Najlepšie vzduchové chladiče pre procesory (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Výber toho správneho procesora pre váš nový počítač je snáď tou najdôležitejšou vecou vôbec. Ak máte vybrané, nastáva otázka, čím budete svoj procesor chladiť. V dnešnom teste sme preverili 12 vzduchových chladičov procesora strednej cenovej kategórie ako do chladiaceho výkonu, tak aj do hlučnosti. Po ktorom chladiči siahnuť pre najnovší AMD Ryzen a po ktorom pre Intel Core? Viac v dnešných testoch.

Test vzduchových chladičov pre procesory

Najlepšie vzduchové chladiče pre procesory – OBSAH

 1. Chladíme procesor – základy
 2. Chladíme procesor – vzduch, alebo voda?
 3. Ako vlastne funguje vzduchové chladenie?
 4. Testovacia metodika alebo ako sme merali?
 5. Noctua, Be quiet! a Gelid Solutions
 6. DeepCool, Endorfy a ID-COOLING
 7. Cooler Master, NZXT a Raizintek
 8. Tepelné testy 200 W a 150 W
 9. Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM
 10. Záver alebo vyberajte správne

i

Lekcia z výberu chladenia pre procesory

Nie vždy je potrebné hneď siahnuť po vode, čiže AiO chladení. Kvalitný vzduchový chladič odvedie skvelú prácu za menej peňazí. 

Chladíme procesor – základy

Adekvátne výkonný procesor ľavou zadnou odvádzajúci prácu, ktorú potrebujeme, je základom každého poriadneho počítača. Ak ide o herný PC, potrebujeme taký procesor, ktorý zvládne podporovať veľmi výkonnú grafickú kartu. Najnovšie procesory si vypýtajú za slušný výkon aj značnú dávku odpadového tepla, a ak chcete za svoje peniaze maximum, je na mieste procesor pretaktovať. To so sebou prináša nielen vyšší výkon, ale aj väčšie množstvo odpadového tepla, a teda aj vyššie teploty.

Herné PC chladenie

Ak ste si teda vybrali procesor s možnosťami taktovania, je potrebné myslieť na to, či chladič zvládne ochladiť základné nastavenia s dostatočnou rezervou. Ak by ste s rezervou nepočítali, bola by investícia do procesora s možnosťami taktovania (za ktorú sa nemálo pripláca) zbytočná.

Pri výbere toho správneho chladiča je potrebné myslieť aj na hluk. Ventilátory, ktoré chladič ochladzujú, produkujú dobre merateľnú hladinu hluku. Každý vzduchový chladič je vybavený ventilátormi s rozdielnymi parametrami, v ktorých môžu byť veľké rozdiely nielen čo sa týka výkonu, ale aj hlučnosti. V neposlednom rade je ale potrebné myslieť aj na dobre vybranú PC skriňu, ktorá zaistí kvalitné a tiché odvetrávanie odpadového tepla z chladiča procesora. 

Chladíme procesor – vzduch, alebo voda?

Jednou z najpálčivejších otázok pri výbere chladiča na procesor je voľba medzi vzduchom a vodou. Pravdou je, že vodné chladiče, či už ide o uzavreté AiO sety, alebo dospelé custom loopy, zvládnu v najvyššej konfigurácii odviesť viac tepla ako vzduchové chladiče. Pravdou ale zároveň je aj to, že málo ktorý procesor si dnes nevystačí s kvalitným vzduchovým chladičom za 3 – 4× nižšiu obstarávaciu cenu oproti AiO chladičom. Custom loopy potom vyjdú pokojne na 10 – 20× toľko, ale zároveň je nimi možné chladiť aj grafickú kartu, základnú dosku či operačné pamäte. 

Nespornou výhodou vzduchových chladičov je absencia čerpadla alebo pumpy, čo je vedľa ventilátorov ďalšia pohyblivá časť, ktorá sa musí nastavovať, produkuje hluk a môže sa vo finále pokaziť. Značný rad AiO chladičov sa dnes už tiež nezaobíde bez nejakej riadiacej jednotky, čo so sebou prináša nutnosť ďalšieho proprietárneho softvéru, ktorý je potrebné do PC nainštalovať a ktorý môže robiť neplechu. Chladenie vzduchom potom pri zvážení všetkých pre a proti je zlatou strednou a rozumnou cestou s najlepším pomerom cena/výkon.

Vzduchové chladenie Vodné chladenie

Ako vlastne funguje vzduchové chladenie?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vzduchové chladiče sú primitívnymi kúskami kovu, do ktorých fúka ventilátor. Nejde síce o raketovú vedu, ale napriek tomu ide o dômyselné zariadenia, ktorých výrobný proces a správne odladená fyzika rozhoduje o tom, aký dobrý chladič vo finále bude. Nasledujúca krátka videoséria v troch dieloch nám priblíži to, ako vzduchové chladiče fungujú a ako prebieha ich výroba. 

Ako funguje a ako prebieha výroba vzduchového chladiča? Video od be quiet! časť prvá.

Základom každého chladiča je kovová, väčšinou medená základňa, ktorá pomocou teplovodivej pasty prichádza do styku s tepelným rozvádzačom procesora. Najdôležitejšou časťou sú ale tzv. heatpipy alebo medené teplovodivé rúrky, ktoré odvádzajú teplo z medenej základne. V tomto mieste je najzásadnejší kvalitný spájkovaný kontakt. Heatpipy sú precízne vyplnené jemným medeným prachom, ktorý poslúži ako kapiláry pre skondenzovanú kvapalinu odvádzajúcu teplo do rebrovania chladiča.

Ako funguje a ako prebieha výroba vzduchového chladiča? Video od be quiet! časť druhá.

