Recenzia Canon EOS M10

Catalogue
Recenzia Canon EOS M10

Malé fotoaparáty EOS M

Písmeno “M” pri fotoaparáte Canon EOS M vraj znamená mobility a mini. Ide o pokročilé, praktické fotoaparáty bez zrkadla, s veľkým čipom a výmennými objektívmi na zachytenie kvalitných fotografií.

Fotoaparáty radu “M” boli reakciou na rozširujúcu sa ponuku konkurenčných značiek a túžbu po menších fotoaparátoch s dokonalým výstupom. Nie každý fotograf chce ťahať ťažkú zrkadlovku a objektívy. “Bezzrkadlovky” radu “M” sú vhodnou alternatívou.

Systém Canon EOS M existuje od roku 2012 a testovaný fotoaparát je štvrtý model radu. Canon EOS M10 je v rade najlacnejší a predovšetkým najmenší. Aj preto s ním bol predstavený nový objektív Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM. Novinka je vybavená APS-C CMOS senzorom s rozmermi 22,3 × 14,9 mm (s crop faktorom 1,6) a rozlíšením 18,5 megapixelov. Dáta môžete ukladať vo formáte JPG alebo 14-bitovom RAW formáte.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; objektív

Bez objektívu je veľmi malý

Nebyť objektívu, ktorý je súčasťou súpravy, je fotoaparát Canon EOS M10 vyložene drobček. Ak by sme na neho nasadili nejaký menší objektív, napríklad EF-M 22mm f/2 STM, ľahko by svojimi menšími rozmermy strčil do vrecka väčšinu kompaktov. Navyše s kvalitou výstupu digitálnej zrkadlovky.

Rozmery tela fotoaparátu sú 108 x 66,6 mm s hrúbkou 35 mm a hmotnosť vrátane batérie a pamäťovej karty je iba 301 g. Tu je však nutné pripomenúť, že fotoaparát budete samozrejme používať s objektívom, ktorý kompaktnosť tela naozaj výrazne naruší.
Zostava s objektívom Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM vyzerá trochu bizarne a ešte zvláštnejšie to bude po nasadení objektívov EF cez redukciu EF-EOS M (o tom podrobnejšie nižšie).

Telo fotoaparátu tlačidlami na ovládanie príliš neoplýva. V hornej časti nájdete iba spúšť, tlačidlo s červenou odrážkou na začatie snímania videozáznamu a prepínač volieb na automatické fotografovanie, kreatívne režimy fotografovania a voľby záznamu videa. Na zadnej strane sú iba kĺbové ovládanie, tlačidlo na vstup do menu a tlačidlo s modrou šípkou na prehrávanie snímok. Obmedzená dostupnosť tlačidiel príliš nevadí, všetko dôležité totiž dobre nahrádza dotykový displej.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; objektív

Veľká dotyková obrazovka

Fotoaparát Canon EOS M10 je vybavený výklopným LCD (TFT) dotykovým displejom s uhlopriečkou 7,5 cm (3,0"), pomerom strán 3:2 a približne 1 040 000 bodmi. Tá “výklopnost” nie je všetkými smermi, ako napríklad v prípade digitálnej zrkadlovky Canon EOS 760D, ale iba o 180 stupňov. Keď displej maximálne preklopíte dopredu nad fotoaparát, automaticky sa spustí režim Self Portrait, z ktorého budú nadšení všetci, ktorí pravidelne vyhotovujú selfie snímky.

Displej fotoaparátu je naozaj veľký a jeho dotykové ovládanie je veľmi praktické. V teréne mi zvyčajne stačilo iba stlačiť stredové tlačidlo SET na zadnej strane fotoaparátu a hneď som sa ľahko dostal k nastavovaniu všetkých funkcií.

K dispozícii je aj praktický pomocník, režim Creative Assist, ktorý menej skúseným používateľom zjednodušuje ovládanie najdôležitejších fotografických nastavení. Kreatívny asistent veľmi šikovne zobrazuje popis najčastejšie menených nastavení.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; wildlife; objektív

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 23 mm, clona f/8, ISO 100, čas 1/200 s.

Dobre vybavený fotoaparát

Canon EOS M10 podporuje automatické nastavenie expozície, prioritu clony, času aj úplný manuál. Bohužiaľ pri nastavovaní pokročilejších kreatívnych režimov nie je vybavený klasickým kolieskom, tieto režimy je nutné hľadať zložitejšie v menu. Citlivosť má rozsah od hodnoty ISO 100 do hodnoty ISO 12 800, v režime rozšírenia sa možno dostať na hodnotu ISO 25 600. V prípade videa je maximom hodnota ISO 6 400. Expozičné časy môžu byť od 1/4 000 sekundy do 30 sekúnd.

Zabudovaný interný blesk má smerné číslo iba 5 pri citlivosti ISO 100, výkon je teda veľmi slabý. Svojím uhlom záberu pokryje prepočítaných 24 mm. Pri veľmi skorých výjazdoch lodí ešte za tmy však odviedol svoju prácu na výbornú, čo je pri jeho rozmeroch neuveriteľné.

Sánky na externý blesk tu nenájdete. Synchronizačný čas je 1/200 sekundy a korekcia blesku je možná od -2 EV do +2 EV. Fotoaparát ponúka množstvo scénických režimov, medzi ktorými nájdete napríklad HDR.

Rýchlosť snímania je 4,6 snímok za sekundu a je možné takto urobiť až 1000 fotografií vo formáte JPG. Ak budete fotografovať vo formáte RAW, buffer vám poskytne kapacitu len na sedem snímok. Videosekvencie je možné nahrávať maximálne vo Full HD rozlíšení 1 920 × 1 080 pixelov pri frekvencii 30p, v prípade HD videa vo formáte 1 280 × 720 pixelov sa dostanete aj na 60p. Využívajú sa formát MP4 a kodek MPEG-4 AVC/H.264. Fotoaparát podporuje Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n) v 2,4 GHz pásme, nechýba ani NFC technológia, pomocou ktorej môžete fotoaparát ľahko ovládať cez telefón, prípadne do neho vyhotovené fotografie ľahko prenášať. K dispozícii je aplikácia Canon Camera Connect (tiež pre iOS), ktorú si nainštalujete do svojho telefónu.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; wildlife; objektív

Autor: Ondřej Prosický |  Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 15 mm, clona f/5,6, ISO 200, čas 1/1250 s.

Nastavte objektív do pozície snímania

Jednoznačne najväčšou “chybou” testovanej zostavy Canon EOS M10 s objektívom Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM bol práve ten objektív. Ak totiž chcete fotografovať, musíte nielen zapnúť fotoaparát, ale pomocou osobitného tlačidla vľavo uviesť do chodu aj objektív. Ak len zapnete fotoaparát, nič nezachytíte, na displeji sa rozsvieti “Nastavte objektív do pozície snímania”. Čo ma pri testovaní vytáčalo do nepríčetnosti, o veľa zaujímavých momentov som tak prišiel. V časovej tiesni je tak oveľa praktickejší telefón, s ktorým môžete fotografovať v priebehu jednej sekundy. S Canon EOS M10 to bude trvať 3 – 5 sekúnd, po ich uplynutí už často nebude čo fotografovať.

Objektív s tromi asférickými členmi je inak veľmi kvalitný. Rozsah ohnísk 15 až 45 mm (ekvivalent 35 mm filmu je 24 až 72 mm) je veľmi praktický na väčšinu príležitostí, predná časť sa vysúva, ale neotáča (čo je výhodné pri použití polarizačného filtra). Filtrový priemer je 49 mm. Dokonalému optickému výstupu pomáha aj vstavaná stabilizácia (3,5-krokový optický stabilizátor obrazu), keď z ruky pri troche sústredenia udržíte expozičné časy okolo pol sekundy, časy 1/4 a 1/8 pomerne s istotou. Fotografie sú až prekvapivo ostré.

Nový objektív poteší aj začínajúcich filmárov  využíva technológiu motora STM, vďaka ktorej je zaostrovanie počas nahrávania filmov plynulé a takmer nepočuteľné.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; wildlife; objektív

Autor: Ondřej Prosický |  Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 30 mm, clona f/11, ISO 100, čas 1/400 s.

Rýchle zaostrenie a praktická redukcia

Veľmi sympatickou vlastnosťou fotoaparátu je rýchle a presné zaostrenie za veľmi zlých svetelných podmienok, napr. v tme so slabým umelým osvetlením. Výber zaostrovacích bodov prebieha veľmi prakticky pretiahnutím zaosrovacieho bodu (biely obdĺžnik na displeji). Snáď je len škoda že na rozdiel od iných fotoaparátov nemožno zaostrovacie body roztiahnuť úplne smerom k okrajom snímok, plocha na zaostrenie je obmedzená.

Nový fotoaparát je ideálny na zachytenie rýchlych a spontánnych okamihov, či už ide o akcie počas dovolenky, alebo o deti v pohybe. Vďaka automatickému zaostrovaniu s technológiou Hybrid CMOS AF II a so 49 AF bodmi môže Canon EOS M10 presne zaostriť okamžite. Nahrávanie filmov v režime priebežného zaostrovania tak okrem väčšej slobody na kompozíciu zaisťuje aj to, že v zábere nebude chýbať nič podstatné.

Veľmi praktická je samostatne predávaná (stojí 120 eur) redukcia CANON EF-EOS M, vďaka ktorej môžete na fotoaparát Canon EOS M10 nasadiť desiatky ďalších EF objektívov a funkčnosť miniatúrneho tela ďalej rozšíriť. Vhodné to môže byť aj pre profesionálnych fotografov, ktorí tak môžu mať malé tele ako záložné, keby v teréne veľká zrkadlovka zlyhala.

Canon EOS M10 EF 15-45mm f/3,5-6,3 IS STM; recenzia; wildlife; objektív

Autor: Ondřej Prosický |  Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 15 mm, clona f/3,5, ISO 1600, čas 1/50 s.

Ostrov Hokkaidó, testovanie na mori

Fotoaparát Canon EOS M10 som mal zapožičaný na testovanie počas svojej cesty na snehom zapadaný ostrov Hokkaidó, kam som sa vypravil fotografovať žeriavy japonské a orly východné. Teda, žiadny ateliér, ale pomerne drsná príroda.

Hoci som často fotografoval aj pri teplotách -20 stupňov a silnom chumelení s vetrom, fotoaparát všetko ustál, a to aj niekoľko ľadových špliechancov na mori. Pomerne milo ma prekvapila batéria. Síce som veľa nefotografoval (odfotografoval som len 300 fotografií), ale fotoaparát aj napriek silnému chladu vydržal v pohotovosti celý týždeň. Čo je pre fotografov na cestách určite potešujúce zistenie.

Radosť mi urobila technická kvalita snímok. To, že je formát senzoru zhodný s tým, ktorým sú vybavené APS-C zrkadlovky, som vedel, aj tak som však bol prekvapený. Snímky boli krásne ostré a aj vysoké hodnoty ISO dobre použiteľne. Na lodi som odfotografoval pri 1/50 a clone f/3,2 záver noci v prístave Raus pri hodnoe ISO 1 600 a snímka je vzhľadom na podmienky dobre použiteľná. Svoju hodnotu majú nočné dokumentačné fotografie vyhotovené z ruky na hodnote ISO 6 400.

Až na spomínaný problém so “zapínaním objektívu” fotoaparát splnil presne tie očakávania, pre ktoré som ho na cestu vzal. Bol praktickým obrazovým zápisníkom s dokonalým výstupom vo chvíľach, keď nebol čas na kompletovanie fullframe zrkadlovky so širokouhlým objektívom. Fotoaparát Canon EOS M10 som mohol mať neustále vo vrecku bundy vo chvíľach, keď som sa s teleobjektívom vzdialil od fotografického batohu.

Ak by som sa však rozhodoval pre kvalitný fotoaparát, ktorý pri sebe môžem mať vždy vo vrecku ako doplnok digitálnej zrkadlovky, volil by som skôr Canon PowerShot G7 X Mark II. Je oveľa kompaktnejší, má väčší rozsah objektívu a jeho úžitková hodnota je vyššia. Jeho nevýhodou, oproti fotoaparátu Canon EOS M10, bude len slabšia technická kvalita fotografií (prenos detailu, rozlíšenia, šum na vysoké hodnoty ISO).

Záverečné hodnotenie Canon EOS M10

Hodnotenie 83 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

75 %

Obrazová kvalita

90 %

Pomer ceny a výkonu

85 %

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; objektív

Klady

  • Výborná kvalita fotografií
  • Praktické miniatúrne telo fotoaparátu
  • Výklopný displej s režimom Self Portrait

Zápory

  • Otravné "zapínanie" objektívu tlačidlom
  • Minimum prvkov ovládania na tele fotoaparátu
  • NMA sánky na externý blesk

Technické informácie
Snímací prvok:APS-C 18 Mpx, 22,3 x 14,9 mm
Typ snímača:CMOS
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:30  1/4 000 s
Rozsah citlivosti:ISO 100  25 600
Videosekvencia:Full HD pri 29,97 sn./s.
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:108 × 66,6 × 53 mm, 301 g

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Print
P-DC1-WEB04
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info