PET PET

Monitor ViewSonic XG3202-C (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Čo robí z obyčajného monitora ten herný? Rozdielov je veľa. Nemôžete venovať pozornosť iba odozve a rozlíšeniu, keď iné parametre sú možno aj podstatnejšie. Napríklad obnovovacia frekvencia, synchronizácia obrazu s výstupom grafickej karty alebo výber z viacerých konektorov.

Monitor ViewSonic XG3202-C recenzia

Väčšina hráčov stavia stolný počítač tak, aby maximálne ušetrili s minimálnymi nákladmi. Investícia do grafickej karty, procesoru a RAMky je považovaná za logickú, v rozpočte ale málokto počíta aj s poriadnym monitorom. Poznáte to: „Ešte tu mám monitor, na ktorom som písal referáty...“

Po boome notebookov to vyzeralo tak, že monitory sa budú hodiť maximálne tak do kancelárií. Lenže hranie na PC má v strednej Európe väčšiu tradíciu, než na západe. Stolný počítač na hry je pre množstvo hráčov jedinou rozumnou platformou – je preto škoda dostupný výkon posielať na najobyčajnejšiu obrazovku. Preto sme sa rozhodli otestovať herný monitor ViewSonic XG3202-C, aby sme našli tie najpodstatnejšie rozdiely.

Recenzia monitora ViewSonic XG3202-C – OBSAH

  1. Technická špecifikácia monitora ViewSonic XG3202-C
  2. Dizajn a vzhľad
  3. Prispôsobenie monitora
  4. Ovládacie menu na obrazovke
  5. Kvalita farieb a zobrazenia
  6. Praktické skúsenosti

Technická špecifikácia monitora ViewSonic XG3202-C

ModelViewSonic XG3202-C
Uhlopriečka31,5"
Rozlíšenie1 920 × 1 080 px
Pomer strán16 : 9
Jas300 cd/m2
Kontrast3 000 : 1
Odozva (gray-to-gray)6 ms
Max. obnovovacia frekvencia60 pre VGA, 144 Hz pre DL-DVI, HDMI a DisplayPort
Frekvencia obrazuHorizontálna 24 – 82 kHz, vertikálna 50 – 57 Hz
Typ paneluVA, antireflexný
Zakrivenie1 800 R
KonektoryVGA, DVI, HDMI, DisplayPort, 3,5 mm jack, USB 2.0 na nabíjanie, VESA 100 × 100 mm
Reproduktory2 × 2 W
Spotrebamax. 45 W, typická 38 W, úsporná 32 W, standby pod 0,5 W
Naklápanie-5 až 13°
Rozmery so stojanom721,2 × 495,22 × 230,42 mm
Hmotnosť8,1 kg
Cena289 €

*Ceny sú platné k 2. 7. 2018

Dizajn a vzhľad

Časť herných monitorov spoznáte podľa vzhľadu. Raz imitujú vzhľad stealth lietadiel, druhýkrát sa snažia obísť fádne tvary pridaním farebného podsvietenia. Z tejto perspektívy je ViewSonic pomerne obyčajný. Rámčeky sú približne centimeter tenké na všetkých stranách, okrem tej spodnej, a nenájdete na nich nič, čo by rušilo monotónnu čiernu.

Monitor ViewSonic XG3202-C čelný pohľad

Aj spodná strana je maximálne konzervatívna, okrem strieborného loga výrobcu na nej objavíte len bielu diódu vpravo dole, ktorá mieri skôr dole a nie do očí, takže vás neruší a cez deň si ju ani nevšimnete.

Monitor ViewSonic XG3202-C je opretý na akejsi trojnožke. Ako si určite z fyziky pamätáte, rovina je určená tromi bodmi, z čoho vyplýva, že testovaný kúsok by mohol na stole držať veľmi stabilne. Je to pravda, avšak z trošku iných dôvodov: predná noha je v podstate rovná, o podložku sa opiera v celej dĺžke, a protiváhu jej tvorí jeden bod, umiestnený za obrazovkou.