Hotové heatpipy sú potom strojovo lisované do hliníkových plátov, ktoré budú tvoriť rebrovanie alebo vežu celého chladiča. Precíznosť lisovania je opäť zásadná, pretože iba tesný kontakt zaistí správne odovzdávanie tepla z medených rúrok do hliníkových plátov. Celková kvalita a výkon vzduchového chladiča stojí na spomínanej medenej základni, na precíznosti ktorej záleží nemenej v celom výrobnom procese.

Ako funguje a ako prebieha výroba vzduchového chladiča? Video od be quiet! časť tretia.

Vo finále je potom celý chladič zapekaný v peci pri teplotách až 280 ˚C na zapájanie teplovodivých spojov medzi základňou a heatipmi. Tou najdôležitejšou časťou pri výrobe je však výstupná kontrola. Pokiaľ vyrobený chladič nespĺňa prísne podmienky čo sa kvality týka, je z procesu odmietnutý a k zákazníkovi sa nedostane. Kontrola kvality zahŕňa meranie základne svetlom, manuálny rozostup hliníkových plátov a tepelný test na záťažovom rezistore, ktorý dôsledne simuluje prax pri chladení procesora na presnosť dvoch stupňov celzia. 

Testovacia metodika alebo ako sme merali?

Porovnávanie viacerých chladičov je na prvý pohľad jednoduchá vec. Zložitosť spočíva v pevne stanovenej a prísne dodržiavanej metodiky a daných postupov. Najdôležitejší je konzistentný zdroj odpadového tepla, ktorý by v laboratórnom prostredí zaisťoval tepelný rezistor. V používateľskom prostredí sa musíme uspokojiť s rovnakým kusom procesora, ale aj základnej dosky a okolitých komponentov, ale predovšetkým v ideálnom nastavení záťaže. Nemenej dôležitou stránkou testovania je kontrolované prostredie, v ktorom sa testuje.

Herné PC chladenie test

V tomto porovnávacom teste sme použili Intel i9-14900KF nastavený natvrdo na 150 W a 200 W v UEFI. Procesor bol osadený v základnej doske ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI s výnimkou testovania ARCTIC Freezer 34 eSports DUO, ktorý ako jediný z dvanástky testovaných chladičov zapríčiňoval kolíziu s ASUS doskou a výsledok tohto chladiča v grafoch je teda potrebné brať s rezervou. Odpadové teplo zaisťovala aplikácia PRIME95 vo verzii 30.8, nastavená na 30 minút konzistentného workloadu vo forme 1344K FFT in place s vypnutými AVX inštrukciami.

Ventilátory na chladičoch boli riadené open-sourcovou aplikáciou FanControl, ktorá umožnuje vysokú presnosť nastavenia a monitoringu otáčok. Teploty procesora boli zaznamenávané pomocou HWiNFO64, a to z maximálnych hodnôt puzdra procesora (CPU Package) v sekcii Enhanced, ktorá ponúka spoľahlivejšie a presnejšie hodnoty ako okolité senzory. Teplota v miestnosti bola kontrolovaná pomocou izbového termostatu a udržovaná nástennou klimatizáciou na 24 ˚C. Hluk bol meraný pomocou hlukomeru Voltcraft S100 vo vzdialenosti 50 cm od chladiča. Namerané hodnoty však nemožno brať absolútne, dôležité sú rozdiely medzi jednotlivými hodnotami.

Najlepšie procesory: Test

Be quiet! DARK ROCK 4

Chladič na procesor Be quiet! DARK ROCK 4 dosahuje neuveriteľný pomer výkonu k šumu, ktorý oceníte najmä pri pretaktovaných systémoch a náročných grafických aplikáciách.

Viac
74,90 €

Predstavenie: Noctua, Be quiet! a Gelid Solutions

V tejto kapitole si predstavíme prvú trojicu výrobcov dnes testovaných chladičov a povieme si niečo málo o konkrétnych modeloch, ktoré máme v ponuke. Ide o výrobcov s viac ako 20-ročným pôsobením na svetovom trhu, ktorí vo svojom portfóliu ponúkajú prémiové chladiče na procesory.

Noctua

Rakúskeho výrobcu chladenia snáď ani nie je nutné nejako viac predstavovať. Noctua je absolútnou špičkou v obore, pre ktorú budete len ťažko hľadať konkurenciu. Nielen produkty, ale aj zákaznícky servis a podpora v zmysle reklamácií bez nutnosti posielania reklamovaného produktu späť či mounting kity pre váš súčasný chladič zadarmo sú tým, čím sa Noctua odlišuje od zvyšku trhu. Na všetky produkty je záruka 6 rokov.

Ktorý z Noctua chladičov je pre vás ten pravý?

Prémiové produkty tiež niečo stoja, a preto si pre zákazníkov s nižším budgetom výrobca pripravil sériu Redux, ktorá ako názov napovedá, je osekaná, avšak nie tak na výkone, ako na estetike. Dnes testovaný chladič Noctua NH-U12S redux má oproti nereduxovej verzii o 2,7 dB(A) hlučnejší ventilátor a nemá spájkované spoje heatpipov a rebrovanie chladiča. Aj príslušenstvo je o niečo chudobnejšie, ale nejde o nič, bez čoho by ste sa nezaobišli. Cenový rozdiel medzi prémiovou a reduxovou verziou robí však cca 60 %, čo je poznať a rozdiel v chladiacom výkone v praxi je minimálny.

Be quiet!

Nemecký výrobca Be quiet! nemá v ponuke len vzduchové chladiče, ale ponúka aj veľmi kvalitné AiO vodníky, tiché ventilátory a dômyselné PC skrine s kvalitnými napájacími zdrojmi. Záruka na chladiče je 3 roky.

Dark Rock 4 od Be quiet!

Do dnešného testu sme zaradili model Be quiet! Dark Rock 4, ktorý sa od najvýkonnejšieho a pred pár týždňami predstaveného modelu Dark Rock Pro 5 líši jedným ventilátorom namiesto dvoch, o 370 g ľahším heatsinkom s 1 heatpipou menej. Rozdiel v obstarávacej cene je však cez 30 %. Chladičom spoľahlivo uchladíte najnovšie Ryzeny 7000 a s trochou kompromisov čo sa nastaveného TDP týka, aj najnovšie Intely 12. až 14. generácie.

Gelid Solutions

Čínsky Gelid Solutions na náš trh už dlhé roky dodáva bezkonkurenčne lacné, aj keď výkonné chladiče na procesory, skvelé teplovodivé pasty a všemožné IT príslušenstvo.

Gelid Glacier s dvoma ventilátormi.

Gelid Glacier je vybavený šiestimi medenými heatsinkmi odvádzajúcimi teplo do dvojvežového rebrovania, čo je niečo, čo vám ani za vyššiu cenu predchádzajúci dvaja výrobcovia neponúknu. Chladič je navyše vybavený dvoma 120 mm tichými ARGB ventilátormi. K chladiču navyše dostanete montážny kit pre LGA1700 päticu zadarmo, ktorý súčasťou balenia normálne nie je.

DeepCool, Endorfy a ID-COOLING

V tejto kapitole máme trojicu menej známych výrobcov, ktorí sa orientujú na cenovo dostupné komponenty a PC príslušenstvo. DeepCool a ID-COOLING sú čínski výrobcovia. Endorfy je zrebrandované, poľské a u nás už o niečo známejšie SilentiumPC. 

DeepCool

DeepCool má v ponuke okrem vzduchových chladičov aj AiO vodníky, PC skrine, napájacie zdroje, periférie a ďalšie príslušenstvo.

Séria vzduchových chladičov AK DIGITAL WH od DeepCoolu.

Dnes testovaný DeepCool AK620 je dvojvežový chladič vybavený dvojicou tichých 120 mm ventilátorov. O odvod tepla sa stará medená, poniklovaná základňa so šiestimi heatpipmi. Veľkou výhodou je biely aj čierny variant. Bielych chladičov pre svetlé buildy na trhu toľko nie je, takže voľbu výrobcu predávať bielu verziu kvitujem.

Endorfy

Endorfy má vo svojej ponuke nielen vzduchové chladiče, ale opäť aj AiO sety, PC skrine, zdroje a všemožné herné aj neherné príslušenstvo.

Fortis 5 Dual Fan značky Endorfy si našiel miesto aj v srdci našich kolegov z AlzaTechu.

Od Endorfy máme v dnešnom teste dva produkty. Tým prvým je Endorfy Fera 5 ARGB, jednovežový chladič so štyrmi heatpipmi a jedným ARGB ventilátorom. Tým druhým je Fortis 5 Dual Fan, chladič s podstatne masívnejším heasinkom, šiestimi heatpipmi a dvoma ventilátormi, z ktorých je jeden 140 mm a druhý 120 mm. Na oba chladiče je záruka 6 rokov.

ID-COOLING

ID-COOLING podľa vzoru svojej konkurencie ponúkajú na trhu vzduchové chladiče a AiO vodníky.

SE-226-XT BLACK

V dnešnej porovnávačke máme genericky pomenovaný model ID-COOLING SE-226-XT, ktorý veľmi pripomína Dark Rock 4 PRO od Be quiet! O odvod tepla z procesora sa stará medená, poniklovaná základňa so spájkovanou šesticou heatpipov a jeden 120 mm ventilátor. Zásadnou nevýhodou tohto chladiča je potreba dlhého, min. 16 cm skrutkovača pre montáž, ktorý nie každý má po ruke a výrobca ho k baleniu nepridáva. Spomínaný Be quiet! ho v balení má.

Cooler Master, NZXT a Raizintek

Cooler Master a NZXT sú dvojicou známych výrobcov nielen chladenia, ale aj skríň, zdrojov, ďalších komponentov a pestrého príslušenstva pre hráčov. Raijintek je v našich končinách opäť o niečo menej známou značkou a ide o sub-brand vyššie spomínaného ID-COOLINGU, ktorý ponúka skvelý pomer cena/výkon.

Cooler Master

Cooler Master má vo svojom portfóliu všetko od vzduchových chladičov cez AiO po dospelé MAKER sety, bohatú ponuku PC skríň, zdrojov, periférií, vr. herného nábytku vo forme stoličiek a stolov a kompletných immersive-gaming staníc.

HYPER 212 HALO od Cooler Masteru

V teste máme jednovežový model HYPER 212 HALO so štyrmi heatpipmi a 120 mm ARGB ventilátorom. Vzhľadom na obstarávaciu cenu sa dajú zaobstarať solídnejšie chladiče so šiestimi heatpipmi či dvoma ventilátormi.

NZXT

NZXT je výrobcom obľúbených PC skríň a veľmi známych AiO chladičov zo série Kraken. Po vzore konkurencie má v ponuke pestrú škálu herného PC príslušenstva a pár komponentov ako unikátne ladené základné dosky a napájacie zdroje.

T120 od NZXT

NZXT je zastúpený modelom NZXT T120. Ide o jednovežový chladič so štyrmi heatpipmi a jedným 120 mm ventilátorom. Rovnako, ako pri konkurenčnom Cooler Masteri, ide o celkom drahý výrobok za to, čo ponúka.

Rajinek

Raijintek sa zameriava na dizajn a výkon za priaznivú cenu. Výrobca má v portfóliu nielen vzduchové chladiče, ale aj AiO, kompletné dospelé vodné sety, unikátne PC skrine a napájacie zdroje.

ELEOS 12 EVO RBW od Raijinteku

V dnešnom teste preverený ELEOS 12 EVO od RBW za značne nižšiu cenu oproti predchádzajúcim dvom chladičom od konkurencie ponúka o dve heatpipy viac. Chladič je vybavený jedným 120 mm ARGB ventilátorom.

Tepelné testy 200 W a 150 W

Drvivá väčšina výrobcov už prestala uvádzať TDP pri svojich AiO produktoch. V testovacej metodike som zvolil dva tepelné scenáre. Prvý testuje chladiče pri spotrebe 300 W na puzdre (CPU Package) procesora a druhý pri 200 W. Obidve hodnoty nie sú nič extrémne, skôr počítajú s rezervou vzhľadom na to, že ide o AiO, a nie o custom loop. 

200 W

200 W odpadového tepla je niečo, čo už ťažko zvládne priemerný jednovežový chladič s jedným ventilátorom na rozumné otáčky do 1 200 RPM.

PRIME95 30.8 SMALL FFT 1344K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Reálne jediný chladič, ktorý si s 200 W odpadového tepla pri nízkych otáčkach (800 RPM) poradil ľavou zadnou, bol masívny, jednovežový Endorfy Fortis Dual Fan s dvoma ventilátormi. Za obstarávaciu cenu okolo 50 € ide jednoznačne o najlepšiu voľbu. Celkom prekvapil aj NZXT T120, ktorý sa očividne podaril čo sa týka konštrukcie, a pokiaľ na Fortis nemáte v skrini dostatok miesta, nemusí ísť vôbec o zlú voľbu. 

Do úvahy je samozrejme dobré brať aj výkon na 1200 RPM, kde ide o stále celkom tichú prevádzku. NZXT T120 a Dark Rock 4 od be quiet! si tiež neviedli zle, hoci ten druhý už stojí o cca 25 € viac, čo oproti Endorfy Fortis Dual Fan môže obhájiť maximálne dizajn. Testy na maximálne otáčky sú skôr zaujímavosťou, nikto doma vysávač prevádzkovať nechce, a navyše maximum RPM sa pri jednotlivých ventilátoroch líši. 

V tejto chvíli by sme v podstate celé testy mohli odpískať, pretože víťaza už poznáme. Poďme sa ale ešte pozrieť na testy pri 150 W, čo so značnou rezervou zodpovedá maximu najnovších AMD Ryzen procesorov, ktoré príliš nekúria. Chladiaci výkon cez 200 W budete skôr potrebovať pre Intel procesory 11. – 14. generácie, hoci mnou namerané maximum pri herných scenároch v prípade Intelu i9-14900KF je okolo 180 W. 

150 W

150 W odpadového tepla nie je v týchto dňoch žiadny extrém, hoci sa AMD procesorom úspešne darí latku znižovať. V podstate, nech už budete vyberať akýkoľvek Ryzen 7000, bude vám výber z popredných priečok nasledujúceho grafu bohato stačiť.

PRIME95 30.8 SMALL FFT 1344K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

150 W testy na 800 RPM vypovedajú o tom, že si s množstvom tohto odpadového tepla hravo poradia všetky testované chladiče. Endorfy Fortis Dual Fan s NZXT T120 v závese za obstarávaciu cenu okolo 50 € držia prvé dve priečky. Testy na 1 200 RPM výsledky potvrdzujú a výsledky na maximum otáčok sú opäť skôr pre zaujímavosť. Týmto máme 200 W a 150 W testy za sebou a poďme sa pozrieť na rozdiely v hlučnosti. 

Testy hlučnosti 800 RPM, 1 200 RPM a MAX RPM

Ventilátory sú zásadným faktorom nielen pri hlučnosti chladenia, ale aj pri výkone. Parametre ako statický tlak, prietok vzduchu, samotná konštrukcia ventilátorov, ich rotorov, ale aj použitý materiál, z ktorého sú lopatky, zohráva značnú úlohu.

PRIME 95 30.8 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Pri testoch hlučnosti nás najviac zaujímajú rozdiely hladín hluku pri 800 RPM a 1200 RPM, čo je rozsah, ktorý bude väčšina používateľov používať. Dôležité je opäť spomenúť, že nemožno brať ako relevantné absolútne hodnoty grafu, ale dôležité sú rozdiely medzi nameranými chladičmi. Víťaza 200 W aj 150 W testov, Fortis Dual Fan značky Endorfy, sa, čo sa hlučnosti týka, umiestnil na tretej priečke s minimálnym rozdielom oproti najtichšiemu chladiču. Testy hlučnosti vypovedajú teda o tom, že chladiaci výkon Fortis Dual Fan nie je na úkor hluku, čo je v poriadku. 

Najlepšie procesory: Test

Be quiet! DARK ROCK 4

Chladič na procesor Be quiet! DARK ROCK 4 dosahuje neuveriteľný pomer výkonu k šumu, ktorý oceníte najmä pri pretaktovaných systémoch a náročných grafických aplikáciách.

Viac
74,90 €

Záver alebo vyberajte správne

Výsledok testov je jasný. V cenovom rozsahu okolo 40 € je bez debát najlepším chladičom z dnešnej testovanej dvanástky Endorfy Fortis Dual Fan. Ide ale o poriadne objemný chladič, a pokiaľ sa vám do skrine nezmestí, ponúka sa NZXT T120 ako vhodný variant. Chladiče Dark Rock 4 od be quiet! a AK620 od DeepCoolu čo sa týka výkonu tiež nie sú zlé, ale ich cenovka leží vyššie. Výhodou je snáď len dizajn, ktorý je oproti Fortisu bezpochyby lepší a osobne sa mi spomínaný AK620 chladič veľmi páči.

i Mohlo by vás zaujímať

Ak budete vyberať vzduchový chladič na skrotenie teplôt výkonného procesora, vyberajte podľa teplôt na nízkych otáčkach a zaujímajte sa aj o hlučnosť. Nemusíte ani nutne siahať rovno po vodných chladičoch, kvalitný vzduch si s výkonným procesorom poradí hravo za znateľne nižšiu cenu. Ušetrené peniaze potom môžete investovať do výkonnejšej grafickej karty či rýchlejšieho procesora s viacerými jadrami.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

Napísali sme skôr: Test chladičov pre CPU

Pri stavbe počítača sú veci, ktoré neradno podceniť. Okrem kvalitného zdroja alebo spoľahlivého úložiska je potrebné vybrať adekvátne chladenie. Na trhu je rad procesorov, tie úspornejšie kúsky sú zvyčajne doplnené o základný chladič, tým „žravejším“ však tieto chladiče nemusia tak úplne stačiť alebo ani nie sú súčasťou balenia. V tú chvíľu je nutné siahnuť po niečom výkonnejšom. V tejto porovnávacej recenzii sa pozrieme na 12 vzduchových chladičov pre procesory s cenovkou do 50 €. Menšími kompaktnejšími chladiči počínajúc, dvojvežovými „monštrami“ končiac, na svoje si prídu aj fanúšikovia RGB podsvietenia. V teste sa zameriame na chladiaci výkon a úroveň hluku, budete môcť vidieť prehľadné grafy, konfiguráciu testovacej zostavy, metodiku merania a v závere si dovolím malý komentár k testu a jeho výsledkom.

Gelid Solutions Phantom a Phantom Black

Vzduchové chladiče pre procesory do 50 € – (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Chladiče, ktoré sa zúčastnili testu
 2. Testovacia zostava a metodika merania
 3. Parametre testovaných chladičov
 4. Výsledky testu v grafoch
 5. Záver testu a finálny komentár

Chladiče, ktoré sa zúčastnili testu

V našej recenzii vzduchových chladičov pre procesory sme otestovali nižšie uvedené modely.

Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Tornado ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 ARCTIC Freezer 34
Gelid Solutions Tornado Artic Freezer 7 Pro REV.2 Artic Freezer 34


Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224
Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224


SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM


Testovacia zostava a metodika merania

Pre túto testovacie zostavu som použil Corsair Carbide AIR 540, relatívne veľkú a priestrannú ATX skrinku s prepážkou oddeľujúcou základnú dosku, jej ďalšie komponenty a dve pozície 3,5"pre pevné disky od priestoru pre zdroj, 2,5" pozície a dve 5,25"pozície. V jej prednej časti sú tri pozície pre 120 mm ventilátory osadené troma Noctua NF-F12 PWM, zregulovanými na 800 otáčok za minútu. Pri takých otáčkach dodávajú interiéru skrinky dostatočný prietok vzduchu a zároveň sú natoľko tiché, aby neovplyvnili výsledky testu pri meraní hlučnosti.

Procesor Intel Core i7-9700K je osadený v doske MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC, to celé doplnené o dva 8 GB moduly DDR4 pamätí a pasívne chladenú grafickú kartu XFX Radeon HD5450. Medzi tepelný rozvádzač procesora a základy chladičov bola v prípade každého chladiča nanesená čerstvá vrstva teplovodivej pasty Gelid GC-EXTREME 10G. Ako systémový disk poslúžil SSD Crucial MX500 500 GB, to všetko napája plne pasívny zdroj Seasonic SS-400FL2 F3 Platinum-X400.

Na testovacej zostave je čisto nainštalovaný Windows 10 Pro, pre všetky testované vzduchové chladiče procesora bola zostava nemenná, rovnako ako verzia používaného softvéru. Na meranie teplôt poslúžil program Core Temp 1.13, výsledné teploty uvedené v grafoch sú priemerom najvyšších teplôt nameraných počas testov na jednotlivých jadrách. Na zaťaženie procesora poslúžil Prime95 ver. 26.6, presnejšie teda jeho test: Small FFTs, ktorý zaťažuje procesor a jeho Cache (verzia 26.6 je posledná verzia programu bez AVX inštrukcií). Testovanie prebehlo pri 24 °C v miestnosti s odchýlkou do 1 °C.

Meranie hluku zaistil hlukomer ST-805L na statíve vo vzdialenosti 30 cm od predného panelu skrine. Zaznamenaná bola tiež najvyššia nameraná hodnota. Hlučnosť chladiča procesora pri najvyšších otáčkach bola meraná na začiatku testu, hlučnosť chladičov ovládaných cez PWM profil dosky bola meraná v 15. až 20. minúte. Na ovládanie ventilátorov som použil program MSI Dragon Center, patriaci do výbavy dosky. Meranie jednotlivých chladičov trvalo 20 minút, po montáži nasledujúceho bola vždy dodržaná pauza potrebná na vyrovnanie teplôt.

Špecifikácia testovacej zostavy

Test vzduchových chladičov – parametre testu

 • 4,6 GHz na všetkých ôsmich jadrách, 130 – 145 W, 1,23 – 1,27 V – ventilátor/y chladiča ovládané doskou, ventilátory v skrini zregulované na 800 otáčok za minútu
 • 4,6 GHz na všetkých ôsmich jadrách, 130 – 145 W, 1,23 – 1,27 V – ventilátor/y chladiča na maximálne otáčky, ventilátory v skrini zregulované na 800 otáčok za minútu
 • 5,0 GHz na všetkých ôsmich jadrách, 175 – 180 W, 1,34 – 1,35 V – ventilátor/y chladiča ovládané doskou, ventilátory v skrini zregulované na 800 otáčok za minútu

Parametre testovaných chladičov

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco sa skladá z jedného pomerne hrubého pasívu a jedného 120 mm RGB podsvieteného PWM ventilátora, ktorý je k pasívu uchytený kovovou sponou. Základňa je medená a rovnako ako zvyšok pasívu niklovaná, z nej potom do pasívu vedie 6 heatpipov. Rebrá chladiča sú z hliníka. V montážnom sete je kovový rámik na zadnú stranu dosky, kam je nutné mať prístup, montáž samotná je pomerne jednoduchá. V balení nájdete teplovodivú pastu, druhý pár spôn a manuálny kontrolér na ovládanie programu, farby a intenzity podsvietenia ventilátora.

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black sa skladá z dvojvežového pasívu a dvoch 120 mm PWM ventilátorov s antivibračnými podložkami, ktoré sú k pasívu uchytené kovovými sponami. Základňa je medená a rovnako ako zvyšok pasívu niklovaná, z nej potom do pasívu vedie 7 heatpipov. Rebrá chladiča sú z hliníka. V montážnom sete je kovový rámik na zadnú stranu dosky, kam je nutné mať prístup. Montáž je podobná radu bežných chladičov, no vzhľadom na veľkosť pasíva budete bojovať s nedostatkom miesta, dlhý skrutkovač je tu nutnosťou. V balení ďalej nájdete teplovodivú pastu a rozdvojku na pripojenie oboch ventilátorov do jedného konektora.

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom sa skladá z dvojvežového pasívu a dvoch 120 mm PWM ventilátorov s antivibračnými podložkami, ktoré sú k pasívu uchytené kovovými sponami. Základňa je medená, z nej vedie do pasívu 7 niklovaných heatpipov. Rebrá chladiča sú z hliníka. Montáž a obsah balenia sa zhodujú s modelom Phantom Black.

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado je pomerne bežný vežový chladič osadený jedným 120 mm PWM ventilátorom, ktorý je k pasívu uchytený kovovými sponami. Základňa je medená, z nej vedie do pasívu 7 niklovaných heatpipov. Rebrá chladiča sú z hliníka. V montážnom sete je plastový rámik na zadnú stranu dosky, kam je potrebné mať prístup. Montáž samotná je celkom jednoduchá. Súčasťou balenia je druhý pár spôn pre prípadný druhý ventilátor a teplovodivá pasta.

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 je, čo sa veľkosti týka, skôr menší vežový chladič osadený jedným atypickým PWM ventilátorom. Ten je v pasíve uchytený plastovými západkami na statore (statická časť ventilátora/rám) Základňa je medená, z nej vedú do pasívu tri heatpipy. Rebrá chladiča sú z hliníka. Na základni je nanesená teplovodivá pasta. Montážny set má plastový rámik so zámkami na hornú stranu dosky, bez nutnosti prístupu zozadu. Pri montáži je potrebné postupovať opatrne, aby nedošlo k prílišnému prehnutiu dosky a následnému poškodeniu. Pritlačený plech má pomerne silný odpor. Pre menej zručného jedinca môže byť montáž náročná.

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34 je tiež vežový chladič bežnej veľkosti, osadený jedným 120 mm PWM ventilátorom. Ten drží na pasívu kovovej spony. Základňa je, rovnako ako rebrá pasívu, hliníková, ale väčšinu dosadacej plochy tvoria 4 obnažené zbrúsené heatpipy. Žiadna časť pasívu nemá povrchovú úpravu. Montážny set má plastový rámik na zadnú stranu základnej dosky. Na montáž je potrebný prístup na zadnú stranu dosky a je pomerne jednoduchá. Súčasťou balenia je teplovodivá pasta a druhý pár kovových spôn pre prípadný druhý ventilátor.

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO je pomerne malý vežový chladič osadený 92 mm PWM ventilátorom. Ten na pasíve drží pomocou plastových rámčekov priskrutkovaných k ventilátoru. Základňa je, rovnako ako rebrá pasívu, hliníková, ale väčšinu dosadacej plochy tvoria 3 obnažené zbrúsené heatpipy. Žiadna časť pasívu nemá povrchovú úpravu. Montáž chladiča sa vykonáva len z vrchnej strany dosky, pomocou napínača/štyroch plastových zámkov bez rámčeka na zadnú stranu dosky. Súčasťou balenia je druhý pár rámčekov na ukotvenie prípadného druhého ventilátora a teplovodivá pasta. Ukotvenie chladiča je jednoduché, ale treba dať pozor, aby v dôsledku nadmerného tlaku nedošlo k poškodeniu dosky.

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224 je vežový chladič osadený jedným 120 mm PWM ventilátorom, ktorý na pasíve držia dve kovové spony. Základňa je z hliníka, ale väčšinu dosadacej plochy tvoria 4 heatpipy vedúce do pasívu, ktorého rebrá sú z hliníka. Vrchol pasívu je opatrený čiernym krytom zakrývajúcim konce zapečatených heatpipov. Montážny set je opatrený plastovým rámčekom na zadnú stranu dosky, kam je potrebné mať prístup, a montáž samotná je pomerne jednoduchá. V balení ďalej nájdete teplovodivú pastu a druhý pár spôn k prípadnému druhému ventilátoru.

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 je vežový chladič osadený jedným 120 mm RGB PWM ventilátorom, ktorý na pasíve držia dve kovové spony. Je vybavený antivibračnými podložkami. Základňa je z hliníka, ale väčšinu dosadacej plochy tvoria 4 heatpipy vedúce do pasívu, ktorého rebrá sú z hliníka. Vrchol pasívu je opatrený RGB krytom, na ktorom možno rovnako ako ventilátor meniť program, farbu a intenzitu podsvietenia. To zaisťuje manuálny kontrolér, ktorý je potrebné zapojiť medzi ventilátor/kryt a zdroj počítača. Montážna zostáva rovnaká ako v prípade chladiča Fera 3.

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 je masívny vežový chladič, vizuálne rozdelený do štyroch segmentov. Je osadený jedným 120 mm PWM ventilátorom, ktorý na pasíve držia kovové spony. Jeho stator je opatrený 3-stupňovým prepínačom na ovládanie otáčok v prípade, že doska nedisponuje PWM konektorom. Základňa je z medi a rovnako ako 6 heatpipov, ktoré z nej vedú do pasívu, je niklovaná. Montážny set je opatrený rámčekom na zadnú stranu dosky. Na montáž je nutný prístup k zadnej strane dosky a dlhý skrutkovač, ktorý je súčasťou balenia. Montáž je pomerne komplexná, avšak s manuálom a trochou zručnosti to iste zvládne každý. V balení ďalej nájdete teplovodivú pastu a ďalšie kovové spony na ukotvenie ďalšieho ventilátora.

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK je priemerný vežový chladič osadený jedným 120 mm PWM ventilátorom, ten drží na pasíve pomocou kovových spôn. Základňa je medená a z nej vedú 4 heatpipy do pasívu z hliníkových rebier. Niklovaná je len základňa chladiča, z výroby je na ňu nanesená vrstva teplovodivej pasty. Vrchná časť je zakončená hliníkovým krytom, ktorý, rovnako ako v prípade chladiča Fera 3, zakrýva konce heatpipov. Montážny set chladiča je opatrený rámčekom na zadnú stranu základnej dosky. Montáž samotná je pomerne jednoduchá, avšak je nutný prístup zo zadnej strany základnej dosky.

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM je pomerne malý vežový chladič osadený jedným 92 mm PWM ventilátorom, ktorý je na pasíve uchytený pomocou kovových spôn. Základňa je z niklovanej medi a vedú z nej do pasívu 3 heatpipy, jeho rebrá sú z hliníka. Z výroby je nanesená teplovodivá pasta. Vrchná časť je tiež pod hliníkovým krytom. Montáž je vykonávaná iba z vrchnej strany dosky pomocou napínača/štyroch plastových zámkov, bez kovového rámčeka na zadnej strane. Montáž je pomerne jednoduchá, avšak je potrebné dať pozor, aby v dôsledku nadmerného tlaku nedošlo k poškodeniu dosky.

Špecifikácia vzduchových chladičov: špecifikácie, parametre a cena

ŠPECIFIKÁCIE VZDUCHOVÝCH CHLADIČOV
Chladič Ventilátor Max
výška
Základňa
chladiča
RGB Podpora
socketov
Cena
GELID Solutions Sirocco 1× 120 mm
700 – 2 000 rpm
160 mm niklovaná 
meď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4,
FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066
47,90 €
GELID Solutions Phantom Black 2× 120 mm 
750 – 1 600 rpm
160 mm niklovaná 
meď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 42,90 €
Gelid Solutions Phantom 2× 120 mm
750 – 1 600 rpm
160 mm meď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 30,90 €
Gelid Solutions Tornado 1× 120 mm 
750 – 1 600 rpm
153 mm meď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366 19,90 €
ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 1× atyp. 2 200 rpm 127 mm meď 939, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366
ARCTIC Freezer 34 120 mm 157 mm hliník a
heatpipe
AM4, 1150, 1151, 1155, 1156, 2011-3, 2066 23,90 €
Cooler Master Hyper TX3 EVO 92 mm 136 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1155, 1156, 1366 23,90 €
SilentiumPC Fera 3 HE1224 120 mm 155 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 26,90 €
SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 120 mm 146 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 38,90 €
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 120 mm 155 mm niklovaná
meď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
Be quiet! PURE ROCK 120 mm 155 mm niklovaná
meď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 31,90 €
Be quiet! PURE ROCK SLIM 92 mm 125 mm niklovaná
meď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156 22,90 €

Výsledky testu v grafoch

V nasledujúcich grafoch sa pozrieme, ako sa chladičom v teste darilo. Výsledky naprieč jednotlivými modelmi sa značne líšia. Základný takt zvládli uchladiť okrem dvoch modelov všetky chladiče, a to pri pomerne solídnych teplotách. Po pretaktovaní na 5 GHz to už také ružové nebolo, tri chladiče atakovali hranicu 90 °C, dva hranicu 90 °C prekročili a zvyšné testom ani neprešli. Je teda vhodné položiť si otázku, či v prípade taktovania siahnuť po jednom z testovaných modelov, alebo si priplatiť za nejaký drahší, ale výkonnejší. To však nechajme až na záver testu.

Teploty procesora na základnej frekvencii

V nasledujúcich dvoch grafoch vidíme, ako sa chladičom darí pri chladení Intel Core i7-9700K na základnom takte. V tom prvom sú ventilátory riadené automaticky doskou, v tom druhom sú manuálne nastavené na maximálne otáčky. V hornej časti vidíme teploty v rozmedzí zhruba 70 – 80 °C, čo považujem za bežné a úplne prijateľné. Nižšie vidíme Gelid Solutions Tornado a Cooler Master Hyper TX3 EVO, ktorých namerané teploty sú o poznanie vyššie, no stále dostačujúce. Treba dodať, že oba spomínané modely bežali už v základe na maximálne otáčky. Spodné priečky obsadili Be quiet! Pure Rock SLIM a ARCTIC Freezer 7 Pro, ktoré nezvládli uchladiť procesor ani na základnom takte.

Teploty procesora po pretaktovaní

Zo tretieho grafu je na prvý pohľad zrejmé, že 5 GHz na ôsmich jadrách je už pomerne ťažký oriešok. Viac ako polovica chladičov tento takt „nedala“, ostali len tri modely od Gelid Solutions, ARCTIC Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4. Teploty boli na môj vkus pomerne vysoké, okolo 90 °C, a ventilátory chladičov bežali na maximálne otáčky. Nemali teda žiadnu rezervu.

Hlučnosť testovaných chladičov na procesory

Hlučnosť chladičov sa pohybovala okolo 35 – 40 dBA. Rozdiel medzi najlepším a najhorším bol určite postrehnuteľný, avšak žiadny z chladičov nebol ani na maximálne otáčky natoľko hlučný, aby som jeho zvuk označil za príliš hlučný, alebo snáď dokonca neprijateľný. Pripomenul by som, že testovaciu zostavu som staval tak, aby hluk chladičov vynikal. V bežnej zostave, ktorá bude obsahovať aktívne chladený zdroj, grafickú kartu, platňové disky a nie príliš kvalitné a tiché ventilátory, sa hluk testovaných chladičov ľahko stratí. Tiež by som rád podotkol, že v porovnaní s väčšinou All in one vodných chladičov sú tieto vzduchové chladiče tichšie, a to nie zanedbateľne. (Pre porovnanie, tu sa môžete pozrieť na porovnávaciu recenziu All in one chladičov. Testovacia zostava síce bola v inej skrinke, takže porovnanie môže byť ľahko skreslené, avšak pre predstavu to iste postačí.)

Záver testu a finálny komentár

Čo nám teda tento test ukázal? Väčšina testovaných kúskov zvládla uchladiť Intel Core i7-9700K na základnej frekvencii v rámci pomerne slušných teplôt, okrem Be quiet! Pure Rock Slim a ARCTIC Freezer 7 Pro, Tie bohužiaľ pre tento procesor nestačia. Pretaktovanie na 5 GHz ukázalo naozajstný limit chladičov, teploty boli hraničné. To zvládlo iba 5 z 12 testovaných modelov, pričom všetky bežali na plné otáčky.

Jasným víťazom tohto testu je podľa môjho názoru Gelid Solutions Sirocco. Vzhľadom na pomerne vysoké maximálne otáčky ventilátora patrí medzi tú hlučnejšiu polovicu chladičov, avšak čo sa teplôt týka, podal najlepší výkon. Montáž nie je nijako zvlášť náročná, konštrukcia vyzerá solídne a pre zadnú časť dosky má, ako mnoho ďalších chladičov, kovový backplate, ktorý zamedzí prehýbaniu základnej dosky. Treba dodať, že je to jeden z iba dvoch chladičov v tomto teste, ktoré majú RGB podsvietenie. V jeho závese potom sú chladiče Phantom a Phantom Black, taktiež od Gelid Solutions, Arctic Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4. Gelid Solution Sirocco koláž

Víťazný chladič Gelid Solutions Sirocco s cenou 47,90 € ma naozaj zaujal.

Tak teda, odporučil by som vyššie zmienené chladiče pre Intel Core i7 9700K? Určite áno! Odporučil by som ich aj v prípade, že sa bude taktovať? Možno. V prípade, že bude procesor v záťaži skôr občasne, dokázal by som prižmúriť oko. Pokiaľ ale bude taká záťaž dlhodobá, siahol by som skôr po niečom výkonnejšom.

4,7 60×
Be quiet! DARK ROCK 4
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 200 W, 1x135mm ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnosť 21.4dB, max. rýchlosť 1400 RPM, výška 159.4 mm
74,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: BK021
Noctua NH-U12S DX-4189
Chladič na procesor socket 4189, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnosť 22.6dB, max. rýchlosť 2000 RPM, výška 158 mm, PWM
124,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CTu12sdx4
4,8 16×
DeepCool AK620 Digital
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 6× heatpipe, max. hlučnosť 28dB, max. rýchlosť 1850 RPM, výška 162 mm, LCD displej, ARGB podsvietenie (5 V) a PWM
69,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: DECOak620d
4,8 25×
Endorfy Fera 5 ARGB
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm ARGB ventilátor, 4× heatpipe, max. rýchlosť 1800 RPM, výška 155 mm, ARGB podsvietenie (5 V) a PWM
34,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ENDf5a
4,7
ID-COOLING SE-226-XT ARGB
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011 a 2066, 250 W, 1x120mm ARGB ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnosť 31.5dB, max. rýchlosť 2000 RPM, výška 154 mm, ARGB podsvietenie (5 V) a PWM
43,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: IDCse226xa
5,0
Cooler Master HYPER 212 HALO WHITE
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 4× heatpipe, max. hlučnosť 27dB, max. rýchlosť 2050 RPM, výška 154 mm, ARGB podsvietenie (5 V)
43,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CAh212hw
4,9 25×
GELID Solutions Glacier Black
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700 a 775, 220 W, 2x120mm ARGB ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnosť 35dB, max. rýchlosť 1600 RPM, výška 152 mm, ARGB podsvietenie (5 V) a PWM
+Darček Sada na montáž GELID Solutions v hodnote 4 €
24,90 € 31,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB131gb1
4,6 37×
Endorfy Fortis 5 Dual Fan
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm a 1x140mm ventilátor, 6× heatpipe, max. rýchlosť 1400 RPM, výška 159 mm, PWM
48,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ENDfor5d
4,7 344×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 210 W, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnosť 24.4dB, max. rýchlosť 2100 RPM, výška 157 mm
44,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB129b2a
4,7 344×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White/Gray
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnosť 24.4dB, max. rýchlosť 2100 RPM, výška 157 mm, PWM
48,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB129b2d
4,7 344×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 210 W, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 24.4dB, max. rýchlosť 2100 RPM, výška 157 mm
44,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB129b2b
4,7 344×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Grey
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1200 a 1700, 210 W, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnosť 24.4dB, max. rýchlosť 2100 RPM, výška 157 mm
43,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: CB129b2c
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií