným prístupom.

Majstrovstvá jednej školy neskôr doplníte druhým smerom, ktorým dotvoríte postavu na sboj obraz. Priradíte lukostrelcovi znalosť prírody, čím získate nebezpečného hraničiara, alebo sa radšej rozhodnete pre bojovnícke vlohy a získate tak ultimátny stroj na smrť? Prečo neskúsiť vytvoriť bojového mága? Dizajnéri Titan Questu vám pripravili pôdu na neobmedzené pokusy, z ktorých nakoniec vyjde cez sedemdesiat unikátnych charakterov, ktorých si špecifikujete vybranými zručnosťami.

Každá profesijná vetva totiž ponúka široké spektrum aktívnych a pasívnych skillov, z ktorých je naozaj ťažké vybrať pár vyvolených. Za získané skúsenostné body môžete otvoriť, prípadne posilniť niektorú zdatnosť. Navyše budete rovnakým platidlom odomykať pôsobivejšie kúzla a triky v rámci synergií. Takže nakoniec budete premietať nad najvhodnejším umiestnením každého bodíka, aby sa vaša postava stala čo najefektívnejšia ako v prežívaní, tak v love monštier. Myslím si, že definovanie postavy je jednou z vecí nútiacich vás Titan Quest rozbehnúť s viacerými charaktermi, vďaka čomu sa predĺži jeho životnosť na vašom harddisku.

Titan Quest; Gameplay: hodvábna trasa, soubojTitan Quest  Gameplay: chiméra, boss

Obrázok 1: Prekérne situácie v boji proti presile budú vaším denným chlebom, takže realizmus nečakajte. Aj v kontaktnom súboji môže úradovať strelná zbraň. Obrázok 2: Súboj s chimérou v podzemných kobkách patrí k tým najintenzívnejším zážitkom v Titan Quest.

Na Titan Quest sa síce pekne pozerá, ale...

Konzolová verzia klasickej diablovky plne využila výhod revitalizácie svojho vizuálneho kabátiku na stolové počítače. Výročná edícia Titan Questu vyzerá pomerne pekne tiež na konzolách súčasnej generácie, o tom niet pochýb. Za zmienku stojí mimo podareného stvárnenia lokácií tiež rad interaktívnych prvkov (vlniaca sa tráva, správanie vody, striedanie dňa a noci), ktoré okolie prebúdzajú k životu. Chváliť môžeme tiež spracovanie mestských častí zachovávajúcich kultúrne tradície príslušných oblastí. S bravúrou sa tvorcovia vysporiadali tiež s množstvom mýtických postáv gréckych, egyptských a ďalekovýchodných bájí a povestí.

Otázkou však zostáva, na čo nám bude pekná grafika, keď v Titan Queste narazíte na rad technických nedorobkov a chýb. Asi najväčšou pohromou pre váš zrakový nerv bude relatívne časté vypadávanie textúr a blikanie obrazu. Vo chvíľach, keď prechádzate z podzemných priestorov do voľného priestranstva, sebou obraz nepríjemne trhá a niektoré objekty zbadáte vo svojej programovej nahote. Až po niekoľkých sekundách sa objaví ich vytúžená pokrývka. Druhý problém tkvie v neustálom doskakovaní predmetov, predovšetkým vo chvíľach, kedy sa budete rýchlo preháňať mapou s veľkým počtom detailov.

Titan Quest; Gameplay: grafický detail, mestoTitan Quest; Gameplay: hrobkaTitan Quest; Gameplay: grafický detail, voda

Obrázok 1: Súčasťou plnenia úloh je vaša prítomnosť počas tajomných rituálov, ktoré hýria grafickými efektmi. Obrázok 2: Tvorcovia sa vyhrali s hrou svetla a tieňa a interiéry kobiek tak vyzerajú úchvatne. Obrázok 3: Zobrazenie okolitej prírody prekvapí zmyslom pre detail.

Vďaka tomu vyznieva vizuál Titan Questu rozporuplne. Síce nádherne vyzerá, ale nie vždy si vizuál môžete užiť. Nešváry grafickej stránky sme schopní odpustiť, ak sme umlčaní plynulým herným zážitkom. Dizajnérom sa podarilo preniesť solídnu hrateľnosť počítačového titulu na konzole, zvládli sa vyrovnať s úskalím zameriavania nepriateľov a vymysleli tiež niekoľko funkčných mechaník na správu inventára a využívanie zručností.

V kontraste k vydareným herným princípom však musíme neveriacky krútiť hlavou, prečo sa v Titan Queste nepodarilo skrotiť tiež umelú inteligenciu, ktorá celý titul neuveriteľne zráža dolu. Nepriatelia sa veľakrát nechajú ostreľovať bez reakcie z diaľky, zasekávajú sa o prekážky, nespolupracujú a občas sa stoicky obrátia v polovici boja chrbtom a v pokoji sa nechajú odpraviť. A to radšej nepíšem o správaní spojencov a spriatelených zvierat.

Titan Quest; Gameplay: vypadnutá textúra

Cez veľké ambície sa Titan Quest nevyhol úplným výpadkom textúr či doskakovaniu objektov.

Titan Quest je rozporuplným titulom

Reinkarnácia klasického akčného izometrického RPG pre modernú verziu konzol sa podarila štúdiu Iron Lore s odretými ušami. Tvorcovia zachovali pôvodný obľúbený nehektický prístup, v ktorom si môžete premyslieť využitie jednotlivých útokov v kombinácii so svojimi zručnosťami. Zároveň však doplnili svoj titul o rad moderných prvkov, ktoré umožnili hrať Titan Quest tiež na gamepade.

Všetky snahy o kvalitné dielo v našich očiach zráža hlúpa umelá inteligencia a technické problémy predovšetkým grafického rázu, ktoré zrážajú hru len medzi mierne nadpriemerné kúsky. Súčasnú verziu Titan Questu môžeme odporučiť predovšetkým fanúšikom pre konzoly netypickému žánru, pre ostatných pôjde o zaujímavú voľbu až po opravení zásadných nedorobkov pomocou radu patchov. Titan Quest vychádza na PS4 a Xbox One 20. marca 2018.

Titan Quest; Gameplay: kobka

Práca grafikov s historickými reáliami sprostredkuje pohľad na dávno zaniknuté pamiatky v ich pravdepodobnej pôvodnej podobe.

Recenzia Titan Quest: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 70 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
75 %
Audiovizuálne spracovanie
70 %
Opätovná hrateľnosť
85 %
Titan Quest; recenzia

Klady

  • Zachovanie zážitku z kultovej PC verzie
  • Vydarené ovládanie prispôsobené konzolám
  • Široké možnosti tvorby postavy
  • Slušná herná doba blížiaca sa k 30 hodinám
  • Audiovizuálne vyhotovenie

Zápory

  • Hlúpa umelá inteligencia
  • Technické a grafické bugy
  • Pre niekoho menej svižná hrateľnosť (vhodná skôr pre rozvážnejšieho jedinca)
i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie

HW nároky na hru Titan Quest PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows XP 32-bitWindows Vista 32-bit
ProcesorIntel Pentium 4/AMD Athlon XP 2500+Intel Core 2 Duo E6850/AMD Athlon II X3 450
Grafická kartaNVIDIA GeForce 6800 XT/AMD Radeon HD 4350NVIDIA GeForce 8600 GTS/AMD Radeon X1950 XTX
DirectXDirectX 9.0DirectX 9.0
Operačná pamäť1 GB RAM1 GB RAM
HDD5 GB5 GB
i Mohlo by vás zaujímať

Titan Quest vychádza 20. marca 2018 na PlayStation 4 a Xbox One.

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií