AD elektro AD elektro

Google Pixel 4 a 4 XL (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ): zdokonalený fotoaparát aj ovládanie gestami

Catalogue

Article

Aktualizované

Mobilné telefóny Google Pixel 4 a Pixel 4 XL sú pravdepodobne posledným veľkým predstavením mobilných telefónov v roku 2019. Oproti predchodcom majú pozmenený dizajn a samozrejme lepší fotoaparát aj výkonnejší hardvér. Radosť ale niektorým používateľom neprinesie ich slabšia výdrž, ktorá celkový dojem trochu kazí. Aká je cena Pixelov 4 a ako sa vôbec podarili? Pridáme zahraničné recenzie a tiež informácie o ostatných produktoch, ktoré sme na októbrovej predstavovacej akcii v New Yorku videli.

Google Pixel 4 a 4 XL (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Pixel 4 a 4 XL prináša 90 Hz displej bez výrezu
  2. Fotoaparáty Pixelov 4 dostali okrem iného vylepšený nočný režim
  3. Ovládanie Google Pixel 4 pomocou gest
  4. Výkon Pixelov 4 a 4 XL odpovedá top triede
  5. Aká bude výdrž Pixelov 4 a 4 XL?
  6. Android 10 a tri roky aktualizácií
  7. Ako si vedie Google Pixel 4 a Pixel 4 XL v zahraničných recenziách?
  8. Google Pixel 4 a Pixel 4 XL: cena a dostupnosť
  9. Google Buds sú nové True Wireless slúchadlá so zaujímavým dizajnom

Pixel 4 a 4 XL prináša 90 Hz displej bez výrezu

Tento rok sa rôznymi kanálmi dostalo na verejnosť neuveriteľne veľa informácií o Google Pixel 4 a 4 XL, takže sme o nich vedeli takmer všetko. Aj to, že prídu s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, ktorú sme tento rok videli napríklad pri OnePlus 7 Pro a ktorá sa nám veľmi páčila. Google funkciu pomenoval Smooth Display v snahe zdôrazniť, že napr. scrollovanie je na nových Pixeloch plynulejšie ako pri mobilných telefónoch s displejom so 60 Hz obnovovacou frekvenciou. Miernou nevýhodou je o niečo vyššia spotreba, takže funkciu bude prípadne možné vypnúť v nastaveniach.

i OnePlus 7 Pro (RECENZIA): Smartfón, ktorý mieri vysoko

Samotná veľkosť aj rozlíšenie displejov sa oproti minuloročným modelom nemení, aj tento rok si budeme môcť kúpiť lacnejší 5,7-palcový a drahší 6,3-palcový variant. Google nasadil panely typu P-OLED a vyhol sa použitiu výrezu, kamerka a senzory sa schovali do horného rámčeka. Vzhľad prednej strany tak v dôsledku toho môže pôsobiť trochu nevyvážene, pretože mobilný telefón ako by stál hore nohami. Niektorí používatelia si budú musieť zvyknúť, Google si ale na prehnane luxusný dizajn nikdy nehral a nakoniec vzhľad nie je to, kvôli čomu si používatelia Pixely zaobstarávajú.

Google Pixel 4
Google Pixel 4 nie je celkom bez rámčekov. To ale podľa nás nie je veľký problém. Zadná strana vyzerá minimalisticky.

Bez povšimnutia nezostáva ani zadná strana s veľkou štvorcovou kaplnkou na fotoaparát. Tá sa zdá byť atraktívnejšia ako tá pri iPhone 11 a 11 Pro (Max), ktoré v nich majú jednotlivé prvky usporiadané nesymetricky. Zvyšok zadnej strany pôsobí čisto a minimalisticky. Čítačku odtlačkov prstov v tohtoročných pixeloch nenájdeme, používateľ sa musí spoľahnúť na rozpoznanie v tvári. Google Pixel 4 a 4 XL sa budú predávať v čiernej, bielej a oranžovej farbe.

Fotoaparáty Google Pixel 4 dostali okrem iného vylepšený nočný režim

Pixely vo fotení tradične bodujú a mobilné telefóny Pixel 2 aj 3 patrili medzi najlepšie fotomobily. Google Pixel 4 a 4 XL prvýkrát obdržali duálne fotoaparáty a očakávania boli veľké. Primárny snímač má rozlíšenie 12 Mpx, optiku so svetelnosťou f/1,7 a využíva technológiu Dual Pixel. Druhým do partie potom je 16 Mpx teleobjektív so schopnosťou optického 2-násobného a hybridného 8-násobného priblíženia. K dispozícii je ešte tretí senzor na prácu s hĺbkou ostrosti. To platí pre Google Pixel 4 aj Pixel 4 XL.

Nie je prekvapením, že vylepšenia sa dočkaj aj dnes populárny nočný režim Night Sight, ktorý opäť vylepšuje fotenie počas tmy a zvládne aj fotenie nočnej oblohy vrátane Mliečnej dráhy. Už pred predstavením uniklo na verejnosť niekoľko obrázkov, ktoré bude internetová jednotka používať pri propagácii telefónov, takže sme si mohli o fotoaparátoch Google Pixel 4 urobiť obrázok s predstihom.

Google Pixel 4
Ukážka nočného režimu. Stane sa Google Pixel 4 alebo Pixel 4 XL najlepším fotomobilom?

Google Pixel 4 prináša technológiu dvojitej expozície, ktorá k práci so svetlami a tieňmi v reálnom čase ponúka jednoduchý posuvník (Dual Exposure Controls). To bude dobre využiteľné napríklad pri fotení za zhoršeného svetla. K dispozícii je aj funkcia HDR+ na inteligentné vylepšovanie snímok, čo je vďaka Live HDR+ možné aj v reálnom čase. Ešte dodajme, že obidva fotoaparáty zvládajú optickú aj elektronickú stabilizáciu.

Google Pixel 4
Google Pixel 4 ponúkne funkciu dvojitej expozície s možnosťami úprav v reálnom čase.

Ovládanie Google Pixel 4 pomocou gest

Selfie fotky obstará 8 Mpx kamerka. Nechýba vyššie zmienené odomykanie tvárou, ktoré je podľa výrobcu najrýchlejšie zo všetkých telefónov, a teda aj z iPhonov. Akonáhle vás Pixel 4 spozná, odomkne sa bez toho, aby ste museli prechádzať prstom po displeji. Súčasťou je aj technológia Motion Sense, ktorá pomocou radaru Soli deteguje objekty pred telefónom a ktorá slúži aj na bezdotykové ovládanie.

Mávnutím ruky môžete ovládať hudobný prehrávač a stíšiť prichádzajúci hovor alebo zvonenie budíka. Google zároveň uisťoval, že žiadne objekty neukladá a nezdieľa s ostatnými Google službami. Zlou správou však je, že funkcia bude pravdepodobne podliehať akejsi certifikácii a na Slovensku a v Česku sa jej bohužiaľ nedočkáme.

Výkon Google Pixel 4 a 4 XL odpovedá top triede

Výkonnostne Google Pixel 4 neprekvapili, pod kapotou ukrývajú predpokladanú výbavu, ktorá zodpovedá najvyššej triede. Poháňa ich Snapdragon 855 v kombinácii so 6 GB pamäťou RAM. Vlaňajší Pixel 3 a 3 XL obsahoval len 4 GB, takže ide o nárast. Úložisko ale nijako neprekypuje extrémnou kapacitou, na výber sú iba varianty so 64 a 128 GB kapacitou. Pamäťové karty do nich pritom, rovnako ako pri tretej generácii Pixelov, nedostaneme.

Google Pixel 4
Strieborná mobilnému telefónu Google Pixel 4 takisto pristane.

Aká bude výdrž Pixel 4 a 4 XL?

Ako na tom budú nové Google Pixel 4 po stránke výdrže? Ponúknu kapacitu 2 800 mAh, resp. 3 700 mAh. To je v prípade Pixelu 4 mierny pokles, pri Pixely 4 XL nárast (veľkosti batérií minuloročných Pixelov nájdete v tabuľke nižšie). Novinky však poháňa úspornejší procesor a Google sa tiež určite zameral na optimalizáciu riadenia spotreby. V dôsledku by teda výdrž noviniek mohla byť o niečo vyššia ako pri minuloročných Pixeloch.

i Google Pixel 3a a 3a XL (PREVIEW): lacnejšie Pixely s rovnako dobrým fotoaparátom

K dispozícii je aj 10 W bezdrôtové nabíjanie, ale len cez nabíjací stojan Google Pixel Stand. Na ostatných bezdrôtových nabíjačkách klesá nabíjania na 5 W. Z ďalšej hardvérovej výbavy stoja za zmienku stereo reproduktory, do balenia priložený metrový USB-C <-> USB-C kábel a 18 W adaptér a čipy Pixel Neural Core nahradzujúce predchádzajúce Visual Core a Titan M.

Android 10 a tri roky aktualizácií

Google Pixel 4 a 4 XL samozrejme bežia na čistom Androide 10 s prísľubom bezpečnostných aktualizácií a nových verzií operačného systému po dlhú dobu. iPhony   v tomto bezkonkurenčne vedú, Apple nové verzie iOS posiela aj 5 rokov starým telefónom s jablkom v logu. Na to mobilné telefóny s Androidom ani zďaleka nedosahujú, nové Google Pixel 4 a 4 XL ale majú sľúbenú podporu na 3 roky dopredu.

Google Pixel 4
Je libo oranžový Google Pixel 4?

Pixely 4 tiež prinášajú Google Asistenta novej generácie. Má nové rozhranie a opäť lepšie vníma prirodzenú reč používateľa. Veľkou rýchlosťou obsluhuje za sebou idúce otázky, pričom všetko sa odohráva priamo v smartfóne. To znamená, že Pixel 4 môžete mať na využívanie Asistenta prepnutý aj v letovom režime.

Ako si vedie Google Pixel 4 a Pixel 4 XL v zahraničných recenziách?

Pixely 4 si už veľa zahraničných recenzentov vzala na podrobné analýzy a všetci sa zhodujú, že ako celok ide o skvelé smartfóny, ktoré však majú svoje mušky. Čo presne hovoria?

Google Pixel 4 je skvelý vlajkový fotomobil, avšak nie je dokonalý

Recenziu pre portál theverge.com spísal Dieter Bohn a na rozdiel od nasledujúcich recenzií na to ide trochu inak. Jeho recenzia je spracovaná oveľa viac subjektívne a autora Google Pixel 4 nepochybne zaujal. Užíva si predovšetkým čistotu dizajnu, ale aj softvérovú stránku smartfónu. Na úplný záver recenzie píše: „Nájdete mobilné telefóny Android s lepšími špecifikáciami, ale o to Pixelu nikdy nešlo. Ide naopak o súhru nových funkcií, čo robí Pixel 4 tak čistým a prírodným. Ide teda o niečo, čo sa nedozviete z tabuľky alebo z leaku: Pixel 4 je väčšou radosťou používať než akýkoľvek iný mobil s Androidom“ – problémy, ktoré sa nesú s niektorými funkciami, tu recenzenta teda vôbec nijak netrápia.

V redakcii portálu techradar.com sa pozreli ako na Pixel 4, tak na Pixel 4 XL. Na základný Google Pixel 4 si posvietil recenzent James Peckham. Podobne ako ostatní pri novom Pixely vyzdvihuje predovšetkým kameru, a dokonca hovorí, že dosť možno ide o jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. Páči sa mu aj dizajn a displej, avšak smartfón kritizuje kvôli nie príliš funkčnému systému Motion Sense a nízkej výdrži batérie. Uvádza: „Pokiaľ na trhu hľadáte jeden z najlepších fotomobilov, Pixel 4 by mal byť blízko vrcholu vášho zoznamu. Pokiaľ ale hľadáte všestranný mobil nabitý vymoženosťami, možno budete trochu sklamaní..."

Google Pixel 4 XL nie je zlý, ale najskôr sa utopí v konkurencii

Na serveri techradar.com sa pozreli aj na Google Pixel 4 XL. O túto recenziu sa postaral David Lumb. Verziu XL hodnotí dosť podobne ako jeho kolega v prípade základného modelu. Kamera je podľa neho naozaj skvelá a minimalistický dizajn dodáva mobilu na kráse. Vytýka však kostrbaté odomykanie tvárou, málo úložiska a nízku výdrž batérie. Svoju recenziu zhrnul slovami: „Google Pixel 4 XL je jednoducho krásny mobilný telefón, ktorý ale zároveň nie je oveľa lákavejší ako ostatné Androidy. Tomu nepomáha ani skutočnosť, že predné funkcie sú nedôležité a miestami nefunkčné. Vylepšenie rozhrania a kamery ale ukazuje, že sa Google posunul ďalej a uisťuje sa, aby bol Pixel 4 braný do úvahy, aj keď nebude medzi konkurenciou priamo vynikať."

Trochu ústretovejší je k Pixelu 4 XL Kris Carlon z androidauthority.com. Rovnako ako David kritizuje nové funkcie a podpriemernú výdrž batérie. Pridáva potom nespoľahlivosť radaru Soli, ktorý rozpoznáva gestá. Celkovo sa ale zameriava o niečo viac na klady. Páči sa mu predovšetkým 90 Hz OLED displej a skvelý výkon v spojení so svižným operačným systémom. Ani Kris potom nezabudol spomenúť skvelú kameru a čistý dizajn. Vyjadril sa hneď k obom telefónom: „Google Pixel 4 a Pixel 4 XL sú v mnohých smeroch skvelé mobilné telefóny, ale krokov vedľa je tu oveľa viac, než by v tejto cenovej kategórii malo byť. Guľou na nohe sú pre smartfóny výdrž batérie a nízka spoľahlivosť niektorých nových funkcií, a tak je ťažké mobilný telefóny odporučiť aj napriek kamere ako z iného sveta, skvelému výkonu a softvérovému pôžitku."

Google Pixel 4 a Pixel 4 XL: cena a dostupnosť

Mobilné telefóny Google Pixel 4 a 4 XL sú vlajkové lode so všetkým a tomu zodpovedá aj ich cena. Dobrou správou je, že cena Pixelov 4 štartuje približne na rovnakej úrovni ako tie minuloročné (na niektorých trhoch nižšie, inde vyššie). Ceny Pixelu 4 a Pixelu 4 XL sa na slovenskom trhu spočiatku odhadujú na nasledujúce hodnoty:

Nakoniec ale možno budú o niečo nižšie. Čo sa týka dostupnosti, Pixely 4 sa v USA dostanú na trh 24. októbra 2019.

    Parametre/Model Google Pixel 4 Google Pixel 4 XL Google Pixel 3 Google Pixel 3 XL
    Uhlopriečka displeja 5,7" 6,3" 5,5" 6,3"
    Rozlíšenie a typ displeja 2 160 × 1 080 px, P-OLED 3 040 × 1 440 px, P-OLED 2 160 × 1 080 px, P-OLED 3 040 × 1 440 px, P-OLED
    Pomer strán 18 : 9 19 : 9 18 : 9 19 : 9
    Jemnosť displeja 443 ppi 523 ppi 424 ppi 534 ppi
    Výrez v displeji
    Koľko plochy čelnej strany zaberá displej? 77,2 % 82,8 %
    Procesor Snapdragon 855 Snapdragon 855 Snapdragon 845 Snapdragon 845
    Operačná pamäť RAM 6 GB 6 GB 4 GB 4 GB
    Interné úložisko 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB
    Operačný systém Android 10 Android 10 Android 9 Pie Android 9 Pie
    Zadný fotoaparát 12,2 Mpx – f/1,7, OIS
    16 Mpx – teleobjektív, OIS, 2× optický zoom, HDR
    12,2 Mpx – f/1,7, OIS
    16 Mpx – teleobjektív, OIS, 2× optický zoom, HDR
    12,2 Mpx – f/1,8, OIS, HDR, video v 4K pri 30 fps 12,2 Mpx – f/1,8, OIS, HDR, video v 4K pri 30 fps
    Predný fotoaparát 8 Mpx – f/2,0 8 Mpx – f/2,2 8 Mpx – f/1,8
    8 Mpx – f/2,2
    8 Mpx – f/1,8
    8 Mpx – f/2,2
    Batéria 2 800 mAh, rýchlonabíjanie, bezdrôtové nabíjanie 3 700 mAh, rýchlonabíjanie, bezdrôtové nabíjanie 2 915 mAh, 18W rýchlonabíjanie, bezdrôtové nabíjanie 3 430 mAh, 18W rýchlonabíjanie, bezdrôtové nabíjanie
    Konektivita USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
    Rozmery 147,1 × 68,8 × 8,2 mm 160,4 × 75,1 × 8,2 mm 145,6 × 68,2 × 7,9 mm 158 × 76,7 × 7,9 mm
    Hmotnosť 162 g 193 g 148 g 184 g
    Stupeň krytia IP68 IP68 IP68 IP68
    Cena od 890 € od 1 190 €
    *Ceny platné k 30. 10. 2018

    Google Buds sú nové True Wireless slúchadlá so zaujímavým dizajnom

    Dnes sme nevideli len Pixely 4, ale aj nové miniatúrne špunty s názvom Pixel Buds. Úplne bezdrôtové (True Wireless) slúchadlá sú dnes trendom a Google nemohol zostať pozadu. Pixel Buds zaujmú už na prvý pohľad svojim dizajnom, ktorý je pre Google typický a veľmi vydarený.

    Buds na jedno nabitie vydržia až 5 hodín, pričom s nabíjacím puzdrom výdrž je 24 hodín. K tomu dokážu automaticky upravovať hlasitosť na základe okolitého hluku a vyčnievajú aj dosahom Bluetooth až 100 metrov. Stáť budú 179 amerických dolárov (asi 200 eur vrátane DPH a cla), na trh sa ale pozrú až v roku 2020. K dispozícii budú v rovnakých farbách ako Pixely 4, teda v čiernej, bielej a oranžovej.

    Ďalej sme sa dočkali tiež nového notebooku s Chrome OS Pixelbook Go, ktorý je tenký 13 mm, vydrží až 12 hodín na jedno nabitie a vyjde na 649 amerických dolárov, teda v prepočte asi 780 eur vrátane všetkých poplatkov. Google tiež ukázal nový domáci reproduktor Nest Mini, ktorý sa bude predávať za cenu 49 amerických dolárov.

    i Mohlo by vás zaujímať

    Mobilné telefóny Google Pixel 4 a 4 XL spoliehajú predovšetkým na fotoaparáty, ktoré budú nepochybne hovoriť do všetkých fotografických rebríčkov. Oceňujeme ale aj schopnosť ísť si svojou vlastnou cestou, napríklad v dizajne. Pixely od nikoho neopisujú a s iným telefónom si ich nepomýlite. Niekomu sa ich vzhľad nemusí pozdávať, nám sa však googlovský dizajnový jazyk páči.

    Print
    P-DC1-WEB06
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info