Dá sa povedať, že predná časť stojana kopíruje líniu displeja, a celý monitor sa sklápa smerom dozadu, kedy sa hmotnosť prenáša na opornú nohu. Hmotnosť 8,1 kg znamená, že s monitorom len tak ľahko nepohnete.

Monitor ViewSonic XG3202-C pohľad zozadu

Oporný systém má však aj drobnú nevýhodu. ViewSonic sa napríklad nehodí pre umiestnenie na počítačové stolíky, ktoré majú zvýšený stupienok práve pre obrazovku. Samotná noha je totiž široká asi pol metra, takže by stôl musel byť adekvátne dimenzovaný.

Zároveň však musíme spomenúť aj výhody. Okrem spomínanej stability je to malá hĺbka, takže monitor môžete mať umiestnený len pár centimetrov od steny. ViewSonic sa bude pekne vynímať najmä na sklenených stoloch, v prípade prírodného dreva už bude efekt slabší.

Kam ale zasunúť konektory? Výber medzi VGA, HDMI, DL-DVI a DisplayPortom sa nachádza na spodnej strane v ľavej polovici pri pohľade na monitor. Káble sú tak síce horšie prístupné pri montáži, máte ale istotu, že sa nebudú lámať, čo platí aj pre umiestnenie zdierok pre slúchadlá a mikrofón hneď vedľa. Posledným portom vo výbave je USB na ľavej hrane – na neho dosiahnete poslepiačky. Škoda, že poslúži len na nabíjanie elektroniky.

Monitor ViewSonic XG3202-C konektory
Káble sú schované na spodnej strane, stačí naklopiť monitor a dostanete sa k nim.
i

Neviete, ktorý konektor je ten správny? Prečítajte si článok o tom, aké konektory by mal mať váš monitor.

Prispôsobenie

Vo chvíli, keď vám monitor stojí na stole, nadíde čas pre jeho nastavenie. Najskôr sa budete asi venovať správnej polohe. Výškovo nastaviť monitor nie je možné, musíte sa jednoducho zmieriť s tým, že spodná hrana je od stola 7 cm vysoko, čo zmeníte jedine podložkou.

Ani do strán monitor XG3202-C naklápať nemôžete, funkciu pivotu si výrobca pre tento mode šetrí. Je však potrebné podotknúť, že zakrivenie obrazovky sa pre otočenie o 90° príliš nehodí.

ViewSonic ale môžete sklápať okolo horizontálnej osi v rozsahu -5 až 13°, čo stačí, ak chcete pracovať alebo hrať sa s chrbtom rovným ako pravítko. Pri sklopení opačným smerom sa zase môžete pohodlne usadiť na stoličke (hráči určite poznajú polohu podobnú pilotovi Formula 1) a uvidíte stále rovnako dobre.

Nerozprávali sme sa zatiaľ o kalibrácii farieb, kontraste a podsvietení, napriek tomu toto menu nevynechá asi nikto, kto objaví nenápadný joystick ľahko nahmatateľný za pravou hranou. Stačí po nej prejsť prstom a vyčnievajúcu páčku objavíte na prvý pokus.

Akonáhle raz farby nastavíte, ergonómiu joysticku môžete ignorovať, pri prvom nastavovaní však narazíte na drobné komplikácie. Ak ich nechcete opakovať po nás, venujte pozornosť symbolom, ktoré sa na obrazovke objavujú. My sme totiž mali tendenciu páčku používať podobne, ako kedysi na tlačidlových telefónoch, teda aby stred potvrdzoval a ostatné smery slúžili na pohyb v menu.

Viewsonic XG3202-C menu vstupy Viewsonic XG3202-C menu zvuk Viewsonic XG3202-C menu režimy Viewsonic XG3202-C menu farby Viewsonic XG3202-C menu analóg Viewsonic XG3202-C menu rozhranie

Vo väčšine prípadov to tak síce funguje, ale štruktúra samotného menu používa dva smery zároveň. Kým raz pohybom nadol listujete v položkách, druhýkrát si celé menu zatvoríte. V každom prípade je však tento systém intuitívnejší, ako keď vás výrobca núti používať štyri tlačidlá.

Čo vlastne môžete nastavovať? Prvé stlačenie joysticku otvorí rýchle menu, v ktorom je možné zapnúť herný režim, upraviť kontrast a jas, vybrať vstup alebo otvoriť kompletné menu. Aj v ňom možno zmeniť, z ktorého konektora bude ViewSonic XG3202-C čerpať dáta, podstatnejšie je však nastavenie zvuku integrovaných 2 W reproduktorov (hlasitosť a úplne stlmenie), zobrazovacích režimov, jemného nastavenia parametrov obrazu pri pripojení analógového dátového zdroja.

Monitor ViewSonic XG3202-C joystick ovládajúci OSD
Celé menu sa ovláda malým joystickom na zadnej strane.

Kvalita zobrazenia

Ako už bolo povedané v odseku vyššie, vlastnosti monitora možno upravovať buď predpripravenými režimami, alebo klasickými posuvníkmi. Zodpovedá to potrebnej logike fotoaparátov v mobilných telefón – buď zvolíte režim na krajinky alebo portréty, alebo si vyberiete manuálny režim a budete ovplyvňovať jednotlivé parametre obrazu. ViewSonic XG3202-C je na tom rovnako.

Dostupné režimy monitora ViewSonic XG3202-C:

  • Standard – predvolené nastavenie, ktoré umožňuje zapnúť skrátenie input lagu, stabilizáciu čiernej, Advanced DCR (vypínanie časti podsvietenia v závislosti na obsahu na obrazovke), filter modrého svetla a nastavenie doby odozvy (v podstate overdrive) v troch stupňoch.
  • Game – herný režim obsahuje tri podpoložky. Dve sú určené pre žáner FPS, jedna je pre real-time stratégie a jedna pre hry MOBA. Okrem nich si však môžete vytvoriť tri vlastné profily použitím rovnakých atribútov, ako v režime Standard.
  • Movie – filmový režim tlmí sýtosť farieb, takže pôsobí prirodzenejším dojmom
  • Web – subjektívne veľmi podobný štandardnému režimu
  • Text – potláča modrú farbu, aby sa oči príliš neunavovali
  • MAC – výstup optimalizovaný pre počítače Apple
  • Mono – konverzia obrazu na odtiene sivej

Bohužiaľ sme bez kalibračnej sondy nemohli nastaviť konkrétne východiskové body. Na posúdenie obrazovej kvality preto poslúžila užitočná stránka www.lagom.nl/lcd-test, ktorá umožňuje základné nastavenie aj bez špeciálneho hardvéru. Porovnanie sme následne hľadali v displeji notebooku Lenovo ThinkPad L470 a 24" monitora Dell U2412M.

Monitor ViewSonic XG3202-C porovnanie čiernej farbyMonitor ViewSonic XG3202-C porovnanie bielej farby
Porovnanie s displejom notebooku a IPS monitorom.

Prvé nastavenie sme vykonali „od oka“, tak, aby farby boli živé, čierna skutočne tmavá a biela nemala nádych do modrej, žltej, alebo červenej. Už pri tomto nastavení bolo potrebné nastaviť maximálny jas, aby sa intenzita bielej priblížila k referenčnému Dellu s IPS panelom. Aj tak sme sa ale zhodli, že biela nie je tak výrazná a že je obraz na monitore trochu rozostrený. To však pripisujeme skôr rozlíšeniu Full HD použitom na veľkej uhlopriečke 31,5".

Až po tejto kalibrácii sme začali ručne upravovať konkrétne hodnoty a pozorovať, ako sa prejavia na obraze.

Kontrast

V tejto disciplíne musíme ViewSonic XG3202-C pochváliť. Testovacie prúžky rozdelené do 32 dielikov boli vidieť tak, že aj ten najtmavší bolo možné odlíšiť od čierneho pozadia a svetlejšie dieliky sa nezlievali.

Monitor ViewSonic XG3202-C test kontrastu
Farby by sa nemali zlučovať do jednej ani v tmavých, ani vo svetlých odtieňoch.

Ostrosť

Tu sme narazili hlavne na absenciu akýchkoľvek úprav. Kým klasický monitor umožňuje ostrosť upraviť, ViewSonic nič také nedokáže. S týmto krokom súvisí aj nastavenie gama krivky, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa pokusný obrázok pri pohľade z väčšej vzdialenosti stal jednoliatou sivou plochou. Z východiskového (a odporúčaného) nastavenia 2,2 sme sa však dostali až na maximálnu hodnotu 2,8. Až potom stredový kruh splynul s pozadím. Pri kalibrácii cez farebné prúžky sme sa však vrátili k pôvodnej hodnote 2,2.

Monitor ViewSonic XG3202-C test ostrosti
Pri pohľade z diaľky by mal celý obrazec splynúť do sivej plochy.

Čierna

Ďalším testom bolo porovnanie dvadsiatich odtieňov sivej. S odstupňovaním svetlejších odtieňov nebol problém, test nás však donútil upraviť kontrast na 80 %, aby bol viditeľný aj najtmavší štvorec.

Monitor ViewSonic XG3202-C test čiernej
Mali by ste rozlíšiť všetky štvorce na obrázku, hoci najtmavší by mal byť sotva zreteľný.

Biela

S vyššie uvedenými parametrami sme zažili menší šok: odtiene bielej ViewSonic netrafil, bolo preto potrebné znížiť kontrast až na 60 %, aby šachovnice vystúpili z bieleho pozadia.

Monitor ViewSonic XG3202-C test bielej
Vidíte aj najsvetlejšie odtiene bielej?

Inverzia

Inverzia, čiže pixel-walk sa prejavuje chvením obrazových bodov. Týmto testom XG3202-C prešiel bez zaváhania.

Monitor ViewSonic XG3202-C test inverzia
Nechvejú sa body na niektorom z obrázkov?

Odozva a ghosting

Deklarovanú hodnotu 6 ms bohužiaľ nedokážeme overiť, ani vyvrátiť. Ghosting sme si však premerať mohli – pri fotení animácie pri závierke 1/400 a ISO 800 sme zistili, že prechod je vidieť maximálne na troch prúžkoch, čo znamená 50 ms pri zmene z čiernej na bielu aj opačným smerom.

Monitor ViewSonic XG3202-C test ghosting
Meranie ghostingu môžete vykonať aj na svojom monitore.

Input lag

V tomto teste ViewSonic trošku strácal body, ako je zrejmé z fotky. Kým monitor Dell vpravo zobrazuje snímku 26 a notebook dokonca 27, XG3202-C je ešte len pri snímke 24.

Monitor ViewSonic XG3202-C test input long
Test input lagu preukázal, že recenzovaný monitor sa oneskoruje za notebookom aj monitorom.

Pozorovacie uhly

Výrobca udáva zobrazovacie uhly v rozsahu 178° v oboch osiach. U zakriveného displeja je porovnanie ošemetné. Obraz je samozrejme vidieť aj z veľmi ostrých uhlov, rozdiely ale zbadáte voľným okom. Zvlášť viditeľný je rozdiel medzi obrazom vo výške očí a pod ním. Ak budete sedieť ďalej než 60 cm od obrazovky, budú rozdiely postupne slabnúť.

Monitor ViewSonic XG3202-C pozorovacie uhly
Na monitor ViewSonic sa dá pozerať aj z množstva ostrých uhlov.

Podsvietenie

Ak niečo dokáže diváka rušiť, sú to pruhy vzniknuté nerovnomerným podsvietením. Testovaný ViewSonic našťastie ničím takým netrpel, čierna bola jednoliata. Pri zobrazení bielej však cez displej presvitali svetlejšie body. Pokladáme to však za chybu testovaného kusu, pretože defekt je veľmi výrazný, zatiaľ čo zvyšok obrazu je aj v bielej bez chýb.

Monitor ViewSonic XG3202-C podsvietenie
Chyba na podsvietení bola pravdepodobne chybou jedného kusu, inak je podsvietenie rovnomerné.
i Prejdite si doma celý test na www.lagom.nl/lcd-test, dozviete sa, ako je na tom váš monitor!

Používateľské skúsenosti

Prvou vecou, ktorú si na novom monitore budete všímať, je zakrivenie. Ide o vlastnosť, ktorá v nezúčastnených dokáže vzbudiť emócie. Kým si monitor s prehnutou obrazovkou nevyskúšate, ľahko poviete, že oblúk je buď úžasný, alebo zbytočný.

Faktom je, že mierne zahnutie rozhodne neprekáža, v prípade veľkých uhlopriečok aj pomáha. Efekt však nie je nijako výrazný, po desiatich minútach rozdiel oproti rovnej ploche sotva postrehnete. Po chvíli žmúrenia dokonca môžete podľahnúť ilúzii, že sa pozeráte na klasický, rovný monitor.

Väčší podiel na príjemnom používaní monitora ViewSonic XG3202-C má podpora technológie FreeSync, teda synchronizácie snímkovacej frekvencie s grafickou kartou. LCD stačí prepojiť cez DisplayPort ku kompatibilnej karte a FreeSync povoliť v jej ovládačoch a je to!

i Povedali sme, že efekt FreeSyncu má veľký podiel na komforte. Hráči mi snáď odpustia pripomenutie, na čo je táto funkcia dobrá. Zjednodušene povedané, keď grafická karta posiela obraz na monitor, rozdeľuje ho na jednotlivé snímky. Podľa náročnosti grafickej scény však raz pošle 60 snímok za sekundu, inokedy napríklad 40. Bežný monitor ale zobrazuje zábery s nemennou frekvenciou. Môže sa preto stať, že na jednom obrázku na monitore vidíte dva obrázky z grafickej karty, medzi ktorými je viditeľný predel. FreeSync zabezpečuje, aby tento kaz (screen tearing) vôbec nevznikal.
Trhanie obrazovky

Potešil tiež nastaviteľný sklon obrazovky, vďaka ktorému môžete pohodlne pri monitore striedať polohy. Daňou za stabilnú polohu je však podstavec, ktorý sa nehodí pre všetky typy stolov. Ľahko pochopiteľné je menu nastavenia farieb monitora, kladne hodnotíme aj prístupnosť portov. Ich drobným nedostatkom je použitie USB len pre nabíjanie.

Nedostatky v podaní farieb zaznamenáte len pri priamom porovnaní s IPS panelmi, Full HD rozlíšenie vám zase taktne pripomenie, že nemusíte sedieť nalepení 30 cm od displeja. Protihodnotu však tvorí široké využitie tohto monitora.

V hrách oceníte vysokú obnovovaciu frekvenciu a FreeSync. Pri práci sa hodí filter modrého svetla a Flicker Free podsvietenie znižujúce únavu očí. A ak striedate počítač s notebookom, oceníte, že ViewSonic XG3202-C je kompatibilný so všetkými používanými konektormi.

ViewSonic XG3202-C

Recenzia ViewSonic XG3202-C

Monitory ViewSonic

Monitor ViewSonic XG3202-C sa prezentuje ako herný monitor. Na základe rýchlosti odozvy síce nebude prvým kandidátom pre fanúšikov e-športov alebo profi hráčov, ale ak napríklad hráte v klane alebo len hľadáte spôsob, ako si spríjemniť dlhé gamingové seansy, táto obrazovka zvládne mnohé.

Klady

  • FreeSync
  • 144 Hz frekvencia
  • Režimy na univerzálne použitie
  • Výber konektorov

Zápory

  • Slabšie podanie bielej
  • Nehodí sa pre hardcore hráčov kvôli input lagu
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií