Ako na správne a pohodlné nosenie bábätka

Catalogue
Aktualizované

Je známe, že nosenie bábätka dodáva malému človiečikovi pocit istoty, pokoja a bezpečia. Najmä vtedy, keď príde choroba alebo ho trápi napríklad boľavé bruško, stáva sa nosenie novorodenca celodennou záležitosťou. A pretože aj mamička si potrebuje oddýchnuť a zvládať ostatné veci, sú nosiče pre deti alebo šatky na nosenie detí perfektnou možnosťou, ako skĺbiť starostlivosť o dieťa a domácnosť a nestratiť pritom nervy. V našom článku vám poradíme, ako na správne nosenie bábätiek, ako zvládnuť nosenie detí v šatke vrátane vhodného viazania šatky na bábätká, aj na čo si dať pozor, aby vždy išlo o ergonomické nosenie podporujúce zdravý vývoj a rast bábätka.

Nošení dětí

Obsah článku: Nosíme deti s láskou a ergonomicky

Výhody nosenia detí v nosiči či šatke

Mnoho mamičiek si nosenie detí v šatke alebo v nosiči nemôže vynachváliť a sú s týmto spôsobom nosenia bábätka úplne spokojné. Hlavné výhody vidia v posilňovaní vzájomného puta a tiež v rýdzo praktickej záležitosti – uviazané bábätko v šatke či dieťa v nosiči umožňuje mamičke vykonávať rôzne činnosti, pretože má obe ruky voľné. Aké ďalšie výhody vyplývajú z nosenia detí v šatke či v nosiči?

  • Prirodzené prostredie pre novorodencov – niektoré čerstvo narodené bábätká sa horšie adaptujú na nové prostredie, chýba im tesné prostredie a tlkot srdca. Nosenie novorodenca v šatke mu toto vracia a dodáva pocit bezpečia. Šatka alebo nosič umožní pritisnutie bábätka na mamičku. Pri hojdavej chôdzi prestávajú deti plakať a cítia sa pokojnejšie.
  • Ochrana pred chladom – v chladnom počasí dieťa hreje telo matky prirodzeným spôsobom na adekvátnu teplotu.
  • Rýchlejší vývoj – deti v blízkosti mamičky sa lepšie a rýchlejšie vyvíjajú v oblasti motorického, poznávacieho aj citového vývoja. Nosenie detí v šatke či nosiči preto odporúča aj rad pediatrov.
  • Zníženie teploty – najcitlivejším spôsobom, ako znížiť malému dieťaťu horúčku (po podaní adekvátnych liekov), je koža na kožu, čo nosič alebo šatka umožňuje. Oproti iným spôsobom je dieťaťu podstatne príjemnejšie a šetrnejšie k jeho organizmu.
  • Pomoc v boji s ochoreniami – akákoľvek choroba a bolesť je tolerovaná dieťaťom a jeho rodičmi zle, preto pomáha kontakt a blízkosť milovanej osoby, či už ide o obyčajnú nádchu alebo závažnejšie problémy.

Mýtus či pravda: Má nosenie detí v šatke alebo v nosiči svoje negatíva?

Ergonomický nosič predstavuje kvalitný a úplne bezpečný spôsob, ako svoje dieťa nosiť. Je bezpečnejšie a zdravšie než nosenie v náručí a je úplne podporované lekármi. Je však dôležité, aby dieťa získalo možnosť aj ďalších polôh, na chrbte a predovšetkým na brušku, kedy posilňuje šijové svaly a trénuje na ďalší vývojový skok.

Niektoré deti si nosenie tak zamilujú, že odmietajú kočík, čo nie je problém. Zabezpečte však dieťaťu tiež možnosť spánku v horizontálnej polohe, ideálne v noci. Aj pri nosení detí ako všade inde platí, načúvajte potrebám svojim a svojho dieťaťa a rešpektujte ich.

Ergonomické nosenie v nosiči

Na nosenie detí v šatke alebo nosiči sa v poslednom čase zameriava veľa výrobcov, v ktorých ponuke nájdete rôzne druhy nosičov. Len niektoré sú však zdravotne neškodné, tzv. ergonomické. Spoznáte ich tak, že bábätko v nosiči má nohy pri posadení do nosiča do písmena M, takže váha nejde cez rozkrok a dieťa tzv. nevisí. Zadoček by mal byť nižšie ako kolená. Je to veľmi dôležité pre pohodlie dieťaťa aj mamičky, poloha do M je zdravotne neškodná, a v prípade niektorých problémov napríklad s bedrami dokonca veľmi vhodná. Pretože sa rozpätie nôh v priebehu rastu dieťaťa mení, aj nosič by mal mať možnosť úpravy, aby okraje nosiča boli vždy v kolennej jamke, inak sa z nosiča stáva neergonomické zariadenie.

Nosiť deti v nosiči môžu aj ďalší členovia rodiny.
Nosenie detí od narodenia pomáha v utužení vzťahu s bábätkom.

Spôsoby nosenia v nosiči

Ako dať bábätko do nosiča? Dieťa v nosiči je možné umiestniť na chrbát či na brucho s dieťaťom vždy čelom k vám. Niektoré modely ergonomických nosičov umožňujú aj nosenie dieťaťa chrbtom k vám, aby malo lepší rozhľad. To však nie je odporúčané z hľadiska nesprávneho posedu, ktorý škodí chrbtici dieťaťa. Tiež je dieťa vystavené enormnému množstvu podnetov, ktorým nemôže uniknúť, čo môže mať neblahý vplyv na psychiku a spánok dieťaťa.

Vhodné príslušenstvo na nosenie v nosiči

  • Podbradník a chrániče popruhov – aby ste neustále neprali uslintaný nosič, stačí dokúpiť chrániče popruhov. Podbradník zasa oceníte pre ochranu vášho oblečenia pred poslintaním.
  • Pršiplášte a pláštenky – nosiť môžete aj v daždivom počasí, stačí si zaobstarať špeciálnu pláštenku.
  • Nosiaca bunda – bunda či nosiaca mikina je mimoriadne praktickým doplnkom do chladného počasia, zaistí teplo vám aj dieťaťu. Mnoho modelov je vhodných aj pre tehotné ženy, takže ide o skvelú investíciu.
  • Novorodenecká vložka – niektoré nosiče potrebujú novorodeneckú vložku pre nosenie detí od narodenia.  
  • Ľadvinky – kapsička na drobnosti, ako sú kľúče, peniaze a mobilný telefón. Možno pripnúť pod nosič alebo nosiť ako kabelku na ramene.
  • Hrkálky a hryzadlá – pre zábavu vášho dieťaťa, keď ho okolité vnemy začnú nudiť.
Nosenie detí má veľa benefitov.
Nosenie na chrbte je vhodnejšie pre staršie deti.

Nosenie detí v šatke

Okrem nosičov sú obľúbeným produktom pre nosenie bábätka šatky na nosenie detí. Tie sa predávajú v mnohých farbách a materiáloch, niektoré však odrádzajú neznalosťou mamičiek, ako na viazanie šatky. Viazanie bábätka do šatky sa totiž nemusí hneď na prvýkrát podariť. Avšak samotné nosenie v šatke čiže šatkovanie nie je žiadnym trendom, ide o historicky overený spôsob, ako byť dieťaťu na blízku.

i Ponúknite nosenie detí aj oteckom a starým rodičom, zvýšite tak puto medzi nimi a dieťaťom, navyše tak získate čas pre seba, zatiaľ čo budete vedieť, že sa má vaše bábätko dobre. Tiež ich naučte, ako uviazať šatku na nosenie detí, nech si sami dokážu vykonať úväz šatky na chrbát.

Druhy a veľkosti šatiek na nosenie detí

Existujú dva typy šatiek, elastické a pevné. Elastické sa ľahšie viažu, nie sú však tak trvanlivé a nie sú vhodné pre staršie a ťažšie deti nad 10 kg. Pevné šatky môžu zvládnuť dieťa až do 20 kg. Rozdiel je tiež v materiáli či v dĺžke, pre staršie deti a niektoré typy úväzu sú potrebné dlhšie šatky.

i Vedeli ste, že kvalitná šatka zreje ako víno? Čím dlhšie dieťa v šatke nosíte, tým šatka získava lepšie nosiace vlastnosti! Nové šatky je totiž potrebné najskôr tzv. zanosiť.

Ako na viazanie šatky pre novorodenca či bábätko?

Medzi najobľúbenejšie viazanie šatky pre novorodenca či bábätko patrí kríž s vreckom. Stred šatky si dajte pred brucho a konce šatky dozadu, tieto konce na chrbte prekrížte a pretiahnite cez ramená opäť dopredu. Tým sa vytvorí predné vrecko, do ktorého dieťa vložte. Potom pretiahnite konce šatiek pod zadoček dieťaťa a pod nožičky, aby ste vytvorili pre dieťa sed v tvare M. Hmotnosť dieťaťa nesmie byť držaná jeho rozkrokom, musí byť rozložená po zadočku a stehnách. To jednoducho dosiahnete, ak umiestnite kolienka vyššie, než je zadoček dieťaťa. Na viazanie šatky si novorodenec čoskoro zvykne a bude sa tešiť na pohodlie svojho klokanieho vrecka.

i Spôsobov, ako uviazať dieťa do šatky, existuje niekoľko desiatok vrátane možnosti úväzu dvojčiat či dvoch rôzne starých detí súčasne. Stačí len prejsť internet, kde nájdete praktické inštruktážne videá na tému viazanie šatky pre bábätko.

Nosenie bábätka v lete

Na nosenie detí netreba ideálne počasie, nosiť je možné kedykoľvek. V lete je však potrebné zohľadniť vysoké teploty a pri nosení detí, zvlášť potom pri nosení novorodenca v šatke či v nosiči, robiť prestávky na ochladenie, zaistiť klobúčik proti slniečku a dostatočný príjem tekutín. Nosič by mal byť z priedušného materiálu, vo veľkom teple odporúčame tiež funkčné oblečenie pre bábätko aj mamičku. Nosenie detí v šatke alebo v nosiči môže byť dokonca lepším variantom ako kočík, ktorý sa vo vysokých teplotách ľahko stáva horúcim peklom.  

i Ďalším variantom nosenia detí sú krosná, ktoré boli obľúbené predovšetkým skôr, teraz však nie sú z ergonomického hľadiska príliš odporúčané. Sú vhodné len pre kratší čas a len pre bdelé dieťatko, pri zaspaní z nich totiž dieťaťu často prepadáva hlavička.

Nosenie bábätka v zime

V zime naopak zvoľte nosiace bundy, ktoré sa preťahujú aj cez dieťa, ktoré je potom v teple. Nezabúdajte tiež na zahriatie rúk a nôh dieťaťa a predovšetkým hlavy. Kombinézy nie sú pri nosení detí príliš vhodné, pretože môžu dieťa ťahať v rozkroku. Ak chcete použiť dupačky či kombinézu, voľte aspoň o číslo väčšie.

Nosenie v zime je bezpečné a pohodlné
Nosič je praktickou pomôckou pre nosenie detí v zime aj v lete.

Tipy a triky pre nosenie detí v šatke či nosiči:

  • Nosič alebo šatku oceníte napríklad pri cestovaní lietadlom, kedy vám pred vstupom do lietadla odoberú kočík a často vám ho vracajú až medzi poslednou batožinou.
  • Kúpte si koráliky na hryzenie, ktoré zabavia dieťa, ak sa začne nudiť napríklad pri čakaní v rade.
  • Väčšina nosidiel umožňuje počas nosenia tiež dojčenie, čo množstvo mamičiek ocení.
  • Pozícia na brušku mamičky je vhodná pre najmenšie deti a je tiež najpríjemnejšia.
  • Pre staršie deti je však obľúbené nosenie na chrbte mamičky, odkiaľ majú skvelý výhľad.
  • Nosiť možno aj dvojčatá, obe súčasne!
i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

TIPY na nosiče pre deti z ponuky Alza.sk

Nosenie detí je veľmi príjemné pre bábätko a praktické pre mamičku. Posilňuje vzájomné puto a bábätku prináša pocity pokoja a bezpečia, čo prispieva k jeho správnemu a zdravému vývoju.

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info