Čo je HDMI, DVI, VGA a prečo jedno nahradiť druhým?

Catalogue

Article

• Autor: Redakcia

Nie je žiadnou novinkou, že v oblasti elektroniky dochádza k čím ďalej tým väčšou digitalizáciou. Týka sa to najmä oblasti televízorov, monitorov, prehrávačov a tiež súvisiacich počítačových komponentov, ako sú napríklad grafické karty. V našom článku sa bližšie pozrieme na to, prečo by sme mali dať digitálnemu signálu prednosť pred analógovým, a bližšie sa tiež zameriame na porovnanie konektorov VGA/D-Sub a modernejších rozhraní DVI, HDMI a DisplayPort. Pomôžeme tiež s tým, ako vyriešiť problém, keď máte starý monitor s analógovým vstupom a grafickú kartu naopak modernú, vybavenú iba konektormi, ktoré zvládajú digitálny signál.

Čo je VGA?

Čo je HDMI, DVI, VGA? – OBSAH

  1. Analóg vs. digitál
  2. VGA/D-Sub je stará dobrá analógová klasika
  3. DVI je mostom medzi digitálnym a analógovým prenosom
  4. Súčasnosť i budúcnosť patrí HDMI a DisplayPort
  5. Prevod DVI, HDMI a DisplayPort na VGA vyžaduje redukciu

Analóg vs. digitál

Na začiatok si pripomeňme rozdiely medzi signálom analógovým a digitálnym.

Čo je VGA: Digitál vs. analóg.
Ilustrácie rozdielu medzi digitálnym a analógovým signálom.
  • Analógový signál – jeho najdôležitejšou vlastnosťou, ktorou sa líši od signálu digitálneho, je jeho spojitosť. To že je analógový signál v čase definovaný spojito, znamená, že pokiaľ sa pozrieme na jeho krivku, uvidíme, ako je tvorená plynulou „vlnovkou“ s rôznou výškou. Na prepojenie a prenos analógového obrazu sa používa dnes už logicky zastarávajúci konektor VGA/D-Sub, na pripojenie starších video/audio zariadení sa používal aj konektor Scart. Najväčšou nevýhodou analógového signálu je jeho nízka odolnosť voči rušeniu a náchylnosť na degradáciu kvality pri prenose aj na krátke vzdialenosti.
  • Digitálny signál – je tzv. diskrétny signál, ktorého hodnota sa nemení v čase spojito, ale skokovo. Tieto „skokové úrovne“ možno celkom ľahko binárne zaznamenať, a pretože sú definované len dvomi úrovňami (áno/nie), je možné ich jednoducho a bezstratovo prenášať, kopírovať či inak spracovávať. Prenos digitálneho signálu už je dnes možné považovať za štandard, konektorov je preto k dispozícii viac. Konkrétne ide o DisplayPort, HDMI a kombinovaný či digitálny DVI.

V prípade prevodu analógového signálu na digitálny dochádza k strate kvality, aj keď nie vždy znateľnej. Ako vyplýva z priloženého diagramu, analógový signál je tvorený spojitou krivkou, ktorá zaznamenáva všetky výkyvy a komplexný pohyb signálu. Naopak pokiaľ ide o digitál, ten pracuje iba s hodnotami 1 a 0. Pri analógovo-digitálnom prevode je potrebné do tejto binárnej sústavy všetky informácie previesť, čím stratíme kvalitu. Keby sme prevedený digitálny signál nakreslili, bude zhruba kopírovať ten analógový, len mu bude chýbať spojitosť – bude reprezentovaný buď bodmi alebo „schodíkmi“, ktoré budú reprezentovať jednotlivé hodnoty analógového signálu v čase.

i Výsledná kvalita analógovo-digitálneho prevodu sa odvíja od tzv. vzorkovacej frekvencie. Čím viac „vzoriek“ za jednu sekundu zložíme, tým podobnejší bude digitálny signál svoje analógovej predlohe, čo znamená, že bude kvalitnejší. Vyššia vzorkovacia frekvencie však znamená tiež nárast veľkosti digitálnych súborov.

VGA/D-Sub je stará dobrá analógová klasika

VGA port (skratka Video Graphic Array) a vyššie verzie SVGA s podporou vyššieho rozlíšenia, je najstarším typom grafického rozhrania (nezamieňať teda s pojmom VGA fotoaparát), ktorý sa používa pre dnes už pomerne zastarané fotoaparáty v mobilných telefónoch, s ktorým sa nepochybne stretol snáď každý používateľ počítača. Využíva konektor typu D-Sub, preto sa niekedy tieto dva názvy zamieňajú. Ide ešte o analógový, nie digitálny konektor. Využíva sa najmä v tých zariadeniach, pri ktorých nie je vyžadovaný prenos veľkého množstva obrazových dát – starších monitoroch či projektoroch.

Čo je VGA: Konektor.
Takto vyzerá konektor VGA.

Maximum, s ktorým si poradí, je rozlíšenie 2 048 x 1 536 pixelov pri obnovovacej frekvencii 85 Hz, avšak kvôli náchylnosti k rušeniu a degradácii signálu pri dlhších prenosoch sú tieto hodnoty skôr teoretické a v praxi takmer nedosiahnuteľné.

DVI je mostom medzi digitálnym a analógovým prenosom

Standard DVI sa prvýkrát objavil v roku 1999, v čase, keď VGA oslavovalo desiate narodeniny. Jeho veľkou výhodou je, že tvorí akýsi pomyselný most medzi analógovým a digitálnym prenosom, zvládne totiž oboje. Je široko kompatibilný, využíval sa pri celom rade zariadení, teraz je však jeho podpora pomaly ukončovaná. Niektoré typy DVI konektorov disponujú tzv. Dual linkom, čiže druhým dátovým spojom, ktorý umožňuje prenos obrazu vo vysokom rozlíšení. Možnosť prenášať digitálny aj analógový signál rozdeľuje DVI konektory na tri typy, ktoré sú celkom ľahko rozlíšiteľné podľa rozloženia pinov:

  • DVI-A – prenáša iba analógový signál (analog-only).
  • DVI-D – prenáša len digitálny signál (digital-only).
  • DVI-I – prenáša oba typy signálu, analógový aj digitálny.

Ako rozoznať DVI-I a DVI-D

Rozdiel medzi čisto digitálnym DVI-D a digitálnym DVI-I s analógovými pinmi rozozná ľahko každý. Kým DVI-D má popri troch radoch pinov iba horizontálnu linku, DVI-I má na rovnakom mieste kríž a v každom jeho kvadrante dátový pin ako na obrázku nižšie:

Čo je VGA: Konektory DVI.
Konektor DVI má niekoľko podôb, ktoré sa líšia prenosovými schopnosťami.

Ako to teda je ak proti sebe v priamom strete postavíme oba analógové (resp. polo-analógové) konektory VGA a DVI. Výsledok stretu VGA vs. DVI sa jasne prikláňa

Súčasnosť i budúcnosť patrí HDMI a DisplayPort

DVI a HDMI sú technologicky podobné – fungujú na základe rovnakého protokolu a majú rovnaký počet žil v drôte. Na rozdiel od DVI sa ale HDMI neustále vyvíja a reaguje na technologické posuny – dochádza k neustálemu zvyšovaniu priepustnosti, a teda aj kvality prenášaného obrazu. V najnovších revíziách dokáže HDMI prenášať tiež zvuk, internet a rozlíšenie až 10K (zvláda len pomaly nastupujúca verzia 2.1). HDMI má len dve nevýhody: na jeho použitie musí byť zariadenie certifikované združením HDMI a chýba mu hardvérový zámok zabraňujúci nechcenému vytiahnutiu konektora.

i Aký HDMI kábel vybrať? Ako na HDMI zapojenie? Aký HDMI vstup a aký HDMI výstup hľadať? Poradíme v našom špecializovanom článku Čo je HDMI?

V súčasnosti existujú štyri typy HDMI, rozdeľujú sa podľa toho, akú podobu má HDMI koncovka na:

  • HDMI A – 19 pinl
  • HDMI B – 29 pinov, dvojnásobná šírka pásma
  • HDMI C-mini – menší, určený na prenosné zariadenia
  • HDMI D-micro – určený na malé prenosné zariadenia
Co je VGA: Redukcia HDMI – DisplayPort.
DisplayPort (vľavo) a HDMI (vpravo) sú úplne kompatibilné, na ich vzájomnú redukciu preto stačí špeciálny kábel.

Vývoj HDMI

HDMI bolo vo svojej prvej verzii predstavené 20. mája 2004 a prišlo s podporou DVD-Video, samozrejmosťou je aj zvuk cez HDMI. S čím prichádzali ďalšie verzie?

  • HDMI 1.2 – pridalo možnosť HDMI konektora počítaču a podporu SA CD
  • HDMI 1.3 – HDMI štandard – podpora voľby farebnej hĺbky, automatická synchronizácia audio-video, voliteľná podpora výstupov Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio
  • HDMI 1.4 – podpora Ethernetu a 3D, pridané HDMI ARC (ARC HDMI je kanál na spätnú komunikáciu) a tiež podpora obnovovacej frekvencie 144 Hz
  • HDMI 2.0 – podpora 32 zvukových kanálov a 4 audio stôp, priepustnosť 18 GB/s, podpora HDMI rozlíšenie 4K
  • HDMI 2.1 – podpora 8K 60 Hz a 4K 120 Hz a rozlíšenie až 10K, priepustnosť 48 GB/s, HDR

Ako sa ale zdá, tieto nevýhody HDMI sa snaží adresovať jeho najväčší konkurent – DisplayPort. Ten už tiež prešiel niekoľkými verziami vylepšujúcimi priepustnosť, a tá súčasná (1.3) dokáže prenášať obraz až v rozlíšení 8K pri frekvencii 30 Hz. Rovnako ako HDMI, ani DisplayPort nezabúda na prenos zvuku, a navyše je vybavený istiacim mechanizmom konektorov, ktorý je oveľa praktickejší ako ten, ktorým disponovali konektory VGA a DVI. A to najlepšie na koniec – použitie DisplayPort nevyžaduje žiadnu certifikáciu, čo výrazne napomáha jeho rozšíreniu. Veľkou výhodou je kompatibilita DiplayPort – 144 hz obnovovacia frekvencia monitorov. V prípade HDMI 144 Hz podporujú len niektoré.

Môžeme napísať otázku, či postaviť priamy stret HDMI vs. DisplayPort? Aj keď sa obe technológie tvária rivalsky, zatiaľ sa zdá, že budú mierumilovne koexistovať aj v budúcnosti. HDMI sa bude držať televízorov, zatiaľ čo DisplayPort sa trvalo usadí v kancelárskych aplikáciách.

Prevod DVI, HDMI a DisplayPort na VGA vyžaduje redukciu

A ako si poradiť, keď má grafická karta digitálny a monitor analógový vstup? Záleží od toho, čo konvertuje z čoho. Pokiaľ máte na grafickej karte DVI-I alebo DisplayPort, bude vám na pripojenie VGA na monitore stačiť bežná redukcia, pretože tieto dve technológie sú s analógovým prenosom kompatibilné.

Čo je VGA: redukcia.
Vzhľad aktívnych konvertorov, ktoré sú nutné na prevod signálu z HDMI či DVI-D na VGA, sa obvykle príliš nelíšia.

Pokiaľ ale potrebujete pripojiť VGA na DVI-D alebo HDMI, čo sú technológie s analógom nekompatibilné, budete potrebovať aktívny konvertor. Tým môže byť napríklad PremiumCord DVI Converter -> VGA alebo AKASA HDMI – VGA.

Tak ako tak, pokiaľ postavíme VGA vs. HDMI či DisplayPort vs. DVI, digitálne technológie budú mať navrch. Želajú im výrobcovia monitorov aj grafických kariet. Na prenos dnes už veľmi obvyklých vysokých dátových tokov sú analógové technológie nedostatočné. Budúcnosť teda bude patriť HDMI a ešte o stupienok univerzálnejšiemu DisplayPortu.

i Mohlo by vás zaujímať

Postupné upúšťanie od vstupu VGA/D-Sub zo strany výrobcov grafických kariet rozhodne neznamená to, že by sme zároveň s upgradom PC mali tiež hneď a bezodkladne investovať do nového monitora. V tomto článku sme sa bližšie pozreli na uvedené grafické rozhrania a tiež navrhli možnosti, akým spôsobom prepojiť staršie i novšie zariadenia.

4.8 212×
PremiumCord GOLD HDMI High Speed 10m
Video Cable connecting, 10m, male connectors: 2× HDMI (HDMI 1.4), shielded Cable, Gold-Plated Connectors and double-sided connector, straight connector ends
from  13.52 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WD968i8l
4.7 4659×
PremiumCord HDMI 1.4 Connection Cable, 1.5 m
Video Cable connecting, 1,5m, male connectors: 2× HDMI (HDMI 1.4), double-sided connector
from  3.11 €
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: WD968i1d
4.8 236×
PremiumCord Mini DisplayPort -> HDMI M/F
Adapter - 0,17m, male connectors: 1× DisplayPort Mini, female connectors 1× HDMI, shielded Cable, straight connector ends
from  11.18 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MN450f
4.8 641×
PremiumCord DVI - HDMI Connection Cable
Video Cable connecting, 2m, male connectors: 1× HDMI, 1× DVI-D Single Link, shielded Cable and Gold-Plated Connectors, straight connector ends
from  6.53 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WD960x
Print
P-DC1-WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info