Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Nakŕmte si čítačku

Radíme, ako predĺžiť životnosť tlačiarne

Zobraziť katalóg

Kúpa tlačiarne býva často nemalou investíciou. Je teda prianím každého používateľa, aby mu slúžila čo možno najdlhšie a s minimom problémov. Postupný vývoj v tlačovej technike dospel na úroveň, keď už tlačiarne nepotrebujú pravidelnú údržbu, ako to bývalo napríklad v prípade analógových kopírok. Napriek tomu ide stále o konštrukčne náročné zariadenia, ktoré občas odborný zásah potrebujú. Niektorým poruchám však môžeme predchádzať, prípadne ich aspoň významne oddialiť.

Tlačiareň; údržba; starostlivosť

Najčastejšie používané tlačiarne

V prvom rade si povedzme, že je veľký rozdiel medzi najčastejšie používanými atramentovými a tonerovými tlačiarňami (zámerne nepoužívame označenie laserová tlačiareň, pretože na osvit optického valca sú čoraz častejšie používané LED diódy).

Atramentové tlačiarne sú konštrukčne výrazne jednoduchšie a k mechanickým poruchám pri nich takmer nedochádza. Tonerové čiernobiele tlačiarne sa líšia od farebných hneď štvornásobne, pretože vo farebných tlačiarňach sa pracuje so štyrmi farbami (čierna, tyrkysová, purpurová a žltá). Pre samotné používanie tlačiarne sa tým síce nič nemení, ale prípadné poškodenie nevhodným zaobchádzaním môže mať štvornásobne horší dopad.

Kam umiestniť tlačiareň?

Prvou otázkou po nasnímaní tlačiarne je jej vhodné umiestnenie. Tlačiareň totiž potrebuje svoj priestor. Nijako veľký, ale dostatočný na to, aby sa dostal vzduch tam, kam má a aby bol umožnený prístup k všetkým dvierkam. Prinajmenšom musíme zabezpečiť možnosť bezpečnej manipulácie s celou tlačiarňou.

Rozhodne nie je vhodné tlačiareň čímkoľvek zakrývať alebo ju používať ako podstavec. Značne sa tým zvyšuje riziko, že do jej útrob vnikne nežiaduci predmet, a spôsobí tak fatálne následky na drahých komponentoch.

Tlačiareň; údržba

Prostredie, kde je tlačiareň umiestnená, hrá celkovo pomerne významnú úlohu. Extrémy sú vždy zle a platí to aj tu. Za optimálne sa považujú teplota a vlhkosť podobná domácemu prostrediu.

Nepriaznivým faktorom na prevádzku tlačiarne je aj zvýšená prašnosť. V tlačiarňach je veľa pohyblivých častí, mnohé diely sú plastové a v takomto zariadení môže nadbytok prachu spôsobovať nadmerné opotrebenie. Vysoké teploty urýchľujú starnutie a krehkosť plastov, nízke zasa môžu spoločne s časťami generujúcimi teplo dopomôcť k vzniku kondenzácie.

Nadmerná vlhkosť má vplyv na riadiacu elektroniku, ovplyvňuje prenos vysokého napätia, ba dokonca býva častou príčinou nadmerného krútenia papiera po priechode fixácií v prípade tonerových tlačiarní.

i Mohlo by vás zaujímať
Canon Pixma G4400 (RECENZIA)
HP Sprocket, vrecková tlačiareň nielen na cesty (RECENZIA)
3D tlačiareň CoLiDo D1315 prekvapí rýchlosťou a cenou

Ako dôležitá je kvalita papiera?

Na kvalitu tlače a často aj na životnosť tlačiarne má vplyv aj kvalita papiera. Náklady na prevádzku tlačiarne tvorí z nemalej časti aj použitý papier, avšak snaha ušetriť môže viesť k nepriaznivým následkom na samotnom zariadení. Nejeden servisný technik určite potvrdí, že bežným nepriateľom tlačiarne je papierový prach.

Produkujú ho všetky bežné papiere, ale väčšina „ekonomických“ papierov ho produkuje podstatne viac. Z papiera však nemožno vyklepať prach ako zo starého koberca. Uvoľňuje sa mechanickým kontaktom, a najmä elektrostatickými silami lipne na podávacích a transportných gumičkách, primiešava sa do tonera, oslepuje optické senzory a pokrýva časti na prenos obrazu vysokým napätím, čím dramaticky znižuje kvalitu tlače a vedie k nutnosti servisného zásahu.

Tlačiareň; papier

Pri výbere papiera sa dá orientovať jednak alfabetickým označením kvality: A, B a C doplnené o jedno či dve + (A je najvyššia, C najnižšia trieda), ale aj uvedenou vhodnosťou pre rýchlejšie tlačiarne. Pri tých sa vyššia prašnosť prejaví rýchlejšie, a teda je o to dôležitejšie ju minimalizovať.

Hoci to so samotnou kvalitou papiera vlastne nesúvisí, je potrebné tiež dbať na zvýšenú opatrnosť pri používaní „neštandardných“ médií, ako sú už raz použité papiere, formuláre, obálky, samolepiace štítky alebo fólie. Vždy je potrebné použiť príslušný typ pre daný model tlačiarne a rozlišovať, či je atramentová či tonerová. Nalepené štítky na valcoch, spečené fólie vo fixáciách alebo drôtik zo zošívačky, prípadne zabudnutá kancelárska sponka dokážu v tlačiarni narobiť neočakávané a ťažko odstrániteľné škody.

Aký vplyv má použitie alternatívnych náplní?

Najčastejšie preberanou otázkou používateľov je používanie alternatívneho tonera alebo atramentu. Celá problematika by rozhodne vydala na ďalší článok, ale my sa pozrieme na to, či možno použitím recyklovaných či alternatívnych náplní nejako ovplyvniť stav či životnosť samotnej tlačiarne. Tu však musíme vziať do úvahy konkrétny typ tlače.

Tlačiareň; kartridž

Alternatívne náplne v prípade atramentových tlačiarní

V prípade atramentových tlačiarní býva jediným kritickým miestom tlačová hlava. Keďže sa dnes pracuje s naozaj mikroskopickými dýzami, je zloženie atramentu zásadné jednak pre správne dávkovanie, čo ovplyvňuje výslednú kvalitu tlače, ale aj pre zachovanie správnej funkčnosti po dlhšej odstávke tlači.

Výrobcovia tlačiarní z pochopiteľných dôvodov zloženia svojich atramentov starostlivo taja, a takže vyrobiť pokiaľ možno rovnaký atrament nie je ľahká úloha. Alternatívne náplne preto majú často odlišný farebný tón či inú hustotu, čo sa na tlače prejaví nesprávnymi farbami, neostrosťou, prípadne vynechávaním pri tlači. Nakoniec všetko môže vyústiť do nezvratného poškodenia tlačovej hlavy, ktorej výmena je spravidla nerentabilná, prípadne dôjde k zaneseniu čistiaceho mechanizmu, ktorého oprava nie je ani ľahká ani lacná.

Atrament; farby

Nemusí to nutne znamenať, že alternatívne náplne sú úplne nevhodné, ale pri ich výbere by mali byť uprednostňované tie, pri ktorých výrobca či dodávateľ poskytne garanciu opravy v prípade poškodenia zariadenia vplyvom ich výrobku.

Alternatívne náplne v prípade tonerových tlačiarní

V tonerových tlačiarňach ovplyvňuje neoriginálne zloženie tonera oveľa viac dielov. Čierny, a zvlášť farebný toner je presne definovaná zmes polymérov, magnetického plnivá a tepelne reagujúcich živíc, ktorá sa líši jednak podľa výrobcu, tak aj model od modelu.

Pokiaľ je v malých tlačiarňach použitý systém s kartriždou, v prípade problémov s tlačou obmeníme aktívne diely, a potom je jediným kritickým miestom fixačná jednotka, kde sa môžu usadzovať časti nekvalitne vyrobeného tonera. Tu môžu poškodzovať povrch fixačných valcov alebo fóliou natoľko, že sa najprv zníži kvalita tlače a zvýši počet zásekov papiera. Niekedy dokonca dôjde k úplnému odstaveniu zariadenia z dôvodu opotrebovaných tepelných snímačov či vypnutých tepelných poistiek.

Tlačiareň; tonery

V prípade rýchlejších a pre vyššiu kapacitu konštruovaných tlačiarní bývajú použité nezávisle vymeniteľné tonery, valce, prenosové valce alebo pásy a pod. Tie mávajú predpokladanú životnosť niekoľko desiatok aj stoviek tisíc strán a tomu zodpovedajúcu cenu. Nesprávny alebo neoriginálny toner môže mať zásadný vplyv na významné skrátenie životnosti aj týchto komponentov.

Najväčším nedostatkom neoriginálnych tonerov je nadmerné prenikanie do interiéru zariadenia. Toner totiž nikdy nie je v rámci jednotlivej tlači spracovaný maximálne a istá časť sa buď usadzuje v odpadových nádobách, alebo je vrátená späť do zásobníka tonera. Počas tejto cesty môžu vznikať hrudky alebo upchávky, a toner si nájde cestu von tými najmenej vhodnými cestami. Trpia potom stierky, filtre, ložiská, kontakty, senzory atď. Nemožno vylúčiť, že sa podobné veci stanú aj v prípade originálnych tonerov, ale zo skúsenosti vieme, že je to zanedbateľné množstvo prípadov.

? Potrebujete pomôcť s výberom?
Je lepšie použiť originálne, alternatívne alebo renovované kazety?
Ako vybrať papier do tlačiarne?

Ak je už alternatívny toner používaný, rozhodne sa odporúča nekombinovať rôznych výrobcov, pretože najpodivnejšie a technikom ťažko odhaliteľné poruchy vznikajú práve miešaním rôznych tonerov.

Ako ovplyvní životnosť tlačiarne frekvencia využívania?

Na celkovú životnosť prístroja má vplyv aj zaťaženie. Je zrejmé, že dlhodobé preťažovanie tlačiarňam neprospieva, ale na druhú stranu môžu byť pre tlačiarne problematické aj dlhé pauzy medzi výtlačky, alebo dokonca uvedenie stroja mimo prevádzku na dlhší čas. Podstatný je v tomto prípade použitý typ tlače.

Tlačiareň; výmena tonera

Tonerové tlačiarne nemajú problém s dlhými odstávkami. Oproti tomu majú vyššie obstarávacie náklady a sú fyzicky väčšie.

Atramentové tlačiarne väčšinou nebývajú stavané na veľké záťaže a svedčí im tlač menšieho množstva v krátkych intervaloch. Dlhá odstávka niekoľko týždňov alebo mesiacov môže viesť k přisychání atramentu a nutnosti vykonávať častejšie a intenzívnejšie čistenie.

Každý priechod atramentu hlavou skracuje jej životnosť a zvyšuje spotrebu atramentu. Z toho dôvodu sa odporúča atramentovú tlačiareň nenechávať dlho bez energie, pretože si tu a tam sama „odfúkne“ trochu atramentu, aby bola vždy pripravená v plnej kondícii. Hoci to môže viesť v priebehu niekoľkých mesiacov k úplnému vyčerpaniu atramentov, je vždy lepšie prísť o atrament, než nechať zničiť drahú tlačovú hlavu.

Záverom zhrnutie, ako predĺžiť životnosť tlačiarne:

  1. Vyčleňte tlačiarni priestor, práca s ňou bude jednoduchšia a zamedzíte nadmernej prašnosti
  2. Ničím tlačiareň nezakrývajte, ani ju nepoužívajte ako podstavec
  3. Dbajte na kvalitu papiera, zamedzíte tak vysokej produkcii papierového prachu
  4. Starostlivo vyberajte náplň, nekvalitný atrament alebo toner môže mať fatálne následky
  5. Nenechajte tlačiareň ležať dlho ladom – dlhé odstávky plytvajú atramentom
  6. Tlačiareň nepreťažujte – tlačte menšie množstvo v kratších intervaloch

Tlačiarne

Brother DK 22205 - Papierové štítky
Viac ako99%spoľahlivosť
Brother DK 22205
Papierové štítky určené pre tlačiarne štítkov, s matným povrchom, samolepiace, tvar obdĺžnika, 1 list, rozmer 30480mm×62mm (V׊)

Od 12,50 € bez DPH 10,42 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať ihneď na 6 predajniach
Objednávací kód: PB950e1
Canon PIXMA PRO-10S
Atramentová tlačiareň – A3+, 10-farebná, 4800×2400 dpi, potlač CD/DVD, USB 2.0, LAN, WiFi

+ ZADARMO Fotopapier Canon

619,90 € bez DPH 516,58 €
Kúpiť
Na sklade 3 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: PC189c2
Kodak Copier Paper "B" - Papier
-5%
Kodak Copier Paper "B"
Papier 500 listov, rozmer A4, určené pre laserové tlačiarne a atramentové tlačiarne, gramáž 80 g/m2 - 0,01 €/list

-5% 4 €
3,79 € bez DPH 3,16 €
Kúpiť
Na sklade > 20 ks
Môžete mať ihneď na 12 predajniach
Objednávací kód: SB801z
HP CE314A, HP 126A
Tlačový valec – pre LaserJet CP1025/CP1025nw, LJ Pro 100 M175, LJ MFP M176/M177, 7000 strán farebne, 14000 čiernobielo

84,90 € bez DPH 70,75 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: SB310z
HP CE285A č. 85A
Toner – čierny, pre HP LaserJet Pro M1132/M1212nf/P1102/P1102w, 1600 strán

77,90 € bez DPH 64,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 2 predajniach
Objednávací kód: SB232b
Canon CLI-521 multipack - Cartridge
Viac ako99%spoľahlivosť
Canon CLI-521 multipack
Cartridge –červená, modrá, žltá, pre Canon Pixma iP 3600, iP4600, iP4700, MP540, MP550, MP560, MP620, MP630, MP640, MP980, MP990, MX 860, MX870

32,90 € bez DPH 27,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: SB385x
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi