Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Alza pro firmy

Vader Immortal: A Star Wars VR Series (RECENZIA) – Zničte Vadera vo VR

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Tematika Hviezdnych vojen, chytľavý príbeh zahŕňajúci známe postavy aj staré dobré svetelné meče. Vader Immortal: A Star Wars VR Series ako by mal všetko, čo pre svoj úspech potrebuje. Skúsenejší z vás už ale vedia, že sa mnoho hier pokúša priživiť na sláve populárneho filmu či seriálu, zatiaľ čo hrateľnosť je od kvalitného zážitku na kilometre vzdialená. O to viac sme boli zvedaví, ako dopadne novinka Vader Immortal, do ktorej vstúpime bránou virtuálnej reality.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series; screenshot: Darth Vader


• Žáner: Akčná • Multiplayer: Nie • Vývojár: ILMxLAB • Vydavateľ: Disney Electronic Content • Platformy a Dátum vydania: Oculus Rift, Oculus Quest (25. september 2019) Homepage • Čeština: Nie


Vader Immortal: A Star Wars VR Series – Obsah

 1. Vader Immortal nastavíme presne podľa vlastnej chuti
 2. Letieť vesmírom, stretnúť Dartha Vadera
 3. Súboje svetelných mečov aj hádanky
 4. Vader Immortal stavil na kvalitu pred kvantitou
 5. Recenzia Vader Immortal: A Star Wars VR Series: priebežné hodnotenie

Vader Immortal nastavíme presne podľa vlastnej chuti

• Recenzia: 18. 10. 2019 • Autor: Daniel Hlas

Vader Immortal bol vytvorený exkluzívne pre virtuálne okuliare značky Oculus a hoci nie je prvým VR titulom na tému Star Wars, je pravdepodobne tým najprepracovanejším. Nie je tak veľkým prekvapením, že hra nakoniec skončila v hľadáčiku našej redakcie. Ešte skôr, než sa ale pustíme do potýčky so samotným Darthom Vaderom, je potrebné venovať malú chvíľu úvodnému nastaveniu. V tom si vyberieme jednu z troch možností, ako chceme hru prežiť. Voľba závisí najmä na individuálnej citlivosti voči kinetóze (motion sickness), teda určitej nevoľnosti z videného pohybu vo VR. Defaultne Vader Immortal ponúka teleport, teda okamžité premiestňovanie na určené miesto. Ten je na rozdiel od plynulej chôdze po hernom svete známe tým, že je pri ňom kinetóza takmer nulová.

Druhý variant nastavenia potom ovplyvňuje niektoré faktory pre ešte príjemnejší zážitok, zatiaľ čo tretia voľba „Custom VR“ ponúka editáciu jednotlivých možností presne podľa vlastnej chuti. Ak však po miestnosti radi chodíte rovnako ako ja, v nastavení si chôdzu jednoducho zapnite. Pozor si však dajte na niektoré okraje mapy, kde už kúsok pred múrom dostanete oznámenie, aby ste sa vrátili späť do mapy. Vader Immortal sa dá hrať aj pri sedení na stoličke, hoci to nie je práve dvakrát odporúčaná voľba.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series; screenshot; hviezdne vojny; svetelné meče
Lokality aj postavy človeka dokážu zaujať, takže stereotypnosť nehrozí ani náznakom.

Letieť vesmírom, stretnúť Dartha Vadera

Bez akéhokoľvek vysvetlenia som sa stal neznámym pilotom, ktorý práve zažíva stret s presilou nepriateľa. Našťastie mi asistuje sympatický robot, ktorý pribehne s radou, aby som vstúpil do hyperpriestoru a rýchlo odtiaľto zmizol. A pretože mi nič iné ani nezostáva, pochopiteľne ho rád vypočujem a na poslednú chvíľu si tak zachránim krk. Spomínaný robot je napokon sprievodcom po celú hernú dobu, ukazuje kadiaľ ísť, čo urobiť a človek tak nikdy príliš netápa. Hoci frustrácia z neriešiteľných úloh vo Vader Immortal prakticky neexistuje, chvíľami som zažíval dojem určitej nesamostatnosti. Akoby hráč musel robiť presne to, čo mu robot práve radí a nič iné. A povedzme si úprimne, keď vám niekto pozerá cez rameno a komentuje každý váš pohyb, nie je to práve ono. Trochu priestoru by teda hráčovi rozhodne neuškodilo, hoci nejde o nijako zásadný prehrešok.

Príbehová línia epizódy číslo jedna sa točí okolo Dartha Vadera, ktorý sa snaží získať tajomný artefakt schopný ovládať smrť. Vzhľadom na jeho minulosť a zomrelej láske vás asi neprekvapí, že pre tento artefakt urobí doslova čokoľvek a postaviť sa mu do cesty sa tak rovná samovražde. Lenže osud tomu chcel, aby sa práve naša postava ocitla na lodi samotného impéria... Spoilery odo mňa ale nečakajte a ako všetko prebehne, vám už nechám ako prekvapenie. Prvá epizóda je pomerne krátka a zaberie zhruba len 40 minút. O to prepracovanejšie zážitky však ponúka.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series; screenshot; hviezdne vojny; svetelné meče
Možnosť súbojov so svetelnými mečmi sa v prípade tejto hry priamo ponúkala. A vývojári to využili.

Grafická stránka je na štandard VR hier rozhodne nadpriemerná, a nakoniec nechýba ani kvalitné ozvučenie. V kombinácii s napínavým príbehom to pochopiteľne vytvára parádnu atmosféru, ktorá používateľa nekompromisne pohltí. Kým zápletka mnohých iných hier zaváňa nudnou predvídateľnosťou, Vader Immortal svojimi udalosťami dokáže šokovať, a to opakovane.

Vader Immortal ponúka súboje svetelných mečov aj hádanky

Hoci sa po lodi pohybujeme ako uniknutý zajatec, nenarazíme tu na nutnosť schovávať sa pred pátracími jednotkami. Nepriateľských vojakov totiž buď vôbec nestretneme alebo sa s nimi nemusíme priamo stretnúť. Spočiatku však nemáme žiadnu zbraň a sme tak úplne odkázaní na sprevádzajúcich priateľov. O to viac radosti prinesie relatívne skoré nájdenie svetelného meča zelenej farby. Ten je možné následne využívať dvomi spôsobmi. Prvý variant je odrážanie streľby nepriateľských síl tak, aby sme ich trafili a tým priamo eliminovali.

Druhou možnosťou je potom samotné „šermovanie“, ktoré prebieha proti rôznym droidom. Hoci samotný meč vyzerá pomerne realisticky, súboje samy o sebe pôsobia síce zábavne, ale zároveň aj trochu ťažkopádne. V bitke totiž spravidla stojíme na jedinom mieste, zatiaľ čo krvilační roboti dopredu naznačujú smer útoku. Ten je potrebné najskôr zablokovať a až následne možno úspešne zaútočiť. Súperi sú mimo samotných výpadov zvyčajne v určitej vzdialenosti a nemožno ich tak priamo zraniť, takže musíme vsádzať predovšetkým na blokovanie a následný protiútok. Súboje síce vôbec nie sú zlé, ale zďaleka nepôsobia tak vierohodne ako napríklad v akcii Blade and Sorcery, kde existuje oveľa komplexnejší systém pohybu aj boja (Star Wars zameranie získate až s modifikáciou The Outer Rim). Naopak vo Vader Immortal útočí vždy iba jediný protivník, zatiaľ čo ostatní čakajú, čo vyzerá trochu umelo.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series; screenshot; hviezdne vojny; svetelné meče
Relativita skoro získame svoj vlastný svetelný meč, s ktorým hra dostáva úplne nový rozmer.

Akoby vývojárom došlo, že je prvá epizóda príliš krátka, a hernú dobu tak razantne predĺžili pridaním zaujímavého módu Lightsaber Dojo, kde sa hráč svetelným mečom bráni prichádzajúcim vlnám nepriateľov. Spočiatku sú to iba lietajúce strieľajúce gule, ktoré sa bežne používajú pri výcviku jedia. Tie spravidla vyletia zo zeme a chvíľu sú tak v dosahu meča. Ak sa nám ich ale nepodarí zlikvidovať hneď zo štartu, vzdialia sa a ihneď začnú nemilosrdnú paľbu. Potom už nám zostáva len možnosť odraziť laserovú strelu a protivníka eliminovať.

Neskôr sa pridajú tiež rôzni melee roboti, ktorých rany treba blokovať a v prípade možnosti obratom zaútočiť. Zároveň v boji nesmieme dostať príliš veľa úderov, inak je misia reštartovaná. Týmto spôsobom postupujeme cez jednotlivé úrovne, ktoré postupne naberajú na obťažnosti. Lietajúcich objektov je rovnako ako droidov čím ďalej viac a čas na našej reakcii sa tak neustále skracuje. Na konci každého levelu sa potom dozvieme aj vyhodnotenie, napríklad z hľadiska celkového času. Hoci tento mód čoskoro zaváňa stereotypnosťou, ponúka mnoho desiatok úrovní, a dokonca aj odmeny. Občas navyše obdržíme aj nejaké tie múdre vety a časom tiež sprístupníme nové farby mečov, neskôr aj rukoväte.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series; screenshot; hviezdne vojny; svetelné meče
Vedľa šplhania a lezenia po rezných objektoch a rebríkoch na nás čakajú aj hádanky.

Ďalej je vývojárov potrebné pochváliť za možnosť držať meč jednou či druhou rukou, prípadne aj oboma, takže si hru naplno vychutnajú praváci aj ľaváci. Sám vám môžem odporučiť používať iba jednu ruku. Stanete sa tak oveľa obratnejším a rýchlejším, hoci to nezodpovedá tradičnému držaniu samotných jediov. Súboje sa zároveň rýchlo stávajú pomerne náročnými, takže ak máte radi výzvy, ste na správnej adrese.

Vader Immortal ponúka presne to, v čom okuliare pre virtuálnu realitu vlastne vynikajú, teda oveľa realistickejšie rozhliadanie, pohyb a celkovo vnímanie. V hre levitujú naše dve ruky, cez ktoré môžeme čokoľvek uchopiť a všelijako s tým manipulovať. To je pekne využité pri zaobchádzaní s rôznymi zariadeniami, keď napríklad odskrutkujeme elektronické ovládanie dverí, aby sme v ňom premiestňovali rôzne súčiastky a dvere nakoniec odomkli. Nejde o zložité hádanky, nad ktorými by sme museli dlho premýšľať. Ide skôr o akési spestrenie, ktoré si zakladá na páčivej manipulácii vo virtuálnom priestore.

Vader Immortal stavil na kvalitu pred kvantitou

Vďaka kratšej hernej dobe vývojári získali priestor na vytvorenie o to zaujímavejšie lokality. Z kozmického plavidla s výhľadom na šíry vesmír si to namierite do temného väzenia, aby sme vzápätí objavovali nepriateľskú loď, neznámu planétu aj mystický chrám. Grafika samozrejme nie je tak prepracovaná ako v novších PC hrách a v tomto ohľade virtuálna realita klasické hry stále ešte dobieha. Obdobné porovnanie možno ponúknu aj v prípade rozlíšenia, lebo vo VR je obraz stále ľahko neostrý, hoci novšie headsety priniesli výrazné zlepšenie.

Hernému titulu Vader Immortal: A Star Wars VR Series sa hneď v prvej epizóde podarilo naštartovať zaujímavý príbeh, ktorý človeka chytí a len tak nepustí. Vývojári zároveň šikovne využili potenciál virtuálnej reality a v 3D priestore prežijeme riešenie drobných hádaniek aj súboje svetelných mečov. To všetko podkresľuje veľmi dobré grafické spracovanie, a tak aj napriek drobným nedostatkom môžeme tento počin smelo odporučiť.

Recenzia Vader Immortal: A Star Wars VR Serie: priebežné hodnotenie

    Priebežné hodnotenie 77 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
80 %
Audiovizuálne spracovanie
85 %
Opätovná hrateľnosť
55 %
Vader Immortal: A Star Wars VR Series; recenzia

Klady

 • Star Wars
 • Nádherná grafika
 • Dobre zvolená hudba
 • Zaujímavé lokácie
 • Svetelné meče
 • Široké možnosti nastavenia

Zápory

 • Príbeh mohol byť dlhší
 • Minimálna voľnosť
 • Nie veľmi vierohodné scénky
Michal Mikle

Daniel Hlas

Po absolvovaní IT strednej školy a filozofie na FF OSU, pokračujem štúdiom psychológie na FF UPOL. Práve poznávanie vied technických a humanitných, dvoch zdanlivo protikladných svetov, je mi inšpiráciou v živote aj autorskej tvorbe. V rámci viac ako desaťročnej publikačnej činnosti som písal o všemožných žánroch, od počítačových hier cez softvér a hardvér až po recenzie kníh alebo športové potreby.

Oculus Rift S
Okuliare na virtuálnu realitu s rozsahom 360 °, rozlíšenie 2560x1440, frekvencia 80Hz, reproduktory 2.0; pripojenie 1x Mini DisplayPort, 1x USB

537,90 € bez DPH 448,25 €
Kúpiť
Akciová cena
Na ceste > 5 ks
Očakávame 20.3.2020
Objednávací kód: OC002b2s
Oculus Rift HD - Okuliare na virtuálnu realitu
-36%
Oculus Rift HD
Okuliare na virtuálnu realitu s rozsahom 360°, rozlíšenie 2160 × 1200, frekvencia 90 Hz, HDMI, DVI, USB, bezdrôtový herný ovládač pre Xbox One

-36% 740 €
476,90 € bez DPH 397,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Posledný kus na sklade
Môžete mať dnes od 14:00
Objednávací kód: OC002b
Oculus Quest 64GB
Okuliare na virtuálnu realitu – s rozsahom 360°, rozlíšenie 2880×1600, frekvencia 72Hz, reproduktory 2.0, mikrofón, 64GB

575,90 € bez DPH 479,92 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: OC002b2da1
Oculus Quest 128 GB
Okuliare na virtuálnu realitu – s rozsahom 360°, rozlíšenie 2880×1600, frekvencia 72Hz, reproduktory 2.0, mikrofón, 128GB

635,90 € bez DPH 529,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OC002b2da2
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi